DIT IS SpreeUraai si EN OMMELANDS Op Zaterdag 7° Maart lif08. blad. Te Irekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsbooaschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Schikkingen voorden Vasten KOND DE WERELD Portugaal Marokko Engeland 30.000 herbergen gesloten Duitschland Schrikkelijke ramp in de Vereenigde Stalen STADSNIEUWS Inhaling Gemeenteraad Voor den Paus 6 CCD £11115'.?) 43e jaafe t ■aimerfc 8101 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Drie nieuwe decreten De Hop Eigenaardige zaak Eene School in brand Tram Yper-Betle Polie ie- verorden i ti g ''dads igen doormen Disch Godshuizen 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 3a, in de Zilverstrate, en te- Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. I. Het is toegelaten boter en zuivel te ge bruiken, alsook afgesmolten vet, op al de dagen van den Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asschen-Woensdag en Góeden-Vrijdag. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatie en sulks moeten zij ook onderhou den op de andere Vastendagen van het jaar. Op al de dagen van den Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het berei den van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quatertem per (14 Maart) en den Zaterdag der Goede- Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags vleesch eten, te weten in den voor naamsten maaltijd, en niet in de collatie en dit geldt ook voor vleeschsop en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten in een en denzelfden maaltijd, niet alleen op de dagen van den veertigdaagschen Vasten de Zondagen medebegrepen, maar ook op alle vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht drie maal te lezen den Oti^e Vader en den Wees Gegroeten eens èe akten, van Geloof. Hooo. Liefde en erouw, lederen dag dat men zal gebruik maken van de bovengemelde dispensatie van vleesch te eten. Men zal zich nochtans van deze verplichting kunnen ontslaan met eene almoes, ieder volgens zijne godvruchtigheid, in den offerblok van den Vasten te storten. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstbo den, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Het gebruik van eieren is hun toegestaan alle dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers en de stads politie agenten in werkelijken dienst zijnde, de boschwachters, dezen die in dienst zijn op de treinen van ijzerenweg en tram, of werkzaam langs de baan aan telegraaf- en telephoonstel- •el, alsook de briefdragers, de bedienden der accijsea in werkzaamheid en de schippers. Wij vergunnen dezelfde toelating i'aan degenen die, tijdens de krijgsoefeningen of in andere gevallen van dien aard, de soldaten herbergen of voeden. a° Aan de arbeiders die in smeltovens, mijnen of ovens van glasblazerijen werkzaam zijn. VII. Wij meenen aan de geloovigen van ons bisdom wederom te moeten herinneren dat de vastendagen, buiten den veertigdaag schen Vasten, zijn de Woensdagen, Vrijda gen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór de plechtig heid van deHH.Apostelen Petrus en Paulus, vóór Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstdag en dan nog, dat het op al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en de Besnijdenis O. H. (1 Januari), als deze feestdagen op eenen Vrij lag vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge de bijzondere macht,Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op Sint-Marcusdag en de drie Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelfde macht,vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermaal daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. IX. Aan alle pastors en biechtvaders staan Wij de macht toe, van den vasten en het vleeschderven, 't zij ten volle 't zij ten deele, te ontslaan, ofwel deze verplichtingen in andere godsdienstige werken te veranderen, op voorwaarde dat de aanvraag niet enkel Yoorkome uit vrees der christelijke verster- ving. Deze toelating kan slechts voor den termijn van een jaar gegeven worden. en weekc lieden zullen hunne handelwijze schikken volgens de voorschrif ten van een gewetensvollen geneesheer. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den Heiligen Vader, moeten Wij dc geloovigen, die ran deze toelatingen zouden gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor andere goede werken te doen, en bijzonder lijk liet gebod van het Vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhouden. Drie decreten werden afgekondigd. Het eerste stelt vast dat de kiezingen zijn vast gesteld op 5 April en de gewone Cortès voor '29 April worden bijeengeroepen. Het tweede vernietigt het decreet over de verhooging der burgerlijke iijst en de voorschotten,door de schatkist gedaan aan het koninklijk huis. Volgens de grondwet, moeten de Cortès, na den dood des konings, de bestuurlijke werk zaamheden vau het oude regiem onderzoe ken, de misbruiken herstellen en de dotatie van den nieuwen koning bepalen. Het derde decreet toont dc maatregelen en schikking aan voor de kiezing der afgeveerdigden en schaft af al wat Franco invoerde. Men verzekert dat eene algemeeoe kwijt schelding zal worden afgekondigd voor de politieke en drukpersmisdrijven. De franschen zullen nieuwe versterkingen zenden naar Noord-Afrika. 4000 man zullen deze weke nog ingescheept worden, 't Moet zijn dat het ginder toch niet heel gemakke lijk gaat met de Afrikaners. En wie weet hoe geheel het spel nog zal ein Ügen Intusschen is de ministerieels meerderheid ook ai verdeeld. De eenen ziju voor Combes de anderen voor Clémenceau. Wie van de twee zal 't meesterschap behouden M. Agquith, kanselier van de schatkist, heeftin 't Lagerhuis ziju nieuw ontwerp van vergunningsrecht neergelegd. In Groot- Bretanje bestaat er thans eene herberg op 370 iöwoners. Door het sluiten van 30.000 tot 32.000 herbergen tal, door de nieuwe wet, op korte jaren deze evenredigheid ver minderd worden op eene herberg per 700 inwoners in de steden, en per 400 inwoners op den buiten Gedurende de veertien eerste jaren der toepassing van de wet zullen de bazen der gesloten herbergen eene vergoeding ont vangen. De schikkingen voor het sluiten dei- drankhuizen den Zondag zullen sireuger gemaakt worden de clubs zullen aan een toezicht onderworpen zijn om den Zondag alcool inhoudende dranken te bekomen, zal men, zooals du het geval is, vreemd aan de stad of aan de gemeente moeten zijn, en kunnen bewijzen dat men ten minsten zes mijlen (9 kilometers) ver komt, in plaats van drie. Het gaat met de verbouwers van hop in Engeland slecht dit jaar. In Kent, waar men haar zooveel verbouwt, dat het alge meen als het hopgraafschap bekent slaat, heeft men heal wat velden omgeploegd, want het gewas loonde de moeite niet. De protectionnisten doeu hun best de Keute naren op hun laad te krijgeQ. Het is de vreemdeling, zeggen zij, die ze tea gronde richter moet een belangrijk invoerrecht op buitenlandsche hop gelegd worden. Nu is er eene commissie uit het Parlement benoemd om den toestand te onderzoeken, en daar zitten 3 tariefhervormers in tcgeu 8 vrijhandelaars. Verontweerdiging bij de protectionistische bladen die Kent wel graag tot opstand zouden opzweepen, desnoods als het wijnbouwende Zuiden van Frankrijk tegen de Fransche regeering. Onlangs stierf te Bamberg een rentenier die zijn vermogen, op 6jü0,000 fr. geschat, aan zijne twee broeders vermaakte, een brouwer en een geneesheer. De broeders deelden ook de meubelen, waaronder een antiek buffet, geschat op 12.500 fr. De geneesheer moest dit overnemen voor 10.000 fr. Hij weigerde en de brouwer nam het. Toen deze nu het meubel nader onder zocht, vond hij er eene geheime lade in en daarin opgesloten een testament,vau lateren datum dan het eerste, en waarin hij tot algemeene erfgenaam werd aangesteld. Er zal nu een belangrijk proces tot nietig verklaring van eea der testameuten volgen. Woensdag is er brand ontstaan in de openbare school van Lake View, te Celling- wood, voorstad van Cleveland, 't Schijnt dat het verwarmingstoestel te fel gestookt was en brand stichtte in de kelderingen. Er waren twee uitgangsdeuren aan het gebouw. Op het oogenblik dat men den brand be merkte, waren er 36o kinderen in de school. Een onbeschrijflijke schrik maakte zich van al die kleinen meester, die allen naar den zelfden uitgang snelden om buiten te gera ken. Dooi het gedrang werd de redding om zoo te zeggen onmogelijk gemaakt. De kalmsten konden langs den anderen uitgang ontsnappen. De kinderen, die zich langs den grooten ingang verdrongen, deden wanhopige pogingen om de eersten te gera ken. Zij duwden en stampten en de zwak- sten moesten natuurlijk het onderspit delven. De kleinste kinderen vielen en werden door hunne schoolgenootjes vertrappeld. Spoedig was de deur er gansch door versperd. De leerlingen, ziende dat zij onmogelijk buiten konden geraken, trokken dan terug de school in, maar daar stonden zij voor eene ware vlammenzee al de klassen stonden in brand. De school was gansch in steen gebouwd, maar al de afsluitingen waren in planken,zoo,lat het vuur er een gemakkelijk voedsel in vond. Weldra vormde gansch het gebou .v ,-og slechts een vuurpoel, waaruit men een vreeselijk, ijzingwekkend hulpge schreeuw hoorde opstijgen. Na eenige minuten slortte de vloer in, en een groot deel der ongelukkige kinderen zonken in de brandende kelderingen. Onbekend Donderdag aanstaande 12n dezer wordt op Sint Pieters prochie ter stede de E. H. De Laere plechtig ingehuldigd. De nieuwe herder zal rond 10 ure afge haald worden uit het huis van M. L. De Sagher, Rijselstrate en stoetsgewijze naar de kerke geleid. 't Schijnt dat de Sint Pieteruaars, die altijd hunne priesters zulke oprechte gene genheid toedragen, iets bijzonders bereiden f om hunnen nieuwen herder te verwel komen. Geheel Yper zal dat willen zien. De raad kwam zaterdag bijeen ten stadhuize. De openbare zitting begon teu vijf en half Al de raadsheeren waren aanwezig uitgeweerd de heeren Vandeu Peereboom en Iweins d'Eeckhoutte, beiden onpasselijk. Ter vervanging van den heer secretaris in verlof, werd de heer Boudry aangesteld. De heer Biebuyck ondervraagt den Schepenraad nopens de tramlijn Yper-Belle, reeds sedert lang door den raad gestemd, en die voor het zuiderdeel van ons arron dissement van zeergroot belang zou zijn. M. de Voorzitter bedankt den heer Biebuyck voor zijne ondervraging, al heeft hij ze met uitgelokt. Het ontwerp door den raad gestemd, bedoelde eenen tram van Yper op Dickebusch, den Ouderdom, Westoutre, Locre en de fransche grens. Poperinghe en Reninghelst begeerden eene vertakking van Poperinghe op Reninghelst en Ketnmel. en er zouden pogingen aange wend worden oin de lijn van Kemmel, Wytschaete, Meesen, Waasten te kuunen overnemen om zoo Poperinghe met Waasten te verbinden. Reninghelst weigerde iusschen te komen om reden dat zijn aandeel in de lijn zoo belangrijk was 64.000 fr. Men wil wel het profijt van de lijn, maar niet tusschenkomen in de kosten, eu zou willen dat l'opennghe en Yper voor hem betalen Poperinghe ondervindt nu reeds dat de maatschappijen tusschea gemeenten niet heel veel opbren gen, en heeft daarom weinig goeste om het deel van Reninghelst op hem te nemen en Yper en zal natuurlijk ook aaa Reninghelst geen geschenk doen, te meer dat het eene rijke gemeente is die gemakkelijk duist frank s jaars zou kunnen toevoegen ais 't noodig is. Op de vertakking Paperinghe- Kernmel is dus weinig te rekenen. Misschien denkeu sommigen dat het beter waie van Yper reent naar Belle te rijden 1 Maar men vei geel dat een tram belangrijke dorpen moet doorkruisen om te kuunen iets opbrengen. iteniugheLt eu Westoutre wer den alzoo verwaarloosd en 't zou veel gevaar loopen dat heel de lijn weinig of niets opbrengen zou, te meer dat van aan de Vorige lijst fr. 908 00 5.00 grens tot Be le, op franschen grond, wij vele moeite zouden hebben om de lijn te doen doorgaan. Voor Nieuwkerke tot Steen- werk heeft het tot tien jaar onderhandelin gen gekost. Wij waren van gedacht die lijn van Yper naar Belle te doen voortgaan tot Poel- capelle, maar St-Jan en Langemarck eu willen alle twee niet tusschen komen en St-Jan en komt zelfs naar onze vergaderin gen niet meer. Die lijn en kan er dus maar komen als Yper al die aandeelen op hem wil nemen, hetgeen een jaardooding of annuiteit zou zijn van 4000 fr. Wil de Ypersche be volking dat wij zooveel 's jaars meer betalen, dat men het zegge, wij en willen zulks op ous niet nemen. Maatschappijen tusschen de gemeenten, brengen gewoonlijk min op dan deze die door bijzondere maatschappijen uitgebaat worden, maar do provincie eischt gemeen telijke vennootschappen of zij weigert hare tusschenkomst. M. Boone vreest dat eene tramlijn die enkel tusschen Yper en de grenzen loopt weinig zou opbrengen. M. de Voorzitter. In den tijde waren ze er te Belle nog al op gevierd. Aan hun klappen te oordeelen, zou de lij er gemak kelijk komen, maar de Staatsraad is zoo handelbaar niet, en 'k geloove dat de eerste geestdrift der Bellenaars reeds wat verkoeld is. M. Boone. Ik herinner mij nog dat de Bellenaars de fransche tusschenkomst niet en dierven waar borgen. M de Voorzitter. Inderdaad. Er blijft dus voor den oogenblik weinig hope dat we den tram krijgen, hoe spijtig het ook zij. Ik moet hier nog bijvoegen dat tengevolge van dringende onderhandelingen met de bestuurders van d n tram, wij algauw betere uren zullen hebben op de. lijn Elver- dinghe-Dixinude. M. Biebuyck bedankt den heer Burge meester voor de gegeven inlichtingen. M. D'Huvettere vraagt nog eens een kraantje bij de huizen Vergracht om de bewoners van het Hoornwerk toe te laten drinkbaar water te gebruiken, al ware 't maar een paar uren daags, in afwachting dat de beloofde groote waterleiding gedaan zij. M de Voorzitter. Langs alle kanten wordt er water gevraagd, maar zoolang de werken aan de vijvers niet gedaan zijn, kunnen we toch iedereen niet voldoen. Hadden wij altijd water gelijkiu, t ware I heei goed, maar wat zou men zeggen in i geval van schaar.-chbeid, moesten wij geene voorzorgen nemen. Binnen eenige weken zullen de werken van Zillebekevyver openoaar aanbesteed worden en dan zal algauw hand aan 't werk worden gelegd. M. D'Huvettere. In geval van schaarschheid zou men eerst en vooral geen water meer moeten verkoopen. M. de Voorzitter. Weet gij wel dat we van Dickebusch-vijver geen water en ver koopen. De Vlaai,ders, en nu den Staat nemen water uit de Stadsgrachteu en dat komt van" Zillebéke-vijver. Er wordt 160 M3 per dag verbruikt. Een nijvefaar gebruikt er nog meer, al geeft hij mm op. Eens de werken gedaan zal ik u vragen om toe te laten de straten te doen besproeien, eu om te toonen dat we 't goed meenen met de bewoners van bet Hoornwerk, zullen we van beden nog aan deo dienst der werken bevelen een kraantje te geveD voor de bewoners, die M. D'Huvettere zoowel verdedigd heeft. De genomen schikkingen voor'de loting en militieraadzittingen hebben voor uitslag gehad dat er geene processen hebben moeten gemaakt zijn die dagen. De rekeningen voor 1907 der bewaar scholen, keukenschool, Stadsharmonie, i'ompiers, hulpkas der pompiers en stads boekerij, worden zonder opmerkingen goedgekeurd. M.D'Huvettere vraagt indien er tijdens diensten van de pompiers, een on eiuk gebeurde, wie er zou verantwoorde ijk ziju. Is de stad verzekerd tegenover dit gevaar M. de Voorzitter Neen de pompiers zijn verzekerd tegen ongevallen, maar andere personen wordt 1) tijdens brand rechtuit verzocht achteruit te gaan indien ze 't niet doeu,'t is dan voor eigen rekening en gevaar. M. Struye vraagt een hulpgeld voor de stadsboekerij om aiies te laten kuischen. Toegestaan. De raad beslist dat het jachtreoht op de barmlanden en Dickebuschvijver openbaar zal verpacht worden Voor den grond waarop de gazgebouwen staan werd vroeger nooit niets betaald. De stad is niet van gedacht nog voort dien grond gratis af te staan. Na eene lange bespreking wordt er beslist M. Valcke te verwittigen dat hij de huizen, die op den grond van stad staan, moet afbreken. Dan zal men zien welke voorstel len hij doet en ing-volge handelen. De zaak van dien grond wordt dus voorbehouden. Er wordt gestemd over het verslag door den heer 8obry opgemaakt over rekening en begrooting van den Disch. Dit verslag zal aan de vertegenwoordigers der twee plaatselijke dagb.aden medegedeeld worden alsmed, dat van de Godshuizen. Beiden worden eenparig goedgekeurd. Nopens het voorstel van M. Sobry om drie frank 's jaars te storten, of ongeveer 4.300, met betioud vau kapitaal, voor het pensioen der arme kinderen onzer lagere scholen, opdat ze eens allen eeu ouderdomspensioen hebben, dat zij er door opgewekt worden tot vooruitzicht, werkzaamheid en spaarzaam heid, dat zij het hulpgeld van Staat, provin cie en stad niet vei liezen en later geene discugenooten worden. Over dit voorstel verklaart de raad dat hij onbevoegd is. M. Sobryza, daarover een wensch uitdrukken, maar dit is nu niet ter king en tot later verschoven. De heer Begerem klaagt dat de heeren der Burgerlijke Godshuizen geene hunner leveringen in openbare aanbesteding geven. De wet van Ventóse (windmaand) der fransche republiek, nu hier uog in voege, eischt dit nogthnns. Dat ware een groot profijt voor de godshuizen en ze zouden daarbij uog veel beter bediend worden. Vreemden waren niet te vreezeu met te zeggen aat de aanbesteding enkel gedaan wordt ouder de Yperlingen. M. de Voorzitter. Alle belangrijke leveringen worden openbaar aanbesteed, M. Begerem is dus slecht ingelicht als hij verklaart dat geene levering openbaar wordt aanbesteed. Voor sommige waren is dit heal moeilijk nogtuaus. We liebbin het onder- vonden voor tie levering der ko,en voor het I watei'kasieel. Eerst waren ze openbaar aanbesteed, en veiscluliige aanbestedingen achtereen üeuben we moeten verbreken. M. Begerem. - 't Is niet genoeg dat eenige waren openbaar worden aanbesteed, t moet zijn voor alle levenuge,j, 'tis da wet. (Op verzoek van M. D'Huvettere leest M. Begerem den artikel uit de wet.) M. de Voorzitter. Ik moet doe» opmerken dat wij sedert 17 jaar bijna alles openbaar hebben aanbesteed, buiten voor kleine ieveriugen. Alleszins zijn er veel meer eertijds, t Is zekerden geest der wet niet oia alle kleine leveringen openbaar aau te besteden, en ik geloof dat we volkomen 111 regei zijn. M. Begerem vindt de aanbesteding volstrekt noodzakelijk. Zij is daarbij zeer nuttig, vermits men voor minder geld betere ware krijgt. De heer Voorziter Belooft te onder zoekeu in boe verre men bet achtbaar lid voldoening zai kunnen geven. De wehscli door den heer Iweins d'Eeck houtte uitgedrukt ïu zijn verslag over de rekening en begrootiug der Godshuizen, zal aau de heeren der hospiceu overgezeid worden. Het geldt de herstelling dar küustgevels van de Belle en der huizen in de Meenenstraat, alsmede bet afbreken van dien leeiijkeu blinden muur in 't begin der Meenenstraat, muur die zou vervangen worden door een traliewerk in gesmeed ijzer. M. Bouquet vraagt dat de badplaats een geschikter lokaal zou hebben als tegen woordig nevens de ziekenzalen van het gasthuis. Veleu laten van er te gaan uit reden van dit nabuurschap. M- de Voorzitter is ook vau gedacht dat die plaaiS niet en betaamt. Een andere en betel gescnikte zou dienen gezocht te wor den. De Godshuizen zouden daarbij nog behooren buiten stad eeu ziekenhuis te bouwer, voor besmettelijke ziekt. n. Do rekening en begrooting worden een- P^rig gestemd, min de onthouding van M. Begerem. AL D'Huvettere vraagt dat de Gods huizen zouden willen dm raad inlichten over

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1