SpreeMiaaa SE m Op Zaterdag 5 Juni 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Talmerk 8159 V Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars ZO VERFEESTEN fa»©.»©»©»®»® Jubelfeest Een waardig schrijven ïn de Kamer STADSNIEUWS Gemeenteraad Stad Yper Gemeenteraad Verwezen deel vesting f 't NIEUWBBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRAFE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEU WSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag 6 Juni 1909. om 3 ure namiddag, PEERDEN LOOREM ingericht door de Sport Hippique, en om 6 ure, CONCERT door de Koninklijke Fanfare. Zondag i3 Juni 1909, JUBELFEESTEN ter eere van Mr de Volksvertegenwoordiger COLAERT, Burgemeester der Stad. Om 6 ure, CONCERT door de Stadsharmonie 't Is Zondag aanstaande 13n Juni dat het Arrondissement Yper plechtiglijk het Zilve ren Jubelfeest vieren zal van het Katholiek Staatsbestier en van onzen geachten Kamer heer M. den Burgemeester R. Colaert. 't Schijnt dat er reeds bij de driehonderd inteekenaars zijn voor het feestmaal. De heeren Ministers Scbollaert, Liebaert en Helleputte zullen de feesten met hunne tegenwoordigheid vereeren. Indien wij een fransche gazette mogen gelooven, is de feestwijzer volgenderwijze samengesteld Ten 12 en half, Te Deum in Sint Maar tenskerke. Ten een ure, algémééno vergadering 'Op' de Halle, Delbeke-zaal. De Katholieke Bond zal bij inschrijving aan deu jubilaris zijn portret aanbieden geschilderd door Mad. Louise De Hem. Daarna uitvoering der prachtige cantate YPER, getoondicht door den belaamden meester Oscar Roe'.s, op woorden van den heer advokaat en gemeenteraadsheer Sobry De uitvoering staat onder het beleid van M. Arschodt, en zal gedaan worden door de kinderen der scholen van stad, en het muziek der Fanfare. Geheel het stuk is gesteund op het heden, 't verleden en de toekomst van Yper, op het leit-motiv Tuiudagliedje. De oefeningen worden goed gevolgd en doen eene schitterende uitvoering te gemoet zien. Zor.dag noen is er a'gemeene repetitie op de Halle. MM M, M M M M. M M. M M. De heer D. Claes, d. d. algemeen voor zitter van het Davidsfonds, lid en oud-be stuurder der Koninklijke Vlaamsche Aca demie, lid van het inrichtingscomiteit^ van 't Congres der Katholieke Werken, neeit het volgende schrijven verzonden Namen, 21 Mei 1909. Waarde Heer Secretaris, Het spijt me grootelijks dat ik, om ge zondheidsredenen, den '2'2 dezer de verga dering van het Comiteit niet zal kunnen bijwonen. Laat mij toe u, en door u, a. u. b., aan de vergadering mee te deslen, wat ik, als vertegenwoordiger van het Davidsfonds, aan het Congres wensch te onderwerpen. Het Davidsfonds, volgens art. 1 zijner standregelen, is eene Vlaamsche katholieke instelling die ievert op het gebied der Nederland^che taal- en volksbelangen En art. 2 luidtHet heeft voor doel bet gebruik der Nederlandsche taal en de s'udie der letterkunde te bevorderen Sedert meer dan vijf-en-zeventig jaren verkeeren de Vlamingen, de meerderheid van de Belgische bevolking,^ in een«n toe stand van minderheid, die, door geheel de wereld, bij geen enkel volk, dat vrij is, z.jns gelijken vindt. Vijf-en-zoventig jaren verzetten de Vla mingen zich tegen dien toestand, maar te vergeefsals waren zij een overwonnen volk, worden zij in eene vreemde taal bestuurd en onderwezen, kunnen zij, zonder ervaren te zijn in hst Fransch, niet tot de rniuste officieele betrekking geraken. Al de openbare besturen zijn in den grond Fransch middelbaar en hooger, gedeelte lijk zelfs lager onderwijs wordt den Vlamin gen, of zij 't verstaan of niet, in die taal gegeventot zelfs het onderwijs in den godsdienst, dat nochtans veeleer tut het hert dan tot den geest moet spreken, ge beurt in 't Fransch Welnu, wil de Vlaming aan zijn vaderland eu zijn geloof rechtzinnig verk'eefd blijven, zoo moet dia toestand veranderen. Daarom vraagt het Davidsfonds, dat bet Congres vreedzame middelen zoude beramen om de taalrechten der Vlamingen op gansch elijkeu voet te stellen als die der Walen Wat er in de eerste plaats aan da Vlamin gen dient verschaft te worden is een volledig onderwijs iii hunne moedertaal en door hunne moedertaal, van in de lagere tot iu de hoogeschool, en verdere gelijkheid van rechten en plichten met hunne broeders de Walen. Zoo, maar zoo alleen, zullen de Vlamin gen Vlamingen blijveu, verkleefd aan hun vaderland en hun geloofwant taal eu zeden en godsdienst van een volk hangen nauw te zamen Ik hoop da er met den wensch van het Davidsfonds rekening zal gehouden worden, waarde Heer Secretaris, en groet u intus- schen van harte. [Get.) D. CLAES. Den Heer advokaat Brifaut, Secretaris van het Comiteit der Katholieke Werken, Patrie, Perkamentstraat, 16, Brussel. Het is goed dat men te bevoegder zijde wete wat zelfs de kalmste onder de Vlamin gen meeuen en gevoelen. Waartoe dient het, ons uit tenoud%en ov Congressen, wanneer men ons jaar in jaar uit in 't aangezicht slaat, ons behandelt als kwaêjongens en onze Vlaamsche eischen al verachtelijke nietwaardigheden bejegent. Laat men het toch begrijpen, daar waar het dient begrepen te worden Wij moeten in de lagere, jongere geeste lijkheid. nog den eersten Vlaamschen pries ter ontmoeten, die niet denkt zooals de algemeene voorzitter van het Davidsfonds het ganscbe jonge geslacht, geestelijken en leeken, is overtuigd dat al onze katholieke werken tot niemendal zullen dienen, tot niets zullen leiden, indien de hoogere staf) den verfranscht en van het volk vervreemd blijven. Onze maatschappelijke werken zijn nis eeo pyramide, die dreigt in te vallen, als de ba-is slecht gebouwd is, en die basis het onderwijs, is in het Vlaamsche land aangelegd, zooals bij geen volk ter wereld in strijd met alle gezonde opvatting. Veel zou niet gebeurd zijn, betreurlijke woorden zouden niet geschreven zijn, indien onze aangewezen voorlichters hadden be grepen, dat voor het Vlaamsche volk een ondarwijs in de moedertaal, van de lagere tot de hoogeschool, eene levensbehoefte is die geen vrij volk wil missen. Moge dan ook het schrijven van M. Claes tot mediteeren stemmen allen die aures habent et non audibunt en die niet zien wat diep misnoegen er jaar in jaar uit zich moet opstapelen in het gemoed van zooveel goede en trouwe katholieken. Dö bespreking der feiten voorgevallen in de Krijgsschool hebben aanleiding gegeven tot oprecht spijtige woordenwisselingen tus- schen den heer Woeste en den heer Gene raal Hellebaut. Generaal HELLEBAUT aft 33 S De raad komt heden zaterdag nogmaals bijeen om te spreken over het stichten eener gemeentelijke maatschappij voor de uitbating dei trams. M M M M MM MM Verslag der lifting van Zaterdag 31 Mei 1909 De openbare zitting wordt geopend korts na 5 ure, Zijn aanwezig de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter; Fraeijs en Van den Boogaerde, schepenen Fiers, Vander- ghote, D'huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Begerem, Boone, Biebuyck, dd. schrijver. M. Struye is belet. t Verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. M. D'huvettere vraagt het woord. M. de Voorzitter. Is 't voor eene on dervraging M. D'huvettere. Neen, 't is eerder eene mededeeling. In eene vroegere zitting van den raad is er sprake geweest den weg van het Paddegat te besteenigen. Nu heeft de gemeente St-Jan het deel op haar grondgebied reeds gedaan, er is dus geen reden m -er om dat werk uit te stellen, of heter er h staat iu reden om de verbreeding van den weg te beslissen die vroeger niet is gedaan geweest. M. de Voorzitter. Er is in den Schepen- raad reeds spraak geweest daarover. Zoodra wij tot een besluit komen zullen wij voorstel len doen. M. D'huvettere heeft nog bestatigd dat de boomen op de buitenvesten nu in vollen groei zijn. Maar het ware noodig het dood hout uit te kappen. Hij beveelt dat werk aan een der schepenen van openbare werken [Gelach.) M. Vanden Boogaerde. 't Ware nu een slecht gekozen tijdstip daarvoor, vermits men met op de boomen te klimmen met de sporen de schorse kwetst en alzoo den boom zijn zeever doet verliezen. M. D'huvettere.Dat men de groots leêre neme van de pompiers, zoo zal er met geen sporen te klimmen zijn. M. Colaert.Ge ziet dat we gelijk hadden de boomen niet te vellen en in de plaats onze toevlucht te nemen tot een bijzonderen man van het vak. Onderwijs De bijgevoegde lijst, behelzende li knech ten en 11 meisjes, die recht hebben op koste loos onderwijs,wordt eenparig goedgekeurd alsook de rekening voor 1908 jvan de Mid delbare school, die 32621 fr. 44 bedraagt in ontvangsten en 31743,70 in uitgaven. De raad stemt nog eene toelage van 3oo fr om de stadsharmonie toe te laten deel te nemen aan de festivals van Wervick en Oostvleteren. Een hoekje ingesloten grond zal openbaar te koop gesteld worden op den instel van 3 frank den vierkanten meter. Kerkhof De schepenraad stelt voor art. 39 op de begravenissen te veranderen in dezer voege voor de eeuwige vergunningen betaalt men 100 fr. ten minste per vierkante meter. De grond langs den muur heeft een grootere weerde dan elders,omdat het een geschiktere en schoonere plaats is en ook omdat men daar met mindere kosten graftomben kan plaatsen. Daarom vragen wij om dien grond een hoogeren prijs te mogen rekenen dan elders. M. Sobry keurt het inzicht van den schepenraad goed den grond langs den muur duurder te verkoopen, maar hij begeert dat er bepaald worde dat het enkel voor dien grond is dat men meer zal vragen. Dat zou misschien een aanwakkering zijn om het kerkhof geheel te ommuren. M. de Voorzitter. Ik kan het voorstel van den heer Sobry niet bijtreden, want er zijn nog andere plaatsen dan langs den muur die voorgetrokken worden, onder andere bij den Calvarieberg. Indien wij zeggen voor den grond langs den muur alleen, wij zijn verbonden. M. Sobry. Men zal beter doen vanj geen eeuwige vergunning te nemen, want met voor 20 jaar te nemen kost het min dan voor eeuwig, en ge zult zien dat de grond langs den muur voor tijdelijke vergunningen zal ingenomen worden. M. de Voorzitter, Mijn inzicht ware daar geen tijdelijke vergunningen toe te staan. M. Sobry schijnt gelijk te vreezen dat de Burgemeester zou kunnen willekeurig te werke gaan in het bepalen van den prijs. Maar hij mag gerust zijn, telkens kan de zaak voor den raad geroepen worden, en noch nu, noch later en zal er daarover kun nen willekeurigheid bestaan. Het voorstel van den schepenraad 100 fr. ten minste per vierkante meter wordt eenparig goedgekeurd,min de onthou ding van den heer Sobry. Kerkereken ingen De rekeningen voor 1908 van St Niklaais en St Jacobs worden eenparig goedgekeurd. De heer Voorzitter brengt hulde aan de kerkheeren van St Jacobs die dank aan hun herhaalde pogingen er in gelukt zijn de reke ning te doen sluiten zonder tekort en zelfs reeds met een klein overschot. M. Begerem. 't Is een voorbeeld voor ons... M. D'huvettere. En voor andere kerk heeren De kerkheeren van St Jacobs worden bemachtigd een opschrift te laten stellen op den grafzerk der familie Iweins d'Eeckbouitc in St Jacobskerke. Belfort De raad stemt eenparig eene toelage van 13.338 fr. voor de noodige werken aan het Belfort. Die werken moeten seffens gedaan worden om toe te laten de nieuwe beiaard te plaatsen waarvoor in eene vroegere zitting 40.000 fr. gestemd werd. De veranderingen zullen eene afkorting zijn op het totaal bedrag der herstellings werken aan het Belfort en gedaan zijn tegen i5 Oogst. M. Bouquet. Zou men niet best de geheele herstelling doen binst dat de stellin gen daar staan 't Ware een groote onkost minder. M. de Voorzitter. Voor den oogenblik moeten wij alleen het noodige doen. Er is zelfs gevaar de werken langer uit testellen. Later doen wij het overige. Ten zessen wordt de zitting geheven. sftsiftdKsftsfftsft&iasftai Wij ontvangen het volgende schrijven, dat wij om de belangrijkheid der zaak aan onze lezers mededeelen, zonder daarom in alles het oordeel van den schrijver bij te treden. De Journal de Roubaix schreef den 3o Mei 1909 voor zijne Ypersche lezers een ar tikel getiteld Tot behoud onzer vestingen. Hij zei dat een gemeenteraadslid, op zeke ren dag, belangrijke veranderingen aan de wegen rond de statie voorstelde, welke de verdwijning van het bolwerk en water bij de statie medesleepten, en dat zijn voorstel in, aanmerking kwam genomen te worden door den Schepenraad, die zooeven een volledig plan van veranderingen deed opmaken. Hij voegde er bij dat men beide voorstellen dook en doodzweeg, en daar men gewoon was, te Yper, afbrekingen vol haast en in 't geheim te doen, dat het tijd was dat hij sprak. Hij voorspelde een algemeenen opstand in België en in de vreemde landen (1) tegen dete die aan het bolwerk bij de statie zouden durven komen, en hij vreesde dat ons stads bestuur al onze vestingen zou afbreken en van Yper een boerendorp wilde maken I Hij drukte de hoop uit dat onze Burgemeester die kunstzin had, het bolwerk bij de statie niet zou laten afbreken, zelfs niet om aan te staan aan den Minister van Oorlog, die eene schoone gendarmerie wilde bouwen op den hoek der Vooruitgangstraat en der voortge- trokkene Maloulaan, op voorwaarde dat het bolwerk en 't water er voren verdwenen. De Journal de Roubaix weet wel wat laat wat wij over vier jaar reeds, den 25 novemb. 1905, onze lezerslieten weten, namelijk dat een onzer gemeenteraadsleden in de openbare zitting van den gemeenteraad van 18 novem ber igo5, ter inzage van iedereen, een voor stel deed en eene schets afgaf (als hieronder), tol verbreeding der Pompestraat, nevens M. Rabau's brouwerij, tot voorttrekking van die straat tot aan de kalsij van Dickebusch langs den halfbestaanden weg oost en zuid van M. Lapiere's steenhouwerij, en tot voortlooping der Maloulaan tot aan onze buitenwandeling. Daarbij het Nieuwsblad drukte wat later, op 4 Juli X90<, opdat iedereen het wete en overwege, dat ons stadsbestuur een plan kwam te maken vani° de voorgestelde voortzetting der Maloulaan tot aan de bui tenwandeling, omtrent 200 m. lang en 20 m. breed 20 een pijlrechten weg van aan de Mond en Pompestraten tot aan Dickebusch kalsij, omtrent 400 m. lang en ri m. breed, wat meer geld zou kosten en min bouwgrond zou geven dan de vroeger voorgestelde halfronde verbinding Statie Statielaan Bouwgrond Stjuare Buitenvesting Maloulaan Binnenvesting BiouWgriona Genaariuerile Esplanade Caserne Mondstraat •.--.yyy DIT IS SBLAD vu YPEJB EN OMMELANDS <D CS 4>

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1