SEFFENS TTHUREN Liefdadigheidsfeesfe Loting !n den Studiekring Excelsior I n de Kamer De Schilderij Van Dyek Kerkelijke Kronijk Priesterlijke Benoemingen Oproep aan de soldaten Benoeming !)e kist en de sr huilplaats Laterr tijdingen De nieuwe ondervraging van Verfaille Keus vau i n verdediger Kerk van den HL Martinus De proefneming met de ladder Hopperank ik van mijn Vstmaal? Ontmoeting Grootsch was het tooneel toen de bouw meester in een aanval van zinneloosheid uitriep de toren zal vallen en dat met eens de nieuwgebouwde toren verdween in I de zee. Ook de klucht Een zonderlinge Velo- koers i)naar den franschen zanger Th Botrel, genoot veel en welverdienden bijval. Hier nog eens deed den Knecht van den Burge meester zijn beste om zijne rol uit te voeren. Ook de brigadier, bewust van zijne weerdig heid, deed ons hertelijk lachen. Zijn ijver tot het opzoeken van eenen gevaarlijken anarchist gaf gelegenheid om de policie, die veel ijver heeft, naar wensch te schatten. Tusschen de bedrijven gaf St-Michiels sijmphonie menige muziekstukken, die veel bijval genotenTooneelspelers en muzikan ten verdienen lof en eere Nom d'un Canon De jonkheden van 't College hebben Maandag laatst een heerlijk feestje gegeven in hunne feestzaal. Het talrijk en uitgelezen publiek dat de he ruime zaal vervulde, toonde genoeg hoe geern de Yperlingen hun geld en hunne aanmoediging geven, wanneer net is om de jeugd op de goede baan te houden en haar te leeren hoe zij later moet m:êwerken ter buiging van nood en lijden en tot steun en troost der armen. Zang en spel wisselden elkaar af in 't fransch en in 't vlaamsch Op den spel wijzer stonden prachtige liederen en kooren uit Karei Heynderickx studentenliederboek. en gezangen van onzen jongen stadsgenoot heer Albert Van Egroo. De talrijke aanwezigen hebben met ge noegen de sierlijke compositiëo van dei Bestierder zoowel als de kundige uitvoering der andere zangen toegejuicht. Het spel begon met een kluchte in 't fransch, vervolgde met een vlaamsih drama, om met een ander fransch kluchtspel te eindigen. De spelers hebben hertelijk toege juicht geweest en t was wel verdiend ook. In name der armen zeggen we dank aan al wie meêgewrocht beeft om die feeste zoowel te doen lukken. De loting is tamelijk stil voorbijgegaan dit jaar. Onze jonkheden en houden er niet meer aan als uitzinnigen de stad rond te zwieren, ter schande onzer beschaafde bevolking. Is 't misschien dat ze meenen dat onze twet zothuizen reeds genoeg mannen en vrouwen van hun soorte opleveren, zonder dat zij jonkheden nog maar pas de jongelingsjaren ingetreden reeds zich doen ke men als uitzinnigen? Doen de aanwakkeringen der overheden, zoo priesters als wereldlijken, meerderen indruk dan vroeger? Hebben de woorden, van den rechter, die de loting voorzat, en op voorhand aan de jonkheden aanraadde stil te blijven binst de werkzaam heden, en ook niet door wangedrag te vergeten dat zij zich zeiven en anderen moeten eerbiedigen, en geen dommigheden doen die ze zich later beklagen? Wilden de loters met eere deelnemen aan het «feestmaal» dat 's avonds werd opgediend in het Volk - huis? Misschien is er wat van alles in, maar 't voornaamste is dat ze zich deftig hielden, en we wenschen er hun hertelijk geluk mede. Laat ons hopen dat de zittingen van den milicieraad even deftig en stil zullen voorbij gaan. Jufvrouw Oliva Baelde, onderwijzeres in de Lamotheschool onzer stad, is bestuurster benoemd der stadsmeisjesschool van Diks- muide. Onze hertelijkste gelukwenschen 1 Woensdag laatst woonden wij de vijfde apologetische voordracht bij, gegeven door E. P. Martial,over den Kerkelijken Invloed van het Christendom. Een feit staat vast de snelle verspreiding van bet christen geloof.Is dat feit van bedied? Heeft dat feit natuurlijke of bovennatuur lijke oorzaken Van den eenen kant waren de te overwin nen hinderpalen zoo vervaarlijk groot, van n anderen kant waren de middelen otn d noeilijkheden te overwinnen, menschelijk esproken, zoo onvoldoende fliuw, dat het :hri ten geloof bezweken ware in den drin genden nood der romeinsche vervolging, en te niete te gaan in den strijd tegen overbeerschende heidendom. Het christen geloof moest dan wel eene oddcliike oorsprong hebben. Spreker heeft de hinderpalen krachtig afgeschetst namentlijk, de roomsche, hei- iensche beschavingzoo machtig groot en toch zoo bedorvm en laag vervallen dt rhristen leering zelf zoo tegenstrijdig met a ie princiepen en gedachten in zwang te komen. De middelen: arme verkondigers zonder eenig gezag of aanzien, die, in ruwe en ongekunstelde taal, de leering en de godheid preJiken van eenen gekruisien Jood. Nochtans zij hebben gezegepraald; hun jverste, hunne instelling bleef en blijft vast en zeker voortzettend, duurzaam en onwan kelbaar, Een teeken, een bewijs dat hun werk geen menschelijk maar goddelijk werk was. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, Nr 95 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Hoe naar hebt gij eraan geweest, hoe naar van den avond in 'tkot gezeten, in plaatse van hier te zijnl zei de eene. Tjotten is een dief, die steelt bij arme menschen, en dan nog gescheurde kleèren! zei eene andere. Pé Bruneel bijzonderlijk reed op zijne kappe, en zei al menig onaan genaam woord voor Tjotten, en dat deze ■waarschijnlijk zou opgeraapt heb; en waie 't niet geweest dat Bakelandt daaromtrent zat. Binst het meeste geklap, is er een van de bende, die door de venster kijkende, rechte staat en zegt: Een man te peerde! Seffens was het al in roer. Wat voor een? Wat voor een? riep men van alle kant n; want de vreeze van eenen kwa ddoener komt veel eerder als dat zij weggaat: Bake landt was buiten gesprongen, en in een oog wenk was hij weder, en hij zei: 't En is niets, min oi niets! Een koopman op reize, of ievers een andere gast, die den zuiden inrijdt; laat hem maar loopen! Nêl zei de Sehout, hij staat wel iuzijne kleeren; 't ware van passé voor Tjotten. die de zijne gelaten heeft voor wat liedjes! 't En is altijd gij niet, die ze zou halen of ware er nog een oordjen aan te winnen antwoordde Tjotten. Ik niet! durft gij wat van uwe duiten er tegen leggen? ik ga er zoo meteen omme, en de kazakke is voor u. w Dat is een goed gedacht, Tjetten, zei Zoo begrijpt men bet woord van den rooien Dante Ware de wereld bekeerd geweest zonder mirakel, die bekeering ware het grootste - Verleden week hebben wij gesproken over het verslag over de begrooting van onder wijs, door onzen geachten volksvertegen woordiger, M. Colaert, opgesteld. Niet alleen bewijst de heer Colaert dat d^ Staat verplicht is de vrije scholen te onder steunen, zoowel als de staatsscholen, maai hij behandelt ook nog a ulere punten betrek kelijk hetiiiitiisteiie van wetenschappen. Over 4 jaar werd namelijk eene commissii benoemd gelast, met de wet op het schrijvers- recht te herzien Welnu, die commissie, is volgens de verslaggever nog geen enkele maal bijeengekomen. De mid-Jcnafdeeling drukt den wensch uit deze commissie haar werk te zien aanvatten. er kon weggehaald worden. Zooals men «eet zijn d -twee dieven met hunnen kost baren buit langs den linkeroever van de Leie gegaan, om hem in het kotje te gaan verbergen. In het slecht seizoen wordt dit kotje gewoonlijk door niemand gebruikt. De deur is dan met sleutel gesloten, doch ils men aan het slag van het slot trekt, kan men de deur gemakkelijk openen en opnieuw sluiten, zonder dat men zulks kan opmerken. De kist zou insgelijks door Verfaille verveerdigd zijn in zijne woning, in hei afdak dat zich op den koer bevindt. Het hout werd niet gestolen in de mijt langsheen de Leie, maar wel in eene andere mijt insgelijks eigendom van M. Yserbyt, doch gelegen op het grondgebied van Bavichove op een kwartuurs afstand van de hut, waai de schilderij verborgen werd. Verfaille houdt nog altijd staan dat de medeplichtige dezelfde persoon is die aan den Z E. H. pastoor van Onze Lieve Vrouw geschreven heeft. De geheimzinnige kerel zou aldus gehandeld hebben om de premie van 20,000 fr. te trekken. Van 's morgens van den 7 december tot daags voor de over bre ïgst naar Ardoye, is de schilderij in de zelfde schuilplaats gebleven, 't Is in de wo ning van Verfaille dat zij opgeladen werd en niet in Den Herder, te Cuerne. De schat moest naar Brugge overgebracht worden en Carlier was aan den onbekende aangewezen als de man die de kist zou kun nen vervoerd hebben. Carlier nam het aanbod van Verfaille aan hij wist niet wat de kist inhield, doch hij vermoedde toch reeds dat het wel de schilderij kon zijn. Verfaille en Carlier zijn niet meer in het geheim opgesloten, hunne familieleden wor den bij hen toegelaten. Verfaille volherd in zijne beweering, dat Carlier onphehtig is en hij en hen onbekende alleen de plichtige zijn. Carlier, in strijd met zijne vroegere gezegd-ms, heeft thans verklaard, dat hij de kist uit het huis van Verfaille gehaald en daar opgeladen heeft. Verfaille heeft ook verklaard welke maat- 29 Bij het hoofdstuk over praalgebouwen, is de middenafdeeling van gevoelen dat het krediet van 113.000 fr. niet toereikend is om de noodige herst Hingen te doen aan de gebouwen. Dienaangaande achten verscheidene leden der Middenafdeeling dat de monumenten, in die gemeenten te herstellen, dienden te worden beschouwd, wat de toelagen betreft, als nationale monumenten veeleer i an als gemeentegebouwen tiet onderhouden alleen van deze gebouwen is voor die een zware last waarvan de S aat gewoonlijk niets op zich neemt. Een lid is zelfs van meening dat de Regeefitig, alvorens groofe uitgaven te besteden aan het bouwen van nieuwe monu menten, zich moest verplicht achten eerst en vooral onze aloude monumenten te red den, waaronder er vele iu slechten staat verkeeren. Zoo zij dien weg wil inslaan, zal zij de alg meene goedkeuring inoogst.en van de openbare meening die beier dan vroeger op de hoor te is vau kunstzaken, 't Is n ttuur- lijk door middel van ruime toelagen dat zij dat doel bereiken. Zij zou zelfs den ijver der gemeenten aanprikkelen en deze aanzetten om zonder vare of vreeze de herstol ing van hare kunstgebouwen aan te durve Zoo handelde voor de kei ken de achtbare heer Van den Heuvel, Minister van Justitie, en zijn voorbeeld zal zeker navolging vinden bij zijn achtbaren opvo'ger. Laat ons hopen dat de middenafdeeling gesteund door haren verslaggever, gehoor krijge bij het hooger bestuur en nieuwe toelagen bekome voor de herstelling der Ypersche praalgebouwen, die niet alleen een eere zijn voor Yper, maar ook voor heel ons land. Octaaf Verfaille werd zaterdag opnieuw ondervraagd door M. Soudan, ondeizoeks rechter te Kortrijk. Hij verklaart nu weer dat het de geheimzinnige vreemdeling is die de schilderij uit hare omlijsten gesneden heeft Er was aan Verfaille eene som van 10.000 fr beloofd, indien de schilderij zonder hin- een andere; gij moet algelijk ievers aan een kleed geraken, en van de twee een, 't is beter vandage als morgen. Is 't meeniDg, Pé? Tot over 't hoofd; gij kent mij genoeg zeker om niette twijfelen aan mijn woord! En wel haalt ze voor een halve kroone. Een halve kroone, en het gelag sedert de tien stoopen, die Simpelaere schuldig was; wilt gij? Aameerd! gaat maar op! Iu ecu halfuurken ben ik terug, en wij zullen ze u aandoen, gij moogt het zeker zij ui Voorzichtig te zijn, en den peerdengast nog wat verder te laten gaan! riep Bakelandt naar den schout, die aan de deure was, en die voortliep naar de strate die naar Lede- ghem loopt. üe man te peerde reed op den kerkeweg, eeu weg die breed genoeg was voor een rui ter en te nauwe voor een wagen. Van weers- kanten stonden er hooge vruchten, zoodanig dat men van verre niets anders en zag als bet hoofd van den mensch, op en nedergaan met dengelijkvormigen stap vandeu draver. De moordenaar en volgde hem op de hielen niet, en die stroke gewend, wist hij dat de ruiter nog nen draaimoest maken vooraleer lij op den rechten weg zou komen; daarom sneed hij dien hoek af en liep hij tusschen de oren om hem te overhalen, en ging aan den keer, in eenen polk gaan zitten, waar nie mand hem kon zien. Men hoorde den stap van het naderende peerd op den ha^d gedroogden grond. De moordei aar zat te loeren en met den herte- klop: hij en wiste nog niet wat er hem te bedrijven viel: een enkele diefte of een moord bij en wiste niet wat gedaan, geschoten met zijn pistole, die geladen in zijn beurze zat. of geslegen met zijü kapmes, dat onder zij nen kiel aau een rieme hong. Er was haaste bij, want hij zag alreeds, niet verre van hem faille beweert dat de onbekende de ladder reeds recht gezet had tegen de omlijsting, toen hij zelf in de kerk kwam. De ladder, die 6 meters 50 lang is en die ijzeren sporten telt, werd ten 3 ure namiddag van het gevang terug naar de werken van de kerk overgebracht. De betichten Albert Carlier en Octaat Verfaille hebben M. Deconinck, advokaaf bij de balie van Kortrijk, met hunne verde diging gelast. Hij de Broediws Vandale Donderdag morgend, rond 11 ure, is het parket, vergezeld van een kunstschilder uit 3ruasel, naar het gesticht van de Broeders Vandale, Kring, gegaan, om te onderzoeken ol de beroemde schilderij van Van Dyck niet digd is. DeZ. E. H. pastoor van de Onze Lieve Vrouwekerk was insgelijks aanwezig. M. de Burgemeester ba I laten weten dat hij belet was te komen hij was vertegenwoordigd door den polier koinrnis saris. De schilderij werd uit do kist gebaa d Drijdaagsche plechtigheid ter eer van O. L. V. van Lourdes, op Dinsdag n, Woensdag 12 en Donderdag i3 Februari, 5o«« verjaardag der eerste verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes. Orde der Goddelijke Diensten Solemneele Mis ten 8 ure. Lof ten 5 1/2 ure. Na het lof, lofzang ter eer van Maria Onbevlekt. regelen hij al genomen heeft om den buit uit zijne schuilplaats te halen en naar zijne woning over tc breDgen. De nacht van den diefstal waren Verfaille en den onbekends per velo, zij hadden de zelve verstopt dichtbij de brug van de Oostlaan te Kortrijk. Eens in het bezit der schilderij moesten zij hunne rijwielen aan de hand nemen en alzoo met de schilderij op de schouders, dezelve gaan wegdragen. Na het verbergen der schilderij is de onbekende onmiddelijk per velo vertrokken. Verfaille bekend de belangrijkheid zijner daad niet gekend te hebben. Toen hij de zwaarwichtigheid van het feit kende, he lt bij overvloedig geweend. Hij werd eerst 5.U00 Ir. aangeboden, de koop werd aan 10.000 fr. gesloten mits eene hoogere beloo ning indien de verkoop der schilderij vrucht- gevend was. Proefnemingen met de ladder, welke gediend had om de schilderij te stelen, hebben Woensdag middag ia 't gevang van Kortrijk plaats gehad. Kort voor den middag kwam het parket in het gevang aan waar zich reeds twee politieagenten bevonden om de ladder, welke in den gang lag', op te nemen. De gevangene, Octaaf Verfaille, werd naar de dienstkoer geleid en werd daar door den onderzoeksrechter verzocht te bewijzen dat een enkel persoon de ladder had kunnen opstellen. De proefneming heeft bewezen dat zulks kon gedaan worden. Vei faille zette eerst den voet van de ladder tegen den muur, vervolgens nam bij het zware stuk met de twee handen vast aan het uiteinde, en, in een halve minuut, wist hij den ladder tegen den muur te plaatsen. De gevangene ging nog eens op dezeltde wijze te werk, ditmaal met behulp van een bewaker, die het onderste van de ladder vasthield met hun tweeëD legden zij haar op de koersteenen langsheen den muur van het gevang. Er dient opgemerkt te worden dat het in Onze Lieve Vrouwkerk zoo gemakkelijk niet moet geweest zijn om do ladder recht te zetten. Zij werd teruggevonden tegen de muur van den autaar, tegen de ledigi omlijsting van de gestolen schilderij. Ver- het hoofd van den ruiter wemelen boven de groene tarwestalen. 't Was moeilijk: schoot hij zijnen vent, boven dat het gedruiscb sing maken en dat hij hem missen kon, en was 't. niet zeker dat het peerd, verschieten de, met zijnen man niet en ging wegloopen in 't geval dat hij niet steendood op den grond stuikte; snapte hij het dier vaste, een gevecht was onvermijdelijk, tusschen hem en eenen onbekende, die misschien zoo fel was als hij Die gedachten hielden hem nog bezig,als de reiziger, op de rechterzijde nog tien stappen van daar was. De schout zat gesloten in zijn hoekske, met eene knie op den grond, een voet voor uit, en de blinkende bij Ie in zijne vuist.Zijne oo;en stonden lijk fakkels wijd open, en rechte naar zijne prooi. Het peerd kwam stillekens aan, de ruiter zat er onbedacht op, te zien rondom hem,al boven de velden, met den toom in de eane, en hetslagwisken in de andere hand. De peerdeman reed den moordenaar voor bij te wege.van passé elderwaarts kijkende, als de schout uitsprong; hij liet zijn kapmes onder 't peerd valleD, en gre-p met beide vuisten in de lenden van den ruiter. Het peerp gaf eenen sprong vooruit en de reizi ger keerde achterwaarts over, langs zijn peerd, en bij rolde op den grond. Gelukkiglijk dat het dier, als het zijnen meester voelde vallen, boomstille bleef staan zoodanig, wilde de schout zijne bijle hebben, dat hij den reiziger den tijd moest laten om half op te staan, 't Gebeurde alzoo, en tegen dat de schout ziju wapen hief om hem den kop te klieven, had de reiziger zijn lijf van kantegesnakt, en hij was rechte gesprongen bezijden zijnen vijand. Een ongelijk maar bloedig worstelen moest nu ongetwijfeld aanvangen. Pé Bru neel, die wLte bij ondervinding dat gevaar somtijds krachten leefft, eerzelde wat, en bekeek den mar ^.3 daar voor hem stond, ongewapend etjggjfzou gezeid hebben en nauwkeurig onderzochtzij is hoege naamd niet beschadigd. Er zijn echter twee of drie plooien in, voortkomende van het oprollen. Dientongevo'ge zal het doek niet meer opgerold worden maar het zal in de school opgehangen worden tot do keik hersteld is. De premio van 20.000 fr., wolke door het gemeentebestuur uitgeloofd was, zou maar uitbetaald worden indien er geene schade aan de schilderij was. Daar zulks het geval is, zal de premie bijgevolrr aan den recht hebbende moeten uitbetaald worden. Deze vraag zwerft duizendmaal op do H; pen van hen. dio met Astma geplaagd zijn, en dio te vergeefs alle mouelijke remediën en boharidelin gen gevolgd hebben. Het is zoo jammer, dat er nog steeds zoovele Astmalijders gevonden wor den, die niet weten, dat er beden ten dage èén geneesmiddel is, dat den lijders aan die lastige jcwaal niet alleen verlichting geeft, doch ook in de meeste gevallen zekere genezing tew.-eg trengt. Voor die onwetenden zij hier medege deeld, dat de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo het «enigste geneesmiddel is, dat duizendenen duizenden vstmalijders hunne ver lorene gezondheid weder heeft lerugpegeven. Ais,/ RjOÈlffflDT volgens portret. Hieronder volgt eene verklaring van iemand,die 10 jaren aan Astma heeft geleden en die door de Abdijsiroop genezen is. Wat de Abdijsiroop voor andere doet, zal ze ook voor U doen, probeer ze en gij zult zien, dat gij jer goede uitslagen mede verkrijgt. Madame Marie Roeland, oud 39 jaar en wonende te Nederbrakel, verklaart ons net volgende: Voor 10 jaar kreeg ik een valling, die, doordat ik dezelve verwaarloosde, tot astma overging. Ik gevoelde mij regelmatig droefgee stig gestemd; mijn ademhaling was kort en stoo- tend en slapen deed ik bijna geen nacht. Ik was bna geen dag zonder verkoudheden en mijne werkzaamheden kon ik op het laatst niet meer verrichten. Ik gevoelde mij vermoeid en was steeds buiten adem. ik was altijd huiverig en koud en had meestal eene onpleizierige gemoed stemming. Ik werd opmerkzaam gemaakt op de goede werking der Abdijsiroop, klooster Sancta l'aulo, en kocht een fles li van vier frank bij den apotheker de Beer te Nederbra el. Toen ik die flesch had gebruikt, gevoelde ik reeds verlieh ting, want de fluimen, die zeer vast za'en, kwa men gemakkelijk los. Ik zette daarom h«t gebruik met de Abdijsiroop voorten na vier flesscheu gebrui xt te hebben, gevoel ik mij ge heel genezen. Hierbij mijn portret ter bekend making in de gazetten. DAbdijsiroop. Klooster Sancta Paulo, s een gezegend middel voor jong en oud. Ze is vol strekt onschadelijk en geneest verouderde en tiardnekkige vallingen, bronchitis, keelpijn, kink-en slijmhoest, en alle borst-en longaan doeningen. Prijs per flacon 2 fr 4 en 7 fr' Algemeen Depót L. I. Akker, Rotterdam. Hoofd-Depót voor Belgie: O. De Beul, Lange Nieuwstraat, 57, Antwerpen. Verkrijgbaar bij: Windekens, te Komen; A. Monleyne groote Markt, 18, te Poperinghe; L. Aartsens. opvolger Becuwe Botermarkt 7, Middenapotheek Ch. May Hroote Markt, 35, G. Libotte, Boomgaardstraat, A Dorick, Rijselstraat te Yper, en in allo goede apotheken. onbevreesd, met spijtigheid, 't En duurde niet lange nochtans, eer hij zijn pistole trok de vreemdeling vluchtte bachten zijn peerd, en snakte het bij den toom. De schout voelde wel dat de kanse tegen hem ging keeren, hij en had geen de minste gading om, rond het peerd, achter den man te loopen, dien hij maar ontkleeden en wilde. Hij bleef sti.le staan liet zij 11 pistole nederzinken en sprak op nijdigen toou Geef mij uwen jas, en ik zal u gerust laten! De reiziger en antwoordde Diet; hij be weegde zijn peerd bij den toom, en deed het achteruit deinzen, tot tegen den moorde naar, die overzijds sprong, en nog eens zijn wapen ophief. Strop mij uwen jas af, zeg ik: 'k en vrage niets anders; en gij moet u haasten of ik schiet. Het peerd trappelde van ongeduld; de rui ter, die tijd en raad hadde gevonden, keek in de oogen van zijnen vijand en zei; Wilt gij, om te toogen dat gij recht zinnig spreekt, uw pistole afschieten, ik zal u mijnen jas geven. Daar- ze! de scheute ging af, en het peerd sprong en sloeg, dat de moordenaar op het land moeste wijken om Diet geraakt te worden. Intusschentijd speelde de ruiter zijnen jas al, en smeet hem zoo verre hij kon, sprong te peerde, liet den afgerukten zadel in den brand, en vertrok te vierklauwe, zonder omme te kijken, al den kant van Ledeghem. Ilat begon avotid te zijn, als de schout wederom kwam bij de moordenaars. Hij trad binnen, metdeu jas op zijne bijle omhooge gesteken en al zingende In Vlaanderen of in ander land en is er geen een gelijk Bake landt! i) Het eenigste dat hij van het nieuw liedjen onthouden hadde. Een zegevierend getier rees op bij zijne inkomste, enmet vele gelach en gebaar vrierd Z. H. de Bisschop van Brugge heeft benoemd De H E. Bruyneel, licenciaat in godsge- leerdheid der Hoogescbool van Leuven, leeraar in het aartsbisschoppelijk kollegie van Veurne, is benoemd tot bestuurder der scholen te Wynghene, in vervanging van den E. H. Rooms, die pastoor benoemd is ie Rolleghem. De E. H. Catteeuw, pastoor te Zande, is benoemd tot pastoor le Cromheke. Het is lot onderpastoor te Houtem bij Veurne .lat de E. H. Vanden liussche. kapelaan van St.Bertinus te Poperinghe, benoemd is. Binst de lange winteravonden zoekt men, i,a 't werk, schoone en nuttige lezingen voor handen tc hebben I) n boekhandel Cau.f.waf.rt f)F. MKt.'LF.XAF.IIF. Ie Yper, biedt II er.) ri|K- R-US aan van vo-ndei-lige aaniivk-,-iijke 1-eMioek.i-n waarvan hieronder «enige hiels volgen De groole bo k van «BakHan g ïllustiverd, groot octavo van 740 Madz. 4 oó Karei de Blauwer door li 11. l.eroy IS) De Pensejager id l SO De 5 verschillende bundels Zeis-is en Verleningen door li. 11. .1. Leroy, Heel de verzameling iri 46 ver-e.hillign nummers cn-r Leidsche herdrukken ieder aan 0 2S Al de werken van Ilonoré Staes, waarvan de lijste op aanvraag De werken van Slyu Streuvels, Guido Gezelle, enz. enz. BURGERSTAND VAN YPER van den 31 Jan. 1908 tot den 7 F. b. 1908 G •boorter! Lesige Rachel, Kauonstraa1. Verschoora Robert, Kauonstraat. Banckaei i Paulus, Korle Thouroulstrait. Laplace G-orgts, Poprringh. steenweg. Huwelijken De Houwer Joannes, verzekeraar en Huyghe Elisa, z. b. beiden te Yper. Cirdoen Karei, brijkenbakker en Hoorel- beke Ludoviea, la id werkster, beiden le Yp- r. De.wulf Hilaire, brouwer te lchtegem en Giyspeerdt Mat ilda, z. b. te Yper. Sterfgevallen Delfosse Henri, 3 maanden, Rijselstraat. Grooten Gatharina, 19 l(2j., z. b. ongehuwd, Cartonstraat. Depuydt Maurits, 4 maanden, Dickebusch steenweg. Vanuxem Atnelie, 83 j. z. b. ong. Rijselstraat. Verstichele Paulina, 76 j. z. b. ongehuwd Bollingslraat. De oud-soldaten worden vriendelijk verzocht de algemeene vergadering bij te wonen, zondag 16 februati 1908, ten 4 ure namiddag in Tête de Bronze Rijsel straat, 73, te Yper om eene maatschappij te stichten van oud-wapenbroeders,die gediend hebben tijdens den fransch-duitschen oorlog van 1870-71. SCHOON HUIS met hof en afhankelijk heden, Cartonstraat, 31Yper. Voorwaarden te vragen aan M. Vandcr- schueren, deurwaarder, Korte Thourout- stra.it, i3 of aan M. Chaumont, Aalst. ri"r"rrl>l' "■■-'I'M III"! II' 1MBIIMMKULaMCaa TVT ^eman(^e une servante Cuisinière, All de 20 a 35 ans, pour Tournai, rue Childeiic, 9. Inutile de se présenter sans bonnes references, pas de lessive et bons gages. Tjotten Meyer de kazakke aangestroopt, en hij moest wel laten geworden,betalen en te vreden zijn. Het was diep in den avond als de moor denaars de kroeg verlieten. Eenige liepen om hunne wapens, andere lieten ze daar, en geheel de bende keerde in al Sint-Pieters, om naar den Schouthoek te gaan. Twee man nen gingen vooren op, met een dieveulan- teern, immers het was donker geworden; zwarte wolken overdekten den hemel, en eeu zwaar ongeweerte broedde in den grond van dc lucht, al den westkant. Den achternoene dat Bakelandt en zijn volk zoDgeu en vertelden, in hunne roovers- kroeg, was er, niet verre van den Schout- hoek een Koolenbrandtr, die, gevaarlijk ziek liggende, om de geestelijkheid van Le deghem gezonden had. Geen tweemaal en moest er aan de herder der parochie gezeid worden dat een zijner schapen hulpe vroeg, vooraleer over te gaan tot een an Ier en beter leven: hij was met der daad gereed en hij deed zijnen koster verwittigen. Zoo seffens ging de beêklokke. Driemaal rekewijs gaf zij drie treurige kloppen, om de menschen te doen hooi en dat er een zijner broeders op sterven lag en dat Ons Heere, verdoken onder de gedaante van brood, en rustende in de handen van eenen priester, door de straten ging gedregen worden. Zoo met een kwam het volk uit de huizen: Het pardoent! het pardoent zeiden de eeao tegen de andere; en vele liepen ter kerke, om te hooren naar wiea de goddelijke reisspijze gedregen wierd, en een gebed voor den ster vende te lezen. 'f Vervolgt, j

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2