EN OMMELAND Doe uwen plicht SpreeKdraad 52 m m te m m m mmmmmmmmi w Op Zaterdag 15 Juli 1911 5 centiemen 't blad 46* jaar. Talmer5; 2 67 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank jam Dagklapper Evangelie van den 6en Zondag na Sinxen. ROND DE WERELD Vrank rijk Holland Amerika Canada Mexico Italië Oostenrijk-Hongarie m m. K s STADSNIEUWS Mad Yper Gemeenteraad li Juli 1302 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen *t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buitea Oost-& Westvlaanderen wonen. van den 15 tot den 22 Juli xr 15. H. Hendrik U, keizer van Duilsch- land. H. Basin s ichter en Patroon van Dron gen. Z. 10 - O. L V. van het H. Schapulier. L° Renilde - H. Vitaüaan b. m. 17. H. Alexis. H8 Odila de blindge borene die men dient voor de oogen. d. 18 H. Camillus van Lellis. H8 Sympho- rosa en hare zeven zoons mm. w. 19. H. Vincentius a Paulo, stichter der Lazaristen en der Zusters van Liefde. d. 20. - H. Jeroora Emiliaan. H8 Margriete ffigm. v. 21. H" Praxedes. H, Victoor. Te dien tijde toen er weder veel volk was en ze niet te eten hadden, riep Hg zijne leerlingen bij zich en zeide tot hen Ik heb medelijden met de schare, want reeds drie dagen zijn zij by Mij, en zij hebben niet te eten en zoo lk hen zonder eten naar huis laat gaan, zullen zij op dan weg bezwijken, want sommigen hunner kwamen van verre. Doch zijne leerlingen antwoordden Hem Hoe zou men dezen hier mot brood kunnen ver zadigen, in een woestijn En Hij vroeg hen Hoeveel brooden hebt gij? Zij zeiden: Zeven. En H\j beval liet volk. zich neder te zetten op den grond. Toen nam Hij de zeven brooden. dankte, brak en gaf aan zijne leerlingen om voor te leggen. En zij legden aan het volk voor. Ook hadden zij enkele vischjes, en na ze gezegend te hebben, be^al Hij ook deze voor te leggen En zij aten en werden verzadigd en als overschot zameiaeu zij zeven mannen oruiva.enug«u up. Zij nu, die gegeten hadden, waren omstreeks vier duizend En hij zond hen weg De gezanten van Vrankrijk en Duitsch- land zijn aan het onderhandelen nopens hunne wederzijdsche belangen in Noord West Afrika. Naar alle waarschijnlijkheid zullen die onderhandelingen lang duren. Sommige bladen vinden van alles uit om nieuws te kunnen geven zoo schrijft een fransch blad dat er reeds zes duitsohe krui sers rond Agadir de wacht honden en dat nog andere groote slagschepen gereed liggen om ten hulpe te varen als er nood is. Zekerlijk is de toestand niet zonder gevaar, doch wellicht zullen beide mogendheden tot eene overeenkomst geraken, wat voor alle twee zeker wel het beste zal zijn. Bij eene stemming te Versailles was meer dan een derde der kiezers afwezig, 't Is grootendeels de onderschilligheid der fran- sche katholieken die oorzaak is van hun achteruitgang en van de geringe macht die zij op bestuurlijk gebied bezitten. 't Is den 26 Juli dat Koningin Wilhelmina naar Belgie komt per bijzonderen trein. Zij blijft tot den 28 te Brussel, en tusschen de plechtigheden is een bezoek naar bet kolo niaal muzeum te Tervueren. Een Hollandscb blad klaagt bitter over de afwezigheid der Hoilandsche kiezers te Amsterdam, en in andere grootere steden. Meer dan de helft der stemgerechtigden Schitterden door hun afwezigheid. Groot kwaad komt uit dat wegblijven men ontmoedigt zijn eigen partij en brengt anderen aan de meerderheid, die er dikwijls geen recht op hebben. Klein volk blijft nooit aan zijn stemplicht te kort; 't zijn meestnfde grooten die uit gemakzucht t'huis of op bun lustgoed blijven. De grootste brug der wereld wordt ge bouwd tusschen Long-Island en Wards- Island zij is 5500 meters lang en 340 meters breed. De torens zijn 70 meters boog, de leugte der verschillige bogen bedraagt 1000 voet. De brug zal 20 millioen dollars kosten. «1 Men schrijft uit New York, dat de laatste der broeders Davenport te Mayvilie overle den is. De gebroeders Davenport waren een tijd beroemd. Zij sloten zich op in eene geheim zinnige kast en waar zij, gansch gebonden, bij middel van muziekinstrumenten, een he'scb gerucht maakten. Wanneer ontdekt werd, hoe den truc ging, verdwenen beide [gebroeders Daven port. Het volledig getal overüjdens tengevolge der hitte bedraagt nu reeds 800, verdeeld als volgt Kansas City, 22 St-Lonis, 18 Cin cinnati, 12 Chicago, 201 New York, 210; Philadelphia, 67 Cleveland, 46 Boston, 45 Pittsburg, 26. De temperatuur te New-York was donder dag meer dan 378 centigraden. De meeste steden zijn bedreigd met ge brek aan melk en ijs, daar de vraag er naar gedurig toeneemt. Ingevolge eene instorting op den metro moesten, 2,000 menschen twintig minuten vertoeven in eenen tunnel, waar eene warmte heerschte van 51.6 centigraden. De hitte maakte donderdag 49 slachtoffers te Boston, 44 te New-York, 160 te Philadel phia, 16 te Baltimore, 14 te Pittsburg en 13 te Newhaven. De hittegolf is voorbij. Met uitzondering van Washington en Baltimore is het overal frisscher geworden. OP verscheidene plaat sen heeft het geregend. Te New-York viel de thermometer vijf graden in een uur. Overal herleeft men. Inde provincie Toronto vreest men ge brek aan drinkwater. De oogst is bedreigd. In de weiden sterven veel dieren aan zonne slag De sterfte is overgroot onder de kinde ren van minder dan 1 jaar. In de noord-westelijke provincies regent bet hevig en men voorziet een uitstekende oogst. Mengelwerk van'tNieuwsbladvan Yper N°8 naar het Hoogduitsch DOOR CLEM. HOLEMANS. Instinktmatig liep Kasper naar de trap zijn voeten raakten nauwelijks de treden en op een oogwenk stond hij beneden. Daar stond een groote ketel vol spoelwater, met links en rechts een soldaat er neven, die eventjes hadden afgezet om eens in de handen te speeken. Plofdaar stuikt Kasper hals over kop den ketel in, en steekt met de beenen in de lucht. Hoestend en proestend klauterd hij er uit, wijl hij boven aan den trap Hein nog hoort roepen Booswicht Valschaard galgenaas 1 In zijne haast slikt de ongelukkige hofdienaar een Mondvol van dit onaangenaam vocht naar binnenGelukkig maar, dat hij nu ten Minste weer ziet't spoelwater heeft hem bet krijt uit de oogen gehaald, maar in ruil daarvoor hangen hem nu patattenschillen en raapstelen aan de ooren. Loop Kasper Vooruit maar Hein N°lgt u op den voet I... En kasper liep door den langen kazerne gang. Daar staat eene deur open... Kasper vliegt er binnen... hij zit in het duister... struikelt... valt... Malsch is 't de adem wordt hem bijna afgesneden... hij kucht en spuwt... al roet Hein vliegt de deur voorbij... Kasper wipt ras uit z'n vrijwillige gevangenis en loopt verder... Bermhartige God Zoo nat als een waterhoen in eene roetkist vallen, dat moet zeer aangenaam ziju voor nen hofdienaar Kasper is in schouwvager veranderd Misschien ontsnapt hij in dit masker Neen Hein heeft zich omgekeerd, den laffen beschuldiger aan zijne dunne beenen erkend, en hem opnieuw achternagezet. Deze stormt naar het gelijk vloers... Zou daar wederom een ketel met spoelwater staan?... Neen?... maar een soldaat, die eene plank met 18 glazen bier op het hoofd draagt, komt den hoek om Klits klats, klets daar ligt de jongen tusschen de scherven te spartelen Halt 1Hier Betalen Schouwva ger, betalen klinkt het achter Kasper. Een paar soldaten, die in de gang met de ellebogen op een vensterblad leunen, maken aanstalten om dezen aan te houden. Kasper is de gang ten einde geloopen en In do hoofdstad der mexikaansche repu bliek, waar de tramwaybediendeu den arbeid gestaakt hebben, hadden vrijdag onlusten plaats. Er werd slag geleverd tusschen de policie en de stakers. Deze laaisteo verloren drie dooden en vijf gekwetsten. Zaterdag werd de koningin Moeder Maria- Pia van Portugaal begraven, die eenige dagen te voren schielijk was overleden. In de begraving waren Koning Manuel en zijne Moeder aanwezig. Het lijk is overge bracht naar Turijn, waarna het te Superga werd begraven. Uit Rome wordt gemeld dat Z. H. Buis X de aanvaarding tot gezant van Spanje van Navarro Pievester geweigerd heeft. Er zou geen gezant aanveerd worden zoolang Ca naljejas aan 't hoofd staat. Is het misschien daar de reden waarom de eerste minister zoo bereidwillig heeft meegewroc-ht met Koning Alfonso voor het Congres van Madrid. Sommige geuzenbladen beweren dat Koning Alfonso gehandeld heeft als oen Kwajongen buiten de wete van zijn ministers, als by die sc'uoone redevoering uitsprak, die we verledens weke hebben vermeld. Minister Canalej vs zelf heeft dit gelogen straft in eene samenspraak met den brief wisselaar van de Memento (1 Ik ben geheel blijde en gelukkig over al diénst volkomen vrij, en de processien wor den vereerd en beschermd door den Koning en door het leger. Daags voor het einde van het Congres was ik, gansch vermoeid, naar mijn buitengoed gegaan te Osero. In den morgen kwam een officier des Konings mij vinden en overhan digde mij 's Konings rede om er mijn ge dacht over te kennen. Na de lezing keurde ik de rede ten volle goed en telefoneerde naar de ministers, die te Madrid verbleven dat zij in groot uniform zich in de kerk moesten bevinden om Z. M. Koning Alfonso te ontvangen. Daarna vertrok ik aanstonds naar Madrid. Aide ministers zijn evenals ik gelukkig over de tusschenkomst des Kenings in het Congres dat zeg ik overal. Wil Canalejas door zijn gezegde misschien beter bevriend worden met het hol van Rome of is hij waarlijk rechtzinnig in zijne uit drukking Aardbeving- In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag, rond 2 ure, heeft men te Budapest twee schokken van aardbeving gevoeld. De eerste duurde drie seconden. Er heerschte groote schrik onder de bevolking en veel personen ontvluchtten hunne huizen. Uit Kacskemet wordt gemeld dat de aard- heving daar groote schade heeft aangericht Meer dan honderd schouwen zijn ingestort en de muren wankelden. De gebouwen van het stadhuis zijn zoo beschadigd dat men ze niet meer zal kunnen gebruiken. draait den hoek om... Aan genen kant van het vierhoek ziet hij eene deur... Loopen kan hij niet meer... hij zal zich versteken... Daar is wederom eene opene deur... Zoo er nog maals eene roetkist achter stond Hij wipt binnen, ziet eene andere deur met een sleutebos aan 't slot, draait den sleutel om, en komt in eene donkere plaats terecht... Nu hoort hij iemand roepen quatre vingt quatorze, wie heeft hier iets met mijn sleutels te stellen I 't Is de onder-officier die de wacht heeft aan den bak en vojr een oogenblik was heengegaan... Heer Kasper zit dus nu in't kot... Hij schijnt er niet a'len te zijn... hij tast... voelt, en eene vreese'ijke oorvijg komt op zijne gloeiende wang terecht. Wat hebt ge mij over 't hoofd te scharren, Meier gromde eene stem. Wat nu weer snauwde iemand in den anderen hoek. Wie heeft dan de oorvijg ontvangen? Ik gilt Kasper, verder tastend Lap daar krijgt hij een tweeden slag, en een derde stem roeptWacht, il zal u 't wandelen gaan afleeren Kasper vliegt terug en loopt een onzichtbaren man op den buik... Op het zelfde oogenblik De toestellen van het observatorium van Budapest hebben als duurtijd van de aard beving aangegeven 12 minuten. Toch heeft men geen 12 minuten de aardbeving kuunen volgen De eerste schok had plaats te 2 uren 2 m. 03 s. De laatste trilling werd opgetee- cend te 2 ure 14 m. 30 s. Hoewei het weer kalm was werden de schokken voorafgegaan door donderslagen. Te Kacskemet is veel schade aangericht. Eene kazerne werd zoo zeer beschadigd dat men de soldaten een ander onderkomen moest verschaffen. De muren van het stad huis zijn bijna ingestort.De frescoschilderin gen zijn vernield. I)a toren van de kerk der Pearisten, de synagoog, eene kazerne der gendarmerie en een gebouw van de wacht zijn ingestort. Een gebouw van het paleis van justicie, de escomptbank en de schonw- urg hebben insgelijks veel geleden. Verslag der fitting van Zaterdag 8 Juli 1911 De openbare zitting begiet ten 5 ure, onder voorzitterschap van M. Colaert, Burge meester. De heeren Sobry en Lemahieu zijn belet de zitting bij te wonen. DeSchepenraad heeft het huis aangekocht gn.dpn hoek van de Stuersstraat en Door- Lecluyse. De bestendige afveerdiging heeft de vraag om een toren te bouwen op St Jacobskerke alsmede de schikking van den blokhuizen Parnassus gunstig beoordeeld. De werken aan de oude Sint-Maartens- abdij zullen toekomende week aangevangen worden. De Schepenraad denkt met een deel van het gebouw te beginnen, namelijk het deel dat boven de sacristie zich bevindt van Sint Maartenskerke. Weinig Yperlingen kennen de heerlijke zaal uit de XlIReeuw, die waarschijnlijk vroegertijds diende als Blaapkamer voor de Augustijner kanunik- ken. 't Is het deel dat een uitsprong zal hebben op het Kloosterplein bij het gerechtshof. De pachtvoorwaarden van het jachtrecht op de stadseigendomaren te Zillebeke 44,80,90 Heet. worden goedgekeurd, min da stem van M. Iweins d'Eeckhoutte. De voorwaarden van verpachting van het jachtrecht op de goederen der Godshuizen worden eenparig goedgekeurd, al zijn zij onder menige opzichten wat simpel. Eene hofstede te Boesinghe,bewoond door H. Plamon en bedragende 26 Hectaren, wordt voortverpacht aan Henri Vereecke van Elverdinghe, mits 3670 fr. 's jaars. Nu was zij verpacht voor 3250 fr. M. Charles Swyngedauw van Yper is borg of medepachter. M. D'Hu vettere begeert te weten als bet hier eene uitzondering geldt, die later niet zal mogen ingeroepen worden als een voorgaande. M. de Voorzitter. Zeker is het eene uitzondering. Voor eik geval zal de raad te beslissen hebben en het huidig geval kan niet als voorgaande ingeroepen worden. De rekening der Kerkfabriek van Sint- Pieters sluit met een overschot 1181.20 bedragende in ontvangsten 21533,62 en in uitgaven 20352,42. Eenparig goedgekeurd. Middelbare school Ü3 rekening voor 1910 bedraagt 34802,40 in ontvangsten en 34,290,79 in uitgaven,dus een batig slot van fr. 511.61. Schietbaan De stad heeft met het Staatsb estuur eene overeenkomst gesloten voor het gebruik van de schietbaan. Het leger zal twee dagen te weke mogen gebruik maken van het schietplein en de gendarmerie twee dagen te maande, buiten als het gevrozen is. Da Staat betaalt 200 fr. 's jaars voor het gebruik on 125 fr. voor het onderhoud. M. D'Huvettere. Is dat eenen pacht, es wat zullen de gevolgen zijn als er geen stand is Zullen we niet tot vergoeding ge houden zijn M. de Voorzitter. 't Is enkel eene n kfygfée iïKum st avt> Kflafén pan e so ea - gekeurd. Het onderzoek de commodo et incommodo gaat goed vooruit. De Staat heeft geen op merkingen gemaakt. We verwachten nog d antwoorden van Boesiirghe en Brielen. M. Biebuyck begeert de inzichten te kennen van den Schepenraad nopens de beplantingen van den openbaren hof. Er zijn over tijd eenige hoornen geplant, na het onderzoek van M. Buyssens, maar nu wordt er niet meer voortgedaan Er kunnen nog- thans nog merkelijke verbeteringen aaD ge bracht v/orden. M. de Voorzitter. De beplantingen zul len voortgezet worden, zonder nogthans te vele hoornen te willen planten hier en daar een bloem of grasperk erbijWe zullen ook moeten onderzoeken wat er behoort gedaan te worden met de tralie, die velö kost van onderhoud. De Schepenraad denkt ze te do8n wegnemen Die meenden dat de Yperlingen, die in 1802 te Kortrijk zoowel hun steke stonden tegen de fransche overweldigaards, en door hun moed de kanze deden keeren, die meen den dat die helden van over zes honderd jaar ander volk waren, van een heel ander ras dan de hedendaagsche Yperlingen, moeten zich leeüjk bedrogen gevonden hebben als ze Zondag én Dinsdag die geestdriftige betoo ging hebben bijgewoond ter eere onzer koene voorouders. Du tijd is lang voorbij dat klemgecstigen en hekcihbelaars dachten dat ze niet en mochten meêdoen in da verheerüjkii g onzer heiden, omdat de franschen, onze gebuues, het hadden kunnen kwalijk nemen. Indien dit moeste waar zijn, dan kan geen enkel land zijne dappere voorouders me r huldigen, want waar er overwinnaars zijn, moeten er natuurlijk ook overwonnen geteld worden. De Vlamingen, die den 15" Juli vieren, doen dit niet uit haat tegen Vrank rijk, tegen de franschen of tegen de fransche taal, maar al'een om eere en hulde te bren gen aan dezen die door hun heldenmoed hebben meegeholpen om later tijd eens het vrije en onafhankelijke Belgenland mogelijk temaken dat we bewonen en dat zoovela volkeren ons benijden. H ulde zij san de helden Eere aan de feestvierders Het Concert van Zondag 't Was zeker niet zonder schroom dat we dep uitsla te gernoet zagen van de nieuwig heid die den onvermoeibaren heer bestierder der Koninklijke Fanfare zondag wi de in brengen in de open lucht, opeen uitge strekte marktplaats als te Yper, een kunsi- zangeres en eon tenor laten hooren niet uitsluitend vlaamsche muziek. En toch is de poging gelukt op zulke wijze dat alleman er met lof en eere over spreekt, en dat de ovecgroote menigte, ge woonlijk zoo koel bij muzikale uitvoeringen, djiü&aal heure toejuichingen niet heeft ge ile heer Arnow ue hhduju» ren een meesterzanger wiens prachtige stemme wonder wel schikt voor vlaamsche muziek en voor de open lucht. Hij is zijn stemma ten volle meester, en zijn i sierlijke uitspraak onzer sehoone en vloeiende taal helpt er natuurlijk veel aau om zijn schoon gezang nog beier te'doen smaken. Groenin gen. De lejuwen''dansen, Schoentje lap ea Mieleken zijn zoovele perels der Vlaamsche kunstkroon,waarvan men dubbel de schoon heid geniut dank aan het talent van den zanger. Jufvrouw Van Hoecke is een der jongste leerlingen van Meester Arschodt. Zij is eene eere voor beuren leeraar. Weinigen zullen het kunnen gelooven [dat zij voor de eerste maal heur liet hooren in het openbaar. Heur wel geoefende stemme was gord geschikt voor de heerlijke zangen Riddersaghe en Wiegelied van Opsomer en bijzonder nog voor den prachtigen tweezang _uit Tm cis Klokke Roeland. We verhopen dat we in de aanstaande winterfeesten nog wel het genoegen zullen hebben de jeugdige zangers toe te juichen. De stukken voor Fanfare werden als ge woonte onberispelijk gespeeld. De heer Arschodt komt hiervan de grootste eere toe Als bekroning van heel de feeste werd de Vlaamsche leeuw gezon /en door de duizende toehoorders, de voorzang door M. De Mun- uinek. Zulke feesten hebben in onze stad volle burgerrecht verworven eu 't is zeker de wensch van eikendeen ze meermaals te zien herhalen. krijgt hij zulk eenen stamp, dat hij in een hoek terecht komt. Nu houden hem twee vnisten stevig omkneld. Wacht, 'k zal mijn laatste vuurstekje aankrabben zei weer de eerte stem, en een paar oogenblikken verlichtte eene vale schijn het vochtig kot. k Een schouwvager 1 riepen de drie soldaten te gelijk. Wacht, kerel, wij zullen het u wel afleeren met ons den spot te drij ven, en ons op den buik te trappen Hageldik viel nu de priegel van zes ruwe soldatenvuisten op heer Kasper neder, tot hij voor halfdood in eenen hoek bleef liggen. Laten wij hem daar maar rusten In 't gelid riep des anderendaags morgens de waal, die van gansch den nacht geen oog geloken, maar booze plannen gesmeed had. Tien soldaten gehoorzaamden het bevel, en stapten welrlra naar het oefeningsplein, waar de proefneming met den luchtbal zou genomen worden. Met groote oogen schouwde Hein naar die bolvormige gedaante, want nog nooit had hij zoo iets gezien. Als een groot monster bewoog zich de ballon, die men even met gas ging vullen. Toen dit gedaan was, mochten de manschappen zich in 't gras nederleggen. Een frissche wind bracht een heerlijken bloemengeur over de helling. Hier werd het Hein weemoedig in het harte, en als van zelf dacht aan z'n geboortedorp. Hij verwijderde zich even van zijn kameraden en beklom een klein heuvelkling, van waar uit hij over de boomtoppen heen in de verte de groene bergtoppen tegen den gezichteinder zag afsteken. Ondertusschen had een officier den Waal, naar zich geroepen ed hem gezegd Het onderricht is zoo eenvoudig moge lijk Zoodra de ballon gevuld is neemt ieder man een der koorden ter hand, en gaat naar de door mij aangewezene plaats. Vooreerst doen wij eene proefneming voor het [over brengen van telegraafdraden over hooge terrienen. Die bewerking moet in dezer voege geschien eerst worde een zeel losgelaten, over de terreinhinderlaag geworpen en aan de overzijde opnieuw gegrepen dan het tweede, helderde, en al de andere. Van uit het schuitje zal ik bij middel van mijnen zakdoek het teeken geven om de touwen los te laten, en dan beveelt gij Laat de tou wen los 1 Op het woord los moeten de manschappen allen gelijk het zeel uit hunne handen laten glippen. Verstaan Om u te dienen, zeer wel, heer luitenant Goed onderricht uwe lieden wij stappen in 1 Tot hiertoe had de waal nog altijd naar de mogelijkheid gezocht om zijn heisak plan ten uitvoer te brengen.Een duivelsche vreug de gleed op zijn gelaat, nu hij Hein in de beschouwing der vergezichten verdiept zag. Zachtjes deed hij zijne negen onderdanen nader komen en verklaarde hun wat zij te doen hadden. Om te eindigen, zei hij, doen de heeren een vrije vaart diensgevolgens moet gij dan «allen gelijk de touwen loslaten. Op het commando laat., de., touwen los laat elkeen zijn zeel los. Begrepen Opgepast I Nu trad hij op Hein toe. Natuurlijk moet gij weer afzonderlijk ondericht worden Verschooning, heer onder-officier, stotterde Hein. Wordt voortgezet tmi MM tut E— ES £■3

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1