M engelmaren s* m w m, m w> w GUiQO GEZELLE DICHTWERKEN KAART VAM DEN CONGO e Verplichtend onderwijs Examen A. Vogel in hel Davidsfonds Stadsharmooie Cercle Symph'onique Yprois De ziekte van de koningin De hertog van Braband Algemeene vólkstelling si Kerkelijk nieuws Policie-Hechtbank van Yper l it ter hand te koopen Huwelijksaankondiging w. PLOEGSTEERT KONINKRIJK 3ELGIE tFl fel O 5$ sflP sS& °J$> *3 Boctstraffelij ke Rechtbank var» Yper Callewaert-De Meulenaere twee partijen zaailand, gelegen te gen de plaats te Ziliebeke, langs de oude Zandvoorde strate, leidende naar den Pappot. Verdeeld in twee koopen. Zeer goed voor bouwgrond. Grootte te zamen boven de elf hon derd lands. Inlichtingen ten bureele van 't Nieuwsblad, Boterstraat, 36, Yper. MAR K YPER P R i J ZE N t'OPERINGI-IE dfcjfe»s* Mi-. g Veel werk zal de C. V. B. moeten in 't ooc honden of in 't leven roepen. Dit zal de belanghebbenden bekend gemaakt worden iu algemeene_vergadering. De cbristene vrouwenbeweging in Yper is geroepen om veel goeds te stichten. Geen twijfel dat het doel zal bereikt.worden ver mits edele Dame3, onder voorzitterschap van Mevrouw Struye, zich met hert en ziel Lebben toegewijd aan die maatschappelijke werking. 's Zondags bad eene eerste opvoering van het feest plaats gebad. Meest al de ouders en familieleden der kinder3 waren aanwezig..., misschien was er te veel volk, zoodanig dat de belanghebbende toehoorders gestoord werden door n iet-belangstellen de aanwezigen. Wellicht kunnen er middels ingebracht worden om een naaste keer de eerste opvoering ook in stilte en deftigheid te regelen als deze van den Maandag. 's Maandags, na het officieel avondfeest, was er een bijzonder feest voor al de zang- sters en speelsters die, in zeer groot getal, den avond overbrachten, na een smakelijk avondmaal, in leute en plezier en op de eer lijkste wyze St.-Catharina vierden. N. Overal dezelfde, de voorstaanders van.den leerplicht, gezeid van het verplichtend on derwijs, houden staan bij hoog en bij leeg dat de viaamsche provinciën van België, de verachterdste zijn ook van heel het ^land onder'opzichtjvan geleerdheid. Welnu, er is erne statistiek verschenen nopens de nieuw ingelijfde soldaten:oudste zonen des huisgezins en aan 't steertje komt voor de geleerdheid de liberale- socialiste provincie Henegouwen met meer dan 12 per honderd ongeletterden. Wat peist er 't Week Blad van De heer stadssekretaris Hector Vander pjonckt heeft met goedemuiislag-zijn exaam afgelegd, voor den middenjury, voor doktor ïii rechten. Onze beste gelukwenscben Donderdag 29 December 1910 komt Mr Albert Vogel, wereldberoemde tooneelspeler van 's Graven Hage, in Holland, Coriolaan, een meesterstuk van Shakespeare, vertaald door Dejong, in de Ypersche afdeeling van het Davidsfonds, in het katholiek Volkshuis, te Yper,'voordragen. Elkeen weet datjShakespeare een beroemde engelsche tooneelschrijver was, die leefde van 1564 tot 1616. Maar wie was Coriolaan, en wat schreef er Shakespeare over Coriolaan was een ronaeinsche veldheer, die, na 18 veldslagen gewonnen te hebben, door 't klein volk voor zijnen hoogmoed uit Rome gebannen wierd, toen hij door de grooten met 't oppergezag ging bekleed worden daarover verbitterd en vol wraak lust, bood hij zich bij Rome's vijanden aan, om zijn volk en vaderland te gaan vernie tigen hij was op het punt Rome te over meesteren, toen hij vrede miek, overwonnen door de smeekingen zijner vrouw en bijzon derlijk zijner moeder hij keerde weder naar het vijandig leger met veel oorlogsbuit, maar wierd hier vermoord ten jare 488 vóór Christus' geboorte. Het stuk speelt nü in of rond Rome, dan te Corioles en Antuim, steden der Volsken, vijanden van Rome. Het beslaat 29 tooneelen, waarvan hier de korte inhoud 1Te Rome.Twist en tweedracht heersch- teu in Rome tusschcn grooten en kleinen. Ca'ius Marcius, later bijgenaamd Coriolaan, behoorde tot de grooten de kleinen waren jaloersch van de overmacht der grooten, woelziek en bijzonderlijk vijandig van den dapperen maar hoogmoedigen Marcius. De burgeroorlog brak niet uit, dank aan eencn aanval der Volsken, waarin Marcius Rome verdedigde. 20 Te Corioles. Aufidius, bevelhebber der Volsken, trok op naar Rome, terwijl een tweede leger Corioles verdedigde 3° Te Rome. Bij Marcius'vertrek, sprak zijne moeder Volumnia moed en betrouwen in het hert van Marcius' vrouw, Virgilia. 4-10. Rond Corioles. Vóór Coriolus ge legerd, moest Marcius zijne vluchtende sol daten wederroepen hij achtervolgde dan de Volsken tot in hunne stad, waar men hem, alleen, insloot, maar waar hij uitgeraakte na eene vreeselijke slachting gepleegd te hebben. Marcius liep dan het tweede leger der Volsken te gemoet om den hoofdman Aufidius te verslaan Hij vloog dezen dapperen vijand op, en overwon Aufidius, man tegen man Hij had zich zoo dapper gedregen, dat men, bij zijnen naam, den glorienaam van Coriolaan voegde, als overwinnaar van Corioles Aufidius was zoo Marcius te doodeu manier. razend, dat hij besloot 't is gelijk op welke 11. Te Rome. De overwinnaar Coriolaan wierd als een held te Rome ontvangen. Maar de opleiders van 't klein volk vreesden dat hij zou consul worden. 12. De grooten mieken Coriolaan consul, op voorwaarde dat hij de gunst van 't klein volk verkreeg. Maar Coriolaan weigerde die gunst aan 't klein volk te vragen. 13. Hij vroeg ze, op aandringen zijner vrienden, en 't klein volk beloofde voor hem te stemmen. Maar de volksopleiders stoken kwaad vuur, en keerden de volksklas. 14. Coriolaan, kwaad voor dien omkeer, viel uit tegen 't klein volk en zijne opstokers. Deze wilden hem vermoorden, maar zijne vrienden bewilligden hem om te vertrekken, en beloofden aan 't klein volk dat hij later vriendelijker zou zijn. 15. Zijne moeder haalde hem eindelijk over tot geveinsde vriendelijkheid. 16. Maar in eene volksvergadering noemde hem iemand eenen volksverrader, en daarop viel Coriolaan zoodanig tegen 't klein volk uit, dat dit hem uit Rome verbannen ver klaarde en wegjoeg. 17. Coriolaan stuurde een laatste vaarwel aan bloedverwanten vrienden en verliet Rome. 18. Coriolaan's moeder en vrouw ver weten de volksophitsers de verbanning van den ferdiensteiijksten verdediger van Rome. 19. Rond Antuim. Nicanor (Coriolaan) vernam dat de Volsken van zin waren Rome weer aan te vallen. 20. Hij zocht Aufidius'huis. 21. Hij vermeldde er zijne verbanning, sprak van zijne wraakzucht, zoodanig dat de Volsken besloten met Coriolaan Rome te gaan aanvallen. 22. Te Rome. Men vernam den aanval te Rome met wanhoop in 't hert. 23. Aufidius hoopte door,Coriolaan Rome in te nemen en hem dan ten onder te bren gen. 24. Rome zendt zijnen opperbevelhebber en dan Coriolaan's besten vriend naar Corio laan. 25. Zij bekwamen niets. 26. Coriolaan's moeder ging hem dan vinden met zijne vrouw, zijn zoontje en edelvrouvven. Hij wierd eindelijk overwon nen door hare smeekingen en miek vrede met Rome. 27-28, Men juichte dien goeden uitslag toe te Rome. 29 Te Antuim. Coriolaan keerde naar Antuim weer met veel oorlogsbuit, maar samenzweerders doodigden hem in eenen woordentwist tusschen hem en Aufidius. Die dat meesterstuk meesterlijk wil hooren voordragen, wordt verwacht in het Volks huis van Yper, Donderdag 29 Dec. 1910, om 7 1/2 ure 's avonds. Concert, Zondag 11 December 1910, in de Haile (Pauwelszaal), om 6 ure s'avonds. (Ingang aan 't Nieuwerk). Spelwijzer 1. Sous les drapeaux, Allegro militaire. von Blon. 2. Flandre,Grande Marche. Stoenebruzen. 3. Kermesse-flamande,extraite de Milen- ka de J. Blockx, arr. p. F. Deconinck. a) Kermesse b) Danse des sabots c) Entree des rhétoriciens d) Scène d'amoure) Entrée des Zingaris. 4. Pavane Ecossaise. Gab/Allier. 5. De lustige boer, fantaisie du l'opérette de Léo Fall. arr. p. F. Deconinck. De symfonie,onder de kundige leiding van den heer Alb. Van Egroo, die verleden win ter zoovee! bijval genoten heeft met haar muziekfeest Beethoven zal haar eerste winterfeest geven in den stadsschouwburg op Zondag 11 December ten 3 1/2 ure namiddag. De feestwijzer is dezen keer samengesteld uit werken van F. Mendelsshon. De volgende stukken zullen er uitgevoerd worden. 1. Sonate voor Vedel en Klavier(doorMM. Alb. Van Egroo en Lod. Vanhoutte.) 2. Quatuor voor snaartuigen. 3. Capricio voor Klavier (Mr Lod. Van houtte met begeleiding van snaartuigen.) 4. Symfonie in la min. Dinsdag avond, ten 6 ure 15, werd door Drs Stiénon en Leboeuf het volgende bulle- tijn afgekondigd De toestand blijft gunstig. De betera is, 's morgends waargeno men. duurt voort. En na de consultatie die woensdag mor- gend, ten 9 ure, plaats had, was het bulle- tijn nog beter De ziekte begint regematig af te nemen. Da algemeens toestand is vol doende. De ziekte heeft een gunstigen keer geno mes. De koorts neemt af; dinsdag was zij 37.6 graden, en woensdag nog maar 37.3. In de soort van ziekte waardoor de koningin aangetast is, moet de beterschap stilaan en niet plotseling komen. En dat is het geval voor de doorluchtige .ziek. Men mag er zich over verheugen. Woensdag namiddag heeft H.K. H. de gravin van Vlaanderen, die de opening der Tentoonstelling van Vrouwenkuast bijwoon de, het volgende verklaard Wij zijn zeer gelukkig. De laatste berichten zjjn inder daad goed, en onze onrust mag verdwijnen. Het was zoo zeer de ziekte zelf niet, die van aard is om ons te verontrusten, maar wel de verwikkelingen die er uit konden voortsprui ten en die, zoo het Bchijnt, nu niet meer te vreezen zijn. En de gravin van Vlaanderen waarlijk gelukkig uit. Woensdag avond Woensdag avond, ten 6 ure 30, werd het volgende bulletijn afgekondigdDag goed. De koorts neemt voortdurend regelmatig at', (get.) Drs Stiénon en Leboeuf. CUERNE zag er Ket oudste zoontje van koning Albert en koningin Elisabeth, prins Leopold, hertog van Braband, die sedert 3 dezer zijn tiende jaar ingetreden is, zal binnen kort zijne eerste rijlessen ontvangen koning Albert heeft hem een poney geschonken. De luite nant Lancksweer, van het 2e gidsen, is gelast den jongen prins is het rijden te oefenen. RENINGHELST Op Dinsdag 29 November waren al de buizen der dorpplaats bevlagd, ter gelegenheid van den Gulden-Bruiloft der eehtgenooten Lame- rant-Carton. Om 11 uren wierd de plechtige Jubelmis opgedragen door den zoon der Jubilarissen, priester t'Yper. Onder de aanwe zigen bemerkte men drie broeders van den Jubilaris, allen ouder dan hij, en waarvan er een zeven-en-vijftig jaar huwelijk telt. Eene brooddeeling aan den arme sloot de plechtigheid. RUYSSELEDE De genaamde Emiel Van Hecke, 40 jaar oud- hulpbewaker in de Staatsweldadigheidscbool, wonende in den Appels». stond maandag nacht in zijnen slaap op en viel uit een venster van bet tweede verdiep op de straatsteenen. De on gelukkige, die erg gekwetst is, ontving aan stonds de H. Olie een geneesheer kwam hem, de noodtge zorgen toedienen. Woensdag morgen heeft er een hevige brand gewoed in de zwingelfabriek van MM. Jan en Jules Malisse. tiet vuur was begonnen in den «duivel», door het heetdraaien van dm as.Haai de eigenaars afwezig waren, kon men nog de schade niet bepalen, 't Is reeds de vijfde of de zesde maal dat erin die fabriek brand uitbreekt. Ze vertelden aan De Biene dat de genever was afgeslagen. A wel, zei De Biene, dat is nu den eersten keer dat ik plezier heb bij 't hooren dat ze mijn besten vriend hebben afgeslagen. KEMMEL De eehtgenoote Désiré Girard, 25 jaar, dag loonster alhier, liet vrijdag avond voor een oogenblik haar zoontje,18 maanden oud,alleen. Het knaapje dal in zijn wieg lag, geplaatsl tegen den tafel, sloeg de brandende petrollarnp om. Het vocht spatte op de dekens en weldra stond de wieg in laaie vlam. Toen de onvoorzichtige moeder terugkwam, was haar kind bijna ver koold met de vlammen uit te dooven bekwam zij erge brand -onden aan de handen.Het arme wichtje werd naar het gasthuis gebracht, waar het overleden is. De jachtwachter Eiias Maes was vrijdag nacht op ronde in de bosschen Labarre te Ploegsteert, toehehoorende aan de gebroeders Dansette, van Armentiers. Rond 2 ure 's morgeus hoorde Maes eenige geweerschoten knallen en hij ging in de richting vanwaar het gerucht kwam. Hij zag drie wildslroopers die in hinderlaag warén, opspringen en liep in hunne richting. Toen hij een der drie mannen wilde vastgrijpen,bekwam hij ren geweldigen slag op den buik met een geweerkolf; Maes viel half bedwelmd ter. gronde. Een der stroopers lichtte den loop van het geweer op den jachtwachter en zegde hem dat, indien hij de gendarmen dierf verwittigen, men hem dezen winter het hoofd aan stukken zou schieten. Maes kon een naburig huis berei ken, waar hij door een geneesheer verzorgd werd. De gendarmerie van den Bizet heefteen onderzeek geopend. Het parket van Yper is woensdag namiddag in de gemeente geweest, om een onderzoek te doen over den aanval, waarvan de jachtwachter Maes het slachtoffer was, hij verkeert thans in onrustwekkenden toestand tengevolge van den kolfslag op zijn buik, door een drr stroopers toegebracht. De wildslroopers zijn nog niet gekend. 1NGOYGHEM ure, is er brand Woensdag ontstaan bij avond rond 7 Aloïs Vancompernolle, konijnen koopman, aan den Steetien molen. De woning en de stalling zijn afgebrand het peerd en hei vee konden gered worden, doch verder is heel de inboedel tie prooi der vlammen geworden. Do schade is door verzekering gedekt. Pinnekens Felen verkeerde met Stooters Mie en hij ging bij haar vader en vroeg om mtt haar te trouwen... Zoo zei haar vader, een lastige vent., ge meent dat mijn dochter u geer- ne ziel Ja, zei Felen, maar 'k zou u geerne iets vragen Is er nog nooit in uwe famiiie een geval van krankzinnigheid geweest Ha, zeids vader, wij en hebber» nog hooit een zot. in ons familie gehad en zoolang als ik leef, en zal er, potdekke, geenen in komen ook Bonjour, Felen KOMEN M. Eugeen Dumortier, houder van het Café de Bruxellesv.erd 'savonds, rond 10 1|2 ure, in de Wervickstraat zonder de minste reden aangevallen door drie kerels, een Korlrijkzaan en twee inwoners der gemeente. M. Dumortier werd zoo erg geslagen en gestampt,dat hij doer een geneesheer moest verzorgd worden. Een der aanvallers is door de gendarmen aange houden '1 is de genaamde Pieter Staesens, die sedert juli 1909 ontvlucht was uit de weldadig heidsscbool van Yper. De kerel, is lerug naar zijn ou-t logement overgebracht. WOEDENDE KRANKZINNIGHEID Zondag morgen, rond 7 ure, war-en te Brussel de, bedienden van den postwagen 170, om 5 ure 20 uit Greil aangekomen, en" op een zijspoor geplaatst, ooggetuigen van een vreeselijk looneei. Zij waren bezig de briefwisseling te verdeelen, als eensklaps een gehuil als van een wild dier gehoord werd. Een man, met ver wilderden blik en geweldig bevend, verlist zijn werktafel. In zijne hand hield hij een groot mes. Hij wilde zijne verschrikte makkers treffen. De man, een postbediende, zekere Maxime Guignet, oud 4-5 jaar, wonende Lepicstraat., 74, was plotselings krankzinnig geworden. Gedu rende eenige minuten volgde een verwoeden strijd, drie kloeke mannen werden door den zinnelooze bedreigd. Een bediende, door een erge messteek aan den linkerslaap getroffen, viel neer. Het bloed spatte uit de gapende wonde en vloeide op den plankenvloer van den wagon. Anderen zouden hetzelfde lol ondergaan heb ben, als er gelufckiglijk nu hulp opdaagde. Guignet werd neergeworpen, sterk gebonden. Hij huilde gedurig en riep dat hij door schur ken achtervolgd werd. De ongelukkige poogde hem los te wringen. Eindelijk kon men hem in een rijtuig naar het gasthuis voeren. De gekwetste, Paul de Rammelaire, die eerst naar het gasthuis gevoerd, en dan huiswaarts gebracht. De schoolmeester van een dorp nabij de Waai- sche taalgrens kende maar heel gebrekkig Viaamsch. Zijn onderwijs aan die Viaamsche kinders waserdan ook naar. De nieuwbenoem de opziener ondervroeg de leerlingen gem en kele wist er wat af. Hoeveel goden ziju er Hoeveel goddelijkepersonen? nGeen antwoord Hoeveei sacramenten zijn er Hoeveel van de levenden Hoeveel van de dooden Wejsr geen antwoord. Maar meester,hoeis't toch mogelijk? 'tlsde manier van vraag, mijnheer de inspecteur zal ik eens vragen:«Louis hoeveel is er van de God? Eén meester. En hoeveel van de persoon Drij, meester. Jean/J hoeveel is er van de Sacrament Zever, meester. Hoeveel van de leef? VijfEn hoeveel van de kapot Twee Niet waar,mijnheer de inspecteur, alles hangt af van de manier van de vraag. DRANKMISBRUIK Het en gaat. zoo slecht niet en 't is voor den 500" keer dat wij lezen in de gazetten, dat te Brussel, een dronken kerel van de trappen viel en den schedel brak, en dat hier en daar door dronken jongelingen in een drankhuis, alles kort en kleine geslagen wierd. Daarenboven zien wij dikwijls dronken man nen of vrouwen langs wegen en straten. Het en gaat zoo slecht niet. Heldinnen.—In eene herberg van de Fousny- plaats U Brussel, had eene hoop wijven zitteu drinken. Rond middennacht vielen zij aan het vechten gelijk honden.Pinteglazen en flesscben, en stoelen en tafels werden kort en klein gemaakt. Dat maakt de sterke drank van het zwakke geslacht. Men zegt op den vreemde dat Vlamingen ste ken met messen, en dat is waar, maar zegt mij waar en wanneer door den Vlaming zulke on- menschelijke. daden gepleegd worden ■#1 Men zegt dat ons volk niet vatbaar is voor kunst en schoonheid, maar zeg eens wat leeren wij aanons volk als wij drinkgeld geven en drank aanbieden, zelfs aan dezen die dat niet begeeren Ja, voorwaar, het en gaat zoo slecht niet WESTNIEUWKERKE Daar heelt eeu vreeselijke» storm gewoed te Nieuwkerke. en hebben wij er hier te Yper niet vele van geware geworden, 't is alleenlijk omdat de Kemmslberg ertusschen staat, die nog aan tijden de vlage heeft kunnen afkoeren. De gazetten van verre en na hebben erover geschreven en de buitengewone briefwisselaar van't Pbogbès zelve heeft zijne penne gescherpt om erover verslag te geven aan zijn blad. Scriptor begint alzoo «Geheel Nieuwkerke staat op sprieten. De oorzake ervan 't is dat men bij eene begraving brood heeft gedeeld aan de kinders der katho- lieke scholen Zou'je niet sterven in uw Immdernouwen als ge dat leestScriptor's haren rezen te berge op zijne kletskop als hij't schreef. Watbrood ge ven aan de kinders van de katholieke scholen 't er wilt niet gepeisd zijn. Bij de begraving van Madame Weduwe Ver- lii] le werd er inderdaad brood gedeeld aan al de armen der gemeente en daarbij nog aan de kin ders der katholieke scholen. De lezers van 't Nieuwsblad en zien daarin misschien nog geen redens om zulk ongewearte te veroorzaken, maar Scriptor vertelt dat de liberalen van verontweerdiging zelfs naar de begraving niet en wilden gaan. Dat is volgens hem zelfs een beetje wreed, dattoogt al te klaar dat man aan den liberalen kant de ontvangen Woldaden wat al te gauw vergeten heeft, en dat men den lijkdienst niet bijwoont om t.e bidden voor de zielerust der overledene, nocb om eere en hulde te beewijzena an de afgestorvene, maar enkel en alleen dat ze naar eenen lijkdienst gaan als za er belang bij hebben of eene betooging willen inriehtea ten voordeele hunner partij. Wat de ware Nieuwkerkenaars betreft ze peizen zij gelijk Vader Cats Doe wel en zie niet om 't Is d'oude Viaamsche leuze! Lector. De Gouverneur der Provincie brengt de inwoners ter kennis dat, op 3i December aanstaande, zal overgegaan worden tot de algemeene volkstelling des Rijks. De volkstelling welke, volgens de wet van 2 Juni 1856om de tien jaar moet plaats heb ben is slechts een bestuurlijke maatregel en heeft geen fiskaal karakter. Zij heeft enkel voor doel het getal inwoners vast te stellen van elke gemeente, hun geslacht, hunnen ouderdom, hun burgerlijken stand, hunne geboorteplaats, hun land vaa nationaliteit, de landstalen welke zij spreken, den graad van hun onderwijs, eindelijk hunne beroe pen, ambten of betrekkingen. De eerste helft der maand December zullen de door het Gemeentebestuur afgevaardigde volkstellers aan elk gezin eene of meer kaar ten behandigen, bestemd tot inschrijving der gevraagde inlichtingen over al de aanwezige of afwezige leden van het gezin, en over de personen, die tijdelijk in het huis wonen doch elders hun gewoon verblijf hebben. Daar de nauwkeurigheid der verklaringen onmisbaar is voor het welgulukken der volkstelling,is het raadzaam, datde personen, die eenigszins twijfelen over een of ander punt, namelijk over het jaar der geboorte (en zelfs over de maand, indien het kinderen be neden de twee jaar betreft), van nu af de noo- dige opzoekingen doen om in staat te zijn alie vertraging bij hunne schriftelijke antwoor den te voorkomen. De personen, dia zouden weigeren de kaarten NAUWKEURIG in te vullen, of'de noodige gegevens te dien einde te verstrek ken, zijn strafbaar met de geldboet, bedreigd bij artikel 5 der voormelde wet van 2 Juni 1856en die kan beloopen tot 100 frank. Te Brugge, den 28" November 1910. De Gouverneur der Provincie, Baron RUZETTE. Kerk van den II. Martinus Broederschap van O. L. V. van Lourdes en Vereeniging des gebeds voor de bekeering der zondaars. December, feestdag van Donderdag 8n 0 L. V. Onbevlekt. Vollen aflaat. Solemneele Mis ten 8 ure voor de leden van het broederschap. Zitting van 1 December igio. Voorzitter, M. Biebuyck. Savaste Emile koopman in kolen te Ploeg steert. wordt veroordeeld tot 3 maanden ge vang, voor bedriegeljjke bankbreuk, en 1 maand voor enkele bankbreuk. In een gevecht dat ontstond tusschen De- fever Léon, fabriekw.-rker te Wervict, er. eenige andere jonge lieden, trok hy zjjn mes en gaf er versche dene steken rneê aan bemuysere Arthur, die gedurende 5 tot weken onbekwaam geweest is te werken. De Rechtbank veroor deeld Defever bij verstek tot S maanden en 100 t'r. en beveelt zyne onmiddellijke aanhouding. Delmasre Arthur, landwerker te Cornen, krijgt 1 maand eng 26 fr. voor diefte van eene reddingskoord ten nadeele der stad Comen en 1 maand en 26 voor misbruik van vertrouwen daar bij een rijwiel, onlleend aan Vandaele Arthur, verkocht bad. Decoker Marcel, metser te Comen, en leeft in geene groote vriendschap met den politie commissaris Deraeve. Deze was in bezit van een bevel van aanhouding tegen Decoker, en hij ontmoette hem op 7 Oogst 11. Hy ging naar hem toe om hem aan te houden, maar Decoker en was niet van gedacht zich ie laten aanhouden hij sprong naar den commissaris toe, wierp hem ten gronde, gaf hem menige voetstampen in het aangezicht terwijl hij hem met smaadwoorden overlaadde. Eindelijk trok hij zijn mes en be dreigde zyu slachtoffer te dooden. De commissa ris gelukte erin hem een stamp op zynen hand te geven dat het mes eruit viel. Intusschentjjd wierd de gendarmerie verwittigd en de bevel hebber kwam ter plaats met twee zijner mannen Decoker wie; d dan opgeleid er. 's anderdaags naar het gevang van Yper gevoerd om zyne straf uit te hoeten. Uit het gevang gekomen ont moette hy den commissaris en srnaad-le hem op nieuw. De Rechtbank veroordeelt Decoker bij verstek tot 2 maal 2 maanden en 5 fr. voor smaad 8 maanden en 100 fr. voor slagen. Zyne onmiddellijke aanhouding wordt bevolen. Decoene Canaille, werkman te Ploegsteert, wordt veroordeeld tot 3 maanden gevang voor diefte met beklimming van eene hen ten nadeele van Ducroquet Jules. Laire Emilien, landbouwer te Hollebeke, 50 fr. voor jachtmisdryf. Ghekiere Sylvère, leeglooper te Wervick, krygt-i maanden gevang voor diefte met braak, van eenen haan ten nadeele van Cael Charles. Zitting van 3o November 1910 Voorzitter, M. GravetOpenbaar Ministerie, M. Vanden Biaembusscbe, policiekommissaris, Grefiier, M. Gastel. Om te rijden per rijwiel, A onvoorzien van licht en signaal Bocarren Edouard. van Zantvoorde, 2 maal 2 fr. voorw. Vandenbroucke Emile, van Dickebusch, 2 maal 2 fr. voorw.—Leire Franc., van Ziliebeke, 2 maal 2 fr. Om gereden te hebben onvoorzien van licht: Noyez Cyrilie, van Zonnebeke, 2 fr. voorw. DesmytierSyivain, van Wervick. 2 fr. boete. Delobei Hector, van Becelaere, 2 fr voorw. Lepla Lievin, van Becelaere, 2 fr. boete. Debruyne Hilaire, vanVlamertinghe, 2 fr.boete. Marseloo Cyrilie, van Yper, 2 fr. voorw. Dedeyster Oscar, van Yper, 2 fr. voorw. Quaghebeur Jeroom, van Kern mei, 2 fr. boete; Beeckman Karei, burg. verantw. Delanotte Marcel, v,an Vlamertinghe, Wyekaert Arthur, elk 2 fr., voorw. Mahieu Charles, van Yper, Billiau Emiel, van Vlamertinghe, Goemaere Cyr.,van Westoutre, elk 2 fr. voorw. Caudry Leon, van Merckem, 2 fr. boete. -- Wylleman Antoine, van Poperingho, 2 fr. boete. Gille- bert Cyrilie, van Yper, 2 fr. boete, Verstraete Maurice, van Poperingbe, 2 fr. vooorw. Dewuif Jules, van Yper, 5 fr. boete en Cornette Werner is burg, verantw. Om per rijwiel 00 het voorland gereden te hebben Rousserez Achille, van Voormezeele, 2 fi. voorw. en nog 2 fr. ook voorw. 0111 Ie rijden zonder frei-n. Malfait Alfons, van Voorme zeele, 2 fr. voorw. Verslype Je,room, van Yperen Verslype Aloïs, van Vlamertinghe, elk 2 fr. voorw. Valcke Leopold, van Yper, 2 fr. boete. Roose Gustave, yan Woumen, 2 fr. voorw. Zonder licht, frein noch signaal Vandeputte Achille, van Langemarck,3 maal 2 fr. voorw. Vereecke Victor, van Yper, 3 maal 2 fr. voorw. Dc.rycke Gelestin, van Elverdirighe, 3 maal 2 fr. voorw. Bruneel Canaille, vanElverdinghe, 3 maal i fr. voorw. Zonder signaal Develter Flavie, van PoelcapelIe,2 fr. voorw. Lenoir Jeroom, van Langbemarck, 2 fr. id. Zonder nummerplaat Vermeulen Hubert, van El verdingheen Cla- rysse August, van Watou, elk 2 fr. boste. Zonder frein noch signaal Lemahieu Leon, van Langemarck, 2 maal 2fr. voorw. Om gereden (e hebben met hun gespan op den veioweg Plancqueel Achille, van Westoutre. 5 fr. voorw. Iluyghe Jnlien, van Poelcapelle, 2fr. voorw.Lecointre Désiré, van Becelaere. 2 fr. boete. Casteleyn Maurice, van Rouseiaere, is vrijgesproken. Om gereden te hebben met 3 aaneengehechte karren zonder naamplaat: Heughebaert Camil-e, van Langemarck, 2 fr- boete met 2 aaneenge hechte" triquebalien Verkinderen Cyriei, van Yper, 2 fr. boete. Om gewaterd te hebben op den openbaren weg Hoorelbeke Pieter, van Yper, 3 fr. boete. Voor dronkenschap Knoeksert Honoré. van Gheluvelt, 3fr. voorw. Maes Alfons van Yper, 5 fr. boete Behaeghe! Pierre, van Lange marck, 10 fr. boete. Sohier Basil», van Pope ringbe, (bijhervalling) 25 fr. boete.Derons Au gust, van Yper, (idem) 25 fr. boete. Derons Frans, van Yper, 15 fr. boete en 5 fr. voor brake van roerende voorwerpen. Om drank te bestellen aan dronken personen Lobelia Canaille, van Oostvleteren, 5 f. boete. Voor uachtgeruchte Gryson Camille, van Co men, 5 f. boete. Voor beleedigingenVandonbussche Theo- ptaiel, van Langemarck. 5 f. boete. Labit Ma rie en Mesure Clementine, beiden van Yper, elk 5 t. voorw. voor de laatste. Scheirlinck Euge nie, yan Yper 5 f. boe'ë Scheirlinck Henri, ook van per, krijgt 10 f. voor licht© geweldaden. Decroix Hélène, Dubois Mariél en Augusta, Terryn Julienne, allen van Becelaere, zijn vrij- gesproken, Dubois Eugenie krijgt, 10 f. boste voor slaaenaan Ameye. Gouwy Smileva 1 Yper, 5 f. boete, voor verwytsels. Voor slagen en kneuzingen Debaene Arthur van Dickebusch. 5fr. boete Dewuif Raymond krijgt lo fr. voor bedreigingen.— Dehollander August, van Yper. 5 dagen gevang. Kastecker Julia, van Yper, 10 fr. voorw Knockaert Cam. van Gheluvelt, 5fr. voorw, Florisroone Henri Descamps Eugenie en Pauwelyn Emilie allen van Bixscbote, eik 5 fr. voorw. Debaene Arth van Dickebusch, 10 fr. boete. Om vuur- gemaakt te hebben op min dan toe m afstand der huizen Dspuydï Felix, van Voor mezeele, 1 fr. voorwaardelijk. Om te laten dansen hebben zonder toelating Pauwels Jules en Mahieu Charles, beiden van Yper, beiden 5 fr. boete en betalen der taks. Voor beschadiging van roerende voorwerpen- Soenen Cyriel en Huyghe Camiel, beiden van Poelcapelle, eik 10 fr. voorwaardelijk. Om zynen ingespannen hond niet gemuilband te hebben: Pattyn Sylveer. van Yper, 2 fr. boete. Om niet voorzien te zyn van een uittreksel uit den gi boorteakt van minderjarigen - Minnaert Pierre, van Gendbrugge, 5 tv. voorw. hij krngt nog 2 maal 2 fr. voorw. om zijnen hond niet' te voorzien van medalie noch muilband. Bifeoo Hector, Vandamme Henri, Clarebout Désiré en Noliet Polydoor, allen van Vlamer tinghe, en Roflack Charles, van Dickebusch, krijgen elk 3 fr., voorw. voor de 3 eerste de eerste om zijne herberg na de policieuur open gehouden te tmbben, de andere om er ztch be vonden te hebben. de 10 deelen voor 80 CEMTIEMEEii per deel dat is de volksuitgave die wy thans in den handel brengen In 10 smaakvolle deeltjes, gedrukt opgoed papier, met glasheldere letter, in klein formaat, zuilen Gezelle's Dichtwerken kosten fr. 8.— De l O deelen in 5 linnen banden fr. 12.— In 5 sierlijke lederen banden, zeer smaakvol fr. ig. De inhOud der tien deelen: I. Dichtoefeningen. II. Kerkhofblommen. III. Gedichten, Gehangen, Gebeden en Kleengedichtjes. IVLiederen, Gedichten et Reliqua. V- VI, Tijd krans VII- VIII. Rijmsnoer: IU. Hiawatha's Lied. X. Laatste Verben. Wij wyzen er op dat elk bundeltje van 160-2 0 bladzijden bevat en dat 80 centiemen vcor elk deeltje dus wel een uiterst lagen prijs is. Noch tans raden wij u aan de 5 deelen gebonden te koopen, ze blijven dan beter bewaard, zien er fraaier -.zit in uwe bibliotheek en voor dien prijs zult ge ze nooit kunnen doen binden. Van deze uitgave worden geen afzon derlijke deelen verkocht en alleen volledige stellen afgeleverd. Vrachtvrij thuis bezorgd door Boekhandelaar BOTERSTRAAT, 36, YPER. :&ri Bij KAREL BEYAERT, 6, Mariastraat, te Brugge, is verschenenceen Prachtisen Al manak van het Allerheiligste Sakrament. Deze almanak is samengesteld uit 4 cartons op beide kanten gedrukt, groot 32Xz5 cm. welke met een lintje samenhoudend de eenè achter de andere kunnen gelegd worden. De verkoopprijs is vastgesteld op 1 frank. Tarwe Rogge Haver Booiten Erwlorj •Vardappelaa Rotor 19 Nov. too kli. 19 30 14 25 46 10 00 00 18 50 8 75 300 00 5 00 El er-s ROUSSELARE Oude- Tarwe Roode Rogge Haver Boonen Aardappelen Poter per kilo Eiers per 25 Sukryb. besch. wagon op schip 4911 wagon schip Koolzaadolie 100 kil. Lijnzaadolie Viggens 22 49 17 5') 44 50 t6 20 10 3 - 4 68 25 50 26 17 17 25 60 1' 2 50 25 Dec. 00 00 00 00 00 00 •30 00 00 00 0 00 000 00 0 00 nov. 19 50 18' - 15 16 50 21 10 50 3 20 4 93 35 MARKT VAN KORTR1JK, 28 nov, Tarwe jjer l"ü kil. 20-50 a rood» tarwe 17-00 a 1/ o9 rogge 14 75 a 15-00; haver 16-00 a lö--'0 boonen 20-00 a 21-50. öi 1,ter- en eiermarkt. Boter n<?r kilo aan 2-90 a 3-10; eiers. de 25. aar» 4-25 a 5-oo Aardappels (witte) per 100 k. aan 9 00 a 9 oir roode), GO-CO a 00-00. Zaad- en oliemarkt. Koolzaadolie, per 100 koos, aan 59 25 a y0-00 lynoJie 1C1-25 a 00-cc- vreemd en inlandsoh koolzaad, por 100 kiios' 26-00 a CO-eo id. lijnzaad 45-00 a 00-0" kooi- zaad.koeken, per 100 kilos, t0-(K> a 00-00 lijn koeken 21-5a 23 00 kempkoefcen 00-00* - chi cory 23 00 a 23-25. Veemarkt, 21 nov. Sr waren 366 te koop gestelde dieren. LBVEND 1° 40 Ossen 0-87 99 Veerzen 0-89 2 4 Koeien o-36 36 Stieren 0-83 gewicht 2« 0-80 0-82 0-78 0-75 FRB SILO 3" 0-72 0-75 0 71 0-70 366 Tarwe p. beet. Rogge rin ver Eiers de 25 Aardappelen èe too ke Boter Hoppe de 5J kilogr. 2 dec. 47 00 12 20 12 20 4 95 9 50 3 00 57 00 - 3 15 11 nov. 17 00 12 00 12 20 4 60 li 50 3 (0 48 00 T0 verkrijgen bij CA.LLEWA.ERÏ - DE MEULENAERE boekhandelaar Yper, de a rist verschenen BURGERSTAND VAN YPER Verklaringen van den 25 Nov. tot den 2 Dec. 191C. Geboorten Vandendriessehe Simonne, Aiphonse Vanden- peereboocplaats. Stratsaert Josepha, Korte Thouroutstraat. \anderghote Cecilia, Dickebu-clisteenweg. Bruenin Julia. Pannestraat. Besle Medard, Dixmudesteenweg. Reydant Albert, Kanonstraat. Claeys Martha, Maagdenstraat Swyngedouw Joseph, Dickebusehsteenweg Swyngedouw Gerard, Dickebuschsteenweg. Banckaert Ivonne, Kalfvaart. Laplace Philemon, Lange Thouroutstraat Verleure Florentine, Mondstraat. Philippart Suzanne, Aiphonse Vand.enpeere- boornplaats. Huwelijken Wolters Charles, letterzetter, wede. Tra est Sidonie, AFlorentyn Valentine, strijkster, beiden van Yper, Michiel Adoiphe, kleermaker, wedr. Ruffelet Celine. Maerten Sylvie. wasehvrouw, Wwe Merveillie Auguste, beiden te Yper. Lorrain Emile, timmerman, Vangeel Maria, z. b. b-iden te Yper. Sterfgevallen Santy Maria, 53 j., ongehuwd, Surmont de volsberghestraaï. Bailleul Maria. 79 j., z. b., Wwe Waelkens berduiand, Oude Houtmarkstraat. Mergaerts Valentine,4 j., Dickebuschsteenweg. Derameau Sophie,90 j.,z. b., Wwe DoomCliar- igs, Ryseisteenweg. Vandenbilcke Emile, 5 m., Zaalhot. Walters Agnes, 2 j., Hoornwerk. Ollevier Victor, 14/2 j., Pennestraat. Jules Bourgeois, 'aardewerker, en Maria Ros eau, z. b., beiden van Yper. BURGERSTAND VAN PROVEN Maand November. Geboorten Vanlaeres Cyriel, z. v. Auguste on van Fos- saert Eugenie. Degros Camiel, z. v. Eduard en van Booghs Euohrasie. Huwelijk DesmyttereJules, landbouwer, en Elslander Philippine, herbergierster, beiden te Proven. Sterfgevallen Laseure Marcel, z. v. Camiel en van Bousse- maere Marie, oud t maand. Decaesteker Gery. z v. Jules en van Decroo Elodie, oud 3 maanden. Dewippe Maurits, z v. Emiel en van Gruwier Romanie, oud 6 maanden. Gryson Robert, z. v. Jules en van Pannekoecka Emma, oud 6 maa:;dsu. Savaete Valère, z. v. I.odewijk en van Lagae Maria, oud 5 maanden. BURGERSTAND VAN RENINGHELST Geboorten Cornette André. z. v. Cyriel. Cuvelier Maria, d. v. Gustave HeDnebel André, z. v, Livin. Cappoen André, z v Jules. Overlijdens Gastel Estelia, 4 m. oud. d. v. Camiel. De' puydt René, 29 j., landbouwer, echtgt. van Gau- quie Augusta. Brvsbaert Martha, 2jaar en 10 maanden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2