DIT IS fia A EN OMMELANDS ipetlaafl ll fel ,1ÉÉ| lis* -eotiriiei:* I blad. 43e jaar. Ta!merk 8106 i fel "J itfei fniH Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrüte, te Yper, en bij 's landsöoodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars WOl HEL;: buitschland Oostenrijk-Tonga rië I'ortugaal Vrank rijk Avondfeest 'lurkije j De eeuweli»Se Amerika van Wynghene Engeland STADSNIEUWS Katholieke Wacht Tentoonstelling Provincieraad Juist Sterfgevallen O! 1 1 pril b Kift Mm WÈM* Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal fs IV U .■»-> Ingestort Graal' Loiryay Kieziugf n Öe uitsluiting Eene bom in den harem De eerste gift Tusschen werkloozen Eerezang aan onz' Eeuwelinge fc® tl. -< - 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten ofr. ia de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 Ir. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. liet programma van de keizerlijke reis heelt verscheidene veranderingen onder gaan. Te Corfoe is men zeer misnoegd ovoi' de gedurige veranderingen.Men meldt nu dat Willem 11 maar den 12" zou aankomen ca dat hij weinig na Paschen weer zou vertrek ken, de keizerin te Achilleion latende met hare kinderen. Het schijnt dat het bezoek aan Jozef- Francois uitgesteld is tot in de maand Juni. Het gerucht loopt dat de prins von Bülow uitgenoodigd zou zijn door Willem II, om hem te Corfoe te vervoegen, na zijn bezoek aan Rome. Aan de nieuwe visschershaven te Ham burg zijn Zondag morgen 150 meters kaai muur plotseling onder den waterspiegel verdwenen. Kort te voren had er een zandtrein gestaan. De schade is aanzienlijk, maar menschen zijn er niet bij omsekomon. echtgenoot van prinses Stephanie van België, ligt te Meran, Tyrol, erg ziek. Graaf Lonyay lijdt aan de longen. Onlusten zijn in verschillige kiesomschrij vingen uitgebroken, waarbij de troepen gebruik hunner wapens maakten en dooden en gewonden vielen. Te Anjos en te Alcantara woelingen zonder groot belaDg. Te Porto geen inciden ten. Te Lissabon enkele opstootjes ia de kiesbureelen, doch eveneens zonder erge gevolgen. Daar de optelling der stemmen in zekere bureelen 's avonds niet meer kon beginnen, zouden de stembussen er den ganschen nacht dooi de troepen worden bewaakt. In den loop van den avond werden ruiten ingegooid in de bureelen der Diairio Jllus- trado, blad der Franquisten, Populair orgaan der conservatieven en Portugal, tolk der nationalisten. Benden werden ook voor enkele kerken uiteengedreven. In sommige wijken van Lissabon stad, wonnen de republiekeinen stemmen en zullen zij de meerderheid halen doch zij zullen die in de buitenwijken verliezen. Tot nu toe zijn, op 146 te kiezen afge- veerdigden, 99 candidaten der koningspartij gekozen. De Syndicale Kamer der Oudernemers heeft aan de bevolking van Parijs een mani fest gezonden, waarin gezegd wordt dat de ondernemers hunne werkplaatsen sluiten, omdat zij vaststellen dat de meeste werklie den den invloed ondergaan van onverant woordelijke leiders. Zij zullen niet eerder openen, dan als de werklieden de vrijheid van het werk zullen eerbiedigen en den 10 uren-werkdag zullen aannemen. Maandag morgend zijn de plaatsen waar er gebouwd werd op bevel der patroons gesloten gebleven. Volgens een gegeven ordewoord is alles kalm gebleven. Op de Bastilieplaats nochtans wilden j eenige stakeis de werklieden welke daar nog aan den arbeid waren beletten voort te 1 werken. De policie kwam spoedig tusschen en weldra was de rust hersteld. Van de 746 bouwplaatsen liggen er 552 stil. De 4000 gesyndikeerde patroons vau het 'departement der Seine hebben ongeveer :35U.ü00 werklieden m bediening. Parijs alleen komt hierin voor 200.OOO werklieden. Alle jare worden in Parijs ongeveer 1200 huizen bijgebouwd, zoodat er aan steen en loon nagenoeg- 80 miljoen frank besteed wordt. J De 20.000 metsers welke daaraan arbei den verdienen ongeveer 3o tot 36 miljoen frank,zij rtus voir ieder een gemiddeld loon Van 1800 fr. Clemenceau en Viviania hebben zaterdag in het ministerie van binnenlartdsche zaker. M. Viilemin ontvangen, welke hun de beslissing, door de syndikale kamer van de ondernemers genomen, namelijk de sluiting der werkplaatsen, kwam meedeelen. Op aandringen van de ministers heeft hij beloofd binnen eenige dagen nieuwe voor stellen te zullen doen, .welke de reg „Hng zal meedeelen aan de werkliedenvereénigin- gen. De bazen zijn echter vast besloten de zaak ditmaal door te drijven. Sedert twee jaar zijn zij het slachtoffer, verklaren zij, van eene regelmatige saboteering. Dat kan zoo niet langer duren en de weikplaatsen zuilen gesloten blijven, zoolang het noodig is. Gisteren Donderdag gaf de Zangersgilde u L'Orphéon een aangenaam feestje in heur nieuw lokaal Café de l'Industrie op de Leet. De talrijke genoodigden hebben een genoeglijken avond doorgebracht. Voortdurend komen er onrustwekkende tijdingen uit de Kaukasus waarin gezegd wordt dal Turkije groote oorlogstoebereid- seis maakt aan de Russische grens. Het Russisch blad Olosmoskir kondigt telegrammen af uit Kars, waarbij verzekert wordt dat het 4e Turksch legerkorps en de 5e en 6e legerkorpsen, welke in Klein Azia verblijven, reeds alle drie gemobiliseerd zijn. Dat zelfde blad schrijft dat de Armeniërs van het distrikt wapens en ammunitiëu eischen en luidop verklaren dat zij de russen zullen helpen in geval van oorlog. Een tweede telegram zondag avond uit Kara ontvangen verzeker; dat het B^Turksch legerkorps, komend van Erzeroum, naar de Russische grens oprukt. Inlanders, die dagelijks over de grenzen gaan verzekeren dat zij in alle richtingen Turksche patroeljen ontmoeten. De Rouskoie Clovo kondigt een telegram af uit Tiflis meldend dat deTranskaukasische ijzerenweg het vervoer van koopwaren voor Kars heeft opgeschorst. In de voorbehouden kamers van den harem des sultans, is eene bom gevonden. Dit beeft een overgrooten schrik verwekt. Talrijke vrouwen zijn verdwenen. Men begrijpt maar niet hoe die bom in den harem kan gekomen zijn. Cornegie heeft 5 millioen dollars geschon ken aan de naar hem genoemde stichting,om er pensioenen mee uit te betalen aan hoog leeraren van Amerikaansche staatsuniversi teiten. Het is de eerste groote liefdadige schenking sedert de gcldcrisis begonnen is. Jufvr. Helen Gouid heeft, wegens de crisis, haren steun moeten onttrekken aan twee liefdadige instellingen, die van haar afhingen. In Philadelphia is als in andere groote i steden van de Vereenigde-Staten in dezen tijd de werkloosheid groot er zijn tiendui zenden werkloozen. Toen nu dezer dagen werd bekend gemaakt, dat voor den bouw van een nieuwen schouwburg arbeiders wer den gevraagd, meldden zich zeer velen aan. Daarbij kwam het tusschen Italianen en negers tot een verwoede kloppartij, waarbij tientallen werkloozen bebloede koppen op liepen. i De eerste minister Compbell-Bannermann is vervangen door Lord Asquith,die aanzien wordt als een man van groote weerde, geschikt om aan het hoofd te staan van het gouvernement. In de vergadering van Zondag laatst paf de eerw.heer Bonte van Blankenberghe eene aantrekkelijke voordracht over zijne reize naar het H. Land. Prachtige zichten deden de aangenaamheid van het^gesproken woord nog aangroeien. Ook stemden wij ten volle in met den heer Voorzitter Sobry, die den gevierden redenaar uit ter herten bedankte voor zijne aangename en leerrijke voordracht. Wat dien avond ook uiterst wel gekomen was, 't ware de lekkere vollaarden die door het bestier der Wacht werden gegeven aan de kinders van leden die dit jaar hunne eerste communie hadden gedaan. De Ypersche Burgersbond laat weten dat hij met Tuindag aanstaande eene toogfeeste inricht, in de Stadshalle. Het geldt'er te doen zien dat er in Yper goed. deugdelijk en kunstig werk verricht wordt. Alle ambachtslieden kunnen meedoen, gelijk welken stiel zij behoefenen.Zij believen voor 2on April aanstaande hunne bijtreding te zenden naar M. L. Dumelie, Elverdmghe- straat, alhier. Amelia Lambrecht is te Wynghene gebo ren, den 11 Februari '1808. Zij trouwde met Augustinus Vlaemiuck, schaapherder op't hof van Poolvoorde, in Wynghene. De Vlaemincks zijn een herdersstam die immer hun kudden gedreven hebben in eer en deugd. De eeuwelinge heeft eene dochter in 't kloostf-r van Caueghem. Haar zoon Petru3 bij wie zij inwoont, is een vroom en gedienstig man, heeft drie kinders die alle drie den Heere dienen, 2 nis kloosterzusters se Wynghene en een zoon, Eerw. Vader Hilarion, die studeerde te Leuven, en thans professor is in 'i Capucienen klooster te Brugge. Ken achter kleinneef van de jubilarisse is thans grootvicaris te Beauvais in Frankrijk. Een oudere haiei zonen, Feüx Viaeminck is overleden te Eeghern, schaapherder zijnde op 't hof van den heer Lauwers. De feestwijzer van den eeredag vermeldt in den voormiddag eeu geestelijken stoet, in den namiddag een historische ommegang. De inrichting van dezen laatsten stoet is toevertrouwd aan de zorgen van den heer Richard Maeste Thielt, een kender in 't vak, die verleden jaar, in de prijskampen voor Gilden-optocht te Oostende en te St. Truidende eerste prijzen verwierf. In dezen stoet worden de belangrijkste tijdstippen onzer geschiedenis verbeeld door wagens, 1 utters en voetgangers, inpassende en sierlijke kleeding vau den tijd. De wagen der heerlijkheid Poelvoorde verbeeldende 't oud kasteel voor de jaren 1500, met den heer Pieter Biadelin, ton- maligen bezitter zal zeer merkweerdig zijn. Op den Wagen der 4 bekende eeuwelingen van Wynghene, elk in eigendrachten doe ning, zal de volgende eerezang gezongen worden, gedicht door notaris i'ersyn I Gegroet, O Vrome Vrouwe, die God gezegend beeft met vreugd van hooge jaren en deugd, die eeuwig leeft. De grijsheid is een kroone voor dezen weggeleid die wandelen op de wegen van Gods gerechtigheid. II Gegroet, die hebt verkoren te huwen in een stam van herders, vrijgeboren, die weiden schaap en lam. 'k Aanschouwe in u, vol eeren, 't aarts vaderlijk geslacht, en Rachel, Jacobs Vrouwe die Labans Kudden wacht. III Gegroet, O weerde moeder van 'c God gezegend kroost, dat eerlijk en rechtschapen, uw oude dagen troost dat kinderen verwekte die vluchtend 's werelds eer, in stille klooster panden nu wandelen voor den Heer. IV Gegroet uit duizend monden weêrgalme 't blijde woord en voeren 't alle winden gezwierd van oord tot oord 1 Hoezee die hier op aarde de kroon der grijsheid spant, zij drage de eeuwige Kroone uit 't Hemelsch vaderland 1 Het feest zal plaats hebben op tweeden Paaschdag. De gouwraad van Westvlaanderen is Dinsdag te Brugge bijeengekomen. Eerst werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van den achtbaren Heer de Gheus, gouwraadsheer voor Yper en ouderdoms deken van den Raad. Vervolgens werd M Am. Vandaele, zijn plaatsvervanger aange steld. Na dat M. Vandaele zijn eed afgelegd had, wierden de kandidaten aangeduid voor het beroepshof van Gent. M. Georges Iweins van Yper, onderzoeks rechter te Gent, werd als ie kandidaat aangeduid, en M. de Necker, voorzitter ter rechtbank van Veurne, als 2e kandidaat. De raad ging daarna uiteen tot nadere bijeenroeping. Ter gelegenheid van de schandalige Duit- sche wet tegen de Polen, schrijft de Etoile beige Indien de Duitsche ambtenaars het Poolsch niet kennen, dat het bestuur het hun doe leeren Deze ambtenaars zijn geroepen om hun ambt uitte oefenen onder de Pool- sche bevolking Het is wel het minst dat pe de taal leeren van die bevolking. De ambtenaars \ijn gemaakt voor de burgerij en niet de burgerij voor de ambtenaars. t' Is hetgeen de Vlamingen sinds zoovele jaren en zoo luid zeggen... en vragen... maar het is ook hetgeen de franskiijon-pers, Etoile en Cie aan 't hoofd, halstarrig blijft weigeren... hetgeen ze goed en rechtvaardig vinden voor de Polen, is te veel voor de Vlaamsche broeders E'ene Ypcfsche fam'.iie isgevoeiig getroffen door het afsterven van Mijnheer Justin Mortier, oud-onderofficier der Pauzelijke Zouaven, vereerd met de medallie Bene Merenti van Paus Pius IX zaliger gedach tenis. M. Mortier was te Brussel Voorzitter van den kerkraad op St Jansparochie. Wij bieden zijne geachte familie de uit drukking onzer christene deelneming. M. Ligy,vader van den heer Arthur Ligy, oud-volksvertegenwoordiger en generaal der Burgerwacht van Gent, en van den heer Major Albert Ligy, der Burgerwacht van Yper, is heden morgen godvruchtig over leden in den gezegenden ouderdom van 83 jaar. Wij bieden de geachte familie Ligy de uitdrukking onzer christene deelneming. Uit Langeuiarck, den 6 April, 1908. Heer Uitgever, Vandage was Langemarck in rouwe 't E11 was nog geen 5 vaa dézen nuchten als- wanneer onze klokken uit hunne g oote bronzen mouden, wijd en breed de mare brachten dat het begraving was van onzen diepl-etieurden Pastor E. H. Goovoet. Lange voor dat de lijkdienst ging beginnen was er buitengewone beweging ter plaatse van alle kanten der gemeente kwamen man nen, vrouwen en kinderen toegestroomd vele vreemdelingen waren er ook. De dorps- lanteerns.in hun rouwkleed, brauddeu eu de vlaggen staken uit half top ten gemeente- huizehingde Pauzelijke vlagge in rouwfloers gehuld. Om tieu ure wierd de lijkstoet gevormd vorenop het muziek, daarna eene afdeeling meisjes der scholen, dan de Congregatie der jonge dochters, daarna de vrouwen der II. Familie, daarop volgden eene afdeeling der katholieke school, ver volgens de jongelingen der Congregatie, gevolgd door de mannen der S. Paulusgilde eindelijk kwamen de geestelijken in kerk gewaad, aangevoerd door den Z. E. H. Deken van Yper, die onmiddellijk de dood kist voorafgingen. Het lijk van deu dierba ren overleden pastor was gedragen door 6 kerkheeren en twee leden van 't bestuur der Godshuizen waarvan hij Voorzitter was. De familie eu eene aanzienlijke menigte priesters volgden en sloten den treurigen stoet. Na eenen dienst met plechtige mis gezon gen te hebben, beklom de Z. E. H. Deken den predikstoel en sprak erin hartroerende woorden de lijkrede uit van den achtbaren H-eer Coevoit. De buitengewone hoedanig heden en de uitstekende deugden die overal deu betreurden Priester gekenmerkt hebben, wierden, in verhevene taai door den hoog- weerden redenaar voor oogen gelegd; hoe jammer dat wij die prachtige rede niet en bezitten om ze hier te doen overdrukken. Na de ter aardebestelling nam de Heer Soetaert-, Burgemeester der gemeente, het woord eu sprak de volgende lijkrede uit Mijne Heeren, Vooraleer men dit koude graf sluit op het ontzielde lichaam van den diepbetreürden overledene, houd ik er aan van, in mijne hoedanigheid vau vertegenwoordiger der Burgelijke Overheid van Langemarck eene laatste hulde te komen bewijzen aan dezen die, gedurende 35 jaren, de geestelijke be langen dezer gemeente, met zoovele wijsheid ter herte heeft genomen. Ik en wil hier niet spreken van gansch de geestelijke loopbaan van onzen geliefden Herder, neen, verhevener woorden dan de mijne hebben reeds zijne uitstekende deug den voor oogen gelegd. Maar, ik wil hier enkel eenige woorden zeggen over al het goede dat Eerweerde Heer Coevoet te Lan gemarck gedaan heeft. Toen hij, in 1873, als Pastor dezer gemeente ingehuldigd wiard was de toestand alhier verre vau lachend te zijn op politiek gebied smeulde liet vier on der deasschen eu op maatschappelijk gebied ontstond er tweedracht tusscheu de Burger lijke Overheid en de Hoogere standen. Zulks ontmoedigde echter de ieverige priester niet; voorzichtig, maar zonder vrees, nam hij de teugels van het geestelijk bestier dezer ge meente in handen, en, zoo hij er niet in gelukte ten volle de bestaande veeteu te middelen, toch mocht hij erop roemen, na eenige jaren eene zekere toenadering, eene zekere hoffelijkheid tusschen de vertegen woordigers van gezag en van adel bekomen te hebben, toch heeft hij tot nu toe kunnen bewerken dat onze gemeente onophoudend bestierd wierd door eene meederheid van katholieke mannen die, zonder de stoffelijke belangen der ingezetenen te verwaarloozen, er altijd aan hielden hunnen Pastor terzijde te staan waar zulks het geestelijk welzijn der Langemarcknaars gold. Altijd en iu alle omstandigheden wist hij zijne parochianen op vaderlijke wijze te ver manen, maar, als 't nood deed en dat zijne priesterlijke plichten hem zulks geboden, dan dierf hij opentlijk en vrij en vrank de verdwaalden'oekijven. Zijne leuze was echter altijd: «Vergeten en vergeven» en nooit heeft hij tegen iemand haat of nijd gedragen; van zoohaast hij gezegd had wat zijn geweten hem bevool, was hij wederom de vriendelijke dienstveardige Pastor als te voren.... Op 23 Mei van 't jaar 1889 wierd E. H. Coevoet, met eenparigheid van stemmen, door den gemeenteraad als lid van het bestier der Burgerlijke Godshuizenbenoemd. Onmiddellijk wierd bij door dat bistier, als Voorzitter aangesteld, en, iu die hoedanig heid h, eft hij de volle maat gegeven van zijne bestierlijke konnissen. Zonder aanzien lijke kosten aan de gemeente te veroorzaken heeft hij weten da oude vervallen doening, die het oudemanhuis was over 20 jaar, te herschapen in eene hofstede die een voor beeld mag genoemd worden. Ook aanzie ik het als een plicht van hier, bij de stoffelijke overblijfsels van den dierbaren afgestorvene, opeutiijk de rechtzinnigste dankbaarheid van het bestier der Burgerlijke Godshuizen en van den Gemeenteraad uit te drukken. Ik zou nog moeten eenige woorden zeggen over de onuitputbare milddadigheid van deu betreurden overledene. Niemand ging bij hem vruchteloos zijnen nood klagen alle instellingen, die het zedelijk en zelfs het stoffelijk welzijn zijner parochianen voor doel hadden, vonden in hem eenen warmen ondersteuner Wie heeft er vergeten, alswanneer wij hier de ziekengilde stichtten, dat Pastor Coevoet recht stond en zei«Ik geef 500 fr. en betaal het eerste ziektegeval dat de gilde zal tegenkomen» Moet ik spreken van dat prachtig lokaal dat, dank aan hem bijzonderlijk, hier is opgerezen En dan die groote gifte die hij, tijdens zij: e eerste ziekte, gedaan heeft aan het bestier zijner geliefde kerk van Langemarck, gifte die gemeld bestier zal toelaten zonder vrees de toekomst te gemoet te zien Is het noodig dat ik vermelde dat hij de ouderlingen van 't Godshuis niet vergeten en heeft en dat hij wilt dat zij vier keerea 's jaars op zijne kosten getrakteerd worden Zijn dat al geene daden die zijnen naam te Langemarck zullen vereeuwigen 11... Zou ik den geliefden verledeae meerderen lof kunnen toezwaaien dan met het gezegde dat te Langemarck moudsgemeen is,zelfs bij de minst pasterachtigen Wij zulleu hier algelijk nooit geen zuiken pastor meer hebben Ja, Eerweerde vriend, uwe gedachtenis zal te Langemarck in zegening blijven en de gebeden die uit de dankbare herten uwer parochianen voor U ten Hemel zijn opgeste gen, zullen ongetwijfeld reeds, indien zulks nog noodig was, de poorten van het Eeuwig Vaderland geopend hebben om er Uwe edelmoedige ziel te ontvangen. Vaarwel, dierbare Pastor, niet alleen in mijnen naam, maar in naam van al de Lanremarcknaars roep ik U toe Voor eeuwig vaarwel I

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1