DIT IS Spreektaal 12 EN OM MELANDS Op Zaterdag 25" Januari 1908. 5 centimen 't blad, 43e jaar. Taimerk 3095 Te trekken bij den Uitgever, 7> 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij ofte post, tegen 3 frank jaars STADSNIEUWS Betooging Ier eere van .10 Eugeen Struye I) IM Gemeenteraad Avondfeest ¥001* den Paus Duitschland De reis om de wereld in 203 minuten Ongelukken Vrankrijk i e slechte Zilvermunt Italië WAT Nikkel vergiftiging loeders-raad ten nieuw werk van Tinei De ondergrondsche spoorweg te Londen Wilhelm 11 en de De winner van het groot lot De vrouwen als huwelijksgetuigen Belgische officieren Honderdjarigen Battenplaag Ramp op de chelde Andere ramp op de Schelde Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal - Kil Poolsche wet Vcor wat het weerd is I Spoorwegongeluk Pius X 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geneeljaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Naar we vernemen is er besloten op Zondag iö Februari aanstaande eene groot- sche betooging in te richten ter eere van den alomgeachten heer Eugeen Struye,voorzitter van bet plaatselijk kieskomiteit van Yper, oud lid der Kamer van volksvertegenwoordi gers, oud senator, oud scbepene van Yper, en gewezen voorzitter van den katholieken Bond van het arrondissement Yper. Die betooging, die beslist werd daags na de prachtige zegepraal van Zondag 20 October,zal eeneopenbaredankbetuiging zijn ter eere van hem die sedert meer dan eene halve eeuw alles ten dienste stelde voor het welzijn van Kerk en Vaderland en aan zijne medeburgers onschatbare diensten heeft bewezen binst zijne lange politieke loopbaan. Zondag 16 Februari, 's noens zal er eene algemeene vergadering gehouden worden in het Volkshuis, waar men den gevierde ztjn portret zaljaanbieden. Ten een ure wordtin de Iweinszaal een feestmaal opgediend. Alle Yperlingen zullen gelukkig zijn deze gelegenheid te baat te nemen om Mijnheer Struye hunne erkentelijkheid te betuigen, voor al het goede dat hij gesticht heeft, 't zij dat het gold de belangen te verdedigen van Godsdienst en Vaderland, 't zij dat er maat regels te nemen waren voor het welzijn van burger en werkman of dat er sprake was zijn medeburgers dienst te bewijzen. munten, ook de schade droeg, veroorzaakt door de behandeling van het geld. En het is onbetwistbaar dat die toestand niet bestaan zou, indien de muntstukken bijtijds werden ingetrokken en vernieuwd. Voeg daarbij de duizende fransche geld stukken van vroegere Regeeringen, en zelfs \an de tegenwoordige Republiek, die ge weigerd worden en niet buitenomloop gesteld werden, en het zal niemand verwonderen dat die toestand voor de Kleine Burgerij ondragelijk wordt. Daarom meenen wij dat het de plicht is van het Staatsbestuur, maatregelen te nemen om dien toestand te verhelpen. Wij vragen i° dat de Nationale Bank en de Openbare Besturen, de versleten of bescha digde muntstukken zou aannemen en ver vangen door nieuwe 20 dat de vreemde zilveren munt, niet buitc-n omloop gesteld en andere vreemde stukken zouden aanveerd en ter uitwisseling besteld worden naar het land der afkomst. Wij hopen dat onze vraag gunstig zal beantwoord worden en bieden U, Mijnheer de Minister, de betuiging onzer bijzondere hoogachting. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. 1 overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AOENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buitea Oost-& Westvlaanderen wonen. De gemeenteraad van Yper vergadert heden Zaterdag namiddag ten 5 ure. De volgende zaken zullen besproken worden 1. Begrooting voor 1908 der muziekschool. 2. Verpachten van een eilandeken in de Majoorgracht. 3. Disch rekening voor 1906 en begrooting voor 1908. 4. Godshuizen rekening voor 1906 en be grooting voor 1908. Voor de avondfeest die heden Zaterdag ten 8 1/2 ure plaats heeft in de Iweinszaal, zijn ingeschreven de heer Arschodt, cello en baryton van Gent, de heer Pilate, klucht zanger van Comen en de schola van Sint Michiels. Vorige lijst fr. 211 00 Eerw. Heer Vanneste, pastor, Reninghelst 3o.oo Onbekend 3 00 Congregatie der Jonge Dochters, Boesinghe 60.00 Eerw. Heer Vander Meisch, pastor van Sint Pieters, Yper 25.oo 8 We hebben reeds gesproken over de betooging voor het algemeen stemrecht die in Pruisen heeft plaats gehad. De socialisten hebben daarover ondervra ging gedaan in d n Rijksraad, maar nauwe lijks was de ondervraging aangekondigd als de heer von Bülow rechtstond, en namens de regeering aankondigde dat het gouverne ment weigerde op de ondervraging te ant woorden,daar de betooging Pruisen aanging en niet Duitschland. Er bestaat inderdaad een afzonderlijken wetgevenden kamer voor Pruisen en voor Duitschland. De Rijksraad is de kamer die afgeveerdig- den telt uit het heele Duitsche rijk,terwijl de landdag enkel afgeveerdigden telt voor Pruisen, en t is om het algemeen stemrecht te bekomen voor den pruisische landdag dat de betoogingen hebben plaats gehad, De voorzitter van den Rijksraad vroeg daarop als de heeren van gedacht waren de ondervraging toch te laten doen, vermits de I regeeriog er niet zöu op antwoorden. De meerderheid besliste de ondervraging te aanhooren en daarop zijn al de ministers j weggegaan en meteen al de leden van den Bondsraad. De ondervraging is kalm afgeloopen, ver- mits het groot belang van heel de zaak, liet j antwoord van den kanselier, er niet en was. De Pruisische landdag heeft het wetsont- werp tot versterking van het Duitsche be- I standdeel in de provincies Wast-Pruisen en Posen in derde lezingvoorgoedaangenomen. Voor dat de wet tegen de Polen in derde lezing werd aangenomen,'las Szuman,oudste lid en voorzitter der Poolsche groep,namens deze groep, een plechtige en in den vorm gematigde verklaring voor. Volgens de Agentia Romana heeft de Paus den beeldhouwer Tadolini, die het grafmo numenten wijlen Leo XIII in het Lateraan verveerdigd heeft, medegedeeld, dat hij er niet aan denkt het stoffelijk overschot van Leo XIII te laten overbrengen, doch dat hij dit aan zijnen opvolger overlaat. Uit Milanen wordt gemeld Maandag avond, een weinig over 9 ure, heeft eene botsing plaats gehad op de Brug van Acqua- bella, tusscben eenen trein rijdende naar Rome en eenen trein komende uil Pavia of Bergamië. De eerste tijdingen zijn hierover zeer duister Er zouden verschillige gekwetsten zijn. Zes fourgons pompiers zijn naar de plaats der ramp vertrokken, waar zich insge lijks de overheden bevinden. Nadere bijzonderheden. De trein uit Milanen vertrokken naar Rome, ten 9 ure, is op de brug van Acquabella tegen eenen trein gebotst die naar Pavia reed. De lokomotief van den trein naar Rome en de laatste wagon van den trein naar Pavia kantelden om. Op dit oogenblik kwam de trein van Bergamië aangereden die tegen de omgekan telde lokomotief en den wagon botste. Reeds zijn zeven dooden toebehoorende tot dezen trein en verschillige gekwetsten naar de hospitalen van Milanen overge- bracht. s De minister van financie, M. Caranno, die in den trein reisde van Rome, alsook verschillige Senators, die zich naar het ver hoor begaven der hoogere rechtbank, voor het proces Nasi, ontkwam het ongedeerd. Negen dooden zijn reeds gevonden. Het j aantal gekwetsten is reeds bepaald.«De red- ding wordt vlijtig voortgezet. i De overheden, de troepen en eene groote l menigte volk zijn ter plaats. Een Kopenhaagsch blad heeft dezer dagen een aardige proef genomen. Twee telegram men elk van vijf woorden, werden tegelijker tijd verzonden om eene reis rond de wereld te maken, 't Een naar 't Oosten, 'tander naar 't Westen over Shanghai, New-York, Londen en vice versa. Het telegram Shanghai New-York Londen kwam het earst te Kopenhagen terug, na drie uren '23 minuten onderweg geweest te zijn. Daar het eene gewone proefneming gold, had men het telegraaf- bestuur niet vooraf gewaarschuwd. De Studie- en Verdedigingsbond der Be langen der Kleine Burgerij heeft den Heer Minister van Financiën den volgenden brief toegezonden. Mijnheer de Minister, ij nemenfde vrijheid U eerbiediglijk te wijzen op de .klachten, die overal oprijzen over het in ^onbruik stellen der zilveren pasmunt. De Nationale Bank en de openbare Besturen weigeren ongenadig alle zilveren muntstukken, die door het gebruik afge sleten of eenigszins beschadigd zijn. Eene schram, eene kneuzing, zijn voldoende om het geld te doen weigeren. Groot zijn het verlies en de last die daardoor veroorzaakt worden, en het is vooral de kleine Burgerij die daardoor te lijden heeft. Om geene kliënten te verliezen, en zijne rekeningen bijtijds betaald te krijgen, is de kleinhandelaar verplicht bet pasmunt aan te nemen, dat willekeurig geweigerd wordt. Die afgekeurde munt moet nochtans weer in omloop gebracht worden, anderen hebben weer eens dezelfde moeilijkheden, en zoo blijlt dit pasmunt den handel stremmen. Het zou nochtans maar rechtveerdig zijn dat de Staat, die zooveel profijt trekt uit de Het centrum stelde voor over 21 dagen weder te stemmen, omdat de wet tegen de Polen eene wijziging der grondwet is. Dit voorste! werd verworpen. Zaterdag, wanneer de wraakroepende, gedwongen onteigeningswet door den Prui- sischen landdag in laatste lezing werd aange nomen,stond de Poolsche volksvertegenwoor diger Szuman,die 't oudste lid der Pruisische kamer is recht en sprak de volgende woorden uit De wraakroepende onrechtveerdigheid, welke de regeering en de meerderheid"dezer kamer komen te p egen tegenover eene min- deiheid welke zonder verdediging is in den Staat, zal in haar zelve hare wraak tegen hare verdrukkers vinden. i) Wij zullen met moed en zonder zwakheid den strijd aangaan vooronzen vaderlandschen grond.Wat wij zijn als volk, willen en zullen wij blijven Die woorden, uitgesproken door eenen anders bezadigden ouderling, maakten eenen diepen indruk op de Kamerleden en werden daarenboven luidruchtig toegejuicht door de Poien en de centrumieden. j Z. H. de Paus is geheel hersteld van den lichten aanval van jicht, waaraan hij heeft geleden. Combes is voorzitter benoemd van de com missie die een onderzoek zal doen over de misbruiken die plaats hadden met de inpal- ming der kloostergoederen. Een Amerikaansch geneeskundig tijdschrift maakt melding van een geval van nikkel ver giftiging. De patiënt was een man van 24 jaar, die zich bezig hield met het polijsten van metalen, vooral van nikkel. Bij dit werk ontwikkelt zich veel stof en de arbeider was na eenigen tijd onder vrij ernstige verschijn selen ziek geworden. Het nikkelstof had zich waarschijnlijk in de ingewanden, waar het zich verzameld had, omgezet in een oplosbaar zout, dat in het bloed was gekomen, en daardoor de ziekteverschijnselen, vooral een ernstigen graad van bloedeloosheid, had teweegge bracht. '- nder eene doelmatige behandeling was de patiënt spoedig genezen. Mijn jongen't Is nu heel een tijd, dat gij zoo ver van huize zijt te Mons, in de kazeerne Zoo gij zoo vaak aan moeder peist, Als mijn gedachte naar u reist, dit hadde ik geerne. Ik hoop, dat gij wel nooit vergeet te bidden steeds zooals ge deedt bij moeder thuize en zijt ge voor een lang gebed somtijds door uwen dienst belet maak toch een Kruize 1 Zie wel toe dat ge zedig leeft, en als het somtijds passé geeft, ga dan te biechtej en heed u voor een slechte plaats, ge hebt met zulke kameraads niets te verrichten. Houdt wel uw oversten geëerd, en zeggen ze u een woord verkeerd, sluit maar eens de oogen en zijt ge braaf, dan vraag ik niet ofdat ge soms een kanse ziet van te verhoogen. Zoo jongen, houd maar goeden moed 't is thuis hier met ons allen goed, dank d'Albehoeder en sluit in mijnen brief althans, ik blijf toch voor mijn leven gansch uw duurbare moeder. [Brief van eene moeder aan haren zoon). A. Van de Haelen. Als men vele personen hoort klappen die ten onder gegaan zijn of moeilijk hunne zaken in gang houden, dan schrijven zij hun mislukken toe aan ongelukken. Drie groote Engelsche handelsagentschap pen hebben de oorzaken van de fahngen nagespoord en hebben ze in cijfers omgezet. Die belangwekkende statistiek geeft de oorzaken der falingen op als volgt Gebrek aan kapitaal 31,5°/» Gebrek aan bevoegdheid 25,5 Plaatselijke en uitzonderlijke oorzaken 15,5 Kwade trouw 10,5 Gebrek aan ondervinding 4,1 Onvoorzichtig krediet geven 3,2 Zorgeloosheid 3,7 Kalanten die niet betalen 2.1 Concurrentie 1,4 Buitensporig verteer 1,3 Speculatie 1,3 De grootste oorzaak is dus gebrek aan geld, t is te zeggen, velen willen verder sprin gen dan hun stok lang is, grootere zaken doen dan hun kapitaal het toelaat en in de tweede plaats gebrek aan bevoegdheid. M. Edward Tinei, de gekende bestuurder der geestelijke muziekschool van Mechelen, en toondichter der prachtige oratorios Franciscus en Godelieve, heeft een lyrisch drama getoondicht, dat in het volgend sei zoen, in den Muntschouwburg te Brussel, zal opgevoerd worden. De titel van 't werk is Catharine. Het on derwerp is de legende van de Heilige Catha- rina van Alexandrie, welke in het begin der 4e eeuw leefde en den marteldood stierf. I.)e woorden zijn van een. Hollander, M. Leo van Heemsteden. De fransche tekst is van M. Herman Van Duyse. wordt door zooveel menschen gebruikt, dat bij zijne statiën ouder d'aarde eene stad zich in het kltin ontwikkeld heeft. Daar zijn kuffiehuizen en restaurants, postkantoren en boekwinkels, sigarenwinkels en kappsrs salons. Nu is er een engelsche journalist op het denkbeeld gekomen ook een onder- grondsch dagblad in het leven te roepen, dat onder den grond zal worden gedrukt en verspreid. Zijn abonnenten hoopt de uitge ver onder -40 oiillioen menschen, die per jaar door den Londenschen ondergrood- scheu spoorweg vervoerd worden, wel te vinden. Het blad heet De Molshoop- waarmede de eigenaardige plaats der gazet gekenschetst wordt. schrikwekkende wijze en tot heden heeft men nog bij niet één weermiddel baat ge vonden. Tengevolge van al de verwoestingen door die knagers aangericht, heeft men er eene maatschappij gesticht die het rattenverdel- gen voor eenig doel heeft. De schade, door deze dieren aangericht, wordt op 250 mil- lioen fr. geschat. Het is vooral op de dokkea dat zij de baas spelen zoodra ean schip aanlandt, nemen zij er als heer en meester bezit van. Slachters, bakkers en kruideniers hebben er al evenveel van t« lijdea en niet zelden zijn zij oorzaak van besmettelijke ziekte, Denemarken leed onlangs aan dezelfde kwaal en de overheid beloofde 10 centlemen voor eiken rattenkop. Verleden jaar werden er daar 100.000 gedood en die proef kostte 18 000 fr. aan het land. Doch wie weet voor hoeveel die 100.000 knagers zouden verwoest hebben, hadden zij mogen blijven leven I In Engeland is men ingsgelijks voornemens eene premië toe te staan. Het groot lot van 500.000 frank der trek king van Brussel is gewonnen door een inwoner van Antwerpen van zeer eenvoudi- gen stand en die voor alle fortuin slechts twee stadsloten bezat, over drie weken ge kocht. De kostbare obligatie bevindt zich op dit oogenblik in veiligheid in de Banque d'Anvers. De gelukkige winner wilt niet dat zijn naam kenbaar gemaakt worde. Het Staatsblad van woensdag deelt de nieuwe wet mee, waardoor het aan de vrouwen toegelaten wordt, getuigen te zijn voor de akten van den burgerlijken stand. De Keizer van Daitschland hseft den statkapitein Renner, zijn militaire afgezant bij liet Hof van België,in gehoor ontvangen. Hij heeft met den grootsten lof gesproken van de Belgische officieren, welke hij ge leerden en uitstekende noemde. In het afgeloopen jaar zijn in België en in den omtrek zijner grenzen, 27 honderdjarige personen overleden. Onder die oudjes zijn er slechts zeven mannen. En dan spreekt men van het zwak geslacht De statistieken bewijzen dat onder de oudste burgers de vrouwen het langste leven en onder de oudste vrouwen zijn het de getrouwde vrouwen, die de oude jonge dochters overtreffen. Engeland wordt meer en meer door de ratten geplaagd. Die ongenoodigde gasten vermenigvuldigen zich op eene waarlijk Zondag middag rond 1 uur, heeft eene ramp op de Schelde plaats gehad. De Grieksche stoomboot Epirus, kapitein Theophilatos, te Antwerpen aankomende van Sulina, is ter hoogte van Terneuzen in aanvaring geweest met den stevea van de Amerikaansche stoomboot Finland, der Red Star Linewelke aldaar ten anker lag. De botsing moet geweldig geweest z^jn, zoodanig zelfs dat de Grieksche stoomboot een groot lek had en de machienen het in- stroomende water niet konden meester worden. Dadelijk na de botsing zette de Finland eene boot uit en bracht, nadat men zag dat Epirus moest prijs gegeven worden, den loods met drie leden der bemanning aan boord. Het overige deel der bemanning heeft in een eigen boot het schip verlaten en landde aan, aan boord van de Duitsche stoomboot 1 annenfelsIn Vlissingen werd ook eerst maandag morgend het nieuws ver nomen, ingevolge van den dikken mist. Dadelijk is de sleepboot Director Gerling van de firma Geriing op zoek gegaan en heeft de schipbreukelingen van de Finland en de Tannenfels afgehaald, aan boord ge- nomen en te Vlissingen aangebracht. De Epirusgeladen met 5000 ton tarwe, is gezonken aan de zwarte boei 5, langs den steilen kant. De Finland heeft geen schade. Het gezonken vaartuig is een nieuw schip, gebouwd in 1901 te Middlesbro, metende 3270 ton register en 2117 ton net. De afmetingen zijn als volgt: 330. voet lang, 47.1 voet breed en 29 voet diep. De machienen ontwikkelden 276 peerdenkracht. Volgens de laatste berichten, is de Epirus gezonken in 30 vaam water. Het schip is onwederroepelijk verloren. De Engelsche stoomboot Japan, van de Peninsular and Oriental S. S. C«, Zondag avond, met eene volle lading uit de haven van Antwerpen vertrokken, is op de Schelde gevaarlijk gestrand. De Engelsche stoomboot is in den dikken mist tusschen Bath en de Frederik aan den grond geloopen. Het schip zit hoog op den wal en gevaar lijk. Vijf sleepbooten der firma Gerling zijn ter plaatse om bij hooge tij te trachten de Japan los te krijgen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1