«1 ?fTWCPf A¥ï ïïut Vf au Mbdbi U ww Jé*®Ij«L&# VAN Ea spekton sa v* m m m m wwm»m mmmm ROND DE WERELD Op Zaterdag 5 Oogst 1911 5 centiemen 't blad 46e jaar. Taimerk 2370 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaan Dagklapper van den 5 tot den 1*2 Oogst Evangelie van den 9™ Zondag na Sinxen. m LANDBOUW Marokko VHF STADSSIEUWS Stad Yper Gemeenteraad m Bericht Prinses Victor-Napoleon BEIAAfiDCOmERT Thuindsgconcerten Ongeweerte Congres voor Kerkzang Zondagrust Prijsuitdeeling aan St-Vincentscollege 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en', bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAP, te Brussel, Tk in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. z 5. 0. L. V. ter sneeuw. He Afra, m. H~0swald, koning, van Engeland. Z Q. 0. H. gedaante verandering. H. Sixtus II paus van Rome. m i h. Vitris, b. van Roanen prak in Vlaanderen. H. Donaat geboren in Nederland, predikte in Vlaanderen. Patroon tegen donder en ongeweerte. d. S H. Emiliaan, b. m. - H. Cyriacus en anderen, mm. xo. 9. H. Rornaan. H Domitiaan, b. d. 10. H. Laureins, m. diaken, te Rome levende verbrand. Patroon der koks, herber giers,'scbrij Vt rs, boek houders. v. 11. H° Philomena, mgm. - He Suzanne, rngm. Te dien tijde, toen Jesus Jerazalem naderde en de stad zag, weende Hij over haar en zeide Mocht ook gij, en wel op dezen uwen dag, nog erkennen wat u tot vrede strekt! Doch nu is het uwe oogen verborgen. Wart er zullen dagen over u komen, dat uwe vijanden een wal rondom tl opwerpen en u omsingelen, en u van alle kanten benauwen; en ze zullen u, en uwe kin deren in u, tot den grond toe verdelgeD, en ze zullen in u den eenen steen niet op den anderen laten, omdat ge den tijd uwer bezoeking niet hebt erkend. En in den tempel gekomen, begon Hy hen die daar verkochten en kochten uit te dry- ven, terwijl Hij hun zeide Daar staat geschre ven Mijn huis is een huis des gebeds Maar gü hebt er een rooversbol van gemaakt. En dagelijks leeraarde Hjj in den tempel. Naar aanleiding van een wonder aardappel Andermaal komt er bericht uit Frankrijk dat er een wonderaardappel zou gevonden zijn, die alle andere soorten overbodig ma ken zou. Er komen ook goede dingen uit Frankrijk zoo de kalkstikstof, een nieuw mest dat nu ook in Zuid-Frankrijk, waar men over watervallen tot voortbrenging van electriciteit kan beschikken, vervaardigd wordt een goed mest, zooals wij zelf onder vonden hebben. Wanneer er sprake is van wonder aardappels denkt men echter aan de kluchtige historie van een anderen wonder aardappel,de fameuze aardappel uitUruguay, die ons ook uit Frankrijk kwam en die niet anders was dan de gemeene Blaue Riesen, door uitlezing verbeterd. Die wonderaardap pel werd zoo wat overal verkocht, tegen zes frank den kilo plantgoed. Als men zulke dingen heeft weten gebeuren, is men oprecht sceptisch gestemd tegenover geruchten van wondergewassen, die overigens nooit bestaan hebben, tenzij in de verbeelding en op de prijslijsten van sommige handelaars. Om zeker te spelen is het dan maar beter zich te vergenoegen met gewone nieuwe soorten,die elders proeven doorstaan hebben, eens te probeeren en zoo die meevallen zorg vuldig uit te lezen zooals overigens ook voor de oude sourten wenschelijk is, al ware 't maar om te beletten dat ze ontaarden en vervallen. Die uitlezing 't is nu de moment van daar over te handelen geschiedt best reeds te velde aan struiken die niet op de kanten staan, die weinig stengels hebben, maar er anders gezond en krachtig uitzien, steekt men stokken om ze naderhand te herkennen wanneer het loof zal verdord wezen. Vooral ffloet men oppassen geen struiken te nemen die door krulziekte aangetast zijn die krulziekte schijnt eene variëteit te wezen van de spikkelziekte van het koolzaad, in de wetenschap genaamd Polydesmus. Wij dachten tot nog toe dat de industrie zeer bestand was tegen die ziekte, op grond van wat wij elders gezien hadden. In de proeven die wij genomen hebben, bleek de industrie echter niet meer bestand dan de andere soorten,die wij op hetzelfde proefveld Plantten. Hoe het zij, indien men de moeite niet doen wil het plantgoed te velde uit te lezen en wij bekennen dat het, in 't groot, arbeid is zou men toch de struiken kunnen aanteekenen, die de krulziekte heb- ben, of die op voorhand uitsteken, voor alle voorzichtigheid. Van de aangeteekende strui- ken neemt men dan, indien er werkelijk veel 'nollen aan zijn, de knollen van gemiddelde jFootte die moeten goed vol zijn en met °rte gedrongen oogen. In water zonder °ut in, gaan de knollen top onder er wordt pms aangeraden de knollen te dompelen, naien men de uitlezing nog verder wil drij ven, in eene oplossing van 200 gram zout per 'P water, of nagenoeg 2 kil. zout per em- sr of 20 kilos per kuip. Als men zooveel 0L)t gebruikt, riskeert men echter dat alle knollen zonder onderscheid^boven drijven. In onze proeven met Early Rose was 140 gram zout per liter reeds ruimschoots vol doende. Men kan de knollen in eene kuip met water doen en er dan zout bijgieten en roeren tot dat een deel der knollen aan de oppervlakte komt zweven.Men gebruikt dan alleen de knollen die nog onder blijven als plantgoed. Een uitlezer voor knollen, die 180 fr. kost, is, in 't groot een nuttig tuig maar da ge middelde knollen moet men naderhand toch nog onderzoeken of ze niet schurftig zijn en goedetopoogen hebben. Het planten van kleine knollen, een of twee per pootgat, is volstrekt af te kennen. Beter is het dan nog de groote knollen stuk te snijden, mits de volgende voorzorgen 1Men snijdt de knollen m de lengte van top tot naveleind elk stuk moet ten minste twee topoogen hebben, omdat de topoogen de beste scheuten geven snijdt men ze in de breedte, dan plant men best het topstuk alleen 2 Men doet dit 3 of' 4 weken voor het planten, om te beletten dat de stukken in den grond door kankerrot, eene microbische ziekte aangetast worden iets waaraan vooral de Richter Imperatur, in Vlaanderen Kletter genaamd, zeer onderhevig is 3. Men legt de stukken met de verkurkte wonde naar onder, tegen voorof pootgat. Dat zijn eenige punten van belang nopens uitlezing van plantgoed, die alle met, overi gens overbodige, getallen en uitkomsten van proeven kunnen gestaafd worden. Als men de uitlezing eener bepaald goede nieuwe of oude soort eenige jaren standvastig blijft voortdoen, zal men ruimschoots van de moeite, die oprecht groot is, beloond wor den dan zal men een soort landras hebben, geheel aan eigen toestanden aangepast en meer dan ooit den brui mogen geven aan wonderaardappels in den aard van dien van Uruguay (in Frankrijk), van triestige geheu- genis. De keizer van Duitschland die vrijdag te Swinemunde aangekomen is, heeft zaterdag namiddag den rijkskanselier en den staats secretaris van binnenlandsche zaken ontvan gen. M. Vaseel, duitsche consul te Fez, door het ministerie van buitenlandsche zaken naar Berlijn geroepen, is zaterdag in de duitsche hoofdstad aangekomen. Duitschland zou uitdrukkelijk verklaren zich voortaan met Marokko niet meer te bemoeien en er de fransche staatkunde niet tegen te werken. Frankrijk zou ia ruiling in Gabon en fransch Congo, grondgebieden afstaaa, waarvan de oppervlakte nog dient bepaald te worden. Te Agadir Over eenige dagen is er te Agadir een andere duitsche kruiser, naast de Berlin komen ankeren deze kruiser is 's nachts vertrokken. Men weet niet van waar de tweede kruiser kwam en waarheen hij ver trokken is. Twee franschen uitgeplunderd Den 23 juli werden twee franschen MM. Joffrin en Morin, die zich voor handelszaken naar Sefrou begaven, in den omtrek der stad aangevallen en uitgeplunderd. Men ontnam hun 10.000 frank. Hun leven bleef gespaard, daar zij zich naar het gekregen bevel schiktenzich zonder tegenstand of protestatie te laten bestelelen. Twee engelsche gazetschrijvers zijn uit het land gedreven. Dat alles heeft nog de toe stand verergerd. Verslag der fitting Zaterdag 29 Juli 1911. De openbare zitting begint ten 5 nre, voorgezeten door M. Colaert, Burgemees ter. Zijn nog aanwezig de heeren Vanden- Boogaerde, Schepene Fiers,Vander Ghote, D' Huvettere, Bouquet, Sobry, Lemahieu, Biebuyck, raadsleden; Vander Donckt, schryver. De heeren Fraeijs de Veubeke, Schepene, Iweins D' Eeckhoutte en B8gerem zijn be let de vergadering bij te wonen. De heer schrijver leest de besluiten geno men in de voorgaande zitting. Twee heeren van TourcoiDg, M. Motte- Bernard en Tiberghein-Motte, hebben het jachtrccht op Zillbeke-Vijver, mits 605 fr. 's jaars. De oever al den kant van stad is uitgesloten. Goedgekeurd. Schoolrekeningen voor 1910 Betalende meisjeschoolontvangen 4076 fr. uitgaven fr. 4005,19; er is 69,81 fr. overschot. De Looie 14,673.43 De Fricadellen 10773,14 De aangenomen scholen 12,516,66 Te zamen 37.963,23 uitgaven es 38075 ontvangen, latende een overschot vau 111,77: Middelbare School. Op verzoek van het Bestier der school vraagt de minister van Kunsten en We tenschappen het gedacht van het stads bestuur over de verdubbeling der 5de klas. Sedert drie jaar zijn meer dan 40 leerlingen in die klasse. Het besturend bureel der middelbare school is bijeengekomen en na onderzoek heeft geoordeeld dat die toestand maar tijdelijk is, en eenparig beslist geen gevolg te geven aan de vraag tot verdubbeling. In het begin van het jaar waren er maar 36 leerlingen er zijn er nog 13 bijgekomen en twee achtergebleven, zoodat er 47 ble ven. M. Bouquet. vraagt als het stadsbe stuur niet en zal verplicht zijn de klasse te verdubbelen. M. de Voorzitter. 't Is mogelijk; in alle geval zijn er maar 7 meer aan hot voorgeschreven getal en daarom stellen wy u voor geen gevolg te geven aan de vraag. M. Sobry. Er zijn in de verschillige klassen te zamen 163 leerlingen, dat maakt een middengetal 27 leerlingen per klasse. Worden er soms geen middels gebruikt om de leerlingen in de 5e klasse te doen blijven, ten deze over te bevolken. M. de Voorzitter. Dat ware onrecht- veerdig. Ik geloof niet dat dit gebeurt. Maar geheel het bureel is van gedacht dat er toch geene reden bestaat om de klasse te verdubbelen. M. D'Huvettere. We mogen ons niet verzetten tegen de uitvoering der wet. Als 't de wet is, we zullen verplicht zijn de ver dubbeling te stemmen. M. de Voorzitter. Als we verplicht zijn dan is bet ook onnoodig ons gedacht te vragen. De zaak is begrepen; die de verdubbe ling wilt, stemt ja die het oordeel goed keurt van het besturend bureel, stemt neen. De heeren D' Huvettere en Lemahieu zeggen ja M. Bouquet onthoudt zich en de heeren Vanden Boogaarde, Fiers, Van der Ghote, Sobry, Biebuyck en Colaert stemmen neen. De godshuiz.m worden bemachtigd een perceel grond te verkoopen van 99. a. 70 afhangende van de hofstede Hector Lootens te Yper.Instelprijs 10.000 fr. de hectare. 1 Het onderhoud der zieken in O. L. Vr. godshuis hier ter stede wordt op 2,15 fr. per dag bepaald. Eenparig goedgekeurd. De raad beoordeeld gunstig eene vraag tot verwisseling van grond met M. Amand Woussen, eigenaar te Yper. De grond is gelegen te Ylamertinghe en de bedoeling was eenen uitweg te krijgen voor het goed van den Di3ch. M. Arthur Haezebrouck, landbouwer te Vlamertingke, begeert een hoekje grond Yan 33 aren 60 centiaren, dat hy pacht aan dea Disch, af te staan aan Henri Van Eecke, ook lanbouwer aldaar. De afstand ware geldig met October aanstaan de, maar de vorige pachter blijft borge. M. D' Huvettere. zou tegenstemmen mo9st de pacht belangrijk genoeg zyn, maar vermits het enkel een klein deeltje grond betreft, verzat hij zich niet tegen dezen afstand. Eenparig goedgekeurd. De schepenraad wordt bemachtigd open baar een penceel, grond te verkoopen mits den instel Yan 15 fr. 5 m. op 30 me ters diepte, langs de Statielaan, bij het huis Dewachter, dicht de Capronstraat. Water Verschilligge vragen zijn ons toegeko men opdat wij de menschen van het om liggende van water zouden voorzien. Het is volstrekt onmogelijk hieraan voldoe ning te geven, tenzij voor wat de Yperlingen betreft. Wii mogen toch niet in gevaar zijn 18000 Yperlingen zonder water te la ten om plezier te doen aan anderen. Het is niet zeker dat we toekomende jaar water zullen hebben. Na zulke lang durige droogte als tegenwoordig, moesten wij nog een drogen winter hebben, we zouden veel gevaar loopen zonder water te zijn, indien we niet en sparen. De policie is de stad rond geweeat om te vragen dat men de voorlanden niet meer en zou begieten. M Bouquet. Dezen namiddag nog werd er water gesmeten voor het poli- ciebureel.... M. de Voorzitter. Met eenen sproeier misschien Dat mag zijn, maar wat we ver bieden en we vragen aan de vertegen- vroordigers der drukpers dat zij dit zouden willen ruchtbaar maken 't is gieten met water dat het stroomt over de voorlanden en de straat, zooals het gebeurt in de Rijselstraat en in de Boterstraat: daar zijn er die opzettelijk daarvoor kranen hebben geleid en het water uren lang laten stroomen. Andere maken fonteinen en besproeiden hof en platte daken met het stadswater. Zulke misbruiken moeten ein öigen. ik neem de noodiga maatregelen omder mijn eigen verantwoordelijkheid, .SR niemand heeft het recht hieraan z;ch te onttrekken. M. Biebuyck vraagt een pompe aan de Meenenpoort... M, de Voorzitter. Er is eene denk ik, maar die aan de Rijselpoorte en wordt niet bezorgd. Wij hebben aan de land bouwers die er gebruik van maken, ge vraagd dat ze steeds zou vaste liggen en en gesloten blijven als ze niet gebruikt is. Niemand kijkt er achter. Kleine jon gens pompen gedurig en breken de pom pe en de groote maken ze los en smijten ze in het water en dan mogen we opnieuw de stadswerklieden zenden om ze uit te halen. Die van het water gebruik maken zouden moeten helpen zorgen, maar onder dat op zicht word er niets gedaan. Wegen M. Biebuyck. Reeds vroeger deed ik den erbarmeiijken toestand kennen van sommige wegen op den buiten. De wegen rond de stad zyn gewoonlijk goed onderhou den en aantijden herladen. Ik vraag dat de schepenra&d zoude willen zorgen om de Kortrijkstrate voornamelijk weder bruikbaar te maken. M. de Voorzitter. Die strata is weinig of niet gebruikt en behoort nog grootendeels aan Zillebeke. M. Lemahieu. Als over eenige jaren hst vi ij vervoer werd verleend voor macadam, 't en was niet om gemeenschapwegen te maken die worden gemeenlijk in kalsijden gelegd, maar wel om de landbouwwegen te verbeteren. Ik zou ook nog begeeren te weten welk gevolg er gegeven is aan de kwestie van den duiker op de Bellewaerdebeke en hoe het staat met het onderzoek. M. Vanden Boogaerde. We zijn gaan onderzoeken metM. den Ingenieur Vander- ghote en hebben inderdaad de grondvesten gevonden van den ouden duiker, 't Ziju de aanpalende eigenaars die den nieuwen dui ker hebben gemaakt om het water af' te leiden van al den Hazewind en zoo is de oude beke gedoodigd geweest, nadat den duiker ingespoeld was. De oude duiker zal hermaakt worden. M. Lemahieu. Te wiens laste 1 M. Vanden Boogaerde. De heer Van- derghote onderhandeld daarover met de eigenaars. We moeten den uitslag van dit onderzoek afwachten. M. Lemaieu. 't Ware te wenschen dat die onderhandelingen gauw gedaan zijn binst dat het goed seizoen daar nog is. Ten 6 ur© wordt de openbare zitting ge heven. Bij afwijking aan de verordening van den 6 Mei 1911,zal het publiek,KOSTELOOS, toegaDg hebben tot de Halle en hetMuzeum de hiernavolgende dagen van het gemeente feest Is Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en 2« Zondag, van 10 tot 1 ure en van 2 tot 5 ure. Zondag werd M. Liegeois, boek en mu- zeumbewaarder onzer stad ontvangen door Prinses Victor-Napoleon op hare Villa te Duinbergeu-aan-zee. Namens liet Stadsbe stuur werd haar de Ypriana aangeboden van Alt'. Vanden Peereboom. Nadat zij het Gulden Boek van Siad geteekend had, heeft de Vorstin de hoop uitgedrukt weldra op nieuw onze kunstrijke stad te komen be zoeken, ditmaal met haren echtgenoot. MC Zaterdag 5 Oogst teu 6 a.'s avonds ter gelegenheid van Tuindag, door M. Noël Igodt. 1 O. V. van Tuiee 2. Grand' Maman G. Lauger. 3. Bruxelles et ses vieilles chansons A. Preckher. 4. Charité J Faure. 5. Cavalleria Rusticaua Mascagni 6. J'y pense Rich. Eilenberg. KONINKLIJKE FANFARE Zondag 6 Augustus, om 12 ija ure 1. Vlaandrens Kunstroem, marsoh P. Benoit. 2. Fantazia op het zangspel Carmen Bizet. 3. Valse Roumaiöe Kessels. Maandag 7 Augustus, om 81/2 u. 's avonds 1. Souvenir de Cavalerie, Strijdmarsch Painparé. 2. L'Aube, Openingstuk Heymans. 3. L'Etoile d'Angleterre, polka voor piston. Sol. M. Ern.Wenes Doppler. 4. Caprice op Les Dragons de Villars. Weyts, Dinsdag 8 A ugustus, om 12 ure 1. 't Is Kermis Marsch G. Desramault. 2. Les Croisés,Openingstuk De Neufbourg. 3. Tout simplement, Gavotte Weyts. 4. Valse Militaire Beige Frémaux. 5. Willemslied O. Roels. Van 's menschen geheugen en heeft er nog geen ongeweerte gewoed te vergelijken met dit dat Zondag nacht de Vlaanders heeft geteisterd. Van ten 11 ure s'avonds tot na drie ure 's nuchtens, was 't een onafgebroken donde ren en bliksemen dat zoo vreeselijk dat de stoutsten zelf er bij beefden en dat niemand er aan kon ongevoelig blijven. Bij donder en bliksem ging er geweldige regen gepaard die bij plassen neerstroomde en straten, wegen en huizen deed overstroo- men. Branden werden gesticht langs alle kanten en de torrewaker van Sint Maartens mocht rondloeren waar hij wilde, hij scheen als te staan tusschen eene zee van vlam en vuur. Gelukkig werd de stad Yper zelf niet erg beproefd door het ongeweerte alleen het woon huis der hofstede Hoet bij het Hooghe werd met geheel den inhoud de prooi der vlam men. Aan blusschen viel niet te denken. Te Boesinghe viel de bliksem op de hofste de De Meulemeester, behoorende aan Mevr. de Hemptinne-Surmont de Volsberghe. Huis en stallingen zijn totaal vernield. Te Langemarck viel de bliksem op de hof stede Cam. Vuylsteke en heeft het huis en schuur vernield. Twee zwijns zyn in den brand omgekomen. Intusschen brandde er eene kortwoonst af al den Boschkant te Poelcapelle. Te Merckem brandde de herberg van August Fonteyp m6t schuur en stallingen, alsook het huis der hofstede Remi Plateel- Debruyne met al wat erin was. Te Vlamertinghe is de hofstede in asch gelegd van de wed. Decoene, huis stallingen en peerdstal zijn de prooi der vlammen ge worden. Te Rousselaere is telegraaf en telefoon bureel der statie afgebrand. De dienst was geheel ontredderd erdoor anders had het gebouw juist geen groote kunstweerde. Becelaere heeft ook meegedeeld in de uitdeeling der rampen schuur es wagenkot der hofstede Jan Desmedt zijn afgebrand. Te Moorslede brandden vier hofsteden om trent denzelfden lijd deze van Henri Desmet op den Keiberg; de hofstedeHuyghe, deze van C. Jacque eu van Henri Verhuist, 't Scheelde weinig of Huyghe en zijne vrouw bleven in den brand. Te Wulpen brandde eene hofstede behoo rende tot M. de Tiebault de Boesinghe, provincieraadsheer van Yper. Een afdak der hofstede René Legrand te Zantvoorde met hooi en landsalaam is totaal opgebrand. Te Sint J alliens is een peerd van 1600 fr. doodgeslagen door den donder. Het peerd stond op stal. Te Poelcapelle ia een schuur afgebrand bij Monseur. Verders nog worden bij dozijnen branden vermeld te Meenen, Gulleghem, Moorseele, rond Brugge en Oostende in Fransch-Vlaan- deren en in de Kempen. Nergens nogthans woede het ongeweerte met meer geweld dan in het YperBche. Maandag avond, rond 7 ure, is er brand ont staan in het kasteel van M* Vanden Peereboom, dat gelegen is bij Gheiuvelt. Alles is door de vlammen vernield geweest: bedden, meubels, schilderijen, niets is gespaard gebleven. Men denkt dat er kwaadwilligheid in 't spel is, en dat het vuur er zou ingestoken zijn, tenware er een sperke van den donder het vuur zou aan gebracht hebben, dat te veuzen bleet tot maan dag nu, wat er ook vau zij, niets is gespaard gebleven en dinsdag noen was het vuur nog niet geheel uitgedoofd. Dat ongeweerte en heelt de algemeene luchtgesteltenis niet afgekoeld integendeel, de lucht is bevangen, 't is laf en eikendeen verwacht zich aan nieuwe dondervlagen. Dinsdag nacht hebben we rond ten twaal- V8Q een nieuwe dondervlage gekregen. Een hofstede brandde te Bixschote. Hier volgt het omstandig programma van h it congres dat, zooals wij reeds gemeld hebben, zal plaats hebben te Yper op Woens dag 16n Oogst. Om 9 u. algemeene herhaliDg voor allen die begeeren mee te zingen in de plechtige mis, die ten 10 a. zal gezoD ren worden in de St. Maartenskerk. Óm 11 u is er verga dering voor de herren kosters en zangers in de zaal van St. Michielscongregatie. Spre kers: HH. Demeester en ReyDs. Op hetzelfde uur vergadering voor de eerw. heeren gees telijken in den Katholieken Kring. Spreker: Z. E. H. Deken De Brouwer. Om 2 u. alge meene vergadering in het Volkshuis. Spre kers Z. E. II. De Brouwer over de manier van uitvoeren van den greg. zangde Hr L. Van Houtte over cantieken en lofgangen (met uitvoering) de weleerw. H Coremans over hoe de kosters en gangers {ich gedra gen moeten op het oksaalen de Z. E. H. Oallewaert over kerkgang en liturgie. Om 5 u. lof in St. Maartens. Nog eens doen wij een beroep op al de ingezetenen der stad om in zoo groot getal mogelijk op te komen naar de algemeene vergadering waar voor iedereen iets zal te leeran zijd, en naar de mis om die te zin gen daartoe zullen in St. Maartens her halingen gegeven worden waartoe iedereen uitgenoodigd wordt. De eerste der herhalin gen heeft plaats zaterdag 8n dezer, om 2 1/2 u. Dienstdoende apotheek. Zondag 6 Oogst. A. WEGKESSER, Dixmudestraat, 68. Woensdag laatst had in het bisschoppelijk College de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen van St-Vincentscollege. De Z. E, H. Oallewaert voorzitter van het groot seminarie te Brugge, zat de feestelijkheid voor. Onder de aanwezigen bemerkte men bijna al de notabihteiten uit de stad en om streek, benevens een groot getal geestelijken en oud-studenten. Een heerlijk koor uit het oratorio Godelieve van Tinei opende het feest. Het werd op meesterlijke wijze uitgevoerd onder het kun- an* DIT IS EN OMMELANDS I CggKW 1 M inï S3 I

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1