DIT IS EN OMMELANDS Zoo mint men Vader SpeRM ll wnwdmwiê Op Zaterdag 31 Maart 1911 5 centiemen 'tblad 46e jaar. Taimerk 2352 Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van Passiezondag 'J§ M 's# m sal. w. m 5® ïn Vlaanderen Vlaamsch tiet werk van het 0. Land De onderwijzers en de schoolwet ROND DE WERELD Duitschland Amerika Vrankrijk Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal van den I tut den 8 April if, fp fp fp tm Deiast au verspreidt het NIEHffi&BIiAQ YAN YEEE EO WSBLAD TM YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in die Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buitea Oost-& West Vlaanderen wonen. i H« Theodora m. H. Ziug° E *33 an Grenoble 7 Z. Z. H. Franciscus van Paula. H« Maria van Kgypten. in. 3. H. Rijkaart b. H. Pancraas. d. 4. H. Isidoor b. van Sevilla. H. Holde- bert m. te Gent in '752. w 5. He Juliana van Retinne bfj uik, door de welke God den feestdag van het allerheiligste sacrament deed instellen, f 1258. Zalige Ida, abdis van Salzinnes. d 6. H. Sixtus I 78 Paus van Rome. H. Wilhelm abt. v. 7. H.Albertus, k'uizenaar. H. Spipbanus en anderen. Te di m tijde zeide Jesus tot de scharen der Joden: Wie uwer overtuigt mij van zonde? Indien Ik wsarheid zeg, waarom gelooft gij Mij niet Wie uit God is luistert naar Gods woorden daarom luistert gij niet, omdat ge niet uit God zijt. De Joden dan antwoordden en zeiden Hem Zeggen wfj niet met recht dat Gij een Samaritaan zijt en een duivel in bobt Jesus antwoordde Ik heb geen duivel in, maar Ik dos mijnen Vader eer aan, en gij doet Mij oneer aan.Doch Ik zoek niet mijne eer daar is er Hén, die haar zoekt en oordeelt. Voorwaar, voorwaar. Ik zeg u Indieniomand mijn woord onderhoudt, zal bij dun dood niet aanschouwen in eeuwigheid. De Joden dan zeiden Hem Nu weten wa dat Ge een duivel in hebt Abraham is gestorven en do pro feten, en Gij zegt: Indian iemand mijn woord onderhoudt, zal bij den dood niet smaken in eeuwigheid Zijt Gij dan grooter dan onze vader Abraham, die gestorven is Ook de profeten zijn gestorven. Voor wien geeft Ge U zeiven uit? Jesus antwoordde indien ik Mij zelven verheer lijk is mjjne heerlijkheid niets mÜn va(ler ls liet, die Mij verheerlijktvan wien gij zegt, dat Hij uw Gou is. En gij hebt Hem niet erkend, maar ik ken Hem, en als Ik ze:de, dat Ik Hem niet kon. dan ware Ik een leugenaar, aan u gelijk; maar ik ken Hem en zijn woord onderhoud Ik Abraham uw vader, jubelde om mijnen dag te z en, zag hem eu verblijdde zich. De Joden dan zeiden totHom Ge zijt nog geen vijftig jaar, en hebt Ge Abraham gezien? Jesus zeide hun: Voorwaar, voorwaar Ik zeg u Vóór Abraham werd, hen ik. Ze grepen dan steenen om Hem te steenigon, maar Jesus trok zich terug en ver liet den tempel. VOOR DEM PAUS Vorige lijst fr. 726.77 Jufrouw M. Leterme, Kemmel 5.00 De Staatsminister Le Jeune sprak eecige maanden vóór zijn afsterven, op liet con gres der rechtsgeleerden te Antwerpen Hebt medelijden met mij beklaag mij, omdat ik uwe teal niet uitdrukken kan. Hebt medelijden met mij ;ik kan niet alleen uwe taal niet spreken, maar mij ontbreekt alles wat u hooger zweven doet, u veredelt en uw gemoed vatbaar maakt voor de meest verhevene gewaarwordingen. Gij bezit den trots van uwe faal gij bezit de glorie van een roemrijk verleden gij bezit de fierheid van uwen stam en, ik kan uwe taal niet spreken, uwe gewaarwor dingen niet deelen. Beklaag mij en gunt mij uw medelijden. Mengelwerk van 't Nieuwsblad Yper N° 5 DOOR A. SEVENS VIII. We zijn weeral een jaar en half' ver der. 't Is iop[ het einde tier maand April, in den heerlijken Paaschtijd. De natuur herleeft zoo zoet en zoo schoon. Struik en heester, plant) en boom dragen het teederste groen. De bloem pjes worden hun kelkje en hun kroontje opengekust door de wekkende zon. De vruchten priemen door de aarde en ste ken hun spichtend en knobbelend steet je in de lucht. 't Is vreugde in de natuur en herle ving. Doch vreugde is er niet In het huisje waar Madeleentje woont. Vandaag trouwt Sarei Lodeel'. Madeleentje moest daarom juist niet weuren; want wat zij geleden had sedert den dood barer heilige moeder van wege haren broeder Sarei is onbeschijvelijk. En vader? ,,\.a<Jer is verbeterd ten opzichte van Mcidele6iTtje, i »Iser inde wereld iets zoo verleidend, is er iets bekoorlijker dan de herinneringen te doen herleven en voortduren van dit schoone Vlaamsche land, door gansch de wereld om zijne kunst befaamd «Wat hebt gij gelijk aan de taal uwer vaderen te houden, haar te eeren en te be minnen als het heiligste pand te willen dat zij de vorstin in Vlaanderen weze Wees trots, waDt gij zijt eerlijk en ge zijt rechtvaardig, en, waar gij door de taal de toenadering bewerkt tusschen de hooge- re en lagere standen, daar heeft uw strijd eece maatschappelijke beteekeuis, die alle mannen van goeden wil moeten erkennen. «Het zou voor de YValen eene eer moeten wezen uwe taal te leeren en ik, als Waal aan den vooravond van mijn leven, ik ben be schaamd geen vlaamsch te kennen en ik heb den moed di3 schaamte te belijden. «Maar ik heb ook den moed in het mid den van het puik der ontwikkelde Vlamin gen, aan de Vlaamsche beweging den groet mijner bewondering te brengen en wenschen te vormen voor de volkomene verwezenlij king uwer idealen, voor de zegenpraal van uwen strijd en de volledige heropbeuricg van uw volk, in en door zijne taal. Er is eene missie die sedert bijna negen tien eeuwen het bevoorrecht kind der Chris tenen geweest is, en niet ten onrechte. Het II. Land, besproeid met het bloed des God- delijken Zaligmakers, getuige niet alleen van Jesus liefdeblijken tot den mensch, maar ook nos om de dankbare zuchten der Christene bedevaarders, getuige van de heldenfeiten der dappere Belgjn onze voor vaderen, het H. Land is met recht en reden steeds aan de edelmoedigheid der katholieke wereld door de Pauzen aanbevolen geweest. De Roomsche Opperherders waren maar al te wel overtuigd dat zij daardoor beant woorden aan '3 Heerea verlangen. De missie van het H. Land staat voorzeker op de eer ste plaats der Katholieke zendingen. In het begin der XIIle eeuw trok de H. Franciscus met eenige zijner Ordebroeders naar Pales tina om er het H. Geloot' te verkondigen. Weldra volgden andere zijner zonen het voorbeeld van hunnen Vader, en later wer den de Minderbroeders aangesteld niet alleen om in die streken Gods leer te verspreiden, maar ook en vooral om, als vertegenwoor digers van den H. Stoel, de plaatsen, door devo8istappen en het bloed des Zaligmakers geheiligd, te verdedigen en te bewaren. Hoe weerdig de Minderbroeders steeds hun verheven ambt hebben bediend, blijkt uit de bloedige annalen des Christendoms niet min dan 4000 humoer verloren het. leven bij het bewaken en verdedigen der Heilige plaatsen. De werkzaamheid dier zendelingen bepaalt zich niet alleen bij het bewaren van Palestina's Heiligdommen, maar nog bij het uitbreiden van ons H. Ge loof, het onderwijs en opvoeden eener tal rijke jeugd, het onderhoud en 't verzorgen van armen en weezen, het ontvangen, en herbergen der pelgrims, enz. Het is om in de dringende en menigvul. dige noodwendigheden dier missie te voor zien, dat er op bevel van Zijne Foorl- Ochhet buitekind weert zich Ook zoo zeer. Het huisje is altijd net geschuurd en gekuischt. Alles lacht u in liet jar- moedig huisje toe. Zelfs heeft Madeleen tje met zorgvuldig gespaarde centen twee kleine beeldekens gekocht, om ze op het netgewaschtje schouwtje te zetten. 1-Iet eten 'ook is altijd goed gereed ge maakt en tegen dat vader uit de fabriek komt, staat het te damp|en op de ta fel. En ge moet niet denken dat Madeleen tje daarom niet (meer spellë werkt! Het buitekind laat geen oogenblik voorbijgaan om eenige kluiten met haar spellewerken te verdienen. Het kon dus niet anders of de fabriek werker, hole. ruw ook van inborst, en hoe weinig Madeleentje genegen, moest eindelijk het buitekind stillekens aan beginnen liefhebben. Dat kwam zooveel te meer, dat vader Lodeel bemerkte, dat zijn zoon Sarei be gon met hem te handelen, zooals hij eens handelde met zijn moeder zaliger. Sarei werd een echte nietwaertf. Het kostte vader Lodeel! yeel moeite 's Za terdags nog een deel van zijn zoons loon te krijgen, want Sarei wilde alles verdrinken. Nogtans de fabriekwerker zag zijnen zoon met leede oiogen trouwen. Nu zou. hij van hem geene centen meer krijgen. Het zou hem dus nog meer Hoogw. den Bisschop van Bru.-ge, op Pal- menzondag 9 April, in al de kerken en open bare bidplaatsen van het bisdom, eene collecte zal gedaan worden. Alle geloovigen die volgens hun vermo gen tot dit godvruchtig werk bijdragen, worden, volgens vergunning van Paus Pius VI deelachtig, in al de verdiensten der H.H. Missen, gebeden, verstervingen enz., der Minderbroeders en der geloovigen van Pa lestina en van deze die de Heilige Plaatsen komen bezoeken en vereeren. Bovendiea geschieden er jaarlijks door de Custodie van het H. Land meer dan 20.000 HMissen voor de levende en overledene weldoen-rs. Het provinciaal bestuur der christene on derwijzers van Brabant heeft een brief ge zonden aan de katholieke senateurs en volksvertegenwoordigers der provincie, om te protesteeren tegen het stelsel der school bons Zij vreezen dat dit stelsel tot den schooloorlog zal leiden, het gezag der on derwijzers zal vernietigen en sommigen benadeelen in hunne stoffelijke belangen. Zij klagen ook over de voorgestelde loonschaal, die zij veel te langzaam en onvoldoende vinden, en vragen dat er zou rekening ge houden worden van de wenschen, op het congres van Etterbeek uitgedrukt, namelijk .- eene minimumjaarwedde van i5oo fr., en na 25 jaren dienst, 3,ooofr. dat al de dienst jaren zouden tellen woonit vl veigucUing voor alle hoofd- en gehuwde hulponderwij zers vergueuiüg voor schoolbestuur eene familievergoeding voor alle gehuwde onder wijzers, en berekening van het pensioen volgens i/5o der dienstjaren en 3/4 der jaarwedde. De hulponderwijzers van het arrondis sement Kortrijk hebben zaterdag eene alge- meene vergadering gehouden om het ontwerp Schollaert te bespreken. Er is besloten eene algemeene vergadering van onderwijzers te beleggen te Rousselaere, waarop de katho lieke volksvertegenwoordigers zullen uitge- noodigd worden. De christene onderwijzers der kringen Yper, Watou en Meenen hebben zaterdag laatst vergaderd te Yper in den katholieken kring; zij vinden dat het ontwerp den stoffe- lijken toestand der schoolmeesters niet ge noegzaam verbetert, en vragen ook dat er voldoening zou gegeven worden aan de wenschen van het congres van Etterbeek. Het onderwijssyndikaat van het arron dissement St-Nikolaas, in bestuurvergadering bijeengeroepen, heeft aan den minister van wetenschappen en kunsten eene protestatie gezonden tegen het neergelegd ontwerp, dat in geenen deele voldoening geeft, onder opzicht van loonstandaard, aan de eischen zijner talrijke leden. Het hooger bestier moet in Duitschland, gelijk overal elders, en in Belgie ook, som tijds maatregelen nemen van algemeen belang om grooter onheil te vermijden. In den Pfaltz, eere streek waar veel druivelaars zijn, had het bestier bevolen aan de wijngaar deniers de wijnstokken af te wrijven, ten ein de de verspreiding te beletten van den hooi- worm i) een zeer gevaarlijk insekt voor de druiven. In geheel de streek was het volk daarover zeer verbitterd en te Edenkoben en Sint Marten vooral weigerde het kortweg te ge hoorzamen, zeggende dat de maatregel nutte loos was. Ja maar, het hooger bestier heeft laten weten dat 5o gendarmen naar Eden koben zouden gezonden worden met vreem de werklieden mee om zelf het werk te doen, op de kosten der drui venplanters. Verre van nu toe te geven hebben de be woners besloten geweld tegen geweld te gebruiken en ze hebben vele wapens doen toezenden. Het garnizoen van Landau moet gereed zijn om er naartoe te trekken. De duitsche Keizer, de Keizerin en hunne dochter zijn inlusschen op reis in de Middel- landsche zee. Alle jaren doen ze alzoo een uitstapje voor de gezondheid en mis schien ook wel om voor eenigen lijd verlost te zijn van het gewone hofleven, dat zeer vermoeiend is. Op hunne reis zijn ze te Napels geweest wat later hebben ze in zee den Oostenrijk- Kroonprins ontmoet en zoo na een bezoek te Weenen, nog eens opnieuw de vrienschap- banden vernieuwd van het geduchte Driever- bond, dat den vrede in Europa staande houdt. Wat van n.uiv.1 lhu lwiiii »««*_»%-* uUljU vei" groot zijn, echt Amerikaansch 't Is alzoo ook met de ongelukken en ram pen, die aldaar gebeuren. Zaterdag ontstond er te New York brand op het zevende verdiep van een huis dat tien verdiepen telde, en waar een ceilulo'idfabriek ingericht was, en gelegen in de Washington Square. Er bevonden zich i5oo bedienden. Ten 6 ure 's avonds lagen er reeds dertig lijken op het gaanpad. De pompiers hadden netten gespannen, doch deze waren gebroken onder het gewicht van de vrouwen, die uit de vensters sprongen. De pompiers hebben ook nog twintig vrouwenlijken gevonden beneden een verluchtingsput, waar zij van een engen vensterzuil van het negende ver diep in gevallen waren. De ongelukkigen hadden op dezen §«iallen venslersteen eene schuilplaats tegen de vlammen gezocht, en zij werden de eene achter de andere door van schrikwaanzinnig geworden vrouwen in den kuil gestort. Eenige vrouwen poogden zich te redden bij middel van dikke electrieke ka bels, over de straat gespannen twee dezer draden braken en al de vrouwen werden gedood. Anderen sprongen op naburige da ken. Men heeft een groot getal gekwetste slachtoffers naar het gasthuis gevoerd. Later heeft men op het achtste verdiep nog vijftig lijken gevonden. De brand zou door eene ontploffing voor afgegaan zijn. Vooraleer het noodsein kon gegeven worden, waar de ruimten van de ophaalbakken reeds door rook en vlammen ingenomen voor talrijke slachtoffers werd alzoo de uitweg afgesneden. moeite kosten om voort te scharten dooi de Yvereld. Hij wierd rap oud. Och! een fabriek werker is gauw afgesloofd Welhaast zou hij misschien niet meer kunnen gaan Werken. En dan? E11 ,zoo hij eens ziek viel? Madeleentje won niet genoeg om hen beiden te laten leven. Zou hij in zijn ouden dag, na gansch zijn leven de nagelen van zijne vingeren gewerkt te hebben trog moeten de hand uitsteken om een stuk brood te wal gen? - i Of zou hij moeten eene plaats gaan afsmceken in het oude-mannenhuis? IJselijk! Is het dan te verwonderen, dat Vader Lodeel zijnen zoon met leede oogen zag trouwen? Sarei trouwde vandaag. Hij had in de danszalen een bedorven meisje kunnen opdoen. Wat dacht die ongelukkige wel? Neen zij deugden alle twee niet. Er Wierd voor den trouwdag gedron ken en gezopen. Vader Lodeel kon niet mededoen. Hij stond gansch den dag met tranen in de oogen. Wat het buitekind betreft, zij was naar liet trouwfeest niet gevraagd geweest. Wat zou die daar uitgerecht hebben! Madeleentje was er niet kwaad 0111. Hel gebouw Het gebouw waar de schrikkelijke ramp gebeurde, is gelegen in 't midden van bet groot nijverheidsdistrikt. Er waren fabrie kanten ven bloezen en van andere lichte kleedingstukken gevestigd, en ook fabriekan ten van kleine voorwerpen in celluloid. Zooals hooger gemeld is, nam de brand eene snelle uitbreiding. Voor dat de 15oo werklie den en werkmeisjes, die er zich bevonden, de uitwegen konden bereiken, stond het gebouw van in den kelder tot op den zolder in laaie vlam. Het gebouw is zeer groothet heeft dertig meters gevel, doch er waren maar uitgangen op de zijkanten. De brand begon rond 5 ure 's middags, op het oogenblik dat de i5oo werkliedea en werkmeisjes zich gereed maakten om te ver trekken. Op dit oogenblik zag men van op de Washington Place eene lichte roo .wolk dwarrelen uit de vensters van het zevende verdiep. Eenige minuten later stond binnen gansch het g bouw in brand. Er waren twee ophaalbakken doch slechts een een enkelekon werken. IJselijke tooneelen Zooals men wel denken kan was deze ophaalbak spoedig opgekropt met vluchtelin gen. De man, gelast met het op- en aflaten van dezen bak, verhaalde dat al de gangen van de bovenverdiepen met verschrikte per sonen opgekropt waren, die poogden in den ophaalbak te geraken. Er warm er zelfs die hem in 't gelaat en den hals schrabten. Aan de vensters, uitgevend op de twee voorgevels van het reusachtig gebouw, ver drongen zich talrijke Dersonen iedereen ,.,:i jr -iv iiju om in de ruimte te sprin gen. Het vuur woedde het schrikkelijkst op de drie hoogste verdiepen, vernielde er alles doch liet de muren onbeschadigd deze zijn van materialen gemaakt die tegen de vlam men bestand zijn. Van op de straat zag men schier geene vlammen. Een voorbijganger die, in 't begin van den brand, toevallig omhoog zag, deed opmerken dat men een pak kleergoed door een der vensters wierp. Het pak viel en boosde twee meters hoog't was het vormloos lichaam van een jong meisje. Eeni ge minuten later zag men de vensters door den vuurgloed verlicht. De menigte, met angst en schrik bevangen, begreep dat er vrouwen en jonge meisjes recht stonden op de vensterdorpels, van waar zij, tot met zes tegelijk, in de ruimte sprongen. Twee voerlieden rukten de dekens hunner peerden af en hielden deze dekens gespannen, ten einde den val van de ongelukkigen te brekendoch de dekens boden geen voldoen den weerstand en de lichamen vielen plette rend ten gronde. Wanneer de pompiers met hunne reddings- netten toegesneld kwamen, waagden een twintigtal vrouwen en meisjes, met branden de kleederen en haar, den noodlottigen sprong doch zij vielen door het net en ploften op het gaanpad. Een lichaam ging dwars door de glazen kelderplaten en kwam in den kelder terecht. Van de drie-en-vijftig vrouwen of jonge dochters die alzoo op straat sprongen, werd alleen een meisje levend opgenomen. Men had de ongelukkige, schier nog een kind, aan een der vensters ran het negende verdiep zien staan, de armen ten hemel opsteken en dan den duizeligwekkenden sprong wagen. Wanneer men de ongelukkige wegdroeg, ademde zij nog, doch stierf vooraleer het gasthuis te beniken. Als haar Vader 's avonds le huis kwam, begon hij te snikken. Madeleentje wilde hem trooslen. Ik ben nu alleen,steende de fa briekwerker. Als ik geen geld meer verdienen kan, wat zal er dan van mijl géworden Ik ben er nog, zegde het buite kind met glinsterende oogen. Ik zal u nooit verlaten. Maar gij kunt geen geld genoeg verdienen voor ons heiden, mijn kind, zuchtte de fabriekwerker. Eu Madeleentje antwoordde met over tuiging God is daar ook nog! IX. Decembermaand Grauwe, droevige maand Zwarte en zware wolken zitten boog in den hemel, en de sneeuw kronkelt traag zaam en loom naar beneden. Ha hoe zullen de rijkemanskinderen juichen, als zij dezen morgen uit hun warm beddetje zullen komen, en op de straat de verschgevallen sneeuw zullen aanschouwen. Nu zullen ze zich eens hartelijk vermaken. Sneeuwmannen ma ken, sneeuwballen werpen. En de koude Die gevoelen ze niet. Ze zijn ferm geduffeld in dikke kleede ren hunne ooren zijn verborgen onder Een beroerd proces In de maand november laatst werd Briand, toen voorzitter van den ministerraad, tijdens eene plechtigheid, door een koningsgezinde een kaakslag toegebracht. Die koningsgezin de, Lacour genaamd, werd aangehouden, opgesloten en den 7 decemberpaatst veroor deeld door de rechtbank van Parijs tot drie jaar gevang. M. Lacour ging in beroep en dinsdag kwam de zaak voor het beroepshof van Parijs, voorgezeten door M. Ausset. Deze noodigde M. Lacour uit het feit uit te legg-n, Het was tijdens de inhuldiging van het monument Jules Ferry, te Parijs, sprak Lacour, dat ik over eene terras sprong en Briand, die nevens president Fallières ging, bij den kraag greep en hem een kaakslag gaf, terwijl ik riep a Leve de koning Dat was eene politieke daad. Daarna werden de getuigen ten ontlaste ge hoord, die zeer ten gunste van Lacour spra ken en M. Briand eenige harde waarheden naar het hoofd slingerden. De voorzitter wil de die getuigen beletten voort te spreken, waarop het publiek, meest allen koningsge- zinden, den voorzitter uitjouwde. Deze gaf de gendarmen bevel de lawijdmakers aan te houden, doch dan begon men te huilen, te roeoen en te tieren, dat hooren en zien ver gingen. De gendarmen moesten nog al wat ruw te werk gaan, want men hoorde voort durend roepen Moordenaars Moorde naars Er was geene orde aan te krijgen en de voorzitter gaf dan b.vel de zaal te ont ruimen, Doch iedereen klampte zich uit al zijne kracht aan de banken vast en de gendarmen konden niemand buiten zetten. De advokaat van Lacour kon er dan wat orde onder krijgen. De koningsgezinden komen toen zelf verklaren wat zij geroepen hebben. Milleret riep moordenaars tegen de gen darmen Buisson schreeuwde Weg met de Republiek I Leve de koning Bouteiller verweet den voorzitter dat hij de getuigen niet had laten spreken, enz. De prokureur der Republiek vroeg stren ge straffen tegen de personen, die de zitting gestoord hadden. Het ho( bleef twee uren lang in beraadslaging en veroordeelde dan Durupp de Ballaine tot i5 maanden gevang Mellet tot 10 maanden Dubloc, Milleret, Stevenin, Gleret, elk tot 6 maanden Bou- tellier, Buisson, Malibran, ieder tot twee maanden. De voorzitter schorste dan de zit ting op, daar het te laat geworden was om de zaak Lacour voort te zetten. Woensdag werd die zaak voortgezet, en na nog eenige getuigen gehoord te hebben, veroordeelde het hof Lacour tot drie jaar ge vang, tot de kosten en tot het minimum lijfsdwang. Toen Lacour zijne veroordeeling hoorde uitspreken,riep hij Leve de koning De veroordeelde werdgeestdriftigtoegejuicht. oorlappen, en hunne handen zijn bedekt met handschoenen. Als zij dan nog koud krijgen aan hun ne handen of hunne voeten, wel, dan loopen ze haastig naar huis bij de vlain- imende, gloeiende kachel, tot ze wede rom heel goed warm hebben. Madeleentje juichte niet, als zij de vlok ken daar één voor één zag vallen, zon der te weten waar ze "zouden te recht komen. Het was nog zeer vroeg in den mor gan. De fabriekwerkers waren pas, zoo snel zij maar konden, van uit hun huis, naar de fabriek getrokken. Niet zoohaast waren ze weg, of Ma deleentje kwam uit haar huisje, met ee- nen pander aan den arm. Het was nog donker. Het buitekind was daarvoor tevreden. Niet dat zij be schaamd was, maar zij had toch liever, dat niemand het zag, hoe zij ging. asschen rapen. Vader is ziek geweest, hard ziek, en dat zoo lang. Nu is hij aan het beteren. Doch al het geld is op, al Made leentje heeft in geen twintig uren meer geëten. Dat geeft haar niets. Het is slech ter voor vader. Er is geen brood meer in huis, en de doctoor zegde dat vader moest kloek voedsel nemen. Spotternij 1 Nog meer, er zijn geene kolen meer in huis, en vader rilt yan de koude. Kolen die liggen toch nog te rapen vóór de deuren der rijken en der Bur gers, als de meiden 's morgens vroeg de aschbakken buiten stellen. En daarom trekt Madeleentje nu in den vroegen morgen uit haai" huisje, met een panderken aan den arm. Zij beeft, zij rilt. Zij doorloopt haastig de straten. Daan staat een bak. Zij doorzoekt [angstig haar hart juicht.... Hier zijn er ten minste asschen, dié niet te verre doorbrand zijn. Die zullen nog goede warmte geven. En zij schart dieper en dieper in den bak met hare verkleunde vingers. [Wat heeft zij koud Maar nu zal vader toch geen koud hebben Verder trekt zij, maar altijd verder. Haar panderken geraakt vol. Zij zal te huis zijn eer het volledig klaar is, en niemand zal gezien hebben, dat Made- leenlje asschen is gaan rapen. Vader zit ondertusschen in het huisje te Weenen. Hij heeft honger, hij heeft koude maar het is daarom niet, dat hij wéent. Hij weent omdat hij vroeger Made leentje zoo veracht heeft. JEorfff voortgezet.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1