M engelmar ea GU1D0 CEIfcLLE'S DICHTWERKEN m m m m HOND DE WERELD Vrankrijk Engeland S« 8 88 8 8 «O STADSNIEUW Turnfeesl Concert Het Concert van Zondag *8 -M «L ïïi liiezing Zondagsrust VAN ALLES WAT Landverhuizers Geweefsels uit Sparrenhout Dagbladen Het gebruik van terpentijn Glanzend linnen Huwelijksaankondiging LANGEMARCK. mmka de mscht ejrem&kke-- lijk enp'eeft het lijnwaad den frischen en aangenamen gesjr van den buitenlucht. Boetstraffelijke Rechtbank van Yper #s «g $s %r> ifp Callewaert-De Meulenaere ""BURGERSTAND VAN DiCKEBUSCH M A M A T PMIJzEN ff5* PSBS9E0VW-' Een kaakslag, vlak in het wezen der Fran- sche traweelmannen, is gegeven door de wereldberoemde instelling, de Académie Francaise n. Deze voorname inrichting heeft hare jaar- lijksche vergadering gehouden, om de prijzen toe te kennen, genoemd van deugd en zelfopoffering De voornaamste prijzen werden toe: ekend aan fransche kloosterlingen, paters en non nen, die zich door moed en zelfopoffering bijzonder onderscheiden hadden, tijdens de moorderijen te Adana en de streek, in Klein- Azië. Immers, deze kloosterlingen hebben, door krachtdadigheid en beslistheid, en in gevaar van hun eigen leven, veel andere levens gered, die door de woestelingen van ginder fel bedreigd waren. Bekwamen toen ook prijzen 1. Een Dominicanes, die te Parijs toe vluchtsoord voor verdwaalde meisjes heeft ingericht 2. De priester. M. De Malstré, die een gesticht heeft ingericht, waar winkeldochters eenige weken rust genieten kunnen eene overllijke weldaad voor deze lieden 3. Kanunnik Bourdon, die te Rennes eene patronage heeft gesticht, en wel op ecnc wijze, dat deze inrichting tot voorbeeld van andere gesteld wordt 4. Zuster Mathilde, die te St Dié een gods huis voor ouderlingen heeft ingericht en on derhoudt 5. De Zusters der Voorzienigheid, die uit Frankrijk zijn verjaagd, en te Madagascar een wezenhuis en oudmannenhuis van keu rige inrichting hebben gesticht 6 Aan eenen priester van Moriaix, die een werkhuis en een patroonschap van ver latene kinderen heeft weten tot stand te bren gen en te doen bloeien. Deze bekroonden door de Fransche Aca demie, zijn juist die, welke de Fransche re geering vervolgt en berooft, en die nu in Frankrijk, als vereenigde kloosterlingen niet meer mogen lcveo, zonder gestraft te worden met boete en gevang. De kiezingen zijn totaal geëindigd, cn, zooals wij het verleden weke hebben voor- zeid, beide groote staatspartijen keeren naar de Kamer terug met daaromtrent hetzelfde getal leden als tevoren. In 't Noorden van Engeland hebben de unionisten wat stemmen bijgewonnen, maar zij hebben mannen verloren te Londen, zoo- dat de winst door het verlies worden ingeno men. Eene schrikkelijke mijnramp heeft het leven gekost aan rond de 3o0 mijnwerkers. Men schrijft de ontploffing toe 't zij aan een berst in eene veiligheidslamp, t zij aan 't ontsteken van een fosfoorstekje. De put was de minst gevaarlijk van Engeland, en werd gerangschikt tusschen deze die het minst grauwvuur bevatten. De onderbestuurder der mijn is het slacht offer zijner zelfopoffering geworden hij is verstikt met, zonder veiHgheidsbelm, de slachtoffers ter hulp te willen komen. Een der redders oordeelt dat het onmoge lijk is de slachtoffers te bereiken, daar de red- dersploegen onmogelijk binnen de gaande rijen kunnen geraken. Men schat nu op 35o de werklieden die op den bodem der mijn aan den arbeid waren, toen de ontploffing geschiedde. Alhoewel de redders niet verder dan 200 voet in de mijn konden doordringen, hebben zij eene menig te lijken gevonden. De bisschop van Manchester is woensdag aan den inkom van den koolput gekomen, en heeft daar een dienst gecelebreerd tot lafe nis der zielen van de arme verongelukte zwoe gers. De aanwezigen hieven een rouwzang aan. Een ingenieur, M. Girard, na in de mijn gedaald te zijn, verklaarde dat er niet 25o werklieden, maar wel 3oo bedoiven zijn Wij zijn,zegde hij, vier honderd meters ver in de mijn doorgedrongen en de grond is bedekt met lijken. Ik geloof niet dat er nog een enkel levend wezen in de mijn is. Al wat de redders nog kunnen doen dat is de lijken boven halen, Maandag 2n kerstdag, 's avonds ten 7 u., geeft deTurngildeSt Michielheur jaarlijksch avondfeest in het Volkshuis. De spelwijzer bevat allerhande oefeningen, zang en muziek. De Koninklijke Fanfare bereidt een nieuw Concert voor Zondag 22 Januari 1911, in de Iweinszaal. De muziekfeeste van Zondag laatst had een talrijk en uitgelezen publiek bijeenge bracht in de Iweinszaal. De feeste werd voorgezeten door de heeren Baron d9 Vinck, eerevoorzitter en Iweins d'Eeckhoutte, voorzitter. Alle voorname familien van Yper en omliggende waren er vertegenwoordigd en de prachtige kleedij der dames zal zekerlijk voor den Yperschen handel eene goede zaak zijn geweest. De Koninklijke Fanfare,zoo verdienstelijk bestierd door M. Arschodt had eemgoede keus van stukken op het programma ge bracht, die de weerde der ^solisten zoowel als den iever der muzikanten deed uitschij nen. xM. Verlinden bezit eene prachtige bary- tonstem, die dank aan goede oefening en de zorgvuldige leiding vau zijnen le raar voor namelijk uitscheen in het stuk van Flotow en in een Vlaamsch lied. M. Van Hulle is een kunstenaar in ceD vollen zin van k woord. Hij 's zijn heerlijk instrument ten vollen meester. Zijn talent scheen bijzonder uit in den heerlijken con certo van Mozart, maar het volk genoot meer de prachtige herdersballade van I)op- pler. Het was met oprechte voldoening dat de talrijke muziekliefhebbers Mej. Van den Bergh, die baar uitstekend talent terecht de gunst der Yperscbe bevolking heeft ver worven. Heeft zij in Rêve d'Elza van Wagner on betwistbaar getoogd dat zij in de groote arias der hedendaagsche meesters volkomen t'huis is, het publiek was niet min meege sleept door keur fijne uitgalming en kunsti ge voordracht in de drie stukken van minde ren omvang uit het tweede ceel. De feeste werd gesloten door een heerlijk lied van den Brugsche volkszanger Karei Mestdagh Daar was 'ne meid Vergeten we niet hulde te brengen aan het talent der twee pianisten M. Vauhoutte, wiens kunste overal gewaardeerd wordt en M. VVenes, die wij gelukkig gebben geweest volkomen hersteld re begroeten. Zondag laatst had er te Chimay, in Hene gouwen, eene provinciale kiezing plaats om een lid te vervangen. De katholieke kandi daat, Dr Lebrun, is met een honderd stem men meerderheid gekozen tegen den kandi daat der vereenigde liberalen en socialisten. Een nieuw bewijs dat, zelfs in 't Walen land, het volk de doening goedkeurt der katholieke meerderheid en enkel wil dat het tegenwoordig bestier zijn werk voortzette voor het welzijn van Belgenland YPER Sinds twee dagen had men den genaamden Desiré Hoorelbeke, 56 jaar oud, geboortig van Langenrarck. in de Elv rdinghestraat wonende, niet raeer gezien. De policie over bet geval in gelicht, deed de huisdeur openbreken en vond Hoorelbeke aan zijn bedstede opgehangen. Het lijk van den wanhopige werd naar het hospitaal overgebracht. De jonge deugniet, die te Iseghem 479 fr. ton nadeele van zijn vader stool en Vrijdag alhier werd aangehouden, is tot zijne meerderjarigheid naar oene wekiadigbeidsschooï gezonden. Zijne drie reismakkers zijn ter beschikking gesteld van den procureur des koning» te Kort'ijk. De kamer van inbeschuldigingstelling van het beroepshof van Gerit heeft de genaamde Leonie Priem, die betrokken is in de kindermoord waarvan wij herhaaldelijk gesproken hebben, voor het Assisenhof van West-Vlaanderen ver zonden. Zij iszaietdag naar de gevangenis van Brugge overgebracht, en zal iu Januari voor het Hof verschijnen. De genaamde PieterStorme, weduwnaar, wo nende op den Rijsselschen steenweg, was naar de begrafenis zijner dochter gegaan, en had een persoon, dien hij uit medelijden ingenomen had, alleen geladen in zijne woning. Toen Storme van de begrafenis terugkeerde, was de kost ganger verdwenen liet bleek spoedig dat de kerel de kas opengebroken en eene som van 50 fr., alsook twee zakdoeken gestolen had De def is nog niet ontdekt. ZILLEBEKE Vrijdagavond zag eeu knaap een man baweeg- loos uitgestrekt liggen in eeu bezaaid veld, ter plaatse genaamd Everzwijn De geudarmen van Yper werden aanstonds verwittigd en kwamen ter plaatse, evenais een geneesheer, die den man onderzocht, doch slechts de dood kon bestatigen. Het lijk werd erkend voor dit van den genaam den Deronne, 32 jaar oud, wonende te Zillebeke; de man leed aan vallende ziekte en zal denkelijk aan die kwaal bezweken zijn. Nevens het lijk, dat met het gelaat op den grond lag. vond men een strop, wat verder lagen er nog drie andere, alsook een konijn, zoodat de ongelukkige ge storven is terwijl hij wild stroopte. Het stoffelijk overschot van Deronne is naar het doodenüuis overgebracht. Aanhouding eener dievenbende te Komen, Vrijdag namiddag kwam in de herberg - St- Joseph op bet gehucht Zwart Leen, te Zille beke, gehouden door Victor darrein, een groep zwervers, er uit ziende als bohemers. De groep bestond uit eene vrouw en vier jongelingen de eerste had eene mandolien en twee der anderen hadden elk eene viool. De vreemde bezoekers vioegen iets te eten, waarna zij een klein concert gaven en goocheltoeren verrichtten. De vrouw, die de aanleidster van de groep scheen te zyn, zegde aan de vrouw Carreyn dat zjj met zilverstukkeu van 50 centiemen en van 5 fr. van een zeker jaartal, toeren kon doen en ook dat zij die stukken opkocht aan eenen goeden prijs. Vrouw Carreiu, aangezet door een harer doch ters eu hopende eene goede zaak te zullen doen. ging haren spaarpot halen. De vreemde vrouw hielp mede zoeken naar de zeldzame stukken, doch men vond er geene en de spaarpot werd weggeborgen. De muziekanten betaalden hun verleer eu gingen been. Eenige oogenblikken na het vertrek der vreemdelingen kre> g de echtgenoote Carrein vermoedens zij haalde haar geld en begon bet opnieuw na te tellen. Tot bare groote verbazing bestatigde zjj dat er 65 fr. weg waren geen twijfel of de boheemsche vrouw had het geld gerobberd. Intusschen kwam de schoonzoon, Henri Bauwen, binnen eu man vertelde hem wat er gebeurd was de man sprong onmiddellijk op zijn rijwiel en reed naar bet telefoonbureel om den bevelhebber der gendarmerie van Komen te verwittigen. De policiekommissaris Deraeve en de gendar men stelden aanstonds een onderzoek in en be waakten de wegen die van Komen naar de grens leiden. Rond 6 ure 's avonds zagen de bevelhebber favernier en de gendarm Dubus, die op post stonden in de nabijheid van de statie van Komen, de vermoedelijke d even aankomen aan den hoek van den Hertog van Braband. Tavernier ondervroeg de vijf personen en hij bemerkte dat de vrouw eenige vijffrankstukken inden zak vaneen harer gezellen liet glijden. Heelde bende werd naar het policiebureel geleid eu men vond het ontstolen geld in het bezit van de aangehoudenen. De vrouw loochende natuur lijk deu diefstal; een der jongelingen bekende dat de vrouw zijne moeder was en dat zjj het geld gestolen had in de herberg Carrein. De bende werd voorloopig in de stadsgevangenis opgesloten. De vrouw heet Suzanna Hoffmann, echtgenote Erne;, t Schummacker, van duitsche afkomst; drie der jongelingen zijn bare zonen en de vierde is de genaamde L uis Laeroix, een franschman, geboren te Puy-de-Dóme. MEENEN Zondag namiddag, rond 4 ure. waren drie mannen van Hallewijn aau bet vechten in da Rijselstraat, rechtover de herberg «De Spiegel». Opeens kwam M. Vanzandijcke, bevelhebber der gendarmerie, in burgerkleedij voorbjj, ver gezeld van zyne vrouw en kinderen. De com mandant sprong tusschen de vechters, doch deze sprongen te gelijk op hem en sloegen nem af. M. Vanzandycke, die niet gewapend was, vluchtte in eene herberg, in afwachting dat er hulp toe kwam, doch de schelmen sloegen eenige ruiten van de hei berg uit, en staken de grens over. Men is op hun spoor. VLAMERTINGHE Gisteren Donderdag nuchtend is er eene twee woonst gfgebrand op den Brandhoek het eene buis was bewoond door Rene Gryson, eu op bet oogenblik van den brand was er niemand t'huis, zoodat alles erin gebrand is, meubels en voorraad. Gelukkig bestaat er verzekering. Men verondersteld dat de brand zou kunnen ontstaan zijn door gensters die r ond gevlogen zijn bij het branden van een zwijn op een tiental meters van de tweewoonst, die met strooi gedekt was en dat gemakkelijk heeft vuur gevat. Openbare verlichting. In zitting van I"" dezer heeft het gemeentebestuur beslist van de openbare verlichting der dorpplaatsen van Langemarck en van het gehucht St-Jeiijns te doeu bij middel der petrolgas. Een fcontratU zal gesloten worden met de maatschappij Gaz de Moorslede et extension a aan voor deeliger voorwaarden dan de maatschappij van koolgaz gesteld had. Tooneelfeeste. Op- 2" Kerstdag, zijnde Maandag 26" December 1910, teu 4 ure zeer stipt's avonds, geeft de St-Jansgilde van Langemarck eene groote Tooneelfeeste met, de welwillende medewerking der Gemeente Fan faren, in het Lokaal. Men speelt er Don Garcia Moreno, beroemd historisch treurspel in drie bedrijven, en Hij moest bij eens Burgemeester worden, blijspel in een bedrijf, r*; Da jachtwachter Vynckier. die dinsdag nacht op ronde was op het gehucht St-Juliaan, betrapte twee kerels die aan 't wildstroopen waren. Da pensjagers, zich betrapt ziende, mikten naar den jachtwachter en schoten Vynckier werd geluk kig niet getroffen. Hij schoot op zijne beurt en trof een der stroopers. die al vluchtend eene bloedstreep achterliet Het parket is verwittigd. Een der pensjagers is reeds gekend 't is een landbouwwerkman, woonachtig in de gemeente. DADIZEELE. Maandag avond, om 8 ure, ontstond er een be gin van brand bij de kinderen Maertens, win keliers op de Piaats. Het vuur, dat begonnen was in een stal op den koer. kon spoedig uitge doofd worden door eenige leden van de tooneel- gilde Ridder Jan dieaan het herhalen waren in eene zaal van het kasteel en van daar de vlammen gezien hadden. De schade is gering. Er moet kwaadwilligheid in het spel zijn, want men heeft overal petroolvlekken waargenomen. De brandstichters zyn opgezocht. WYNGHENE Pe twee zonen van Karei Vyncke waren dins dag bezig een oud geweer te onderzoeken, en staken er eene kardoes op. Daar deze niet afging, klopten de joDgelingen er met eenen hamer op eensklaps weerklonk een schot en de oudste zo-ui Vyncke Leo, 16 j^ar, kreeg de volle lading in hei aangezicht. De gekwetste, die waarschijn lijk Met linkeroog zal verliezen, werd door dok tor Shoutteet ve'rzorgd en vervolgens naar het gasthuis van Brugge overgebracht. OUNSJGHT 'zsjLp S® SÉ 5#: SJfi 2^ S# 5^ 2# s# Zitting van 20 December igio. Voorzitter M. Vandaele, Onderzoeksrechler. De tolbeambten, van dienst te Westoutre, ontwaarden zekeren dag sporen van stappen van verkens komende van de grens. Zij verwit tigden hunne oversten den heer controleur Lahaye, die een onderzoek ter plaats ging doen. Van eenen anderen kant. een onderzoek gedaan terzei vert ij de in Vrank rijk deed bestatigen dat een groot getal verkens en verkensjongen ter statie van Belle toegekomen waren en aan de fransche tol opgegeven geweest waren om naar Belgie te gaar». De controleur vervolgde zijn onderzoek in verscheidene hoeven gelegen aan de uiterste grens, veronderstellende "dat de dieren, indien ze in Belgie gesmokkeld waren, zich daar moesten bevinden. Maar de landbou wers ontzegden hem den toegang tot hunne stallen, en hij moest zich tevreden stellen met proces-verbaal teu hunne lasteop te maken.Hij ondervond ook dat een groot getal dezer ver kens gekocht geweest waren door Maertens G« pard en Deridder Amand, die ze verzonden aan de broeders van D<-ridder, ie Lier. Tien personen verschijnen voor de Rechtbank de eene beschuldigd van verkens in het land gesmokkeld te hebben de andere om in den tolomtrek gesmokkelde dieren in hunne stallen opgehouden te hebben, anderen nog om de be dienden van den toldienst belet te hebben bunnen dienst te doen. Het zijn Maertens Gaspard en Deridder Amand, kooplieden te Poperinghe, Leroy Honoré, landbouwer te St Jans-Cappel, Mortaigne Henri, Delannoy Remi, Lefebvre Jules, Theeten Cb.-L., landbouwers te üranoutre, en Baelde Marie-Louise, herber gierster te Westoutre. Na een lang getuigenverhoor, Mter Sobry, advokaat van het beheer van geldwezen, geeft een overzicht der zaak en houdt de beschuldi ging staande. De betichten worden verdedigd door Miers Bossaert, Courouble, Lebbe, Glorie en Begerem, die allen rie vrijspraak vragen voor hunne klienten. Na deze verscheidene pleidooien begeeft de Rechtbank zich in Raad kamerennaeen kwartier beraadslaagd le heb ben spreekt bij de 10 betichten vrij uit hoofde van smokkelarij maar veroordeelt Mortaigne en Delannoy eik tot 106 fr. boet of 1 maand gevang voor dienstweigering. Hij spreekt ook de verbeuring uit van 415 fr. opbrengst van den verkoop van 25 verkens door de douaniers aangeslagen. Werquio Constant, landbouwer te Watou, was in bezit van verkens die de douaniers dachten iiigesmokkeld te zijn uit Vrankrijk. Den 20 september 1909, ging Werquin naar het bureel der douanen om een geleibrief te vragen dewelke moest dienen om acht zeugen langs den gewonen weg te vervoeren naar Camille Talpe, verkenskoopman te Boesinjhe. De tol beambten bewaakten zijne hoeve er. zagen den zoon Werquin vertrekken met eene karre waarop de acht zeugen waren. Vermoedens hebbende, volgden de douaniers onder 't geleide van den controleur Piiiiippaert, thans te Antwerpen, van verre den wagen. Te Poperinghe gekomen wierd de zoon Werquin aangesproken door Maertens Gaspard, en in plaats van zijnen weg te vervolgen, irok hij statiewaarts waar zij de dieren, met behulp van De vos Henri, van Boeschepe. op deu trein laadden. Op dit oogen blik kwamen de controleur met zijne mannen ter statie zij sloegen de verkens aan enwilden ze terug op de kar laden Niemand hen willende helpen waren zij genoodzaakt zelve het werk te verrichten. Intusschectijd kwam Verstraete Bruno, herbergier te Poperinghe, bij, en te zameu met Maertens en Devos verzette hij zich tegen het laden der dieren. Dan was er reeds eene menigte volks vergaard in de statie. Het volk toonde zich zoo vijandig aan de douaniers dat deze hunnen revolver trokken en dreigden er gebruik van te maken. De heer Statieoverste was genoodzaakt de statie te doen ontruimen. Het is maar dan dat de douaniers hun werk konden voortzetten. De verkens werden opstal gezet en eenige dagen later verkocht. Na de beschuldiging staande gehouden door Mter Sobry. droeg Mter Nolf de verdediging voor van Werquin, vader en zoon, Mter Bos saert deze van Maertens en Mter Begerem deze van Verstraete. De Rechtbank ging dan in Raadkamer en 11a beraadslaging sprak hij bet volgende vonnis uitWerquin Constant krijgt 1280 fr. boet of 3 maanden gevang Werquin Maurice 106 fr. of 1 maand Maertens Gaspard 106 fr. of 1 maand; Verstraete Bruno 200 fr. of 2 maanden. Devos en Talpe zijn vrijgesproken. De Rechtbank spreekt de verbeuring uit. der somme van 450 fr. voortkomende van den ver koop der verkens. De Rechtbank spreekt ook de verbeuring uit van een verken door onbekenden in Belgie binnengesmokkeld. Den 6 October 1909 ging de controleur der douanen vergezeld van eenige zijner bedienden, naar de hoeve van Mortaigne Henri te Westoutre om het getal verkensdat deze bezat vast te stellen. Gelijk er 6 zeugen wjfren,waar van Mortaigne de oorsprong niet kon of wilde kenbaar matten, sloeg de controleur ze aan en stelde proces-verbaal op ten laste van Mortaigne uit boofde van smokkelarij. De Rechtbank spreekt de belichte vrij eu ver klaart de aanslag ongeldig. -- ln eene zaak ten laste van onbekende spreekt de Rechtbank de verbeuring uit van een gesmokkeld verken. Zitting van 22 December igio Voorzitter: M. Biebnyck Der, 2 October laatst, ter gelegenheid der kermis van Becelaere, waren er eenige jongelin gen van Zonnebeke die in twist kwamen ter oorzaak vau eene pijp van 2 centiemen die een hunner gebroken had. Zij hielden zich tevreden met eenige grove woorden. Maar ria nog eenige herbergen bezocht te hebben beslisten zij van hunnen tegenstrever af te wachten en een goed pak slagen te geven. En inderdaad wanneer deze, de genaamde Sesier Oh.-L. naar huis ging, wierd hij ai met eens omringd door 6 jongelingen die hem vele slagen toedienden en waarvan eeu hein eene zoo erge messteek toebracht dat hij twee dagen later ervan stierf. In het onderzoek door de gendar merie vau Zonnebeke gedaan wilde niemand verklaren wie de messteek toegebracht had.Het Parket gaf bevel 5 der vechters aan le houden en wanneer zij voor den Heer Ondrizoeksrech- tergi bracht wterdeu dan bekende de dader. De vier andere wierden onmiddelijk in vrijheid gesteld. Zes jongelingen verschijnen vandaag voor de Rechtbank die de volgende .straften uit spreekt Carrein Evarist,16 jaar oud,werkman, 2 jaar gevang met onmiddelijke aanhouding; Salome/, Adolphe, landwerker, Raes Camille, brij ken bakker, Carrein Camille, aardewerker en Carrein Reini, landwerker, elk 8 dagen en 26 fr. voorwaardelijk voor de 3 laatste. Carrein Maurice wordt vrijgesproken. Carreiu Eva- riste moet nog 2000 fr.schadevergoeliug betalen aan de Burgerlijke Partij. -Carreyn Cyrille, landwerker le Zonnebi kc, dio een rij wiel ontleend had aan Odeut Edmond veiomaker te Waasten, en vergeten bad het aan den eigenaar weder te geven, krijgt 2 maanden en 50 Ir. Dezelfde Garreyn.had een rijwiel ontleend aan Samyn te Nieuwkerke en verkocht. Daar voor krijgt hij nog eens 2 maanden en 50 fr. Lucas Henri, landwerker te Westoutre, wordt veroordeeld tot 2 maal 200 fr. voor jachtmisdrijf en 2 maal 100 fr. om zijn wapen niet onmiddelijk afgegeven te hebben. Den 23 September 1910,ging het Parket op het onverwachts een onderzoek doen in de chicoreifabriek van Durnez Ernile,handelaar te Yper, en sloeg er al de koopwaren aan. Uit de ontleding gedaan in het Staatslaboratorium te Buigge bieek dat de chicorei gemaakt door Durnez van 7 tot 34 °/0 stoffen inhielden die er niet mochten in zijn. De Rechtbank veroordeelt hem in eene boete van 75 fr.of 21 dagen gevang en verklaart de aangeslagene koopwaren ver beurd. Depuydt Arthur,landbouwer te Wytschae- te, vervolgd voor jachtmisdrijf, wordt veroor deeld tot 50 fr. boet, en 100 fr. om zijn wapen niet afgegeven te hebben. Luyssen Amand, landwerkerte Poperinghe, krijgt 15 dagen en 26 fr.voor smaad jegens den trambediende Creus Hector, en 21 fr. 20 om in dronken toestand in deu tram plaats genomen te hebben. Depla Constant, brijkenbakker te Beveren- bij-Rousselaere, vergramd omdat hij door Raddez Sara,met wien bij verkeerde, afgedankt wierd, uitte hij bedreigingen tegen haar. Zeke ren dag ging hij naar de hofstede waar Sara diende en gaf haar een geweldigen steek met een dolkmes. Depla, die voortvluchtig is wordt veroordeeld tot 8 maanden gevang en 50 fr. boet voor slagen met voorbedachten raad, en 1 maand en 26 fr. voor bedreigingen.Zij 1 onmid dellijke aanhouding wordt bevolen. de 10 deelen voor 80 CENTIEMEN per deel dat is de volksuitgave die wij thans in dan handel brengen In 10 smaakvolle deeltjes, gedrukt op goed papier, met glasheldere letter, in klein formaat, zullen Gezelle's Dichtwerken kosten fr. S. Dei O deelen in 5 linnen banden fr. 12.- In 5 sierlijke lederen banden, zeer smaakvol fr. 16. De inhOud der tien deelen I. Dichtoefeningen. II. Kerkhofblommen. III. Gedichten, Gehangen, Gebeden en Kleengedichljes. IV. Liederen, Gedichten et Reliqua. V-VI. Tijdkrans. VII-VIII. Rijmsnoer: IX. Hiawatha's Lied. X. Laatste Verben. Wij wijzen er op dat elk bundeltje van 160-2 0 bladzijden bevat en dat 80 centiemen voor elk deeltje dus wel een uiterst lagen prijs is. Noch tans raden wij u aan de 5 deelen gebonden te koopen, ze blijven dan beter bewaard, zien er fraaier rit in uwe bibliotheek en voor dien prijs zult ge ze nooit kunnen doen binden. Van deze uitgave worden geen afzon derlijke deelen verkocht en alleen volledige stellen afgeleverd. Vrachtvrij thuis bezorgd door Boekhandelaar Boterstraat, 36, YPER. Dienstdoende apotheek. Zondag 25 December E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. Een veertigtal belgische families, sedert lange jaren in Canada gevestigd, hebben aan het ministerie der koloniën gevraagd om zich in Katanga te gaan vestigen, en er hoeves in te richten. Hunne vraag schijnt gunstig te zullen onthaald worden. Een Amerikaansche uitvinder, van Fran- schen oorsprong, de heer J. Ope, heeft een middel uitgedacht voor het weven en spin nen van het sparrenhout, vooreerstin hoafc- deeg vei'anderd. Men zou het sparrenhout uit Canada en uit het Noorden vaa Europa gebruiken. Dit nieuwe weefsel zou op voordeelige wijze de katoenen stoffen vervangen en zou, zooais deze, dienen voor het maken van kleedingstukken. De weefsels van het hout hebben zooveel glans als diegene van het katoen eu zouden gemakkelijker gewasscheu en geverfd worden. De houtweefsels, waarvan de uitvinder verscheidene stalen aan de Vereeniging der Spinners heeft onderworpen, zijn buitenge woon sterk.Zij kunnen ook vermengen wor den met wol. De proefnemingen door den uitvinder op dit gebied gedaan, zouden de beste uitslagen opgeleverd hebben. De Engelsehe kapita listen maken zich gereed om de mededinging te doen aan de katoenen stoffen, waarvan de grondstof veel meer kost. Men zou ook de Russische sparren gebruiken. Dit is eene nijverheid,tot nu toe onbekend, die binnen kort misschien, een gansche om mekeer zal te weeg brengen in de katoen nijverheid en waarvan «aen reeds op de winsten rekent. De uitvinder heeft zijn geheim, namelijk de toestellen en het vervaardigen van getou wen niet doen kennen en in verscheidene landen brevetten genomen. M. MEIER, tandmeester te Kortrijk, laat zijne talrijke kalanten weten dat hij voor on- bepaalden tijd te Yper geene raadpleging meer zal houden en door niemand vervangen wordt. 1 Voortaan wende men zich rechtstreeks tot 't huis van den Tandmeester Meier, te Kor trijk op den hoek der Moeseroenstraat, n. 2, (huis met koetspoort), bij het gevang. De personen die zouden voornemens zijn nieuwe kunsttanden te doen inzetten, heb ben ons maar eenige dagen op voorhand te verwittigen's morgens te Kortrijk aanko mende, zullen zij denzelfden dag met hun nieuw gebit kunnen vertrekken. In het jaar 1605 verscheen het eerste dag blad der wereld de Nieuwe Tijdingen, uit gegeven door Abraham Verhoeven te Ant werpen. Dat eerste dagblad was een Vlaamsch. De Vlamingen stonden dan wel degelijk aan k6t hoofd van den vooruitgang. In 1650 bestonden er tien dagbladen. In 1770 waren er 173 ia 1866 was het getal geklommen tot 13,980. Eindelijk in 1908 waren er 70,889. In 10 jaren van 1898 tot 1908 zijn er 48,600 bijgekomen. In Europa verschijnen die dagbladen voor meer dan de helftdan komeu Amerika, Azia, Oceania en Afrika. Wat zou vader Verhoeven aardig opkijken moest hij eens eenen blik kannen werpen op al die gazettenfabrieken Gewoonlijk west men niet tot hoeveel doeleinden de terpentijn kan gebruikt wor den. Hebt gij eene beginnende keelpiju, doopt een flanellen doek in terpontijaessence en wind die rond den hals zij verwekt eene goede terugwerking, terwijl ook de ver damping eenen gunstigen invloed heeft. Men zal er van af zijn met de huid daarna met een weinig amandelolie in te wrijven, indien de huid te veel geprikkeld is. Da terpentijn verzacht ook de jichtpijnen. Terpentijn op geel gevernisd leder gestre ken geeft daaraan een schoonen glans. Met terpentijn neemt men ook goed de verfvlekken weg van kleerstoffen. De reuk van terpentijn verdrijft de mot ten zet een klein schaaltje met eenige druppels van dat vocht in de nabijheid der plaats waar de motten woekeren. Terpentijn gegoten in de loopgangen der muizen, verdrijft die onuitstaanbare knaag dieren. Een deel terpentijn gemeDgd met 2 deelen zachte olie, is uitmuntend geschikt om meubelen te reinigen en te doen glanzen. Een eetlepel terpentijn in het water ge goten, waarin men bet linnen laat kokea, geelt aan het linnen eene heldere blankheid. In den handel kan men allerhande schei kundige voortbrengsels bekomen voor de linnen bleekers eene stof gemengd met stijfsel, dat het linnen lenig en glanzend maakt, zonder hard of brekend te zyn. Elke verkoopar geeft er eea bijzondere naam aan. De eenvoudige benaming is glansgoed Dat goed kan bereid worden met wa! schut (blanc de baleine) als grondstof of zeer zui vere bougie (acide stearine), met keersroet, of met gezuiverde witte zeep, Savon a gla- cer genaamd, en met borax. Dat goed wordt afzonderlijk opgelost, en wordt lauw in de Btijfsel gedompeld. Ziehier echter de laatste werkwijze, alge meen door de strijksters gebruikt 1. Smelt, om 10 liters stijfsel te hebben, 500 gram ameldotik in het juist noodig wa ter en doe er dan 10 liters koud water bij. 2. In dien tusschentijd, laat 125 gram borax koken in 't juist noodige water, giet dat mengsel lauw in den bereiden stijfsel ea roer. 3. Laat 30 gram glangzeep iu den stijfsel smelten door met ue hand te doen schuimen. 4. Roer alles goed dooreen, opdat het mengsel goed gelijk zij, en begin daarmede te stijven terwijl men daarmede bezig is, roer van tijd tot tijd uw mengsel om, opdat de meDgsels naar oader niet zouden zinken. Is het linnen aldus gesteven en gestreken overga het dan met een glansijzer, en het linnen zal den gewenschten glans krijgen. BURGERSTAND VAN YPER Verklaringen van den 16 tot den 53 Dec. 1910 Geboorten Gontier Joannes, Cartonstraat. Hubert Robert, Meenensteenweg. Coppens Petrus Zaalhof. Huys Andreas, Poperinghesteenweg. Van den Berghe Karei, Mondstraat. Castelein Magdalena, Bruggesteenweg. Maarten Julianus, Patteelstraat. Mailiiard Maurits, Rijselstraat. I)elabay8 Gerai'da, Jules Capronstraat. Depuydt xMai'ia, Surmont de Volsberghestr. Soenen Jules, Cartonstraat. Debaerne Daniël, Schuttelaerestiaat. Huwelijk Kohlmann Reué, handelaer te Brussel, en Dewaele Andriana.z. b. te Yper. S terfgevalten Decroos Coleta, 87 j., z. b. ongehuwd, Gus- taaf de Stuerstraat. Cesquiere Maria, 4 j., Kaaistraat. Hoorelbeke Desideer, 56 j., wever, Wedr Fiers Victorina, Elverdingüestraat. Dossaer Sicnonna, 11 m., Kalfvaart. Doens Sophia, 61 jkloosterlinge, ongeiruwdi Poperinghesteenweg. Leleu Francis, 66 j., z. b. echlgt Lamoot Pharaïlda, De Haernestraat. Poltel Lucia, 2 1|2 j., Neerstraat. Allaeys Benedict, 74 z. b. ongbuwd, Rijssel- straat. Depoorter Julie, 78 j., z. b. Wwe Flahault Denis, Bollingstraat. Arthur Vertaaeghe, dienstknechi gehuisvest te Waasten, wonende te Yper, en Maria Veriez, gehuisvesl te Yper. L°o De Wispelaere, dienstknecht, gehuisvest te Lissewegke, vroeger te Yper, en Eugenie De- bouvere, werkvrouw, getnisv. te Lisseweghe. August Dehoüander, z. P., gebuisv. te Yper, en Sidonie Debacker, z. b., gehuisvest te Yper, verblijvende te Langemarck. BURUï RSTANU VAN POPERINGHE Geboorten Dewachter Audré, Casselslraat, Beauprez Louise, Yperstraat. Huwelijk Edmond Deryeke, landbouwer te Rening- helst, weduwaar van Pauline Lamerant, met Maria Brion, zonder beroep le Poperinghe. Overlijden Dervcke Joseph, 69 j., landbouwer, echtge noot van Emerence Kestelyn, wijk D. Huwelijksaankondigingen Petrus Delpiace, z. b. te Reninghelst, en Ra chel Creus, z. b. binnen deze stad. BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE Geboorten Delva Gerard. Samyn Madeleine Po- gaert Germaioe. Gisquiere Florent-Albert. Blomme Bertha. Vandevivere Madeleine. ■- Leenknecüt JuÜ3n. Hoornaert Julie. Overlfjdens Hellewaere Theresia. ou.l 72 j. echtgte. van OdaDésiré - Descamps Urbanie-t.eonie, echtgte. van Collez Charles-Louis, oud 20 j. Lammens Julia, oud Ij. Lepla Daniël, oud 13 m. Mathys Anna-Maria. oud 6 m - Cneudt Leo-Jo- seph. eehtgt. van Deleu Clemence, oud 77 jaar. Gbisquiere Albert, echtgt. van Rosalie Keste- loot, oud 76 j. Scherperuel Nathalie, echtgt. van Jean Va'nhaverbeke, oud 78 j Decaestec- kere Lucie-Pelagie, echtgt. van Bordau Henri, oud 75 j Geboorten Maes Julia, d. v. Charles en Vanoverberglre Marie. Comyn Daniël, z. v. Emile en Ampe Eugenie. Capoen Médard, z. v. Henri en Bon- due Angèle. Overlydens Mahieu Amand, echtgt.van Geerardyn Clemen ce, oud 72 j. nesmarets Arthur, z. v. Gustave en Vereist Emma, oud 2 m. Vervisch Marcel, z. v. Jules en Salomez Celesta, oud 1 m. .mthaiH loeien gij lijdt aan vei- cl siDjpUJClll. stoptheid of aan gelijk .welke ontsteking, neemt met betrouwen de slijmverdrijvende Waltiiery Pil, die het beste geneesmiddel is dat gij kunt nemen. 1 fr. de doos. YPER 10 Dec. 17 Dec. Tarwe 100 kd. 20 15 20 10 Kogge 14 25 14 25 Haver 16 10 16 25 Boonen 00 00 00 00 Erwten 10 50 19 50 Aardappelen 9 75 9 50 Boter 300 00 300 00 Biars 4 30 4 00 ROUSSELARE 20 dec. Oude- Tarwe 19 50 20 Roode 18 5!) 19 Rogge 15 16 Haver 16 50 17 Boonen 20 21 Aardappelen 12 13 Boter per kilo 2 80 3 Eiers per 25 3 64 3 90 Sukrijb. besch. wagon 28 - ti op schip 28 50 1911 wagon 17 schip 17 25 Koolzaadolie 100 kil. 61 Lijnzaadolie 85 50 Viggens 27 37 - MARK'l VAN KORTRIJK, 19 dec. Tarwe r>er li'O kil. 19-50 a 20 00 roode tarwe 18-51 a 19 00 rogüö 15 25 a 15-75; haver 16-75 a 17-25 boenen 20-00 a 21-00. Boter- en eiermarkt. - Boter, per Allo aan 2-90 a 3-00; eiors, de 25, aan 3-75 a 4-25. Aardappels (witte) per 1.00 k. aan 10-50 a 11-00; roode), 00-00 a Zaad- en oliernarht. Koolzaadolie, per 100 knus, aan 62-00 a i;0-00; lijnolie 85-00 a 00-00- vreemd en inlandsch koolzaad, per 100 kilos' 27-00 a 00-Jo ld. lijnzaad 40-00 a 0)-0« kool zaadkoeken, per 100 kilos. 12-00 a oo-oo'- lijn koeken 22-Ou a 23-00 kempkoeken 00-00* chi cory 26 00 a 26-50. POPERINGHE 23 dec. x6 nov. Tarwe p. heet. 17 00 17 qo' Rogge 12 20 12 20 Haver 12 20 12 20 h'iers de 25 3 40 0 00 4 15 Aardappelen de 100 kgr.10 00 ip 00 Botor 3 00 - 0 00 3 10 Hoppe de 50 kilogr. 52 00 - 00 00 52 00 BUGRERSTAND VAN WATOU Geboorten Deveeuw Suzanna. Vaneecke Aline. Leu- pe Maurice. Quaghebeur Alice. Delba-.-re Georges. Demolder Laura. Devos Elionere. Brouteele André. Camerlynck Alice Overlydens Brutsaert Florimond, 71 j. 10 m. Deraedt Geremie, 34 j. 7 m. Beddeleem Leon, Sm. Leupe Maurice, 8 d. - Loosvelt Eduard, 8Lj. - Busson Coleta, vrouw Frederic I ommey, 72 j. Harinck Eugenie, religieuse, zuster Anastasia, 32 1/2 j. Brunouw Melanie, wed. Achiel Degraeve (Step) 55 1/2 j. Huweljjken Willem Deheegber, bakker, met Marguerite Vandromme, beideu te Watou. Josué Clays, kleermaker en herbergier, met Mathilde Bpilie- boudt, beido te Watou.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2