SpnntMI SS R (?5/, tegen 8 frank pi J BIJVOEGSEL ^N/VIST van 10 Octeber 1909 EN OMMEL Ti n n ET NIEUWSBLAD V 91) KfiW S .VREDE. Binst dat de Spanjaarden oorlogen in Afrika en Iraehlen de Marokanen eene berisping te geven, die deze waarlijk wel verdiend hebben, terwijl Engeland en Duitschland als om prijs oorlogschepen bouwen, binst dat ons kalme Belgen land zelfs door eene nieuwe miliciewet is omroerd, omdat officieren en anderen de bestaande vrijwilligerswet tegen werkten en nog alsaan tegenwerkten, binst dat alles is er te Brussel verleden Donderdag het jaarlijksche internationa le Vrede.-Congres geopend, onder voor zitterschap van den heer Delafontaine. De heer Deneuville, een duitscher, drukte den wensch uit dat de toenade ring tusschen verschillende landen zou vergemakkelijkt worden door overeen komsten, en hij verklaarde dat de voor staanders van den vrede in Engeland en Dnitschland zullen voortwerken aan de toenadering der beide volkeren en meteen tot de inkrimping der ooriogs- uitgaveri. De heer Arnoud, een Franschman, drukte de hoop uit dal in hel toekomen de alle moeilijkheden tusschen de ver schillende landen door scheidsrechters zouden vereffend worden, en heer Alex ander uit Engeland antwoordde hierop dat hij verdoopte dat de wedstrijd in het bouwen van oorlogschepen tusschen Éngelajid en Duitschland weldra een einde zou nemen Voor de Hollanders sprak heer Baert de la Faille in zijn moedertaal. Brussel is een vlaamsche stad, ver gun mij dus hier mijn moedertaal te spreken. In Holland zijn wij allen vrien den en voorstaanders van den vrede. Onze bond bevat rond de 1400 leden, die gedurig werken en ieveren voor alles wat den vrede bevorderen kan. Op de nederlandsche scholen werden duizen den afdruksels verspreid van eene brief kaart die afbeeldingen voorstelde van vrede. Alle vredevereenigingen zouden dat voorbeeld behooren te volgen. En wanneer liel Vredepalcis uit Den Haag zal ingehuldigd worden, ons door Car negie geschonken, hopen wij dat gij allen er zult aanwezig zijn om die gebeurtenis te vieren. Dat er op een wederlandsclie confe rentie vlaamsch wordt gesproken zal zeker aan alle vlaamschsprekenden aan genaam zijn, maar verders durven wij van al dié congressen en conferentie» niet veel verwachten, niet meer nu als ten tijde van Vader Cats, die zei: Zij dronken een glas Zij babbelden ras En lieten de zaak gelijk zij was! g§ DE ARGENTIJNSCHE OORLOG SCHEPEN. Zaterdag zijn de oorlogschepen in de haven van Antwerpen aangekomen; hun ne ligplaats is aan de Jordaanskaai, waar gewoonlijk de Congobooten aanleggen. Hel Noordkasteel heeft de salvoschoten, door de kanonneerbooten gelost, beantwoord. Op de kaai wachtte luitenant kolonel Monthaye, ver legenwoordiger van den generaal der krijgsom- schrijving, de consul van de Argentijnsche Republiek en meer andere personagies. Het muziek van het 7? linie speelde hel Argen- tijnsch volkslied. TEGEN HET ALKOOLISM. Door de Maatschappij der Belgische Vrouwen tegen het alkoölisnfwordt een prijskihnp uitge schreven voor eenen plakbrief in drie kleuren die het drankmisbruik schandvlekt. Deze plakbrief van 75 op 51 centimeters is bestemd om bij de werkersfamiliën uilgehan gen te worden, waar hij geen terugschrikken- den indruk mag maken, maar de verbeel ding der kinderen derwijze treffen moet, dat ze leeren aan de plaag te weerstaan. De plakbrieven zulten ook in fabrieken, werkhuizen, openbare plaatsen, scholen, enz uitgehangen worden. Er worden als bekroning van dezen prijs kamp een prijs van 500 h\, en van 300 fr. 'en een van 200 fr. uitgeloofd. m VUILIGHEID VERBRANDEN. - In Brussel verbrandt men het straatvuil; dat is zeer gezond, zoo het schijnt. Doch men kan geenen weg met de assche. Verleden jaar heeft men 43.886 Ion vuilig heid verbrand, waarvan 20.000 ton assche zijn overgebleven. Daarvan heeft meu 7000 Ion mét kunnen kwijtgeraken, tenzij voor niets én mits het vervoer te betalen. Dus wie eenige tonnen assche behoeft, weet het adres. ..L.c.'naö 'iiTatb usiaoiuzad a. - MINISTER RENKIN, die sedert zijne terugkomst uit Congo, op zijn buitengoed in Henegouw verblijft, heeft sedert Maandag de leiding van het departement van koloniën terug opgenomen. Naar gezegd wordt heeft hij reeds het pro gramma der hervormingen in Congo voor te staan, opgemaakt en zal die ter algemeene kennis brengen, vóór de herneming der Ka merwerkzaamheden. EENE NIEUWE SOORT VAN BE DRIEGERS. De policie van Brussel heeft van de veiligheidspolicie van Parijs bericht ont vangen'dat er in het Zuiden van 1* rank rijk eene nieuwe bende bedriegers ontstaan is, die COMBINARDSgenoemd worden, en in gansch Frankrijk op zeer behendige wijze een voudige en lichtgeloovige buitenlieden weten te bedriegen. Deze fransche vogels dreigen de belgische grens over te schrijden en in ons land hun oneerlijk doch winstgevend stièi- tje voort te zetten. Onze buitenlieden zijn verwittigd. Ziellier hoe de COMBINARDS gewoonlijk te werk gaan: Zij komen naar de markt met een peerd dat hoop en al honderd frank weérd is, bij voorkeur met een dier dat er oppervlak kig goed uitziet, doch een gedoken gebrek heeft. Een hunner kleedt zich in boer, en leidt het peerd ter markt. Twee andere kerels der bende doen zich als maquignons of peerden- makelaars voor. De rol dezer bestaat erin hel slachtoffer te zoeken. Eens de geschikte land man ontdekt, spreken zij hem aan, noodigen hem uit om met hem een glas bier te drinken en vertellen hem dat zij van zin zijn het peerd te koopen van den boer dien zij aanduiden, en die niemand anders dan hunnen medeplich tige is. Doch zij zijn in groote verlegenheid. De boer weigert zijn peerd aan makelaars af te staan, uit vrees dat het beest zou mishan deld worden. Hij wil het peerd maar aan een landbouwer afstaan! Een der schelmen haalt dan eene brieventesch, goed van bank- biljetten voorzien, te voorschijn, en stelt het slachtoffer voor het peerd voor hem te koo- pen, mits een commissieloon van 50 fr. Hij zorgt erbij te voegen dat de eigenaar 550 frank voor het dier vraagt, doch dat hij er niet meer dan 500 frank voor geven mag.* Wij zullen u hier wachten, zoo wordt gewoonlijk de samenspraak gesloten, en indien gij den koop doet, zullen wij u onmiddellijk de koop som en het commissieloon uitbetalen Komt de lichtgeloovige landman met het peerd, dat hij natuurlijk uit zijne beurs be taald heeft, naar de herberg, dan zijn de vogels gaan vliegen! En hij blijft zitten met het peerd dal hij 500 trank betaald heeft en er geen 100 weerd is. 36 SCHADEVERGOEDING. In den loop van den laatsten winter werd eene vrouw- vermoord te Düsseldorf, in Duitschland. Een persoon op wien vermoedens wogen, werd aangehouden en verscheen verleden week vóór hét assisenhof, na verscheidene maanden voorloopige gevangenis ondergaan te het)ben. De staatsprocureur was in den loop van hel proces gedwongen te erkennen dat do beschuldiging maar op zeer zwakke giondsla- gen gevestigd was, en de beschuldigde werd dan ook vrijgesproken. Op staanden voet diende de advokaal van den beschuldigde eene vraag tot schadevergoe ding voor zijnen klient in, wier vrouw en kin deren zoo langen tijd den steun van hunnen man en vader hadden moeten missen. De staatsprocureur antwoordde daarop dat hij tegen die vraag niets in te brengen had en het hot beslistte dat de aangehoudene recht had aan eene schadevergoeding waarin in alle geval het loon moest begrepen zijn dat hij sedert zijne aanhouding verloren had. Het bedrag zal door het Hof vastgesteld worden. Het recht tot schadevergoeding staat in de Duitsche wet geschreven, maar tol hiertoe was ét' nog nooit gebruik van gemaakt. gg GROOTE STEDEN. Sedert eene eeuw is de bevolking der groote steden, aanzienlijk toegenomen. In 1801 telde Europa slechts 22 steden van meer dan 100 000 zielen. De vier volkrijkste 550.000; Napels 360.000 en Weenen 230. 000. steden waren Londen, 950.000 inwoners; Parijs Thans telt Londen 4.750.000 zielen: Parijs 2.776.000 Weenen 2.000.000 en Napels 585.000. Daarenboven zijti thans in Eu ropa 160 steden van meer dan 100.000 zielen, waaronder 7 van meer dan een miljoen inwo ners. De meest bevolkte steden zijn voor het oogenblik de volgende: New-York 4.110.000; Chicago 2.042.000 Berlijn 2.000.000; Phi ladelphia 1.440.000; St-Pietersburg 1430.000; Moskow 1.350.000; Konstantinopel 1.100.000; Calcutta 1.027.000; Shangaf (China) 1.000 !000 Amsterdam 864.000; Glasgow 8-18.000; Ham burg 803.000; Warschow 766.000; Liverpool 745.000; Budapest 732.000 Manchester 643.000; Birmingham 553.000; Milaan 550.000; Madrid 540.000; Barcelona 538.000; Marseille 517.000; Dresden 517.000; Kopenhagen 514.000. EEDGERECHT. De opening van het Assisenhof van Westvlaanderen is vastgesteld op Maandag 18 October onder het voorzitter schap van M. Roland, raadsheer hij het Be- roepshot van Gent. Onder de werkelijke gezwoornen, noemen wij deze uit den omtrek van Yper: MM. C. Lemahieu, gemeenteraadslid, Yper, G. Bruneel de Montpellier, Burgemeester, Kemmel. P. Verhelst, gemeenteraadslid, Hooglede. G. Peel, notaris, Rousbrugge. E. Vandelariöitte, notaris, Vlamertinghe. G. Meersseman, gemeenteraadslid, Staden. ngen kosten ofr. i:; de reke binnen 't blad is 't iters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd, leder wee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. de AGENCE Havas, te Brussel, Tk §4, in arijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen or 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten leren wonen. bi'aiul- De schepenraiad wordt bemachtigd een per- 's, tol ceel ingesloten grond te verkoopen, bedragende :4 een 60 vierkante meters, op den instel van 15 per erzoek meter pjmt al libe- [)e godshuizen worden bemachtigd de ver deeling te doen der nagelaten goederen van wijlen Jufvrouw Delmotte, tc zamen met de corden familie Dumelie. 4, van Zij worden nog bemachtigd eene weide te verkoopen aan M. Ciueysscns, daar de ver- iweept, Looping meer zal opbrengen dan de huidig* qmdal pachtprijs, die nochtans zeer hoog is. maar Irums. De begrooting voor 1910 der kerkfabriek en de van Sint Niklaais, bedragende fr. 6958,28 wordt lén ge- jonge afge- pimers el een Italië, iberale ildigen oorde- |d aan kun- wei- ij niet mis- van al beve nd de kerke iërbied liet de D. km de Burge- sche- Bou- ahieu, [èeren, bij te i Van- ;erweg, meu ie me tering. wordt jopge- 25 on- uzeum ,1e een ed zal lerstel- én. toelage koste- hl U,J naai laniviijn. viUL'llldl. Hij gaf zich openbaar uit als professor in de revolutionnaire denkbeelden. Zekere jufvrouw Meunier, eene zijnér vol gelingen, liet hem bij haren dood een rrtillioen na. Toen kwam hij terug naar Spanje en stichtte daar zijne school van vrijdenkers en rerolutie makers, hij Meid er tevens een grooten boek handel o]) na, waardoor bij zeer veel geld won. Zijn fortuin bij zijne dood wordt geschat op meer dan 2 millioen. Meer ctan dertig kerken werden geplunderd met petrool begoten, verwoest, in brand ge stoken. 't Was in een woord een tweede Parijzër Commune. Gelukkig kon de militaire macht die bandie- 'tëi'ijen beteugelen. Vele woestaards werden aangehouden. Eene bank had voor de aflevering eener som van 200 duizend frank Ferrers handtee- ken noodig, en daar Ferrer op de vlucht was, wendde zij zich tot zijn broeder. De slachtoffers, die duizenden, waren slechts christenen. Niets meer. Geen straatbelooning was er, geen gezament lijke werking tegen de bloeddorstige tlegeis, geen oproer, niets, slechts kalme bestatiging, vol sensationneel nieuws voor de liberale ga zetten, ten hoogste niets meer. 't Waren maar christenen. maar honden volgens de Turken, die toch ook den katholieken godsdienst haten. Maar nu dat Francisco Ferrer, de prediker heime zitting. Hetzelfde voor de bewaarschool. De kostelooze bewaarscholen ivraag zal 'de ge ul maals 8000 fr. krijgen nog De begrooti fr. 5.220 der keukenschool bedraagt in ontvangsten en uitgaven.; De begrooting der muziekschool zai maar na de geheime zitting gestemd worden, daar er ook eene vraag is 0111 verhooging van jaar wedde. goedgekeurd. De kerkheeren van Sint Pieters worden be machtigd sparren te verkoopen door het ambt van den deurwaarder Dechièvre hier te Yper. Fcne derde schoolmuur zal vernieuwd wor den aan Sint Maartenskcrke. Bedrag 9700 fr. De heer voorzitter denkt dat de kerkraad beter hadde gedaan de geheele herstelling te doen der bouwgalerie van de kerke, daar later toch nog eens de stellingen zullen moe ten vernieuwd worden om de kanteélen te herstellen, die in zeer slechten staat zijn. De stadrekening voor 1908 bedraagt in ge wone ontvangsten fr. 388.179.78 en gewone uit gaven fr. 348.524.90, latende een overschot van 39.654,78. De buitengewone ontvangsten bedragen fr. 158.606,96 en de buitengewone uitgaven fr. 147,141,47 latende een overschot van fr. 11465,49. Het algemeen overschot bedraagt 51.120 fr. 27 c. Voor dc werken aan Zillebeke-vijver hebben wij van den staat nog 21.611 fr. te ontvangen en van de provincie 3614 fr. M. Boone vraagt hoe het staat met die werken. M. de voorzitter. In het algemeen zijn de werken goed uitgevoerd. Ze zijn geheel vol tooid. Sommige deelen zijn niet gedaan zooals het bepaald was, en wij hebben daarover eene klacht ingediend bij den aannemer. Dc val deuren zijn ook niet van de voorschreven hoe danigheid. Op die twee punten naar is alles in regel. De planten zullen, hopen wij, voor goed geweerd zijn, daar er, met 3 m. hoogte in wa ter, geen planten zullen kunnen groeien. M. Sobry heeft niets tegen de rekening maar ter gelegenheid der rekening te zeggen. Hij begeert namelijk dat dc zuidmuur van het kerkhof, die beschikt was te bouwen en voorzien in de begrooting van 1908 zou ge bouwd worden. Dat stond in Art. 161 der begrooting. Hij doet ook opmerken dat er eene merke lijke vermindering is van opbrengst van het standgeld op de markten 1302 fr. op de botermarkt. 434,10 fr. op de vischmarkt. en nog vermindering op groenselmarkt, kie- kenmarkt en eiermarkt. Hij vraagt dat de schepcnraad zou onder zoeken welke maatregels er kunnen genomen worden om daarin verbetering te brengen, en id,o ontvangsten meer te doen aangroeien. M. de voorzitter. Ik zal geern voldoen aan dé begeerte van liet achtbaar lid. Wat de vermindering betreft der ontvangsten op de botermarkt, die is grootendeels te wijten aan de talrijke melkerijen die overal tot stand komen. Vele visehverkoopers doen den visch rechtstreeks naar hun huis zenden. Spreker hoopt de uitgaven te doen vermin deren, door een nauwer toezicht der werken. M. D'Huvcttere vraagt waarom de bevoegde afdoeling niet werd gelast met de rekening te onderzoeken, 't Is een bedrag van bijna 400 duist frank en dus wel der moeite weerd. M. de. voorzitter heeft er niets tegen, maar de afdeeling zou behooren zoo gauw mo gelijk te vergaren, ten einde dc stadbegrooting te kunnen opmaken voor 1910. M. D'Huvettere wilt niet aandringen, in- 1910 c'ien 'lcf enkel eene uitzondering geldt voor dit jaar. Hij begeert dat men handele als vroeger. M. de voorzitter denkt dat de heer se cretaris afwezig was. M. Biebuyck. Dank u! M. de voorzitter. Ik wil u niet beknibbe len, gij had zekerlijk recht op verlof, te meer daar gij binst verscheidene maanden de be diening van stadsschrijver onvergeld hebt aargenomen. M. D Hu vettere. Dat is slaan en genezen! De rekening wordt eenparig goedgekeurd. Pachtafstand van een Disch wordt goedgekeurd. goedje van den

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 5