DIT EN O M M ELANDS 1 ra SprteiM 52 MlM if I li Op Zaterdag 16n Januari 1909. 5 centimen 1 blad. 443 jaar, Talmerk SI39 jSpfllll 'WW a ~8,a Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodscnapwezen ofte post, tegen 8 frank VOOR DEN PAIS STADSNIEUWS ®iii ^llP m ib Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 'T NIEUWSBLA Mm F ï-x'rïri&s? 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen ft blad is '4 o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, T'1 8, PLACE 1 <E LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. Vorige lijst 274.00 Mejufvrouw Rabau, Yper 100.00 Mejufvrouw Mulle, Yper 100.00 E. H. George, pastor. Boesinghe 5o.oo EE. HH. Onderpastors van Yper 5o.oo E. H. Lootens, pastor, Dranoutre 20.00 E. H. Soete, Bestuurder van St Jozefsgesticht, Yper i5.oo V. L., Yper i5.oo Naamloos 10.00 E. H. Desmedt,pastor, Voormezeele 10.00 Jufvrouw Sylvie Canniere, Voorm. 5.00 M. Theodoor Benoist en Zusters, Dranoutre 5.00 AARDBEVING IN ITALIË Eene ramp als die welke Messina en Calabrië getroffen heeft, is zeker allerverschrikkelijkst, maar nog erger is het als men de volgende bij zonderheid verneemt welke de ramp vooraf ging. Sedert eenigen tijd was Messina in de han den der anti-katholieken en den laatsten Zon dag vóór de aardbeving hielden zij eene ver gadering waarin de verschrikkelijkste plannen, tegen den godsdienst gestemd werden. Hierdoor besluiten wij nog niet tot eene ge volgtrekking, maar het volgende is wel van zul- ken aard om er ons toe te brengen: Een goddeloos blad, «11 Telefone» te Mes sina gedrukt, behelsde in het kerstnummer 11e schandelijke nabootsing van de Novene tot het kindje Jesus, welke na deze droevige gebeurtenissen weinig verklaring of uitlegging noodig hebben. Hier laten wij den italiaan- schen tekst en de vertaling ervan volgen O bambinello mio Vero Uomo, vero Dio, Per omor della tuo croce fa sentir la nostra voce, tu che sai che non sei ignoto Mancla a tutti un terremoto! O mijn lieve kleine, Waarlijk mensch en waarlijk God, Ter liefde van uw kruis, Hoor onze stem, Gij die alles weet, wat maar weetbaar is, Zend aan allen eene aardbeving TE MESSINA Veel is er reeds geschreven geweest in de dagbladen over deze schrikkelijke ramp en nog altijd, komen er nieuwe berichten toe, ai even droevig 0111 vernemen. Al de kerken van Messina zijn vernield, uil genomen eene kleine kapel, waar alle dagen het Allerheiligste Sakrament des Autaars ter aan bidding was uitgesteld. De twee derden dei- priesters die te Messina verbleven zijn bij de ramp omgekomen; Ai de anderen zijn min of meer erg gekwetst •Het bestuur van Messina doet de lijken be graven. Het verkeer der treinen is sinds Maan dag hersteld. Zonder toelating mag niemand binnen de stad komen. De boeken van den burgerstand van het stadhuis zijn volledig vernield, doch op "de rechtbank bestaat er een afschrift van de geboorteakten, zoodat de overlevenden hun nen burgerlijken stand opnieuw zullen kun nen opmaken. DE HULP De inschrijving der nieuwjaargiften van den Paus zal dit jaar volgens den wensch van den H. Vader, bestemd zijn ten voordeele dei- slachtoffers van de ramp in Sicilië en Caiubrië. Lit alle landen der wereld word er geld ge zonden voor de slachtoffers der geteisterde streke. Ziehier eene statistiek, uit zeer goede bron geput, over de hulp in geld die tot hiertoe in Italië toegekomen is en tot de reusachtige som van 80 miljoen beloopt: De Vereenigde Staten van Amerika hebben 18 miljoen gege ven, waarvan G voortkomen van het gouver nement en 12 van het publick. Zuid-Amerika heeft tien miljoen gezonden; Engeland 8; Frankrijk en Tunisië, 2,800,000 frank; Egyp te, 1,000,000 fr.Spanje, 2 miljoen; de Balkan- staten, 900,000 fr.Zwitserland, 900,000; Au stralië, 800,000; Rusland, 750.000; België 800,000; Japonic, 420,000; Duitschland, 800,000; Turkije 200,000. Eindelijk Oosten- heelt, 160,000 franken gegeven, waarvan hoor den keizer geschonken en het ove- r'ge door de italiaansche provincies van Triest en Trentino. In Italië heeft men 10 miljoen frank inge zameld buiten de giften door den koning en de ministers gedaan. LAATTIJDIGE HULP Een opperofficier der Italiaansche vloot die na dea ardbeving te Messina geweest is om tusschen de puinen een lid zijner familie op te zoeken, verklaart dat twintig tot dertig dui zend personen meel zouden kunnen gered ge- WOrdetf ajff, ware #r bij tijds hulp geweest;1 vele duizenden slachtoffers zijn gestorven bj gebrek aan hijstand. De eerste opzoekingen, door de soldaten, matrozen, burgers en ande ren in de puinen gedaan, waren slechts op pervlakkig. De italiaansche vloot heeft niet gedaan wat men ervan verwachtte. Men is al te zeer be zorgd geweest 0111 nutlelooze formaliteiten in acht te nemen. Er werd een kostbare lijd verloren 0111 bevelen af te wachten, die er niet noodig waren en die zelfs niet konden over geseind worden, daar de telegraatgemeenschap afgebroken was. v WONDERBAAR ONTSNAPT De pompier Pelosi, van Napels, iieeit maan dag avond te Reggio een üjarig knaapje on der de puinen uitgehaald. Het manneken is allerbest te pas en heeft niet het minste letsel; tiet werd naar den hulppost van het zeewezen gebracht. Het kind heelt niet de minste her innering meer van hetgeen er voorgevallen is en weet ook niet hoelang het onder de puinen gelegen heelt. De kleine heet_Frans Neti en is net zoontje van den portier van het paleis iripepi, die zich te Napels bevindt. Buiten deze redding heeft de pompier Pe losi er nog wel twintig anderen gedaan, en meermaals waagde hij zijn eigen leven om dit van zijne medemensehen te redden. Over eenige dagen werd do bemanning van den italiaansche ntorpedoweerder «Orfeo», on der de puinen op het strand te Reggio, een meisje van eenige maanden, dat niet het minsts letsel bekomen had. De bemanning besloot voor de toekomst van de kleine te zorgen e:i er het kind van de «Orfeo» van te maken. De ma trozen maakten er zelf kleedjes voor, een muts je en ook een paar schoentjes. In het midden van het vaartuig is er een soort van wieg ge maakt, die tot slaapstede verstrekt aan het wichtje. Wordt de kleine 's nachts wakker en weent zij, dan springen er vijf of tien van de ruwe zeebonken toe om het op te nemen en het te paaien. 200,000 DOODEN, 350,000 GEKWETSTEN. De cijfers die heden opgegeven worden van het totaal dooden en gekwetsten zijn waarlijk ontzettend. Er zouden in '1 geheel 200,000 dooden, 350,000 gekwetsten en 50,000 zieken zijn. Men schat op 2000 het getal personen die tengevolge van de ramp zinneloos gewor den zijn. Men heeft tot hiertoe 3.700 weezen opgenomen. Het getal huisdieren: peerden, muilezels, ezels, ossen, schapen, enz, die in de ramp om gekomen zijn, wordt op 300,000 geschat. Volgens de berekening van het bestuur van t kadaster zal Italië een totaal verlies van ver scheidene miljarden ondergaan. En 'tland was niet al te rijk! GEMEENTERAAD De openbare zitting begint ten 7 ure en een kwart. M. de Burgemeester zit voor. Alleen de heeren Fiers, onpasselijk, Struye en Bie- buyck, belet, zijn afwezig. 'I Verslag der voorgaande zitting wordt zon der opmerkingen goedgekeurd. ONGELUK AAN DE HALLE JVI. de Burgemeester- herinnert het pijn lijk ongeluk verleden Donderdag voorgevallen aan do herstellingwerken der Ilalle. Zes schaliedekkers zijn van 12 m. hoog op dc bin nenplaats der Hallo gevallen. Een is kort 11a het ongeluk gestorven en de vijf andere zijn min of meer erg gekwetst. Niet zonder reden is de bevolking met dat ongeluk bekommerd en begeert te weten als de noodige voorzorgen genomen worden en als het stadsbestuur waak 2aam is om de werklieden tegen ongevallen te doen verzekeren. Sedert de wet op de werk ongevallen in voege is, heelt de bestendige afveerdiging beslist dat het onnoodig is die bepa ling in den lastenboek te schrijven, daar alle aannemers door de wet zelf verplicht zijn hun ne werklieden tegen ongevallen te doen ver zekeren. Do aannemer is in regel met de wet, maar ik geloof dat de onderaanbesteder i:i het zelfde geval niet was. Maar de aannemer was in regel met het gemeentebestuur en al ken nen wij de voorwaarden niet die bestonden tusschen den aannemer en den meester-seha- liedekker, volgens de wet bestaat er verzeke ring. Het stadsbestuur is ook bekommerd ge weest met de zekerheid der werklieden, en daags te voren nog waren de haken ver nieuwd, waaraan de stelling vastlag. Het parket onderzoekt de zaak, wij van onzen kant, doen een bestuurlijk onderzoek, wij willen door geen voorbarig oordeel de doe ning van het gerecht belemmeren. De begraving van den ongefukkigen Crabbe. een eerlijken werkman, die in zoo pijnlijke omstandigheden de dood vond, zal plaats heb ben In de kapel van het gasthuis, Maandag 11 Januari, ten 9 ure. Ik stel voor dat de raad in korps de begra ving zou bijwonenEenparig aangenomen. TRAMS M. de Voorzitter Als lid van do beheer raad der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, meen ik aan dc beraadslaging geen deel te aioeten nemen. M. Fraeijs, schepene, zit het vervolg dei- zitting voor. De heer Voorzitter Fraeijs herinnert vervol gens dat er kwestie is de uitbating der lijnen iper-Veurne en Yper-Nieuwkerke-Waasten over te laten aan de gemeentelijke maatschap pij Poperinghe-Dixmuide-Veurne oi aan de Huidige uitbaters Bon Empain cc Cü een yer- hooging van winst te geven van 41,94 °/u tot 58 of GO per 0/°, o(p de ruwe ontvangst, het geen voor de belanghebbende gemeenten een verlies ware ,van 25000 tot 30000 fr., hetzij voor de stad Yper alleen een duizend frank. De gemeenteraad yan Yper heeft axgeveer- digden benoemd belast met de zaak te onder zoeken en de belangen der stad te behertigen en te verdedigen. We zijn in onderhandeling geweest met den lieer gouverneur, met den at- gemeenen bestuurder der nationale maat schappij, met der lijn den lieer Vanhee, voor zitter Dixmude-Poperinghe. De heer Voorzitter leest de brieven en de antwoorden daarop, waaruit biijkl, dat in 1885 de tramlijn beslist werd naar Veurne en in 1888 naar Westnieuwkerke. De maatschap pij Liége-Seraing bekwam de uitbating van beide lijnen. Vijïtien ja;y later werd de uitba ting overgelaten aan den groep Empain (zonder dat de gemeenten er iets van wisten.) .Sedert drie jaar beweert de huidige uitbater dat Hij geld verliest, en onderhandelt met de nationale maatschappij om een verhooging te bekomen van zijn aandeel in de uitbating van 44, 94 tfot 58 of GO per honderd. De ge meenten waren nog niet geraadpleegd als v. ij in November gevraagd werden deel te nemen in de gemeentelijke maatschappij Dixmuide- Poperinghc, die de lijnen Veurne-Yper en Ïper-Nieuwkerke zou overnemen, mits ook 58 per honderd te krijgen van de opbrengst. In eene vergadering te Yper gehouden, onder Voorzitterschap van M. Vanhee, keurden al de belanghebbende gemeenten de zienswijze goed van Yper, die besloot zich te houden aan den huidigen staat van zaken, die voor de ge meenten der voordeeligste is. Uit al de gelezene stukken 'blijkt dat de Ypersche afgeveerdigden krachtdadig de be langen hunne stad heben verdedigd, en lof en dank verdienen der Ypcrlingen. M. Begerem zegt dat de zaak die ter be spreking is, zeer erg is. Heeft de uitbater wel het recht de voorwaarden der uitbating te veranderen te zijnen voordeele? Het geldt hier een contrakt sui generiswaar anderen dan de uitbater en de concessionnaris be lang bij hebben; de staat is gemachtigd zich te verzetten egent alle verandering van uitba ten en van voorwaarden, indien de meer derheid der genieenten niet t'akkoord is hier over. Art. 1 der wet van 1885 geeft dit wel te kennen en wat door de bewoordingen zelf zou kunnen betwist worden is duidelijk ge maakt door het vertoog der beweegredens die da wet voorafgingen. Daarom vraagt spreker dat de raad de be sluiten van de Schepenraad stemmen zou, die luiden als volgt: v DE RAAD, Gezien de briefwisselingen voor doel heb bende de overdracht der uitbating van de tramlijnen Yper-Veurne en Yper-Waasten naar de gemeentelijke maatschappij Dixmu:- de-Poperinghe, mits verhooging tot 60 per hon derd, van de ruwe ontvangsten, wat het over schot van 50v000 fr.iop 24,000 fr. zou bren gen en voor Yper een verlies ware van ten minste 700 fr. 'sjaars; Overwegende dat de nationale maatschap pij, om die overdracht en die verhooging te wettigen, voorwendt: 20 het inzicht van twee nieuwe treinen in te richten op de lijn Yper-Veurne; 2° het inzicht van twee nieuwe treinen op de lijn Yper-Veurne; 3" het inzicht rechtstreeks verkeer in te rich ten tusschen Yper en Dixmuide. Eerste punt Hel tekort is niet bewezen, en ware het bewezen, 'tzou toch geen reden zijn 0111 eene aangegane verbintenis te verbreken, zonder toestemming der lastgevers; Overwegende dat de aangegane voorwaarden de wet uitmaken der partijen, en geldig zijn voor gansch den duur voor welke zij zijn aangegaan; Overwegende dat het ten onrechte is dat de nationale maatschappij beweert het rechtte hebben voorwaarden te stellen die zij goed vindt, mits overeen te komen met den uiibater, zonder rekening te geven aan de aandeelhou der Overwegende dat er in de macht verleend aan de nationale maatschappij geen melding wordt gemaakt van het recht de beslaande contracten te wijzigen, waaruit te besluiten is dat do wetgever hierin van de algemeene grondbeginselen niet heeft willen afwijken; Overwegende dat de N.M. ten onrechte be weert dat er blijkt uit het slot van art. 17 dat zij alle macht zoude bezitten, die de wet haar kon toekennen, vermits de Staat, zijne eigene belangen en ook als voogd deze dei- gemeenten moet verdedigen; Overwegende dat de beweering der N.M. strijdig is met den geest der wet, die volgender wijze werd bepaald door het vertoog der be weegredens: «De belangen der gemeenten, dei- provinciën en van van den staat zijn te zamen toevertrouwd aan hel beheer der maatschap pij, die van deze drie lichamen uitgaat; tweede punt Dc stad heeft geen bijgevoegde treins ge vraagd, wiens nut zeer betwisbaar is; dat men er ten anderen geeren van afziet, als er geld verlies uit voortspruit, en dat er daarbij hier omtrent geen duidelijke verplichting wordt aangegaan door den uitbater; derde punt De lijnen Yper-Veurne en Yper-Diksmuide- Poperinghe, zijn geheel afzonderlijke onder nemingen; .Overwegende dat bij het ontwerpen van laatstgenoemde lijn er duidelijk werd bepaald dat er--voor de» aankoop der gemeenzaam heid v.v:i de lijn Eiverdinghe-Yper, 75000 fr. zou gestort worden, die door dc aandeel houders werd ingeschreven, maar tot dat doel einde niet gebruikt; ^Overwegende dat alle treins uit Dixmude te Ëlverdinghe blijven in plaats van tot Yper voort te rijden, gebruik makende van de ge meenschappelijke lijn, waaruit blijkt dat de gemeenschap nog niet bestaat, wat tegen het algemeen belang strijdt; Overwegende dat het voltooien dezer lijn geen last mag worden voor de aandeelhou ders der lijn Yper-Veurne; De gemeenteraad beslist, 0111 bovengemel de redens en alle andere die blijken uit de briefwisseling, de bestaande cont acten te doen voortduren, daar deze geheele voldoening ge ven aan de stad Yper ea aan alle belangheb bende gemeenten, en belast der schepenraad aan al wie het aangaat mededeeling te geven dezer beslissing. Bovengemelde beslissing werd eenparig ge stemd en de openbare zitting geheven ten 7 ure en een kwart. FEEST De spelersgilde van het Volkshuis geelt Zon dag avond ten 7 ure ëen prachtige vertoo ning van het Heerlijk drama SERGEANT DE BRUYNE. DONDERDAG 28 JANUARI zal er te Yper, in de Halle, een Voordracht gegeven worden met lichtbeeldendoor M. Hebbehjnclcrechter te Gent. De redenaar zal handelen over Sicilië en Ca labrië. L Ingangkaarten 2 fr. en 3 fr. ten voordeele der slachtoffers yan de rampe in Italië. Zich te wenden ten Stadhuize te Yper, al le dage Van 11 tot 12 ure. Damen en jufvrouwen zullen ten huize in gangkaarten aanbieden voor die feeste. LÖTING De militieloting heeft plaats Woensdag 3 Februari 1909, ten 9 ure 's morgens. Er zijn 1G6 jonkheden ingeschreven, waaronder 6 vrijwilligers. BEGRAVING -Maandag morgend ten 9 ure had in de kerke van het gasthuis de plechtige lijdienst plaats voor den eerzamen Desiré Crabbe, die zoo ongelukkig aan zijn dood kwam verleden Donderdag nuchtend. De kerk was meer dan de helft te klein om de talrijke menigte te bevatten, en wat men zelden ziet, voornamelijk hier te Yper, al de aanwezigen bleven tot na den dienst, en bij na allen gingen mee naar het kerkhof. De heeren Burgemeester, Schepenen en al de raadsheeren woonden de begraving bij. Vooraleer het graf te verlaten, trad de heer Burgemeester vooruit en sprak de volgende treffende lijkrede uit BEMINDE MEDEBURGERS Wij willen deze plaats niet verlaten, zonder, bij de gebeden der Kerk, een woord te voegen, woord van afscheid tot den overledene Dési- ré Crabbe, en van troost tot zijne bloedver wanten en vrienden. Over vier dagen achtten wij liet eene plicht, tegenwoordig te zijn bij het ter aarde bestel len der stoffelijke overblijfsels van den onge- lukkigen soldaat Goethals, die zoo wreed door eene misdadige hand ter dood wierd gebracht. Wij gaven alzoo een blijk van meedoogendheid voor hem en zijne te recht bedroefde familie cn een teeken van genegenheid voor het leger waarvan hij een voorbeeldige dienaar was. Heden hebben wij, juist op de zelfde plaats, een nieuwen en droevigen plicht te vervullen, bij het afsterven van een Yperltrig, door den hand Gods getroffen, binst dat hij in een ge vaarlijk stadswerk zijne daghuur verdiende. De inzichten der Voorzienigheid zijn ondoor dringbaar, en wij moeten ons aan dezelve oot- moediglijk onderwerpen. Doch schrikkelijk is het door de dood overrast te zijn en de eeu wigheid in te treden, zonder nog één woord te kunnen zeggen aan vrouw en kinders, bloed verwanten en vrienden. Wij waren bij zijne laatste oogenblikken te genwoordig. Had hij het geluk gehad tc kunnen spreken, zeker zou hij iets gezegd hebben aan zijne bedroefde vrouw die nog hoopte voor zijn leven, aan zijne beminde kinderen die niet konden aantijden komen om zijn laat sten blik te ontvangen; en hij zou zonder twijfel o ns belast hebben met eenen vaarwel voor zijnen ontstelden meester, dien hij sedert jaren zoo treffelijk en getrouw dien de. En voor zijne makkers die nevens hem la gen, doch gelukkiger dan hij aan de dood ontsnapten, zou hij misschien wel zijn leven opgedragen hebben om het hunne to redden! Crabbe had inderdaad christelijke en mensclüievende gevoelens, gelijk zijne vrouw en kinders welke, volgens wij vernemen, aan zijnen bedroefden meester die ze zocht te troosten, zelf woorden van troost en aan moediging wisten te laten hooren. Treffend voorbeeld die men mag verwachten van de klas der maatschappij waarbij Crabbe behoorde! Het voorbeeld van den afgestorvene zij eene les voor ons allen! Zeker dacht Crabbe ook wel soms dat het nederig werk, dat hij aan onze prachtige Hal le verrichtte, kon helpen strekken tot verheer lijkheid zijner moederstad; en had hij zoo schielijk niet getroffen geweest, hij zou ons ook gezegd hebben gelijk een zijner rampge- nooten: «bij veertien dagen, Mijnheer de Bur gemeester, ben ik weer op het dak der Hal le» Schoon, treffend voorbeeld, lieve medebur ger:;.' Voorbeeld dat zal verdienen van Dósiré Crabbe in ons geheugen te doen blijven, vast gelijk de hoop die wij hebben in Gods Voor zienigheid cn iu zijne genade. Vaarwel, Crabbe! of liever, tot wederziensl Al de omstaanders waren diep getroffen door 'tbewijs der achting en genegenheid die ons Kaliibliek Stadsbeslicr den werkman toedraagt, en de aanhoorders zoowel als de spreker kon den moeilijk hunne tranen weerhouden. Dok al de omstandigheden waren treffend: Crabbe die verongelukte tijdens dc uitoefe ning van zijn eervol werk, is begraven nevens Emiel Goethals, die door een moorddadige hand werd getroffen. LUISTERLIJK AVONDFEEST. Zondag laatst bood de Koninklijke Fan-, fare aan hare eereleden, haar eerste groot toon kundig avondfeest in de Iweinszaal. Een tal rijk en uitgelezen gezelschap, waaronder de voorname overheden van stad, vereerde liet feest, dat waarlijk prachtig mag genoemd wor den: liet muziek, onder het kunstig bestuur van M. L. Arschodt, heeft zijne stukken De Ze- gemarsch «Klokke Roeland» van Edgard Ti- nel; Doorheen het Werk van Peter Be- noit; De menuet van Hendrik Waelput en de vals «Roses du Midi» van Johan Straus; hoe moeilijk die ook waren, toch meesterlijk uitgevoerd, en hare zoetluidende en groot- sche akkoorden weergalmden door de helder verlichte zaal. 't zij hem ter eere die eens tiaar stichter en tevens haar diepbetreurdeu voorzitter was. Doch hoe anders ©ok zou het muziek uitgevoerd hebben onder het be stuur van M. L. Arschodt, laureaat der ko ninklijke muziekschool van Gent, daar hij in dat zelfde feest, door uitvoering van ver scheidene merkwaardige stukken op zijne vio loncel, bewijs heeft geleverd van zijne gron dige toonkunde: Het was niet zonder reden dat hij, als bestuurder van 't muziek geest driftig toegejuicht, en als kunstenaar bewon derd en teruggeroepen werd. Het feest ware negtans onvolledig geweest, indien de beroemde zangeres Mejüfter Ma- thilde Devos en Mijnheer Verniers, beide reeds gewaardeerd door de Liederavond», vroeger in den stadsschouwburg gegeven het door hunne aantrekkelijke kunstzangen niet hadden opgeluisterd: De zoetluidende toon- ■chakeeringen en meeslepende woorden van: Songe d'une nuit d'été.» Jeugd cn Liefde», iReviens.», waar M. Verniers de klankenrijk dom zijner stem en zijn kunstgevoel ten toon spreidde, verwekten eenieders bewondering en

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1