II M engelmaren LEZERS! wooaswii Katholieke Wacht Eene wald Capelle Beloonirmen Zoodagrust Hopmarkt 1 e i n VAN ALLES WAT Wat het huishouden van Napoleon II kostte De va0 den vooruitga og Belgischen handel De deken der burgemeesters De Hoogeschool van Leuven Boeken voor de maand November Bericht aan het volk. Benoeming M M m Huwelijksaankondigingen m a r i Brouwerij l'YPROISE MONDSTRAAT, 28 Bijzonder Bier en boek bier CARBONYLE te BËCELAERE (Dorpplaats) Als men lijdi in bet bood Huisvrouw Opgepast vror de banknoten van 20 frank fNirJ. slecht b taald De milicianen Kmjss jg Polieie-Eechtbank van Yper Cü Cd Ci Boetstraffelijke Rechtbank van Yper i 'L n BURGERSTAND VAN YPER l T PRIJZEN YPER Haver 3>j sE in flesschen ten huize besteld per 6, 12 of 24 flesschen. Dépositaire E. Beirnaert-Vandaele Kantoor van den Notaris JOSEPH BAYART, te Becelaere. OPENBARE VERKOOPING van een schon met Koetspoort, Aanhoorigheden en Hof Een Schoon Woonhuis, gekend ter kadaster sectie E, nummers 263" en 2631'2, groot zes aren vijftig cen tiaren. Laatst bewoond door de We Lapere-Van Issacker. Instel Donderdag 10 Nov. 1Qin Overslag: Donderdag 24 Nov. telkens om 3 ure namiddag, ter herberg De Kuiperij bewoond door Achille LAPERE. 1/2 °/0 Instelpremie. 12. Keukenklasse in de Lamothescbooi: rekening 1909-10 en begrooting 1910-11. 1?>. BegrootiBg der NijverheidEchool voor 1911. 14. Overdracht van kredieten op de re keningvan 1909 der Godshuizen. maandag waarlijk verbaasd over het groot getal milicianen, die krachtens de nieuwe wet moesten ingelijfd worden. Men schat dat ervoor gansch het land omtrent 65oo jonge lingen meer binnengeroepen dan de vorige jaren. En dan moet men nog in aanmerking nemen, dat geen zoons binnengekomen zijn van families, waarvan vroeger een zoon reeds geiot heeft. De Katholieke Wacht geeft heur jaar- lijksch feestmaal aan eere- en werkende leden op Zondag 0 November 's avonds ien 7 ure-in hst Katholiek Volkshuis. tj Ia de tentoonstelling van Brussel krijgt de Nijverheidschool van Ypereeu diploma van grooten Prijs. De Rijschool van Yper krijgt ook een grooten Prijs voor den leergang van hoef smederij. Alad. Peene-Pauwels, Elverdinghe, P.Ver meulen Zonen, Y^er, krijgen een eere diploma gouden eeremetaal aan MM. Camerlynck en DeÜ'osse-Pauwels te Pope- riaghe. Dranken Groote Prijs, M. Cyr. Boonei Yper, Leop. Heughebaert, Yper, P. Ver meulen Zusters, Yper, M.Bayart-Gryaon, Becelaere Gouden medalie, Heughebaert- Tryoen, Yperzilveren medalie, Proot, Yper. Dienstdoende apotheek. Zondag 23 October L. AERTSENS, Botermarkt, 9. si- gs AALST. 15 October. Markt kalm. Men kwoteert Aalst (Stadsmerk) primahop 95 tofc 105 :t'r. l® kwaliteit 82 1/2-90 fr. wone hop 80 fr. BRUSSEL, 19 Oct. Markt kam. Men kwo teert Poperinghe (stadslood), 60-62 1/2 fr.; Aalst (stadsmerk), 70-72 1/2 fr. POPERINGHE, 20 October. Handel kalm. Men betaalt Poperinghe (stad) 62 1/2 frank Poperinghe (dorp) 60 fr. Thans zijn er reeds 3150 balen ter hop,peschaal geperst. Hel erfdeel van Nonkel Thomas Nonkel Thomas was langen tijd in Arabië geweest. Toen hij dacht rijk genoeg te zijn, kwam hij terug in zijn vaderland wonen. Hij was liefhebber van Arabische paarden. Altijd had hij er tamelijk veel. Daar nonkel geene kinderen had, beschikte hij door testament over zijn nalenschap. In dit testament las men. onder andere deze beschikking Mij ne neven Jan K., Karei L... en Louis W... zullen mijne paarden erven welke ik op het oogenblik mijner dood zal bezitten. Jan K. de helft, Karei L. net derde en LouisW. het negende. Na de begravenis van van Nonkel en de bekendmaking van het testament, telden de drie neven de paarden. Het waren er zeven tien. De erfenis was niet gemakkelijk te ver- deelen volgens de aanduidingen van den overledene, want 17 is niet deelbaar door 2 of 3 of 9. Vruchteloos ook zochten zij eene goede oplossing. Ten laatste begonnen zij te twisten en te procedeeren. De rechter aan hoorde ze met groote aandacht, peisde eenige oogenblikken na tin deed de 17 paarden bij zich brengen. Hij deed de dieren op eene rij staan en beval toen zijn knecht een zijner eigene paarden te haien en op dezelve rij naast de andere te zetten. De neven waren door vreugde vervoerd en dankten den vrede- lievenden rechter om zijne mildheid. De rech ter lachte en zegde Wacht nog wat eer gij mij bedankt Als nu de 18 paarden op rij stonden sprak hij tot Jan Gij hebt op de helft recht, neem er dan 9 Tot den tweeden zegde hij Gij hebt op het derde reci t, neem er dus 6 En gij, Louis, gij erft het negende, neem er dus Ieder der erfgenamen maakte zich blij moedig van zijn deel meester, elk, zoo dach ten zij, had meer dan hem loskwam. Jan trok met 9 paarden huiswaarts. Karei mét 6 en Louis met 2. Deze laatste mompel de bij zich 2eif 9 en 6 en twee is toch maar I7- Mevrouw X. eene Duitsche dame, wier man aan de Duitsche legatie verbonden was, wilde haar zomervacantie met man en kinde ren doorbrengen in eeu dorpje aan de zee, in Noord-Holland waar het in den tijd van groen en bloemen zoo rustig en liefelijk als mogelijk wezen kan. Om zeker te weten, dat zij in liet betrekkelijk weinig bezorgd dorpje een goed huisje vinden zou, reisde zij er voor af zelf heen om er naar haar smaak iets uit te kiezen. En zij slaagde uitstekend. De schoolmeester van het dorp had twee schoone kamers vrij, frisch, lichtig en voor een zeer billijken prijs. Dadelijk vielen zoo wel de kamers als de menschen, die de ka mers verhuren wilden, in den smaak van mevrouw Von stein, en zij huurde dus de kamers voor de heele maand September. Tevreden reisde zij naar Den Haag terug maar overweg viel het haar in, dat zij ver geten had te vragen of er een W. C. in huis was. Den volgenden dag schreef zij naar den meester in het N. Hollandsch dorpje om hem te vragen of ook dat in orde was. De school meester las den brief en brak er zich het hoofd over wat toch wel een W. C. kon zijn maar hoe hij woorden opzocht met W. C. en die verbond, hij kon de wetenschap niet machtig worden. Toen ging hij naar den smid, die een wei nig Duitsch verstond, zooals hij altijd be weerd had, om dien om raad te vragen, want het moest bepaald iets Duitsch zijn. De dominee, die het ook kende, was naar de stad. En de smid wist het na lang overpeizen. Met W. C. bedoelde de dame een Wald Capelle, een kerkje in 't bosch. En dat was er immers in het duinboschje 1 De meester zette zich onmiddeüjk neer en schreef Zeer geachte Mevrouw, W. G. is voorhanden. Het ligt op een een kwartiertje afstand in een prachtig bosch- je. Reeds wegens de schoone ligging is het bezoek aan te bevelen. Geopend is de W. C. op Vrijdag en Zondag, doch het is aan te bevelen reeds een kwartier voor den aanvang aanwezig te zijn, daar de toeloop zeer groot is. Doch mevrouw behoeft niet bang te zijn, dat zij geen plaats zal krijgen want er zijn zestig zitplaatsen voor handen voor staan plaatsen is bovendien zorg gedragen, 's Zon dags vooral is de toeloop groot omdat er dan orgelbegeleiding is. Toen na Sedan, Keizerin Eugenie uit Parijs moest vluchten, viel het keizerlijk archief in de handen van de republiek. Eene bijzondere commissie liet de corresponden tie van het keizerlijke familie verschijnen, die groot opzien baarde. Napoleon beschikte over eene burgerlijke lijst van 30 millioen frank. Hij was verplicht do renten aan de leden van zijn huis te betalen die 1.310 975 frank bedroegen. Het aantal schuimers, die van het Hof leefden, groeiden van jaar tot jaar aan. De dagbladen en dagbladschrijvers trok ken jaarlijks 300.000 frank. De gravin van Montyo, schoonmoeder des keizers, kostte vreeselijk veel. Op één jaar bekwam zij drie maal millioen frank. D> bruidsgiften kostten ook peperduur. Voor de hertogin van Mouchy werd 1.738.062 fr. uitgegeven. De geboorte van den keizerlijken prins kostte verschrikkelijk. De aankomst van den kleinen Napoleon verslond 898.000 frank. Voor met diamanten bezette medallons werd 25,000 frank uitgegeven de dokters bekwamen 62,000 frank en de vroedvrouw 6.000 fr., de kindskorf'kostte 100.000 frank, het drinkgeld aan de meiden der keizerin ll.Oi'O fr., de gratisvertooniagen voor het volk verslonden 44.000 frank en de geschen ken aan de ouders, die ook denzeltden dag verrijkt waren, beliepen 50.000 fr. Alle Jefs Casteleyns en andere, van Fran krijk, die als poëet opgetreden waren, de scholierenen de soldaten, bekwamen meda- liën kost 85.000 fr. De feesten van het doopsel beliepen 172.000 frank en dan nog was eene som van 160.000 frank uitge schreven voor geschenken aan beambten en dienaars van k8t keizerlijk huishouden. Weldadigheidsinstellingen bekwamen ook honderdduizenden De boer betaalde toch alles. ZONNEBEKE Da voerman Leonard Bussckaart reed meteen tweespan langs de oude Beulaerestraat, toen de peerden verschrikten en met den wagen in eene gracht sprongen. Te zamen met eenige toege snelde personen trok Busschaert den wagen op. toen hij eensklaps ten gronde viel en een lijk was. De man was bezweken aan eene hartader breuk, veroorzaakt door de ontroering. Steek wel deze waar beid in uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bi ocbie influenza of kinkhoest, en indien gij uwe bors niet bezorgd met borstsiroop Depratere te ne men, gij stelt u bloot aan eeue ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet esne remedie die zoo rap en zoo volkomentlyk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch Te bekomen te Yper apotheken Libotte, May, Aertsen en Donck; te Pojieringhe, Monteyne; te Komen, Van Windekens; Meenen: Sioen en Rotiers; en te Waasten, Van De Marlière, enz de Bakker in 't krentenbrood van gisteren waren vier vliegen. BakkerLucie, geef eens vier krenten aan vrouw Kleintjes. Sinds eene dagen is vastgesteld, dat valsche bankbriefjes van 20 fr. in omloop zijn ge bracht te Brussel zelfs in de Nationale Bank werden er ter betaling aangeboden, Het kenmerk vaa het valsch briefje is als volgt De gravuur is zeer grof. alhoewel geen enkel bijzonderheid ontbreekt al de kleuren zijn ook weergegeven, doch het watermerk de kop die men in het wit gedeelte ziet als men het papier tegen de lucht houdt is niet in het papier verwerkt, doch er op ge drukt bij middel eener pers. Anderzijds is 't gebruikt papier veel grover van maaksel dan dit der echte bankbriefjes. Lieden die met bankbriefjes omgaan, wezen dus op hunne hoede 1*. Naar aanleiding van het bezoek der ge meenteraadsleden van Parijs is het wel eens belangwekkend, te weten hoe die heeren ver goed worden De gemeenteraad van Parijs bestaat uit 80 leden ieder trekt jaarlijks 6000 fr. al de gemeenteraadsleden zijn van rechtswege ook leden van den algemeeneraad der Seine, en zij hebben daarvoor nog 3ooo fr. te samen 9000 fr. De voorzitter van den gemeenteraad heeft daarenboven nog recht op een rijtuig dat dag en nacht ter zijner beschikking moet staan. In a! de kazernen van het land was men De laatste statistieken bewijzen dat handels- en nyverheidscrisis nu geheel wekeu is en dat wij een nieuw tijdperk van vooruitgang zija ingetreden. Deze statistieken handelen ©ver de negen eerste maanden van het jaar. Van januari tot september inbegrepeu, werden in Belgie ingebracht 19 274.406 ton koopwaren ter weerde van 2 milliards 914 millioen 200.000 fr. 't zij 2.029.485 ton meer dan gedurende de netten eerste maanden van het verleden jaar. Deze vermeerdering vertegenwoor digt eene somrne van 273 millioen frank, 't is te zeggen eene vermeerdering van 10 ten honderd. Yan januari tot september 1910 heeft België uitgevoerd 13.971.821 ton koopwaren, ter weerde van 2 milliards 96 millioea 434 000 fr. 't zij 645.24 ton meer dan gedurende de negen eerste maanden van 't verleden jaar Deze vermeerdering vertegenwoordigt eene somme van 148 millioen frank, 't zij eene vermeerdering van 7 ten honderd. De doua nen hebben ontvangen, van 1 januari tot 30 september 1910,50.486.811 fr.rechten, tegen 44 845.371 fr. gedurende de negen eerste maanden van 1909, 't zij eene vermeerdering van 5 millioen 641.440 frank M. Jan Delauge. burgemeester van Ber trée bij Landen, deken der burgemeesters vaa België, is vrijdag overleden. Men be reidde zich reeds te Bertrée onn binnen eenige maanden den honderdsten verjaardag t.e vieren vaa dien eerbiedweerdigen ouder ling, die zich tot in zijne laatste dagen met veel beleid en verkleefdheid de belangen van zijne gemeente aantrok. M. Jan Delange, geboren te Bertrée den 6 mei 1811, maakte deel van den gemeente raad sedert den 21 mei 1834. Hij werd sche- peue benoemd in 1836 en burgemeester in 1880. Hij was ridder van de Leopoldsorde, vereerd met het burgerkruis van eerste klas en met- do herinneringsmedalie der regee ring van Leopold II. Dinsdag heeft met de gewone plechtigheid de heropening plaats gehad der leergangen van de katholieke Hoogeschool van Leuven. Na de HGeestmis heeft de rector magnifi cus, Mgr Ladeuze, in de vergadering, ge houden in de groote gehoorzaal van het Paus Adrianuscollegie, eene merkweerdige redevoering uitgesproken, waarin hij han delde over de plichten der hoogeschoolstu- denten. mpwi Ontferm U mijner of gebeden voor Zitting van 19 October 1910. Voorzitter, M. GravetOpenbaar Ministerie, M. Vanden Braembusscbe, policiekommissaris; Greffier, M. Gastel. Om per automobiel gereden te hebben in overdrevene snelheid; 30 fr. boete aan D'hespel Pierre, van Prémesques. Voor openbare dronkenschap Degryse Jules, van Sint-Jan! 3 fr. Markey Arthur, van Boesinghe, 5 fr. Maeoq Julien, van Yper, 5 fr. Ollevier Zenon, van Yper, 3 fr. Verschoore Jan, van Yper, 3 fr. voorw. en nog 3 fr. om op den openbaren weg gewa terd te hebben. Duflou Camilla, van Yper, 3 fr. en daarbij 5 fr. voor braak van afsluiting. Melsens Jules, van Yper, 15 fr. en 5 dagen, ook nog 20 fr. voor nachtrumoer. Verminck Emile, van Yper, krijgt 5 fr. boete om op den openbaren weg gewaterd te hebben. Voor mondelingsche beleedigingen Verack Marie-Louise, Bouckaert Sylvie en Marie, allen van Becelaere, elk 5 fr. voorwaard, voor de tweede. Marie Domicent, van Yper, 2 fr. Decroix Helena, van Zoncebeke en Dubois Adrienne. van Becelaere, elk 5 frank voorw. Brulez Adolf, Bouckaert Marie en Sylvie, allen van Becelaere, elk 5 fr. voorwaard, voor de laatste. Om te laten dansen zonder toelating Julien Burggraeve, van Yper, 5 fr. boete en daarbij 5 fr. taks te betalen. Voor lasterRobbe Euphrasie, 'van Zillebeke, 1 fr. voorw. Voor slagen en verwondingen Dubois Eugenie, Leontine en Adrienne, allen van Becelaere, elk 5 fr. voorwaard. Willems Eudoxie, Duthoy Leonie en Dumelie Marie, ook allen van Becelaere, elk 5 fr. boete de eerste wordt vrijgesproken voor laster. Bouckaert Irma en Garreyn Zoé, beiden van Becelaere, vervolgd voor verwijtseis en slagen krijgen de eerste 2 maal 5 fr. en de tweede 3 maal 5 fr., zij werd ook vervolgd voor ver nieling van roerende voorwerpen. Om hun rijwiel niet te voorzien van 1° Signaal en frein Crombé Rerai, van Lau we, 2 maal 2 fr. Decarne Leon, van Slaveie 2 maal 2 fr. voorw. Bossaert Charles, van Crombeke, 2 maai 2 fr. en daarbij nog 2 fr. om te rijden zouder nummerplaat. 2° Zonder signaalLebleu Jules, van Zant- voorde en Blancke Marcel van Sint-Micbiels, elk 2 fr. boete. Voor vernieling van roerende voorwerpen Coffin Eliodore, van Yper, 5 fr. boete. Om te rijden zonder licht Vandénbulcke Gaston en Gheeraert Romaan beiden van Reninghe, elk 2 fr. Vancaeyseelè August, van Avecapelle, 2 fr. voorwaart' Salomé René, van Yper, 1 fr. Dejonckheere Canaille, van Oostvleteren en Van Eecke Bertha van Lampernisse, elk 2 fr. voorw. Theys Josué' van Gullegbem, 2 fr. - Denorne Cyriel, van Gheluwe, 2 fr. voorw. Casier Alfons, Mares- caux Gustave en Dewaele Leon, allen van Wer- vick, elk 2 fr. Deroubaix Henri, van Yper fr. Vereecke Henri, van Vlamertinghe en PROVEN Zondag, 16 Oclober, had eene belangrijke bijeenkomst plaats van de eere- en werkende leden van onze pensioengilde De Voorzorg Het groot lokaal der jongelingen was prop- pensvol ruim 275 personen van allen rang en ouderdom hadden den oproep beantv oord Ten 3 ure deed de E. H. Berat. onderpastor het doel der vergadering kennen, stelde den heer Boudolf, hoofdonderwijzer te Boesinghe. als spreker voor en verleende hem het woord Gedurende ruim een geslagen uur luisterden de aanhoorders met gespannen aandacht naar de voordeelen der lijfrentkas. die door den geachten spreker met overtuiging en gloed zoo klaar uiteengedaan werden. Terloops werden ook de vooroordeelen en opmerkingen weerlegd die ongelukkiglijk nog zooveel onder het volk, tegen die nuttige in stelling bestaan. Die voordracht, die met menige klucht- spreuken doormengd was, zal ongetwijfeld den besten uitslag opleveren. Onmiddellijk lieten zich een dertigtal nieuwe leden opschrijven en het is te hopen dat hun voorbeeld door •menig anderen zal gevolgd worden Zoo zal onze pensioengilde, die reeds 435 ingeschreven leden telde, weldra 500 deelne mers bereiken op eene bevolking van 1800 zielen. Ten slotte dankte de E. H. Onderpastor den heer spreker hertelijk in den naam der be stuurleden onzer lijfrentgilde en de vergadering ging welgezind uiteen na eene prijslofing van 30 frank geschonken door onzen achtbaren Eerevoorzitter, Baron Mazeman de Cousbove. Jan én Mie waren pas 2 maanden getrouwd en zij hielden veel van elkaar. Jan was in het achtergedeelte van het huis, toen hij eensklaps de stem van zijne vrouw hoorde, die al het bloed in zijne aderen deed stijven. Jan! riep ze. Jan, kom hier, gauw! Hij begreep dat ze in een groot gevaar ver keerde. Hij greep een stok en snelde drie treden tege lijk nemend den trap op om haar te verdedigen. Bijna zonder adem kwam hij de slaapkamer invallen en zag haar uit bet geopend venster leunen. Hij wilde haar grijpen, doch zij trok bedaard zelf haar lichaam naar binnen en sprak Zie eens, ziet ge ze nog Wat? Waar? Die dame daar Ja Nu, zoo een hoed zou ik willen hebben!. MECHELEN overledenen, 270 bladz. band Eene lening voor maand November percalinen fr. eiken dag der door P. Bernar- dinus. met 204 bladz. gebrocheerd fr. Het vagevuur verkort voor de over ledenen en voor ons, door Pater G. De Bo, 36o bladz. gebrocheerd fr. Kleine Almanak voor de pielen des vagevuurs, 56 bladz. fr. De maand der arme \ielen355 bl. percalinen band Ir. La charité pour les morts, par J. B Gergerès, broché, 610 pages fr. Les consolations de la foi dans la mortparl'abbé Herbet, in-8° de 518 pages, demi reliure cuir fr. [.75 0.60 1.23 I .25 I.75 2,75 Vandendriessche René, van Woumen, elk 2 fr voorw. voor Vereecke. Om den openbaren weg belemmerd te hebben en niet te verlichten Gesquiere Oscar, van Dickebusch, 2 maal 2 fr. Om met zijn gespan op den veloweg gereden te hebben 2 fr. voorw. aan Vandevelde Cyrille van Passohendaele. Om hun gespan verlaten le hebben Cuvelier Jules, van Kemmel, 2 fr. en Wyc- kaert Isidoor, van Vlamertinghe. 3 fr. boete. Dewulf Jules, van Clercken en Debruyne Flor. van Yper, elk 5 tr. Om gereden te hebben met eenen «triqueballe» zonder tweeden geleider Deschepper Victor en Samyn Pierre, beiden van Becelaere, elk 1 fr. Voor 't zelfde feit en ook niet verlicht te hebben Spruytle Felix, van Hooglede, 2 maal 2 fr.Nowé August, van Roeselaere, burgerlijk verantwoordelijk. Om hunnen hond niet voorzien te hebben van muilband noen van medalie Demeulenaere Louise, van Yper, 2 maal 1 fr. voorw. Demeulenaere Edmond, van Bece laere en Delbecque Julien, van Zillebeke, elk 2 maal 1 fr. boete. Werden vrijgesproken Vangaveren Daniel, van Yper, vervolgd voor koopwaren buiten de markt gekocht te hebben, en Verack Marie-Louise, van Becelaere, ver! volga voor braak van afsluitingen. De zaak ten laste van Dewilde Leonie, van Langemarck, is uitgesteld tot 2 November en deze ten laste vau Geldof Alfons, van Merckem. tot 16 November. alle apotheken de pillen krijgen van Dr Raphael, het beste geneesmiddel tegen flauwte, uitputting en bloedarmoede. 1,75 fr. de doos. Dinsdag morgend heeft de begrafenis plaats gehad van Joanna-Maria Becquet, echtgenoote Vercammen, een der slachtoffers van de in storting op de Groote Markt. Het stoffelijk over schot berustte in de rouwkapel van het O L Vrouwgasthuis, waar het van af 10 1/4 ure door honderden personen begroet werd. Ten 10 3/4 ure werd her, lijk gelicut door de geestelijkheid van St-Rombauts De rouw werd geleid door de broeders en schoonbroeders buiten de familie leden bemerkte men in den droevigen stoet MM. Dessain, burgemeester, Herlsens, Mast boom, Van Hoorenbeeck en Louveaux, schepen, Witmann, senateur, de gemeenteraadsleden, talrijke vrienden en kennissen. Ten 11 ure werd in de Sint-Romboutskerk de plechtige lijkdienst gecelebreerd, waarna de begrafenis plaats had op het stadskerkhof. De toestand van de gekwetsten is weer licht verbeterd, en men heeft goede hoop dat allen binnen eenigen tijd zullen hersteld zijn. Het onderzoek wordt, door het parket ieverig voortgezet. Reeds heeft men eene balk en eene partij ijzerwerk aangeslagen en naar de greffie van de rechtbank overgebracht. WERVICK Zondag middag is een ballon, bemand met twee rijselsche luchtvaarders, neergedaald in een beetenveld op de wijk Cruyseeeke. Twee jongelingen, die meehielpen aan het ontzwellen van den ballon, naderden te dicht en vielen noch boerinnen mishandeld, noch boter in de vaart geworpen. Die dit valsch gerucht ver spreidden, hebben de zaak fel overdreven. MEENEN Maandag avond vernam de policie dal twee deserteurs van hel leger zich schuil hielen aan de Kortrijkpoort. De opziener Troch en de agenten Debontridder en Notebaert trokken er heen en vonden de twee mannen in de herberg 't Pauwke bet waren Arthur Deleu, 23 jaar, soldaat bij hel 2e regiment kanonniers te Mechelen, e:i Gustaaf Vannacbe, 23 jaar, sol daat bij de vestingartillerie te Antwerpen. Deze laatste moet nog 7 maanden gevang uitdoen voor slagen met werkonbekwaamheid. Beiden werden aangehouden en naar in t stadsgevang geleid. Onder weg a ilden de vader.de broeders en de kennissen van Deleu dezen uit de handen haien een 200 tal personen achtervolgden de gevangenen en de policie moest een revolver schot in de lucht lossen om het voik schrik aan te jagen. Dank aan de versterking konden de twee deserteurs in het gevang opgesloten worden. Zij zijn dinsdag morgend naar Kortrijk overgebracht. Men kondigt de aanstaande benoeming aan van M. V, Schramme, gewezen substi tuut te Brugge, vroeger procureur te Yper, en nu prokureur des konings te Dender monde, tot prokureur generaal bij het Be roepshof van Gent, in vervanging van M. F. Vanden Bosch, die rechter benoemd is in Egypte. Zitting van 20 October 1910. Voorzitter, M. Biebuyck. Jacques Henri, leurder en Oepeele René werkman, beide te Yper, worden veroordeeld, de, eerste tot 8 dagen en 26 fr., de tweede tot 30 fr. voor wederzijdsehe slagen. Lammerand Louis, landbouwer te Nieuw kerke, krijgt 15 dagen en 26 fr. voor slagen en kwetsuren aan Reubrect t Eugenie, en 30 fr. voor braak van afsluitingen Leroy Leonard, landbouwer te Nieuwkerke, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Ghilbert Victor; Leroy Jules, landbouwer te Nieuwkerke, 15 fr. voor lichte gewelddaden op Ghilbert Victoralle 3 krijgen nog eik 20 fr. boete voor braak van roerende eigendommen. Voorwaardelijk voor de twee laatste. Collie Omer, landbouwer te Wrrvick, wordt voorwaardelijk veroordeeld tot 50 fr. boet voor slagen aan Nuytten Fanny en 10 fr. voor be leedigingen. Hij moet 10 fr. betalen aan de Burgerlijke Partij Foliebout Joseph, leurder, en zijne vrouw Tiberghein Marie, huishoudster, en Lietaert René, leurder te Yper, zijn vervolgd voorslagen toegebracht te hebben, de twee eerste aan den derden, en de derde aan den eersten zij wor den voorwaardelijk veroordeeld de eerste tot 50 fr. boet, de twee andere elk tot 26 fr. Blanckaert Henri, werkman te Poperinghe, vervolgd voor slagen aar. Beddeleem Pieler, word! veroordeeld tot 1 maand en 26 fr. hij krijgt daarenboven 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen en 15 fr. voor dronken schap. Deconinck Alidor, melserdiener te Hollebeke, wordt voorwaardelijk veroordeeld tot 15 dagen en 26 fr. voor bedreigingen jegens Platteau J. Deruyter Maurice, landwerker te Yper, ver volgd voor braak van afsluitingen ten nadeele van Adriaen Amand, wordt vrijgesproken, maar hij krijgt 15 fr. boet voor dronkenschap. Duprez Jules, melserdiener, Pynoo Alphonse, werkmanen Deweerdt, Julie, huishoudster, die de policieagenlen Maerten en Samyn gesmaad hebben, worden veroordeeld de eerste tot 30 fr. boet, de andere lot 26 fr. Gallens Gaston, landbouwer te Zonnebeke, Odou Maurice en Odou Canaille, landwerkers te Yper vervolgd om slagen en kwetsuren toege bracht te hebben aan Pblypo Henri, Phlypo Gustave en Deleye Emile, worden veroordeeld Callens en Odou Gamille voorwaardelijk elk tot 26 fr. boet, Odou Maurice tot 2 maanden en 50 fr. j Nolf Joseph, landwerker, zooder vaste woonst wordt veroordeeld tot 15 keeren 1 jaar gevang voor aanslagen op de eerbaarheid. Cappaert Joseph, peerdengeleider te Oost- nieuwkerke, krijgt 1 jaar gevang voor dergelijk De Rechtbank spreekt de onmiddelijke aan houding uit van Nolf en Cappaprl. Bra- BURGFRSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Derik Daniel, wyk C. Vaudeubereho Raphael, O. Ij. V. Kruisstraat Gerber Albert Schaalstraat. Labaere Gaston, wijk K. Huwelijken Octave Vanden Sergbe, Gemeentesecretarie en Margaiita Vantours, z. b. Maurice Lava, schoenmaker, en Reine bandis, kantwerkster. Cyrille Maat, brouwersgast en Irma Verpoot naaister. Sterfgevallen Van Renynghe Edouard, 75 jaar, landbouwer weduwaar van 1. Rosalie Caesteker, en 2. van Henrica Bouwe, wijk E. Tackoen Sophie 70 jaar, z. b weduwe van 1. Henri Bulckaert 6n 2. van Benoit Bossaert. Casselstraat. Foicke Jules, 36jaar, werkman, echtgenoot van Marie Leniere, Veurnestraat. - Lebbe Désiré, 63 jaap landbouwer, weduwaar van Therese Labaere' wijk B. Verstraete Ivonne, 7 maanden, Yner.' straat. Huwelijksaankondigingen Aloïse Bortier, landbouwer, en Sidonie Ma vaut, z. b. Florent Baelde, slachter, en Justine Cornette z. b. Charles Garcy, werkman, en Elisa Clabau kantwerkster. Alidor Brunee), werkman., en Irma Truwaut naaister. Achille Borios, vuurstoker, en Maria koghe, dienstmeid. Achille Bruneel, werkman, en Emma, Potti naaister. Joseph Boone, meubelmaker, en Elisa Vand Busseha, z. b. BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE Geboorte Bataillie Anna-Maria. Overlydens: Busschaert Petrus-I.eonard, YVedr van Verca- mer Pharailde, oud 70 l/2jaren. Schier Edou- ard-Leonard, weduwaar van Marie-Louise Har! teschene, oud 75 jareD. Huwelijksbeloften Masschelein Tbeophiel. wed' van Vandevyve ra Sylvie, en Vandenbulcka Eugenie wed Debeu'f Tüeophiel. Deleu Camille. met Ameel Helena van Becelaere. Masschelein Camille Alphonse Samyn Vietoririe-Marie. Lief. en bedwelmd ten gronde men droeg hen wat verder waar zij weldra tot bezinning kwamen. Lat klein ongeval gaf aan eenige domme zwan- zers gelegenheid om het gerucht te verspreiden dat de twee jongelingen, alsook een der lucht- vaarders, dood waren. M. MEIER, tandmeester te Kortrijk, laat zijne talrijke kalanten weten dlat hij voor on- bepaalden tijd te Yper geene raadpleging meer mori?°U eU d°°r niemand vervangen Voortaan wende men zich rechtstreeks tot t huis van den Tandmeester Meier, te Kor trijk op den hoek der Moescroenstraat, n 2, (huis met koetspoort), bij het gevang. De personen die zouden voornemens zijn nieuwe kunsttanden te doen inzetten, heb ben ons maar eenige dagen op voorhand te verwittigen's morgens te Kortrijk aanko mende, zullen zij denzelfden dag met hun meuw gebit kunnen vertrekken. POPERINGHE v rijdag laatst vreesde men voor onlusten od de botermarktdaarom was de policie ver- d00r Lwee 8endaruien. De, boter- tni 0 fioT. .e"heff akkoord s'echts 2.50 fr. -. 0 fi. te betalen de boter der melkerijep Tn een aan p,'^s te kooP Sesleld en werd -Len n l°8Wfjnk1 verkocht. Doch intusschen n.„ t 00P'Iede(1 dat zij geen waar genoeg oH«n üinlnHen ?Pdoen Plotseling boden zij allen gelijk drie frank en konden zich van om trent al de boter meester maken. Toen de bur gers en werklieden dit bemerkten, werden zij onrustig en misno>gd doch de policie kwam er tusschen. Daar heeft iedereen kunnen besta- tigen dat de hooge boterprijzen aan defransche opkoopers te wijten zijn. Van revolutie, van ge wapende pompiers, van onlusten, enz. was er mets evenmin werden banken omgeworpen Verklaringen van den 14 tot den 21 oct. 1910 Geboorten Samoy Daniël, Lange Thourou!straat Wolters Daniël, Hoornwerk. Mahieu Autonia, Bruggesteenweg Dewachter Elisabeth, Moloulaan. Da Gandt Florens, Hoornwerk. Ghesquiere Solange. Oude Kleêrmarkt. Maes Joanna, Elverdinghestraat. Geldhof Richard, Blinde Liedenstraat. De Bruyne Alois, id Huwelijk Moilion Robert, klakkenfabriekant, en De heere Julia, z. b. beiden te Yper. Sterfgevallen Truant Edouard, 74 j., z b. weduwaar, De- wilde Sophia. Lange Thouroutstraat. Vanderbeke Henri 4 weken. Rijsselstraat. Dumoulin Gaston, 4 jaren, Bruggesteenweg. Dumarey Henri, 95 j., z. b. ecbtgt Niclaeys Mathilda, L. Thouroutstraat. Mesdom Suzanna, 11)2 j., Meenensteenweg. Hoste Maria, 39 j., z. b. ongehuwd, Poperin- ghesteenweg. Verstraete Romania, 50 j., z. b. echtgte Vande- casteele eandre, Poperinghesteenweg. Servaas Vicioor, hulphovenier, en Maria Tim merman, z b. b1 iaën van Yper. Achie! Bories, vuurstoker, gehuisvest te Yper, en Maria Liefhoge, dienstmeid, gehuisvest te Poperinghe. BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorten Demey Cyrille. -- Dejonghe Agnes. Meers- seman Ceiiue. Vandevyver Henri. Duflou Anna. Merlevede Adrienne. Versavel Ma deleine. Dep jydt Joanna. Cappelle Camille. Huwelijken; Aloise Lowyck, landwerker, Eugenie Ver- slype, dienstmeid, beide te Vlameriinghe. Emile Debruyne, landbouwer, Maria Vande- pitte, z. b, beide te Vlamertinghe. Juliaan Beun, telefoonwerker, Magdalena Hardy weikster, beide te Vlamertinghe. Overlydens Jan Laroy, 80 jkostganger, echtgt van Lucie Debruyne. Barroo Martha, oud 3 m. Vermeulen Gerard, oud 4 in. Bondue Irma, oud 11 m. Rabau Achille, oud 1 ra. Huwelijksbeloften Jerome V*lcke, timmerman te Vlamertinghe, Irma Gryson, dienstmeid, te .Zuydschote. 21 Oct. l5 Cbt. X'irwe 100 kit 00 00 21 00 Kogge 00 90 15 00 CO 00 16 CO Boonen 00 00 00 0 Frwton 00 00 20 00 Aardappelen 0 0) 7 00 Koter 000 Oo 380 00 Kiers 0 00 3 50 MARKT VAN KORTRIJK, 17 oct. Tarwe r er ti'O kil. 19-50 a 20 00 roode tarwe 18-51 a 19 00 rog",*e 15-00 a O9-00; haver 16-00 a 16-25 booiien 20-50 a 21-10. Bi >ter- en eiermarkt. Boter, per kilo aan 3-00 a 3-40; eiers, de 25, aan 3-25 a imo. Aardappels (witte) per 100 k. aan 7-Oo a 7-50; roode). 00-00 a 00-00. Zaad- en oKemarht. Koolzaadolie, per 100 kilos, aan 57-25 a 00-00; lijnolie 101-50 a 00-00; vreemd en inlandsch koolzaad, per 100 kilos, 26-75 a 00-40 id. iynzaad 17-50 a 09-00 kool zaadkoeken, per 100 kilos. 12-00 a 00-00 lijn koeken 22-t»0 a 23 00 kempkoeken 00-00 ehi- corij 19 25 a 00-09. Veemarkt.17 oct. gestelde dieren, l.SVEND GEWICHT? 1® 2 49 Oasen 0-83 0-78 103 Vearzen 0-85 0-80 261 Koeien 0-82 0-75 37 Stieren 0-8 L 0-72 Er waren 405 te koop FEK KILO 3* 0-70 0-73 0 69 0-68 405 POPERINGHE 2i oct. 14 oef t arwe p. heet. 17 00 17 00 Rogge 12 20 12 20 Haver 12 20 12 20 Fiers de 25 3 65 a 3 90 3 15 Aardappelen de 100 kgr. 10 03 11 50 Boter 3 10 a 3 70 3 15 Hoppe de 50 kitogr. 6') 63 57 a63fr ANÏISEPTlpUE INSECTICIDE CONSERVATEUR DU £015 Remplace avantageusement le goudron el les peintures h l'huile. 1 kilo remplace 10 kilos de goudron. Le meilleur enduit peinture pour toutes boise- ries, charpenles, hangars, clófures, écuries, remises, pieux, etc. Assècbe les murs bumides. rneda.Uombard, Ypres. De Notaris JOSEPH BAYART, verblijvende te Becelaere, zal open baar te koop aanbieden, op de hier navolgende zitdagen Zitdagen (pijnen, draaiingen, zwaarmoedigheid) is het voldoende eenige Waltherypillen te nemen om het hoofd weer goed te krygen- 1 fr de doos

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2