GROOT CONCERT M engelmaren SMUOMT Gü EENE HOFSTEDE GEZELLES m 00 m së door de Koninklijke Fanfare Aan de Vaart »98S 69S99.9899 DE STERVENDE KNAAP ROND DE WERELD Engeland Amerika Vrankrijk Duitschland Congo Rusland Engeland 1» m m Sterfgevallen VAx ALLES WAT Vrijheid, gelijkheid Het II. Sakramentskongres De ziekte van de koningin Uitslag van Aanbestedingen l'YPROiSE Brouwerij Zondagrust Notariëele Verkoopingeu Bayart, Becelaere l it ter hand te koopen IWEINSZAAL EB Rome Boots traffel ij k e Rechtba n k van Yper De schoonste en voordeeligste SCHEURKALENDERS vindt men ten bureele dezer gazet. maakt de wascht gemakke lijk en graeft het lijnwaad den frischen en aangenamer» geur van den buitenlucht. Callewaert-De Meulenaere BURGERSTAND VAN Ü1GKEBUSCH 28 MONDSTRAAT, m mi m Bijzonder Bier eii boek bier in flesschen ten huize besteld per 6, 12 of 24 flesschen. M A R K T YPER PR IJ ZE I¥ 3 Dec. 20 10 14 10 16 00 00 00 19 50 9 60 100 00 5 00 OPENBARE VERKOOPING Woonhuizen, Zaailanden, Meerschen, bebouwde gronden en bouwgronden gestaan en gelegen te Langemarck. Mter Camille VANDERMEERSCH, Notaris te Langemarck, zal open baarlijk verkoopen 68 koopen onroerende goederen behoorende de Weldadigheidsburee- len van Langemarck en Poelcapelle, begrijpende de sectiën A, B, C en H der gemeente Langemarck. Instel Maandag 9 Januari 1911 OverslagMaandag 23 telkens om 9 ure voormiddag voor de 35 eerste koopen en om 2 ure namiddag voor de 33 laatste koopen, in de bovenzaal van het oud leer werkhuis te Langemarck plaats. 1/2 Instelpremie. Plans met aanwijstafel te bekomen bij voornoemden Notaris Camille Vandermeersch, te Langemarck. 6 Januari, Taillie te Staden. D'Huvettere, Yper 6 Januari. Taillie en Boomen te Zillebeke-Hooghe. SS C. Vandermeersch, Langemarck 9 Januari 1911. Hofsteden, Huizen en Land, te Langemarck. WINKEL van stad vraagt jonge knaap, net, neerstig en tame- lijk geleerd als winkelknecht. Inlichtingen ten bureele dezer. twee partijen zaailand, gelegen te gen de plaats te Zillebeke, langs de oude Zandvoorde strate, leidende naar den Pappot. Verdeeld in twee koopen. Zeer goed voor bouwgrond. Grootte te zamen boven de elf hon derd lands. Inlichtingen ten bureele van 't Nieuwsblad, Boterstraat, 36, Yper. sic grootste moeilijkheden, en de afmattendste aanspraken, ofschoon het zweet tot in zijn nekke liep. Geen wonder of heelt die man eenen naam en houden alle liefhebbers van kunst en voor drachten er aan A. Vogel, den wereldbe- roemden Hollander, te hooren. Wij bedanken het Davidsfonds omdat het iedereen gelegenheid geeft DONDERDAG 29 DECEMBER 1910 een kunstenaarstalent als dat van A. Vogel goed en goedkoop te bewonderen, en eenen avond oprecht nuttig en aangenaam over te brengen. op ZON DA G 18 DECEMBER 1910 ten 7 1/2 ure onder het bestuur van M. ARSCHODT met de medewerking van Mej. VANDEN BERGHleéraar van zang M. VERLINDEN, Baryton M. FAN HULLE, Flutist. MM. VANHOUTTE en WENES, pianisten. Er wordt ons verzekerd dat er regelma tig den zondag gewrocht wordt aan de vaart. Ia dit waar f Zoo ja, waar blijft de verplichtende zon- dagrust Hoo geerne wjj ook de voltrekking zien van de vaart, toch en moet er daarom den zondag niet gewrocht worden. Vrij naar het Duitsch) Wie rijdt er zoo spade door nacht en door wind Een vader op weg met een ziekelijk kind. Het koortsige hoofdje hij stut met de hand... Van weedom en smart is zijn ziel overmand. 1 Mijn zoontje, ge bergt mc zoo bang nw gelaat - 1 Wee vader, ginds... zie eene schim voor-me staat, een schim die me. grijnzend, bedreigt met een zwaard Och! slaap, kindje, slaap; wees voor 't beeld nietvervaard Bedaar u, mijn engel, vrees niets aan mijn zij', 't Huis spelen we samen zoo vreugdig en blij 't Huis plukken we bloemen en rozemarijn In moederkenslusthof, voor u, kindekijn - O vader, 0 vader, wee hoort ge'dan niet t 't geramel des Geestes aan 't duister verschiet Wees rustig, 'n schrik niet, blijft stille, mijn kind, i 't is 't rcutlen der blaren dat g'hoort in den wind - Verwijder van mij dat vervaarlijke spook Zijn slagzwaard wrèr dreigt mij en u, vader. ook. Ach wat ge in uw geestje zoo akelig ziet, 't is drpamAtiS'Jiegobrliling.'tlsschijn, .andersniet....» - O steeds voor mijn oogen ontzaggelijk rijst Het spook dat me; tergend, ter doodstraf verwijst. Weg vader'!! uw hulpe het spook vat mij aan Te late Be schim heelt den moordslag begaan v De vader verschrikte en hij rende gezwind met dicht aan zijn harte het ijlende kind.... Plots barstt' hij in tranen en snikte in zijn nood, want... ach in zijn armen zijn zoontje lag dood Fr. A. In lange jaren en heeft er in Engeland geen kiezing plaats gehad, waar de partijen elkander heviger hebben bevochten. De kiezingskoorts die zich van de anders zoo kalme engelschen meester gemaakt heeft, neemt voordurend toe. Men geraakt reeds aan slag De unionistische kandidaat van Bowbromley, zijne vrouw en een kiesagent doorreisden met twee automobiels de kies omschrijving, en zulks om stemmen te vragen. Zij werden op steenen en 'slijk ont vangen. De ruiten van den auto werden verbrijzeld. Donderdag namiddag waren ge kozen 129 liberalen, 187 unionisten, 25 werklieden, 37 redmondisten en 5 o'bien- nisten. De liberalen winnen 12 zetels, de union- nisten 19 en de werklieden 4. De nieuwstijdingen van politieker! aard uit Amerika worden op het achterplan gescho ven, want alleman is ginder nu bekommerd met den uitslag van den 'zes-dagen-koers, waar over een paar jaar een Yperling de overwinning behaalde. De franschen hebben over eenige dagen ee* bloedigen slag geleverd in hunne afri- kaansche bezittingen. Zij hebben een groot getal manschappen verloren en hun colonel Moll. Zij bleTen niettemin meester van het slagveld,waar de vijand meer dan 600 dooden achterliet. •*r Nog altijd zijn er in Vrankrijk overstroo mingen, en de schade overal aangericht is onberekenbaar. Er zijn streken waar de Rhone zoo gestegen is, dat het water een meter hoog in de huizen staat, Eene misdaad.te Angers. Over acht dagen werd aan de Pont de Cé, nabij Angers, door twee dragonders die naar de kazerne terugkeerden, een lijk gevonden, dat in een koffer geborgen was De dader werd spoedig door de policie ontdekt. Het is zekeren Delhumeau, van Angers. Vrijdag werd eerst het lijk herkend. Het slachtoffer is een oudheidsverkooper van Parijs, M. Ckapsal, die te Angers in een val strik gelokt werd. Men had de man van den omtrek van Angers ontboden om oudheden op te koopen hij had 6000 fr. in zijn bezit. Diefstal was de drijfveer der misdaad. De moordenaar is in de bosschen van Brissac, zijne geboortestreek gevlucht. Hij wordt daar door de policie nagezet. Men verwacht alle oogenblikken zijne aanhouding. Vrijdag avond is men er eindelijk in gelukt den brand uit te dooven die sinds maandag avond in de benzientanks te Rummelsburg, nabij Berlijn woedde. Eene vrouw gehalsrecht. De naaister Valesca Bunzet, die te Berlijn, den Sojarigen Karl Weiss in zijne woning vermoord had om hem te bestelen, en die den 20 juni ter dood veroordeeld werd, heeft hare straf ondergaan haar hoofd is onder het mes van den beul gevallen. Het was de tweede maal, op twee jaar tijd dat in Duitsch land eene vrouw gehalsrecht wordt. Het Consistoria Uit goede bron vernemen wij dat het lang verwachte en zoo dikwijls besproken consis toria maar enkel binnen zes maanden zal plaats hebben om reden der moeilijkheden met Spanje en Portugal. Door de benoeming van den Pauzelijken Gezant tot Kardinaal, zal deze plaats open zijn zij zal waarschijn lijk te beurt vallen aan Mgr prins de Croy, tegenwoordig deken van Bergen (Henegouw) Mgr de Croy was voortijds opvolgentlijk secretaris van de nunciatuur te Weenen, dienstdoende kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII en kanunnik van Sint-Pieter in het Vatikaan. De stoomboot Albertville is Zaterdag middag uit Antwerpen naai' Congo vertrok ken. Er waren 95 reizigers aan boord, waar- tusechen drie zendelingen,de EE.PP.Butaye en Ramonfosse, en Broeder Pinsmaye, van de Redemptoristen. De policie in Katanga La Tribune Congolaise meldt dat vijf nieuwe agenten der blanke policie te Elisa- betkstad verleden maand afgedankt werden en binnen kort naar België zullen weer- keeren. Zij zijn voor een onderzoeksraad moeten verschijnen en hadden te verantwoor den voor dronkenschap, nachtlawijt, enz. Het getal afgedankte policieageuten 111 Ka- tanga beloopt dus reeds tien het policie- personeel bestaat er thans nog uit 18 bel- gische agenten en een veertigtal neger soldaten. Er zijn te Elisabethstad 20ó blan ken, waaronder een tiental Europeesche vrouwen. Drama in een gevang Drie gevangenen die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld waren, hebben donderdag, in het gevang van Charkow, twee bewakers vermoord zij ontnamen aan hunne slachtoffers sleutels en revolvers en geraakten op den koer van het gevang. Daar doodden zij een darden bewaker en kwetsten doodelijk drie andere. De moorde naars werden zelf gedood, op 't oogenblik dat zij over eenen muur klauterden. De 95 andere gevangenen heb! en geen weerstand gebodeu en de orde kon spoedig hersteld worden. Het testament van Tolstoi Zaterdag meldden de dagbladen van Sint- Petersburg dat graaf Tolstoi, zoon van den schrijver, eene klacht heeft ingediend tegen het testament zijns vaders, die de familie het recht op de nalatenschap van zijne letter kundige werken ontneemt. De graaf heeft verklaard dat zijn vader ziek was wanneer hij zijn testament schreef, en ook onder de drukking van zekere personnagies handelde. De koning bijna gedood Men heeft nu eerst vernomen dat koning Joris V verleden week,te Windsor, bijna het slack!offer van een erg jachtongeluk gewcr den is.De koning was met den valavond nog op jacht, nabij Flemish-Fam, toen plotseling een geweerschot knalde. De kogel floot aan de oaren van den vorst. De koning deed onmiddellijk de jachtpartij staken. Hij zesde geen woord over het gebeurde aan zijie genoodigden, doch men denkt dat hij den onbehendigen schutter kent. ïfl> S# S# 50 S0 S# ïS Zitting van 8 December igio. Voorzitter, M. Biebuyck. Volckaer( Aloise,landwerker te Yper,wordt veroordeeld tot 50 fr. boet voor slagen aan Knoekaert René 8 dagen en 26 fr. voor slagen en. opstand aan de politie en 15 t'r.voor dronken schap. Pynóket Charles-T.ouis.metser, en Dehaeze- maekerMaurice, piafoneerder te Yper, worden voorwaardelijk veroordeeld de l8 tot 5)fr.,de tweeden tot 30 fr. boet voor wederzydsche sla gen en kwetsuren. Dehaezemaeker krijgt nog 30 fr. boete voor laster jegens Pyncket. Winnen Jan. handelsreiziger te Brussel, krijgt voorwaardelijk 3o fr boet voor slagen aan Glorie Adrienne 8 dager, en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Allewaert Alixe en 15 fr. voor dronkenschap. -- Dnjonahe Henri,fabriekwerker te Gheluwe wordt veroordeeld tot 2 maal 8 dagen en 26 fr. voor woonstschennis ten nadeele van Vanmeenrn Victorine. Pieters Rachel, huishoudster en Deschot Hector, werkman, te Poperinghe, vervolgd uit hoofde van zedenschennis, zijn vrijgesproken. Fauvart Hyppolite, schoenmaker te Zillebe- ke. krijgt een maand en 5o fr. voor slagen en kwetsuren aan Bostyn Charles Louis. Hy moet daaranboven 75 fr. schadevergoeding betalen aan de Burgerlyke Party. Vandermeersch Julien, landwerken te Lan gemarck, voorwaardeiyk too fr.boet voor jaeht- misdryf. zyn wapen wordt verbeurd verklaard. Crevits Constant, landwerker te Staden wordt veroordeeld tot 15 dagen en 5o fr. voor slagen aan Capelle Elisa. Monsy Ch.-I., landwerker te Langemarck, vervolgd voor diefte van een gareel ten nadeele van Pype Camilla, wordt vrijgesproken. Maandag was het feest l.e Mürwick in Schles- wig Holstein ter gelegenheid van het openen van een nieuw schoollokaal voor jonge scheep- lieden van het duitsch zeewezen. De keizer van Duitschland was er met zijns markschalen en gansch zijn staf en spraker. Onder ander zegt hij Het leven, dat gij ver boort, za) u laten kennen wat edel en schoon is maar zal van u opoffering eiscben. Gij moet overtuigd zijn dat nioeielijke pogingen noodig zijn om ernstige v etensehappelijke kennissen aan Ie werven. Dat uw werk bet gevolg weze van plicht ken nis en krachtdadigheid. In de huidige tijden zijn mannen noodig hard van wil en sterk als staal daarom per- sonnaliteit en karakter gevormd en als steun daartoe strenge zeden en godsdienstigheid. Weest dus goede makkers, bewust van uwe verantwoordelijkheid en wederzijdscheplichten, ln alles als ridders vroom. Zwicht de klippen, waarop zoo menig jong officier schipbreuk leedl Overtuigd-dat.zoo als de geschiedenis het ons leert, de zegenpraal behoort aan geestvermogen maar ook en vooral aan de zielkracht, die ont vloeid van het geloof in God. Zoo zult gij de kinderpalen van uwen stand overmeesteren en gij zult later officieren zijn zooals ik ze begeert zoo als tnt vaderland ze wilt, fiere mannen die aan de ievenssiormen zullen weerslaan. De dagbladen zeggen dal de keiz-i' in deze omstandigheid gemikt heeft op de slechte ge woonte van overdreven drinken dat de zenu wen schokt, en dat is niet te verwonderen als men de rondborstigheid en het vrijspreken van den keizer inziet. De lokaal Anzeiger zegtDe keizer doet op merken dat tijdens oorlog sterke gespierde krijgsmannen noodig zijdus dal men den alcool moet vermijden, en dal het land waar minst alcool verbruikt wordt in dien tijd zal zegevieien over alle andere landen. mi De Tage blaft schrijft van zitten kant; De keizer wijst er op dat de toekomende oorlog gezonde mannen eischen zal ook moeten de toekomende officieren van het zeewezen dervers of onthouders zijn. Statistiek van welvaren of nadeeligen toestand. Opl maart 1910 telde men in Belgie 111.049 heibergen, waar men alcool schenk!, en 100.414 waar men, volgens 't schijnt, er geen te drinken krijgt. Dat maakt te samen Twee honderd elf dui zend EN VIER HONDERD llltli EN ZESTIG HERBERGEN Zijnde ééne herberg voor 33 belgen, vrouwen «n kinderen in de wieg niedegerekend, en in dien men zich vergenoegd drij personen te rekenen per huisgezin een herbergbaas van 10 Huisgezinnen. Ook nog lrt 1893 wierden 678 703 hectoliters alcool gesloooktin 1900, 716 951 in 1905, 618.726 in 1909, 695.056 hectoliters. En alcool aast 50 graden als het u beliefd. GENT Maandag laatst kwam M. Mathys, handelrei- ziger, 38 jaren oud, woonachtig kleine vogel markt straat lot Gent'thuis. llij zetle zich bij de tafel en viel in slaap. Ongelukkiglijk was daar een lamp aan 't brar.- •den. Was het door val of anders waar de lamp onIplofte en de slaper toen hij ontwaakte stond in vuur en vlam. Men geraakte er in hem van de dood te red den want reeds had hij schrikkelijle verbrand- heden bekomen. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. m< D1CKEBUSOH De vrouw van Pieter Slorme was Dinsdag be zig met eenig werk te verrichten in een ander gebouw der hofstede, als zij dooreen werkman verwitigd werd dat hel brandde in de keuken. Zij liep er seffens naartoe, maar heel de plaalse was vol rook en nevens de stoof stond de wiege met het kindje van drie maanden oud. Seffens wierd het arm schaapken opgenomen, maar 't was reeds zoo e.rg verbrand dat het eenige uren later aan de gevolgen zijner won den overleed. De brand was ontslaan door een stuk linnen dat boven de stoofhong, afgevallen was en vuur gevat had en meteen het vuur had gesleken aan de wiege. Het vuur kon spoedig uitgedoofd worden, en de schade ware niet zeer groot, ware 't niet van het ongelukkig kindje dat zoo vreeset ij a aan zijn dood kwam. «SUWUGMT "üSjÈp ZILLEBEKE Maandag laatst vierde onze muziekmaatschap- py - Gemeente Fanfore voor de vyide maal, het Ceciliafeest. Door een heerlyk weder begunsligd, verga derden onze muziekanten met talryke eereleden om 8 1/2 ure, om dan ten 9 ure de plechtige mis ter eere van Ste Cecilia by te wonen. Na de mis bracht men een bezoek aan de eereleden, her bergiers, en de blijde toonen van opwekkende pas-redoublés weergalmden door het dorp, Om 1 ure werd een smakelyk feestmaal opge diend waaraan Sn disebgenoten deelnamen, on der deze deelnemers telde men onzen achtbaren Voorzitter, den Wel Edelen heer Baron Pieter de Vinck. Bij het nagerecht deed onzen heer Ondervoorzitter eene korte doch welgepaste aanspraak welke met luidruchtig handgeklap begroet werd. Vooral de zinspeling op de mede werking der talryüe eereleden en byzouderlijk de medewerking en milde ondersteuning van onzen welbeminden Burgemeester en Eerevoor zitter Baron Gaston de Vinck, en onzen jeugdi gen en volksgeliefden Voorzitter, Baron P- de Vinck, had veel byval. Met twee zulke mannen aan 't hoofd moet onze maatschappy groeien en bloeien. De heer L. Desmyttere wakkerde in eene korte aauspraak de muziekanten aan om, under de leiding van den bekwamen bestierder E. Somers, goeden vooruitgang te doen en daar om de lessen neerstig by tc wonen. Van 3 tot 7 ure namiddag had een tweede wande'.-concert plaats, waarna tooneelstukjes voor de Heeren leden en hunne familie uitge voerd werden. Kortom, ons Ceciliafeest was weêrom een ge noeglijke dag. in eendracht en vroolykheid doorgebrachtook nam men afchseid met een algemeen tot te naaste jare, als 't God belieft. Een I.id. 1 DRANOUTRE, 8" December 1910 Het kanon buldert te Dranoutre dat de bergen er van lundereD. Brr Het vaandel wappert op den toren, voor den eersten keer. Geheet de dorpplaats is in een groen prieel herschapen, doorzaaid met bloemen van aller hande kleur jaarschriften en dichten versie ren de huizen de vadérlansebë driekleur slin gert in den wind t'allen kant eene opgeruimte menigte wandelt rond in de stralen wat is er gaande 'I Is de inhaling van den nieuwen burgemeester, den H. Louf, brouwer. Het weder wilt mêe maar laat ons tniet te veel boffen want 't en is nog geen avond. Om 2 ure wordt de burgemeester afgehaald door ruiters en rijtuigen, aan de herbergKruis abeele 20 minuten van hel dorp. Aan de herberg;» Het Wit Zwijn 10 minu ten van het dorp, staat een ander deeltvarpden stoet. Eindelijk, aan den ingang der dorpplaats, bij 't huis van Ch. Vandroemme, staan al de an dere deelnemers. Er zijn vier wagens in den stoet. Op voornoemde plaats wordt de Burgemees ter verwelkomd, eerst dooi- een lid van het Schep ncollege, dan door'de geestelijkheid, laatst door de twee scholen, die bloemtuilen aanbieden. Eene krachtige Brabanyonne wordt door de kinders gezongen, in 't vlaamsch, natuur lijk, begeleid door 't muziek. En dan, vooruit, rond de plaats Aan 't secretariaat, voorlezing van 't Koninklijk besluit der benoeming, en van de akte van eedaflegging eerewijn lied der schoolkinders. Bij de brouwerij, feestlied der "looneélgilde, en in de brouwerij feestmaal. De armen zijn niet vergeten. Mochie de H' Louf 40 jaar burge meester zijn, gelijk zijn voorzaat, de betreurde H' eberdl YPER lis doze in. - Zekere Deibaere, van Pope ringhe. was Woensdag avond op den hoek van het plein in een herbergsken dronke. Hij bad nog 8 dagen kot te doen en wierd door de policie meegedaan en in 't drooge gesteken. #1 Een Glerckenaar, René Tant, kwam Donder- dag achternoen te wege de statie uit zonder zyn reiskaartjeaftegeven. Hij werd gevraagd een nieuw kaartje te betalen, maar hij weigerde en schold de bedienden uit voor al dat leelyk was. De onderstatieoverste, M. Vandromme- telefo neerde naar de policie en Tant werd meegeteld naar 't poiiciebureel, waar hy gehouden werd toidat hij buiten en binnen gedroogd was en waar hy zijn vuisten in stukken trommelde op de deure van 't gevang. Men zal zich herinneren dat men onlangs te Charleroi en te Yper wynsmokkelaars aange houden heelt. Welnu, lit schijnt dat er te Brussel ook zyn en dat zy op groole schaal werken. De opziener der douant-n, vergezeld van de rechterlijke policie, heeft Donderdag by vier koop ieden der hoofdstad huiszoekingen gedaan. De boeken en de brieven der handelaars zyn in beslag genomen De E. H. Leiever, onderpastor te Maria- loop (Meulekeke), is dinsdag aldaar god vruchtig overleden in den ouderdom van 5o jaar. De Z. E. H. Decannière, pastoor-deken van SS. Petrus en Paulus te Oostende is zaterdag namiddag om 5jure overleden. De begraving zal woensdag plaats hebben, om 11 ure, met de gebruikelijke plechtigheden van een eersteklasdienst. De overledene was officier der Leopoldsorde. Tot op het laatste oogenblik, mag met* zeggen,heeft de achtbare geestelijke dc-|moei- lijke plichten zijner taak willen volbrengen. Drie jaar geleden bad men den vijf-en-twin tigsten verjaardag zijner benoeming tot de dekenij gevierd en alhoewel toen reeds zie kelijk, weigerde hij volstrekt zijne rust te nemen. Nog onlangs was hij door zijn ge neesheer verboden geweest zijne kamer te verlaten en desniettegenstaande bleef hij uitgaan om zijne mis te gaan lezen enz. Dearnaen verliezen in M. Decannière ten milddadiger) beschermer zijne familie zal er niets erven dan eenige persoonlijke go denkstukken. Van ietwat zonderlingen aard in 't alge meen, had de afgestorvene geen vijanden. Zijne genegenheid voor onze visschets was wei bekend. de 10 deelen voor 80 CENTIEMEH per deel dat is de volksuitgave die wij thans in den handel brengen In 10 smaakvolle deeltjes, gedrukt op goed papier, met glasheldere letter, iri klein formaat, zullen Gezelle's Dichtwerken kosten fr. 8.- De 10 deelen in 5 linnen banden fr. 12.- I11 5 sierlijke lederen banden, zeer smaakvol fr. 16. De inhoud der tien deelen I. Dichtoefeningen. II. Kerkhofblommen. III. Gedichten, Gehangen, Gebeden en Kleengedichtjes. IV. Liederen, Gedichten et Reliqua. V-VI. Tijdkrans. VII- VIIIRijmsnoer: IX. Hiawatha's Lied. X. Laatste Verben. Wy wyzen er op dat elk bundeltje van 160-2 0 bladzyden bevat en dat 80 centiemen voor elk deeltje dus wel een uiterst lagen prys is. Noch tans raden wij u aan de 5 deelen gebonden te koopen, ze blyven dan beter bewaard, zien er fraaier -tit in uwe bibliotheek en voor dien prijs zult ge ze nooit kunnen doen binden. Van deze uitgave worden geen afzon derlijke deelen verkoeht en alieen volledige stellen afgeleverd. Vrachtvrij thuis bezorgd door Boekhandelaar Boterstraat, 36, YPER. Bij KAREL BF.YAERT, 6, Mariastraat, te Brugge, is verschenen een Prachtigen Al rnanak van het Allerheiligste Sakrament. Deze almanak is samengesteld uit 4 cartons op beide kanten gedrukt, groot 32X25 cm., welke met een lintje samenhoudend de eene achter de andere kunnen gelegd worden. De verkoopprijs is vastgesteld op 1 frank. Een buitengewoon feit is gebeurd ia de gemeente Wasmes, provincie Henegouw. Daar moest een onderwijzer benoemd worden en de gemeenteraad die in meerderheid li beraal en socialist is heeft eenen Broeder van de orde der Mar is ten, benoemd. Welke reden die geuzecgemeeateraad gehad heelt om eenen kloosterling tot ge meente-onderwijzer te benoemen, weten wij niet, maar uie reden moet_ voorzeker ge wichtig geweest zijn, want anders zou de raad zulke benoeming niet gedaau hebben. Ook heeft die benoeming eene hevige op schudding verwekt ia het socialistische kamp en dadelijk is de groote raad der so cialisten in buitengewone vergadering bij eengeroepen en deze heelt de uitsluiting van den gezelgemeenteraadslid gestemd, die ook voor Jen Broeder heeft gekozen. De socialisten zijn voor de vrijheid, niet waar Mgr. lleylen, bisschop van Namen, heeft Madrid verlaten, na het programma van het Heilig Sakramentskongres, dat van 25 Juni tot Juli zal plaats hebben in de Spaansche hoofdstad, te hebben vastgesteld. De Spaansche vorsten zullen eere-voor- zitters zijn kardinaal Aguirre primaat van Spanje en de infante Isabella zullen werke lijke voorzitters zijn. De heer gouverneur, baron Ruzetts, die aan Z. M. de koning kennis gegeven had, van de godsdienstige betoogingen die alhier plaats hadden op 25 en 28 november, om van God de genezing onzer geliefde koningin fe bekomen, komt van M. den baron Beyens, minister van het huis des konings, volgen den brief te ontvangen Mijnheer den Baron, Ik heb mij verhaast den koning in te lich ten,over de treffende betoogingen die vrijdag en maandag laatst plaats hadden te Brugge, en die gij de goedheid had te vermelden in in uwen brief van 30 november. Met reden hebt gij gepeisd dat Zijne Ma jesteit zeer bewogen zoude zijn te vernemen dat ai de klassen der bevolking, rijken en armen, werklieden en burgers, hunne gebe den vereenigd hebben in den van oudsbe kenden ommegang vao het H. Bloed, om de spoedige herstelling van onze geliefde vors tin te bekomen. De koning heeft mij gelast u te bedanken, omdat gij Hem deze blijken van genegen heid ter kennis br.mht, aan dewelke Hij zoo- veal te meer prijs hecht, dat zij gegeven werden in omstandigheden die voor Hem bijzonder pijnlijk geweest zijn. Ik ben gelukkig er te mogen bijvoegen dat de bulletijns over de gezondheid der konin gin meer en meer geruststellend zijn. Gelief,Mijnheer de Baron, de uitdrukking van mijne hoogachtende gevoelens te aan- veerden. Bca Beyens. De koningin zal waarschijnlijk vandaag of morgen reeds mogen opstaan, den eersten keer sedert het uitbreken der ziekte. Haar toestand is nu zeer geruststellend,en woens dag bij de ontvangst der afveerdiging van den Senaat, heeft koning Albert verklaard dat hij zeer voldoende is. De geneesheeren denken dat de koningin in het begin van januari volkomen zal genezen zijn en dat er geen het minste spoor harer kwaal zal overblijven. Zij zal eenigen tijd in de warme streken moeten verblijven en vooral rust nemen. Tot nu toe is er echter nog niet be slist wanneer en waarheen zij zal vertrek ken. De koning heeft besloten dat de nieuw jaarsontvangsten aan het hof zullen plaats hebben op 31 december en 1 januari. Dat is voorzeker een goed teeken. Er wordt zelfs aangekondigd dat de twee parlementaire diners welke uit hoold van de ziekte der koningin zijn moeten uitgesteld worden, zuilen plaats hebben op 20 en 22 december. Er is zelfs ook spraak van bals aan 't hof in den loop of liever op het einde van den winter. Voor het oogenblik is het hof iu den rouw tot 13 dezer, uit hoofde van het over lijden van den hertog van Chartres. Alhoewel de geneesheeren donderdag geen bulletijn afgeleverd hebbenheeft men vernomen dat het nieuws over den toestand dar koningin zeer goed is, dat list misschien tot hiertoe nog zoo goed niet geweest is. Dat nieuws zal in gansch het laud met vreugde onthaald, worden. Voor de herstellingswerken uit te voeren aan de parochiale kerk van Loo bestek 43197 Ir. 61 c. Hebben aangeboden Mad. wed. Labaere, Ruddervoorde, 41.197 fr. met min. van dagl., 40.700 fr! zonder id. L. Verbaeghe, Lopkem 45.000 fr. met min.,44.000 fr. zonder id.; E.Verax, Langemarck, 45,649 fr. met min. H. Ver- beure, St-Andries, 46.785 fr. met min. en 46.650 fr. zonder id BURGERSTAND VAN YPER Verklaringen van den 2 tot den 9 Dec. toto Geboorten Lambert Leopold. St Jocobstraat. Theray Yvonne, Bukkerstraat. Bailliu Oscar, Kalfvaart. Joye Gernaaine, De Haernestraat. Dehulster Alfons, Boterstraat. Huwelyk Bnysse Henri,metserdiener en D'hooglie Julia kanteriwerkster, b te Yper. Sterfgevallen Noyelle Alida, 19 j., z. b., ongehuwd, Zonnebe- kesteenweg, Demeulemeester Maria, 73 j.,z b echt" Van Mechelen Louis, Ryselstraat. Durnez David, 87 ,j z. b., ongehuwd, Lange Thouroutstraat. s Wenes Julien, 62 j.. kleermaker, wdr Duflou Louise, eebtg. Duflou Maria, Wenninckstraat. Bossu Maria, 54 j., z. b., echtg. Lannoy Albert Poperinghe,steen weg. Wullus Roger, 4 weken, L. Thouroutstraat. BURGI RSTANU VAN POPERINGHE Geboorten Bouton Albert, wyk D. Desmyter Adhemar wyk L. De Rynest André, Gasthuisstraat. Overlijdens Blanckaert Auguste, 60 ongehuwd, werk man, wyk C. P»pin André, 15 dagen Cassel- straat. Clabeau Marie, 1 jaar, Pottestraat Van Eecke l ésiré, 67 jaar, z. b echt" Therèsi» Van Eecke, Duinkerkestraat. Laconte Albert 10 maanden, Bosschepestraat. t ebbe Stenha' nie, 94 jaar. ongehuwd, z. b„ Duinkerkestraat Lemahieu Noémie. 5 weken, wijk G Putin Magdalena, 14 maanden, wyk A. r, Huwelijksbelofte Edmond Derycke, landbouwer te Reninghelst weduwaar van Pauline Lamerant, en Maria Brio0, z. b te Poperinghe. Geboorten Daucliy Cyriel, z.v.Florent en üeet'ock Felieie. Leeuwerk Rachel, d. v. Leon en Meurisse Silvia. Overlydens Storm Rachel, d. v. Petrus en Vercruysse Louisa.— Goethals Frangois, 65 jaar. wedr van Bulckaert Nathalie, echtg. van Haelewyn Marie. Huwelyk D'hellem Hector en Timperman Augusta, bei- deu van Diekebusch. Tarwe Rogge Haver Roonen Erwten Aardappelen Boter 9 Nov. 100 tui. 19 50 14 25 16 10 00 00 18 50 8 75 300 00 5 00 Eiors ROUSSELARE Oude- Tarwe Roode Rogge Haver Boonen Aardappelen Boter per kilo Eiers per 25 Sukryb. besch. wagon op schip 1911 wagon schip Koolzaadolie 100 kil. Lynzaadolie Viggens 6 dec. 19 50 19 50 18 50 15 16 20 11 2 90 4 42 26 50 28 17 17 25 62 98 - 26 19 15 50 17 00 21 12 00 3 lê 4 68 MARKT VAN KORTRIJK, 8 dec. Tarwe rer 100 kil. 19-50 a 20-00 roode tarwe 18-50 a 19-00 rogtte 15 00 a 15-50; haver 16-50 a 17-00 boonen 20-00 a 21-00. Boter- en eiermarkt. - Boter, pe* kilo aan 2-80 a 3-10; eiers, de 25, aan 4-0o' a 4-50* Aardappels (witte) per 100 k. aanl0-50 a li-Oo- roods), 00-00 a Zaad- en oliemarht. Koolzaadolie, per 100 k;U>s, aan 62-00 a u0-00; iynolie 98-00 a 00-00- vreemd en inlandseh koolzaad, per 100 kilos' 26-50 a 27-du ld. lynzaad 42-50 a 00-00 kool zaadkoeken, per 100 kilos 11-00 a 00-00 lijn koeken 22-Od a 23-00 kempkoeken 00-00 ehi- corij 26-00 a 26-50. Veemarkt, 5 dec. Er waren 386 to koop gestelde dieren. LEVEND GEWICHT PK» KILO l8 2' 3° 40 Ossen 0-88 0-82 0-73 99 Veerzen 0-90 0-84 0-76 291 Koeien 0-87 0-97 0-72 36 Stieren 0-85 0-77 0-71 366 POPERINGHE 9 dec. 11 nov. Tarwe p. heet. 17 00 17 00 Rogge 12 20 12 00 Haver 12 20 12 29 Eiers d®25 3 90 4 15 4 60 Aardappelen de 100 kgr.io 00 11 50 Boter 3 00 - 3 10 3 CO Hoppe de 50 kilogr. 55 00 60 00 48 00 VAN Dienstdoende apotheek. Zondag u December J. DE HOUCK, Dixmudstraat, 16.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2