onder Nummer Niet panacheeren Sto ml onder Nr 1 Werklieden Burgers N ij veraars stemt onder n° 1. temmm m m «s w as m is «s m ei m m m se §s m w< m m w mm. mm m Een dop al boven op den kop NIET PANACHEEREN Dagklapper van den 14 tot den *«1 Oct, Evangelie van den 19en Zondag na Sinxen. 1.700.000 fr. schuld Yper Pensioenbond Zonnebeke Peist op uwe Kinders opdat uw geweten "gerust zij Panacheeren ZORGT VOOR UWE BELANGEN Zondagrust woorden van Mijnheer Masschelein Maar mijnheere, welzijn nog niet dood ook En gij Gelach De voornaamste gevers aan Disch en Gods huizen waren brave christelijke menschen, die gemeenlijk hun testament begonnen met: Inden Daam des Vaders, en des Zoons, en des H. Geest.... In hunne giften voor scholen werd er voornamelijk geëischt dat het christelijk onderwijs aan de kinders werd gegeven. "Tedien tijde bestonden er geen ongods dienstige lieden als nu 1 Ik dage M. Masschelein uit om te komen zeggen dat de lasten verhoogd zijn sedert 30 jaar van hier Als bewijs van slecht bestier halen zij oe kosten van 't nieuw carillon aan,die volgens hun 80.000 fr. gekost heett. In plaatse van 80.000 fr. kost het er 40 000 't En is maai' den helft verschil 't en kan niet maken Wij hebben nu een schoon carillon, dat mag vergeleken worden met de voornaamste van Belgie.en t zal nog beter zijn eens dat eender groote klokken zal in regel zijn- Nog een bewijs van goed bestier, t zijn cL wc-genisseD, en al de andere groote herstel lingswerken, die wij sedert ons bestier hebben uit: evoerd en nog uitvoeren zullen, en dit alles zonder één centiem meer lasten te vragen. Verleden zaterdag hebben wy be rekening nagezien en gesloten voor 't jaar 1910 en wy hadden een overschot van 99 000 franken, niettegenstaande al de groote herstellings werken, de toelagen aan pensioengilden, het fonds der werkloozen, en de talrijke feesten die gegeven werden, en waarvan het meeste nrofiit ging naar de brouwers. In plsats van dankbaar te zijn, stellen zij hen tegen ons en ze willen het begier omverrewerpen dat te hunnen voordeele zulke feesten geeft. Voor den buiten is er ook veel gedaan geweest, het leggen van waterbuizen tot aan de Katotjes, de verlichting met gaz tot aan den Verlorenhoek, op de Kruisstraat, de Meeneakalsijde, enz. Als wij aan 't bestier kwamen waren er ten hoogste 200 gazbekken, buiten stad waren er geene, en nu nu zijn er 500 ten minste. Is dat goed administreeren Er is ook niemand die met geen eer en lof van de werken van Ziiiebekevijver spreekt tenzij de hooggeleerde Zonnebeeknaar Mas schelein. Ziiiebekevijver is verhoogd Daarvoor heeft de steê groote uitgaven gedaan. Nu kan Ziüebeke 300 000 kubieke meters water per j aar meer geven. Als dit te Dickcbusch zal gedaan zijn zou hij 300.000 kubieke meters per jaar meer geven, bijgevolg zouden wij alle jare 800 000 kubieke meters water meer hebben, 't En is geen kiesbelofte zoe- als het de liberalen zeggen. Nu is het water reeds zuiver, maar wij zullen het nog zuiverder maken, zoodat het zoo klaar zal zijn als kristaal West gij wat Masschelein zegde over die werken Dat men de vijvers moest ver- leegen, uitmoozen O 1 dien slimme mensch 't Is waar, er zou meer water kunnen in zijn, maar welk voordeel als het water nic t hooge genoeg komt om de waterbuizen te vullen die naar steë loopen i zou ny missoliien to Biïiebcko een nieuw waterkasteei bouwen Ik pro testeer tegen de dwrze beweringen van Mijnheer Masschelein. De werken van Ziüe beke zijn 'gedaan volgens de studie van Mr Froidure, ingenieur, een man, wiens be kwaamheid niemand zal durven betwisten en die boven aJle partij beknibbelingen staat. In zijn slimme opmerkingen wordt M. Masschelein geholpen door M. Glorie van Nieuwkerke. Deze heer vindt dat men de brouwers niet en mag doen betalen zonder dat al de andere Yperlingen op dezelfde wijze belast, worden. Gebruiken al de Yperlingen evenveel water 11s er iemand die voor zijn huis meer dan 100 liters water daags gebruikt per in woner Neen, nietwaar, buiten de brouwers en eenige di9 geen gebruik maar misbruik maken van het water. Eertijds werden bij de brouwers de tonnen gekuischt door de werklieden met een futsel strooi, nu gebruikt men de lsnce en m n spuit tot dat de tonnen zuiver zijn. Zet compteurs, zeggen die geleerde bol len. Goed, maar wie zal ze betalen 80 fr. per huis. De eigenaar zal niet willen en de bewoners kunnen niet. Men zal toch zeker geheel dien onkost Diet ten laste leggen van stad. Die heeren herhaalden nog eens wat wij reeds meer dan eens hebben weerleid dat er 50.000 fr. in kasse was als over 20 jaar de kaloten meester werden. Trekt er twee zeros af, en ge zult er zijn [Gelach). We waren verplicht 50.000 fr. te leenen bij middel van baskons en M. Gorrissen is met mij gegaan, binst eens tijdelijke afwezig heid van Baron Surmont, om 35.000 fr. te ontleenen aan den Disch. We moesten voortdoen met de opbrengst van de marktdat alles werd duidelijk bewezen in den raad. 'tls waar M. Brunfaut stemde tegen de uitgifte van dio kasbons, maar Riddsr da Stuers, die nogthans ook liberaal was,beeft met ons de bons gestemd. Hadde hij meêgestemd indien hij niet overtuigd ware geweest dat wij ze noodig hadden Met zulke mannen kon men nog voojtdoen M.Masschelein, hf eft aan zijn hoopje toe hoorders nog wijs gemaakt dat wij 1.7CO.OOO fr. schulden gemaakt hebben 1 Dat zullen we eens nauwkeurig onderzoe ken, want wij hebben niets te verduiken, maar de liberalen mogen ook niets wegmof felen Tot in 1879 had de stad geene schulden, maar het bestier was er ook maar naar Groote werken wierden niet verricht. Zij en hadden nog geen 100 m. riolen gemaakt, terwijl wij er duizenden geleid hebben. Om eenige werken werd er eene leening aange- gaanvan 75.000 fr. aan het gemeentekrediet. In 1880 voor de waterleiding van Dicke busch-vijver werd eene leening aangegaan van 500 000 fr. en om de intresten ervan te betalen werden de op centiemen verhoogd. De liberalen moesten alle jaren 12 000 fr. terugbetalen. Welnu, als wij aan 't bestier kwamen hadden zy enkel 15.000 fr. terug betaald in plaats van 120.000 fr. waartoe zij volgens overeenkomst verplicht waren. Sedert 1880 werden de lasten niet meer verhoogd. Als wij aan 't bestier kwamen hebben wy om de waterwerken te verrichten en al die kilometers riolen te maken, k&lsyden te herleggen, enz. ook geld moeten ontleenen. We hebben 850.000 ontleend, waarvan het grootste deel moest dienen om de schuld door de liberalen gemaakt in 1880 af te leggen. Dan hebben wij nog 353.000 lr. gebruikt voor waterkasteel, riolen, enz. "Wan onze leening weiden interesten en terugbetalingen regelmatig gedaan zoodat na 66 jaar de schuld zal uitgedoofd zijn. Over twee-drie jaar hebben wij nog eene leening aangegaan van 850.000 fr. of beter wij hebben beslist ze aan te^gaan, maar we zullen nooit de heele som noodig hebben, voor de herstelling onzer praalgebouwen en de talrijke groote werken die aan den gang zijn. Bemerkt wel dat wij van het ontleende geld nooit geen centiem gebruikt hebben voor gewone uitgaven, integendeel onze gewone inkomsten elk jaar een merkelijk overschot lieten alzoo hebben wij in 1910 43.200 fr. gewoon overschot. En nooit ea werden door ons de lasten verhoogd. Langdurige toejuichingen M. Glorie heeft ook verteld dat het bestier 200.000 fr. vertee-d voor een oud klooster. Hij wil spreken van Sint Maar- tens klooster, of de oude Arme Klaren. De werken zijn op 180.000 fr. beraamd, maar dat zal ook het kurieuste gebouw van heel het land zijn, en 't zal meer nog dan vroeger de vreemde!idgen naar Yper trek ken. In dia werken, betaalt de stad, beur deel 30 Of0 en 10.000 fr. voor d« kerkfabriek, die niets en Oezit. 't Zullen de goê mCPschen zijn die het deel der kerke 20.000 fr. zulle» betalen. De provincie geeft ook 30.000 fr.en na lange pogingen en genoegzaam aandrin gen heeft de Staat ons eene buitengewone toelage verleend van 90.000 fr. dat maakt te zamen 180 000 fr. Datheeten die slimmeriks 200.000 fr. ver kwisten, als wij er 40.000 fr. uitgeven om een der schoonste gebouwen te verkrijgen van heel ons land 1 Bravo I s datgoed bestier Ons doel is Yper op te heffen uit het verval, waarin, het oud bestier het heeft laten zinken. We willen or ze stad verheerlijken en er de schoonste stad van maken van heel het land [Geest driftige toejuichingen.) Voor de werken trachten wij zooveel mo gelijk Yperlingen te doen gebruiken, om alzoo nog eens onze stadsgenooten te bevoor- deeligen. Ik geloof dat ik daar nu de voornaamste dommigheden hebbe weerleid van de hee ren Glorie en Masschelein. Eene blijft er nog. Ze 'n willen ons niet van het stadhuis, maar zij verlangen daar eenen controleur: M. Brunfaut, volgens het schijnt. Brunfaut in den raad? Hij heeft er ge weest, en 't ware een schoonen bestierder, hij die in volle zitting van den raad zijn ontslag gaf als commandant der pompiers en zei dat bij als 't brandde seffens zijnen dienst niet meer en zou doen 't Is M. Nolf, die moet controleur zijn 1 'tls een brave jongen, maar 'tis al. Welke kennissen heelt hij tot nu toe vau bestier 9 Wat heeft hij al verricht Zij komen op met eene onvolledige lijste alB zij beweren dat de stad slecht bestierd is. Waarom ons dan niet buiten doen en zelf beter bestieren Colaert heeft ia 1887 ook controleur ge kozen geweest, zeggen zij. Hetgeen gij, ka tholieken dan vroegt, vragen wij nu. In 1887 kwamen wij op met eene volledige lijste, wij wilden de meerderheid zijn om de stad beter te bestieren. In de herstemming werd ik alleen geko zen tegen M. Parsy, omdat er geen andere meer te kiezen waren, maar in 1891 kwam geheel d9 lijst er door, en in 1895 bleven de laatste liberalen uit den raad. Wé hebben dus geen controleurs gevraagd maar de meerderheid om de stad beter te bestieren dan onze voorzaten en we zijn overtuigd dat wij onze belofte hebben ge houden [toejuich.) Gij herinnert u de fabel van den vos, die gchoone rijpe druiven zag hangen en na twee drie keeren vruchteloos gesprongen en gepoogd te hebben om eraan te komen, keerdé hij zijnen wagen die druiven zijn te groene, zei vosje, 'k en wille ze niet De liberalen willen ook de meerderheid niet.,die druiven zijn te groene! Contro leur zij u is hun genoeg Zondag zult gij toogen dat er geen con troleurs noodig zijn Dat ge van de brou- werslij8te niet en moet weten. Er is nog nooit meer gebrouwd geweest als dit jaar, is het misschien om reden van die centiem per heatoliter water die zal te betalen zijn Vrienden, tot Zondag In de lange jaren dat gij mij uw vertrouwen hebt geschonken heb ik getracht dienst te bewijzen waar het mogelijk was. Daarom ben ik overtuigd dat gij stemmen zult niet voor mij, maar voor heel de lijste Ge zult u alzoo erkentelijk toonon en meteen zorgen voor het welzijn uwer stad en bijzonderlijk voor den bloei uwer scholen, wier toekomst bedreigd is door de vrijmetse larij [Langdurig en geestdriftig gejuich). 33 M. de V oorzitter kondigt nog eene 'laatste kiesvergadering aan voor Zaterdag avond, daags vóór de kiezing, ten 8 ure. Veel volk most er zijn, want zeer belangrijke zaken zijn nog te bespreken. M. D'Huvettere gezien het groot getal buitenlieden die in de zale zijn,herinnert de voornaamste werken verricht ten voordeele der buitenmsnschen en drukt de hoop uit dat allen eenparig zullen stemmen al boven Katholieke Kiezeis z i4 H. Donatius 1389. H. Callixtus, 16® Paus van Rome, f 223. - H4 ForVnata, mgra. Z. 15. KeTheresia, f 1582 H4 Thecla. m. 16. - De 270 HH. Martelaars. H. Floren- tyn, b. H. Elipbius, m. H. Bercharis, m. d. 17. K4 Hedwig, w. Zalige Raso, abt van Drongen Z. Margare'a Maria Alacoque, mg. w-18. H. Lucas, apostel. Z. Koenraad van Leuven Z. Mono, m. d. 19. - S. Pieter van Alcantara, 1562. He Vredeswinde. Z. Hendrik van Brabant. v. 29. H. Jan Kenti. H. Artemius, m. -- HH. Martha en Saula, mgm. Te dien tijde sprak Jezus tot de opperpriesters en de Farizeën in gelijkenissen. Hot rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een brui loftsmaal voor zijn zoon had bereid. En by zond zijn dienaren om de genoodigden tot da bruiloft te roepen, en zij wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren en sprak Zegt aan de genoodigden Ziet, ik heb mijn maaltijd gereed, mijn ossen en msstvee zijn geslacht en alles is bereidkomt ter bruiloft. Doch zij sloegen er geen acht op en gingen heen, de een naar zijn hoeve, do ander naar zijn handelszaken. De overigen grepen zyn dienaren aan,mishandelden en doodden hen. Toen de koning dit vernam, ontstak by in toorn en hij zond zijn leger en ver delgde die moordenaars en stak hunne stad in brand. Toen zeide hij tot zijn dienaren Bet bruiloftsmaal is wel gereed, maar de genoodig den waren het niet waardig. Daarom gaat naar de kruispunten der straten en noodigt tot de bruiloft allen, die gij zult aantreffen. En zijn die- naren gingen de straten op en verzamelden allen, die zij aantroffen, slechten en goeden en de bruiloftszaal werd gevuld met g- sten. De koning nu trad binnen om ie aanüggenden te zien, en ïiii zag een man, die niet in bruiloftskleed was gedost En hij zeide hem Vriend, hoe zijt gij binnengekomen zonder bruiloftskleed En deze verstomde Toen zeide de koning tot zijn diena ren Bindt hem handen en voeten en werp hem daarbuiten in de duisternis. Want velen zijn ge- roepon, maar weinigen uitverkoren. Om voor hoel do katholieke lijste te stemmen moet men het klaar puntje zwart maken onder nummer i op de rood8 en de witte stembrieven, boven den naam van M. COLAERT en van M. BAÜS. Zeven liberalen willen 7 katholieken uit den Gemeenteraad doen verbannen, omdat het katholiek stadsbestuur den 3r juli 18g3 eene leening van 85o.ooo fr. en den 29 de cember 1906 eene tweede leeningvan 85o.ooo fr. gestemd heeft. Maar de meerderheid der kiezers heeft de eerste leening opvolgenthjk in de kiezingen van 1895,1899 en 1908,en de twee leeningen in de kiezing van 1907 goedgekeurd hoe kunnen de 7 liberalen verhopen dat de meer derheid op haar wijs en wel beredeneerd oordeel zal wederkeeren Waarom wierd er, ten gevolge der stem ming van 3i juli i8g3, in i8q5, 850.000 fr. ontleend Dat was, iedereen weet het, om de aebter- ge'atene schuld van het vorig liberaal stads bestuur te betalen aan Disch en Burgerlijke Godshuizen 't was ook om het water van Dickebuschvijver van de watertorre in de hoogst gelegene huizen en stagien der stad te doen spuiten, en om door riolen de kelders der huizen droog te trekken voor de openbare gezondheid. Den 20 maart 1880 had de liberale ge meenteraad beslist bij Disch en Burgerlijke Godshuizen 5oo.ooo fr. te ontleenen aan 4 fr. intrest 's jaars, om de overdekte markt der Halle op te schikken, het water van Dickebusch vijver in buizen naar de huizen te trekken en eene liberale bewaar school in Henderyk's huis in de hondstraat te maken ongelukkiglijk besliste de Raad daarbij de lastenbetalers 77 opcentiemen meer dan vroeger te doen geven op de grond belasting en op de personeele belasting, om den jaarlijkschen intrest en 10000 fr 's jaars op het ontleend capitaal te kunnen betalen. Heeft het katholiek stadsbestuur in i8g3 gedaan, gelijk de liberalen in 1880? Geen zins het leende wel, maar legde geene lasten. Betalen,de Yperlingen aan de s'ad sedert 1881, 90 centiemen, teweten 5i op de grond belasting en 3g op de per"oneele belasting, 't is van de liberalen dat zij dat averechtsch geschenk gekregen hebben. En hebben de liberalen, na 75 000 fr. in 1879 en 500.000 fr. in 1880 ontleend te heb ben, in de kiezingen van 1886, I8S4, 1888 en 1890-1891 ooit houden staan, dat de Yper lingen de libera'en uit den gemeenteraad moesten kegelen Integendeel zij zeiden: de gemeenteraad had geld noodig om nuttige en noodige werken te verrichten, het ont leend geld wierd besteed om werk te ver schaffen en verbeteringen tot stand te bren gen stemt voor de liberalen. Als de liberalen gelijk hadden alzoo te spreken in de kiezin gen van 1880 en volgende jaren, hebben zij nu geen ongelijk de katholieken uit den gemeenteraad te willen verbannen, omdat deze ook leeningen aangegaan hebben, om nuttige en noodige werken te doen, alle am bachten werk te verschaffen, en verbeterin gen tot stand te brengen De leening van 85o.ooo fr.gestemd in 1893 heeft gediend om de achtergelateae liberale schuld van 497.000 ft', aan Disch en Burger lijke Godshuizen weder te geven, om 32.136 fr. 66 ontleend geld aan de nationale bank weder te keeren, om 177.500 fr. 67 water- pressing en riolen te betalen, en om nog an dere werken uit te voeren. Vermits het katholiek stadsbestuur in 1895 de schuld van het vorig liberaal bestuur aan Disch en Burgerlijke Godshuizen betaald heeft, is het noch recht noch redelijk te hou den staan dat het katholiek stadsbestuur in 1895 85.000 fr. schulden gemaakt heeft de waarheid is dat de gemeenteraad alsdan maar 353.000 fr. nieuwe schulden gemaakt heeft, en de omkeering der vorige liberale schuld bij Disch en Burgerlijke Godshuizen, voor- deelig voor stad, bewerkt heeft, vermits de intrest dier schuld van 4 fr. op 3 fr. gebracht wierd, en er bekomen wierd dat de 85o ooo fr. maar in 66 jaar met 1/2 fr. per honderd 's jaars moeten wedergegeven worden de waarheid is nog dat het katholiek stadsbe stuur sedert 1896 alle jaar intrest en afkor- tin-betaald heeft, zoodat er van 1896 tot ,0,0 leeds 63.75o fr. op het capitaal weder gegeven wierd en eindelijk de waarheid 13 dat in het jaar 1962 de stad geheel de leening van 1835 zal wedergegeven hebben. Aangaande de leening van 85o.ooo fr. den 29 december 1906 gestemd, waarom wierden Burgemeester en Schepenen door den ge^ meenteraad bemachtigd om naar mate der noodwendigheden en onder het toezicht der Bestendige afveerdiging, het noodige geld te ontleenen tot beloop van gio.ooo fr. 1. om de noodige herstellingen te doen, te weten voor 200.000 fr. aan de Halle voor 115 000 fr. aan St. Maartenskerk voor 40.000 fr. aan Jansenius kwartier, en voor 5o.ooo fr. aan St. Pieters en St. Jacobskerken 2. om nuttige werken te verrichten, te weten de verbooging der twee vijvers, opdat zij te samen 1 1/2 milioen kubieke meters water zouden kunnen inhouden in plaats van 720.000 m3, en er, op geen tijden van 't jaar nog water zou moeten gespaard worden de sedeit lang, door 't vorig liberaal be stuur gewenschte verbinding van Zillebeke vijver met de stad, we'ke beide werken 200.000 fr. moesten kosten de ontbrekende riolen te maken en de slechte straten te herleggen voor 125 000 fr eene sedert lang gevraagde s hietbaan te maken voor burgerwacht en leger uitgaaf geschat 20.000 fr. eindelijk stadsschouwburg te verbeteren en geschikte zalen te maken voor pompiers, Mi litieraad en zoo voort, waarvoor 100,oco fr. voorzien'werden. Zijn de liberalen tegen die nuttige en noodige werken? Zij zeggen noch schrijven het. Zijn ze er evenmin tegen als de liberalen van overlijd, die de Halie en St. Maartens kerk, ongelukkiglijk met slecht steen her stelden, hoe kunnen zij tegen de ontleening zijn van het geld dat noodig is om zulke wer ken uit te voeren Koken moet kosten, ee die 't einde wil, moet ook de middels willen. Of mag een bezorgde huismeester zijne huizen laten in duigen vallen En zullen de herstelliogen onzer Halle en kerken de stad niet schooner en aantrekkelijker maken En is het niet wenschelijk dat het water ons goed en in overvloed toekom,e, dat de kelders der huizen droog getrokken worden door riolen, onze straten effen liggen] en stadsfeestzsal fatsoenlijk zij f Da liberalen hebben zooveel te min reden van schreeuwen, dat bet katholiek bestuur de gestemde 850.000 fr. nog niet ontleend heeft. De rekeningen bewijzen dat de st"d in 1908 en 1909 iraar de volgende sommen ontleend heeft 24898 fr. 52 voor St-Maartenskevk 14444 fr. 31 voor St-Pieterskerk 49577 fr. 71 voor de Halle 90559 fr. 73 voor Ziiiebekevijver 185.480fr. 27 te samen. Na de mededeeling der rekening van 1910 zullen wy we'en wat er in 1910 inet ontleend ge'd betaald wierd maar zeker is 't dat de stad op heden alles zins steen 850.000 fr. opgenomen Leeft, en dat de cigentlijke opneming van 859.000 fr. nog niet gestemd wierd. De liberalen mogen gerust zijn dat de stad den intrest en de jaarlijksche afkorting der nieuwo 850.000 fr., zoo gemakkelijk als den intrest en de afkorting der 850.000 fr. ont leend in 1895, zal kunnen betalen. Immers het verleden is borg voor de toekomstsedert 1896 tot heden miste de stad rooit den intrest en de overeenge- komene afkorting der loenmg van 1895 te betalen niettegenstaande die betaling, die omtrent 29000 fr. 's jaars bedroeg, kwam de stad alle jare sedert 1896 omtrent 43000 fr. over, als verschil tusschea de gewone ont vangstee en de gewone uitgaven, en het algemeen overschot van stads rekeningen bedrorg in 1896 fr. 115.038 91 ia 1897 fr. 100.199 50 in 1898 fr. 83.204 83 ia 1899 fr. 96.028 44 in 1900 fr. 79.088.66 in 1901 fr. li 0.109.59 in 1902 fr. 89.859.78 in 1903 fr. 52.438 13 in 1904 fr. 92.175.67 ia 1995 fr. 110.133.73 in 1906 fr. 98.799.47 in 1907 fr. 74.516.04 in 1908 fr. 51.120.27 in 1909 fr. 169.340.73 en in 1910 fr. 99.200.00 of daaromtrent. Als men sedert zooveel jaren jaarlijks zooveel overschot heeft, is men zeker den intrest en de jaarlijksche afkorting van 850.000 fr. te kunnen betalen, en er valt niet te vreezen voor nieuw8 lasten om die betalingen te kunnen doen. Moesten de liberalen, voor 't ongeluk der stad, aan 't hoofd komen, zij zouden ofwel de ontwoi'pene werken niet uitvoeren, ofwel de onkosten ervan door de tegenwoordige lastenbetalers doen betalen. Hewel, wij vragen het aan alle kiezers, zija beide oplos singen niet af te keuren Mogen Ypers eeuwenoude praalgebouwen, getuigen van vroegere grootheid en voorspoed, onze ont zagwekkende Halle en onze prachtige ker ken verlaten en verwaarloosd zijn, nu dat Staat en Provincie de stad ia de herstelling kunnen en willen helpen Moet Dickebusch vijver niet verhoogd worden Moet de ge zondmaking der stad niet bewrocht worden door het maken van riolen Moeten de straten niet gebruikbaar gemaakt worden Moet er geen stand komen voor burgerwacht en leger Nu dat Parnassus blok door de stad gekocht is, moeten die gebouwen ea de feestzaal niet opgeschikt zijn 'l Wij zijn overtuigd dat de overgroote meerderheid der Yperlingen de voortzetting en de voltrekking der ontworpene verbete ringen vereischt. De liberalen zouden dan de 850 000 fr., die voor de uitvoering dier werken noodig zijn, uit de beurs der tegenwoordige lasten betalers willen kloppen. Ia plaats van 90 opcentiemen die zij vroeger opgedrongen hebben, zouden zij er misschien 108 vragen, gelijk te Lier of 115 Geeraardsbergon of 149 Hasselt of 160 Mechelen of 165 Lokeren of 170 St Truiden of 182 Brugge of 200 of 218 of 220 of 250 Rousselare Ronsse Kortryk Meenen Wij twijfelen of de liberalen met zulk voorstel zullen welgekomen zijn. Wij hebben liever 1.700 000 fr ontleend geld te gebruiken, en dat geld door jaarlijk sche afkortingen weder te geven, zonder een centiem nieuwe lasten te leggen. Zoo handelt het katholiek besluur, en wij züa overtuigd dat Zondag aanstaande de groote meerderheid der Ypersche kiezers dat bestuur zal goedkeuren en er voor stemmen. Samenstelling der Openingsbureelen. Bureel 1 neemt niet op, maar zetelt als hoofd bureel. Bureel 2 neemt do stemmen op van i en 2 3 3 10 4 4—9—7 5 5—6—8 ssfi 'an -éffi ~&ti aas Op Donderdag j!8 September werd eene algemeens vergadering gehouden van den boud dér pensioengilden van heiArrondissement Yper. De heer Charles Hallaert zat dg: vergadering voor, die bijgewoond werd door een zeker getal afgevaardigden der pensioengilden van dit Arrondissement. De hefr voorzitter heet welkom, de aanwezige heeren en vrouwen. Hij zou het getal der deel nemers grooter geweoscht hebben, gelijk hij ook begeert dat deiever, welke de volksvrienden tot heden aan den dag hebben gelegd voor de verbeterng van den toestand der werklieden niet vei flauwe. De moed was eenigzins geschokt geweest door de stemming van de pensioenwet der mij uwer kers. Hc-tgeene aan de mutuaiisten in deze wet bet meest mishaagt heeft, dit is dat zij het stelsel der verplichting huldigdt. De hoop herleefde eenigermate, toen de heer Minister de ver zekering gaf dat de dwang nooit den rnutualist zou verbinden in den keus der maatschappij bij welke bij zijne sto,tingen wil doen. Derhalve, zoo hebben verscheidene volksvertegenwoor digers bevestigd, zal de plicht van storting tot het minimum van 3 franken voor den werkman en 3 fr. voor den patroon verminderd worden. Van deze gunst zullen hoogst waarschijnlijk zoowel de landbouwworkers als de nijverheids werklieden genieten. Deze dwang wordt op touw gezet en zal bijna zeker bewerkstelligd worden, ondanks de tegenstrijdige oordeel vellingen der menigvuldige ondervraagde bon den. Op 1915 maatschappijen verklaarden zich 1248, zij omtrent 69 p. 0/° voor de voikomene vrijheid. Allen, behalve één, willen den werk man vrij in den keus der maatschappij. Dezelfde vrijheid zouden het meerendee! willen in voege zijn, opzichtens de stortingswijze met voor behoud of afstand van kapitaal. Op voorwaarde van bet verlaten van 't kapitaal worden meer subsidien of toelagen aan het bestuur geschon ken. Dit vraagstuk was het voorwerp van ernstige besprekingen in het bestuur van den landsbond en werd ook door bet grootste getal der mutuaiisten verwezen, hoewel met min heftigheid dan de dwang in den keus der maatschappij. Vele redens zoo zegt de herr Voorzitter pleiten ten voordeele van den afstand des kapitaals, 'tls het pensioen dat den werk man het meest voordeel verschaft en wat hij het meest behoort te beoogen. Als de Staat voordeden verschaft mag hij ook wel een woordje te zeggen hebben. Het zal de mulua- listen eene plicht zijn vele voaroordeelea te doen verdwijnen en den werkman van nu af het groot nut der levensverzekering te doen be seffen. De heer Voorzitter treedt in breedvoerige uitbreidingen over de verzekeringskas van den Staat. Eenige aanwezigen werpen op dat de anonyme sociëteiten onder vooi'deeliger voor waarden hunne aanlijving betrachten. Andere leden daarentegen verklaren dat de nadeelen der vrije maatschappijen tegen de voordeelen opwegen en argwaar bij velen doen verwekken zoo zijn b. v. de maatschappijen, die de kinde ren verzekeren voor zekere tijdstippen van hel leven le Communie enz. sterk te mistrouwen, daar het geld, bij da eerste afwijking van betalen gansch verbeurd is. Aan de mutuaiisten komt het toe de arme lieden tegen deze uitbrei ding zoo hel men aldus noemen mag, te vrij waren. Onder de vergadering ocstaat nog ernstige redetwisting wegens den ouderdom van sterfte. Hunne gedachten loopen deswegens op ongeloofelijk groote wijze uiteen. Derhalve moeten de propagandisten zich daarmede niet bekommeren. Zij mogen het vertrouwen voeden dat de Staat de maatschappijen van verzekering aan de algrmeene kas zal bijtreden, en door toelagen hunne werkingen aanmoedigen. Met het grootste betrouwen mogen zij ook den oogenbtik te gemoet zien op welke de personen, in 1846 geboren, van de mildheid van den staat zullen deelen. Voor die lieden is het hoog tijd van eenige opoffering te doen, om het werkers pensioen van 65 fr. te kunnen genieten. Der halve zijn van velerlei zijden verzekeringen °P8eSaan dat de tekst in nood verkeeren in den breedsten zin zal toegepast worden. Het is onbetwistbaar dat vele neringdoeners, en landgebruikers zoovele ontleningen moeten verduren als sommige werklieden. Voor de latere geboortejaren stelt de achlbare Heer Moyersoen met hoop van welgelukken voor aan al de w erklieden en rechthebbende geboren voor 1 Januari 1871 een pensioen te verleenen verminderende in evenredigheid van jaar tot jaar volgens hunnen ouderdom, b. v. 65 fr aan de personen van 1846 6i fr. aan deze van 1847 enz. Da heer Voorzitter uit mei zijnen dank over de aandacht, den wensch, dat de mutuaiisten aau hunne beschermelingen, zouden doen waar- deeren de voordeelen gehuldigd door de laatste pensioenwet. Schrijver dezes zet ze bier neer lot onderricht van de werklieden. le Van nu af genieten de personen geboren voor 1 Januari 1871, zestig centiemen toelage van den staat op ieder der 24 gestorte franken. De geheele staatstoelage kan dus zijn 14,40 fr. zonderde twee franken buitengewone toelage en zonder de medehulp van Provincie en Gemeente. 2C De personen geboren in 1866, 1867, 1868 1869, 1870 krijgen als toelage 1 fr. op iedere der zes franke», gestort met afgestaan kapitaal en 60 cent. op iedere der volgend tot 24 fr. De geheele toelage zou'dus zijn 1X 6=6 fr. x 60 X 18=10,80 of 16,80. (zie bem. 1 34 De personen geboren in 1861 lot en met 1S65 zullen beholpen worden met 1,50 op iedere der zes eerste fianken, gestort met afstand van kapitaal zij 9 Ir. en 60 cent. op iedere der franken lot 25 fr. zij 10 fr. 80 te zamen 19,80 fr. (zie bem. 1.) De lieden van dejareo 1846 tot 1860 mogen aanspraak maken op twee franken voor iedere der 6 eerste franken, met afstand van kapitaal zij 12 fr,'en verder als de andere ouderdommen 't zij maximum 10,80 te zamen 22,80 fr. (zje bem. 1.) De inlichtingen in ons voorgaande nummer nopens Zonnebeke waren onjuist. Er zijn twee lijsten eene van 6 namen en een afzonderlijke kandidaat. 1 2 Devos Henri Malengier Jacob Dochy Isidoor Hoflack Il8nri Pauwelyn Leonard Van Issacker Richard Van Walleghem Vineent Henri. Hoe stamt gy Zondag aanstaande, Louis. Louis. Gelijk gij, zeker. Henri. Goed, Louis, ik stem voor de katho lieke partij boven de katholieke iyst, op de roode en witte stembrieven, onder n° 1. I .ouis. Ja, maar, ik, onder n° 2, Henri. Dat is niet gelyk ik en waarom zoudt gij dat doen Louis. Waart m stemt g(j onder n° 1 Henri. - Omdat ik kristelyk en katholiek ben, omdat dokatholieke partjj God en Kerk getrouw is en alle menschen uit krisielyke liefde gene gen, omdat da libera'en al wat kristelyk en katholiek is willen vervolgen. Louis. Ik kwijt ook mijne kristelyke plich ten en wil niemand kwaad, en nochtans ben ik liberaalgezind. Henri. Gij zyt van den ouden f(jd, een kris telyk liberaal maar nu, het meeste deel weet van God noch van zijn gebod meer. zet geen voet meer in de kerk.boudt aan wereldlijke scholen, wil het onzijdig onki'istelijk onderwys aan alie kinderen opdringen, en is bereid met do socia listen samen te spannen om gelyk in Frankrijk en Portugal, de kloosters en de katholieken te beletten schoo! te houden of voort in ons vry kristelyk land gerust te wonen. Louis. Zoo zijn do liberale kandidaten niet, voor wie ik zondag zal stemmen, Henri. Zij zeggen het niet, maar peizen niat te min zij durven te Yper niet zingen; Van't ongediert der papen verlost ons vaderland zij durven te Ypergelykte Brussel op 15 oogst I9n niet arm en ai m gaan met de openhertige vyan» den van godsdienst, vorst en vaderland maar laat zo eens meester wordon. Louis. Zij zouden niet meer kwaad doen dan de liberalen dio vroeger de stad bestierd hebben. Hcmi. 't Heeft aan Brunfaut niet gelogen dat do nonnen uit "t gasthuis en Sta Elisabeth- sctiool gezet wierden. Louis. Ja Brunfaut is te bsvig, die zou beter op do lijst niet staan. Henri. Waarom stemt gy er dan voor Louis, Ik zou hem we] kunnen achterlaten. Henri. Gy hebt gelijk, Louis elkeen weet hoe hjj was in den Gemeenteraad en dat hy nog' van geen haar verbeterd is. Louis. Maar voor de andere die nooit in den gemeenteraad geweest zyn en nooit geen kwaad gedaan hebben, voor die zal ik stemmeD. Henri. Gij zijt tegen de socialisten hewel, heeft Nolf zich in de wetgevende Kamer met de socialisten niet gesmeten tegen de katholieken Zijn de liberalen in menige steden en gemeenten op dezelfde lijst niet als de socialisten? Heeft Anseele niat gezeid dat de liberalen zouden darsen gelijk de sociaiisten niet van langs om klaarder dat de 'liberalen ge hoorzamen aan do socialisten die voor geen kwaad achteruitgaan. Louis. Dat is overdreven, Henri; ik ken de liberale kandidaten beter dan gy en moesten zy ooit kwaad doen, ik zou er niet meer voor stemmen. Henri. 't Spyt mij, Louis.dat gij zoowel niet ziet als ik maar gij zuli ten minste bekennen dat zoo uwe liberale kandidaten geen kwaad in 't schild voeren, er nog min to vreozen is van de katholieke kandidaten. I.ouis. Ik zegikntef, Penri.dat de katho lieke kandidaten kwaad in 't schild voeren, ik laat die heeren gelijk zij zijn, ik heb er niets tegen, maar, vermits ik mag kiezen, heb ik lie ver de liberale kandidaten buiten Brunfaut dan de katholieke kandidaten. Henri. Als 't alzoo is, stem dan ten minste voor 4 katholieken en 6 liberalen, vermits gij iö gemeenteraadsleden moogt helpen noemen. Louis. 'k Heb het al gepeisd, Henrihadde de liberale partij daartegen geweest, zij zou 10 kandidaten voorgesteld hebben omdat ik libe raal ben, heb ik niet min reebt dan een katho liek. ^.enr'.-. T Ware ik een kristelyke liberaal gelijk gij, ik zou ook nevens de namen stemmen van de 1 kandidaten die ik liefst zie panachee- ren maakt de stembrieven niet ongeldig in ge- meentekiezingen ik keua het panacheeren af voor alwie katholiek is, vermits ieder katholiek 10 katholieKe gemeenteraadsheeren naar het stadhuis kan zenden maar voir u en uws gelij ken is 't panacheeren den 15 October aanstaande recht sn redelijk. Louis. 't Zai zoo zyn, Henri Dienstdoende apotheek. Zondag '5 October. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. MB M pi 9HI «Ml

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2