Mengelmaren EXTRAIT EENE HOFSTEDE GülDO GëZELLE'S DICHTWERKEN m m sa sa m m m m m Le Greffier du Tribunal FERD. DETHOOR. Gemeenteraad Albert Vogel te Yper Zondagrust Eereteekeos Wettelijke besluiten De Senaat De ouderdomspensioenen In 't paleis der natie Vanaf 2 Januari aanstaande, VAN ALLES WAT Geheime zittiog der lamerleden Om glas te snijden zonder diamant Eene mastiek die aan water en vuur weêrstaat Fabrieksgeheimen Walvischvleesch Eere aao Belgie HHeasaeasarasasB Sinappelhandeï Notariëele Verkoopingeo «SiSSaSSSBIBJ®® y» Ter gelegenheid van zijne buiten gewone tekoopstelling van WOLLEN, zal deBonMarclié,Nieuwstraat, te Brussel, te koop stellen, Maandag 2 Januari, uitmuntende loten Zijde, bijzonderlijk gekocht op de markten van Lyon, Zurich en Cöme, alsook rijke Zijden gekocht in de bijzonder ste uitstallingen der fabriekanten van Lyon bij de Tentoonstelling van Brussel. De schoonste en voordeeligste SCHEURKALENDERS vindt men ten bureele dezer gazet. §f';4_ $P 'ff* 1F W tP W* C. Vandermeerseh, Langemarek 9 Januari 1911. Hofsteden, Huizen en Land, te Langemarek. Butaye, Yper Zaterdag 7 Januari 1911, om 12 1/2 ure namiddag, in de Zittingzaal van het Bestuur der Burgerlijke Gods huizen van Yper, Sparren, Hakhout Plantsoenen. Vandermeerseh, Yper Zaterdag 14 Jan. 1911, om 2 ure na middag, ter zeiver plaats, Hakhout Plantsoenen. MAR K 7 PRIJZEN Callewaert-De Meulenaere BURGERSTAND van yper Bayart, Beeelaere 6 Januari, Taillie te Staden. Tribunal de Première Instance d'Ypres. d'un jugement contradictoire pro- noncé par le Tribunal de Pre mière Instance de TArrondissement d'Ypres, Province de Ia Flandre Occidentale en date du ier Dé- cembre 1910. En cause le Ministère Public contre SAVAETE EMILE-CYRILLE, fils de Charles et Mahieu Sophie, né a Ploegsteert, le 22 Février 1867, marchand de charbons y domicilié. Convaincu de a Ploegsteert ou ailleurs dans l'arrondissement ju- diciaire d'Ypres, au mois de Mai de l'année 191 o, ou vers cette époque A. Banqueroute frauduleuse. B. Banqueroute simple. Le Tribunal, par application des articles 573 50, 574 4° 6°, 577 2°, 472 du code de commerce, 489, 79, 80 du code pénal, 194 du code d'instruction criminelle Condamne Savaete a A. Un emprisonnement de trois mois. B. Un emprisonnement de trois mois. Et aux frais. Et ordonne que le présent jugement sera publié sous forme d'Extrait dans le journal Het Nieuwsblad van Yper et par affichage en la salie d'audience du Tribunal de céans. Jugement sans appel. Pour extrait conforme délivré a Monsieur le Procureur du Roi, a Ypres, le 27 Décembre 1910. D'Huvettere, Yper 6 Januari. Taillie en Boomen te Zillebeke-Hooghe. W OPENBARE VERKOOPING Woonhuizen, Zaailanden, Meerschen, bebouwde gronden en bouwgronden gestaan en gelegen te Langemarcic. Mter Camille VANDERMEERSCH, Notaris te Langemarek, zal open baarlijk verkoopen 68 koopen onroerende goederen behoorende de Weldadigheidsburee- len van Langemarek en Poelcapelle, begrijpende de sectiën A, B, C en H der gemeente Langemarek. InstelMaandag 9 Januari 1911 Overslag Maandag 23 w telkens om 9 ure voormiddag voor de 35 eerste koopen en om 2 ure namiddag voor de 33 laatste koopen, in de bovenzaal van het oud leer werkhuis te Langemarek plaats. 1/2 Instelpremie. Plans met aainwijstafel te bekomen bij voornoemden Notaris Camille Vandermeerseh, te Langemarek. aaasafgÖKraisgca hij de talrijke aanwezige heeren, die hulde brachten aan zijn leven en streven met de feeste door hunne tegenwoordigheid te vereeren. En opdat de beschermde huisgezinnen zouden kunnen ook hun deel hebben in de feestvreugde, werd aan de leden vollaard uitgedeeld en zoo zal de Kerstag van 1910 een buitengewone vreugdedag zijn geweest voor de brave arbeidersgezinnen van onze stad. We sluiten met den wensch M. Meersse- man nog langen tijd in goede gezondheid te mogen behouden, tot steun en troost van al wie in nood is, maar voornamelijk tot vreugde van zijn geliefde leden van de H. Familie. De raad komt heden Zaterdag bijeen ten stadhuize om over het volgende te beraad slagen (In geheime zitting) Begrooting 1911jaarwedden. In 't openbaar 1. Neerleggen der begrooting van de Gods huizen. 2. Disch junsten voor vergunningen op het kerkhof. 3. Begrooting van 1911 der stadsboekerij. 4_ Middelbare school. 5. Stadsbegreoting voor 1911. 6. Verordening op het werkeloozenfonds. ï—a Evenals vroeger de grootste steden vsn Holland, Belgie, Duitschland, Egypte.Chma en Japonie, had ons geliefd Yper, Donder dag avond 29 Oct., het geluk Albert Vogel, den wereldbereemden tooneelspeler van Den Haag, Holland,te mogen zien en aanbooren. 't Was dank aan ons taal- en kunstlie vend Davidsf'onds dat hemuitgenoodigd had. Meer dan 250 persouen, waaronder vele damen en jufvrouwen, vele geestelijken, en vele, om niet te zeggen al, ontwikkelde, Taal- en kunstlievende geesten vervulden Ge ruime feestzaal van het Volkshuis. Op klokslag 7 1/2 ure verscheen, in ro meinsche kieediag, de statige en innemende gestalte van den gevierden kunstenaar, die bij zijn eerste optreden toegejuicht wierd. Hij zei eerst stil en eenvoudig waar, wan neer sa in welke omstandigheden Conolanns van Shakespeare gespeeld zou worden en dan rolden de tooneelen, t eene na, het andere, binst 1 ure 10 m. zonder de minste hapering met de spreekwijzen, de tonen, do gebaren en manieren, eigen aan iedeien spfiifcT uit liet spel,zoo volmaakt, zoo iudiuk- wekkend,uit zijnen mond, dat op het woord punt, waarmede het eerste deel sloot, geheel de zaal luidruchtig hare bewondering te kennen gaf'. Na eene tusschenpoos van 10 minuten keerde de vermaarde tooneelspeler onder het algemeen handgeklap weer op de plan ken,en gaf hettweede deel van Shakespeare s meesterstuk met even veel geheugen, gevoel en kunBtzin af,zoodanig dat de aanhoudende en herhaalde toejuichingen van de aan wezigen Mijnheer Vogel verplichtten, na net heengaan, weder te keeren, om nogmaals toegejuicht te worden. Het Nieuwsblad heeft vroeger gedrukt wat het tooneelstuk Coriolanus inhoudt alwie nu de inhoud ervan gehoord heett, zal de trotschheid en nog meer de wraakzucht van den anders zoo verdienstelijken Corio lanus afgekeurd hebben, de onderduimsche onhitsiügen van zekere volksgeleiders ge- brandmerkt hebben.de onvastheid en veran derlijkheid van 't klein volk betreurd heb ben, de vaderlandsliefde der romeinsche edelvrouwen die voor Rome gingen ten beste spreken, bewonderd hebben, en de macht eener moeder op haren zoon, gevolgd van Coriolanus overgeving, ondanks de dood die hem te wachten stond, luidruchtig toege juicht hebben. Shakespeare schreef een meesterstuk. Vogel gaf er meesterlijk het volle genot van. Dienstdoende apotheek. Zondag i Januari C. LIBOTTE, Botermarkt, 31. te spannen, maar nauwelijks was het peerd ontbreideld,of het kreeg goeste een wandelings ken te doen. Jong en vurig, zette het aan te vluchtenaar de Leet.Daar gekomen, verzinde 't, keerde hem om me, en reed weder zooveel het rekken kon de Elverdinghestraat in,met het een wiel van't getuig op het voorland. M. Rob. Clinckemailie had van in het Commissariaat geheel de leute gezien en was haastig buitenge- sprongen om te zien hoe bet atloopen zou. Het peerd ziende weaerkeeren.liep hij tegen om het te kunnen vaste grijpen. Bij het bureel van't Commissariaat haperde het rijtuig aan een karre, draaide om, en dan kon de knecht M. Devos het peerd bij den neus grijpen en doen stil houden. Zonder de koelbloedigheid en be- dienstigheid van de heeren Clinckemailie en Devos waren misschien erge ongelukken ge beurd. L*' Donderdag heeft de policie een persoon aan gehouden,die een prachtig rijwiel te koop bood. De aangehoudene verklaarde Victor Dictus te heeten en van Antwerpen te komen. De policie vroeg inlichtingen in die stad, en vernam dat het rijwiel gestolen was. Dictus is voorloopig in het gevang opgesloten. KOMEN In de gemeenteschool ontstond dinsdag na middag rond 1 uur, een begin van brand dat gelukkig spoedig kon uitgedoofd worden. De schade bedraagt rond de 300 fr.en is verzekerd. DE KONING EN DE SOLDATEN De koning heeft gewild dat de soldaten die de wacht houden aan het paleis van Laeken eenig zakgeld zouden hebben om Kerstmis te vieren. Hij heeft aan het bataljon grenadiers 100 frank per kompagnie doen uitdeelen. M. Decorte, Burgemeester te Zuydschote, bekomt het eerekruis van ie klasse en zijn brigadier-veldwachter, M. Mesdom, de me- dalie van 2^ klasse, voor bewezene diensten gedurende hunne lange en eervolle loopbaan. Aan beiden biedthet Nieuwsblad zijne her- telijkste gelukwenschen. Bij koninklijk besluit van 20 November 1010 wordt aan de samenwerkende vennoot schap BondsmelkerijSt-Eloy van Gheluwe, te Gheluwe, vergunning verleend om. onder zekere voorwaarden, eene natuurboterfabriek op te richten in deze gemeente. Bij koninklijk besluit van 5 December 1910, wordt aan den heer Soetaert-Noppe, te Waesten vergunning verleend om, onder zekere voorwaarden zijne tabaksfabriek te verplaatsen. YPER Den Maandag avond is er gemeenlijk een aangenaam gezelschap een heerlijk partijtje aan 't kaarten bij Ch. Verdruye, in den Café du Boulevard, bij den YVatertorre, te Yper. Maandag was 't nog eens hetzelfde en de kaarters hadden reeds met verschillende kan sen gespeeld, als vrouw Maelbrancke solo-slim vroeg en speelde, onder de luide toejuichingen van alle aanwezigen. De andere spelers waren Em. Heughebaert, C. Maelbrancke en Abel Verdruye. Hertelijk proficiat EEN PEERDEGEDACHT Woensdag namiddag, rond 3 ure, 'kwam de heer Lemabieu, peerdemeester,thuis in tilbury. Hij deed zijn peerd eten geven zonder het uit M. MEIER, tandmeester te Kortrijk, laat zijne talrijke kalanten weten dat hij voor on- btepaalden tijd te Yper geene raadpleging meer zal houden en door. niemand vervangen wordt. 1 Voortaan wende men zich rechtstreeks tot 't huis van den Tandmeester Meier, te Kor trijk op dén hoek der Moescroenstraat, n. 2, (huis met koetspoort), bij het gevang. De personen die zouden voornemens zijn nieuwe kunsttanden te doen inzetten, heb ben ons maar eenige dagen op voorhand te verwittigen's morgens te Kortrijk aanko mende, zullen zij denzelfden dag met hun nieuw gebit kunnen vertrekken. Jonge meisjes zijn de druiven, Jonge vrouwen zijn de wijn Oude vrouwen zijn de moere En de oude juffers, beste Mogen de rozijnen zijn. Laat men u zitten, maagdelijn Gij moet uw leven lang niet zuchten Niet alle druiven worden wijn Rozijnen ook zijn goede vruchten Want niemand hoeft in zijn gemoed Te treuren menig uur Rozijnen smaken altijd zoet De wijn smaakt dikwijls zuur BRUGGE Maandag had op het voetbalplein een match plaats eene ploeg brugsche spelers en eene brusseische ploeg voor de schaal van baron Ruzette. De bruggelingen wonnen met 6 gaols tegen 1. I KORTRIJK Zaterdagnamiddag, rond 4 1|2 ure, stond Flora Deschampeteer, breister, 22 jaar oud, aan den hoek van de Papegaaistraat, toen zij aangevallen werd door drie kerels die haar geld eischten. Op het hulpgeroep van het meisje,die een slag in het gelaat bekomen had, namen de bandieten de vlucht en konden niet herkend worden. 5^5 I IN DE SCHOOL Leermeester... en Absolon bleef met zijne haren in de takken van den boom hangen,waar een vijandige hand hem met eene spies door boorde... Welke les moeten de kinderen daaruit trek ken Leerling. Dat zij altijd in tijds naar den haarsnijder moeten gaan, meester. MEENEN Zondag avond was de tram, die ten 8 ure aan de Pont-Neuf voorbij rijdt, juist eene helling afgedaald, toen de machinist een persoon op de lijn zag zitten.Alhoewel de machinist aanstonds densioom keerde en de remmen sloot, was het reeds te laatde man werd door de lokomotief gevat, en de armen, het hoofd en de beenen afgereden. De bloedende overblijfsels van den ongelukkige werden bijeenverzameld en naar het doodenhuis overgebracht. Het slachtoffer is de genaamde Theofiel Vandierme, 30 jaar oud, wonende te Groix (Vrankrijk). Boer Vegers lag eens op sterven, men had hem de lichtmiskaars in handen gegeven om den doodstrijd te verzachten. Maar ais de kaars nu bijna was opgebrand, was de boer nog niet dood, en de zoon riep hem toe Vader, sterft algauw, of anders moet gij nog met verbrande vingeren naar het eeuwig vaderland vertrekken. dl Of rijst (50 grammen per liter) e) Of pruimen f) Of geschilde appelen of peren in vier ge sneden. Men laat dit alles eens doorkoken en verder op de buis gaar worden. Suiker of siroop voor het opdienen toevoegen. Aanmerking. 2° Men mag naar verkiezen de botermelk mengen meteen weinig zoete melk of een glas goed gerstebier. 2° Men roere de botermelk altijd in dezelfde richting vooraleer ze kookt, omdat de kaasstof die er zich in bevindt, gemakkelijk van de wei scheidt als de melk in rust blijft de kaasstof zinkt naar den bodem en de wei blijft boven. De melk is alsdan gekabbeld. 3° Een weinig bloem in de melk belet het kabbelen. 4° Indien men zout bij de melk voegt, moet dit geschiede;) onmiddellijk voor het opdienen, ofwel als de melk kookt, anders zou ze gemak kelijk kunnen kabbelen. Wanneer men suiker in melk doet, is het goed een graantje zout bij te voegen, dan komt de suikersmaak beter door. 5° De suiker mag ook maar juist voor het op dienen in de melk gedaan worden, anders zou deze kunnen aanbranden. Deze en meer dergelijke bereidingen kan men met melk uitvoeren. Beproeft nu eens,beste boerinnekens en weet mij eens te zeggen hoe het u en den uwen be vallen is. Tot later. OOSTENDE Donderdag voormiddag had, met grooten luis ter, de inhuldiging plaats van den Z. E. H. Ca- merlynck, als pastoor-deken der stad. Van in den vroegen morgend was de beweging groot in de stad, waar talrijk e vreemdelingen per trein of stoomtram aangekomen waren. De Zuidlaan zag zwart van het volk. Ten 10 ure werd een prachtige stoet in de Hendrik Serruysst.raat gevormd. Aan den ingang van het O. L. V. kollegie, onder een baldekijn, hadden plaats genomende nieuwe deken; Z. E. H. Vandenberghe, vikaris- generaalbaron Ruzette, gouverneur van West- Vlaanderen; M. Vanoverberghe. van 't ministerie van binnenlandsche zakenMM. de Limburg - Stirum en de Spot, senateursverscheidene volksvertegenwoordigers de EE. HH. pastoors van de verschillende parochies van Oostende en meer andere voorname personen. Het muziek van den katholieken Volksbond nam plaats naast het baldekijn. De stoet defileer de voorbij den nieuwen deken en de overheden. Aan dezen stoet namen talrijke maatschappijen alsook de leerlingen der vrije school deel. Bij zonder werden opgemerkt de maatschappijen van Leffinghö, met den burgemeester en de schepenen aan 't. hoofdeen groep visschers- kinderen, met den E. H. Pype aan 't hoofd en omringd door de vlaggen der naties en een groep herderinnekens die bloemen strooiden. Deze stoet leidde den Z. E. H. Gamerlynck en de voorname genoodigden naar de St-Pieter en Pauluskerk, waar met de gebruikelijke plech tigheid de aanstelling van den nieuwen pastoor deken plaats had. Wanneer de Z. E. H. Gamer lynck de trappen der kerk besteeg, zongen 2j0ö kinderen een schoon gelegenheidslied. Ten H ure en half liep de indrukwekkende plechtig heid af. Vergeten wij niet te melden dat op gansch den doortocht al de huizeD, op enkele uitzonderingen na, bevlagd en sommigen zelfs schoon versierd waren. BREKEN VAN TROUWBELOFTEN Zekere X., werd wegens dit misdrijf voor de Rechtbank yan Luik gedaagd. Hij had eene jonge dienstmeid verleid en beloofd haar te trouwen. Maar op den dag voor de trouwplechtigheid bepaald, ontving de bruid eenen beleedigenden brief, in welke X., verklaarde, met haar af te breken. Het meisje liet dat zoo niet. Zij daagde X., voor de Rechtbank en deze veroordeelde hem tot het betalen van 6000 fr. vergoeding, 't Is wel besteed BOTERMELK Breek een weinig bloem inde koude melk. Laat koken op een goed vuur en roer gedurig in dezelfde richting met een houten lepel. Als ze kookt, voeg er dan bij a) Of in koude melk gebroken bloem (2 lepels per liter) b) Of havermout (2 lepels per liter) c) Of gepelde gerst f3 tepels per liter) NIEUW RETRETHU1S Bij het klooster der EE. PP. Redemptoristen wordt een retrethuis gevoegd waar men vijftig werklieden zal kunnen herbergen, om er eene afgezonderde retret te voken, gelijk het reeds te Gent bij de EE. PP. Jesuieten bestaat. sm BILLIJKE VRAAG Na ieder stortvlaag werden de gehuchten Mont h Leux van Mouskroen en Les Ballons van Herseeuwe door de vuile ongezonde waters der Spierebeek overstroomd. Deze beek dient tot scheidslijn tusschen België en Frankrijk en voert de waters der fabrieken jvan Roebaais en Tourkonje naar de Leïe. Daar die waters van langs om meer toegestroomd komen, is de bedding der beek te nauw. De volksvertegen woordiger M. Brusschaert heeft in de Kamer de aandacht geroepen op dien nadeeligen toestand ea gevraagd 1° dat er eene overeen komst zou gesloten worden rnet het fransch gouvernement om dien staat van zaken te ver beteren 2" dat die beek, wier waters over de streek eenen ongezonden geur verspreiden, zou overdekt worden. De minister heeft beloofd aan dis eischen te voldoen, na onderzoek der kwestie. Landbouwer NASCHRIFT a) Dat de Spiere tot scheiding dient is nieuws, maar dat ze hour waters in de Leie ijdelt. is nog grooter nieuws. de 10 deelen voor 80 CENTIEMEN per deel dat is de volksuitgave die wjj thans in dan handel brengen. In 10 smaakvolle deeltjes, gedrukt op goed papier, met glasheldere letter, in klein formaat, zullen Gezelle's Dichtwerken kosten fr. 8.— De 10 deelen in 5 linnen banden fr. 12.— In 5 sierlijke lederen banden, zeer smaakvol fr. 16.— De inhoud der tien deelen Zoo deed M. Henderickx terecht opmer ken dat geschreven en gelezen redevoerin gen van leden onveranderd in het Beknopt verslag verschenen ten nadeele van de ge sprokene. Het is een misbruik dat moet op houden daar het den vertaliBgsdieast te veel werk oplegt Verscheidene leden van de linkerzijde ondersteunden den volksvertegenwoordiger van Antwerpen. Tenslotte beloofde de voorzitter dat dit misbruik zcu ophouden. M. Janson heeft geklaagd dat-er te weinig plaats is in de tribuun der drukpers en vroeg ook de vernieuwing der wetboeken, die men ter beschikking van de Kamerleden stelt. Daarop antwoordde een kwestor dat die wetboeken dikwijls spoorloos verdwenen Midden het gelach der Kamerleden vroeg M. Hoyois dat ook koffie aan de leden zou geschonken worden. Dit werd ook toegestaan. Dinsdag namiddag heeft de Senaat zijne zittingen hernomen. Aan de dagorde der eerste zitting stonden twee ondervragingen over den onderaardschen spoorweg Noord- Zuid, te Brussel, en over de toepassing der wet op de spelen te Oostende, en daarbij neg de bespreking der begrooting van 's lands inkomsten. Er zijn personen, die in eens eene stor ting van 18 fr. in de Lijfrentkas van den Staat gedaan hebben, om op 65-jarigen ouderdom het pensioen van 65 fr. te beko men. Volgens de wet had die storting in drie keeren moeten gedaan worden. Op verzoek van den minister van nijverheid en arbeid heeft de Lijfrentkas besloten, zelf die stor ting op drie verschillende jaren te verdoelen, zoodat die persouen nu in regel zijn met de wet en geene nieuwe storting meer moeten doen om het pensioen van 65 fr te verkrij gen. De regeering heeft aan den heer Crans een groot doek besteld dat zal voorstellen de Eedaflegging van Koning Aibrecht, den 23 december, in de Kamer. Op dit doek van groots afmetingen, zul len allen die in de Kamer te dezer gelegen heid aanwezig waren, voorkomen het doek zal in een der zalen van het parlement wor den geplaatst. Anderzijds heeft het bureel dei Kamer, op voordracht van den heer Carton de Wiart, besloten een fonds tot stand te bre; gen om de lokalen van het parlement met kunst werken op te smukken. Vreemdelingen die ons paleis der Natie bezoeken, drukken er hunne verwondering over uit dat, in een kunsthand als Belgie, de lokalen van bet parlement zoo weinig tafe- reelen bevatten, die een hoogen clunk van onzen kunstroem geven. Daarin zal dus verandering worden ge bracht. markten; Algiers, Sicilië (Messina), Klein- Azie, Egypte, Jamaica, Californie, geven sinappelen, doch allen voor onze markten van minder belang de Messinavrucht gaat sterk achteruit, vooral sinds ook Valencia de zoogenaamde sanguina of bloedsinappel kweekt. Vanderpiepen (die met zijne vrouw eene voorstelling in de menagerie bijwoont). Zeg eens, Mijnheer de directeur, dat moet toch veel moeite kosten om die wilde beesten tam te krijgen. Beestentemmer. Toch niet, het gansch geheim ligt in de oogen. Met dezen blik (Vanderpiepelea scherp aanziende), maak ik het weerspannigste dier zoo zacht en gewillig als een lam. Vanderpiepelen. Och. Mijnheer de di recteur, kijk zoo mijne vrouw ook eens aan, als 't u belieft. r*l wordt door de Nationale Bank van Belgie een gewijzigd model uitgegeven van het thans in omloop zijnde bankbriefje van 500 frank. De algemeene kleurschakeering van dit nieuwe bankbriefje is donkerblauw het for maat is eenigszins vergrootde teekenicgen zijn in hoofdzaak bewaard gebleven. Daaraan zijn toegevoegd 1° Een Vlaamsche tekst op de keerzijde 2" Een beschermdruk op de voorzijde en een op de keerzijde 3" Een lichte gaufreering over de vier hoe ken van het bankbriefje. I. Dichtoefeningen. II. Kerkhofblommen. III. Gedichten, Gehangen, Gebeden en Kleengedichtjes. IV. Liederen, Gedichten et Reliqua. V-VI. Tijdkrans. VII-VIII. Rijmsnoer: IX. HiawathcCs Lied. X. Laatste Verben. Wij wijzen er op dat elk bundeltje van 160-2'0 bladzijden bevat en dat 80 centiemen voor elk deeltje dus wel een uiterst lagen prijs is. Noch tans raden wij u aan de 3 deeleu gebonden te koopen, ze blijven dan beter bewaard, zien er fraaier uit in uwe bibliotheek en voor dien prijs zult ge ze nooit kunnen doen binden. Van deze uitgave worden geen afzon derlijke deelen verkoeht en alleen volledige stellen afgeleverd. Vrachtvrij thuis bezorgd door Boekhandelaar BOTERSTRAAT, 36, YPER. Onze achtbare wetgevers hebben met ge sloten deuren zekere voorstellen van huD huishouden besproken. Te lande gebeurt het weieens dat men gebroken ruiten nog wil bezigen en geenen diamant heeft om ze door te snijden welnu dit kan men gemakkelijk, met heel eenvou dig het stuk ruit met terpentijn te overstrij- ken en dan met eene schaar te snijden zooals men het hebben wil. Neem kaas die niet roomachtig is, d. w. z. gewone kaas die men witte kaas heet. Pres hem goed uit en voeg dan voor elke 60 gram- meu een wel dooreengeslagen eiwit bij. Het mengsel van eiwit en kaas goed doortrokken zijnde, neem levenden kalk in poeder, wel gezift, en voeg hem met kleine deeltjes bij den kaas, onderwijl goed knedende met den buigbaren lemmer van een mes. Deze bijvoe ging van den kalk heeft voor gevolg het mengsel vaster te maken, en daarom voegt men er bij tot de mastiek de noodige vast heid heeft. Bezig ze dan seffens om de noo dige herstellingen te doen, want zij droogt uitnemend spoedig zij weêrstaat aan ko kend water en zelfs vette stoffen hebben er geenen invloed op, daar zyj volmaakt onop losbaar geworden 13. Er bestaan minstens twee fabrieksgehei men die de wereld in 't algemeen misschien nooit leeren zal, maar die voor uitvinders wel de moeite van het bestudeeren weerd zijn. Het eene is het Chineesch middel om de heldere en fraaie kleur, onder den naam van vermiljoen of Chineesch rood bekend, te verveerdigen het andera is een Turksch geheim hot inleggen van het hardste staal met goud en zilver. Deze geheimen worden bij de Turken en de Chineezen goed be waard. Voordat er leerlingen in een dezer fabrie ken worden aangenomen, moeten zij een duren eed zweren, dat zij niets zullen ver raden van wat er in de werkplaats omgaat. Verder moeten die leerjongens tot gegoe de familien behooren, een groote waarborg som storten en getuigschriften van goed ge drag en eerlijkheid overleggen. Deze gehei men zijn gedurende honderden jaren ge trouw van het eene geslacht in het andere overgegaan. De noorderlijke landen pogen walvisch vleesch in Duitschland in te voeren.De duur te van het vleesch heeft dadelijk hier den bijval bebewferkt. De boofdafoemers wonen in Saksen. De No$rweegsche onderconsul in Leipzig be richt dat daar 13,000 kilos walvischvleesch verkocht of besteld is in Magdenburg iseen winkel, die dagelijks 3 tot 400 pond in het klein verkoopt. Het walvischvleesch komt uit Noorwegen, Denemarken en IJsland. Er is enkel kwestie van jonge dieren, want oude zijn oneetbaar. over geneeskunst, spreken over de Waltherij pil (Belgisch voortbrengsel) als ideaal purgeer middel en als onfeilbaar geneesmiddel tegen de slijmen, de ga! en het zuur Verklaringen van den 23 tot den 30 Dec. 1910 Geboorten Muylle Camille, Veemarkt. Pottel André, Rffsselstraat. Ollevier Maria, Beurzestraat. Coene Richard. Oude Konijnstraat. Vienne Lydie, Poperinghesteenweg. Huwelijken Bourgeois Jules, aardewerker, en Boscart Ma ria, z. b., beiden te Yper. Descamps Leo, koetsier te Voormezeele, en Bartier Felicie, z b., te Yper. Sterfgevallen Andries Apolonia, 72 j.,z. b., ongehuwd, Rijs- aelstraat. Titeca Alexander, 77 ,j.. eer-vrederechter te Elsene, ongehuwd, Elverdinghestraat, YPER 24 Dec. 7 Dec. Tarwe 100 feu. 20 15 20 10 Rogge 14 25 14 25 Haver 46 to 16 25 Boenen 00 00 00 00 Erwten oo oo 19 59 Aardappelen 9 50 9 50 Boter 3i5 00 300 00 Eisrs 3 40 4 00 ROUSSELARE 28 dec. Oude- Tarwe 19 20 Roode 18 19 Rogge 15 15 50 Haver 17 17 50 Boonen 20 21 Aardappelen 12 50 13 50 Boter per kilo 2 90 3 10 Eiers per 25 3 32 3 58 Suferijb. besck. wagon 26 op schip 26 50 1911 wagon 17 schip 47 25 Koolzaadolie 100 kil. 62 50 Lijnzaadolie 90 50 Viggens 26 36 POPERINGHE 23 dec. 16 nov. Tarwe p. heet. 17 00 17 00 Rogge 12 20 12 20 daver 12 20 12 20 Eiers de 25 3 40 0 00 4 15 Aardappelen de <00 kgr.iO 00 10 00 Botor 3 00 - 0 CO 3 10 Hoppe de 50 kiiogr. 52 00 - - 00 00 52 CU In het geheel exporteert Valencia per seizoen een 5 miliioen kisten, allemaal juist het zelfde model kisten, slechts verschillend in de schoone merken, die op de zijwanden geschilderd, gespijkerd of geplakt zijn. De markt kent hier slechts drie kwaliteiten, maar de wereld wil bedrogen zijn, en voor den kooper in het Noorden staan er op die kisten prachtige dingen te lezen, hall in het Spaansch, als herkomstwaarborg, half inde taal van het ontvangende land; Speciaal gekweekt voorX..., and Son, London;» e Speciaal uitgezocht vcor Y..., und Co, Hamburg, enz Einde october begonnen, gaat de verzen ding door tot einde mei, als reeds lang de oranje-bloesems hun witte sprei over de boomgaarden geworpen hebben (de sinap- pelboom draagt namelijk te gelijk vruchten en bloesems) soms gaan 3oo.ooo kisten per week weg. Meer dan de helft verwerkt En geland Londen alleen verbruikt meer dan een miliioen kisten. Het is dan ook niet ie verwonderen dat in de provinciën Castellon en Valencia langzamerhandeen kleine 40.000 hectaren met sinappelboomen beplant zijn, geen kleinigheid Natuurlijk komen er ook sinappels van andere herkomsten op onze BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE Geboorten Devisscher Rachel-Cornelia. Devisscher Marcel-Cornelius. Glaeys Margaretha-Martha. Overlijdens -. Denorme Margaretha-Julienne, oud 2,jaar 1/2. Doolaeghe Jeanne Marie, oud 9 maanden. Huwelijksbeloften Vandorps Julius-Henri, en Keignaert Marie- Flavie, beiden van Zonnebeke. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Lebbe André,Rruggestraat, Deroo Gabrielle, G. Rouzeré Marguerite, Gasthuisstraat. Po pelier Agnes, A. -- Vercruysse Agnes. D. Vandecasteele Albert, Paardenmarkt. Vanden- broucke Irma, B. Gouttenier Paul, Gassel- straat. Goudenhoofd Etieune, E. Overlijden Foutreyn Gerard, 17 maanden, Valkenberg. Ryckebusch Henri, 79 jaar, Gasthuisstraat. Milleville Marcel, 21 maanden. Paardenmarkt. Deroo Jéróme, 23 maanden, X geboden. Lau rens Rosalie, 76 jaar, St-Michielstraat. Degrou Hélène, 34 jaar, G. Verhaegha Virginie, 77 jaar. Komstraat. Artois Rosalie, 74 jaar St- Michielstraat. Vereyck Edmond, 56 jaar, D. Baelde Melanie88 jaar, K. Verbrugghe Arnand, 72 jaar, D. Huwelijksaankondigingen Delplace Petrus, z. b., ie Reninghelst, en Ra chel Creus, z. b., te Poperinghe. BURGERSTAND VAN VLA.MERT1NGHE Geboorten Verdonck Maria. Soubry Elvira. Henne- bel Maurice. Piuym René. Vandooren An dré. Louf Maria. Delaplace Gaston Pin ceel Julia. Parrein Maria. Lemenu Bertba. Declercq Helena. Bouton Maurice. Bou- ton Madeleine. Buytaert Henri. Croquette Léon. Overlijdens Eeckhout Regina, oud 78 j., z. b., weduwe van Charles Notebaert. Aimé Deberdt, oud 31 j aardewerker, ongehuwd. Georges Soenenj oud 7 j., scholier. Bondue Joanna, oud 1 j. Vasseur Melanie, oud 90 j.. z. b weduwe'van Swaenenoel Antoine. Lebbe Rosalie, oud 80 j kos'gangster, weduwe van Jacobus Merlevede' Rappelet Martha, oud 15 maanden. Huwelijken Gustave Boearren, boomsnoeier, en Madeleine Vienne, werkster, beide te Vlamertingbe. Amedeus-Julius Peirsegaele, eigenaar te Yper, en Marguerite Vanoverberghe, z. b., te Vlamer- tiughe. VAN

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2