DIT IS SpreeMraad Si EN OMMELANDS Verlossing van Yper OPROEP a o m a e m m MfcAGFLMAHEN B'SOUlTSPARÏffl in BON HAECHÉ Op Zaterdag 26" Juli 1 »08 ceiitimen i blad 4Se jaar. Taimerk 8112 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsbooüschapwezer, ofte post, tegen 8 frank 's jaars 525e Verjaardag BOND DE WEBLL Vrankrijk STAÜSMEUWS VAN ALLES WAT Aan de Stembus .JÏ22ÏUS2? Uit oorzaak van Vergrootingen Algemeene Uitverkoop Mher Arthur Merghelynck 5 fr. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal O. L. VR. VAN THUYNE Od weder De keiaer is ziek Making te Bombay De anarchie in Dolen Toestand te Tabriz Vrccsulij ke ter chtsb Hing Dynamietaanslag Kon groot rabbijn vermoord QÜVIANCHE 26 JUILLET 1908 'T NIEUWSBLAD tas YPER *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRAfE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. a de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. DER DOOR TUSSCHENKOMST VAN Ter gelegenheid van dit jubelfeest zal Z. tl. Mgr de Bisschop van Brugge de plech tigheid met zijne tegenwoordigheid opluiste ren. De vier ptrochiën van stad zullen samen werken om de processie dit jaar buitenge woon lnisterlijk te maken. De Hoogmis is ten 9 ure en de processie gaat uit kwart na den lün. Da Hoogmis in gregoriaauschen zang, zal door al het volk gezongen worden. Ten einde iedereen op te wekksn erin mede te doen, zullen er eiken avond ten 8 1/2 oefeningen gedaan worden in St Maartens- kerke. Zangboeken zijn aldaar ter beschikking van iedereen. Frankrijk heeft dit jaar fel door de onwe ders telijden. Donderdag regende en bliksem de het in sommige streken onafgebroken In vele gemeenten werden er huizen in brand gestoken en vernield de oogst heelt schrikkelijk geleden. Te Montreux waren de gebroeders René en Sylvain Ferrand bezig schoven te biuden. Eensklaps werden beiden door den bliksem getroffen en ten gronde geslingerd René stond weidt a op, hij had geen letsel beko men. Sylvain daarentegen, was op den slag gedood de kleederen waren hem van het lijf gerukt en opgebrand. Te Saint Christophe is niet alleen de oogst vernield, doch de woningen zijn ook e rg beschadigd om niet te zeggen verwoest. In eene enkele pachthoeve, bewoond door veer tien personen, werden er dertien door den bliksem gedood al de beesten werden van de kleinste tot de grootste doodgebliksemd De oudste bewoners vau de streek herinneren zich niet nooit dergelijke ramp beleefd te hebben. Sinds eenige dagen is de keizer van China ernstig ziek. Men kent. den aard zijner ziekte niet omdat er geene Europeeache geue«s heeren aan bet Chineesch hof toegelaten worden. De keizerin weduwe heeft aan verschillen de onderkoningen bevolen geneesheeren uit de provinciën naar Pekin te zenden. Bombay, 18 Juli. 14.0U0 werklieden sta ken. Zij belegerden gebouwou waar arbeiders aan 't werk bleven. In den avond werden policieagenten,welke twee Europeanen in een koffiehuis bescherm den, gesteenigd door de stakers. Donderdag hadden de revolutionnairs te Warschouw, den ondervoorzitter van het Nationaal Verbond der Bakkers doodgescho ten vrijdag hebben de nationalisten weer wraak genomen en twee revolutionnairs gedood. Men seint uit Tabriz via Djoelfa: Het telegrafisch verkeer met Rusland is nog steeds onderbroken. De Russische consul- generaal bracht een bezoek aan Rachim Khan, in het keizerlijk buitenverblijf, en verzocht hem zijne ruiterij weg te trekken en de stad te verlaten. In de volkswijk hield men het gerij van den russischeu consul tegen en het volk smeekte hem vrouwen en kinderen tegen geweldplegingen te beschermen. De consul zette het volk aan vreedzaam te blijven de stad is nu betrekkelijk kalm en het geweervuur is gestaakt. De waarnemende gouverneur heeft 00 den Sjah per telegram verzocht Rachim Khan en zijne kozakken terug te roepen. Tabriz, 21 Ju'i De shall geweigerd hebbende de mouchtek hideffs, waarop het vo k woedend is, uit de stad te verwijde! en, ontstond er gister vveêr •en hevig kanon-en geweervuur tus-chen de revolulionnairen eu de partijgangers vau den 8 Dab. Men heeft te Denver, Colorado, een Italiaan, Alin genaamd, opgehangen. De ellendeling had in februari laatstleden een priester vermoord op het oogenblik dat deze de mis celebreerde. De moordenaar hoopte altijd dat men zijne strat in levens langen dwangarbeid zou veranderd hebben. Toen men hem kwam halen om naar de galg te leiden, werd hij razend zinneloos en beet en krabte de bewakers, die hem naar het schavot sleurden. Er waren vier man noodig om hem in bedwang te houden, wanneer men hem de strop rond den hals strikte. Te San Fracisco werd er vrijdag een dynamietaanslag gepleegd, tegen den eige naar van een groot koffiehuis. Gansch het gebouw is in de iucht gevlogen vier personen werden gedood e vier gekwetst. De schade bedraagt rond de 200 UOO dollars. Feesten in Quebec De eerste plechtigheid vau het de; de eeuwfeest van de stad Québec had zaterdag plaats e.i bestond in e<.-uen optoch van dui zenden canadeezen,-'üge..>chen en franschen. naai- het gedenkt.eekeu van Champlin, stichter der stad. Het weer was schoon. De Engelsche en Fransche oorlogschepen liggen op da reede. Dr Hoffman, groot-rabbijn van A.genti; a. is te Beunos-Ayres, uit wraak, vermoord. Voor deze misdaad zijn reeds vijf personen aangehouden. Bloemenstoet De stoet die zondag laatst de straten door trok, was opperbest gelukt. Heerlijke groe pen, sierlijke getooide rijtuigen wisselden el kaar af, en menige onder hen hadde met eere kunnen plaatse vinder^ in de Bloemenstoet en van Brussel en (andere groote sleden. Onder de huurrijtuigen bekwamen onder scheidingen We. Hoflack, Burgho, Vermeulen en Despieghel. De parijsche vrouw-koetsiervan Cornette-Sabbe genoot veel bijval. De rijtuigen van M. Fraeijs,(buiten prijs kamp) van de heeren Bouquet, Caenepeel en Vergracht waren fijn uitgedacht en opgesierd alsook de prachtrij tuigen van M. Gillebert- Feneau Boone. Een bijzondere melding verdient het kinder rijtuig van M. Lapierre en dit van Baron de Vinck, alsmede het echt kinderlijk gespan van M. Vanderghote. Melkboerinnetjes, zoo knoddig als eigen aardig, een schoone keus speldewerksters, echte typen van dit zoo heerlijk ambacht, Schutters van Sint Joris, Den Rooden Hert en 't Hoekje, Trachterschutters en andere lief hebbers, Sint Michielsgilde, benevens rijwielen, waaronder Dickebusch eene bijzondere mel ding verdient, dan de heerlijke autos van M. Hoflack en van M. Guermonprez, dit alles verwekte gedurig bewondering. Twee gfoepen trokken bijzonder de aan dacht de weezejongens met hun goddelijken boom en O. L. Vr. van Thuyne, met de fijn- geschetste historie vani de Vaart, van 1859 tot nu voor het verledene en het tegenwoordige, en met de inhuldiging in 19.. voor het toe komende. De twee muzieken, stadsharmonie en Weezen speelden beurtelings trippelmarsehen, terwijl een groep klaroenen bij Sint Michiels-tur- ners nu en dan hun schetterende klanken heinde en verre lieten weergalmen. De Fanfare, te late verwittigd, en had niet kun nen meedoen, daar een groot deel harer leden reeds bij andere maatschappijen waren toege zegd. De Bloemenstoet is een prachtnummer ge weest van onze welgelukte zomerfeesten,die morgen gesloten worden met een kunst- Concert door de Fanfare, gewijd uitsluitelijk aan werken van Rich. Wagner. Hieronder volgt den spelwijzer. a 8 1/2 h., Grand'Place par la FANFARE ROYALE consacrée aux ceuvres de Richard Wagner sous la Direction do M. L. Arschodt PROGRAMME Sonneries de l'opéra Tannhaiiser pour trompettes thébaiues. 1. Marche des Nobles de l'opéra Tann- haüser avec trompettes thébaines 2. L'air de I'Eloile (pour trombone solo) soliste Mr Julien Desramault. 3. Chceur des fancailles de l'opéra Lohengrin 4. Fantaisie sur l'opéra Lohengrin. 5. Choeur des Pélerins de l'opéra Thann- haüser avec trompettes thé aines. Ernstig Nieuws Is 't een gevolg van den groep der vaart in de feeste van Zondag laatst Zeker is 't dat al de noodige tuigen om de studiën te Hollebeke aan' te yangen, Maandag hier ter stede aangekomen zijn, en dat een ingenieur, een bijgevoegde ingenieur en twee hulpen Woensdag reeds moesten hun werk beginnen. Zal men eindelijk voor goed hand aan 't werk slaan Prinsendag He «Te Deum» dat ieder jaar in Sint Maar- tenskerke gezongen wordt op 21 juli, is dit jaar gezongen in gregoriaansch muziek op roomsche wijze, door honderden stemmen uit alle standen der bevolking. Eenheid, juistheid, kracht en zwier verwekten ieders bewondering. 's Avonds werd door de Stadsharmonie een prachtig Concert gegeven, terwijl geheel de Groote Markt verlicht was. Het uitzicht van Halle, Gasthuis, Bock en Sultan was bijzonder schoon. Er waren twee uitzonderingen, maar het scheen zoo belache lijk, dat de vrienden zelf der onthouders hun ne schouders ophaalden bij zulke koene hou ding. Slekken vangen met bier. Een paar jaar geleden lazen we in het Fransch tijdschrift Ie petit jar- din, een bericht van iemand, die 's a- vonds een bierglas, waarin zich nog een weinig bier bevond, in den hof in het gras had laten staan. Den volgenden morgend zat het glas tot aan den rand toe vol slekken. Hij beproefde munt te slaan uit de opgedane ervaringen en plaatste 's avonds op verschillende punten van den tuin een beetje bier. En het succes was groot. Toen we dit lazen, was het te laat om het na te doen maar verleden jaar hebben wij het be proefd en met goed gevolg. lederen mor gend hadden we een paar schoteltjes vol slekken en een aantal kroop er om heen, die waarschijnlijk van wege het kroegbezoek in kennelijken staat (waren. Wij hebben op die wijze de laatste slak wel niet gevangen, maar toch een ko- losale en zeer merkbare opruiming ge houden. We kunnen het middel dus aan bevelen en het is nu de tijd om het vast in de gedachten te nemen. IN ZUID AFRIKA. De Kamers van Zuid-Afrika hebben met 30 stemmen tegen 8 de wet aange nomen waarbij het Vlaamsch bij het on derwijs op denzelfden voet staat als het engelscli. Het gebruik der taal wordt aan de keuze der ouders overgelaten. DE WAARHEID Kardinaal Mercier heeft aan «Ie Peu- ple eenen brief gezonden waarin Z. Em. de valsche verslagen te recht wijst die in dit blad verschenen waren. De lezers die nooit de waarheid voor oogen krijgen zullen zeker aardig opgekeken hebben. LE MATIN van Parijs is verleden weke veroordeeld tot 3000 fr. boete, 50.000 fr. vergoeding en inlassching van vonnis in zijn eigen blad, in 50 bladen van Parijs, 100 der provincie en 50 van het buitenland. Er was kwestie van laster tegen M. Humbert, senator. EEN PROCES Onlangs vroeg iemand aan eenen Postmeester van eenen brief met 6700 fr. erin te verzenden. De Postmeester zond daarmee eenen briefdrager naar eenen itram, uitgebaat door eene maatschappij. Een tramontvanger nam den brief, en gaf ervan ontlasting aan den briefdrager. Maar die brief kwam niet waar hij zijn moest, hij wierd verloren of gestolen. De staat of 't ministerie van ijzerwegen, Post en Telegraaf vergoedde den verzender voor het verlies zijner 6700 f. ingevolge art. 44 der wet van 30 mei 1879, maar vroeg,meer dan zes maanden later, die som weer aan die trammaatschappij. Die maatschappij zei ik heb het recht van uitbating van den tram be komen van de nationale maatschappij van buurtspoorwegen, ik ben hier enkel een voer man geweest voor den staat, die voor mij een vreemdeling is, en die mij bijgevolg, moest betrekken binnen de zes maanden van het ver voer van den brief, krachtens de wet van 25 oest 1891. Het Beroepshof van Brussel heeft geoor deeld dat de trammaatschappij die wet niet mocht inroepen en verantwoordelijk was, mits 't bewijs dat de brief 6700 fr. inhield; in België is 't de staat alleen die de brieven ver zendt, de tram is enkel een verantwoordelijk bediende van den Post. YPER Uitslag der aanbesteding voor de herstel lingswerken aan de krijgsgebouwen van Yper, bestek 7.034 fr. 77 c. Weduwe Roose.Yper, 6569.00 O. Debuigne,Yper, 6789.00 Dinsdag nuchtend, rond 4 ure, bemerkte een voorbijganger, dat er rook opsteeg uit het dak der bijgebouwen van de herberg De Ster Rijselsteenweg,bewoond door den bakker Pyck. Hij riep aanstonds om hulp. Het vuur ontstaan in het koolkot, kon nogal licht gebluscht wor den. Eenigeijdele vaten en een twaalltal hennen zijn in den brand omgekomen- Een kerel heeft niet min dan 6.000 tabak planten verwoest op het veld van den landbou wer Ch. Vuylsteke-Dezeure, op 't gehucht Verbrande Molen te Zilk-beke. De rechtbank van Yper, beeft donderdag de genaamde CyrielDebeufvan Komen v-roorde- ld tot 30 fr. boete en 10 dagen gevang voor 't zin gen van onzedige liedjes, in staat van dronken schap. dels mocht stemmen, met welken hoop, zouden zij voor de slijm erdrijveude Waltbery; i, niet stemmen, die om zoo te zeggen het ceriigste middel is dat rueri gebruikt sedert 30jaar, tegen bet meestendeel der ziekten. DESSELGHEM Maandag, rond i ure 's morgends, brak er- brand uit in de stallingen van Pieter De Schie ter, herbergier, Hof van Brabant Dorp- plaats. De vlammen deelden zicb spoedig mede aan de schuur, die evenals de stallingenvernield werd; bet woonhuis kon gevrijwaard worden. Eene partij vlas, de landbouwgereedschappen, eu een deel vlas van Adolf Amt-ye zijn de prooi der vlammen geworden. Er is slechts gedeelte lijke verzekering. Dj. afgebrande gebouw n boorden toe aan M. Emiel Debrabar.de e brouwer. Proef Petit Beurre PLOEGSTEERT De Wed. Slorm-Bafcop, 58 j. landbouwster deed Zondag achternoen eene wandeling in rij tuig, met hare dochter Julia, 23 j. en baren zoon Jules, 19 jaar. Opeens steigerde het peerd de twee jonge lieden sprongen van 't voertuig zonder zicb te bezeeren, maar de moeder brak baar linker been op twee plaatsen. MEENEN Zondag namiddag, rond 5 ure, kwam de ge naamde Henri Verbeke, van Iseghem, in rijtuig met drie andere personen over de Groote Markt gereden. Hel peerd gleed opeens u t e i vhl ten gronde; al degenen die in het rijtuig zaten werden op de stiaatsteenen geslingerd. Zij be kwamen allen nogal erge kwetsuren en een meisje werd een been gebroken. Het peerd sprong op en ging op hol; de gendarm Frans Raevmaekers, der brigade van Meenen, sprong het dier naar den kop. Niettegenstaande hij een hoefslag op de recLterknie kreeg bleef hij het peerd vasthouden en kon bet, na een20tal me ters ver meegesleept te zijn, tot staan brengen Die moedige daad verdient belooning. De gen darm zal in acht dager zijnen dienst niet kun. uan hernemen, Groote Magazijnen van Nieuwigheden NIEUWSTRAAT BRUSSEL Ten einde de beschadiging der koopwaren te voorkomen Viaandag 27 Juli en volgende dagen AFSLAG VAN 60 TOT 70 PER HONDERD. P1TTHEM Dinsdag morgend, rond 6 ure, ontstond er brand in de scbuur, gebruikt door Jules Gote- laereen Eduard Vancoillie. Een zwingelmolen. eenige konijnen en kiekens en eene partij landbouwgereedschappen zijn de prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt rond de 1200 frank en is door verzekering gedekt. De pompiers, onder de bevelen van den ser geant-majoor Karei Vandenbergh, konden de naburige gebouwen vrijwaren. De schuurhoor- de toe aan M. Tavernier, brouwer. KanrliHoton Wilt SÜ gehozen worden? (VdllUlUdlcIl* EnW0l, belooft aan de kie zers van altijd de slijm verdrijvende Watberypil te beschermen die dank dit geneesmiddel zij reeds sedert 30 jaar genieten van alle lichaam» lijke....vrijheden. PROVEN Zondag laatst, om 7 ure 's avonds was het tweejarig zoontje van den molenaar, Camiel Ryon aan de waakzaamheid zijner moeder ont snapt, en was den molenwal oj geklommen om naar zijnen vader in den molen te gaan. Het kind werd door een hekken van den naoien, die alsdan in volle werking was, getroffen en dood geslingerd. De droefheid derouders was onbeschrijfelijk. Maandag laatst werd te Wulveringhem de plechtige lijkdienst gedaan, gevolgd van de begravenis, van Wel Edelen Heere Jonker Arthur Merghelynck, wiens afsterven wij de verledene weke gemeld hebben. Een bijzondere tram reed uit Yper ten 9 ure, om de vrienden en kennissen van den over ledene naar Wulveringhem te brengen. Rond kwart na/40 ure kwam de tram te Wul veringhem, waar aan alle huizen, zonder uit zondering, de vlag halftop hing of met rouw floers omhangen. Al het volk was op de dorp plaats. Niemand noch1 nergens werd er dien dag gewrocht, iedereen was in rouw over het verlies van den grooten weldoener der ge meente. Eene ontelbare menigte verdrong zich rond het kasteel Beauvoorde, het geliefde zomer verblijf door den afgestorvene zoo kunstvol hersteld, en waarf hij thans nog eene laatste maal eenige oogenblikken rustte. V Vooraleer het lijk werd ter kerke gedragen, sprak de heer Burgemeester Huyghe, namens den gemeenteraad en de inwoners de volgen de lijkrede uit Mijne Heeren aan den dierbaren overledene, Wel Edelen Heer Arthur Merghelynck, wiens afsterven hier algemeen en diep wordt betreurd. In naam der platselijke besturen en der me deburgers van Wulveringhem weze het my toe gelaten een laatsten afscheidsgroet te brengen Sedert ongeveer vijf en dertig jaar had Jon ker Merghelynck in ons rustig dorpje tijdelijke woonplaats verkozen. Van in den beginne zijns omgangs onder ons, wist hij, door zijne min zaamheid en zijn weldoen de diepe achting, de hertelijke genegenheid van eenieder te winnen. Beide deze gevoelens schoten steeds dieper wortel, naarmate jonker Merghelynck nieuwe bewijzen leverde van welwillende goedheid,ken merk van zijn edelmoedig karakter, en der vriendschappelijke dienstvaardigheid, welke hij aan den dag legde' om de stoffelijke en de zede lijke belangen der ingezetenen; te verdedigen en te bevorderen. Ten jare 1883 begroette de gemeente Wulve ringhem jonker Merghelynck als burgemeester, en het ligt nog in elks geheugen met welke vreugde, met welkenluister zijne inhuldiging alhier werd gevierd. Gedurende twintig jaar bestierde jonker Mer ghelynck met wijsheid en voorzichtigheid, als een gewetensvolle burgervader, zijne onder- hoorigenhij vermocht het orde en vrede in de gemeente te handhaven en. te doen heersehen; daarbij verzuimde hij geene gelegenheid om het algemeen welzyn tot stand te brengen,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1