Spreekwaas Op Zaterdag 7n November 1908, 5 centimen 'i blad. 4Se jaar-* Taimerk 8129 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boferstrate, te fper, en bij 's landsboodschapwezen ofte posttegen 8 frank ?s ja Voor de Hongerlijders van India Voor niet Wal eene werkstaking kost HOND DE WERELD Amerika STADSNIEUWS Muziekfeest Gemeenteraad Ouderdomspensioenen Liberaie Berekeningen Fxht en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Ongenoemden (50 fr.in plaats van 5.00) Vorige lijst 97.50 Onbekend 2.00 S$sJfsSPsS?S3ls#SSjf*$sS?;$ Zondag 8 november, ten 4 1/2 ure, zal liet beroemd Gentsch «Zang-Quar- tett», onder het beleid van M. Lode- wijk Arschodt, Bestierder der Kon. Fan fare te Yper een Vlaamsche Liederavond geven in der stadsschouwburg, op de Leet. De namen alleen der zangsters en zangers zijn genoegzaam om al wie lief hebber is van fijne kunst daar naartoe te roepen. Melden wij Mej. Math. DE VOS, sopraan, Mevr. TEN BERGE-DE MUYNCK, alt, Heer Jozef VERNIERS, tenor, Heer L. ARSCHODT, baryton. Tusschen de twee deelen, Voordracht door M. TEN BERGE, leeraar te Gent, over het «Lied». Prijs der plaatsen Eeerste plaats, fr. 1,50 Tweede plaats, fr.l.»» Kaarten zijn te bekomen aan den ingang der zaal. PROGRAMMA Eerste deel M. ARSCHODT De Vlaming heeft geen taal.O. Roels Mej DE VOS a Moederken alleen F. Utfenhove b De Zeeldraaier J. Opsomer M. VERNIERS a Aan de afwezige E. Blaes b Een vrouwken gezwind te spinnen zat Antheunis Mev. TEN BERGE Zonnevonken P. Lebrun ZANG-QUARTETT Schoon lief, hoe ligt gij daer, en slaapt Van Duyse b Waar waardp gij... c Bel lotje VOORDRACHT door den beer TEN BERGE, leeraar te Gent. Tweede deel t. M. VERNIERS a Wat is het toch goed Ij. Duvosel b Liefken H. Walput Mevr. TEN BERGE a O waar mijn liefste... K. Mestdagh b Onder de Linde Van Duyse 3. M. ARSCHODT a Mijn Moederspraak P. Benoit b Ik spreek van u zoo zelden Gevaert DE VOS 4. Kerstnacht Wambach j. ZANG-QUARTETT a Twee conincskinderen Van Duyse b Jan De Mulder <t c Slaapt, kinderen, slaapt IJZER WEGEN DAGORDE 1. Stadseigemiommen A. Verpachting van een huis. B. Verpachting van Kelders. 2. StadseigendommenVerkoop van grond; A. Maloulaan en B. Oude Gazfabriek. 3. Stadsboekerij Begrooting 1909. 4. Openbaar Ouderwijs: Lijst der kinders recht hebbende op 't lager kosteloos onder wijs. 5. KeukenschoolRekening -1907-1908 en begrooting 19Ü8-1909 der vrije keuken klas. 6. Kerkfabriek: Begroot.'ng 1908 der St Niklaaiskerk. 7. Herstelling der St Pie terskerk. 8. Stadsgelden Gemeenterekening van 1907. 9. Prijskamp van Orde en Netheid: Vraag tot hulpgeld. 10. Staatsmiddelbare school Begroo ting 1909. 11. Feesten en Markten: Vaststelling van de Kattefeest. flood Kruis Een onder-komiteitisinenaau 't oprichten in onze stad. Leergangen zullen gegeven worden door de heeren Dr Lagrange en Dr Donck. De personen die be'ang stellen in dit menschlievend werk kunnen zich wenden aan den heer Dr Donck, Lombaardstraat. De dagen en de uren der leergangen zullou later beslist worden. wetgeven- DIT IS NIEUWSBLAD EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en !s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten ofr. i:I de reke binnen 'i blad is ri o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in cSe Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOUR.SE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buitera Oost Westvlaanderen wonen. gal 't Nieuwsblad wordt gratis gezonden tot einde December aan dezen die eene inschrij ving nemen voor 1909. BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL .Over GO dagen (twee maanden) lieten rond de 8000 werklieden gebezigd in de werkhui zen van een amerïkaansche firma C a n a d i a n Pacific Railway,» het werk staan, voor eene nietigheid. Die staking is, zooals het te voorzien was, uitgevallen ten nadeele der stakers. Verleden week hebben zij hun aan voerder gezonden naar de maatschappij om te laten weten dat ze zich onderwierpen aan de besluiten van den scheidrechter, die in den tijde op verzpek der regeering benoemd was en dat ze het werk willen hernemen aan, de voorwaarden door de maatschappij gesteld. De maatschappij heeft daarop geantwpord dat ze bereid was de werkstakers opnieuw te aanvoerden, maar alleenlijk naarmate er nieu we werklieden noodig zullen zijn. Het zal dus nog maanden en maanden duren eer al de werkstakers terug aan den arbeid zijn vermits het maar billijk is dat de maatschappij al heu re werklieden behoude die haar binst de cri sis getrouw zijn gebleven. Daarmée eindigt nogmaals een dier onzin nige strijden tusschen kapitaal en werk, die maar a1 te dikwijls door gewetenlooze opsto- kers zijn aangevuurd. Het geldt noch ver meerdering vat lo-oin, noch vermindering van werkuren, maar enkel eene zaak van werk regeling, waarin zekere opruiers een middel meenden te vinden om totaal meester te zijn van de maatschappij. En daarom werd eene staking uitgelokt, waarin acht duist mannen betrokken waren, op een oogenblik dat reeds zoo menig werkhuis stil ligt bij gebrek aan werk tengevolge der crisis in handel en nij verheid, waaraan de nieuwe even als de ou de wereld lijdt. Dat is eene misdaad, waar voor de leiders zouden moeten verantwoorde- lijk gesteld worden. Het volk dat van eersten af klaar zag in de zaak, schonk zijne genegen heid niet aan de stakers, maar aan dezen die aan den arbeid bleven en aan de maatschappij. De staking heeft juist 60 dagen aangesleept en het verlies aan loon bedraagt meer dan een millioen dollars (éen dollar is iets meer dan vijf frank) Elk staker ontving uiL de kas en door de gedwongen bijdragen der leden binst den tijd der staking, acht dollars te we ke. De uitgedeelde som bedroeg 43,230 dol lars. {sommige denken misschien dat 8 dollars, te weke nog een goed loon was om voort te leven, maar me mogen niet vergeten dat die mannen aan den arbeid van 20 tot 30 dollars te weke verdienen en dat men in Amerika met een dollaral is dat 5 fr niet veel meer uitricht dan in Belgie met 1 fr, daar alles in evenredigheid kostelijk is. (Hoe jammer toch dat zoovele werklieden zich blindelings laten geleiden door mannen die er enkel op uit om door middel der werk lieden omhooge te klimmen of op hun ge mak te leven. l DUITSCHLAND In de laatste dagen heeft eene onverwachte gebeurtenis plaats gegrepen die geheel de di plomatische wereld in opschudding brengt. ,In eene van die onbedachte redevoeringen, waarvan hij een weinig de gewoonte heeft en die hunne ingeving vinden in zijn onrustig karakter, heeft de Duitsche Keizer verteld dat er, op het oogenblik van den oorlog tegen I ransvaal, onderhandelingen werden aange knoopt om eene verstandhouding te doen op komen tusschen Duitschland en Vrankrijk, om aan de overdrevene heerschzucht van Enge land paal en perk te stellen. ilet verlangen van Duitschland om met de hulp van den eenen of anderen bondgenoot Albion in den v\eg te komen, is zeer aanneem baar voor allen die bekend zijn met de duit sche strekking, om de Engelschen in hunnen wereldhandel te benadeeligen en hunne trot- sche natie te vernederen. De strijd tusschen dia twee mogenheden is een tijdvak van vin nige tegenstrevigheid ingetreden en moet vroeg of laat tot erge verwikkelingen leiden. Is er nu iets gegrond in de veropenbaringen ya_n Keizer .Willem II, of beeft hij enkel ge tracht de vriendschap van Engeland voor Vrankrijk, de beruchte «entente cordiale» ondermijnen, dat is nog duister voor het 00 genblik maar dat zal toch in de toekomst ban het licht komen. In afwachting heerscht er een ferm lawijt onder de staatsmannen en gansc-h hunnen aanhang en al de dagbladen zijn vol van, berichten en beschouwingen met die vero penbaringen in betrek. De fransche bladen natuurlijk loochenen het inzicht van Vrank rijk om zich met Duitschland te verstaan te gen Engeland en inderdaad men kan daar voor in de fransche belangen geene voldoen de reden vinden. Dc duitsche diplomalenwereld voelt zich voor het oogenblik in eene moeielijke gestel tenis. De redevoering van den Keizer was tot een engelsch staatsman gericht en werd zonder verwijl openbaar gemaakt, hetgeen reeds eert spijtig misslag is. Eene officieuse nota in het voornaamste duitsch dagblad kwam de te geven. Nu is er spraak van het ontslag van den duitschen kanjselier TVI. von Bülow, die beschuldigd wordt kennis gehad te hebben van de keizerlijke verklaringen, voor dat zij mede gedeeld werden. Dit punt schijnt nogtans moei- elijk om aan te nemen iedereen kent het on stuimig gemoed van Duitschlands vorst, en iedereen weet hoe dikwijls reeds, en hoe be hendig M. von Bülow de misslagen van zijnen meester poogde te herstellen. .Men meldt nogtans uit Berlijn dat de be kendmaking in het engelsch blad The Daiiy Telegraph van de verklaringen van Willem II gedaan werd met de toestemming van M von Bülow, die't artikel kende vooraleer het verscheen. Deze laatste zou zelfs aan het arti kel medegewerkt hebben. Noch hij, noch den keizer meenden, dat het bekendmaken zulk 'eene ontevredenheid onder de germaansche pers zou verwek^ hebben. Pok de vreemde dagbladen, vooral de fran sche wijden lange artekels aan de bespreking van de zaak. De gewezen fransche minister Delcassé geeft in de Matin inlichtingen over twee omstandigheden waarin Duitschland in derdaad poogde met Vrankrijk onderhande lingen aan te knoopen, die nogtans zonder beantwoording bleven. Eerst over zeven jaar kwam de duitsche gezant te Parijs, hem duide lijke voorstellen doen voor eene overeenkomst tusschen Vrankrijk en Duitschland. Later nog, in 1904, vooraleer het fransch-engelsch ver drag werd geteekend, deelde de fransche minis ter aan M. de Radolin den inhoud mede van het verdrag. De duitschers hebben nogtans altijd houden staan dat zij daar niets van had den geweten. Al de engelsche dagbladen, zonder uitne ming, vallen de duitsche kanselarij hevig aan. voor de zonderlinge rol die zij gespeeld heeft in de zaak der keizerlijke verklaringen de ongunstige stemming der engelsche nalie tegen de Duitschers zal er nog door verergeren. In de Engelsche Kamer lieeft de minister van oorlog verklaard dat geen een bewijsstuk be-, staat in zijne bureelen van hetgeen in den ar tikel van de «Daily Telegraph» wordt beweerd, in verband met den oorlog tegen de Boers. Men zal zich het gebaar van verontwserdi- ging van den duitschen Keizer wel herinneren., toen de veldtocht in Transvaal werd onderno men door de Engelschen gebaar, dat mis schien halvelinge gegrond was op eene vaste hoop Vrankrijk in eenen oorlog tegen Engeland te kunnen medeslepen. deen ontslag' (Er word gemeld dat de keizer en de rijks kanselier volkomen tot akkoord zijn en dat M. von Bulow, bijgevolg zijn hoog ambt zal blij ven vervullen. jEene ondervraging' in den Rijksdag De «Deutsche Tageszeitung» kondigt aan dat de behoudsgezinde partij in den Rijksdag eene ondervraging zal doen over de zoogezegde verklaringen van den keizer. (Het blad voegt erbij dat het hoog tijd wordt dat de officieuse, of liefst de offieieele uitleg ging der keizerlijke woorden openbaar gemaakt worden. Het plan van keizer Wilhelm II Ondervraagd over de kwestie van het strijd plan, ontworpen door keizer Wilhelm bij ge legenheid van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, antwoordde de minister van oorlog, maandag in het Lagerhuis, dat er in de archieven van zijn ministerie geen enkel plan van dien aard te vinden was. ,Sir Redmond, die de ondervraging deed, was evenwel niet voldaan door dat antwoord en daarom vroeg hij of er soms geen spoor van dergelijk plan te vinden was in do archieven Van de andere minis tenen? Op die vraag bekwam Sir Redmond geen Alen schat op 1 miljoen frank hel beloop der antwoord hij wachtte een paar minuten, en, te midden der diepste stilte, vroeg hij droog weg aan het Britsche kabinetshoofd of het in dat ge val, niet raadzamer, gemakkelijker en vooral regelmatiger zou geweest zijn aan keizer Wil helm een plaats van minister aan te bicden in hel Engelsch kabinet! De partijgangers van Redmond begonnen luidkeels te lachen, terwijl een twintigtal leden in de handen klapten De minister-kabinetshoofd verklaarde op zul ke gekscheerderij niet te willen antwoorden omdat hij zulk voorstel beneden de weerdig- heid acht van het Engelsch parlement I En daarmee was het voorval gesloten. NOG DUITSCHLAND .De duitsche Landdag werd Woensdag geo pend en verscheidene vragen ingediend om van den Kanselier nadere inlichtingen te be komen over de gezegden van den Keizer. De ondervragingen zullen Zaterdag gedaan wor den. VRANKRIJK DUITSCHLAND Woensdag laatst dacht men op de beurs te Brussel dat er een oorlog aanstaande was tus schen Duitschland en Vrankrijk, ter oorzake van moeielijkheden in Marokko. Er kwam te Parijs eene «depêche» toe uit Berlijn, luidend dat M. Cambon, gezant van Vrankrijk, met Prins von Bülow een onderhoud heeft gehad over de kwestie der duitsche deser teurs die deelmaken van het fransch vreem denleger te 'Casa-Blanca. De duitsche regeering heeft aan het fransch gouvernement voorgesteld het geval der deser teurs van Casa-Rlanca aan het scheidsgerecht van Den Haag te onderwerpen, en twee maal in de vier en twintig uren, nam Frankrijk dit voorstel aan de kwestie bleef niettemin 011 opgelost. Woensdag nu, voor de derde maal, heeft Duitschland zijne vraag herhaald. Niet alleen te Parijs, maar ook op de Beurs van Brussel was woensdag de opschulding groot men beschouwde de depeche uit Ber lijn als eene bedreiging met oorlog. De gemoederen kwamen evenwel spoedig terug tot bedaren, daar men weldra begreep dat er geen casus bellikon ontstaan, daar Frankrijk het scheidsgerecht aanveerdt. Er blijft slechts de wijze te regelen waarop er zal te werk gegaan worden. PORTEGAAL Nliet lang en is 't geleden dat onze liberale bladjes stoften en boften met den vooruit gang van het liberalismus. De verlcdene week toonden wij dat de voor uitgang te vergelijken is aan dien der koor- dedraaiers, ten bewijze de kiezing voor de Oostenrijksche Kamer. -Deze week komt er nieuws over de gemeen- tekiezingen van Portugaal en daar ook is de liberale partij gevoelig aehteruit gegaan, zoo wel als de socialisten. Dinsdag hadden in de Vereenigde Staten de kiezingen plaats voor de benoeming van de kiezers die gelast zijn den opvolger van pre sident Roosevelt te benoemen. De uitslagen van 239 kiesomschrijvingen van den staat New-York geven 76,929 stemmen aan M. Taft, die (door president Roosevelt aanbevolen wordt, en 59,336 aan zijnen tegen strever, M. Bryan. In de staten Massachusets, Maine en Connec ticut bekomt M. Taft meer stemmen dan M Roosevelt er in 1904 bekwam. Men schat dat M. Taft in den Connecticut met meer dan 20,000 stemmen zal gekozen zijn. :pen tweede telegram luidt dat 650 kies omschrijvingen van den staat New-York aan M. Taft 173,828 stemmen geven en 128,494 aan M. Bryan, tegen 171,397 aan M. Roosevelt en 110,234 aan M. Parker in 1904. Nooit werd er zoo talrijk aan eene kiezing in de Vereenigde Staten deelgenomen, als ditmaal. ,In do kiesomschrijving van Chicago zal M. Taft 50,000 stemmen meer hebben dan zijn meest bevoordeelde tegenstrever. In den staat Massasuchets zal M. Taft ge kozen zijn met 100.000 stemmen. M. Taft gekozen Bij het sluiten der kiesbureelen te New- York stroomde het volk naar de bureelen .'an de dagbladen, waar de uitslagen bij mid del van groote transparanten afgekondigd wer den. Dinsdag avond kondigden bijzondere uitga- en van de new-yorker dagbladen de kie zing van M. Taft af. Een geestdriftig gejuich steeg op en duizenden menschen zongen het Volksliedje Taf# Gross bill Taft I» I ft. weddingen die, in Amerika, op den uitslag der kiezingen aangegaan zijn. In den staat Oklahama ging de kiezing ge paard met erge onlusten. De policie moest her haaldelijk tusschenkomen om de rust te her stellen. M. Taft is gekozen in de staten Illinois, In diana, Wisconsin en in al de staten van Nieuw- Engeland. Hij heeft ook de bovenhand behaald in de staten Delaware en Maryland. Volgens de laatste berekeningen behaalt M. Taft 305 stemmen op 483 afgeveerdigden. Dus mag men hem beschouwen als gekozen president. M. Sherman zal onderpresident zijn en M. Ilyghes gouverneur van New-York. gij mij weten dat een persoon, in septem ber 1843 geboren, het minimum der storting niet gedaan heeft vereischt door artikel 9 der wet van 10 mei 1900, ten einde op den ou derdom van 65 jaar de toelage van 65 frank te kunnen bekomen. Gij vraagt mij of die ouderling nog met goe den uitslag de som van 18 frank zou kunnen,' storten, ten einde de hoogergemelde toelage te genieten. v Er dient .opgemerkt te worden dat, VOL GENS DE TEGENWOORDIGE WETGE- V ING, de stortingen door de voornoemde wets bepalingen vereischt, in den loop van ten min - ste drie jaar moeten gedaan worden en voor aleer de belanghebbende den ouderdom van 65 jaar bereikt hebben. (Men mag nochtans aan bovengenoemden persoon raden, zoohaast mogelijk, die vooruit ziende daad te verrichten, welke hem, in alle geval, van nut kan wezen, mits hij zich eene rente aanschaft. De Algemeene Lijfrentkas zal, op zijne aan vraag, nog eene storting van ten minste 18 frank aanvaarden, gedaan met afgestaan kapi taal voor het aanwerven van onmiddellijke renten. Het B es ch ermings com if ei t zal later oor- deelen naar de regelen die zullen in voege zijn, of hij de noodige voorwaarden vereenigt om de toelage van 63 frank te kunnen bekomen. Aanvaard, Heer Voorzitter, de verzekering mijner bijzondere achting. Namens den Minister,:. De Algemeene Bestuurder, Dubois WEDSTRIJD Het Beschermingscomiteit van werk manswoningen schrijft nogmaals een wed strijd uit van orde en netheid, met medewer king van stad, godshuizen, discn en andere liefdadigheidsinstellingen. Wie begeert mee te doen mag zijn naam en woonste opgeven bij den heer Voorzitter Desagher, Rijselstraat 45, of bij den heer Schrijver Sobry, Surmont de Volsberghc- straat, 10. Uit Rousselare wordt gemeld dat Minister Helleputte bevel gegeven heeft eerlang te begin nen aan het leggen der dubbele spoorbaan tus- chen Rousselare en Kortrijk. Zou men ook niet algauw mogen peizen, om betere aansluiting te geven voor de treins tusschen Yper-Kortrijk en Brussel (Wanneer daarover nieuws EEREKRUISÈN De medalie van 1« klasse is verleend aan M. Sierens, bediende der Godshuizen te Yper; M. Verhamme-Impe, voorzitter, M. Brabant, on dervoorzitter, M. Crochon-Desmet, kassier, en f. F. Declercq, lid der spaarkas, allen te Ise- ghem; het kruis van 1» klasse, aan M. Snick, voorzitter van den Kerkraad te Proven. Aan allen Onze beste gelukwenschen .Brussel, den 5 november 1908. ,Heer Voorzitter, Poor uwen brief van 20 October 1908, laat Openbare zittmg van den gemeenteraad op Zateidag, 7 November 1908, ten 5 ure 's avonds. 'fiA Ze houden zich al bezig met d de kiezingen van 1910, onze liberalen, en ze trekken de aandacht hunner partijgenoo- ten op het belang dat zij opleveren. Het Journal de Liége heeft daarover een artikel aangekondigd, dat door de meeste geuzenorganen is overgenomen. Zie er hier een uittreksel van Zoo de minderheid de overhand behaalt, hrijft het Luiker geuzenblad, zal zij gelast zijn de arrondissementen aan te duiden, waar in 1912, om wille der vermeerdering van bevolking, nieuwe afgeveerdigdeen

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1