#2 m m m m m m m m mengelmahen Engeland in Vrankrijk Flink bestier Wettelijke besluiten Priesterlijke benoemingen Openbare prijskamp 500 fr. te winnen s* :<j$ v* .SÜ sjp f» L)e overstroomingen Hij de boekhandelaars Al Lb> W T Werken Onze nationale feesten De nationale feestdagen van g April (ge boorte dag van Leopold II) en 15 Novem ber (naamdag van Leopold II) zijn voortaan afgeschaft. Kamerkip zins: Cure kousenbanden E^n treffend bericht komt uit Frankrijk tot ons Gemengde berichten Boetstraffelijke Siechtbaiik van Yper Zitting van 3 Februari igio Voorzitter M. B1EBUYCK. iP W*. if\ if\ if, if, if. if Kerkelijk Nieuws s»~* üf. if if if. if if. if yper i Een Yolksvertegenwoordiger vervolgd De Engelschen gaan nu toch wat beter denkbeeld van den belgiscben Congokrijgen. De Times bevat een biief van den zende ling Cambell, teruggekeerd uit Kongo, die vol lof is over het bestuur van Katanga. Hij zegt dat de bijzondere commissie in Katarga reeds hervormingen beeft verwe zenlijk, die de bewondering van alle Euro peanen wekken. Hij acht het een plicht, t doen weten dat er geen reden meer bestaat om een veldtocht tegen den bestaanden staat van zaken in Katanga te voeren. Hij brengt hulde aan de Belgische pioniers, die onver- komelijke moeilijkbeden,die in geen kolonie ter were d bestoi den,te boven zijn gr komen Campbell doet een beroep op het Engel- sohe volk om de eerlijke pogingen van Bel- gie te doen kennen, ten einde een einde te maken aan de misbruik'n en verlangt, dit men den nieuwen Koning der Belgen den tijd zal gunnen om op dien weg voort te gaan Ja maar... de engelsche zijn ook nu bijna heel op Katanga meester. Indruk kwek kende Plechtigheid Zondag namiddag waren tien duizend parijzer katholieken naar de Basiliek van Montmartre gekomen om eene groote boet- plechtigbeid te houden en God te smeeken dat bij do ramp die een deel van Frankrijk teisiert, zou doen ophouden. Vele katholie ken die wat te laat gekomen waren, konden binnen de kerk Diet meer geraken, daar deze opgekropt was met volk zij verdrongen zich letterlijk in de kerkportalen om, al was het maar v;<n ver, toch iets van de indruk wekkende plechtigheid te kunnen bijwonen. Al de stan ien der samenleving waren ver tegenwoordigd. Op de eerst9 rangen bevon den zich graaf Albert de Mun, graaf de Frauqueviile, die beiden later, tijdens de processie, het baldekijn van bet H. Sakra- ment hielpen dragen admiraal de Ouver- ville, secateur E. H. Gayraud, de markies de Rosambo, M. Ollivier, leden der Kamer; Paul Deroulède, enz. Ten 3 ure deed de geestelijke stoet zijn intrede, onder bet spelen der muziek eener katholieke maatschappij. Aan 't hoofd van den stoet werden dertig Iransche vlaggen ge- dragen, der afdeeliugen van de Hommes de France dan kwamen de koorknapen en de kapelanen en eindelijk Mgr Amette, met de koorkap, mijter en staf. Z. D. H. de aardsbisschop werd alzoo naar het hoogal taar geleid. Het Magnificat.werd aange heven en daarna zongen duizenden en duizende geloovigen het lied Sauvez, sanvez la France au nom du Sacré-Coeur Toen beklom een kapelaan van het H. Hert den predikstoel en, legde uit, met zoo veel ontroering als welsprekenheid, welke leBsen men putten moet uit de ramp die de hoofdstad van Frankrijk getroffen heeft. Daarna werd er eene merkweerdige aan spraak gehouden door Mgr Amette. De doorluchtige prelaat begon met het volk van Parijs te bedanken voer de groot- sche wijze waarop het zijnen oproep beant woord had. In 't begin der uitgestrekte ramp had hij aan allen hulp en gr beden gevraagd. De hulp is met bewondersweer- dige edelmoedigheid verleend geworden, en zij zal toelaten op afdoende wijze onderstand aan honderd duizpnd ongelukkigen te ver- leenen, die, in 't uur van 't gevaar, alles hebben moeten verlaten. Mgr Amette had ook gebeden gevraagd. Wy katholieken, zegde Zijne Hoogweerdigheid, zijn de eeni- gen die te midlen van deze eindeiooze ramp den naam van God uitgesproken hebben, van deze ramp die nochtans zoo klaar de onmacht van den mensch aantoont. De aartsbisshop wees dan en te recht op de faljiet van de wetenschap, van deze we tenschap die zooals sommigen beweerden de machten der natuur overwonnen had. De Seine, had maar enkele dagen noodig om een vernielenden stroom te worden, die meer puinen maakte dan een oorlog vaa zes maanden. Hoe kan men, wanneer men dat ziet, nog blijven loochenen dat er een Mee ster van de natuur bestaat, voor wie wij ons moeten buigen Mgr Amette bedankte ten slotte nogmaals de katholieken omdatzij zootalrij'-r gekomen waren om de nationle fouten van Frankrijk te herstellen» door eene grootsche betooging, waarvan men zeggen kan, tengevolge der tegeiiwoordighe'd van Parlementsleden, dat zij een nationaal karakter heeft. Het water daalt op dit oogenblik wij moeten bidden omdat net niet te veel puinen en kiemen des doo is acbt' riate Wij moeten bidden voor onze beproefde broeders en opdat deze ramp ons verlichte en ons doe denken aan Hem dien wij al te dikwijls vergramd hebben. De prelaat eindigde zijne aanspraak met aan de geknielde menigte den zegen te geven. Vervolgens werd eene indrukwekkende processie binnen den uitgestrekten tempel gehouden. Duizenden mannen, met bran dende keersen, trokken nagenoeg eene uur laDg statig de kerk rond, order het zingen van hst ii Paree Domine In de processie werden de bannieren der a Hommes de France gedragen. Mgr. Ameite droeg het Allerheiligste, ondereen prachtig baldakijn, voorafgegaan door eene eerewacht samenge steld uit het puik der katholieke parijze- naars. Overstroomde drukkerijen De ovarstrooming heelt ©ok de drukpersen van verscheidene parijzer dagbladen beieikt. Deze dagbladen hebben schier woader-n moeten verrichten om op tijd, of nagenoeg te kunnen verschijnen. De kelders over stroomd, riolen die berstten, het papier schaarsch geworden, het verkeer moeilijk, dikwijls onmogelijk, de uitdeeling aan de abonnenten van Parijs belemmerd, dat alles waren schier onoverkomelijke hin derpalen. HetJournal Offfciel of fransch staats blad, sinds eenige dagen onder water,wordt in de drukkerij van de Petit Parisien gezet en gedrukt en kan maar in den dag in plaats van 's morgeuds uitkomen. Ver schillende parijzer dagbladen worden nu gedrukt in de werkhuizen van gedienstige confraters. Van het dagblad LaCroix het groot katholiek dagblad van Parijs, staan niet alleen de kelders maar ook het gelijkvloers van al de werkuizen onder water. Daar er geene gaz of eletriciteit meer voorhanden is, kan er met de zetmachieoen niet gewerkt worden men is verplicht het oud stelsel h®t letterzetten met de hand te baad te gebrui ken. Da dagbladen moeten met een bootje vervoerd worden. De overstrooming der parijzer kaaien is ook eene groote ramp voor de boekhande laars, die gewoon waren hun kraam op te slaan langsheen de borstweeringen der Seme en die een der schilderachtigste merkweer- digheden van Parijs uitmaken. Die handel laat 250 families leven. Deze arme lieden verkeeren thans in de grootste ellende. Alle de budgetten van 's lands bestier sluiten regelmatig met een heel schoon over schot. Ziehier voor de negen laatste jaren, waar van de officiëele uitslagen bekend staan,van 1907 inbegrepen het bedrag der buitenge wone uitgaven en der jaarlijksche afkorting van s lands schuld, betaald door de gewone inkomsten des jaars en daarna de bonis of e overschotten van de jaren 1899 tot 1907 buitengew, uitgaven in fr. 16,780.364 13 9-4 846 13,856,763 13.653 128 10,904,563 11,336,374 19 130.183 22 667 054 21,027,036 143,340,311 afkorting overschot der schuld of boni 4,378.500 17,601.155 6 267,500 15,049.990 6.386.0UO 2,359 525 6 741800 3 215.339 7,144,000 2,901,291 10 514,800 6.231,764 11.211,100 14.737,030 11.831.700 5.646,580 12 877 900 2-571.1 s4 77,852 500 70.493,858 Dus in die negen achtereenvolgende jaren waren de gewone inkomsten des lands bij machte, boven de gewone uitgaven, nog 143,340 311 fr. te betalen, buitengewone uitgaven ook nog 77,052.500 fr. af te korten op's lands schuld, en daarna nog een batig slot aebter te laten van frank 70,493,858. Dit zijn officiëele cijfers. Daar kan geen liberaal gezwets tegen op. Ziehier ook de officiëele cijfers van het laatste liberaal bestuur, van af 1879 tot 1884 1879 fr. 3,115,000 te kort 1880 89.000 te kort 1881 6,060,üü0 te kort 1882 15,212,000 te kort 1883 18,254 OüO te koot 1884 16 237 000 te kort Tezamen 58millioen 967 000fr. tekort II! Daarbij werden in die vijf jaar liberaal bestuur de belastingen met VIJFTIG MIL JOEN verhoogd UI DE NIEUWE KOMEET Het is ernst met de nieuwe komeet. In dien het heden avond helder weder is, zal men haar met bioote oog kunnen zien. Woensdag avond om 4 ure 10 m., Green- wichtijd, is zij aan de sterrenwacht te Cam bridge gezien door A. R. Hinks. Sir Robert Ball heeft geseind De kern is te vergelijken met Mercurius steertien- gte 2 gr. Komeet is zichbaar met het ongewapende oog. Tot zoover de mededeeling van sir Robert Ball. Wie «ie komeet heden,of later, wil zien, zal daarbij in het. oog dienen te houden, dat zij zich met een voor kometen aanzienlijke Bnelceid beweegt naar het noordoosten. Door de sterrenwacht van Ukkel werd de komeet vrijdag avond waargenomen. De k muet is ook in Mexico gezien maar men scheen daar nog niet van de ontdekking door Drake te Joannesburg te hebben ge hoord De komeet is overigens zichbaar, rond 5 ure, tusschen de ondergaande zon en planeet Venus. Voor de beroemde komeet van Halley, is deze plotselinge verschijuing van eene me dedingster naar de volkbelangstelling eigen lijk wel een beetje to betreuren. Maar aan de sterrekundige zijn beide kometen gelijke lijk welkom,zoowel de reeds driekwart eeuw verwachte, als de plotseling en onaauge- «Jiend aan het uitspansel verschenen komeet van Drake. 1910 zal dus weer een ouderwetsch kome- tenjaar zijn. Is daarin misschien de verk a- licg te zoeken van de abnormale weertoe- standen van verleden zomer en dezen winter? Die vraag mag wel met zekerheid ontkennend worden beantwoord. Een andere vraag, die belangstellenden en ook zenuwachtig.-menschen zulienstellen of reed» gesteld hebben, is deze: Als de aarde eens door een komeet zou getroffen worden W el, indien de kern eener groote komeet indei daad eens de aarde trof, dm zou dat allicht (niemand weet het zeker), een geenszins onbedenkelijke oi gevaarlijke gebeurtenis zijn. Maar gelukkig leert eene kansrekeni g, dat de waarschijnlijkheid eener dergelijke botsing al uiterst gering is. Er bestaat geen enkele aanleiding om dit jaar minder gerust te slapen dan in andere jaren. ff-T5 PARLEMENTAIRE SNELSCHRIJVERS Op 28 februari aanstaande wordt, in de kwestuur der Volksvertegenwoordigers ka mer, overgegaan tot eeu exaana v°or bet benoemen buiten bet vast personeel, van tijdelijke stenografen,die de beide landstalen kernen. Deze tijdelijke stenografen moeten de werkelijke stenografen vervangen, wannier deze ziek zijn ol de vergaderingen ni t kun nen bijwonen. Zij worden betaald per zit ting. De aanvragen moeten aan den heer greffier Paleis der Natie, te Brussel, worden ge zonden vóór 15 februari 1910. DE ABONNEMENTSKAARTEN VAN VIJF DAGEN Aan den minister is eene vraag gestuurd om de abonnementskaarten voor vijf dagen ie mogen benuttigen op vijf niet achtereen volgende d-gen. Deze vraag is gesteund, op htt vooruitzicht der aanstaande Tentoon stelling van Brusseldat war® voorzeker geheel welkom. Maar waarom dat van beden af, zelfs van over lang niet gedaan Indien het in voege kwam, hoeveel zouden er niet graag e^n reisje doen naar hunne vrienden, of kennis sen, er eenige dagen mogende vertoeven zonder dat er daardoor hunne reisdagen verminderen. D.rt zou gemakkelijk kunnen bewerkstel ligd worden met op ieaereo reisdag de abon nementskaart te merken met eon in 't oog springend merk, om de bedienden der treins tijdverlies te sparen. Voorzeker dat er op zulke wijze veel meer abonnementen zouden gevraagd worden, men zou kunnen bepalen dat iedere kaart maar geldig zou zijn voor ééne maand, waaruit men de vijf dagen zou mogen kie zen. 'iff ALWEER EEN KOMEET Ishet te verwonderen dat hetjaar!910 een buitengewoon jaar is en zijn kan Donderdag avond half zes zag men te Mar seille verscheidene minuten, met bet bloo:e oog een komeet met zeer bellen steert, in het zuiden. Het is de steertster die doer het observatorium van Joannesburg (Transvaal), over eenige dagen ontdekt is. Men heeft te Rome ook de komeet met bioote oog gezien, tot 6 ure 12. Gansch de stad heaft ze bewonderd, met haar prachti- gen kern en nogal langen steert. Vrijdag heeft het Observatorium van Ukkel de komeet waargenomen. Zij ver scheen zeer schitterend, in het west zuid westen, bij den gezichteinder. Daar de ko meet tusschen de zon en planeet Venus stond was zij zichtbaar onmiddellijknazane- ocoergang rechts van en boven Venus. Zij verdween ten 5 1/2 ure. Daar de komeet zich naar het noorden richt, denkt men dat zij gedurende eenige dagen bij helder weder, zichtbaar zal zijn. DE KOMEET VAN HALLEY zal eerst in het begin van April, met de bioote oog waarneembaar worden. Nadat zij in Januari, Februari en Maart de zon teg-moet loopend. raar baan door de Stier en de Ram heeft volbracht en in de vissollen schijnbaar tot stilstand is gekomen, maar in werkelijkheid op de aarde toegaat, zal in April de gewone toeschouwer daarom nog Liet veel aan het verschijnsel hebben. Op 20 April is zij de zon meest Dabij, maar staat ook dan voor «ns nog niet gunstig. Zij is nu 180 millioen K. M. van ons veiwijderd. Doch daarna komt zij in de sterrenbeeld van de Ram terug en verschijnt na weldra aan den avondhemel. In de laatste helft vau Mei zal de komeet bet beste te zien zijn, dan vrij snel verbleeken en in Juni nog maar uitslui tend voor het met den kijker gewapend oog zichtbaar zijn. 't Was zondag in den vooravond, binst de zitting van den Cercle Polyglotte een lettergilde, waar men, onder 't drinken van een lekker glas bier, elkaar sticht en on derwijst, in tale, kunsten en wetenschappen, onder 't ervaren beieidvan eenaardigen Voor zitter. De besprekingen kunnen soms een paar uren aan één stuk aanhouden de weerdin- ne, die daarvan op de hoogte niet en is, heet dat zagen. De fijne spreuken gingen hunnen gang,als 't slangenvel, alias l'homme serpent, aan den hoek der Koninklijke strate kwam, en veel volk hoorende, binnentrok,peizende hier is misschien voor mij een oordje te verdienen vandage Hij bestelde een glas bier, ledigde het in een paar teugen, en Bazinne, zou 'k hier niet mogen wer ken Werken, mijn man 't is zondag van- dage Jamaar,'k wille zeggen toeren doen Toeren wel, ze doen hier al toeren genoeg zonder u I... En 't Slangenvel mocht hem tusschen de stoelen naar buiten wringen,^gelukkig nog dat hij den spoelbak achter zijnen kop niet en kreeg. Wat toeren doen 'k en wille alleens niet dat er in mijn hotel gezongen worde, 'k late varen van toeren doen Koning Albert 's naamdag valt op yOogst; hij werd geboren den 8 April. De 7 Oogst en de 8 April zullen dus te rekenen van 1910, nationale feestdagen zijn. De naamdag onzer koning valt op ig No vember. O, De katholieke lijst voor de Kamerkiezing van het arrondissement Oostende-Veurne- Dixmude voor 1910 is als volgt samenge- Oostende M. A. Hamman. Plaatsver vanger M. J. Van der Heyde, gewezen volksvertegenwoordiger. Dixmude M. A. De Groote, Plaatsver vanger M.Maes, provinciaal raadslid te Merkem. Veurne M. A. Pil. Plaatsvervanger M. Bies wal, gemeenteraadslid te schaar beek. Ghistel M. A. Ronse. Plaatsvervanger M. A. Faels, advokaat ie Oostende. Jtpui fortuin voor twee postzegels Een bekend Amsterdamsch postzegelver zamelaar heeft dezer dagen twee postzegels, de One penny en de two pence van Mauritius, met het opschrift Post office aangekocht. Van deze zeldzame zegels zijn slechts ell paren in omloop, die eene weerde van nagenoeg 14.000 gulden per stuk ver tegenwoordigen. De aangekochte zegels zijn uit Londen aan den heer B. H. M. te Am sterdam overgegaan. De vorige eigenaar heeft voor het gebruik te exemplaar van 1 penny een on^eoruikt in de plaats gekocht. Die ongebruikte 1 penny bevond zich in de beroemde verzameling van Avery, onlangs door een bekend Londensch handelaar voor 25.000 pond sterling aange kocht. Te Munich is een herbergier tot i25o fr. boet verwezen, omdat hij de kunst verstond zijne glazen bier van zulken breeden kou senband te voorzien dat deze tot onder den ijk kwam, In Duitschland ziin de bierglazen nog gelijkt. volgen De kwestie is of die «kousenbanden reeds zooveel aan den huidigen herberghier hebben opgebracht als hij nu doppen moet. Gelukkig dat men in Belgenland zoo nau we niet en ziet op die kousenbanden De Zusters, die het kinderhospitaal Saint- Philippe-du-Roule te Parijs bésturen, hebben den prefekt der Seine doen weten, dat zij aanbieden honderd moeders met hunne klei ne kinderen die slachtofferszijn deroverstroo- mingen, op te nemen. Ziedaar de christelijke liefde zij wordt ge plaagd, bespot, vertrapt zij richt zich op en gaat aan den arbeid. Naar wereldsche gedachten zouden de religieuzen, zouden alle kathol eken een gevoel van Schadenfreude moeten hebben nu het land dat hen verdrukt, zóó wordt ge teisterd. Maar christelijke beginselen zijn anders dan die der wereld, en zoo lezen we dal ai groote gift voor de slachtoffers tot er bedrag van vele duizenden franks is in- komen van den Paus. Zouden zulke feiten nu toch niet de onge loovige Franschen tot indenken kunnen dwingen Of zou misschien de rampzalige sommigen tot inkeer kunnen brengen We weten het niet, maar we vreezen dat voor Frankrijks bekeering nog zwaardere geeselslagen zullen noodig zijn. Over ds overstroomingea zelve hierachter eenige bijzonderheden. De was schijnt niet sterk te zijn geweest gisteren, maar van val. is toch geen sprake na het ruwe weer dat ook ook daar heeft ge woed. En deskundigen meeuen, darde grootste rampen zullen volgen juist wanneer het wa ter wegzakt en de ondermijnende fundamen ten allen teun missen gaan Van de Engelsche verkiezing is de laatste uitslag gekozen 264 unionisten. 262 libera len, 40 leden van de arbeiderspartij en 7 nationalisten. Deunionisten hebben i25zetels gewonnen, de liberalen 13de arbeiderpartij 1. Minister president Asquith is naar de Riviera vertrokken. Wegens de overstroo mingen reist hij via Zwitserland. Ook mini ster Lloyd George zal zich binnenkort naar Riviera begeven. Beide ministers wenschen, zooals wordt medegedeeld, eenigen tijd rust te genieten na de vermoeienissen van den jongsten tijd. En hun terugtocht voorbereiden. De Koning van Belgie blijft, persoonlijk, in alle zaken veel belangstelling aan den dag leggen. Bij de ontvangst der journalisten, die door hunne confraters waren afgeveerdigd en die daarna in hunne eigen gazetten verslag ven.zonderzich in hunne mandaatgevers te be kommeren, heeft de koning bewijzen gegeven van de meest volledige kennissen, met eene zekerheid van oordeel, die bewees, dat het geen oppervlakkigheid was. Overigens, de Koning gaat alles met eigen oogen na en gaat niet op verslagen voort. Groot was de verrassing van den heer Renkin, die ter plaatse met zijn ambtenaren de wijzigingen, aan bet museum van Ter- vueren aan te brengen, onderzocht met het oog op de aanstaande tentoonstelling, toen onverwacht in eene automobiel de kwam aangereden, vergezeld van den heer Delbeke, Minister van Openbare Werken. Ds Koning heeft alles bezocht, van den kelder tot den zolder en over alles uitleggin gen gevraagd. Hij was zeer voldaan over alles, wat er verricht was, maar drong aan op bespoediging van wat er nog te doen valt. Leroy Pieter, van Waasten, die de genees kunde uitgeoefend had zonder loelaline, wordt veroordeeld tot 53 fr. boet. Hij krijgt nog 106 fr. boet om geneesmiddelen verkocht te hebben. Salomez Madeleine, van Steenwerck, krijgt 3 maanden en 26 fr. boef voor huisdiefte van verschillige voorwerpen ten nadeele der echt- ge nooten Boutaine-Rose te Ploegsteert, wier dienstmeid zij was. Mistiaen Emile, van Viamertingbe, wordt veroordeeld tot 3 maanden voor diefle met braak of beklimming van een twintigtal ko nijnen ten nadeeie van Swyngedauw Reici. Tijdens de huiszoeking bij hem gedaan, von den de gendarmen verschillige hazenstroppen en daarvoor krijgt hij 200 fr. boet. 2 maanden later wierd hij gevonden terwijl bij jaagde zonder jachtbrief, hetgeen hein nog 200 fr. kost IJ ieu Oscar, van Yper, krijgt 8 dagen en 26 fr. voor smaad jegens den politieagent De- ciock en 45 fr. voor dronkenschap. Deseure Henri, van Boescbepe, had de ge tuige Denys Désiré gesmaad en hij wordt ver oordeeld tot 26 fr. boet. Hij moet ook nog 25 fr. schadevergoeding betalen aan de Burger lijke Partij. Assez Pal my re, van St-Jau, wordt veroor deeld tot 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan den gendarm Braeckmans. Coipaert Camille, van Westroosebeke, krijgt 50 fr. voor slagen aan Deboutte Auguste en 26 fr. voor bedreigingen. Bardyn Edouard, van Yper, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan den politieagent Samyn 30 fr. voor opstand en 15 fr. voor dronken schap. Voorwaardelijk. Bailleul Jan-Baptist, van Zuydschote, krijgt 26 fr. voor smaad jegens de politie. Vau Exem Jules, van Elverdinghe, krijgt 21 fr. 20 boet om op eenen tram gesprongen te zijn, die reeds ia gang was, en 26 fr. voor smaad aan den treinwachter, die hem opmer kingen miek. Beernaert Ililaire, van Langemarck, krijgt 200 fr. voorwaardelijk, voor jachtmisdrijf. Volckaert. Alois, van St-Jan, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Huygbe Henri en Heddebauw Leontiue, en 50 fr. schadevergoeding aan de Burgerlijke Partij. L». De voornaamste zake die ter beoordeeling kwam voor de Rechtbank was het ongeluk van Woesten, waar twee menschen het leven lieten de heeren Edmond Dujardiri en Paul Catieau. Vasseur Elie zat in het ri tuig dat door den auto van Dujardm-Catteau werd in stukken ge reden. Hij w et niet als hij juist te midden den weg was en heeft geen getuit noch auto ge hoord. Het peerd draafde op zijn gemak. Hel reebterwie! van het rijtuig werd afgereden en geheel het rijtuig omgekeerd. Roose Leonie, die bij Vasseur in het rijtuig zat, zegt dat ze goed te midden den weg waren. Natuurlijk hebben zij niet afgestoken, vermits ze den auto niet hebben hooren opkomen. Browaeys Edmond zat in eene auto die deze van Dujardin volgde. Ze waren ten 7,20 u. uit Veurne vertrokken en het ongeluk gebeurde ten 8 ure. In 40 minuten werden 19 kilometers afgelegd. De getuige denkt dat de stoker een voorzichtig man is. M' Begetvm. Was het slachtoffer ook niet gekend als zeer voorzichtig? Get M. Dujardin was eerder benauwd zelfs. Als we uit Veurne vertrokken, waren de lichten ontsteken. Een Yperling, dien we tegen kwamen, kan het getuigen. M. Renaud Lemoine voerde de aulo van Browaeys en hij beweert dat de lichten aange- steken waren. Het Openbaar Ministerie zegt dat de getuige, tijdens bet verhoor, bekend heeft dat ze 40 50 kilom. per uur reden. De verongelukte auto reed veel rapper, dus wel 60 kilom. per uur. Getuige bekent dat de auto van M. Dujardin zoo zeer kon rijden. Sophie Laureyns zegt dat Vasseur verteld zou hebben dat hij meende d^at de tram acht-r- kwam, maar Roose Leonie antwoordde dat de tram reeds voren was. M. Nestor Angloo zegt dat de lichten ontsteken waren hij staaft zijn gezegde door wetenschappelijke bewijzen. M. De Coene Georges getuigt hetzelfde. M. Vanneste, burgemeester te Woesten, is 's nuchtends ter plaats geweest. Op 30 ml van daar zag men de sporen dat de auto getracht had links voren te steken. Het rijtuig zal rechts afgesteken hebben. De auto heef! wel 25 m afgeketst en gesleept. Ze moet dus nogal traag gereden hebben. De sporen van de auto waren we! te zien maar die van het rijtuig niet. liet Openbaar Ministerie houdt de beschuldi ging staande er. beweert dat men reed met eene groote snelheid. Mr Begerem verdedigt den beschuldigde. Na beraadslaging veroordeelt «Je Rechtbank Leclercq Henri, stoker, in eene, gevangzitting van 15 dagen en 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voorwaardelijk. Bij koninklijk besluit is de heer notaris E. Vande I?ano tte, tot burgemeester van Vla- mertinghe benoemd. Z, Hoogw. de Bisschop heeft de volgende pastors benoemd Te Hooglede, E. H. Opdedrinck, pastor te Damme. Te Dammo, E. H. Ryckewaert, onder pastor te Lichtervelde. Te St Joris bij Nieuwpoort, E. H. De Jonghe, onderpastor te Dudzeele. Kerk van den H. Martians. Broeder schap van O. L. V. van Lourd8s en Vei> eenigiog des gebeds tot bekeering der zondaars. Vrijdag II Februari, verjaardag der lst= verschijning van O. L. V. te Lourdas. Volle aflaat te verdienen door de leden van het broederschap op gewone voorwaar den. Orde der Goddelijke diensten Solemneele Mis ten 8 ure. Solemneel Lof ten 5 1/2 ure. De Westvlaamsche Vereeniging voor ver betering en uitbreiding der Zeevisscberij, gesticht onder het Eere-Voorzitterschap van Weled. Heer Baron Ruzette, Gouwgraaf van Westvlaanderen en het voorzitterschap van Heer A. Hamman, lid der Kamer van Voiks- vertegenwoordig'c; s,schrijft eenen prijskamp uit nopens de twee volgende vraagpunten 1. De Verzekering van vaartuigen en vischtuig- 2. Het Krediet in de Zeevisscberij. Zij stelt aan de mededingers hierop volgeud studieplan voor. a) Welke zijn de belgische instellingen toepasselijk ia de zeevisscberij. b) Welke zijn de instelinges van 't buiten land ten dienste dezer nijverheid. c) Stel de verbeteringen voor of de nieuwe instellingen diemogelijks kunnen ingebracht worden. Een prijs van 250 fr. wordt toegekend aan het beste antwoord op elkeen dezer twee vraagpuntenten. De prijskamp vangt heden aan en de ant woorden w01 den aanveerd lot le Oogst 1910. Voor alle inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het Puree! van het vakblad De Vlaamsche Zeevisscher or ga -n der Ver eeniging, Velodromesiraat 2Oostende. De Voorzitter der Vereeniging A. HAMMAN. Vrijdagavond, rond 9 ure, brak er brand uit in een houten huisje staande in den hof van den bakker Act iel Vasseur, langs de buiten wandeling, tusschen de Meeneripoort en de Zwemplaats. De hut is vernield, doeti de schade is niet groot. Verleden jaar waren de konijnen van Vasseur uit de hut gestolen. Men denkt dat de dieven hun bezoek hernieuwd en bij onge luk den brand geslicht hebben. Over eenige dagen speelde de oude beiaard niet meer als het ure of half ure sloeg. Men dacht eerst dat men aan den trommel wrocht maar de oorzaak was dat er een gewicht var! 750 kgr. van eene hoogte van 12 meters geval len is, eene vout en verscheidene balken verbrijzelende. Den avond dat dit ongeluk gebeurd is, woei het nogal hevig en zoo komt het dat er nie mand opmerkzaam was op dit gerucht. Men verzes erf dat tengevolge der plotselinge koude, na het langdurig regenweder, de ketens geroest en gebroken zijn. Nu, is het gewicht reeds op zijne plaats en het wekkert de ure gelijk te voren. De herbergier Arthur Salomé, wonende op den Meeuensteenweg, kwam Zondag avond per velo naar huis gereden. Gekomen aan de Bas- cuul, werd hij door de duisternis misleid eo reed in eene diepe gracht. Eenige personen, die zijn hulpgeroep gehoord tiadden, haalden aeu herbergier op su leiddenbem huiswaarts een bijgeroepen geneesheer Destatigde dat zijn rechterarm opdne plaatsen gebrosen was. De hovenier Karei Beele bestatigde Woensdag dat het zinken dak van het zomerhuisje in zijnen hof, op het Hoornwerk, door dieven afgerukt en gestolen was. In eene weide van M. Rer.é Vermeulen te Sint Jan zijn de zinken buizen gestolen van een stal. De daders dezer dieften zijn nog niet ontdekt. Op O. L. Vrouw Lichtmis, tijdens de hoog mis is erin St Maartenskerk een steen van het ge. welf der middeaheuk losgegaan en op de vloer- steeueu gevallen. Er zijn gelukkig geene ongevallen van personen, noch ware de steen wat verder gevallen, ongetwijfeld had hij dan ongelukken veroorzaakt, daar er nogal veel geloovigen zaten, 't is rechtover den ingang uer kapel van het H. Sakramenl dat de steen losgegaan is, tengevolge eener bouwfeil de steen was miskapi. Een zevende zoon is geboren bij Anne Felix, dagloouer en wonende langs de Poperlnghe- steciiweg. De Koning zal het peterscnap aan- veerden door tusschenkoinst van den heer Burgemeester van Yper. KORTR1J X Maandag avond is een brand uitgebroken i« de zagery van Emiel Vanderbeken, houtkoop- man, Swoveghemstraat. Dinsdag namiddag vond men aeu waakhond dood op don zolder liggen; nij was afgemaakt met hamerslagen. Op don zoi- der vond men ook nog stukken hout en zaag meel, dat met petrol doortr okken was; in de na bijheid lag een ledige petrolkruik Men heeft ook voetsporen ontdekt van een persoon die langs achter gekomen en langs deuzeifden weg ver trokken is. Men verwaent aanhoudingen. INGELMÜNSTER Dinsdag morgend, rond 7 ure, werd de ge naamde neo b. een beigisch werkman die m Frankrijk verolijft, door den veldwachter Gon- stand boenens aangehouden, toea hy met een kruiwagen,geladen met 7e paar kloefen,gestolen ten nadeele van Isidoor Verhelle, naar de grens wilde rijden, b... werd naar het gemeentehuis geleid en bekende den diefstal; hy verklaarde dat ky reeds meermaals dergelijke diefstallen ten nadeele van Verhelle gepleegd heeft. De ke rel is opgesloten. LICHTERVELDE In eene herberg op den Molenhoek werd zon dag nacfit een gevecht geleverd. Alles werd er in gruis geslagen en de genaamde Victor Olivier bekwam zes messteken; zijn toestand is gevaar lijk. ZONNEBEKE Maandag avond is de woning van den dagloo- ner Karei Wittouck met heel den inboedei ten gronde afgebrand. Er is ongelukkiglijk geene verzekering. WEST-ROOSEBEKE Tijdens de afwezigheid van Pieter Bardyn zijn er dieven in zijne woning gedrongen, en nebben er eene som van luü fr. ea eene kist met klee- dingstukken gestolen. POPERINGHE Ten nadeele van Henri Carpentier zyn er vijf tien hennen gestolen. ROUSSELAERE Op de Vaartkaai was woensdag een wagen geladen met zakken meel, beslemd voorden bakker Vergote, van Rumbeke. Toen de wagen ter bestemming kwam, bestatigde men dat er drie zakken, van iüü kilos ieder, verdwenen waren. Eene klacht werd ingediend bij M.Lerno, policiekommissaris van Rousselaere, die zater dagavond twee dor drie zakken ontdekte in de wooing van een scheepslosser de derde werd b'dig teruggevonden. De scheepslosser weigert zijnemedeplichiigen bekend te maken. MEENEN Een der dienstknechten van den landbouwer Jules Denackere, aan de Korti ijk poort, hoorde zaterdag nacht gerucht in de kamer nevens de zijne. Hij slond open wilde zijne kamerdeur openen, doch hij gelukte er niet in; daar bij duidelijk de stemmen hoorde van verscheidene personnen, nam hij een geladen geweer en schoot een kogel door de deur. De andere be woners der pachthoeve, door hel knal gewekt, snelden toe en vonden de kamerdeur van den knecht gebarnkadeerd er stond een boterma- chien voor, alsook eenige kruiken en andere voorwerpen. Men bestatigde spoedig dat er dieven ia huis gmveest waren langs eene deur uitgevende 00 den koer. Na een nauwkeurig onderzoek bevond men dat de ongewensebte bezoekers uit een houten kist eene sotn van 40 fr, gestolen hadden; in hunne overhaaste vlucht hadden zij eene som van 300 fr. achter gelaten. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van de inbrekers. KOMEN De nachtwaker der statie betrapte vrijdag nacht een kerel, die op de voettrede stond van een koopwarenwagon. De nachtwaker verzocht den man hem te volgen, doch deze laatste keer de zicg om en nam de vlucht. Zaterdag mor gend vond men aan den wagon eene ijzeren slaaf, voorzien van haken, en een stuk soldeer sel van 40 cm. lengte. Daar er denzefden nacht in de statie van Fransch Komen een koopwarendiefstal gepleegd is, en men er ook soldeersel gevonden heeft, denkt men dat de dief dezelfde persoon is die le Belgisch-Komen betrapt wierd. VLAMERTINGHE Vrijdag morgend rond 7 ure, is er brand ont staan in de Koffiehuizen op de Landing- De pompiers dergemeente konden de branden de huizen gedeeltelijk vrijwaren van twee der woningen waren de daken vernield en de bewo ners zijn ingenomen door de geburen. De bewoners van het derde huis, e'en 80 jarige ouderling en zijne zieke dochter, zijn in be' godshuis opgenomen. Er is in de Kamer eene vraag toegekomeo voor toelating tot vervolging tegen densocialis- tischen volksvertegenwoordiger Hubi van bet arrondissement Iloei, omdat hij over zes maan den in een treinrijtuig <1 niet rooken eene pijp gerookt heeft. De officier van het openhaal ministerie van de rechtbank van Nandrin vraagt de toelating om een proces in le spannen tegen citoyen Hubin. MOESKROEN De taks op de belgische werklieden in Frankrijk. M. Den Reep, burgemeester van Moeskroen, heeft donderdag, in naam van het schepen- koiiegie, eeu brief gestuurd aan al de burge meesters van de belgische grensgemeenten, offl hen te verzoeken een afgevrerdigde te sturen naar de zitiing welke zal gehouden worden op dinsdag 8 februari aanstaande, ten 10 ul'er2 morgeuds, in het stadhuis le Moeskroen. D'e zifting is belegd om met elkaar overeen te ko nten, ten einde eene gezamentlijke poging j wagen bij den belgiscben minister van buiten* landsche zaken, cm de taks, door de fransen Kamer gesiemd op de vreemde werklieden, doen intrekken. Zondag namiddag, ten 3 ure, werd er1® het lokaal van den Werkmanskring, in de Pietersstraat, te Moeskroen, eene vergadering

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2