Tlï Mengelinaren -Cf m W - ff# tfc'fit h# .If ws post, tegen 8 frank 's jaars van alles wa t m •p Zaterdag 11 centiemen 't blad JL~J 44e jaar. Talmerk 3173 Vlamingen (ioed geantwoord Bijgeloof Meer dan 500,000 Schedel en gezicht De militaire kwestie O»®».®.»©».»,®.» Het A utomobielongeluk van Woesten Noordpool Hopmarkt Bond ndagrust en feest Beiaard De Vaart Treinnieuws Naar Congo $©ÖQ Wettelijke Besluiten Priesterlijke Benoemingen BIJVOEGSEL .A-A-UST van 4 September 1909 De Botsing Twee dooden De lijken 1F Pi 'W 'H ':-=i i.ü: f-fl -is s Voor alle klachten, mededeelingen, vragen, inlichtingen, enz. betreffende onzen vlaam- schen strijd, wendt u in volle vertrouwen tot het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, dat zijnen zetel heeft te Antwerpen, in de Koningstraat io/i Ken skandinavisch blad had eene prijs vraag uilgeschreven aan alle gehuwde vrou wen, om het beste antwoord op de volgende vraag: «Hoe behoudt een vrouw het best de liefde van haar man en maakt zij het huwelijk gelukkig f Er kwamen een menigte antwoorden in, hooge wijsgeerige verhandelingen, zielkun dige beschouwingen, enz. Zelfs mannen hadden geantwoord. Maar den prijs kre-g de korte veelzeggende raad Voer het beestje goed Onbedachtzame personen brengen een gebedje in omloop dat men moet hidden en 9 maal over schrijven, ten eiude van alle kwalen verlost te worden. Dat is louter bijgeloof en een brave chris ten mag van zulke beuzelarij, door de H. Kerk streng afgekeurd.geen gebiuik maken. Mocht u zulk gebed worden toegestuurd,dan maar seffens er meê in 't vuur.De kwezelaars of kortzichtigen, die zien met zulkn on katholieke practijken bezig houden, zullen dan van zelf wel moeten uitscheiden. Dat men zich boude aan de gebeden door de Kerk goedgekeurd. (een half millioen) Amerikanen trekken jaarlijks, binnen de twee maanden, van 1 .luui tot 1 Augustus, uit de Vereenn.de- S<aten over den Oceaan naar Europa. Men kan dus lieel goed berekenen dat er jaarlijks machtige fortuinen door de Amerikanen naar de Europeesche steden worden ge bracht vooral naar Engeland, waar de Yan kees zich het liefst ophouden en waar de hotelbazen en de garcous hen voor h nine beste gasten eu klanten aanzien. Dertig stoombootmaatschappijen van New-York, Philadelphia. Boston en andere haven hebben dit verkeer in handen. Als men aan een agentschap vraagt hoeveel reizigers zoo een stoomboot gemiddeld per week al aanneemt, dan zal de eene u spreken van 5o0, doch de andere zal zegen dat (iOO u dichterbij 't nauwe cijfer hiengt. Volgens cijfers, gegeven door spoorwegge zellen, reizen de Amerikanen gemiddeld 1000 mijlen tijdens hun bezoek. Als men die 500,000 reizigers voor de twee drukste maanden van 't jaar nu elk rekent op 1000 mijlen,dan komt men tot een geheel van 500 millioen mijlen Indien 100 personen dien weg moesten afleggen, dan zouden zij met hunne karavaan van 100 man, 200 keeren rond de wereld moeten reizen hetgeen hen zoowat 50 jaren zou bezig houden En dan spreken wij, Europeanen, al van reizen, als we anderhalf uur of een paar uren met den tram afleggen Djef Wullemes eu Lowij Prengel zijn op hun tong niet gevallen. Djef beeft een geperfectioneerden klets kop en J.owij is schrotamelijk van de pokken geschonden... z'Hebbeu ruzie eu Lowij zegt: ls dat een schedel. Wel, hemel toch daar kan geen vlieg over loopen zonder weg te sleeren En is dat een gezicht spreekt Djef moest daar een vlieg over loopeu, wel, ze brak heurpooten. 't ls sleehter als de Car- tonstrate te Yper.., Er wordt tegenwoordig veel gesproken en geschreven over loting, plaatsvervanging, enz., voor en tegen. Dit belet niet dat in Oktober en Novem ber, een nieuw contingent jonge rekruten den dienst in de kazerne zullen aanvangen. Niets is zoo voordeelig dan eene geeste lijke afzondering om onze vlaamsche jonge lingen tot den krijgsdient te bereiden. De eerw. heeren De Steur, legerpastoor, en Van Acker zullen deze retraite gevan in hot gekend Retraitenhuis van Gent, den 12n en 19n September, telkens van den Zondag- morgend tot den Dinsdagavond. Voor inschrijviugen, zich te wenden voor 9n of lö11 September tot den E. H. Pastoor zijner parochie ofwel tot den E. P. Van Ac ker, bestuurder der Volksretraiten, Be- storrastraat, 32, Gent. Ziehier nog eenige nadere bijzonderheden over het automobielongeluk op Donderdag avond, 26 Oogst, te Woesten gebeurd Een tiental Robaaisnaars waren met twee automobiels naar Oostende gereden en keerden met den avond huiswaarts. Op den automobiel die verbrijzeld werd, zaten de heeren Pol Catteau, Kdmond en Gust. üujardin, Paul Ducatteau en den chauffeur Leclercq. Ziehier hoe de autorijders de hotsing ver- lellen Nabij de gemeente Woeste zag de stoker, eenige meters vooruit, het rijtuig van Vasseur. De stoker tuitte en Vasseur zou naar den lin kerkant gereden hebben, maai' wanneer de automobiel er omtrent bij was, reed hij rechts, zoodat eene botsing onvermijdelijk was. Do schok was geweldig de beide voorwielen van den automobiel werden verbrijzeld, het voertuig botste omhoog en plofte dan met ge weld om, terwijl de vijf reizigers verre weg geslingerd werden. 11 rijtuig werd ook om geworpen en verbrijzeld, doch de inzittenden kwamen er schier ongedeerd van af. Zoo vertellen de frauschen. Vasseur zegt het heel anders. Aan lnd gerecht de waarheid te zoeken. Doktor Louf van Elverdinghe, die bijgeroe pen werd, bestaligde dat M. Dujardin den schedel gebroken was en eenige wonden aan de bovenlip eu de rechter hand bekomen had. M. Catteau was zijn neusbeen "gebroken, gansch het gelaat doorkerfd van de glasbrokkeu, het linkeroog was opgezwollen, de twee armen gebroken, zoodal de beenderen dooi het vleesch staken, verscheidene ribben waren ingedrukt en de schedel gebroken. De ongelukkiger) moeten op den slag gedood geweest zijn, De gekwetsten M. Paul Ducatteau had slechts kneuzingen aan het hoofd en aan de rechterzijde, hij kon zich niet rechthouden en was ten prooi aan eene erge ijlkoorts. M. Gustaf Dujardin, die geweldig met liet hoofd op een riggel van den Iram gebotst was, had verscheidene wonden aan liet ge laat en aan den schedel. De stoker Leclercq zijn gelaat was fel opge zwollen en hij had kneuzingen aan het linker oog en aan het rechterbeen. Zaterdag zijn de twee lijken naar Robaais overgebrachf.fen Dinsdag ter aarde besteld. Het parket van Yper heelt twee maal naar de plaats der ramp geweest. De gekwetsten zijn buiten gevaar. Vele volk is de plaats der ramp en de ver brijzelde i'ijtuigen gaan bezichtigen. YPER Maandag avond waren I wee werklieden, die ieder eene beurst voerden geladen met hoornen komende van Wytschaete, stil gebleven aan de herberg «De voerman» buiten de Rijselpo'ort. om er den nacht door te brengen. Dinsdag morgend,. ten 7 1/4 ure. gingen zij terug op weg naar Rum- beke, waar de boomen moesten geleverd worden bij Vandemoortele. De helper van den voerman, de genaamde Jan Pauwels, van Oostnieu wkerke, wilde den frein sluiten, doch hij gleed uit en viel; h(j werd door een boomtronk de linker voet verpletterd en bekwam daarenboven nog verscheidene andere wonden. De ongelukkige werd naar het gasthms overgebracht/waai' de geneisheeren den verminkten voet moesten afzetten ook moesten de doktoors eene diepe wonde aan iiet been toenaaien. De toestand van Pauwels is thans tamelijk voldoende. Dezer dagen werd esn bedelaar, die van deur tot deur ging schooien, door den agent Van Uxem aangehouden. Yanderheyde, wever. Hij zal over de grens MM. Edmond Dujardin en Paul Catteau bleven beweegloos ten gronde liggen de laat ste was door de ruilen gevlogen en lag te mid den van de scherven met ijselijk verminkt gelaat. M. Dujardin had. geene zichtbare won den. De drie andere reizigers, die gansch be dwelmd waren door den schok, konden hunne makkers geene hulp verleenen men wachtte dus op den tweeden automobiel, die eenige honderden nieters achteruit kwaui. De twee slachtoffers werden op een bed ge legd in de woning van den boschwachter Adolf Parrez. t'Is zekeren Edward in 1861 te Belle geboren, gezet worden. ROUSSELARE Maandag voormiddag, ten 11 i/4 ure, op de wijk «De Tasse», grondgebied Rousselare, langs de breedea steenweg van Ardoye, kwam de tram uit laatsgenoemde gemeente aangestoomd, toen bet rijtuig van M Lamertyn van Rousselare, uit eenen zijweg aangereden kwam en üe tramlijn ging oversteken. Hetpeerd kreeg een geweldi gen stoot van den voorbijgereden tram, en was zoo deerlijk gesteld dat men verplicht was het dadelijk af temaken. De personen in het rijtuig gezeten, kwamen'er met den schrik van af. De weerde van het verongelukte dier word geschat, op ruim duizend frank. De policie van Roussela re heelt het onderzoek geopend nopens deze zaak. WAEREGHEM Eenige werklieden van de weverij ;van M. August Vindevogel, in de staties raat, waren maandag bezig de groote schouw te kuisschuii. Vier mannen stonden in den onderaardschen duiker om het zoet. dat nog hevig vuinsde, in eemers te scheppen en op te geven Met eenen eemer water in de schouw te gieten viel er eens klaps eene groote massa gloeiende roet in den duiker. Een d -r werklieden kon in tijds weg- loopeu, doch de drie anderen bekwamen erge makingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen n voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten laanderen wonen. Belgische hop arkt vast. Men iod) en Aalst pt. Handel dagelijksch 1 nieuwe hop rkt is als volgt idelbare Geringe 0-00 00-00 u-oo 00-00 d-oo 00-00 >00 00-00 Handel vast. I) 1 ro-i i5 fr. geen er niet te zien was. Musschen alleen vlogen hier en daar, schreeuwende naar hun grooten broêre diet dief Zeker opdat er niemand en zou gewag maken van al hetgeen zy den zomer lang gestolen hebben. Ten 4 en half stipt wordt eindelijk de groote kooi van Paulhan opengedaan en de vogel die loopt op zes velowielen naar buiten gevoerd. Eerst den moteur in gang gtsieken, maar 't beestje is koppig 't en wil niet. Vier-vijf maai herbeginnen en eindelijk, 't is gelukt met een snelheid van 1800 toeren per mi nuut schijveren de zeilen rond. Nog eens stil gelegd,alles naar gezien, de wind onderzocht en het rood vaantje uitgehangen men AÜegt. Dr Cook, wiens beeltenis wij in ods blad van heden geven, heelt een mededinger ge vonden voor zijn ontdekking van den Noord pool. Een andere amerikaan Peary, beweert ook het amerikaansch vaandel op den pool geplant te hebben en hij zegt zelfs dat Cook een kluchtenaar is, en een leugenaar. De geleerden zullen nu te bepalen hebben wie van de twee er gelijk heeftmisschien hebben ze alle twee gelijk ook. Intusschen wordt Cook in Denemarken overal feestelijk onthaald en hij wordt na tuurlijk als een groot tnan aanzien. Bij gelegenheid van wordt door de gazetten Cook's terugkeer herinnerd dat Me. komen waarop al de noodige inhei.tingen over het kiesrecht klaar en duidelijk te lezen staan. Aalst4 September. Markt vast. Men kwoteert Aalst (Stadsmerk) 107.50 fr. ver- koopers zijn op hun wierhouden. Overjaar- sche hop noteert 58 65 frank. Londen6 Sept. Markt vast. Men kwoteert: Engelsche hop, 1908, te kwa liteit, ioo-i25 fr.; 2e kwaliteit, 5o-8o fr. Belgische hop en Beiersche hop, 5o 90 fr. Amerikaansche hop, 75-110 fr.—Nog geen nieuwe Engelsche hop ter markt men iene vergade- s. Zondag 12 rmarkt, 29. V «L* VAI V 8 ure, in 't l zingen en te Yper, zal 3 Studenten- ?st. Tot ge feest stipt op id vol, maar ïle priesters en eraan de te bewijzen Met dank- jeen Struye, eugd steeds bel van al de jn Aanval bikt. Mr Val. 3 den langen 'ie vaderlijke ring. r K. Bostyn, ene liederen 1 welverdien- ivij het meest e stem of de ij ieder zijner 't weten weêr Wie kan U rhaald hand- •ns van voor- sn erin uitge- 0 uitstekend klank in de itudenten. in spelwijzer n wij tot liet st» van Pater 1 in den een- ri ooit den rkend en Meester hebben ook iger van de ,gs Brigadier en Pandoer waren waarlijk alle twee ver nuftige gendarms n en verdienen beiden eene decoratie zoowel om hun buitengewoon verstand dan om liunne stoutmoedigheid. Hertel ijk proficiat, studenten Gij hebt ons een puik feestje bezorgd. Menige toeschouwer heeft binst het treur spel een traantje moeten afdroogen, maar uw blijspel heeft aan iedereen de gelegen heid gegeven zijn verdriet te vergeten en hem opperbest te verzetten. Uw feestavond was eene afwisseling in den tijd van prijsdeelingen, waar men lacij zooveel fransch slikken moet. Gij hebt bewezen dat men eenen prach tiger! feestavond kan geven zonder eens de taal onzer Zuiderburen te moeten gebrui ken en dat er andere en betere muziek bestaat dan fransche romances of zang spel 6 Leve onze vlaamsche Studentenbond en eere aan de inrichters van het feestje, de Eerweerde heeren Professors en Seminaris ten, die binst hunne verlofdagen nog tijd vinden om onze studentjes aangenaam en nuttig verzet te verschaffen en ons nog erbij alle jare eenen steeds welgelukten feest avond geven. Aan allen dank en tot weerziens. K. Lote. Ter gelegenheid der prijsdeeling aa* de kindertjes der bewaarecholen speelde Don derdag de nieuwe beiaard eenige deuntjes. 6.o3 6.07 6.36 De aanbesteding-prijskamp voor het vol tooien der vaart van de Leie naar Yper zal plaats hebben te Brugge op 18 September eerstkomende. Een dubbel spoor is gelegd tusschen Rous- selaere en Thourout en zal met 1 October in dienst gesteld worden. Buiten eenige betere aansluitingen met de treinen aan deze standplaatsen, zal er nog Vertrek uit Yper om 5,25 ure. Zonnebeke om 5,36 Moorsl. Passch.om 5.43 Aankomst te Rousselare om 5,56 Deze trein zal bijgevolg te Rousselaere verbinding geven met de drie volgende treinen naar Ingelmunster- Kortrijk om Lichtervelde om Meenen om De Yperlingen die naar de hoofdstad rei zen kunnen van dezen trein gebruik maken, want zij komen, langs Rousselare,te Kortrijk toe vijf minuten vóór het vertrek van den sneltrein die om 6.41 ure naar Brussel vertrekt. De nieuwe reisgids zal in de twee talen opgesteld zijn Eerstdaags zal de Eerw. Pater Paul Bie- buyck van Yper, met nog andere zendelin gen naar Belgisch Qongo vertrekken. De burgerlijke medalie van le klasse is verleend aan MM. H. Bourgeois, onderwijzer te Ardoye, oud onderwijzer van St-Michiels- school te Yper; R. Suykers, onderwijzer te Vladsloo H. Muyssen, onderwijzer te Pro ven, en C. De Bruyne, onderwijzer to Rum- beke. Aan die verdienstelijke mannen onze her- telijkste gelukwenschen. Het nijverheidseereteeken van le klas is verleend aan M. Sylvain Dervaux, bestier der van verzendingsdienst te Wervick. Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd Onderpastor te Thourout, E. H. Louf, onderpastor te Oudenburg. Onderpastor te Oudenburg, E. H. De Saegher, leeraar aan de normaalschool te Thourout. Onderpastor te Ruisselede, E. H. Cracco, leeraar aan t College te Oostende. Onderpastor van 't Hert te Oostende, E. lieer Van Besien, leeraar aan 't College te Meenen. Onderpastor te Aarseele, E. fleer Derou- lez,onderpastor van St Michiel te Rousselare. Onderpastor van St Michiel te Rousselare, E. Heer Dumortier, licenciaat in godsge leerdheid bij de Hoogeschool te Leuven. Onderpastor te Vyve St Eloi. E. H, Yser- byt, oud-coadjutor van E. H. Pastor van Beveren-bij-Harelbeke. Onderpastor te Oedelem (nieuwe plaats), E. Heer van Slambrouck, onderpastor te A<sebroucke. Onderpastor te Assebroucke, E. Heer De Brabandere, coadjutor van wijlen den E. H. Simoens, pastor te Helkyn.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 5