DIT IS Sjrtetmatf 22 EN OMMELANDS Op Zalertiag 2d" April 1908, 5 centinien 't biad. 43e jaar. Taimerk 3108 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Tegen den Godsdienst niet Veebonden Veekweek Poesiers Congoland Engeland en Congo Frankrijk Duitsckland STADSNIEUWS Stad Yper Gemeenteraad Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Vervolg. ROND DG WKRBLO Schoon begin Een goudland ontdekt Diefstal op den trein Prins Hu low op hst Yatikaan AanLesteding Burgerwacht T NIEUWSBLAD tan YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en fs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRAfE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o, erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place )>E LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. ■HMB Onlangs werd er aan de onderwijzers van heel Belgenland en aan veel andere personen, een vlugschrift gestuurd, dat voor titel draagt Dien n'a pas inspiré la Bible. Dat is een samenhang van godslasteringen en het is de plicht van eiken cbristehjken opvoeder- de bevolking tegen de noodlottige uitwerk sels van zulke afschuwelijkheden te vrij waren. Weihoe 1 een onbeschaamde kerel durft aan onze deftige onderwijzers, in een onge hoord schrijven, verwijten dat hetgeen zij dagelijks onderwijzen.dat hetgeen al de leden van het onderwijzend personeel in Belgen land zonder e'éne uitzondering, aan de kin deren leeren, niet de waarheid is, dat het onzin is, dat het fabels zijn, dat bijgevolg die deftige onderwijzers leugenaars en bedriegers zijn 1 Zulke lage en lasterende aantijgingen kunnen wij niet laten doorgaan, zonder er met kracht tegen op te komen. Het inzicht is klaar het is eene lage en laffe daad, die voor doel heeft het godsdien stig gevoel te ondermijnen, het godsdienstig gevoel, die driedubbele kroon van het grootsch gebouw, waar allen met hert en ziel aanarbeidenen hun beste krachten wijden, de innige samenvatting van het gevoel voor het ware, het gevoel voor het schoone en het gevoel voor het goede, het beste, het edelste, het verhevenste, wat de mensch op aarde kan genieten. En zulks om dat beste, dat edelste, dat verhevenste, ten slotte te vervangen door... een naren twijfel 1 't Is geen opleiding meer, 't is afleiding Zoo schreef De Opvoeding in heur nummer van April. De zeer eerw. heer Dr Camerlynck,leeraar aan het Groot Seminarie van Brugge heeft een antwoorde uitgezonden tegen hoogerge- meld vlugschrift, 't Is een overdruk uit Collationes en 't zal met veel vrucht gelezen worden door alwie zich met opvoeding en onderwijs bezig houdt. Prijs per honderd 9 fr. bij Maertens- Matthys, Brugge. Men'mag in der waarheid zeggen, dat de veebond in het algemeen, onder al de onder nemingen der landbouwers toch deze is die doorgaans meest geld opbrengt. Hierin missen sommige eigenaars met gebrekkige of onvoldoende stallingen ten dienste der veekweekers te behouden. Het moet al van den stal komen zoo spreken sommige onbehendige boeren maar vooral de boerinnen die toch zoo geern met eene groote botermande naar de markt gaan. Hun gezegde is ongetwijfeld onwaar, aan- gezien sommige nijverheidsvruchten op onze i dagen toch schoone winsten opleveren. Die beweert dat alle gewin uitsluitelijk omzeggens van den stal moet komen,denken gewoonlijk dat het grcot getal koeien de groote wensch moet zijn der landbouwers. Veel te veel menschen zijn alle rekening vijandig. De slechte betalers natuurlijk, maar ook de landbouwers die toch doorgaans nog van de beste betalers zijn. Als men van eenen boer spreekt, het eer ste verwijisel dat men hoort, het is: domme boer, stomme boer, boer- beeste doch alwie een weinig van den boerenstiel kent, geraakt overtuigd dat er om wel te boeren veel wetenschap van doen is, gedurig reke nen en cijferen. Het vetten der landerijen bij voorbeeld vergt grondige kennissen, bcredeningen en rekeningen, zonder dewelke veel geld op de akkers te kwistc gaat. Hetzelfdebehoeft gezegd te worden van den veekweek. Onder de koeien eener pachthoeve moet men gewoonlijk drie klassen onderscheiden. Eene eerste klasse noem ik alle min of meer winstgevende dieren. Hier zijn wij takkoord, hoe grooter getal hoe, beter, hot meer gewin, hoe grooter botermande hoe meerder boerinne. Eene tweede klasse van beesten veretcn «ebter hun gewin ener blijft alles uitgere kend, niets over. Eene derde klasse kosten meer dan zij win nen en veroorzaken soms aanzienlijke 'verliezen. Die twee klassen bestaan veel meer dan men wel zou denken, maar de boeren boffen geern met h in beste, zwijgen en klagen met van het slechte, tenzij van het slecht weder. Het moet al van den stal komen» welja, van de eerste klasse, maar toch allezins van de tweede of derde niet. De veekweekers onderscheiden die derde klasse gewoonlijk als het te laat is. als men reeds veel geld verliest, alsjde schade in de oogen springt, andermaal nog zal de schade onopgemerkt ondergaan worden, al is zij niet te min verwezentlijkt. De landbouwers om zich te verontschul digen hebben alle drogredens ter hand. Zij zouden beter bekennen dat er om wel te boeren, zooals ik hooger schreef, ved wetenschap, waakzaamheid en rekening noodig is. Om dit verder nog te bewijzen, stellen wij twee vragen. Kunnen alle koeien evenveel voedsel op winstgevende manier verbruiken? Is eene zekere hoeveelheid voedsel bij alle koeien even winstgevend Wie ooit kan zulks houden staan? Op de pachthoeven eilaas is de eerste kwa jongen de gereedste nog wel genoeg om poester te zijn of koeier. Is een werkman te lui of te dwaas om anders werkte doen, men steekt hem in den koeistal. Ware'torn hooi te eten, het ware een klein ongeluk. Staan de beesten mager, het is een slechte poester, zegt men, maar staan de beesten goed, dan is de boer tevreden, de poester krijgt een stuk van één frank drinkgeld, 't is de beste poester van de wereld. Zoo spreekt en zoo handelt men op de hofsteden, doch men mist grootelijks. De poester moet \erstandig en oppassend zijn, meer geacht en betaald zijn in evenre digheid zijner diensten. Hij moet verstandig zijnen opmerkzaam om krachtvoeder toe te dienen in verscheiden hoeveelheid, volgens het winstvermogen der dieren, ten einde het grootste gewin moge lijk te weeg te brengen. Hij moet in gemeen beleg met den land bouwer en onder zijn geleide de gewichtigste taak van al uitoefenen. Landbouwers die u weinig bemoeit in den koestal, gij die boft omdat uwe beesten wel te passé staan, gaat en rekent eens. Laat ons eene enkele bemerking maken, eene der eenvoudigste. Was het profijtig d;e of die beesten zoo fel te kweeken alsofze moesten geslacht worden? Hoeveel krachtvoeder heeft de dwaze poester alzoo verspeeld? Hij en weet het waarschijnlijk niet, maar de boer moet en zal het betalen. Klaar is het dat eene koe meer krachtvoe der op winstgevende manier kan benuttigen dan eene andere, evenwel is er aan alles een einde. Vermeerdert gestadig het voedsel, gij zult den maximum van winstgeving eerst bereiken, vermeerdert nog, gij zijt aan 't dalen mogelijks bezig met te verliezen. De poester zou moeten boekhouden met een, rekenen achter melk en botergehalte. De landbouwer kan alles niet zelve doen. De poester moet zijn ambt behertigen, het Stelsel Frateur toepassen, en zoo leeren rekenen wat eene koe kost, en wat zij kan opbreng -n. De poester moet niet alleen verstandig zijn maar ook regelmatig en oppassend, op vaste stonden op d zeilde uur eten en drin ken geven, melken, enz. Die regelmatigheid eischen de koeien, telt voor eten en drinken, gelijk ten anderen alle verstandige zorgen. Een stal regelmatig gevoed zal met de zelfde hoeveelheid voedsel meer winste geven dan een stal waar onregelmatigheid beerscht. De regelmatigheid valt bijzonderlijk lastig aan jongens die toch van natuur ongestadig zijn, des te meer nog dat er onzeggenjk veel werk den poester gewoonlijk opgeleid wordt buiten dc zorg der beesten. De poester moet al de onnoozclc bezigheden verrichten, al de vuile en domme werkjes zijn zijn aandeel, 't is een echte dweil op de pachthoeve. Ziet hem op de weide bezig met eene houwe of vorke. En dat het nog maar dat en ware. Ziet hem de parochie rondreizen als vlie gende of liever als luie commisionnaris, naar den bakker, smid, gareelmaker enz., dan wordt hij meid en moet de aardappelen schroon, soms al met het klein kind spelen, en wat weet ik al. En dit alles ten grooten nadeele van het geen men het grootste gewin durft noemen, ik wil zeggen de veekweek. Dan worden de beesten in duizend haasten besteld, moede en afgemat door alleihande bezigheden, werkt de poester om gedaan en niet wel gedaan. j De landbouwer ploegt en zaait en werkt soms lijk eene beeste, maar laat in het stal verloren gaan de vrucht van vele arbeid. Een boer is moeilijk om bekeeren. Het spreekwoord zegt: a een'boer is een boer, keert hem omme't is nog een boer». Dat en laat niet eens de waarheid te zeg gen. Landbouwers, betracht verstandige oppas sende poesters, de beste middel ware voor zeker ze beter te betalen en ze wat beter te behandelen. De belgtsche Kamer van Volksvertegen woordigers is sedert e enige dagen bezig met de overname van Congoland door België. Er scbeen met deu eersten akkoord te bestaan tusschen alle partijen om de bespre king zoo breedvoerig en zoo deftig mogelijk, te doen, maar 't en beeft niet lang geduurd. Detnblon eu Vandervelde, de eéne tegen, de andere voor Congo, zijn malkaar te keere gegaan. Bamblon.willende doen zien dat hij meest te zeggen had, riep naar Vandervelde ik maak reeds deel van de socialistische partij sedert dertig jaar, al is 't nog maar vijf en twintig jaar dat ze bestaat 1 {Langdurig gelach). Vandervelde antwoordde Ik en maak er nog maar deel van sedert dat zij bestaat. {Herhaald gelach). Gisteren Donderdag was er een nieuwe storm om reden dat M. Augustyns, liberaal van Antwerpen, zijn ontslag gekregen heeft als Voorzitter van den Disclt, nadat de Darnen die deel maken van het Comiteit ter bescherming van de verlatene kinderen hun ontslag haddon ingediend, als betoog tegen Augustyns gezegde aangaande den Koning, vorst van Congoland. Indien de bespreking over de Congozaak gedurig wordt onderbroken gelijk nu, zal zc nog zes inaaoden kunnen aanslepen. DailyGraphic is van oordeel dat de En- gelsche regeering de algemeene verzekeringen van de Belgische regeering over Congo aanneme, verzekeringen waarvan de rede voering van den Belgischen minister voorzit ter een gedacht geven. Anders handelen ware de naasting vertragen. Daarenboven zou bet moeilijk zijn den Congostaat eene uitlegging zijner verplichtingen, strijdig met deze in zichten, op te dringen. De zienswijze van de Congo Reform Asso ciation dat daartoe enkel eenige kanonueer- booten op de Congorivier moeten gezonden worden, is zuivere dwaasheid. De kwestie zou aan scheidsgerecht moeten onderworpen worden, zegt men, maar de uitslag van dit beroep zou zeer ernstig zijn, De toestand zou alsdan erger zijn dan nu, want wij zouden onze vriendschappelijke betrekkingen, met België hebben verbroken en dat dient ver meden. Het blad hoopt daarom dat Sir Grei de boosaardige raadgevingen van de Congo- reformisten niet zal aanhooren, hij de verbintenissen van de Belgische regeering met volle vertrouwen zal aannemen en haar zal helpen om ze uit te voeren. Een jeugdige bouwkundige, de heer 11. Knott, 29 jaar oud, die tot nu toe onbekend was. heeft den eer-ten prijs behaald in den wedstrijd voor het bouwen van een nieuw stadhuis voor bet graafschap van Londen. Men heeft hem de uitvoering toevertrouwd van zijn ontwerp, dat hem 950,000 frank zal opbrengen. In de Aardrijkskundige Vereeniging te Parijs heeft de ontdekkingsreiziger kapitein Villiaume mededeelingen gedaan over een pas ontdekt goudland, dat zich op Fransch grondgebied moet bevinden. Dit dorado kan men vinden in het westen van Fransch-Guinea tusschen de staties Ligiri en Rindia en is ongeveer een millioen hectaren groot. De streek is zoo rijk dat het edele metaal om zoo te zeggen voor het oprapen ligt. Gedurende twee jaar beeft Villiaume het terrein met twee ingenieurs nauwkeurig onderzocht. Volgens hem is op 1 kub. meter, op eene diepte van 7 meters van 6 tot 60 gram goud gevonden, op verschillende plaatsen zelfs 123 tot 12 gram op 1400 meters diepte. Ook in een uitgedroogd rivierke vindt men groote goudkorrels tusschen het zand. Aangezien de Aardrijkskundige Vereeni ging" zich slechts bezig houdt met weten schappelijke doeleinden, is er voorloopig nog niet geproken over eene ontginning van dit Fransche Transvaal. De goudkoorts zal zich nu echter wel niet lang meer laten wachten. Heeft kapitein Villiaume ook van dat goud meegebracht Donderdag namiddag is een diefstal ge pleegd op den sneltrein Parijs-Brussel. Een reiziger, M. Gaston Neuly, wonende te Parijs, die op den trein zijne handen had gewasschen, stelde een 5tal minuten later vast dat hij zijne vier ringen had vergeten, welke eene weerde hadden van 4000 fr. Hij ging dadelijk zien, doch de juweelen waren verdwenen en alle opzoekingen om ze terug te vinden bleven vruchteloos. M. Neuly kon niets anders doen dan eene klacht nederleggen bij zijne aankomst te Brussel. Bij het gesprek tusschen den kanselier en den Paus, werd het Poolscbe vraagstuk in het geheel niet aangeroerd, noch in het alge meen, noch met betrekking tot de kwestie van de benoeming van een nieuwen aarts bisschop te Posen. De opvatting van de Pruisische regeering is, dat de kwestie tot stilstand is gekomen zij wil haar laten tusten, om geen strijd over den persoon van den opvolger van Stablewski uit te lokken en het Vatikaan heeft daar vrede mede. Zoowel is het gesprek met den Paus als met Mgr Merry del Val, in de verhouding van het centrum tot de regeering ten berde gekomen. Maar dit geschiedde, zoo verzekerd men, opeen volkomen voorwerpelijke, om zoo te zeggen historische wijze. Van geen van beide kanten maakte men wenschen kenbaar, om het centrum invloed uit te oefenen. «Dat bewijst dat de Vatikaunsche kringen de houding van den rijkskanselier, die deze zaak als een kwestie van zuiver binnenland- sche politiek beschouwt,volkomen begrijp n; prins Bülow's opvatting strookte geheel en al met die van den Paus, die niet de minste neiging toonde, om zich er in te mengen. De belangen van Pruisen en van de Curie zijn in dezen gelijk. Daarna kwam het gesprek op de katho lieke missies in het buitenland. De kanselier erkende dat die missies zeer werkzaam waren, en de Paus legde er, van zijnen kant, nadruk op, hoe nuttig die werkzaamheid, vooral in China, was. Dc Paus vroeg belangstellend naar den keizer, dien hij zeide, om zijne ernstige godsdienstige opvatting van zijne taak ten zeerste te veréeren. Ten slotte werd nog 's Keizers reis naar het Heilig Land en de schenking van de Dormitio aangeroerd, waarbij bleek, dat de Paus verheugd was over Duitschland's belangstelling in Pales tina. Zaterdag, paaschavond, ten 5 ure 20, kwam de raad bijeen ten stadhuize, onder voorzitterschap van M. Colaert, burgemees ter. Waren nog aanwezig de heeren schepe nen Fraeijs en Vanden Boogaerde, Struye, Fiers, Vander Ghote, D'Huvettere,Bouquet, Sobry,Lemahieu, Begerem en Boone, raads- heeren, en Gorris-en, stadsschrijver. M. Vanden Peereboom is ziekelijk en MM, Iweins d'Eeckhoutte en Biebuyck zijn belet. Eerst wordt het verslag goedgekeurd der voorgaande zitting en dan wordt bij drin gendheid aan de kerkheeren van Sint Maartens toegestaan geld te ontleenen aan de Nationale Bank, op waarborg van titels, ten einde den heer aannemer te kunnen betalen. De stad beeft alreeds haar aandeel betaald voor 1907 maar de andere openbare bestieren zijn ten achteren, en om kosten te ontgaan zal de kerkraad het geld verschie ten. De werken gaan heel rap vooruit en waarschijnlijk zal alles kaüte en klaar zijn vóór tijd. M. Bouquet vraagt wat er waar ia van het geruchte dat verspreid wordt als zouden de gebruikte steeren niet van de rotse van Euville zijn en dus niet in regel volgens de voorschriften. M. de Voorzitter had daarover ook hooren spreken, maar na onderzoek door den provincialen bouwkundige is er geea 1 twijfel meer de steenen zijn volkomen vol- j gens de voorschriften. M. D'Huvettere klaagt over den velo- weg van Zillebeek-statie naar de plaatse, op het grondgebied van Yper, 't en is maar eenige meters en 't blijft altijd even slecht, als op Zillebeke alles in orde is. We laten ons dus achtersteken door eene kleine gemeente. Hij vraagt ook de herstelling van 't kalsij- detje der Catotjes tot de Drie Zotten. M. Fraeijs, schepene, antwoordt dat er reeds bevel gegeven is aan den dienst der werken om den veloweg en 't kalsijdje in orde te brengen, 't Zal in heel weinig tijds gedaan zijn. M. D'Huvettere— vindt nog dat er zouden behooren twee lahteerns te zijn aan den ingang van het kerkhofeen lanteern, natuurlijk al den éenen kant, eu geeft maar een deerlijk uitzicht. M. Fraeijs treedt de zienswijze bij van den achtbaren raadsheer. M. Begerem klaagt dat er op 't kerk hof bij de graven beenderen en doods hoofden op de aardhoopen geworpen worden en daar liggen tijdens begravingen. Daar bij staan de graven soms half vol water en 't laat zoo een pijnlijken indruk op de aanwezigen. Hij vraagt dat er daarover zouden maatregels genomen worden. M.de Voorzitter zal zorgen dat de graf maker geen gebeenderen meer late liggen tijdens eene begraving. Wat het water betreft, daartegen is nog geen afdoende middel gevonden. Soms legt inen wat hooi in den grond van 't graf', 't eeuigste wat er kan gedaan worden. Op draineeren van 't kerkhof is niet te peizen, om reden van de groote kosten en ook omdat men niet zou weten alwaar het water afleiden, M. Sobry vraagt dat er een algemeen plan zou gemaakt worden van de verschil- lige werken die zullen uitgevoerd worden ten zuiden van de Esplanade. De dienst der werken zal gelast worden aan het achtbaar lid voldoening te geven. Voor de riool aan de Meenenpoort heeft Mad. Ifoose en zoon mgeteekend voor 4137 fr. en M. Bruno Soete voor 4185,37 ft. De rekening voor 1907 wordt goedgekeurd, M. Boone ondersteunt een verzoekschrift naar den raad gezonden voor doel hebbende het bouwen van eene schietbaan of stand. M. Colaertherinnert dat men ree ls eea plan heeft ingediend en 30000 fr. gestemd tot dat doel. Hot ingezonden plan is afgekeurd, onder voorwendsel dat er langs de vaart toch nog gevaar zou zija voor eene schietbaan. Wij zullen dus wachten dat de Staat ons zelf een plan voorstelle. M.de Trooz zaliger had reeds eene merke lijke toelage toegezeid. M. Begerem zou begeeren dat de raad eene Commissie benoeme die zou belast zijn al de inlichtingen te verzamelen en dan aan den raad over de zake verslag doen. Anders te werke gaan zal geen uitslag op leveren. M. de Voorzitter heeft er niets tegen dat eene Commissie benoemd worde, al is dit gewoonlijk een goed middel om de kwestie te begraven. In geheime zitting werden benoemd de heer Colaert, Burgemeester, Majoor Ligy, Commandant Baus, de bevelhebber D Hoiue van 't leger en M. Begerem namens den Gemeenteraad. Do verkoop van grond voor den tram Dixmuide-Poperinghe wordt goedgekeurd. Een onderzoek zal gedaan worden, gelijk alle vijf jaar, vooraleer het slachtrecht te Yper vast Ie stellen voor 1909. De schepenraad wordt bemachtigd om in processe te gaan voor de onteigening van sommige huizen in den Doorgang. De raad keurt de overeenko.ost goed tusschen de stad en Mevrouw Tack vau Elslande, voor de onteigening van huizen iu zelfde straat. M. Sobry zou begeeren dat de stad nieuwe werkmansiiuizeu bouwe waar de andere afgebroken worden. Zoo zou men bouwstoffen kunnen benuttigen. M. de Voorzi Ier denkt dat de stad hiertoe niet bevoegd is en M. Fiers is van gedaeut dat het afgebrokene weinig weerde heeftom te herbouwen, maar dat er zonder twijfel zullen werkmanshuizen gebouwd worden in den Doorgang, in plaats van de afgebrokene. Men heeft maar den grond te verkoopen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1