EN OMMELAN S;ittt([M SS 5 centiemen 't blad Op Zaterdag 12 Oogst 1911 46° jaar. Talmerk 2371 Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwesen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Uit den Schoolstrijd ROND Dg WERELD Engeland Rome Vrankrijk STADSNIEUWS Tuindagfeesten Concert Congres voor Kerkzang Zondagrust as 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is *t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. van den 12 tot den 19 Oogst s 12 H8 Clara mg. stichtster der Arme Ctaren He Hilaria, moeder der He Afra m. met hare drie meiden. Z- 13 H. H. Hippolyt Cassiaan, mm. Cassiaan was schoolmeester, en wierd gemar teld door zijne leerlingen. Patroon der onder wijzers. H. Joannes Berehmans van Diest stierf te Rome op een en twintig jarigen leef tijd. m. 14 H. Eusebius, pr. m. d. 15— O. L Vr Hemelvaart. H. Thar- sieius do martelaar van't H. Sacrament, w. 16 H. Roehus, Patroon tegen cholera> poste en andere kwalen. H. Arnold van Tieghem b. stierf abt van Oudenburg in West-Vlaanderen. d. 17 H. Joachim, vader der H. Maagd. v. 18 He Helena.geboren te York,moeder van Constantyn den Grooten de groote kruisheilige. $3 M 'fé ®5 M M m M M m Evangelie vao den 1öen Zondag naSinxen. Te dien tijde zeide Jesus deze gelijkenis, mot het oog op sommigen, die op zichzelven vertrou wen, dat ze rechtvaardig zijn, en de anderen geringschatten Twee menschep gingen op naar den tempel om te bidden de één een Farizeër, de ander een tollenaar. De Farizeër ging staan en bad bij zichzelven aldus o God, ik dank U, dat ik niet ben gelijk de andere menschen roovers, onrechtvaardigen, echtbrekers, of ook gelijk deze tollenaar Ik vast tweemaal in de week en vertien al wat ik gewin. En de tollenaar bleef op een afstand staan, en wilde zelfs zijne oogen nietten hemel heffen, maar sloeg zich op de borst en zeide0 God, wees mij, den zondaar, genadig. Ik zeg u Deze veeleer dan gene ging gerechtvaardigd naar huis. Want alwie zich zelven verheft zal vernederd, doch wie zichzel ven vernederd zal verheven worden. De Yperlingen van 50 jaar en meer oud, zullen zekerlijk nog de hatelijke vervolgin gen niet vergeten waaraan tijdens de jaren '79-84 de armen en werklieden blootgesteld waren van wege de openbare weldadigheid, zoo gepast geheeten bourreaux de bien- faisance In weinig steden was de vervol ging zoo hevig als in onze stad, en 't is om desnoods zulke vervolging te kunnen herbe ginnen dat de geuzen met de socialisten en de strijkers Dinsdag naar Brussel gaan manifesteeren tegen de schoolwet Schollaert, die aan armen en i'ijkea volkomene vrijheid verzekert in keuze van scholen. Dat er elders nog dan te Yper vervolgin gen plaats hadden getuigt het volgende dat we naar den Tatriote overdrukken. Een kloosterling, Missionaris, schrijft bij zijn terugkeer in ons land, het volgende aan de Patriote Het was in de maand October 1879... Mijn vader werd door eene lange en zeer smartelijke ziekte weggerukt. Mijne arme moeder bleef weduwe met zes kleine kinde ren. Het oudste was elf jaar oud, en de twee jongsten, tweelingen,waren geen twee maan den oud. En tot overmaat van ramp waren de weinige spaarponningen, zoo zorgvuldig bijeengebracht sedert lang verdwenen. Wij verkeerden in de diepste armoede. liet is waar, sinds eenige maanden werden wij ondersteund door het Weldadigheids bureel. De Armenmeester die een braaf en beleefd man was, maar met een ietwat valschen blik kwam ons iedere week bezoe ken en reikte ons eene aalmoes toe, juist genoeg om niet van honger te sterven. Hij was liberaal en cok in dienst van een seeta- risch bestuur. De jacht op de katholieke kinderzielen werd tot het uiterste gedreven. Wilde de Armenmeester wellicht ook een over dreven ijver aan den dag leggen, ofwel had hij soms bevelen ontvangen dat weet ik bietZeker is het dat hij op zekeren dag tot mijne moeder zegde. Vrouw de klassen gaan in de gemeen teschool weldra herbeginnen. Mijne moeder antwoordde hem niet, maar een der kleinen, dezelfde die deze regelen schrijft riep uit Mijnheer de klassen zijn sinds Septem ber herbegonnen wij gaan er gedrieën haar toe. V'ij bezochten inderdaad de katholieke eeboo! waarvan de leergangen sinds een maand waren heropend. De brave man r'chtte op mijne moeder eenen weinig be moedigenden blik en vertrok zonder iets te Z6fcgen. De volgende week kwam hij terug. Dit toed kij °P hioer uitdrukkelijken Vrouw gaat gij uwe kinderen naar de gemeenteschool zenden Ieder van hen zal nieuwe kleederen krijgen en er zal niets meer ontbreken. Mijnheer zooldng als hun vader leefde, hebben zij de katholieke school bezochtik heb mijnen armen man beloofd hen daar te laten... Ik kan ze dus naar geen andere scholen zenden. Bedenk uw wel, vrouw, indien gij uwe kinderen niet naar de gemeenteschool zendt, mag ik u niets meer geven. Ik zal mijn lot verduldig dragen. Mijnheer, ik zal werken zooveel ik kan en indien wij ondanks dit alles nog honger moeten lijden, zal ik mijn oudste kinderen uitzenden om een stuk brood te gaan bede len. En zich tot mijn oudsten broeder wen dende, zegde zij Gij hoort het, mijnheer wil ons nu geen eten meer geven. Gij zult van deur tot deur moeten gaan bedelen, want de winter nadert en uw kleine broertjes zullen van honger en koude lijden. O neen moeder dat durf ik niet. En de tranen ontsprongen zijne oogen. Mijne moeder sprak nog wat met den Armenmeester, Hare woorden moeten wel sprekend zijn geweest, want ik zag hem heengaan terwijl hij een traan wegvaagde. Maar de weken gaan voorbij en van het Weldadigheidsbureel vertoont zich niemand meer. Nochtans een der tweelingen sterlt. Mijne bedroefde moeder giat den Armen meester vinden ik weet niet of het den zelfden was en vraagt hem heel nederig en ootmoedig een doodskistje... Het ant woord was zoo kort als wreedaardig Voor u is hier niets te bekomen. Mijnheer, een lijkkistje kost maar drie frank. Ik heb u al gezegd dat er voor u niets te bekomen is. Dergelijke houding tegenover eene arme weduwe wekte by al onze buren eene diepe verontwaardiging... De winter brak los en liet ons weldra al zijne guurheid gevoelen. De Goddelijke Voorzienigheid, die wij eiken avond geza- mentlijk baden, had medelijden met ons.... Op hare ingeving offeren de twee onderpas toors der parochie zich letterlijk op om brood voor ons te vinden. Dank aan hen moesten wij nooit naar bed gaan, zonder avondeten. Het volgende jasr wilde mijne moeder eene nieuwe pogiDg aanwenden. Zij ging dus M. V... opzoeken, die alsdan met het Wel- dadigheidsbestuur was gelast. Mijnheer zegde zij hem, ik kom u hulp afsmeekea voor mijne arme kinderen. Het is mij volstrekt onmogelijk genoeg te ver dienen om hen te voeden en te kleeden. 't Is waar vrouw, ik weet hetmaar waarom wilt gij niet doen wat wij van u vragen. Dat is onmogelijk, mijnheer. Welnu, vrouw, het is ons onmogelijk u te helpen. Dan blijft er mij niets over dan mijne kinderen te verlaten, mijnheer dat zij dan hun brood op straat gaan zoeken. Eene vrouw die hare kinderen verlaat, word naar Hoogstraeten overgebracht, en hare kindt ren worden uitbesteed aan tien frank per maand. Bij di© woorden steeg het schaamrood naar het voorhoofd mijner moeder. Pier richtte zij zich op die beleediging en in haar hart de gevoelens van schaamte en veront waardiging, welke gingen uitbarsten, onder drukkend, zegde zij Mijnheer, kunt gij mij verwijten datik voor mijne kinderen niet alles heb gedaan wat ik kon Neen vrouw. Welnu, hoe kunt ge dan zoo spreken Geef' mij de tien frank mijnheer, weike gij voor elk mijner drie oudste kinderen zoudt verleenen dat maaktdertig fr. in de maand, en ik zal mij met 't overige gelasten. Onmogelijk, wij hebben niets voor u, en overigens, indien gij mij niet gelooft, ga dan den burgemeester vinden. Eenige uren nadien was mijne moeder bij den burgemeester L..., van droeve gedach tenis. Mijnheer, gij weet wie ik ben ik kom u persoonlijk smeeken eenige onderstand te willen verleenen voor mijne arme kinderen wij zijn in de diepste armoede gedompeld. Gij zult toch zoo hardvochtig niet zijn hun een stuk brood te weigeren. Het antwoord was kort en bondig Van degenen die niet willen gehoor zamen trekt men de hand af. Mijnemoeder was stom van verslagenheid. Zij kwam terug thuis met da dood in de ziel, het hart overstelpt en aanhoudend Wat zal er van mijne arme kinderen geworden... Nochtans kloosterzusters hoorden wat er was omgegaan. Ontroerd door medelijden, verzoeken zij de ongelukkige weduwe om hun haren nood te komen klagen. Bij dit verhaal werden de goede en zachtmoedige harten bewogen. De kinderen werden gekoesterd. Iedereen wilde de jongste van al in zijne amen drukken en met liefkozingen overladen. Troost en hoop herleefden in de ziel mijner moeder de strijd was uitgestreden. Zij heeft de ziel harer kinderen gered. Zoo doen de verdedigers der vrijheid de liberalen Dinsdag, ondanks de stikkende hitte, die van de vergaderzaal van het engelsch La gerhuis een echten oven maakte, waren de gaanderijen druk bezet.De gezant van Japan en de lord mavo? van Londen woonden de zitting bij, alsook in de tribuun der lords,de lords Granad, Southwarh, Willington en meer anderen, die gekomen waren om de bespreking over de wijzigingen aan de veto- wet* door de lords voorgesteld, bij te wonen. M. de minister Asquith, die tengevolge zijner redevoering van maandag ziek is, woonde de zitting niet bij. Lord Hugh Cecil stond recht en vroeg dat de bespreking over de veto-wet voor drie maanden zou verschoven worden. Uitgeno men twee of drie toejuichingen, hoorde de Kamer geduldig den spreker aan. Ik be treur, riep deze, dat M. Asquith heden ziek is, maar voorzeker zou ik wenschen hem door het assisenhof gestraft te zien I Een groot rumoer brak los, en verschei dene leden vroegen dat de voorzitter den lord tot de orde zou roepen. De voorzitter weigerde, met te zeggen dat de redenaar slechts een persoonlijk gedacht uitdrukte. Lord Hugh Cecil ging voortJa, ik heb verklaard dat d8 eerste minister plichtig is aan hoogverraad, want hij heeft gepoogd eene Kamer van het Parlement om te wer pen. Waarom onderwerpt men de kwestie van de veto-wetaan geen volksreferendum? Het is omdat het liberaal gouvernement goed weet dat het zou geklopt wordon. M. Carson, een behoudsgezinde, veerde vervolgens het woord.Hij noemde de samen werking van de ieren en van de liberalen een kluchtspel, en beweerde dat de handel wijze van het gouvernement aangaande de veto wet het verzet tegen de home rule ten voordeele der Ieren gevraagd, wettigde. Gij wilt eene gewelddaad plegen met de home rule aan het land op te dringen zonder het volk te raadplegen. Welnu ik hoop dat men geweld tegen geweld zal ge bruiken, en ik ben overtuigd dat deg9nen die dat zullen doen, volgens den geest van de grondwet zullen handelen. M.Churchill antwoordde met aan de leden der oppositie te doen uitschijnen dat de koning zich volstrekt niet bemoeit met de politiek der partijen, en over deze politiek volstrekt geen gedacht uitdrukt. Men heeft alleen den koning op de hoogte van den po- litieken toestand gesteld en van al de pun ten waarover e? verschil van denkwijze tusschen de partijen bestaat, onder andere de home rule. Aan lord Hugh Cecil zegde M. Churchill in 't bijzonder Er zijn op dit oogenblik 70,000werkstakende dokwerkers te Londm. De dockers hebben ook eene overtuiging die zoo vast is als de uwe, en daarbij nog lijden zij honger. Veronderstelt dat zij in opstand komen. Ik weet wel wie d9 eerste zou zijn om te vragen dat men soldaten tegen hen zou zenden. (Toejuichingen op de banken der werklieden en van de liberalen.) M. Winsten Churchill noemde vervolgens de wijzigingen door de lords aan de veto-wet voorgesteld ontoepasselijk en ongrondwet telyk. Buiten een paar wijzigingen van wei nig belang moet het Lagerhuis al wat de lords voorgesteld hebben verwerpen. Het voorstel tot verdaging.door lord Hugh Cecil neergelegd, wordt daarna verworpen met 348 stemmen tegen 209. Er werd ten slotte beslist dat er eene kommissie zal b8 noemd worden om de redens op te stellen en uit te leggen waarom het Lagerhuis het met de Lordskamer niet eens is over de kwestie der wijzigingen aan de veto-wtt. Er worden tegenstrijdige berichten ver spreid over den gezondheidstoestand van Z. II. Paus Pius X. Van den eenen kant wordt er gezegd dat er zich eene lichte beternis heeft voorgedaan, doch dat de H. Vader badlegerig is. Van een anderen kant wordt er beweerd dat de Paus veel lijdt, en de sla- pelooze nachten die hij doorgebracht heef! tengevolge der stikkende hitte, hem zeer verzwakt hebben hij zou niet alleen aan de jicht, maar ook aau eene nierontsteking lydeu, en de vreemde gezantschappen bij den II. Stoel zouden verwittigd zijn. Uit goed ingelichte bron wordt daartegen verzekerd dat de toestand volstrekt zoo erg niet is. De geneesheeren beschouwen den jichtaanval en de keelontsteking, aan welke de Paus leed en die reeds bijna volkomen genezen is, als niet gevaarlijk. Da hitteen zijne laatste ongesteldheid hebben hem echter vele slapeloozo nachten veroorzaakt, en 'tis dus te begrijpen dat zijne krachten verminderd zijn. Men mag niet vergeten dat Z. H. Paus Pius X reeds 76 jaar oud is. De geneesheeren vreezen dat er zich eene hart- verzwakking zou kunnen voordoen. De nacht van dinsdag tot woensdag is rustig geweest. De geneesheeren Petacci en Marchiafava, die den Paus alle morgenden en abe avonden bezoeken, vonden hem woensdag morgend veel beter en min be klemd.De Paus is niettemin te bed gebleven daar hij een lichten koortsaanval had, 38 graden, doch deze is spoedig geweken. Men denkt dat da H. Vader vandaag terug zal mogen opstaanalleen de jichtaanval aan de rechterknie, die wat gezwollen is, veroor zaakt hem nog eenige pijn. Het wordt ten stelligste gelogenstraft dat de H.Vadsrbezwijmingen zou gehad hebben. Toen over eenige dagen de hitte wat ver minderd was, heeft hij kunnen slapen en zijn toestand was toen veel beter.Men hoopt dan ook dat hij spoedig zal hersteld zijn, indien eene verandering van weer komt. 22 De verjaring der kroning van Z. H. den Tans Ter gelegenheid der achtste verjaring der kroning van Z. H. Pius X, had er woensdag in de Sixtijnsche kapel van het Vatikaan eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Z. Em. kardinaal Merry del Val celebreerde de H. Mis, die bijgewoond werd doorjtwaalf kardinaals, talrijke bisschoppen, al de weer- digheidsbekleeders van het pauselijke hof, het diplomatiek korps, de roomsche adel, de pauselijke edelwacht in groot uniform en talrijke genoodigden. De zangers der Sixtijn sche kapel voerden de gezangen uit. Uit alle werelddeelen zijn talrijke depechen van ge- lukwensching aan den II. Vader toegekomen die, ongelukkiglijk,door zijne ongesteldheid belet was de plechtigheid bij te wonen. Eene strafuitvoering te Toulon President Fallières heeft de genadevraag verworpen van twee matrozen der fransche vloot: Alain Cueguen, 21 jaar oud, en Eugeen Lemareschal, 20 jaar oud, twee maal door den krijgsraad van het zeewezen, te Toulon, ter dood veroordeeld, om hunnen makker, Pierre Karei, in januari laatstleden te Ajaccio vermoord te hebben. De dubbele strafuitvoering had woensdag bij zonopgang te Toulon plaats. Gueguen en Lemareschal werden door den kop gescho ten. Eene werkstaking te Rijsel Dinsdag avond hebben honderd vijftig verkensbeenhouwers van Rijsel besloten voor acht dagen den arbeid te staken. Zij hopen alzoo van de openbare machten de toelating te bekomen in Vrankrijk levende verkens te mogen invoeren, bijzonder belgische en hollandsche verkens. igi i'. De onderhandelingen nopens Marokko duren nog altijd regelmatig voort en heel waarschijnlijk zalmen tot eeneovereenkomst geraken. Wie zal er de gebroken potten be talen Portugaal of België Of zal Vrank rijk zelf een hoekje grond afstaan Dat wordt nog al zorgvuldig verdoken gehou den. Maar wat nu reeds duidelijk blijkt, 't is dat Engeland den uil zal zijn, daar de ver meerdering der duitsche macht alleszins het gezag en de kanse vermindert voor Engeland om later een grepe te doen, hetzij in Belgisch Congoland, hetzij in de bezittingen der Portugeezen. Het naspel der Champagneoorlog wordt een voorspel van nieuwe anarchie. Van de drie en dertig beklaagden, allen kleinere wijngaardeniers, die in den nacht van 12 april in Damery enden volgenden nacht in Vinay geplunderd, geroofd,in brand gestoken en vernield hebben, zijn er reeds zeven door de jury te Douai vrijgesproken, ofschoon zij hun schuld niet loochenden. Zij verontschuldigden zich met hun noodtoe stand. De leiders,de bestuurders van de Parijsche C. G. T,, die uit de hoofdstad zyn overge komen om de wijnboeren toe te spreken en te raden, zijn niet vervolgd, daar zij aan het vandalenwerk zelf geerj. deel hebben geno men. Men kau in Vrankrijk dus alle misdaden bedrijven, met zekerheid van vrijspraak, als men de rollen maar verdeeltde een spoort aan en doet niet mee; deander doet het,maar op aansporing, dus ook onschuldig. Wat is eenvoudiger dan dat En wat meer in overeenstemming met het huidige Fransche begrip van rechtspraak en gezag 22 I Duitschland De houders van koeien Niet de koeien zelve, zijn voornemens de melkprijzen voor geheel WeBt Duitsch land te verhoogen. Daar men in verschillen de steden een verhooging der melkprijzen heeft kunnen doorzetten, besloot de vereeni- ging tot bevordering van de belangen der melkproducten van l et Rijnsche Westfaal- sche nijverheidsgebied tot een prijsverhoo- ging van 2 pfennig. Daar de verbruikers weigeren hoogere pry zen te betalen, zal het waarschijnlijk tot een uitgebreiden melk- oorlog komen. De Ypersche feesten zijn dit jaar met een buitengewoon weder begunstigd geweest. Ook was de toeloop van volk uitnemende groot Zondag achternoene. De heerlijke Tuindag-processie heeft heur gewonen omweg gedaan door stad tusschen dichte rangen geloovigen en vergezeld van eene talrijke menigte.Wat men ook zegge en doe, het oud christen geloof is nog diep ingeworteld in het volk onzer stad, en de godsvrucht tot onze patrones, O. L. Vr. van Tuyne, nog immer levendig. Onder de feesten was de vliegdag zekerlijk een groote aantrek en van 2 ure namiddag voort begon Donderdag het volk aan te komen. Markt en straten, Leet en Minne plein, zoowel als de Vestingen, 't was alles opgepropt met nieuwsgierigen, verlangend om de nieuwerwetsche vogels eens te be wonderen. 't Geduld van al dat volk werd ferm op de proef gesteld en zelfs zijn er nogal veel moeten vertrekken zonder iets gezien te hebben. Ten 5 1/2 ure wordt ons getelefoneerd dat de vliegers vertrokken zijn uit Doornik, 't Was zes ure als er te Kortrijk een voorbij vloog en van daar naar Meenen langs de groote baan. Nr 3 (Tyck) komt eerst te Meenen, gevolgd door 10 (d'Hespel). 't Was kwart vóór 7 ure als de beiaard de komst der vogels verkondigde, 't Was een gejuich en geroep zonder weêrgade. Bijna oogenblikke- lijk zag men den eersten vlieger (Tyck) van al St-Jacobs statig komen aangezweven rechtenaar den Halletoren en al vóór Sint- Maartens naar Boesinghewaarts. Van aan Yper was de weg de oude baan van het Ypergeleet tot aan Blankenber- ghe. Eerst van Yper tot aan het fort Knocke op den Yzer, dan naar Diksmuide en voort naar Oostende (vliegende controol) tot aan Blankenberghe. Nauwelijks was Tyck voorbij als een nieuwe vlieger werd aangemeld. Deze bleef ten Oosten van stad en zijn nummer was niet te onderscheiden. Hij ook bleef op een goed i5o meters boven stad. Een derde vlieger werd aangekondigd als te Meenen aange komen, maar te Yper werd er niets meer over mm vernomen, 't Volk dunde weg stillekens aan, gelukkig van hetgeen er was te zien geweest en de wondere voortbrengsels besprekende van 's menschen vernuft en eeuwenlang zoeken. 22 Graaf d Hespel, die te Yper voorbijvloog korts na Tyck, is te Meenen niet neerge daald. Contenet is te Meenen gebleven, en zou maar den Vrijdag nuchtend voortvliegen over Yper naar Diksmuide, Oostende en Blankenberghe. Te Blankenberghe was Donderdag avond niemand aangekomen. K Zondag 13 Oogst Tentoonstelling-Wedstrijd van Herders honden, ingericht door den Berger-Club Yprois in de Halle (beneden). Duivenwedstrijden, ingericht door /er- schillige maatschappijen. Inhuldiging van hetVaandel van den Bond der Staatswerklieden Troost in Nood. Ten 5 1/2 ure, Vanden Peereboomplaats, Luchtbalfeest, ingericht door M. Jules Du- mortier van Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, op 't Minneplein, Vuurwerk. Dinsdag 15 Oogst Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 16 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Jongensgemeenteschool. Donderdag 17 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Meisjesgemeenteschool, van de Rijselstraat. Zondag 20 Oogst Wedstrijd in het Lijnvisschen, ingericht door de Maatschappij Les pêcheurs Indé- pendants. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt. Zondag aoen is er geen Concert op de Markt. Op Woensdag 16 dezer, te 9 ure, in St- Maartenskerk Herhaling van de mis Conc tipotens aeterne Deusen van het propz'ium der mis Justus ut palma. Allen die begeeren mede te zingen in de daarop volgende mis, worden vriendelijk tot die herhaling uitge- noodigd. Ten 10 ure, in St-Maartenskerk, plechtige Mis. Ten 11 ure, in de zaal der St-Michiels- congregatie (Elverdinghestraat) Vergadering voor de Heeren kosters en zangers.Sprekers E. H. Demeester en E. Reyns. Op hetzelfde uur, in de zaal van den Katholieken Kring (Meenenstraat)Priestervergadering. De Z. E. H. Deken De Brouwer, zal er het woord voeren. Om 12 ure, Noenmaal in St-Maartens- congregatie (op de Leed). Degenen die be geeren in te schrijven voor het noenmaal en hun inschrijvingskaart nog niet gezonden hebben, worden vriendelijk verzocht zoo haast mogelijk die op te zenden naar den Heere L. Van Houtte, Groote Markt, 46, Yper. Om 3 ure, in de groote zaal van het Volkshuis, Algemeene Vergadering, watr zullen spreken Z. E. H. De Brouwer: Over de manier van uitvoeren van den Gregoriaanschen \ang. Heer L. Van Houtte Over de Cantieken en Lofgangen (met uitvoering). Weleerw.Heer Goremans Hoe de kosters en gangers \ich moeten gedragen op het oksaal. Hoogeerw. Heer CallewaertOver Kerk gang en Liturgie. Om 5 ure, lof in St-Maartenskerk. (O Salutaris, Adoro te, Salve Regina, Tantum Ergo). Dienstdoende apotheek. Zondag i3 Oogst. L. AERTSENS, Botermarkt, 9. iS Oogst (O. L. Vr.Hemelvaart) J. DECHIÈVRE, Statiestraat, 15. J x r*i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1