I Groot CONCERT 't Nieuwsblad van Yper siiiiisjs mW'WB SpreeKHraad 52 MUZIEKAVOND Op Zaterdag 13 November 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. - Talmerk 3180 1 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Zondag 14 November 1909 Landbouw ROND DE WEHËIJ) Frankrijk Italië Marokko Portugaal Oostenrijk Holland Spanje Onze taal in 'i Walenland STADSNIEUWS Gemeenteraad Avondfeest Jubelfeest der Katholieke Wacht v 'ÏH ffe 'V 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen *t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Christen Volksonder richt, Yper. le AfdeelingGELOOFSONDERRICHT Wij herinneren aan de Lezers van het Nieuwsblad van Yper dat de aanstaande voordracht van Geloofsonderricht zal ge houden worden op Maandag i5 November in (le Iweinszaal, om 8 1/2 u. z er stipt. Despreker, E. H. Frutsaert, S. T. L., zal het hebben over Het bestaan van God. IWEINSZAAL Jufvrouw A. VANDEN BERGH Leeraar van Zang 1' Prijs der Koninklijke Muziekschool van Brussel en Mijnheer LOUIS VANHOUTTE Pianist Eereprijs van het Lemmensgesticht te Mechelen ten 8 ure. ffi KONINKLIJKE FANFARE ZONDAG 12 DECEMBER 1909 ten 7 1/2 ure in de Iweinszaal S# wordt kosteloos toegezonden lot Nieuwjaar aan al dezen die een inschrij ving nemen voor 1910, mits den prijs 3 fr. op voorhand te betalen. Met Nieuwjaar verschijnt het Nieuws blad in grooter formaat en blijft toch aan denzelfden prijs. Een nieuw mengelwerk is in gereed heid en zal bij1 eenige dagen aangevangen worden; 't is een prachtig slide van een onzer boeiendste schrijvers. Talrijke andere verbeteringen zullen nog aan het blad gebracht worden: daar over meer in een volgend nummer. Een kijkje op den buiten. Bijna overal zijn de beeten vergaard en thoope.eu de suikerijen zijn ook ver gescho ven. Geene pen is bekwaam te beschrijven, wat al moeite en arbeid het gekost heett, om die vruchten van't land te krijgen. Degronden waren zoo slap geworden, door den onophoudenden regen dat peerden en karren bijna voizonken al beeten en suikerijen afhalen. Ook gelijken veel gl01/7 den aan echte modderpoelen, daar ze by 't afvoeren dier vruchten letterlijk gekneed zijn geweest 1 En nu zijn onze boeren volop aan t zaai - en van tarwe en zelfs nog van rogge. Rogge zaaien in November, 'tis late; maar wie kan het verhelpen 1 Er is in October niet veel kans geweest met het zaaien alles wat gezaaid wieid was te dun uitgekomen ot verrot in den grond, of afgeëten door de slekken, v\uai van de gronden dit jaar in overvloed voorzien zijn. De zaaitijd is dit jaar zeer verachterd, maar nu, met begin November krygen wij goed weder eu kan het alzoo veerlieu da gen duren,alles die beschikt was te bezaaien zal bezaaid zijn. De boeren hebben dit jaar ouzeggelijk veel kommer eu veidriet gehad door de schuld van 't aanhoudend slecht weêre maar z'en laten daarom den moed niet zinken. Alhoewel er velen zijn, die de twee einde- kens van 't jaar aanéén niet zullen kunnen kuoopen, toeh hopen zij op de toekomst, en gaan met leeuwenmoed erdoor, zeggende God leeft die 't al geeft» Seven Averulle, 'nen boer van Bece- laere,is ook ééce van dat volk. Goê kristen, en dulle werker als hij is, heeft hij met spa ren en vergaren een rond sommeken bijeen gekregen. Nu, met Bamesse, moeste Seven bij Mijnheer Brilleman, t'Yper, zijnen pacht gaan betalen. Op'nen zaterdag, zeiSeven aan zijn wijfToe, Fyte, haal 'ne keer geld uit voor de pacht». Fyte gehoorzaamde en Seven schoot hem, met den tram, naar Yper. Seven is 'ne man die stijf rechtzinnig is, en voor niets ter wereld en zou liegen. Goên boer zijnde had hij dit jaar nochtans lijk veel andere boeren slecht gevaren met zijne vruchten. Nu 't paste juiste, dat Seven binnen viel bij Mijnheer Brilleman, korts naden noen?, biust dat deze in zijnen leun stoel zat, bezig met een fijne rookstok te saaouren. Seven was natuurlijk, welgekomen van Mijnheer, en moest hem seffens zetten. En hoe hebt ge 't ai gesteld van de jare met boerderij en vruchten,Seven?vroeg Mijnheer Brilleman aa zijuen pachter. Slecht Menheere, zeiSeven, stijf slecht, in zulk nat land, eu met zulk slecht weêre hooien vlas vori, oogst geschoten iu de struiken, aardappels vort, kleir.e beeten, slechte suikerij n en veleoukruid Mum zei ijuheer Brilleman, en hij pufte 'ce keer, biust dat Seven de beurs uithaalde Een oogenblik later, al Sevens geld op rapen, putte Mijnheer nog 'ne keer, en Seven, zei hij alzoo, g' en moet er niet op letten dat ik putïe, 'tis van bilstukken t'eten en champagne te driuken Seveu en viel niet slinks, en binst dat Mijnheer Brilleman zijn kwijtschrift schreef, wikkelde Seven wat op zijnen stoel, en al met 'ne keer liet Seven daar eene I03, deur de zate van zijuen stoel, dat de ruiten ervan daverden, en dat Mijnheer Brilleman er verschrikt van opsprong. Verschiet niet Menheere, zei Seveu, ik ook moete puffen i), maar't is van rapen t'eten en water te drinken En Seven stond op, nam zijn kwijtschrift, groette be leefd Mijnheere, en kwam weere met den tram naar Becelaere gerold, blij en welge zind dat zija pacht betaald was, dat hij nu geene schulden meer had, en vol hoop eu betrouwen op Ood, dat het t'naaste jare beter zou gaan, met't weêre en met de vruchten Moge 't waar zijn Nonkel Gusten. Te Parijs, en schier in geheel Frankrijk, spreekt men cp dit oogenblik schier van niets anders dan van het pivces van Ma dame Steinheil. Dat wijf is beschuldigd vau hareu man en hare moeder vermoord te hebt en. Schrikkelijke beschuldigiug. Is ze gegroud Dat zullen wij wel zwijgen. Tot dat het gerecht uitspraak gedaan heeft, mag men niet zeggen dat die vrouw pliehtig is. Maar waar ze zeker en vast pliehtig is, en wat ze bekent, dat is die zake dat ze haren staat, op de schandelijkste wijze, te buiten gegaan is. Van de hoogst geplaatste mannen der Fransche Republiek schijnen die schcone madame maar zoo leelijk onder zedelijk oogpunt— gekend te hebben. En het is daarom dat het proces van vrouw Steinheil meer is dan een gewoon proces. Het heft een hoekje op vau den sluier die maar hall het diep zedelijk verval van Frankrijk bedekt. De Fransche senateur Piot, die met de andere Combisten de vervolgingswetter tegen Kerk en kloosters gestemd heett, is erleden wiek overleden. Hij had zich sedert eenige maanden met de Kerk ver zoend en heeft een brief nagelaten, waarin hij verklaart nooit tot de vrijmetselarij be hoord te hebben, en de wetten te betreuren, die hij uit verblindheid tegen de Ketk ge stemd heelt. De fransche bisschoppen hebben een brief rondgestuurd om de ouders verzet te doen aanteekenen tegen het gebruik van zekere slechte boeken welke in sommige scholen gebruikt worden. Het kamerlid Doumergue heeft daarop een wetsvoorstel neergelegd, waarbij het aan de ouders verboden wordt verzet aan te tee kenen tegen het gebruik van zulke of gene boeken. Het wordt ook aan de ouders ver boden hunne kinderen uit de school te hou den omdat er daar goddelooze boeken gebe zigd worden, en de Bisschoppen zullen ook de ouders niet meer mogen verwittigen tegen het gevaar der goddelooze scholen. Doen zij het, zij zullen eenvoudig voor de rechtbank gedaagt en in het gevang gewor pen worden. Het voorstel Doumergue zal binnen kort besproken en ongetwijfeld gestemd worden Als het gestemd wordt dan zullen de ge volgen erg zijn voorde katholieken immers aan eene wet die hunne gewetensvrijheid zoo erg krenkt, kunnen ze zich toch niet onder werpen. Intusschen hebben de fransche onderwij zers van het Herault-departement een schrij ven van den opziener van 't lager onderwijs ontvangen; Hij vraagt hierin vertrouwelijk en dringend indien er bij hun weten de her derlijke brief over het gebruik van zekere schoolboeken afgelezen werd in de gemeen te. Hoe dat schijven ontvangen werd en wel ke gevolgen het gehad heeft. Deze inlichtin gen werden dringend door den minister op gevraagd De Comrnissaire Gentral Dreyfus ging vrijdag avond om g 1/2 met eenige bedienden naar de kathedral van Nimes, om er de lijst af te schrabben van de werken die door den collectieven brief der bisschoppen veroor deeld zijn. De aartspriester kannonik Michel werd gevraagd het verslag te teekenen hij weigerde. Dan werd de koster bedreigd, in geval die lijst nog eens aangeplakt werd. Deze antwoordde dat hij altijd de bevelen zou uit voeren van dezen van wien hij afhing. En de nachtvogels gingen er van door. Men weet dat Reggio en Calabrië geheel en gansch vernield is door de aardbevingen van December laatst. Een groot getal eige naars van deze vei woeste stad hebben dreig brieven ontvangen van den ontvanger, dat zij hunne lasten te betalen hebben op de gebouwde eigendommen. Ge ziet van hier dat deze eigenaars van puinhoopen zich haasten zullen. In MAROKKO is 't nog altijd 't zelfde. Schermutselingen, verkenningen, marchen, die een schrik van geld kosten en Spanje letterlijk het bloed uitzuigen. Een nieuwe pretendent is nu voor den dag gekomen. De roghi is nauwelijks vermoord, of de broeder van Mouley-Hafid, Moeley-Ke ber, is bez'g met eene groote legermacht op voet te brengen. Hadden wij gelijk met te voorspellen dat Spanje nog niet gedaan heeft. Koning Manuel van Portugaal is Zondag naar Madrid vertrokken, eu van daar naar Parijs en Londen. Hij keert langs Parijs terug en is vergezeld van den Minister van Buitenlandsche Zaken. In Oostenrijk heeft de regeeriug belastin gen voorgesteld op de ongehuwdeu en op de gehuwden zonder kinderen alsook op hen die slechts één persoon bij zich in huis houden. Hieronder verstaan zij de huishou dens bestaande uitmoeder en zoon, oom en nicht, enz. De regeering wil de ongehuwden 15 t. h. meer doen betalen, en deze met één bloed verwant, 10 t. h. De fiscus hoopt op die manier uit hen, die geen of' weinig familie hebben, ruim 5 mil- lioen te kloppen Niet min dan 450 vaartuigen, dat is te zeg gen meer dan de helft der Zeeuwsche vis- schersvioot, houd zich voornamelijk met het mosselbedrijf bezig. Alhoewel er in de drie eerste trimesters van 1909 uit Phiüpine ruim 2 miilioen kilos meer verzonden zijn dan in hetzelfde tijdsbestek, verleden jaar, wordt er in Zeeland algemeen geklaagd dat de mos- selhandel te wenschen laat Op de Belgische markten en zells te Parijs wo.den thans zoo veel mosselen uit de Zuiderzee aangevoerd, dat de Zeeuwsche mosselvisschers de con currentie het hoofd niet meer kunnen bieden en velen reeds een ander bedrijf zoeken. De speelman zit nog op het dak, in Span je, en reeds is de liefde uit, met het nieuw ministerie. Toen het ministerie van M Mau ra zijn uitslag gaf en vervangen werd door dit van M. Moret, was het onder de vereenigde Ferrer's vrienden, liberaal, socialist en anarchist, een gejuichen gejubelzondereinde Schrijft in op, 't NIEUWSBLAD VAN YPER 3 fr, tot einde 1910, het groote kiesjaar in onze provincie. De Bond der Belgische taalleeraars hield over eenige weken zijn 25 Congres in de stad Luik. De leden werden plechtig op het stad huis ontvangen, bij welke gelegenheid de burgemeester eene toespraak hield, die wij hier om hare belangrijkheid in hoofdzaak mededeelenVoor ons, Belgen, is de kwestie der talen in een dubbel opzicht het onderwerp onzer levendigste belangstelling. Ze is in de eerste plaats van nationaal be lang. Verre van eeue bron te zijn van treu rige twist en verdeeling, moet zij een middel wezen van toenadering, van vaderlandsche eendracht, rijk in nuttige uitslagen voor ons land. Ons klrine volk bestaat uit Latijnsche en lermaansche elementen, bijna in even groot aantal. Waarom zouden deze twee verschil lende rassen zich tegenover elkander stellen en elkai der vijandig zijn Wij denken dat het de plicht is van het openbaar gezag, en cok die van de leeraars aan wie de opvoe ding der jonge geslachten is toevertrouwd, de banden nauwer aaaeen te halen die alle kinderen van België moet omsluiten. Eendracht maakt macht Door den goeden wil van allen, door eendrachtig sa menwerken, kunnen vele vooroordeelen vallen, en wel voornamelijk door eene meer algemeene kenni3 der twee landstalen, en zelfs der drie talen welke in België gespro ken worden. Maar er is nog een voorname reden die de Belgen moet aansporen om hunne taal kennis uit te breiden. De keizer van Duitsch- land zegde over eenige weken, toen hij sprak over de Duitsche uitbreiding Wir stehen im Zeichen des Verkehrs wij schitteren in het sterrenbeeld van den handel, van het wereldverkeer Met hoeveel recht nog zijn die woorden toe te passen op België 1 Is België niet het kruispunt der machtig ste volken iu West Eui'iopa? Bekleedt het niet, wat het cijfer van n- en uitvoer be treft, de vijfde plaats onder de volken der wereld? Wat zou er van ons, Belgen, in ons overbevolkt landj e géworden, indien wij ons niet door onvermoeid pogen op de hoogte hielden van de tegenwoordige wetenschap Het is door de studie der talen dat wij in aanraking blijven met de naburige landen, dat wij voordeel kunnen trekken van hunne uitvindingen en ontdekkingen en dat wjj alle veroveringen op het uitgebreide veld van vooruitgang en beschaving tot de onze kunnen maken. De laatste volkstelling voor de stad Luik (1900) toont aan, dat er op eene bevolking van 157,000 inwoners, 16,092 vreemdelin gen zijn, namelijk 6,155 Duitschers, 5,981 Hollanders, 1,806 Franschen, 693 Luxem burgers en 542 Italianen. Men vindt er: 16,856 inwoners die fransch en vlaamsch spreken; 6,064, fransch en duitsch spreken 2,238, fransch, vlaamsch en duitsch. Het stadsbestuur hoult zich steeds bezig met de geleidelijke ontwikkeling van het ouderwijs in de levende talen. Bijzondere leergangen in het vlaamsch en het duitsch zijn ingericht voor de leerlingen van het 5« en het 6e studiejaar onzer lagere scholen, als voorbereiding tot het middelbaar onder wijs. Ze bestaan, sedert 1899 voor de jongens sedert 1907 voor de meisjes. De vlaamsche leergangen tellen nu 18 klassen 10 voor jongens sd 8 voor meisjes. De duitsche leergangen bsvatten 17 klasse?; 9 voor jongens en 8 voor meisjes. Da leergangen wordan jaarlijks gevolgd door 1100-1200 lei Hingen. Zij vragen aan de stad eene jaarlijksclie uitgave van 16,000 fr. Iu de middelbare jongens- en meisjes scholen hebben wij, voor ieder studiejaar, bijzondere leergangen ingericht voor de leergangen van het vlaamsch, het eugelsch en duitsch. De gemeenteraad verleent reis- en studiebeurzen aan verdienstelijke leer lingen, na volbrachte studiën. Indehoogere leergangen voor volwasse nen werden de lessen in het vlaamsch en het duitsch gevolgd door 862 leerlingen. Deze toespraak van den heer Burgemees ter werd met luide instemming begroetzij toont ons volk, dat de Btudie van het neder- laudsch, en van de Oermaansche talen in het algemeen, ook in 't WaaUche land veld wint. Openbare zitting van den gemeenteraad op zaterdag 13 November 1909, om 5 ure 's avonds. DAGORDE 1. Stadseigendommen Verpachting der boorden van de vaart. 2. Stadseigendommen Verkoop van grond. 3. Openbaar onderwijs Lijst der recht hebbenden op 't kosteloos onderwys. 4. Keukenklas der Mariaschool Reke ning van 1908 begrooting 1910. 5. Burgerlijke godshuizen Rekening 1908, overdracht van krediet. 6. Burgerlijke godshuizen Verkoop van goed. 7. Burgerlijke godsh. .-pacht voor jacht. 8. Begrooting 1910 van St Pieterskerk. 9. Vervoerdienst tusschen Yper en Belle. Maandag 15 November, ten 3 ure stipt, geven de meisjes der Zondagschool een avondfeestje in het Volkshuis. Het drama Filippine van Vlaanderen een kluchtspel en zangdicht Jeanne d'Arc, muziek van Em. Wambach op woorden van J. Merlent, zullen er uitge voerd worden. Zondag 7 November 1909 vierde de Katho lieke Wacht haar Zilveren Jubelfeest met eene plechtige Patroonmis in St Niklaas- kerk 's morgens, en een feestelijk eetmaal in het Volkshuis 's avonds, In de Patroonmis, bijgewoond door ge heel den raad en de ijverigste leden, was het schoon zoo een groot getal mannen rond het vaandel der Katholieke Wacht geschaard te zien, zoo veel te meer dat al die mannen daar waren, om God te bedanxen voor de ontvangene weldaden en Hem nieuwe zege ningen af te smeeken voor de toekomst. Vi'or het feestmaal was het Volkshuis oprecht luisterlijk gemaakt. Benevens de ellenlange tafels, voor 55o feestgenooten gereed gemaakt, kwamen tallooze vaandels en vlaggen, met jaarschrift en de jaarcijfers 1884-1909, iedereens oogen verrukken. Korts na 7 ure klonk de bel, en de Eer- weerde Proost der Katholieke Wacht zei luidop het gebed des Heeren vóór den maal tijd. Hij deed meer, hij stelde eenen heil dronk in ter eere van Z.H. den Paus en van Z. M. den Koning. Wij zijn, zeide hij, de onderdanige kinderen van onzen heiligen Vader den Paus, en de toegenegene onder- danen van Zijne Majesteit den Koning en hoe meer de kerkvervolgers en Ferreristen den Paus, en de socialisten en anarchisten den Koning, als oppergezag zullen haten en belasteren, hoe meer wij ze zullen beminnen en verdedigen. Algemeene toejuichingen begroetten dien dubbelen heildronk, en 't was met iedereens gedacht dat de voor zitter der Katholieke Wacht de volgende draadmare naar Zijne Majesteit den Koning te Brussel zond 55o leden der Jubelvie- rende Katholieke Wacht van Yper juichen den heildronk toe, Uwe Majesteit eerbiedig opgedregen. De Secretaris des Konings wierd door zijne Majesteit belast de leden der Jubelvierende Katholieke Wacht te be danken en hun zijne genegenheid uit te drukken. Allen gingen dan welgezind aan 't eten, en na eer gedaan te hebben aan de wel bereide spijzen en lekkere dranken, stelde M. Sobry voor, den wijn van het jubeljaar te drinken op de gezondheid en de aanstaan de herkiezing van M. Colaert, alsook op de macht der Katholieke partij. Hij noodigde ook allen uit zich te verheugen over het vijl en twintig jarig bestaan en werk der Katholieke wachthij bracht hulde aan de WiS4\ <,JÊBB3S MÉMëiiMMNijiBBBHHBHHMi DIT IS 'T NIEUWSBLAD vu YPER EN OMMELANDS DOOR I

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1