TUINDAG SpM E2 Op Zaterdag 31 Juli 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Talmerk 8167 Te trekken bij den Uitgever, 7k 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars De Overtocht van het Kanaal. ®®M iM W®'®'®®® 75e VERJARING van St Vincents College 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en !s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Als 't den elfden Juli is, Of'Processie voor 't Hoogweerdig, D'heuglijbe gebeurtenis Maakt het Nieuwsblad, dichtensveerdig Waarom, als het Tuindag is. Zou het Nieuwsblad ook niet dichten, Bij 't beleg's geheugenis Dat Maria hier deed lichten Onze Lieve Vrouw van Tuin, Wees gegroet vau d'Yperlingen Geef dat 't Nieuwsblad uitbazuin' Dat uw dienaars mededingen, Om U op uw Tuindagt'eest Lof en liefde te bewijzen, En uw eerdienst om ter meest ledereen hier aan te prijzen 't Is vijf honderd jaar, en meer, Dat de stad en stedelingen Vol erkentenis, t' uwer eer, Stoetsgewijs rond Yper gingen, Omdat Gij, na een beleg, Vau omtrent denegen weken, Geut en England van hier weg Vluchten deed, en af deed breken. Onze Lieve Vrouw van Tuin t Nieuwsblad roept u dauk daarvoren, En gebruikt zijn best bazuin Opdat 't iedereen zou hooren. Onze Vaders dankten U, Omdat Gij hen kwaanit verlossen Van de woede en hunne gruw Van des vijands legertrossen Omdat Gij hun lieve stad Van vernieling wildet sparen, En dan medelijden hadt Met al die in Yper waren. Zij beloofden alle jaar Rond de stad uw beeld te dragen, E11 op Tuindag al le gaar Uw bescherming voort te vragen. Z'hielden heel hun leven lang Hel gegeven woord in eere, En een stoet ging zijnen gaDg, Ypers Patroones ter eere. Sedertdien het nageslacht Deed zooals zijn Vaad'ren deden, Onze Vrouw wierd huid gebracht Met een stoet gelijk op heden. 't Waar' geen Tuindag zonder stoet Yper wil, zooals voordezen, Dat Maria' word' gegroet En ten Tuindage geprezen. Tuindag, wil steeds geestlijkheid Liefdevol zijn liefde toonen Voor de Tweede Majesteit Die naast God hier hoog mag tronen Tuindag, wil het stadsbestuur Plechtiglijk zijn hulde bieden, Met hst volk, dat als een muur Langs den stoet, dien af komt spieden Tuindag, wil elk katholiek Onze Vrouw van Tuin vereeren, Eu met eerstoet en muziek Haren eerdienst nog verineeren. Moog, 0 Allerliefste Vrouw, Ypers huid U voortKval'en 1 Drijf van Yper ramp en rouw, Spaar ons volk van ongevallen. Krijg ons vrede en voorspoadstijd Als in 't glorierijk voordezen, Toon dat Gij ons Moeder zijt, Moeder van Gods Opperwezen jff, fffi ff» ff* <fffi Op Zondag 25 Juli is de franschman Bleriot met eene vliegmachien het Kanaal overgevlogen. Hij vertrok uit Kales om 4.41 ure 's mor gens en landde te Dover ten 5.i8 ure, dus 37 minuten na zijn vertrek. Dit is de eerste maal dat een mensch met een toestel dat zwaarder is dan de lucht het vliegmachien het Kanaal heeft over gevlogen. Latham heeft reeds twee maal gepoogd over te vliegen, maar alle twee keeren is hij mislukt. De laatste keer was hij nog er kei twee uren van de engelsche kust. De vlucht Bleriot beproefde in den vroegen morgend zijn toestel en deed eene vlucht in den omtrek. Alles gaat goed, riep hij, ik vertrek Hij gaf bevel aan het schip Escopette dat hem moest vergezellen, van te vertrek ken. Zijne vrouw bevond zich op het schip. Voor hij wegging vroeg BleriotZeg eens, Dover ligt zeker langs dien kant Wees niet ongerust antwoordde zijn vriend Leblanc, de fabriekant van zijn op vlieger, gij hebt maar hel schip te volgen!» De motor werd in beweging gesteld, en in één-twee-drie was hij de lucht in. Volgens het verhaal van Rlériot vloog hij met 68 km en het schip dat hem moest volgen deed er 42 km. per uur Op enkele oogenblikken fiad hij de torpedoboot ingehaald en school haar vooruit. Hij vertelt verder Ik bevond mij op eene hoogte van tachtig meters, 't Was het plechtig oogenblik. Nochtans, ik besiatigde met verwondering dat ik geen gewaaiwor- ding van triomf gevoelde. Onder mij zag ik de golfkens door den wind, die meer kracht begon te krijgen, opgezweept worden. Dit looneel is weinig verheugend. Ik dreef steeds het toestel vooruit. Het was sinds tien minuten dat ik vloog. Ik zag achteruit om mij te verzekeren dat ik nog altijd de rechte baan volgde, 't Was verbazend Ik zag niets noch jtorpedoboot, noch Frank rijk, noch Engeland. Ik was alleen Tiert minuten lang was ik volkomen verloren. Het is een zonderlinge toestand alleen te zijn, zonder makker, boven het Kanaal. Ik liet het vliegmachien gaan 't was mij gelijk waar naar toe Eindelijk zag ik eerst de groene strandheuvels van Dover, vervolgens het kasteel, en, in 't westen, de plaats waar ik moest landen. Wat te doen? Klaarblij- kend was bet dat de wind mij uit de richting gedreven had. Het was tijd om te handelen. Ik drukte met den voet op den hefboom. Het toestel vloog naar 't westen, 't is te zeggen in tegenovergestelde richting. Ik ::ad nu te kampen met den wind, die langsheen het strand altijd geweldiger is. Mijne snel heid verminderde. Ik hoopte de haven over te vliegen en den strandberg van Shake speare te bereiken. Ik zag eene opening in den strandberg. Ik was overtuigd dat ik nog anderhalve uur zou kunnen vliegen en zelfs terug naar Calais keeren. Nochtans besloot ik te dalen. Nog eens veranderde ik van richting, zwenkte in halven cirkel, vloog door de opening en bevond mij boven land 1 Ik vermeed eenige gebouwen en poogde te landen. De wind vatte mij. Het vliegma chien draaide twee of driemaal rond. On- middelijk sneed ik den motor af en het toestel viel recht, van eene hoogte van 20 meters. Op enkele seconden tijd bevond ik mij op engelschen bodem. Eenige soldaten en een policieagent kwamen toegeloopen. Twee mijner landgenooten, waarvan eene niet de fransche vlag zwaaide, bevonden zich daar. Zij omhelsden mij. Ik was als vernietigd en onbekwaam om een woord te spreken. Zoo ben ik over't Kanaal gevlogen. Nog andere overtochten Den 7 Januari 1785 gelukte de fransch man Bianchard erin per ballon het Kanaal, tusschen Calais en Dover, over te steken De stad Calais verleende Blanchaid den titel van burger van Calais, en Koning Lodewijk XVI stond hem een pensioen van 1200 pond toe. Den 25 augusti 1875 zwom kapitein Webb op 21 uren en 45 minuten het Kanaal over. Bleriot M. Louis Blériot is franschman en 87 jaar oud. Hij heeft wel voor een millioen frank besteed aan 't maken van vliegmachienen. Ook heeft hij menige keeren prijs gevlogen. Zijne vliegmachien is het lichtste welke bestaat. Alles inbegrepen weegt het enkel 25o kgr. Hij heeft 25ooo fr. gewonnen met den eersten het Kanaal over te vliegen. Deze prijs was uitgeloofd door een engelsch blad. De engelsche luchtvaartbond heeft beslo ten eene gedenkzuil op te richten, op de plaats waar Blériot neergekomen is. Men denkt hetzelfde te doen te Kales op de plaats waar hij vertrokken is. Dujardin-Beaumetz, de ondersecretaris van schoone kunsten, wil van Ble'riot's lan ding eene schilderij laten maken en in een museum van den Staat hangen. Er is in Engeland sprake van eene in schrijving te openen ten einde het toestel van Blériot te koopen en het te plaatsen in het Zuid-Kensingtonmuseum Maar zal Blériot het willen ver koopen Deze vliegmachien kost 10.000 fr. en verschillige bestellingen zijn reeds toege komen. Blériot bezit in Londen eene fabriek van rnotorrijtuiglampen, welke door de automo bielvoerders veel gevraagd zijn. I)e feesteu die gisteren hier iu onze stad gevierd werden ter gelegenheid van de 75e verjaring der stichting van het bloeiend St Vincents College zullen een blijvend aan- denken laten bij al dezen en ze waren uiterst talrijdie het geluk ea de eere hadden ze bij te wonen. De jubelfeeste was te zeiver tijde als een herdenking aan alles wat in drie-vierde eeuws in onze stad was voorgevallen op het gebied van onderwijs en opvoeding, eene herinnering aan 't verleden, een blik op het lieden,een hoopvol neerzien op de toekomst. Ten 10 ure werd in Sint Maarteuskerke een plechtige misse opgedragen door Z. Hoogweerdigheid Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, oud-leeiling vau Siut Vincents College, zijn eere en zijn roem. De misse in Gregoriaanschen zang, onder leiding van Eerw. heer Vande Kerckhove, leeraar der vijfde latijnsche school, in ge meld gesticht, werd op onberispelijke wijze gezongen door do leerlingen der verschillige onderwijsgestichten van stad, bijgestaan door de kern der Damen en Jonkvrouwen onzer kunstlievende bevolking. Zulke zang verheft waarlijk liet herte tot God en draagt vele bij tot stichting der geloovigen, die in zoo groot getal de misse van dankzegging bijwoonden. Na do kerkelijke plechtigheid trok de lange stoet der oud-!eerlingen, voorafge gaan door de Koninklijke Fanfare,'naar het College, waar de feestzitting plaats had. Op het verhoog namen plaats Z. Hoogw. Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, de heer Gouverneur Baron Ruzette, oud-mi nister Begerem, M.Nap.Meersseman, onder voorzitter, der oud-leerlingen, Claeys, prin cipaal, Alb. Biebuyck, voorzitter van het feestberek. Links MM. Eug. Struye, voorzitter der oud-leerlingen, Colaert, burgemeester, Z.E. H. Houtave algemeen vikaris, en Biebuyck, voorzitter ter Rechtbank, schrijver der oud-leerlingen. In eenjflinke redevoering wenschte heer Albert Biebuyck. welkom ;aan Z. Hoogweer digheid, aan Gouverneur Baron Ruzette, aan de heeren oud-principaals eit leeraars van het bloeiend onderwijsgesticht, dat de eer en den roem is onzer stad. Hij bracht eer# en hulde aan de onver moeibare weikers die binst 36 jaar hun beste krachten hebben gewijd aan het in Btand houden van den bond der oud-leerlin gen en den groei en bloei van het geliefd college. Daarna gaf hij lezing van den merkweer- digen brief door het Stadsbestuur gezonden naar den heer Principaal. Yper, den 29 juli 1909 Mijnheer de Principaal, Het gemeentebestur der stad Yper denkt dat het zijn plicht is zich te vervoegen bij dezen die heden de 75e verjaring vieren der stichting van Sint-Vincents college en U de gevoelens uit te drukken die hem dit gelukkig toeval ingeeft Alhoewel er geene officieele band bestaat tusschen uw gesticht en het stadsbestuur, gelooven wij het recht niet te hebben de diensten te vergeten of te verzwijgen die Sint Vincents College bewezen heeft binst drie vierde eeuws aan de Ypersche bevolking. Zijn wij hem niet ten grooten deele, die verstandelijke ontwikkeling verschuldigd die onze stad kenmerkt, die uitmuntende man nen, die in alle standen het land vereeren, die talrijke medeburgers die aan Godsdienst en Vaderland den steun hebben gegeven van hun Geloof, hunne wetenschap en hunne ver kleefdheid 1 Die weldaden werden vroegertijds door onze voorgangers erkend; en, zekerlijk, is het niet omdat het werk van 1834 niet gelukt is, dat anderen, minder goed bedacht dan de eersten, aan uw gesticht het lokaal en de verleen de toelagen hebben gemeend te moeten ont trekken. v De geboorte van Sint Vincents College valt bijna samen met het gelukkig tijdstip als de prijheid, weerverkregen met de nationale on afhankelijkheid, die onderwijsgestichten van allen graad tot stand bracht, die zoo machtig hebben meêgewrocht 0111 aan Belgenland zijn Geloof en zijne instellingen te behouden. Lof en eere aan God, aan de Bisschoppen en aan de milddadigheid der katholieken van Yper I Moge Sint Vincents College, onder de leiding u toevertrouwd door den uitstekenden Pre laat, een der gloriën van u\v gesticht, immer vooruitgaan op de baan van bloei en groei dien wij telken, jure gelukkig zijn toe te jui chen. k 'tls de vurigste wensch der Ypersche be volking en van het stadsbestuur dat er geern de. tolk van is. Beliave te aanveerden, Mijnheer de Princi paal, de verzekering onzer béste gevoelens. Burgemeester en Schepenen, Re dd. Schrijver, R. COLAERT. Albert BIEBUYCK. Vervolgens nam de Eerw. heer Principaal Claeys het woord en in een meesterlijk ver slag herinnerde bij de stichting, den eersten opbloei,Ae talrijke wederwaardigheden van het Cohere. Hij herinnerde de verschil'ige heeren Principaals, die aan den bloei van St Vin cents college hun baste krachten hebben gewijd, bracht hulde aan de heeren Denys, Nounckele, Ostyn, Vander Ougstraeten, Kanunik Houtave, pastor Verriest, pater Dupont, pastor Beheyt, die beurteling het college hebben bestierd en hebben doen vooruitgaan. Hij bracht eere en hulde aan de beroemde mannen die in het gesticht hun opleiding genoten, Mgr Waffelaert, bisschop van Bru.ge, Baron Ruzette, gouverneur, oud- minister Victor Begerem, generaal Waffe laert, Karei Van Praet, eere-voorzitter van het beroej shof te Gent, Dr Entile Lagrange, de oudste der oud-leerlingen, die in 1834, tijdenB de inrichting van het college, plaats nam op de banken van het gesticht. Spieker bracht eene roerende hulde aan de overledenen zaliger minister Nyssens, bisschop Aug.,Van Heule,en zooveel andere die in Sint Vincents college hun opleiding genoten. Meer dan eens werd het heerlijk overzicht van dit roemrijk tijdperk door geestdriftige toejuichingen begroet. De oud-leerlingen zullen ten anderen dubbel kunnen genieten van dit verslag dat aan de inschrijvers zal toegt zonden worden, j De welsprekende heer oud-minister Begerem in een sierlijke redevoering drukte j de gevoelens uit der oud-studenten ten op- zichte van het'gesticht dat hun een tweede moeder was geweest. j Hij schetste de gevoelens die hert be- S zielden tij het herzien dier plaatsen, getui gen van hun eerste pogen, van werken en zwoegen, van den onvermoeibaren iever hunner leeraars om de jonge leerlingen gevoelens van |eere, van werkzaamheid en van studie in te prenten, en die gevoelens te doen gepaard gaan met een onverbreekbare liefde tot God, onwankelbare verkleefdheid aan ons vorstenhuis en trouwaan het gelief de en uitgebreide vaderland 1 Mocht Smt Vinceuts college groeien en bloeien en mochten ai dezen die heden deze jubelfeeste vieren binnen 25 jaar meedoen in de honderdste verjaring van ons bloeiend geslicht Ad Mu'tos annos Een geestdriftige hulde wordt gebracht aan den flipken spreker, die iu zoo begees terende tale de gevoelens heeft geschetst van ai de aanwezigen. In groepen doorloopt men nog een» vluch tig de klassen,de speelplaatsen.getuigen van zooveel genoeglijke stonden en menige pleuterijeii.en daarna begeeft men zich naar het Volkshuis, waar het feestmaal aan de di ie honderd inschrijvers zou opgediend worden. De sierlijke feestzal was met smaak opge tooid en bloemen en planten haddeu ons Volkshuis in een heerlijken lusttuin her schapen. Op heteinde der zaal nam de muziekkring plaats, die binst het feestmaal door zijn heerlijke en keurige stukken de aanwezigen zou vergeestigen. De bestierder, lieer Lucien Verhaeghen, onze jonge en veelbelovende stadsgenoot, had met veel smaak een programma vast gesteld, dat getuigt van flinke werking der jonge muziekmaatschappij. De eeretafel is voorgezeten door 2. Hoogw. Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge. Rechts zitten MM. Baron Ruzette, gou verneur, Eerw.heer Claeys,principapl, Nap. Meersseman, ondervoorzitter der oud-leer lingen, Kan. De Brouwer, pastor-deken, Colaert, burgemeester en volksvertegen woordiger, Kanunik Duclos, Baron de Vinck, senateur, B0D dePierpont,bijgevoegd kamerheer, Kanunik Desmet, econome van 't Groot Seminarie. Tyberghein, vrederech ter, Poupart, greffier van het Verbrekings hof, Delaere, pastor op Sint Pieters, Desagher, notaris. Links zitten de heeren Eug. Struye, oud senator, voorzitter der oud-leerlingen, Kanunik Houtave, algemeen vicaris, oud- principaal, Biebuyck, secretaris der oud leerlingen, voorzitter der Rechtbank, Kanunik De Schrevel, aartspriester, Bege rem, oud-minister, Waffelaert, luitenant generaal, Paul Vanden Peereboom, senator, schepen Fraeijs, provincieraadsheer, Kanu nik Naghels, Van den Boogaerde, schepen, Mouraux, oud econoom, pastor van Loo, Philip Vande Berghe, voorzitter van de» Disch, Ryckeboer, pastor van St Niklaais, Boone, gemeenteraadslid. Al binnen rechts MM. Iweins d'Eeck- houtte, prov. raadslid, Burggraaf G. du Pare, Ollivier, pastor te Vlamertinghe, de Thibaultde Boesinghe. prov. raadslid, Bru- neel de Montpellier, prov. raadslid en^bij- gevoegd senator. Links al binnen MM. Al. Biebuyck, voorzitter van het feestberek, Pater Dupont, oud-principaal, Burggraaf J. du Pare Beheyt, oud-principaal, de üoussemaker, Meerssemaa, jj'pastor op Sint Jacobs, Van- dermeersch, notaris te Langemarck, M. Biebuyck, voorzitter ter Rechtbank, droeg namens dea heer Eug. Struye in heerlijke bewoordingen den heildronk voor aan Paus en Koning. Leert den Paus beminnen en den Koning vereeren. Weest fier katholiek te zijn en goede vaderlanders. Moge God de Kerke beschermen en ons Vaderland behoeden, en meteen den Koning en de Koninklijke familie, voornamelijk Prins Albert, de hope van ons Vaderland Onzen dank aan den grjjzen Vorst die ten prijze van groote opofferingen aan ons land die uitgebreide kolonie heelt verschaft, die een nieuw veld bereidt voor de bedrijvigheid onzer bevolking en zoovele mannen aan wakkert om aan onze Afrikaansche broeder» met de beschaving ook de weldaden van het geloove te bezorgen. Wij steunen op de Goddelijke bescherming veor Altaar en Troon, die in dit grootsche werk zoo nauw vereenigd zijn. Het orkest speelt geestdriftig de Bra- bangonne, geheel de zaal is recht en 't ge- juich en 't bravogezang getuigen dat de woorden van den spreker weerklank hebben gevonden in de herten der aanwezigen. I Kort daarna staat de heer advokaat Albert Biebuyck,recht en leest de antwoorde door Kardinaal Merry del Val gezonden op i de getuigenis van hulde door de vergadering gestuurd naar Zijne Heiligheid Paus Pius X. ,Mgr. Bisschop van Brugge Yper <Roma, 29 juli 1909. j Heilige Vader heeft gulhertig de hulde aan- veerd uwer kinderlijke verkleefdheid ter ge- tegenheid der 75e verjaring van het Bisschop- i pelijk College van Yper, bedankt, drukt op rechte gelukwenschen uït, en zendt van herten apostolieke zegen gevraagd voor uwe hoog weerdigheid, voor Gouverneur, Provincie, oud- leerlingen, leden van feestberek, waarborg van overvloedige hemelsche zegeningen. Card. Merry Del Val Vervolgens is het de beurt van deu Eerw, heer Principaal Claeys, die in een sierlijken vlaamschen heildronk de gezondheid voor draagt der oud-leerlingen. Wij zijn gelukkig dien toast volledig te kunnen meêdeelen Doorluchtige Hoogwee'digheid, Weledele Heer Gouverneur, Mijne Heeren, Laat my toe U allen onze dankbaarheid te betuigen om de blijken van liefde en ge negenheid, welke gij vaandaag komt te geven aan uw oud-college,het «Alma Mater» van uwe eerste studiejaren 1 Aan U, Doorluchtige Kerkvoogd, onzen eerbiedigen en innigen dank. Gij hebt ge- weerdigd tot ons te komen en het Heilig Sacrificie op te dragen als dankoffer aan den Allerhoogsten en tot heil en voorspoed in de toekomst. God biddende ons te willen ver- leenen de volheid van zijne genade en zijn mildsten zegen De zoete plicht van dank baarheid, dien wij verschuldigd zijn aan uwe vaderlijke bezorgdheid in alles wat christen onderwijs en opvoeding betreft, komt gij nog vandaag bevestigen en bezegelen door uwe heogvereerende deelneming in onze jubel feesten In naam van het college bied ik U onzen eerbiedigen dank 1 Aan U, Weledele Heer Baron Ruzecte, gouverneur van onze provincie, onze dank betuigingen Het college, dat gij vereert DIT IS 'T NIEUWSBLAD m TPER EN OMMELANDS U»J Ju» »i«uc van

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1