DIT IS SpeMiaaa 18 EN OMM ELANDS Twee maanden kosteloos T NIEUWSBLAD van YPER Katholieken mm wmm*& rnmmmm fflmmmmmmm m w m Op Zaterdag 4 November 1911 8 centiemen 't blad 46e jaar. Tal merk 2383 trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Onze laatste Buide Dagklapper Evangelie van den 22en Zondag na Sinxen. 5t-Vincentius, Genootschap ROND DE WERELD Tripolitanië China Vrankrijk aan alwie inteekent voor 1912. 3 fr. 's jaars ondersteunt 't Nieuwsblad van Yper sedert 46 jaar het orgaan der Katholieke partij, door eene inschrij ving op dit blad te nemen. 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en. bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& West Vlaanderen wonen. VAN MIJNHEER Verleden Vrijdag had de begraving plaats van den diepbetreurden Heer Bruno Callewaert-De Meulenaere. 't Was rond 9 1/2 ure,dat de treu rige stoet het sterfhuis verliet, om in St-Maartenskerk den lijkdienst bij te wonen. Onder 't eentonig tromgeroffel en 't spelen van treurmarschen stapte de Koninklijke Fanfare voorop. Dan volgden de leden van den Yperschen Drukkersbond en der pensioengilde Hand in Hand door den afgestorvene zelf gesticht de kerkvanen en de geestelijkheid van St-Maartens, met den Eerw. Heer Kanonik De Brouwer, deken. De vier hoeken van den pelder werden gehouden door denWel Ede len Heer Senator Baron Gaston de Vinck, namens de Fanfare M. Sobry, namens de Katholieke Wacht M. Nuytten, namens den Yperschen Drukker sbond en M. Em. Crabbe, namens het personeel der drukkerij. Na de familie volgden eene talrijke schaar vrienden en kennissen van den overledene. Onder de aanwezi gen bemerkten wij eene menigte priesters, vele notabelen van stad en omtrek, vrienden en kennissen, die eraan gehouden hadden door hunne tegenwoordigheid eenen laatsten blijk van genegenheid te geven aan den diepbetreurden afgestorvene. Het was tusschen twee rijen opéén- gepakte nieuwsgierigen dat den droevigen stoet zich kerkwaarts begaf en bij den doortocht ervan blonken er in menig oog tranen van medelijden De lijkdienst werd gedaan [door den Eerw. Heer Deken, bijgestaan door twee onderpastors. De leden der Fanfare hadden eraan gehouden de mis te zingen ter gedachtenis van hunnen ondervoorzitter. In het sterfhuis en in de kerk was de toeloop van volk overgroot binst de offeranden werden ruim 1200 doodsbeeldekens uitgedeeld. Hopen wij dat die algemeene open bare deelneming een sprankel troost geschonken heeft aan de diep be droefde weduwe en hare kinders. 't Was onder eene regenvlaag dat de stoet zich kerkhofwaarts'] begaf en menigeen had nog eraan gehouden de stoffelijke] overblijfsels te'verge zellen om vóór 't openstaande graf een laatste vaarwel toe te stu ren. Drie rouwkronen werden op de laatste rustplaats..[neergelegd eene door het personeel der drukkerij Callewaert-De Meulenaere eene door den Yperschen Drukkersbond en eene)derde door eenen vriend van den overledene. Twee lijkreden werden uitgespro ken De[eene irY't fransch door den achtbaren] Heer Henry Iweins d'Eeckhoutte, namens de Koninklijke Fanfarejtn de ande re, door den Heer Cyriel Eeckhout, namens den Yperschen Drukkers- bond en de pensioengilde Hand in Hand Lijkrede uitgesproken door den Heer Iweins d'Eeckhoutte Mijne Heeren, Er zijn pijnlijke voorvallen die het stil zwijgen schijnen op te dringen droefheden die men moeilijk kan uitdrukken 't Is onder den indruk van dit dubbel gevoel, dat ik hier staar op de stoffelijke overblijfselen van hem, dien wij beweencn. Aangewezen|om, in naam der maatschap pij der Fanfareonze droefheid en deelneming inden weemoed der zijnen uit tajjdrukken, ben ik verplicht, een oogenblik die doodsche en heilige stilte te breken, om eene rechtveerdige hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen diepbetreurden Onder-Voorzitter oin [hem een laatste Vaarwel toe te sturen. Zonder te willen uitweiden op die zoo wel vervulde levensbaan, weze het mij toegelaten in haar te groeten]de Liefdadigheid, die er het kenmerk van was, gepaard met die onvergankelijke overtuigingen, aan wier proefneming hij al de krachten der jeugd, al de vastberadenheid,van den gezeten ouder dom toewijdde. Het zijn die overtuigingen die hem voort» stuwden in 't onderwijs gedurende den schoolstrijd van 1879 En zijne bekwaam heden deden hem uitschijnen, in zijn eerste verblijf te Emelghem, zoowel dat het katho liek onderwijs van Yper,in 1884,zijne mede werking inriep. Ieverig lid van het genootschap van den jj H. Vincentius a Paulo, gaf hij menige blij ken van liefdadigheid, en over korte jaren nog, gedreven door zijne opoffering voor den arme, aanveerdde hij oen nieuwe last in het werk der Ouderlingen van St-Jacobs. Christen in den vollen zin van 't woord, was hij uit plicht onvermoeibare strijder der Katholieke zaak, en nooit konden goed ge lukken of lofbetuigingen beantwoorden in der mate van zijn streven. Zoo verrichtte hij, zonder gewag, schoone en goede zaken, van velen onbekend zoo gaf hij bewfjs van het zeldzame samentreffen van de eenvoudig heid met de ware verdienste. Die iever, waarmede hij alle werk behar tigde, wijdde hij gedurende lange jaren aan de Koninklijke Fanfare raadslid in 1887 schrijver in 1889 onder-Voorzitter sedert 1904 was bij ten allen tijde de beste en verkleefdste medewerker van dezen die elkaar aan het Voorzitterschap opvolgden. Benevens het belang dat hij hechtte aan het stoffelijk welzijn der maatschappij, wist hij zich nog bovenmate toe te wijden aan elkeen der werkende leden Hun aller ware vader, wist bij hun altijd het gepaste troostwoord toe te sturen, hem door het hert zelf inge geven, en zijn zucht naar den voorspoed van elk hunner, stond hen steeds ter zijde in de soms netelige toestanden des levens. Ook is het, met een hert overstelpt van droefheid, dat ik hier in naam van al de leden der Koninklijke Fanfare het laatste Vaarwel toestuur aan hem die wij eens als onzen onder-Voorzitter oprecht be minden 1 Moge zijn voorbeeld nog]]dergelij- ke opofferingen verwekken I Moge God hem daarboven beloonen voor al zijne]]verhevene christelijke deugden moge Hij aan het zoo diep getroffen gezin, zijn zegenrijkste troost verschaffen, dewelke Hij alleen[kan schik ken in der mate der beproeving. Lijkrede uitgesproken door den Heer Eeckhout Mijnheeren, Laat mij toe, in mijne hoedanigheid van Onder-Voorzitter van het Drukkersverbond Hand in Hand namens de leden, bij bet gapend graf van onzen duurbaren Voorzitter der afdeeling.de Pensioenkas eenige blij- kenjjvan erkentelijkheid te geveu voor de bewezene diensten, eene laatste hulde te brengen en een pijnlijk vaarwel te zeggen aan den diepbetreurden heer Callewaert, die in ons midden zooveel goeds gesticht heelt. En inderdaad, op 15 Juli 1908, kwam hier, tusschen drukkersbazen en drukkerswerk lieden, een Verbond tot stand, bestaande uit twee afdeelingen eene werkloozenkas en eene pensioenkas. Als ieverige werker en veel kennis van da zaak hebbende, was de heer Callewaert de leidsman, de vcoruithel- per van deze twee instellingen en hij ver waarloosde] niets, dat tot het welgelukken van deze zoo nuttige instellingen bijdragen kon. Eindelijk, den 30 December 1909, waren zijne eerste pogingen met goeden uitslag bekroond onze tweede afdeeling, de Pen sioenkas, werd door. Koninklijk besluit wettig erkend. Doch, daarbij 1 bleef het niet. Oaze zoo innig betreurde jVoorzitter nam nog eene tweede taak op zich, en te samen werkende met den heer Victor Nuytten, de geachte Voorzitter jyan onze eerste afdeeling, wilde hij niet alleen de Pensioenkas wettig doen erkennen, maar ook de Werkloozenkas, om alzoo de hulpgelden daaraan verleend te kunnen bekomen. Maar, helaas alvorers hij dit verwezentlijkeD zag, heeft de onver biddelijke dood hem weggerukt. Wij herin neren ons maar al te wol hoe verheugd hij was, wanneer hij de vergadering kwam bijwonen en eenig goed nieuws aanbrengen kon voor den bloei van ons Verbond. Hij is de bewerker [en de steunstok geweest van die inrichting, vanschoon werk, 't Is dauk aan zijn onverpoosd streven en zijne ontelbare voetstappen dat ons Verbond tot het leven gekomen is en nu in zulken bloeden den toestand verkeerd. Maar de aardsche zakenzijn vergankelijk 's Menschen leven is zoo broos en onze boe zem neep toe, toen wij vernamen dat onze werker en raadgever niet meer was. Die zoo noodlottige als onverwachte treurmare heeft ons in eene diepe verslagenheid gedompeld. Maar laat ons hopen dat hij hierboven bij den Almachtige het opperste ge'uk geniet, voorbehouden aaahen, ;dic zoo goed, zoo minzaam en zoo volkslievend waren, en dat de werken, door hem tot stand gebracht, door zijne opvolgers met iever zullen voort gezet worden en niet tot verval zullen geraken Mogen onze innigste gevoelens van erken telijkheid en verkleefdheid aan de nagedach tenis van hem die ons zoo genegen was, aan zijne welbeminde echtgenoote en teergeliefde kinders een weinig heul en trooït verschaffen en hunne smarten wat lenigen en verzach ten Dat zij weten dat onzen dank, met onze diepgevoelde droefheid gepaard, gren zeloos is en dat wij het als een heilige plicht aanzien dit hier bij de laatste rustplaats van hem, die voor ons zooveel goeds hielp stich ten, te komen betuigen. Mocht dit een wei nig de smart en het zielewee verlichten van hen allen die zoo diep beproefd zijn door dit onherstelbaar verlies Dat de rouw- kroon, welke wij heden uit erkentenis en verkleefdheidjop het graf van onzen betreur den Voorzitter komen nederleggen, een zachten balsem voor het lijden der zoo diep- beproefde vrouw en kinderen eu eenen blijk onzer onuitwischbire dankbaarheid weze En nu, vaarwel,diepbetreurde Voorzitter. Gij laat in ons midden eene leemte, die, eilaas moeilijk zal aan te vullen zijn. Uw zoet aandenken zullen wij nimmer uit het geheugen verliezen, maar wij zullen uwe nagedachtenis steeds in eere houden. Vaarwel, heer Voorzitter, dat de aarde U licht zij 1 Vaar eeuwig wel S3 I Mevrouw Callewaert ontving nog den volgenden brief van deelneming, van wege de Katholieke Wacht Y'per, 27 oct. 1911. Mevr. Weduwe en Kinderen Callewaert, In den naam der Katholieke Wacht van Yper, waarvan uw geëerde echtgenost en vaderde schrijver was, bid ik U de uitdruk king onzer rechtzinnige deelneming in uwe onmeetbare droefheid te willen aanvesrden. Heeft de dood U den voorbeeldigsten der echtgenooten, den werkzaamsten der vaders en den noodigsten aller zorgers, zoo vroeg en zoo onverwachts, ontnomen, zij heeft ook de Katholieke Wacht een harer oudste en ver kleefdste bestuurleden ontrukt, en onze maatschappij en de Katholieke Partij een groot verlies doen ondergaan. Wy treuren en storten tranen met U over het schrikkelijk en allerpijnlijkst stergeval. Maar 't is troost, niet waar, dat gij noodig hebt. Laat ons dus van troost spreken op het zicht der deelneming ia uwe droefheid en gebeden van zoovele vrienden, die bewijs gegeven bebben van de hooge achting en rechtzinnige genegenheid die zij voor den verdienstelijken overleden gevoelden laat de troost tot U komen bij de opbeurende overgeving aan Gods heiligen en aanbidde- lijken wil troost U bij de zoete hoop] dat uw lieve echtgenoot en vader in den hemel rust en regeert, en daar voor U bidt en bekomt wat gij hier en hiernamaals'jver- wacht, en aauveerdt, met do uitdrukking onzer dankbaarheid voor de groote diensten door den overleden bewezen, de verzekering onzer volkomene achting en genegenheid. De Voorzitter, H. SOBRY. Hertroerend was de laatste hulde door de leden der Koninklijke Fanfare gebracht aan bunnen betreurden O.ider Voorzitter, den heer Bruno Callewaerthelaasveel te vroeg aan [hunne genegenheid en liefde ont rukt Droevig klonken de klagende tonen der treurmarschen met dewelke wij hem naar zijne laatste rustplaats vergezelden, en toch waren die slechts de flauwe weerspiegeling der gevoelens van droefheid en wee die ons hert beknelden en onze oogen bevochtigden. Vurig klommen, gedurende het heilig Misoffer, onze treurzangen en gebeden ten hemel tot lafenis der ziel van hem die steeds onzen raadsman, onzen steun en toch onzen vriend was. Onze raadsman Wie was onze toe vlucht in angst en kommer Tot wie richtten wij onze schreden wanneer vertwijfelingen ontmoediging ons ter neêr sloegen 't Was tot den heer Callewaert, den man die door zija minzaam en hertroerend woord, door zijne vernuftige raadgevingen, middel wist tegen tal van moeilijkheden, balsem en genezing verschafte aan hen die hopeloos 's levens bitterheden te streng vonden. Hij was het die, door zijne prikkelende] aan wakkeringen, onzen iever en onzen moed deed ontvlammen hij was het die te gepas ter uur het verkwikkende woord van loi wist te uiten hij die de geschillen slechtte, die vrede en broederlijkheid deed heerschen in onze maatschappij,waar de]verscheidenste karakters naar eenzelfde doel moeten gericht worden. Onze steun 1.... Gedurende zijn vier en twintigjarig beheer als raadslid, schrijver en ondervoorzitter is hij altijd de ziele ge weest der Fanfare. En zij, die in 1887 zijne benoeming tot raadslid toejuichtten]sen hem nu ten grave geleidden,kunnen best getuigen dat: was de weledele Heer Iweins d'Eeck houtte de stoffelijke standhouder der maat schappij, de heer Callewaert was er de zedelijke steun van, die haar opbeurde en deed stand houden in de moeilijke en schier onoverwinbare tegenslagen die haar in 't herte troffen na het pijnlijk verlies van haren betreurden stichter.... Menigmaal heeft hij zijne eigene kommernissen op den achter grond verschoven om eerst en voor al die zijner geliefde muzikanten te behertigen. Onze vriend Hij die het meest recht had op onzen eerbied en hoogachting, den onvermoeibaren werker, bleef ten allen tijde, in zijne edele eenvoud, onzen vriend omdat hij den werkman, het werkmanskind be minde. Pijnlijk 1 Onherstelbaar is het verlies dat ons treft door het onverwachte afsterven van onzen nooit volprezen Onder-Voorzitter Altijd zal, uit eerbied voor hem, achting en genegenheid ons bezielen voor zijn diep beproefde gezin altijd zal zijne nagedachte nis leven in ons aller herte, en, overtuigd dat hij hier op aarde alleen is gestorven om in Godes rijk eeuwig te leven, zal zijnen naam, gepaard met dezenjvan zaliger Mijn heer Iweins d'Eeckhoutte, lange nog ver meld blijven in de gebeden van de dankbare leden der Koninklijke Fanfare. D. M. van den 4 tot den 11 Nov. s. 4. H. Karolus Borromeus, b. en kardinaal t 1581- -, H. Perpetuus, Patroon der priesters, b te Luik. Z. 5 HH. Zacbarias en Elisaboth, ouders van den H. Joannes dendooper. in. 6. H. Felix, m. H. Winoc, abt. d. 7. ~'H Willebrord, le b. van Utrecht, pieektehet geloof in Vlaanderen. Patroon van Hoilaud. lo. S. Do viergekroonden, gebroeders, mm. H. Govaart.b. van Amiens. H. Wiilehad, b. preekte het geloof in Sassenland'en in Vlaande ren. d. 9. 'H Theodorus,m.303. v. 10.—]H. Ar.dreas"Avellyn,ft 1609. Te dien tfjda gingen de Farizeën heen en be raadslaagden, hoe zjj Jezus in zijn woorden zouden vangen En zfj zonden hunne leerlingen met de aanhangers van Herodes tot Hem en zij zeiden Meester, wij weten dat Gij oprecht zijt en den weg Gods naar waarheid leert, en U aan niemand stoort, want Gij kent geen aanzien des persoons. Zeg ons dus wat dunkt U, is het ge oorloofd den keizer schatting te betalen of niet Doch Jezus, die hun boosheid kende, sprak Wat stelt gff mij op de proef, huichelaars 1 Toont Mij den cynspenning. En zij liielden'fHem een tienling voor. En Jezus zeide hun Wiens beeld en opschrift is dit Zij zeiden Van dan keizer. Toen sprak Hij tot hen Geeft dan aan den kei zer, wat den keizer toekomt, en aan God, wat God toekomt Ter gelegenheid van Allerheiligen en Allerzielendag, waarvan de beteekenis iedereen zou moeten aanzetten om dit kortstondig leven kristelijk over te brengen ten einde weldra voor eeuwig gelukkig te zyn, heeft het lidmaatschap van St-Vincen- tius'genootschap ons eene aanwakkering tot kristelijk leven en eene waarborg van eeuwige zaligheid geschenen. Wat is [immers het doel van St-Vincen tius'genootschap Het eerste en voornaam ste deel is[de zaligmaking der leden. En hoe wordt dat doel betracht? Door gebeden en geestelijke lezingen in wekeüjk- sche vergaderingen, door wederzijdsche op wekkingen tot liefde voor God en voor den evennaaste, door de beoefening der berm- hertigheid en milddadigheid en door hst regelmatig bezoeken der armste huisgezin nen. In St-Vincentius'genootschap stroomen de kristeüjke wereldlijke menschen samen, om kristelijk te blyven en steeds krstelyker te worden, en om door bermhertigheid ten opzichte der armen, van God eens bermher tigheid te verwerven. Het tweede doel van St-Vincentius'ge nootschap is de stoffelijke en zedelijke opbeuring der armen. Dit doei wordt betracht door het regel matig bezoeken der armen in hunne schamele woonsten, door het uitdeelen van brooden en andere noodigheden voor 't leven, door het voorhouden van godsdien stigheid en zedelijkheid, en door het helpen bezorgen eener kristelijke opvoeding aan de kinderen. Dat genootschap is zoo wel gekend in ons liefdadig Belgenland dat er op 1 Januari 1911 in België 17843 bezoekende leden, 25840 eereleden, 1201 conferentien, 141 bijzondere of Dekenijraden, 9 Midden- of Bisdomraden, en een Opper- of Landraad waren dat er in 1910 door de 1201 con ferentien 1.487.745 fr. ontvangen, en 1.278.146 fr. uitgegeven wierden, en dat er 25.000 arme huisgezinnen hulp en onder stand bekwamen. Het is zoo wel gekend in West-Vlaanderen dat er hier 171 conferen tien, 18 bijzondere of Dekenijraden, en een Midden- of Bisdomraad bestaan. Het is zoo wel gekend in de dekenij Yper dat er hier 10 conferentien en een Bijzondere raad in volle leven zijn. Hoe wenschelijk ware het niet dat in iedere gemeente een genootschap van Sint- Yincentius' tot stand kwame. Zyne Heiligheid de Paus Pius X schreef nog den 24 Januari laatst aan den Wereld raad van Parjjs, want het gezegend genoot schap bestaat de wereld door, dat hij voldaan is van St-Vincentius'genootschap en het zou willen zien groeien en bloeien in alle landen der wereld. flaf L'eesf ia verspreidt Keï NIEE5S5SEHAÜ VAN XBEB m Moeilijk is het om juiste inlichtingen te geven over den oorlog tusschen Italië en Turkije. Gelijk wij meldden 't geen de dagbladen heden schrijven, herroepen zij het morgen. De italiaansche censuur werkt steeds krachtiger om de waarheid te verduiken, bij zonderlijk over de laatste gevechten, waar de Italianen eenen klon gekresen hebben In China is de revolutie om zeggens alge meen.Dit eens zoo machtige China met zijne vier honderd millioen inwoners, is stillekens aan, aan 't verbrokkelen, door zijne aanhou dende twisten en omwentelingen onder elkander. Misschien zal het de keizerlijken nogeens gelukken de orde te heistellen, maar voor hoe lang De haat tegenover elkander is zoodanig bi; dat volk ingeworteld, dat het heden of morgen toch eens tot het uiterste zal komen... En intusschen wordt dit mach tig en prachtig land met arglistige oogen beloerd door een aantal andere mogendhe den, die niet beters vragen dan nu of later een deel van dien lekkeren koek te mogen binnenpalmen. Donderdag kwam de ontvanger der regis tratie, vergezeld van een policiekommissaris, om de Zusterkens-Assomptionisten te Lyon uit hun klooster te drijven. De Zusters, die verwittigd waren, hadden de advokaten Jacquier, Periin en Rivet doen roepen. Deze vroegen aan de uitdrijvers of zij de noodige papieren bij zich hadden. Daar zulks het geval niet was, konden de ontvanger en de policiekommissaris onverrichter zake ver trekken. Donderdag heeft de policie te La Croix- Rousse, eene voorstad van Lyon, de Zuster kens-Assomptionisten brutaal uitgedreven. De Zusters waren in de kapel gevlucht. De agenten beukten de deuren met bijlslagen in. De Zusters werden letterlijk op straat ge worpen, en verscheidene hunner zijn ziek van de bekomene slagen. De verontweerdiging te Lyon is algemeen. De uitgedreven Zusterkens verzorgden koste loos de arme zieken. BB B&a u Till YPER SKatt?*E«aapCT <aKS««^»*iS$aBR2IIM* ff5S£3R95«i*3 v-NT?y^gP Bruno (Eallewaert r« if •."li-h i mm t SjJ.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1