DIT IS Spreektfraad SU EN OMMELANDS GROOT GAL|£ONCERT r&wr botrel MEAGELMAHEiN Op Zaterdag 14" Maart 1908 5 eentimen 't blad. 43® jaar. Talmerk SI 03 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor den Paus ROND dÉTwERELD Spanje Noorwegen China en Japonië Engeland Rusland Landverhuizing op Vrijdag 20 Maart Studiekring Excelsior FOLKLORE STADSNIEUWS Gisteren Donderdag Bonden Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Generaal Stoessel om 4 ure zeer stipt, in de groote feestzaal, St-Jacobstraat, nr 26 met de medewerking van i M. Georges Launaykunstzanger, j M. André Colomb, toondichter, ten voordeele cl r Missién aankomst te Yper om 14.26 u. Popennghe id. 14.26 u. d Rousselaere id. 14.24 u. Kortrijk-Komen id. 15.38 u. Tramlijn Nieuwkerke id. 15.12 u. Veurne id. 15 01 u. Dixmude id. 15 01 u. Gheluwe id. 14.10 u. Vertrek uit Yper Naar Veurne-Dixmude om 18.40 u. Gheluwe-Meenen om 18.52 u. a Kemmel-Meesen om 2U.15 u. Kortrijk om 19.32 u. Komen-Waasten om -0.36 u. Rousselaere-Thourout om 19.46 u. Poperinghe om 26.16 u. Verbond der Ziekengilden Bond der Pensioen gilden 'T NIEUWSBLAD va» TPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. id de reke binnen 't blad ia 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in it Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Vorige lijst fr. 913.00 Eerw. Heer V.-F. Soete, Bestierder, Yper 5.00 De Derde Orde van den Heiligen Franciscus, Yper 58.82 Het merkweerdigste feit van de weke is zeker wel het bezoek van Koning Alfons XIII aan de stad Barcelona, die niet alleen ver maard is om de aftroggelaars die sullen van ten allen kante uitlokken met belofte van groote fortuinen, maar die ook en bijzonder lijk bekend staat als het vaderland van de anarchisten en andere schoelialisten. Ai.e dag- en weekbladen waren met die reize bekommerd en menige schrijver be stempelde de handelwijze vau Minister Maura als een uitzinnigheid en eene uit daging. Zekerlijk is 't dat de daad van den koning hem de bewondering heeft verworven van het iSpaansche volk en dat hij de vermaard heid der Republikeinen veel heeft doen dalen. De Koning is zonder ongevallen te Barce lona aangekomen. Hij was vergezeld van iwee ministers en hun gevolg. De straten waren zwart vau 't voik. Op geheel den d ortocht tot aan zijn paleis werd de Koning geestdriftig toegejuicht. Nog nergens Werd Koning A.fonso hertelijker onthaald en levendiger begroet. Als men uit de statie komt kan het rijtuig moeilijk vooruit tusschen de dichte drom men die de straten bezetten, en 't is aan de wacnten bijna onmogelijk het volk op be hoorlijken afstand te houden. Vóór, achter en jond het rijtuig zijn 't studenten met ontrolde banier. Aan de vensters, in de balcons, tot op de daken zelfs is 't zwart van 't volk en 'tis een gejuich en een geroep zonder einde. Overal vaandels, wimpels, draperijen met de nationale kleuren. Na eenige woorden gesproken te hebben met de plaatselijke overheden woonde de Koning het doortrekken bij van eene nieuwe s ïate; hij zelfs deed de eerste steenen vallen voor het doorbreken. Kardinaal Casanas heeft den nieuwen weg ingezegend. Als de Koning in zijn paleis was aange- k' men is hij op 't balkon verschenen, waar hij door de ontelbare menigte opnieuw geestdriftig werd begroet. 's Avonds woonde Alfonso een piacht- vertooning bij in dengrooten Schouwburg, 't Was rond middernacht als hij in auto terugkeerde en nog werd hij onderwege overal met geestdrift begroet. 't Is zeker dat het bezoek van den koning aan de stad, die tot nu toe aanzien werd als ontoegankelijk voor Koningen en Keizers, utnemende wel zal gekomen zijn en de legende der bommenstad een gevoeligen krak zal gegeven hebben. Een kerel, die rond de dertig jaar oud is, heeii 10 of twaalf kogels geschoten op het Koninklijk paleis van Haakon VII, die alwezig was.Het meeste deel der kogels zijn verketterd tegen de muren anderen zijn in de balken gedrongen. De kerel werd aange houden en verklaarde dat hij tegen Haakon VII was, daar deze" in Noorwegen niets te zeggen had. Hij was nog in bezit van 40 tot 50 kardoezen. In het begin der weke werd er gemeld dat de Chiueezen toegegeveu hadden aan de eischen der Japoneezen, die wilden dat het schip geladen met oorlogsgetuig dat te Kanton werd in beslag genomen, zou vrij gelaten worden en dat de gouverneur van Kanton afgezet wierd. 't Schijnt nu dat de Chineezen op verre Da zoo sulachtig niet meer eu zijn als over eeuige jaren en dat er zells hier en daar meetingen belegd worden cm te piotesteeren tegen de eischen der Japoneezen. Er wordt zelfs gemeld dat de Ciiineezen in het geheel niet van gedacht en zijn dat schip aan Japonië terug te geven, en dat ze zells beweren ten volle in hun recht te zijn en aan hunne gebeuren niets en zullen terug geven. Zal Japonië naar nu een uieuwe moeilijk heid op den nekke krijgen als het alreeds in onvriendschap ligt met Amerika en dat Rusland zeker nog de poedering niet verge ten heeft die de kleine japoneezen hem ever een paar jaar hebben toegediend V Zou er daar misschien een nieuw driever- bond tot stand komen China, Rusland, Vereenigde Staten, tegen Japonië en Enge land Koning Edward is zeker nogal gerust nopens zekeren brief dien Keizer Willem geschreven heeft naar Lord Tweemouth, brief die in Engeland nog al ophef heeft verwekt daar hij naar Parijs en dan naar Biaritz vertrokken is. Te Parijs heeft hij zich onderhouden met den Voorzitter Fal- lières en met verschillige ministers. In meimaand gaat de fransche voorzitter een reisje doen naar Londen, en Keizer Willem zal op het einde dezer maand goên dag zeggen aan Koning Victor-Emmunuel van Italië. De tsaar heeft de doodstraf, tegen generaal Stoessel uitgesproken, wegens de overgave van Port-Arthur, verminderd in 10 jaren vestingstraf en generaal Fock genade geschonken. Generaals Reiss en Smyrnoff, die vrijge sproken werden, worden bevorderd tot divisie-generaals Wij hebben reeds herhaaldelijk onze lezers, die lust zouden gevoelen, om naar Amerika te trekken gewaarschuwd. Uit het volgende blijkt dat de toestand in de Vereenigde Staten nog altijd slecht is. De New-Yorksche briefwisselaar van de Maasbode schrijft het volgende, over de landverhuizers De uittocht van landverhuizers naar Europa blijft nog steeds aanhouden en de cijfers over Januari 1908, zulien eene belangrijke vermeerdering aantounen tegen over het getal lieden die, in dezelfde m and van het vorige jaar, de Vereenigde Staten verlieten. In de eerste helft der maand hebben reeds 30,056 derde k asse-passagiers New-York verlaten, tegen 9476 in Januari 1907. Welk is nu de wezentlijke toestand in de Vereenigde Staten 1 De Amerikaansche bladen gebruiken ruimschoots hunneu invloed, om de openbare denkwijze te bedaren. De waarheid zij niet te min gezegd de nood is nijpend en breidt zich uit. Men verzekert dat meer dan 300 schouwburgen hunne deuren gesloten hebben. Bijna overal, zoo in de stad als op den buiten is het werkloon gedaald, en wordt in papier uitbetaald, dat maar op langen termijn uit te wisselen is. Nogthans kan er geen twijfel bestaan over den werkelijken rijkdom en den wezentlijken bloei der Vereenigde Staten. De bevolking heeft nu de 80 miljoen over schreden. Die bevolking is krachtdadig en ondernemend. De groncl is vruchtbaar en de ondergrond rijk aan delfstoffen. Als de zenuwachtige Yankee van zijne voorbij gaande onrust zal teruggekomen zijn, zullen de zaken hernomen worden en de geledene schade zal worden ingehaald. Alzoo toch wordt door velen verhoopt. Maar tot dan toeniet goed in de Vereenigde Staten. We bieden den Dieuwen herder onze beste gelukwenschen op zijne volkrijke prochie en moge God zijne pogingen voor het goede zegenen 'S-, u" gegeven door M. Marlapoura, van het Opéra van Parijs, M. Armand-Vassy i van het Théatre Antoiae, van Parijs, j Plet feest zal eiudigen om 7 ure. le plaats 3 Fr. 2* plaats 2 Fr. Do eer.,te plaatsen worden voorbehouden mits 1 fr. De tweede plaatsen worden voor behouden mits 0,50 fr. Om hunne kaarten te laten nummeren en hunne plaatsen voor te behouden moeten de ingezetenen der stad Yper zich wenden tot M. Jules BAUS, sekretarL van het inrich- tingscooiiteit, 'Mjselstraat, 28, op Dinsdag iy en Woensdag 18 de\er. van 2 tot 4 ure. De personen die buiten stad wonen moeten zich wenden tot M A. BIEBUYCK, voor zitter van het inrichtingscomiteit, Dixmude- straat54, en hem per postbon het bedrag hunner plaats afzenden met een opleg van 0,20 voor onkosten. Ingang voor de le plaatsen, St Jacobstraat 26. eu voor de 2® plaatsen Wisselaarstraat {Hondstraat). Deuren open om 3 1/4 ure. Programma» worden in de feestzaal verkocht. Uurtafel van treinen en trams Lijn Thourout Cortemarck, Prijzen der plaatsen Woensdag 18 maart om 8 ure stipt in de Iweiuszaal voordracht over t werd onder een grooten toeloop van volk de eerw. heer Delaere ingehuldigd als pastor van Sint Pieters hier ter stede. Een stoet vooinamelijk samengesteld uit kindersder Lamotheschool en weezejongens, benevens de Koninklijke Fanfare en 't mu ziek der Sloetsen, ging den nieuwen herder afhalen ten huize van M. Louis Desagher, kerkheer op Sint Pieters. Bij de kerkdeur werden door een bevallig kind de sleutels der kerk aangeboden,terwijl twee andere kindereu overheerlijke bloem tuilen aanboden. De zeer eerw. heer Kanunik De Brouwer, pastor-deken op Sint Maartens zat de kerkelijke plechtigheid voor en sprak den lof uit van den nieuwen herder. Na de godsdienstige ceremonien en den plechtigen Te Deum werd aan over- heden en vrienden een hertelijk ieestmaal aangeboden, binst welk de weezejongens onder 't bestier van M. Ernest Wenes, eenige lieve stukken hebben gespeeld. Op Sint Pieters prochie waren om zeggens alle huizen beviagd. door M. Edmond de Bruyn, advokaat aan het Beroepshof te Brussel, bestuurder van het Folklore Museum te Antwerpen. Op Assche-Woensdag laatst was het de vergaderdag der maatschappijen van Onder- lingen Bijstand van ons arrondissement. 's Voormiddags om 10 ure vergaderden alhier in de ruime Iweinszaal de afgevaar digden der Ziekengilden die bij het Verbond der Ziekengilden aangesloten zijn s namiddags om 3 1/2 ure kwamen er de j afgevaardigden bijeen van de Lijfrentgilden die van den Bond der Pensioengilden deei- j maken. Beiden vergaderingen werden voorgezeten door den heer Karei HalLert, voorzitter van beide verbonden. Ziehier een kort verslag van elke vergadering Al de aangeslotene gilden waren op de vergadering vertegenwoordigd. Na den gebruikelijken welkomsgroet door den heer Voorzitter tot de afgevaardigden gestuurd, en na lezing van 't verslag der laatste aigemeene vergadering, geelt de heer Rogiers, schatüewaarder van t verbond verslag over den geldeiijken toestand der kas. De ontvangsten beloopen 5o fr. als toelage de provincie, De uitgaven beloopen 22.90 fr. Het bezit 27.10 fr. DeVoorzitter doet bemerken dat de toelage van eerste inrichting van het Staatsbesuur nog moet ontvangen worden en dat de bij dragen der gilden in 't kort ook zullen ge'ind worden. Daarop volgt het verslag van den heer Van Elslande, schrijver, over de werkingen van 't Verbond in den loop van 1907. Na hulde en dank gebracht te hebben aan de stichters van 't Verbond envooialaan den heer Werbrouckzijnen eersten voorzitter, schetste de schrijver de stichting van het Verbond en van de Herverzekeringskas hij meldt de aansluiting bij den Landsbon i der Christelijke vereenigingen van vooruitzicht in België en doet het groot voordeel deir aansluiting uitschijnen bij het verhuizen der leden. Uit zijn verslag blijkt nog dat hetVerbond op 1 Januari 1907 in werking trad met 10 gilden, die samen io3o leden telden. In den loop van 1907 weiden 4 nieuwe gilden aan- veerd met 357 leden; en op 3l December 1907 telde het Verbond dus 14 maatschap pijen tellende te samen 1440 werkende leden. Gedurende het jaar 1907 hadden 8 gilden al hunne leden of een deel ervan bij de Her- verzekeringskas aangesloten van die leden ten getalle van 343, doen er 35i de gtheele storting van 10 centiemen per maand en 192 eene halve storting zij 5 centiemen per maand. Daarenboven zijn de leden van 3 maat schappijen ten getalle van 344, voor 2 maan den, bij het Bijzonder fonds aangesloten. Inden loop van 1907 zijn er 6 leden van aangeslotene gilden,door tusschenkonsst van 't Verbond in eene andere verbondene gilde aanveerd geworden. Beide verslagen van Schatbewaarder en Schrijver werden goedgekeurd. Een afgevaardigde vraagt of het niet mo gelijk zijn zou de lijst te hebben van al de gilden, die rechtstreeks of door tusschen- komst van een Verbond bij den Christen Landsbond aangesloten zijn. De heer Voor zitter verklaart den wensch bij den landsbond te zullen ondersteunen,want elke gilde dient te weten bij welke andere gilden hare ver huizende leden kunnen aanveerd worden. Daarop volgt eene bespreking over de wijze van art. 38 der standregels in uitvoer te brengen, 't is te zeggen eenen dienst van vakdoktoors, tandmeesters.gezichtkundigen, breukbandmakers, enz. in te richten en er wordt besloten dat elke gilde hare voorstel len of inlichtingen deswegens aan den heer Voorzitter zal doen geworden. Daarna bespreekt de heer Voorzitter het gebruik der druksels dienende voor de weder- zijdsche aanneming. Daar er gilden zijn die eene maandeiijksche bijdrage ontvangen, wordt besloten dat de overname der leden altijd met den iB der maand zal geschieden en dat het geld dat door de leden te veel op voorhand betaald werd aan de overnemende maatschappij zal overgezet worden. Uit de inlichtingen, alsdan door verschilli ge afge-aardigden gegeven, blijkt dat in den loop der jaars het Verbond op de bijtreding van nog andere gilden mag rekenen,die than- de wettelijke erkenning vragen en dat he. getal leden bij de Herverzekeriagskas aange sloten zal verdubbeld worden. 't Is 11 1/2 ure als de vergadering wordt geheven en de afgevaardigden gaan uiteen, tevreden over hun Verbond dat aan de leden hunner gilden de grootst mogelijke voor deden van den onderlingen bijstand ver- schrft. Niettegenstaande het slecht weder waren 47 gilden op de vergadering vertegenwoor digd op 63 aangeslotene gilden. De voorzitter opent de vergadering met eenen welkomgroet aan de afgevaardigden en in 't bijzonder verwellekomt hij de eer zame Damen van 't Koninklijk Gesticht van Meesen, de eerste vrouwenafgevaardigden die de aigemeene vergadering met hunne tegenwoordigheid vereeren. De dagorde vermelddea. Verslag van Schatbewaarder en Schrijver b. Kiezing van een lid van 't Bureelc. Wijziging der standregelen d. Voorstellen der Gilden e. Voorstellen van den Beheerraad Mede- deelingen. De verschillige punten der dagorde wer den met de beste verstandhouding verhan deld. Uit het verslag van den eerw. heer Delameilleure, Schatbewaarder blijkt dat er op 3i December 1906 2003,29 fr. in kas was en op 3i December 1907 was er i 2114,80 fr. in kas. Sinds het bestaan van het Verbond hebben de gilden samen als jaar- lijksche bijdrage de somme betaald van 402 fr.en diezelfde gilden hebben van 't Verbond als aanmoedigingspremiën de somme getiokken van 3450,65 fr. dus 3o54,65 fr. meer getrokken dan gegeven. De heer Boudolf, schrijver, schetste ia zijn verslag de geschiedenis van den Bond sinds zijne inrichting tot op heden en bracht nog eens hulde aan de nagedachtenis van dea eersten Voorzitter des Bonds, Mijnheer Werbrouck zaliger, die al zijne krachten wijdde aan den groei en bloei van den Bond en wiens naam in gulden letters in de hand vesten zal bewaard blijven. Uit het verslag dat hij las over de werkzaamheden van het verloopen jaar blijkt dat de Bond steeds voor uitgang en nuttig werk verricht. Hier eenige cijfers tot staging. Op 3i December 1906, telde de Bond 5g aangeslotene gilden met een totaal vanno76 werkende leden die samen op de lijfrent- boekjes in 't jaar 1906 de somme van 174404.10 fr. gestort en bijgekregen hadden. Op 3t December 1907 telde de Bond 63 aangeslotene gilden meteen totaal vania33g werkende leden die samen op hunnen lijf- rentboekjes in 1907 de somme vani94172.60 fr. gestort en bijgetregen hebben. Dus ver meerdering voor den Bond van 4 gilden aangroei van 12653 werkende leden en ver meerdering van gestorte som van 19768.50 fr. Men mag dus met recht en reden «eggen dat de Bond der Pensioengilden van 't Arrondissement Yper in vollen bloei en werkzaamheid is. Onnoodig te zeggen dat de beide verslagen van Schatbewaarder en Schrijver met hand geklap goedgekeurd worden. Vervolgens werd de eerw. heer Bylot afgevaardigde van De Dageraad te Bece- laere, als lid van den Beheerraad verkozea ter vervanging van den eerw. heer Vierin.die zijn ontslag had gegeven. De wijzingen aan de standregels door den Beheerraad en andere gilden voorgesteld werden eveneens met eenparige stemmen aangenomen, evenais het voorstel van dea Beheerraad van aan elke aangeslotene gilde eene aanmoediging te verleenen van 5 cent. per lid in dezelfde voorwaarden als zulks voorgaandelijk gedaan werd. Talrijke wenken werden dan ook nog gegeven, zoo voor 't uitbreide» der gilden als voor 't opmaken der jaarlijksche rekenin gen. Om 5 1/4 werd de zitting geheven en de afgevaardigden scheidden in de boste ge- moedsstemming van elkander. YPER Dinsdag namiddag list vrouw Kesteloot( wonende op den Verloren Hoek nabij de Zustersschool, haar 2 jarig kind onbewaakt ia zijne wieg. Tijdens nare afwezigheid naui het kind eene doos solferstekjes en lekte er aan.Bij hare terugkomst vermoedde de vrouw eene vergiftiging. Een geneesheer werd aanstonds ontboden en dienae bet kind een tegenvergift toe. Het wichtje scheen buiten gevaar, toeu Woensdag namiddag, bel plotseling overledea is. Het parket van Yper heeft een ondorzoek ingesteld. POPER1NGHE Maandag om 2 1 [2 ure, 's namiddag werd do stad in rep en roer gezet de brandklok klepto klaroenen ea trommels lieten zicb booren en 't volk snelde bij stroomen naar de kazen- markt. Eene werkmanswoonst stond in laaie vlam en de aanpalende huizenstonden bedreigd in de vlammen om le komen. Gelukkig dat in eenige wenken onze moedige pompiers toege sneld waren die na een nalf uur werkens het vuur konden overmeesteren en uitdooven. De stoffelijke schade is gering en is op öoO fr. geschat dooi verzekering gelukkiglijk gedekt. ROUsSELAERI De steenbakker Jules Vroman, van Isegbem, kwam woensdag namiddag met zijn gespan langs de Rumbekestraat. Het peerd ging ,op hol aan den draai der straat sprong hetdoor eene afsluiting in IJzerdraad de kar bleef han gen, zoodal hel dier tol staan gebracht was. Het peerd is erg gekwetst. Vroman die va» de kar gesprongen was beeft zicb gelakkig niet erg bezeerd. ANSEGIEM Dinsdag nacht hebben dieven eene ruit uitge sneden in de woning van M. den burgemeester en zijn langs daar binnengedrongen.De kwaad doeners hebben slecnts rem- onbeduidende som geld kunnen stelen. De dieven zijn van daar- naar het kloostergelrokken, waar zij rond middernacU door de Zusiers gehoord werden. Aanstonds begon men de klok te kleppen, juist terwijl de uacbteiijke bezoekers bezig waren de groote deur der kapel open te breken. i)«

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1