BOND DE WEHELD Marokko Portugaal STADSNIEUWS Concert Davidsfonds Sterfgeval Voor den Paus Boerenbonden Burgemeester tik Keeren der jaren v,°uwen o«i- Heildi onk l'OrLI:lr.üül, Bij het nagerecht stelde de heer Colaert,on dervoorzitter van het plaatselijk kiescomiteit, den volgenden heildronk voor, die menig maal door geestdriltig handgeklap en luide toejuichingen werd begroet. Geliefde heer Struye Wanneer, daags na den 20n October, uwe vrienden bijeenkwamen om alweer een nieuwe zegepraal te vieren, die wij, gelijk aliijd, aan uwe pogingen bijzonder te danken hadden, werd het gedacht uitgedrukt onzen goeden uitslag te vieren door eene betooging te uwer eere. Wij waren dan verre van te denken dat eene feeste, die wij trachtten te schikken,niet ingevolge uwe verdiensten, maar in evenre digheid uwer nederigheid,dat die feeste bijna eene merkweerdige gebeurtenis zou worden Om ons te voegen volgens begeerte meenden wij ons te kunnen bepalen tot de stad Yper alleen, wier schepene gij nog waart, en u, ter gelegenheid van uw altreden, een blijvend bewijs te geven onzer dankbaarheid en onzer toegenegenheid. Daar gij u niet kondet onttrekken aan onze betooging, zonder om zeggens te kort te komen aan onze vriendschap, aanveerddet gij deze teesie, op voorwaarde dal ze zou in familie, bijna met gesloten deuren, gevierd worden Maar, terecht afgunstig, eischten een groot getal onzer viienden van het arron dissement en van de provincie de eere te mogen meevieren voor den oud-volksverte genwoordiger en oud-provincialen senator. Hoe kon men dat weigeren Uw jubel feest als Kamerheer hadden ze met kunnen vieren, hetzij dat gij weigerdet uwe toestem ming te geven tot dergelijke feeste, hetzij dat uwepariementaire loopbaan in 1J76 begon nen, eindigde in 1900 en dat er alzoo een jaar te kort'was om een vierde eeuw te volle- digen, vereischt voor dergelijke feeste. Gij zult dus toelaten dat zij ook u komen zeggen, dat ze gelukkig zijn te kunnen mee vieren voor een man, die binst zoolange jaren met eere de katholieke belangen, die ook de hunne zijn,verdedigd heeft; e.n man die hun welzijn zoo behertigde en dit ook van het land, waarvan hij een der verdienstelijkste burgers is. Zij zullen mij veroorloven, u te zeggen dat, indien gij hen vertegenwoordigde in de hoogste vergaderingen des lands, gij ook een werkzaam deel naamt in het stadsbestuur van Yper en dat erin gansch de stad noch politiek, noch godsdienstig, noch volkswerk bestaat, die u niet en telt onder zijne mild dadigste en verkleefdste leden. De eere u te spreken namensal onze vrien den, van de diensten die gij aan uwe partij bewezen hebt, valt te beurt aan mij,ongetwij feld in mijne hoedanigheid van ondervoor zitter van het plaatselijk kiescomiteit en als uw oud medewerker en wapenmakker sedert meer dan dertig jaar. Van februari 1884 waren wij ambtgenoten in de Kamer maar gij waart er reeds sedert acht jaar, de genegenheid verworven hebben de uwer vrienden en de achting uwer tegen strevers. Die u van nabij kenden, looiden uwe hoffelijkheid en vriendelijkheid zij legden ten uwen opzichte deze getuigenis af, onder uwe ambtgenoten, een der dat gij vu c* 1. - o bedienstigste en der verkleefdste waart voor uwe lastgevers. Bij uwe tegenstrevers besta- tigde ik geene on vriendschap, spijts de vurigheid en de rechtzinnigheid uwer over tuiging. 't Is omdat uwe ambtgenoten u hadden leeren kennen. Zij hadden in u niet een soorte van wildeman gevonden, die sommige plaatselijke politiekers hen hadden afgeschilderd, maar een man van t goede, geleerd, gezapig, gematigd, verdraagzaam, die uwe vrienden en uwe kiezers sedert lang naar weerde wisten te schatten. Bij die hoedanigheden zagen zij er eene andere, min noodzakelijk misschien aan den politieken man, maar die nogthans de gene genheid afdwingt. Ik wil spreken van de nederigheid, die christene deugd die gij altijd in zoo hooge male bezeten hebt. Maar hier, mijne heeren, moet ik een spijt uitdrukken, die gij zekerlijk met mij deelen zult. De man die zoo meesleepend voor de vuist sprak, de volksredenaar, die donderde in onze kiesvergaderingen en meetingen tegen de ongelukswet, en heeft in de Kamers de mate niet gegeven van zijn talent. Zijne nederigheid ging gepaard met eene vreesach tigheid en een mistrouwen van zich zeiven, die den redenaar ontzenuwde en hem ver plichtte te lezen wat hij anders zoo veel beter had voor de vuist gezeid. Achtbare ambtgenoot, ik en zal de oorzaak daarom niet opzoeken, die mij om zeggens in u twee mannen deed zien. Maar ook, haddet gij zelve die oorzaak gekend,zekerlijk ware ze algauwe verwijderd geweest. Doch ik verhaast mij het te zeggen, dat gebrek, dat maar het gebrek en was van eene hoeda nigheid, belette u niet met krachtdadigheid de belangen te verdedigen die u ter herte lagen. Wie herinnert zich met die verheven woorden uitgesproken tijdens de heugelijke bespreking, die ontstond ter Kamer bij de ongelukswet van 1879, rampzaliger gedacht- tenis, en van het wegzenden door het haat dragend bestuur,van den Vertegenwoordiger der Pauzen uit Belgenland Uwe redevoe ring werd door uwe vrienden en door de katholieke drukpers als een der besteaanzien. Maar niet alleen de zaken der Kerk verg den uwe belangstelling. De uitbreiding van het stemrecht, de aanveerding van de even redige vertegenwoordiging, het gebruik van het vlaamsch in strafrecht en wetgeving moeilijke en brandende kwestien nepen uwe aandacht en noopten u opmerkingen te maken en voorstellen te doen dle door Kamer en Senaat wierden besproken en die bestempeld waren door een geest van geza pigheid en juiste middelmaat, het kenmerk van het belgische volk. Doch het waren vooral zaken vit0 P aatse- lijk belang die u meest bekommer ,'nIe andere, de overname der vaart v»nJ^'e naar de Yperlee en de vermindering vd0 rechten op den tabak. De eerste Hank het katholiek staatsbestier opgei0®0 vooral aan uw hardnekkig aandr'"ëe"> tweede werd bij deelen opgelost t e wet van i895 bijna volledige vold<»e™°6 gaf aan de tabakplanters. Gij moog1 adI' zeiven die getuigenis geven dat gij in den bekomen uitslag een groot aandeel genoten hebt. Laat ons het wetgevend gebied verlaten om ons met de stadsbelangen bezig te houden, die in de laatste tijden meest uwe bedrijvig heid staande hielden. Hier nog meer dan elders heb ik kunnen uwe verkleefdheid naar weerde schatten. Raadsheer sedert 1891, ouderdomsdeken, bekleeddet gij eene belangrijke plaatse, verkregen door uwe goedheid, door uwen geest van rechtveerdig- beid en onpartijdigheid en door de geden kenis der uitmuntende diensten die gij aan uwe medeburgers bewezen hebt. Dit nederig mandaat, tweemaal vernieuwd, vervuldet gij met iever, nauwgezetheid en grondige kennissen, weerdig onzer bewon dering, als, in igo3, de omstandigheden van u een nieuwen dienst vereischten. Uw oude gaf u recht tot ruste. Wij wisten het, en alhoewel overtuigd dat niemand beter dan gij het ambt van schepene bedienen zou, nooit zouden wij gedurfd hebben u een last opleggen, die, gevoegd bij den last uwer jaren, had kunnen gevaarlijk worden. Daarbij, uwe naastbestaanden, die u bemin nen als hun vader, hadden zij het recht niet ons de jaren te betwisien die de Voorzienig heid u nog voorbehield 1 't Isgij, geliefde vriend,ik beroep mij op uwe getuigenis, die u den last hebt opgelegd. En zoo wierd gij aan twee en ze ventig jaar eerste schepene, als gij, aan zestig jaar, bij uwe intrede in den raad, meendet te moeten voor de eere bedanken van het tweede schepenschap. Dereden dier verandering, Mijne heeren, is geheel en al te vinden in de beLnglooze verkleefdheid van mijn ambtgenoot, in dat is wel eene der hoofdhocdanigheden zijns levens. Mijnheer Struye is in den sehepenraad getreden op bevel van zijn geweten, gelijk hij vroegertijds naar de Kamer en het Senaat ging op bevel zijner vrienden, gelijk hij die vergadering verliet wanneer hij oordeelde dat de ure van aftreden geslagen was voor hem en dat jongeren aan de kiezers en aan het land dezelfde diensten konden bewijzen. Hadden wij geen gelijk, Beste Vrienden, vandage vrijen loop te geven aan onze gevoelens ten opzichte van etn man die in zich al de christene en burgersdeugden samen paart, en dien een uitmuntenden hoofdman onzer partij, de achtbare heer Woeste, eens in mijne tegenwoordigheid een Groot Burger heette Onze bedoeling is niet, geliefde heer, u te beloonen voor al het goede door u aan ons bewezen, aan mij bijzonderlijk, die nooit vergeten zal de kostbare diensten die gij mij gedaan hebt en de wijze raadgevingen die gij mij gegeven hebt. De belooning daarvoor is elders, zij is hierboven bij Dezen, die a le deugden beloont, als zij God voor oorsprong en voor doel hebben. Onze feeste is enkel eene betuiging van dankbaarheid. Betoogingen zijn niet zeldzaam, maar de erkentenis is zeldzaam, vooral in politiek. Wij en willen geen ondankbaren zijn. Doch gij zijt niet alleen politiek man gij betracht nog het goede onder allen vorm en in alle opzichten gij zijt voorzitter of ver kleefd medelid van al onze werken, de vriend van den rijke, de vriend van den burger, de vriend der jeugd, de vriend vooral van den arme en van den werkman. Dat alles vieren wij vandaag, 't is om al die redens dat wij u heden dit portret aan bieden, dat zoo getrouw uw open en recht schapen wezen weerspiegelt. Dat het tot uwe erfgenamen overga als eene blijvende gedenkenis onzer dankbaar heid voor de onschatbare diensten door u bewezen aan Kerke, Vader en Moederstad Wij drinken op uwe gezondheid en op uwe lange jaren nog 1 Geestdriftige toejuichingen breken los en van len allen kante gaat men op het verhoog om op oude vlaamsche wijze vriendelijk te tikken met den held der feeste en hem gulhertig nog eens geluk te wenschen. Nieuwe toejuichingen breken los wanneer M. Struye rechte staat, en diep ontroerd de aanwezigen bedankt voor de al te groote eere en den overdreven lof hem aangedaan. Dezen morgen reeds heb ik het gezeid, beste vrienden,en ik herhaal het,gij overlaadt mij met al te grooten lof en al teveel eere ik en heb dat nooit verdiend, want ik heb veel minder verricht dan vele anderen. Nogthans zal deze feeste bij mij een onuit- wischbaren indruk nalaten. In de mate mijner krachten heb ik getracht mijnen plicht te kwijten en het goed te doen dat in mijne macht was. Toch ik bedank u uit ter herten voor de bewijzen van genegenheid mij gegeven. Onze herten kloppen eens voor het goede, wij zijn met denzelfden geest bezield ons volk deugzaam en christelijk behouden en vooral bekommerd zijn met de opvoeding der jeugd die de toekomst is van het land en de grondsteen van het christen huisgezin. Een bijzonder woord van dank ben ik verschuldigd aan mijne kiezers van eertijds en ik bid de talrijke afgeveerdigden van Wervickten Westnieuwkerke hierinmijn tolk te zijn bij hunne vrienden. Indien ik vroeger tijds iets heb kunnen doen voor hen, en namelijk voor de belangen der tabakplanters, 'k heb het gedaan uit ganscher herte somtijds met vuur, altijd met de overtuiging dat het voor hun welzijn was,en ik ben steeds geluk kig geweest als mijne geringe pogingen met goeden uitslag werden bekroond. Binnen een jaar zullen wij, hoop ik, de gelegenheid hebben onze erkentenis te be tuigen aan onzen geachten Burgemeester,die zooveel gedaan heeft voor de belangen van het arrondissement en bijzonderlijk voor den bloei en vooruitgang der stad Yper. Te naaste jare is 't vijf en twintig jaar dat hij in de Kamers zetelt en die jubelfeeste zal de gelegenheid zijn om hem ook onze recht zinnige dunkbaai heid te betuigen. Nogmaals, heeren en vrienden, uit ter herten bedankt voor al de bewijzen van genegenheid mij gegeven en weest verzekerd dat de feeste van heden mij een blijvend aandenken zal zijn onzer wederzijdsche verkleefdheid. Langdurig handgeklap begroet de woorden des sprekers, die zoo behendig een groot deel der verdiensten zijner lange loopbaan op anderen weet te schuiven. Nog langen tijd bleven de vrienden bijeen tot lat de ure der treins daar was en men scheidde met tegenzin, gelukkig nogthans eene feeste te hebben bijgewoond zoo won derwel gelukt en die jaren lang nog in het geheugen zal blijven van al die eraan hebben deel genomen. De zaken van Noord-Afrika schijnen te verbrodden. De franschen willen maar ge durig oorlogen en vechten tegen de Marok kanen en de Duitschers en ziet dat met geen goede oogen. Zij vreezen dat vroeg of laat Vrankrijk eene oorlogsschatting zal eischen, die de afrikaners moeilijk zullen kunnen betalen en dat de franschen dan een deel land zullen eischen in vergoeding der niet betaalde oorlogsschatting. De derde zoon van Keizer Willem is deze week ook te Parijs geweest en is ook eens het graf gaan zien van Keizer Napoleon. Niets bijzonders is tijdens dit bezoek voor gevallen. Alles blijft voort kalm in Portugaal. Het volk is tevreden over de toegevendheid van den nieuwen vorst. Als de vrijmetselaars maar geen misbruik en maken van 's Konings goedheid en alzoo de zaken wederom bederven, 'c Is morgen, Zondag, ten 7 1/2 ure s avonds, dat liet tweede groot Concert plaats heelt der Koninklijke Fanfare. De Fanfare speelt drie stukken en Mad. Gaby Ernaldy, van de Muntschouwburg van Brussel, heer baron J. de Vinck de Winnezeele, een onzer beste pianisten, de schola van Sint Michiels (gemengd koor) onder't beleid van M. Karei Bostyn, ver- ïeenen hunne medewerking. üet huis Erard, Lambermontstraat, 6, te Brussel, heelt een zijner beste pianos gezon- Die feeste belooft dus weerdig te zijn van deu heer.ijken naam dien onze Fanfare geniet Lij de talrijke muziekliefhebbers onzer stad. t Was waarlijk eene krachtige en prach tige voordracht die E. H. Doom van Brugge den 17n 11. in St-Vincentiuscollege te Yper hield voor de leden en vrienden van de Ypersche afdeeling van het Davidsfonds. Hij sprak over Daniel O'Connel. Groot scheen Windhorst, dien hij over twee jaar deed uitkomen als het hoofd van het katho liek Centrum vau Duitschland grooter nog wierd Maandag 11. Daniel O'Connell ons voorgesteld als katholiek en vaderlandsch gezind, als verlosser van Ierland. Ofschoon Vlaanderen van heden aan Ier land in O Conneli's tijd (1775-1845) niet gelijkt, past het ons, naar de leuze van int Davidslonds en het voorbeeld van O'Connell, Godsdienst en Vaderland te beminnen, en Vlaanderen zoo goed en gelukkig mogelijk te maken. Daniel O'Connell was katholiek in zijn openbaar en huiselijk leven dagelijks wilde hij mis hooren en meermaals te week ter H. Tatel naderen, hij was kristelijk opge bracht en hield aan eene kristelijke opvoe ding voor zijne kinderen hij leed bij het zicht der ondergeschiktheid vau zijs millioen katholieke lerlanders, overheerscht door omtrent twee millioen ierlandsche protes tanten, en door het almachtig protestantsch Engeland en hij ging, van rond het jaar 1800, een reuzenstrijd aan tot ontvoogding en verbetering van zijne katholieke land genoten. Hij beoogde de afscheuring niet van Ierland van de Eogelsche Kroon en Troon, niettegenstaande de Vereenigde Staten van Amerika, Colombie en Zuid Amerika, Griekenland en België opvolgent- lijk afscheurden van Engeland, Spanje Turkije en Holland in 1789, 1825, 1829 en 1830; hij vroeg slechts vrijheid voor zijn volk, gelijkheid tusschen overheerschende protestanten en verstekene katholieken, en ontvoogding voor Kerk en Vaderland.'En daarom moest hij zijn leven lang strijden en lijden, daarom moest hij zijne katholieke landgenoten opwinden en winnen, de pro- testantsche lerlanders trachten te overhalen en zijne vervolgers en bestraffers van Engeland zien schrik in te boezemen en tot betere gevoelens te brengen. Daniel O Connell was gelukkiglijk een wet- en rechtsgeleerde, een welsprekende advokaat, een uitvinder van middelen om macht en invloed te krijgen 't was hij die de katholieke lerlanders aaneen deed houden door het stichten en, ma ontbinding door Engeland, door het anderzins inrichten van katholieke vereenigingen 't was hij die in meetingen en maaltijden het volk opwond en voor katholieken deed stemmen,'t was hij die eindelijk den toegang der katholieken tot openbare ambten, de afschaffing van deu ongodsdienstigen getrouwheidseed aan vorst en vader land, de vrijheid der Katholieke Kerk en de trapsgewijze ontvoogding van Ierland bekwam. Hij wierd de eerste katho lieke volksver tegenwoordiger sedert drie eeuwen van het katholiek gebleven Ierland, de eerste katholieke burgemeester of lord mayor van Dublin, de God van zijn volk, de verlosser van zijn vaderland. Jong Ierland heelt hem verweten zijn volken vaderland niet afgescheurd tehebben van Engeland, maar daarom was hij te vreedzaam en te vredelievend, hij was te schuw van bloed, en bad liever iets dan niets hetgeen hij deed, volstaat om een grooten katholieken strijder, een vurige vaderlander, de verlosser van Ierland ge noemd te blijven worden. Het Davidsfonds kaD E. H. Doom niet genoeg loven en danken voor zijne over- schoone voordracht. Al die er tegenwoordig waren hadden ook reden voldaan te zijn van het schoon muziek van MM. L. Vanhoutteen A. Van Eegroo. Same n werken de Maatschapp ij Eigen Heird BureelSt-Jacobstraat, 26, Yper Maatschappij van geldverschotten voor het aankoopen of bouwen van huizen waar van de weerde de 5500 fr. niet overtrelt. Bilan en rekening van sckaè en bate op 31 December 191)7. BALANS Goedvinden Kas fr. 26.58 door E. H. Camerlynck, in name van'den Bisschop en de geestelijkheid aan den heer Gouverneur Bedanking van den heer Gouverneur, in goed vlaamsch,met geestdrift en overtuiging; hij -drinkt aan denrbloei en den vooruitging van de Boerengilden. 6,750.09 128,448.08 40.51 135,265.26 Spaarkas openstaande rekening Hypotheek schuldenaars Kosten van eersten aanvoer fr. Kwaadvinden Aandeelen Reservefonds Conditioneel fr. 600.83 Gewoon 2,987.09 Inkomrecht 14.00 De Spaarkas, verschot Verschillige schuldeischers Te betalen aandeelen 1906, fr. 95,86 1907, 1421,67 fr. 1357265,26 Rekening van schaè en bate Kwaadvinden Kroos aan de spaarkas fr. 2,396.81 Algemeene bestierkosten 432.70 Kosten van eersten aanvoer 50.00 Winste Reserve fr. 742.93 Aandeelen 1,421.67 2,164.61) 'r. 47,389.00 3,601.92 80,000.00 2,756.81 1,517.53 fr. 5,044.11 Goedvinden Opbrengst der leeningen Leeningboek fr. 4,965.85 78.26 De Schrijver, Ad. Raekelboom. fr. 5,044.11 De Voorzitter, C. D'Huvettere. Plaatsgebrek belet ons verschillige artikels in het blad van heden op te nemen. Vorige lijst fr. 83o.oo Heilige Vader zegen ons huisgezin Mr Mme Louis Desmidt, Yper 20.00 Onbekend 5.00 De Westvlaamsche Boerenbonden hielden Dinsdag laatst algemeene vergadering te Rousselare in den Hert. M. Vanden Bussche van Ardoye zat de vergadering voor. Na de merkweerdige verslagen van schrij ver en toezicbter gaf E. H. Van Seynhaeve, landbouwer ingenieur te Ghistel eene zeer belangrijke voordracht over boterverval- sching. Spreker wist op eenvoudige klare wijze de samenstelling te doen kennen der boter, de aangewende middels om de boter te verval- schen door toevoeging van wateren zoet... dat niet en zout, maar gewichte geeft. Hij besloot dat het toezicht over den boterhandel te wenschen laat en dat de bonden bij liet staatsbestier zouden moeten aandringen om strenger toezicht te verkrijgen en de heer Delaey deed zijn voorstel uiteen tot behoud van he; ministerie van landbouw, waarop E. H. Luytgaerens van Leuven onmiddellijk antwoordde dat hij door den heei Helleputte bemachiigd was te verklaren dat het ministerie van landbouw zou behou den blijven. Kwart na elf ure werd de heer Gouwgraaf, eerevoorzitter gekozen van 't Verbond, ontvangen in de feestzaal. Na den gepasten welkomgroet van den Heer Voorzitter aan den Gouwgraaf, en de even gepaste antwoorde van den Gouverneur sprak Hoogleeraar Vliebergh over de pacht- kwestie en het burgerlijk wetboek. Hij overliep de belgische wetten die betrek hebben met de pachtregeling, en besprak den zin der wet en de rechtspraak over veel praktische punten, die gewoonlijk door de boeren niet of mis verstaan worden. Den duur van de pachten, de conditiën bij in- en uittreding, de questie van boomen en beplan tingen, van vetteen naarvette, van stroo en zaden. Hij sprak opvolgentlijk over het werken der commissie tot verandering van het burgerlijk wetboek, en wees op eenige wijzigingen door die commissie aan de regeling der pachten toegebracht, die naar zijn oordeel niet aannemelijk zijn. Hij beoordeelde verders de Engelschc en Iersche pachtwet met de aldaar bestaande gebruiken en misbruiken en eindigde met de besluiten dat onze pachtregeling dient in eenige - punten gewijzigd en verbeterd te worden." E.H.Van Seynhaeve heeft dan voorgesteld onder de bescherming en de leiding van den Prov. Boerenbondeenen landbouwraad te stichten, samengesteld uit eigenaars en pach ters en eenen of meer rechtsgeleerden, die de betwistingen die tusschen eigenaars en pach ters zouden kunnen oprijzen, volgens recht en redelijkheid zouden onderzoeken, en waarbij aan de aangeslotene eigenaars en pachters beslissing zou gegeven worden waaraan allen uit eereverplichting henzouden onderwerpen. Dit voorstel wierd bij gebrek aan tijd tot verdere en latere bespreking verwezen. Bij het feestmaal dat daarna werd opge diend werden drie heildronken voorgesteld door M. Vanden Bussche, voorzitter, aan Paus en Koning en aan den Gouwgraaf, eerevoorzitter van den Provincialen Boeren bond M. de Gheus, ouderdomsdeken van den Provincieraad, die sedert zooveel jaren en met zooveel iever ons kanton Yper verte genwoordigde, is te Brussel overleden. Alhoewel onpasselijk, had de- geachte raadsheer er aangehouden deel te nemen in de betooging ter eere van M. Struye, en per telegram zijne beste wenschen en hertelijkste deelneming aangeboden. M. de Gheus was voor den arme eene ware voorzienigheid. De begraving heeft plaats Maandag 24" dezer, ten 10 1/2 ure te Voonuezeele. Wij bieden mcviöuw de Gheus de uitdrukking onzer christene deelneming. Daar de eerste plaatsvervanger M. Ernest Seys, overleden is, zal M. de Gheus in den provincieraad vervangen worden door M. Amand Vacdaele, burgemeester van Vlainertinghe. M. H. D'Hoine is Burgemeester benoemd te Wytschaete. Zondag laatst vierde de maatschappij de Gewezen Militairen van het belgisch leger haar jaarlijkse!) leest, ruim SO, man nam deel aan den stoet. Op de borst van deze dappere wapen broeders prijkte het eerekruis. ue Maandag avond was er feest in hun lokaal, in het Stad huis ter Groote Markt. Aan een wel opgedisctiie tafel namen onze moedige soldaten van eertijds plaats met hunne vrouwen, daarna was er eene prachtige prijsbohing voor deze laatste gevolgd vau een luisterrijk Concert. liet feest is om ter best gelukt en een woord vau lof en dunk verdienen de Stichters der maatschajipij de Heeren Declercq Henri, voor zitter en Placide Follet, 011 fei voorziller en Van Derbeke Jules. Al de leden verlangen naar den dag waarop hun zal behaudigd worden het vaandel hun gegeven door Z. fti. de Koning, dit zal ge.-ctiicdeii tijdens het officieel bezoek van deu Heer Gouverneur Ié Popelrnghe den 16 Oogst aanstaande. Een geweien soldaat. WYTSCHAETE Nog nooit gehoord op Wytschaete. Groote boomen worden geveld bij naehte. Laffe daad. oprechte schurkemanieren.Kale kerels.eerlooze mannen,vuig gebroed, schuim van Wylschaete, die niets en eerbiedigt, die den eigendom mis kent. Maskers afHeft uwe klip op, dat wij uw schijnheilig aangezicht bekennen en met ver achting bespuwen, lafaards Ik wensche duizendmaal met ontelbare verontweeruigde Wyccnheienaars dat ei ie nachtelijke boomsaegneis ontdekt en streng gestraft wierden. Wel is waar dien gij benadeeligd hebt is edel moedig, verdraagzaam, evenwel duld ik niet dat gij zoo het Wytsctiaetsch voik verbeest en imt zulke voorueelden van eerloosheid en lafheid vernedert. De duisternis, dat is uwe macht altijd. Saegheu als 't donker is, boomen vellen als '1 nacht is. Slaken verzetten als 't niemand nieten ziet. Liegen, bedriegen, verraden, val schaard zijn, Judas spelen en 't best deel onzer Gemeente hatelijk maken. En toen gij met den saegher waart, donker was 't en gij nadt uw masker aau Opgepast zwarte mullevanger vau Mauebeke, t zou nog kunnen legen uwe schei.en waaien weet gij niet dat. er geleerde mannen op de gemeente zijn die meer kunnen dan saeghen Errio Jiekx. DRIJ VIJFFRANKSTUKKEN Er is nogal veel kopergeld op Wytschaete, 't gelijkt aan Vrankrijk. De wet Verbiedt het,en wierden er setris processen gomaakt, 't zou vele verproperen op de streek m«t al dat vuil kopergeld. Sprekende van geld, ik heb mij laten gezeg gen dat er zijn die vijffrankstukken van de répubiique argentine uitgegeven hebben zij gaven er drij en zij deden ze tellen voor vierhonderu en VIJFTIEN frank. Het is onver staanbaar inderdaad, maar er zijn van die gebaalde k.. kels die een systèine Dréveté heb ben om hunne schulden te betalen. S. Mattolin. tooineel Morgen Zondag wordt eene nieuwe vertoo- ning gegeven inde gildezaal Karei de Goede. Die wilt eene schoont; plaatse hebbeu,moet aan tijden komen, want tscnijul dat no,,r meer volk opkomt ais Zondag laatst om te genieten van dat heerlijk tooneel en de knapp spelers toe te juichen. Milon. Waarom 9 Waarom du.ee geneesmid- 7 u 1 «iels koopen tegeu verkoud heid, hoest en keelpijn, wanneer het zeker is gdpezen te zijn met eene doos Wailtlieryóaslilltn van een frank. ZANTVOORDE (Yper) Eene geestelijke zending heeft alhier van den 9"e° tot den 20"en dezer plaats gehad. Het oud christene geloof dxoor de Errir- Paters Arts en Van Den Briuek, vu-fde Orde der Predikheeren opgebeurd leelft nog in Zand voorde. Zijne inwoners hebben deze otagen getoondi dat zij er nog vast aan verkleefd zijn Op eene bevolking van 1000 zielen zijn er 1200 communiën uitgedeeld geweest Eer aan de Eerw. Heeren Dealers die met zooveel ijver en welsprekendheid de harten tot bet goed hebben kunnen bewegen. Eer ook aan den Heer Pas tooi* die zoo wfse* Jijk zijne parochie bestiert. Eer eindelijk aai» 't katnoliek Zantvoorde dat nogmaals in deze plechtige omstandigheid getoondi heeft dat IM zruengoeden naam en faam Weerdig is. gaan alle gevaat en bewaren de beste gezondüe id wanneer zt) l'dtaam te zuiveren met de Waltherypil, 1 fr. overal. M CALLEWAERT-DF MEÜEENAERE. in de Botersr.-aat, 36, SIROOP, GROSEÏLLE en GRENADINE zuiver suiker i* kwalR®^

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2