6 UREK KOERS KERMIS SUNUCKT M engelmaren TE KOOP SQeeeofte» sees m m t» m ei es u m es Eeremisse Zondagrust Vaderlandsche feestdag Koninginnedag Velodrome Sporting Palace Rinking Pensioenen Verplichtend onderwijs Congres voor Kerkzang VAJS ALLES WAT Koningin Wilhelmina te Brussel Voor de brievendragers Kieskronijk De stichting Carnegie Det schoolschip Sterfgeval yjs.16 Wervicq en Huwelijksaankondigingen De afgestelde feestdagen markt prijzen bij PIETER GHESQUIlW 100 000 PorretplanJ® Grooie Amerikaansche 0,638 Kemmel 12,202 Zuydschote 10,83 Oostvleteren 9,253 Westoutre 8,228 Bixschote 8,057 Poelcapelle 7,609 Voormezeele 7,391 Wulverghem 7,207 Elverdinghe 7,148 Aanslag tegen een onderzoeksrechter. Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Op Zondag 23 Juli 1911 met de welwillende medehulp van 't Stadsbestuur, fr. prijzen verdeeld als volgt OSTENDE ZEEP "burgerstand VAN VLAMERTINGHE SS! GHELUVELT (Kruyseecke) over al het schoone dat onze stad bezit en beloofde te zullen terugkeeren om met onze andere kunstschatten kennis te maken. Maandag 24 Juli, ten 10 ure, zal de eerw. heer Joris Seys, van het ?>'ssie^8 van Scheut, zoon van Mad.Ernest zijn Eeremisse zingen in Sint Niklaaiskei hier ter stede. Wij bieden den nieuwen zendeling onze welgemeende gelukwenschen e zijne alomgeachte familie Mo"e de jonge priester, getrouw aan het woord van den Zaligmaker Gaat en on derwijst alle volkeren 1 er velen op den weg van 't ware Geloof brengen en eens te meer de spreuke waar maken van een be roemden zendeling Geef mij Belgen vooi mijn werk Dienstdoende apotheek. Zondag z3 A. DONCK, opv. F. Van Windekens, Rijselstraat, i3. Heden Vrijdag wordt hier te Yper als ge- woonte de herinnering gevierd der troon- beklimming van Leopold I, Koning dei Belgen, den 21 Juli 1831, dus tachentig jaat geleden. Te dezer gelegenheid werd gisteren avond en heden Vrijdag morgen een heerlijk beiaard-concert gespeeld dcor den stads- beiaardier heer Noël Igodt. Die beiaard-concerten komen zeer in den smaak van het volk en over drie weken omtrent stonden honderden menschen te luisteren op de markt naar het kunstige spel van onzen jongen beiaardier. T'avond zal de maikt verlicht worden, cn naar men vertelt, geeft de stadsharmonie concert. Het spijt ons den spelwijzer niet te kunnen mededeelen, daar wij hem niet ontvingen. Zondag 23 Juli, ter gelegenheid van den verjaardag onzer geliefde vorstin Elisabeth zullen nog eens Koninginnebloemtjes ver kocht worden. Wij dut ven verhopen dat dien dag nie mand onbebloemd zal zijn in onze stad en dat de lieve verkoopsters even gulhertig onthaal zullen genieten als verleden Zondag. 's Avonds ten 8 1/2 ure, geeft de Konink lijke Fanfare Concert op de Markt. SPELWIJZER 1. Défilé dös Nations, marsch. L. Frémaux. 2. Les Croisés, openingstuk A. Deneufbourg. 3. Solo voor Trombone L. Herman. Solist M J. Desramault. 4. Fantazia op het zangspel Der Freyschutz Weber. 5. Beiaardklokjes, polka G. Desramault. Zondag 6 Oogst, om 11 ure, u 8 équipes met Gjorget Emile, Parijs Kampioen van Frankrijk 1910 Overwinnaar van Bordeaux Parijs 1910. Marcelli, Roubaix Kampioen van 't Noorden 1910. D'A wans, Luik Fassérieu G.Parijs 2* van de Ronde van Frankrijk 1908. Chariot Kampioen van Aigérie. Wilmots, Brussel Kampioen van Belgie 1911. Brutin, Beernem Persyn, Gent. Legrand, Rijsel Kampioen van 't Noorden 1911 Ver Eecke, Rijsel Mortier, Brugge. Govaert, Gent. Buysse Léon, Pitthena. Debaets Michel, Kortrijk. Haeck, Aeltre. VandaeteMoorseele. In geval van slecht weder zal de koers plaats hebben den Maandag 7 Oogst, om 11 ure. St Sebastiaanzaal, 53, Statiestraat, Yper, ingang al het plein. Zondag 30" Juli, ten 8 ure, opening van het schaatsen op wieltjesIedereen zal er willen naartoe gaan. Het schoonste familiespel. Ter gelegenheid van Tuindag, alsook den Maandag 7 en 8 Oogst, 's avonds cm 8 1/2 ure, groot bal. De prijzen zullen aan geduid worden aan de deur. De Dibhctie. Een onzer lezers,een ieverrolle mutualist, wem.cht aan al de ouderlingen,die het werk manspensioen verkregen hebben veei geluk en deelt zijn gevoel van deelneming aan de in de teleurstelling geweigerden. Uit enkele nieuwsgierigheid heeft hij de volgende ver gelijkende tafel opgemaakt. Aantal toegestane pensioenen per 1000 inwoners 7,117 7 038 6,02 5,78 5,291 5,122 5,051 4,924 4,734 4,495 4,446 4,43 4,337 4,198 4,109 4,038 3,988 3,96o 3,929 3,831 3,792 3,788 3,631 3,561 3,541 3,521 2,919 2,813 2,618 2,520 2,403 2,043 1,9 Meesen Ploegsteert Westvleteren Ghelu ve Dickebusch Hollebeke Vlamertinghe Proven Rousbrugge Woesten Watou Waasten Poperinghe Gheluwe Yper Reninghelst Zantvoorde Wervick Komen Passchendaele Neerwaasten Zonnebeke Wytschaete Dranoutre Locre St Jan Langemarck West-Nieuwkerke Crombeke Brielen Boesinghe Becelaere Zillebeke Houthem 't Is jaren reeds dat in Duitschland het onderwijs verplichtend is tot/ veertien jaar, en die verplichting is ginder uiterst streng. Over die schoolverplicbting zijn nu heel zonderlinge uitslagen bekend gemaakt. Terwijl de school de kinderen tot hun veertiende jaar vasthoudt is te Berlijn ge bleken, dat een gemiddeld leerliDg die den geheelen leergang volgde, niet in staat is een behoorlijken brief te schrijven, doch daarbij tal van spelfouten maakt en, wat nog erger is, zich op zeer onbeholpen wijze uitdrukt. In zaken waar zulke jongens in dienst komen, wordt steen en been geklaagd over de ongeschiktheid der leerlingen die toch het einddiploma der school medebrachten ze zijn dikwijls niet eens in staat, een naam in het adresboek te zoeken, wijl zijhet alphabet niet goed in hun hoofd hebben. En wat is nu het merkwaardige 1 Dat de uitslagen van het onderwijs op de kleine dorpsscholen veel beter zijn Hoe dat komt Waarschijnlijk doordat in de steden het program is overladen er worden allerlei wetenschappen anngeraakt, want meer kan de veelzijdigheid bij 't lager onderwijs niet geven en de hoofdzaken lezen, schrijven ook vooral stellen en rekenen moeten daar onder lijden. Zich vlot en duidelijk van de moedertaal bedienen is meer wesrd dan kennis der toppen van de Himalaya en van de samenstelling eens apenschedels, maar te Berlijn wordt aan de laatste weten schap de voorkeur gegeven. Ook zal waarschijnlijk tot het merkweer- dig verschil bijdragen de meerdereverstrooi- ing, die in de groote steden wordt geboden en die door de algemeene genotzucht en een domme opvoeding nog kunstmatig wordt vergroot Terwijl het ook zou kunnen wezen, dat de toewijding bij de meer deftige meesters in de hoofdstad kleiner was dan bij de school meesters in de dorpen. Maar hoe het zij het feit ligt er en het is een treurig feit. Men kondigt ons aan, dat het 3e west- vlaamsche Congres voor Kerkzang, dit jaar in onze stad zal gehouden worden,op woens dag i6n Oogst! Toekomende week zal het programma medegedeeld worden. Van nu af toch mag men reeds zeggen dat dit congres, wat het gehalte der sprekers en de uitvoeringen van den zang betreft, vooizeker niet zal moeten onderdoen bij die van Brugge en Roeselare. Onze stad is daarbij het gepaste midden voor zulk een vergadering, en de inwoners van de stad en omtrek zullen er voor zorgen dat de congressisten kunnen zieu dat onze bevol king belang ste't in hunne werking, en de eerste is om ze te steunen en aan te moedi gen. Een ongehoord stoutmoedige aans'ag is ge pleegd tegen M. Fromès, onderzoeksrechter by de rechtbank van eersten aanleg te Brussel. Een kistje was door den spoorwegdienst naar het oud adres van M. Fromès, Schoon Zichtlei, te Ukkel. ges uurd. M. Fromès woont thans op de Louizalaan. Zulks moesten de afzenders waar schijnlijk niet geweten hebben. Toen het pak bij den rechter afgegeven moest worden, was deze afwezig. De bedienden van den yzerweg namen het terug naar de statie cn s'anderdaags ODtving M. Fromès bericht dat een pak, 5 kilos suiker gebak bevattend en afgezonden door de firma R.. een goed gekend chocoladefabriek van Brussel, ter zijner beschikking gehouden werd in de statie van Turn en Taxis Toen M. Fromès, thuis kwam vond hjj het bericht en kon hij ziek maar niet inbeelden wat deze zending wel mocht beteekenen. Hij had niets besteld aan het huis R..., en indien het van vrienden of bloedverwan ten kwam, waarom had men het dan naar zijn oud adres adres gestuurd, want deze moesten toch wel zijn adres kennen. - Dat het eens eene bom ware zegde M. Fromès al lachende tot zijne echtgenoote. De magistraat vermoeddeniet, dat hij zoo dicht bij de waarheid was, want het was werkelijk eene bom, die groote stoffelijke schade en ook talrijke slachtoffers kon gemaakt hebben. Het ontploffingstuig. Nieuwsgierig en ook eenigszins ongerust be gaf zich de rechter woensdag avond rond 5 ure naar de Turn en Taxis om er het pakje af te halen. Hij toonde het bericht aan een bediende van den yzerweg die dadelijk het pakje ging halen en het hem overhandigde. Het kistje, lang werpig van vorm, was ongeveer 40 centimeters lang, 3D hoog en 10 breed. Het was in een bruin papier gewikkeld met op een etiket de naam der firma R. en het adres van den bestemme ling Meer en meer deed M. Fromès het kistje op staanden voet openen. Hij beval aan de wer klieden, die er mee gelast werden, zoo voorzich tig mogelijk te zijn en waarlijk deze aanbeveling was niet overbodig. Men opeLde het pak dan en uit eene houten doos, met koperen ringnagels gesloten, vielen drie korrels. De rechter onder zocht ze en stelde weldra vast dat het poeierkor rels waren. Er was dus geen twijfel meer moge lijk. Op het deksel plekte een etiket der choco ladefrbriek en toen de doos geopend was, stonden M. Fromès en talrijke bedienden, die toegesneld waren, geheel verslagen, toen zy er een revolver in vonden met 6 schoten, waarvan den loop afgenomen doch de trommel met 6 ballen geladen was. De doos was geheel vol J0O poeier meer dan 5 kilos stak erin. Alles was ook zoodanig gereld, dat als men de doos zonder eenige voorzorg opende, den trekker van den revolver bij middel van eene veer overgehaald werd en eene ontploffing veroorzaakte. Men oordeelde over de gevolgen, die deze ontploffing zou verwekt hebben. Daarenboven lagen er in de doos eene goote hoeveelheid lonten, die bij de eerste losbranding in brand zouden geschoten zijn. De ramp zou verschrik kelijk geweest zijn.En als men denkt dat talrijke personen de doos in handen gehad hebber, en dat deze door eenen wat de geweldigen schok kon ontploffen, dan rilt men bij het gedacht van al hetgeen er onvermijdelijk zou gebeurd zijn. Niet alleenlijk M. Fromès, doch allen zijn er aan ontsnapt Het onderhoek. De magistraat deed dadelijk het parket roe pen en om 6 ure was het reeds ter plaats, ver- fezeld van een officier van de genie, gelast met et onderzoek der bom. Op het papier, waarin de bom gewikkeld was, heeft men geschrift gevonden dat niet geheel uitgewischt was en wellicht voldoende zal zijn om de daders van den aanslag te doen ontdekken. Van de Turn en Taxisstatie is het parket naar de Noorstatie gegaan van waar het pak verzonden was. Daar vernam men dat het gevonden werd den 8 juli laatstleden in een rijtuig van derde klas van een trein komende uit Kortrijk. Het pak was verzegeld en tusschen de koorden stak de vrachtbrief, die voorzien was van een zegel van 0.50 fr. en het valsch handteeken der firma R... Daar alles in regel wa« en het statiepersoneel dacht dat het pak in den trein vergeten was, werd het verzonden en ziedaar hoe het kistje met lekker suikergoed - eerst in de oude en daarna in de nieuwe woning van Fromès aangeboden werd. Gelukkig dat hij niet thuis was. Woensdag avond zijn reeds eenige agenten der velligiieidspolicie naar het binnenland ver trokken om de daders op te speuren. Men denkt weldra op hel spoor dier kerels te zullen zijn. Donderdag moi'gend heeft het parket het on derzoek voortgezet. Talrijke getuigen werden onderhoord, onder andere de treinkuischer der Nocdstulie, die de bom in den trein gevonden heeft alsook de bediende, die ze verzonden heeft.'i Is M. Gody, expert-scheikundige, die met hel onderzoek van 't springtuig gelast is. Donderdag morgend heeft M. Vincolte, luite nant der artillerie, die daarvoor aangesteld was, zich naar het jusliciepaleis begeven en heeft er de tegenwoordigheid van het parket de doos onderzocht. De luitenant verklaarde, dat men zich voor een helsch machien bevond dat bij de opening zelf kon ontploffen en eene groote ramp veroor zaken. Het was voldoende een weinig op het deksd te duwen om de losbranding te verwek ken. Toen de onderzoeksrechter M Fromès, in het jusliciepaleis kwam, werd hij door zijne coilegas van hel parket hartelijk geluk ge- wensebt. Men denkt dat de dader van den aan slag zich heeft willen wreken op den rechterlij ken magistraat en daarom heeft hij piet geaar zeld talrijke menschtnlévens in gevaar te stellen. De luitenant Vineotte heeft donderdag morgend met de noodigé voorzorgen het ont ploffingstuig meegenomen. Het onderzoek duurt voort. Eene aanhouding Uil hel nauwkeurig onderzoek van het pa oier,waarin de kas ingepakt was, scheen te blijken, dat dit papiei van Meenen moest voort komen. Dit vermoeden, waartoe zekere kentee- kens op het papier aanleiding gegeven hebben, werd nog versterkt dcor de omstandigheid dat men de bom gevonden heeft in eenen trein, komende uit Meenen of Kortrijk. Donderdag morgend reisden een policieop ziener en een hulpkommissaris van Brussel naar Meenen, en hielden daar een persoon aan: Oscar Hernalsteen von Terveuren. die over on geveer vijf jaar door het door het assisenhof van Brabant veroordeeld werd tot vijf jaar gevang, voor een belangrijken diefstal in de Gaisse de Reports, te Brussel. Over ongeveer drie maanden had Ilernalsleen het gevang van St-Gilles verlaten, en door voorspraak bekwam hij te Meenen eene plaats van toezichter op de werken der nieuwe school. Oscar Hernalsteen werd donderdag avond tusschen twee gendarmen naar Brussel overge bracht. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat Hernalsteen den diefstal pleegde in de Société de Reports en dal het M. Fromès was, die het onderzoek toen geleid heeft. De wraakneming zou dus uitgeh gd zijn. Zitting van Donderdag ao Juli ign. Vanderslyppe Cyrille, Isidore en Lucien, brij kenbakkers te Staden krijgen voorwaardelijk elk 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Vanden- bussche Felix. Malfait Omer, brykenbakker te Bscelaere, vervolgd om door onvoorzichtigheid slagen toe gebracht te hebben aan Broeck Marie, wordt vrijgesproken. Neyrinck Camille, brykenbakker te Bece laere, krijgt 25 fr. boet v, or lichte gewelddaden op Pauwels Remi. Decat Camille, landwerker te Gheluwe, 3)0 fr. boet voor jacht. Lemenu Prosper, landwerker te Poperin ghe, 100 fr. voor gebruik van stroppen. Cremer Leopold, foorkramer te Yper, 26 fr- boetom in 't bezit niet bevonden te zjjn geweest der stukken van den burgerstand aangaande eenen minderjarigen in zijnen dienst. De Bras Francois, werkman te Yper, 2 maanden en 50 fr. voor sl-gen en kwetsuren aan Rubberecht Sylvie, Domarle ouis en Po- marle Marie, en 10 fr. voor beleedigingen jegens de laatste. Claeys Alfons, metserdiener te Yper, i maand en 26 fr. voor diefte van een zadeltje, 3 dekens en een paar leibanden in de Rijschool. Stragier Charles, mandenmaker te Coinen, 20 en 26 fr. boet om zijnen hond te hebben laten loopen zonder muilband. Vandewalle Henri, kolenkoopman, en zijne vrouw Vandenbussche Emilie, huishoudster te Zuydschots, vervolgd voor diefte van hennen ten nadeele van Huyghe Jules, zijn vrijgespro ken. Heemeryck Loon, timmerman en Degryse Achille zager te Oostnieuwkerke, zijn voorwaar delijk veroordeeld elk tot 26 fr. voor s'agen aan Arteel Alois. Da ll!8 krijgt nog 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen. Heemeryck Bruno, timmerman, krijgt voor waardelijk 26 fr. boet voor smaad jegens de gendarmen die gingen om zijnen zoon te onder- hooren. STAD YPER - GEHUCHT - HET SMISJE JAARLÏJKSCHE Om 5 uren stipt Groote VELOKOERSKn 2) fr. prijzen f prijs 4 fr. - 2* prys 3 fr. - PJ 3 fr. - 4e prijs 2 fr. - 5e prys 2 fr. - 6* prys l tr. Inschrijving bij Cb. Verhoye. - Vertrek en toekomst bij Mesdom. Prysdeehng by H. Balduyck. Alle ongevallen door wielrijders veroorzaakt, kunnen de leden der feestcommissie niet aan- nemen. Alvallingskoers 1 pr. 2fr. 2 pr. t oO tr. 3 pr. t fr. 4 pr. 0,50 fr. Om 6 uren stipt Luisterlijke Trabolling prijzen, verdeeld als volgt1 pr. 14 ir. 10 fr. 3 pr. 8 fr. 4 pr. 6 fr. Inschrijving ter herberg Het Smisje». Bakorting ter herberg De Meiboom rry- deeling ter herberg De Hooge Bakkery. Maandag 24 Juli. begin ten 5 kerij, Loopstryd Smisje, ^adderbolling Meiboom, Zaklooping 10 fr. prys. Om 7 ure, «Boiling in den Troumadam by V. Mesdom. Zingen om ter schoonst, bij Ch. Verhoye. On zedige liederen worden verboden. Kaarticg bij H. Balduyck. 20 fr. prijzen. 's Avonds, groot bal. Zondag 31 Juli, Prijskaarting by Aug. Lacante, 12 fr. prijzen. Alle geschillen zullen door de commissie be slist worden. 38 fr. 2 pr. BRUSSEL Berouw uit oorzaak van geldgebrek. In de maand mei laatstleden verdween plotse lings de sekretaris van het socialistisch syndi- kaatder brusselsche boekbinders, een genaamde Maurice Coster, getrouwd en vader van familie. Men onderzocht de kas en bestatigde een tekort van 4 510 fr. Eene klacht werd ingediend en de policie zocht den vluchteling ieveng op, doch vruchteloos Al wat men kon weten, was dat Coster in gezelschap van een meisje van Sint- Genesius-Rhode gevlucht was. Coster is thans te Brussel weergekeerd en is zich op het policiebureel der Priemstraat gaan gevangen geven. Met het geld, dat hy uit de kas ontvreemd had, was hij naar Hamburg gereisd, waar hij zich inscheepte aan boord van t en schip, in bestemming van Amerika. Doch hy vond er geen werk en zijn geld geraakte al spoedig op zoodat hy niets beters vond dan naar Europa weer te komeu. Terwijl het meisja pair hare ouders terugkeerde, besloot Goster zich gevan gen te gaan geven Hij had nog vier centiemen op zak. De gewezen sekretaris van hei socialistisen syndikaat, werd ter beschikking van het gei echt opgesloten. TAUSSAC Een kindje onthoofd. Een schrikkelijke misdaad werd woensdag morgend in een dorp van Taussac, op 6 kilometers van Ste-lie.e,.e gepleegd. De echtgenooten Moino waren heel vroeg naar het veld gegaan en keerden rond 6 ure weer, daar do vrouw haar dochtertje, 5 maanden oud, moest verzorgen. Nauwelijks was de echtgenoote in huis, of zij zag. er een kerel, die zijne handen aan een servet afwischte. Wat doetge daar riep de vrouw. Niets», ant woordde de andere terwijl hij wegvluciitte. Mad Moino ging naar de wieg, die vol bloed was. Zy riep haar man en deze beweerdde, dat het wicht je verwurgd was. De burgemeester en de dok- toor werden ontboden en toen deze laatste net kindje wilde opnerneD, rolde het hoofd op den vloer. Het hoofd was letterlijk afgesneden. De gendarmerie werd dadelijk verwittigd en ging op zoek. Dank aan de opgegeven persoonsbe schrijving en aan verscheidene voorwerpen achtergelaten, kon men hem ontdekken en aan houden. Ondervraagd bekende de kerel al lachend den dader te zijn der misdaad. Hy ver klaarde na geëten en gedronken te hebben in het huis der echtgenooten Moine, het kind onthoold te hebben. Meer wilde hy er niet over zeggen. Hij beweerde Jonge te heeten afkomstig van Aubiac en 25 jaar oud. Men denkt dat hij zinne loos is. De E. H. Pastor van het Hazegras, heeft van een edelmoedig persoon die onbekend wil blij ven, eene somme van 100.000 fr. oDtvangen, voor het bouwen eener model lagere school in dat volkrijk kwartier. Inrlion gö aan de leden lijdt, stijvingen, of llluicii pjjn }n ,je zyden, 't is dat uw bloed met sljjmen gemengd is, 't daarom dat gij niets beter gebruiken kunt dan de slymverdrijverdrij- vende Waltherijpil. ifr. dn doos. DRANOUTRE Een blijde en aangenaam feestje. Op zondag 16° dezer wapperden de vaandels aan 'tmeestedeel der hu'zen van de plaats van Dranoutre. Jufvrouw Marie Benoist, zu ter van onzen achtbaren en verdienstelijken koster, vierde haar 50 jarig jubelfeest als congreganiste. 's Morgens, ten 7 ure, solemneele mis van dank baarheid O. L. V. stond op haar beste, en de vaneder congregatie prijkte in den koor. Er was buitengewoon veel volk in de kerk. Da schoolkinders zongen eene schoone mis, onder dewelke de corgreganisten bijna voltallig ten offer gingen. 's Namiddags, na de gewone vergadering der congregatie, moesten wij naar eene andere zaal van het klooster, die opgesmukt was met groen en bloemen, vaantjes en draperiën, jaarschrift en andere opschritten. De muren der zaal waren en letterlijk mede overdekt. Omtrent al de congreganisten droegen dekoninginnebloem. Men begon met een plechtig jubellied. Dan hoorden wij eene gelegenheidsrede, met aan bieding van geschenken. Koffy en chocolade worden opgediend, en de tongen los Het leven der Jubilares wordt bezongen in 17 strofen of te klauzen, met refrein. Gedichten worden gek zen, bloemtuil en bloe- menschoof aangeboden eene kluchtige prijs- loting wordt gehouden geschenk der jubila res en liedjes worden gezongen menigvuldig en schoon. Met een woord, een blijde en aangenaam feestje, waarvan de congreganisten, de genoo- digden, en vooral de jubilares den besten indruk zullen bewaren. aLoM kLInkt De WbnsCh Leef Lang, Leef Lang 1 Ziehier het programma van het bezoek van Koningin Wilhelmina te Brussel zooais het bepaald vastgesteld is door het Eelgiscü iof in overeenstemming met het Neaer landsch hof. De Koningin en de pnns-gemaalzulen den 26 Juli, ten 121/2 ure.in Joord statie aankomen, waar zy zullen ontvangen worden d or den koning en de komngm De personaliteiten, gelast met de ontvangst van de hooge bezoekers zijn: MM. Beco, gou - neu- van Brabantde burgemeesters Max en Frick baron de Roy er du Dour, arron- dissementskommissaris luitenant-generaal Cuvelier, bevelhebber der vierde krygsom- schrijving. Bij hunne aankomst in het paleis van Brussel, zullen Koningin Wilhelmina en de prins-gemaal ontvangen worden door graat Jan de Merede, grootma:schalck van hel bof, de weerdigheidbekleeders,M. den burg- graaf Simonis, voorzitter van den Senaat, M. Cooreman, voorzitter der Kamer, en de ministers. Na de voorstellingen zullen de hooge be zoekers naar hunne vertrekken geleid wor den. De koningin zal de appartementen van den rechter vleugel, uitgevende op de Paleizenp'aats, betrekken, en de prins-ge maal die uitgevende op den bof. Ten 4 ure zal de ontvangst plaats hebban der leden van het diplomatiek korps, die Hare Majesteit zullen voorgesteld worden door jonkheer van der Staal van Piershil, gezant der Nederlanden te Brussel. Ten 7 1/2 ure zal in het paleis van Brussel een diner ter eere der hollandsche vorstin plaats hebben. Er zijn niet min dan 175 a 200 genoodigden. Het diner zal in de bal zaal opgediend worden. Donderdag 27 Juli,ten 10ure 's morgends, ontvangst der hollandsche kolonie iu het paleis van Brussel. De leden der kolonie zullen door den gezant der Nederlanden voorgesteld worden. Na die ontvangst zullen koningin Wilhelmina en de prins-gemaal, vergezeld dooi' onze vorsten, tene wandeling doen per auto in den omtrek der hoofdstad. Daarna, ten 12 1/2 ure, ontbijt in het paleis. Ten 4 ure, bezoek aan het stadhuis, en ten 7 ure, ontvangst der weerdigheidbekleeders van de koninklijke huizen, en diner in 't kasteel van Laeken. Na dit diner, zullen de Koningin en prins Hendrik, vergezeld door onze vorsten, naar 't paleis van Brussel weerkeeren, waar zij van op het balcon een nachtfeest zu'len bijwonen, dat in het park gegeven wordt. Het park zal geheel en gansch verlicht zijn en er zullen concerten plaats hebben. Dit zal een echt volksfeest zijn. Vrijdag,28 Juli,zullen de hooge bezoskers met onze vorsten eene wandeling doen, waarvan de wegwijzer nog niet vastgesteld is. Ten 12 1/2 ure, ontbijt in het hotel van 't Nederlandsch gezantschap, aangeboden door koningin Wilhelmina aan onze vorsten. 't Is na dit ontbijt, dat de nederlandsche vorstin naar Holland weerkeert. Het ver trek heeft plaats in de Luxemburgstatie, waarbinnen alleen de krijgseer zal bewezen worden. M. de minister de Broqueville heeft aan het budget der spoorwegen en posterijen voor 1911 twee wijzigingen voorgesteld, waarbij de kredieten voor de posterijen ver hoogd worden met 774,775 fr. om de jaar wedde der brievendragers te verhoogen en bun een Joon te bezorgen in verhouding van hunne bevordering, en met 295,000 frank om aan het bestuur toe te laten aan de brievendragers kosteloos de dienstkleedij te bezorgen. Sterfgevallen Segers Karei, 62 j., hovenier, ecbtgt Beun Marie, Doorgangstraat. Gbys Jeanne, 83 j z. b. wed. Candeel Fran cois, Rijselstraat. Goeman Henri, 71 metser, wed8 Lebbe Delphine, Dickebuschsteeuweg. Platteeuw Lucie, 34 j., z. b. echtgte Deneut Louis, Poperinghesteenweg. Devos Félicie, 54 jherbergierster, echtgte Rofliaen Justin, Boterstraat. Muylle Simonne,3 weken, Oude Kleermarkt Yper. Emiel Sanctorum maakt bekend dat hij geen schulden en kent die zijn zoon GEORGES ge maakt heeft of nog zal maken. Op aanvraag hunner talrijke kalanten, zullen de apotheken Libotte en May alle Zon- en Feestdagen open blijven. «SUNLiOHT "ztAp maakt ds wascht gemakke lijk en geeft het lijrwaad den frischen en aangenamen geur van den buitenlucht. De heer Berryer, minister van binnen- landsche zaken, heeft besloten de stembrie ven te wijzigen. Iedere kiesbrief zal een volgnummer hebben, dat zal afgescheurd worden op het oogenblik dat de brief aan den kiezer zal overhandigd worden. Zooals men weet, heeft de Belgische Staat de stichting aanveerd, door den amerikaan schen miljardair Andreas Carnegie ingesteld om de personen, door het verrichten van daden van moed en zelfopoffering veronge lukt,ofwel hunne familie ter hulp te komeD. De Nationale Bank zal namenB den Staat de geschonken 230 000 dollars, in obligaties b t. h., in bewaring nemen, en er geene onkosten voor rekenen. Men maakt kenbaar aan het publiek dat de Pil van D>- Raphaël die zoo machtig is tegen de bloedskwalen, de flauwten, de draaiingen, de kloppingen en andere kwalen, nu in iedere apothekery te koop is aan fr. 1.75 De volgende reis die het belgisch school schip Avenir zal doen, na den terugkeer uit Amerika, zal naar Australië zijn. De gekende predikant, de E. Pater Van Langermeersch, der Sociëteit Jesu,is zondag avond in de residencie der Koningstraat te Brussel overleden in den ouderdom van 6i jaren. Hij heeft zich veel bezig gehouden met maatschappelijke werken en was een der stichters der christene werkmansvereenigin- gen te Brussel en in de voorsteden. Pater Van Langermeersch was geboortig van Brugge. BURGERSTAND VAN YPER. Verklaringen van den 14 Juni tot den -21 Juli 19U. Geboorten Storme Marie, Hondstraat. Vanmaekelberg Alphonsine, Bukkerstraat. Tydtgat Jeanne, Zonnebekesteenwe°- Willems Nestor, Zaalhof. Kesteloot Albert, Zonnebekesteenweg Louer Germaine, Neêrstraat. Verleure Désiré, Paradysstraat Jonckheere Simonne, Veurnesteenweg Santorum Antoinette, Paddepoelstraat Vandenberghe Gilbert, Dixmudestraat' Huwelijken z. K belden ^Yperd0nWerker,en Neyts Louise. Heliodore De Clercq, brigadier der gendar merie, gehuisvest te Gent, en Eugenie Cornillie naaister, gehuisvest te Yper. Maurice L bbe. pasteibakk r, en Maria Leupe z. b. beiden van Yper. Oscar Verkouter, stoker bij den yzerweg, en Victorine Knockaert, naaister, beiden van Yper. Victor Maerten, mekaniekwerker, en Maria Burggraeve, dienstmeid, beiden van Yper. BURGERSTAND VAN OOSTVl.ETEREN^ Geboorten Devloo Albert, z. v Arthur en van Fremault Léonie. Devloo André, z. v René en van Pauwels Augusta. - Vanbelle Michel, z. v. Van belle Richard en vanVanhee Augusta. Overlijdens Verfailtie Edouard, oud 71 j., echtgenoot van Devos Rosalie. - Mahieu Catharina oud 83 jaar, echtgte van Pauwels Pieter. - Depuydt Rosalie, oud 40 jaar. BURGERSTAND VAN DICKEBUSCH Geboorten Smagghe Abel.z. v. Alois en Capoen Emma.— Dury Albert, z. v, Arthur en Temperman Marie. Dury Robert, z. v, Ar-.hur cn Temperman Marie. Huwelijksbelofte Odent Oscar-Leonard, en Vandoolaegho Suzan ne. Huwelijk Lievens Petrus-Henri, en Goethals Lueie- Marie. Geboorten Storme Alida. Gouwy Camille Verraes Godelieve. Billiau Maurice Herman Simon ne. Struyve Mathilde. Deplacie Madeleine. Duran Julius - Logie Maria. - Louwyck Maria. Pluym Emeric. Haeyaert Martha. Degeest Gerard. Depreeuw Charles-Louis. Defrancq Juliaan Valcke Bertlia. Huwelijken Emilelnion, peerdengeleider, en Irma Lebbe, werkster beide te Vlamertinghe. Jeremias Vandermeersch, peerdengeleider. en Helena Pluym, s ellenwerkster beide le Vla mertinghe. Camille Bogaeri,boschwerker, te Reninghelst, en Hermanie Haezebrouck, spellenwerkster te Vlamertinghe. Gregoire Tytgat, landwerker te Elverdinghe, en Martha Lamand, spellenwerkster te Vlamer tinghe. Sterfgevallen Gouwy Maria, oud 1 jaar. Duron Rosalie, oud 70 j., huishoudster, wed. van Charles Gillion. Laroye Hortense, oud 76 j z. b. weduwe van Petrus Debrycke. Durnez Irma, oud2 j. Defrancq Juliaan, oud 7 d. BURGERSTAND VAN POPERINGHE. Geboorten Decreus Julien, Boeschepestraat. Gantois Mat ie Josephe, Priesterstraat. Kesteman Al- bert, Cassels raat. Cordenier Daniël, wjjk C. Delaere Alberic, Duinkerkestraat. Lefever Urbain, Gasselstraat. Huwelyk Camille Notredame, landbouwer, en Maria Patlyn, z b. Sterfgevallen Facbe Charlotte, 70 jaar, ongehuwd, z. b. Yperstraat. Simoen Judith, 2 jaar, Meessen- straat.— Leuwers Emma, 35 jaar, huishoudster, echtgenoote van Remi Beheyt, St Annastraat. Van Houver Leonie, 73 jaar, rentenierster, weduwe van Henri Flahault, wyk D. Muylaert Therese, 44 jaar, ongehuwd, kantenwerkster, Casselstraat. Top Eugenie, 81 jaar, ongehuwd, reutenierster, Valkestraat. Zekere dagbladen melden dat Z. H. Paus Pius X besloten heeft dat de feestdagen, die in de week vallen, voortaan den volgenden zondag zullen gevierd worden. Wij moeten doen opmerken dat die beslissing, enkel ge nomen is voor eenige feestdagen, die sedert lang reeds in ons land afgesteld zijn en waarvan de plechtigheid ©p den volgenden zondag gevierd wordt, namelijk den feest dag van den H. Joseph, H. Sakramentsdag, den feestdag van den H. Joannes Baptists en eenige andere soortgelijke heiligdagen. Er is echter volstrekt geen spraak, zooals men soms zou denken, de hoogdagen gelijk O.H. Hemelvaart, O.L.Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis af te schaffen en tot den Zondag uit te stellen. YPER Tarwe Rogge Haver Boonen Erwten Aardappelen Boter Eiers POPERINGHE Tarwe Rogge Haver Eiers de 25 Aardappelen de loo k. Boter Hoppe de 5o kgr. ROUSSELARE Oude- Tarwe Roode Rogge Haver Hronen A»1 "appelen B«r wr kilo Eiei's t °5 Sukrijb. bocrh. 8 Juillet foo kil. 2o 50 15 50 18 50 OO 00 21 50 10 50 300 oo 2 25 14 Juli 21 00 15 50 18 00 2 10 - 17 00 3 CO 105 - 2 30 110 i5 Juli 2150 15 50 18 50 00 00 20 50 9 00 280 00 2 20 2 I J li' 2100 1550 18 00 2 30 (2 0 3 00 HO 1911 n Koolzaadolie Lijnzaadolie Viggens wagon op schip wagon schip 100 kil. Boom- en Plantenkweeker beste wintersoorten aan 0.40 per

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2