Droevige Dagen Rond de Wereld Stadsnieuws m '«s ie in SpKM Si Up Zaterdag 9 December 1911 5 centiemen 't blad 46e jaar. - Talraerk '2388 Te trekken bij den Uitgever, lk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den Zondag van den Advent «g m m n *1 m, Over Assurantie Een baatje De Drukpers 't Nieuwsblad van Yper Indië Frankrijk Portugaal China Tripolitanië Gemeenteraad 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en *S Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. ÜL'fW'gB ie» van den 9 tut den 16 Dec. ■s. 9. H« Leocadur, mgm. i 3)2. H" Vale ria, nigra. H. Petrus Ferresius 11632. Z. 10. HH» Eulalie en Julie, mgm. H. Melehiades, 32* Paus van Rome. m. 11. - H. Pamasus, 37* Paus van Rome. H* Ida vanNyvel, f 1231. d. 12. H. Constantinus.ra. HH.Epimaehus en Alexander, ram. te. 13. - H« Lnoia, mgm. i 304. wordt gediend voor d8 oogen, tegen de zeero keel, enz. Patro- r.esse der bakkers. H. Authbert, b. van Kame- rijk. d. 14. - H. Nicasius, b. van Rkiemen. Patroon tegen de muizen. H. Volkwin, b. f 855. v. 15. H..Va'eriaan> b. m. H' Christina, mg. Te dien tijdeJoannes nu, die in de gevange nis de werken van Christus had vernomen, zond twee ran zijn leerlingen en liet Hem vragen: Zilt eü het, die komen moet of hebben wy een anderente verwachten En Jezus antwoordde hun Gaat en boodschapt aan Joannes, wat gy hoort en ziet. Blinden zien en kreupelen gaan, melaatsehen worden gereinigd en dooven hoo- ren, dooden verrijzen en aan armen wordt het Evangelie verkondigd. En zalig, wie in My met geërgerd wordt. Terwijl zij heen gingen, begon Jezus tot de scharen over Joannes te spreken Wat zijt gij in de woes'ij n gaan zien een riet, dat door de wind bewogen wordt Doch wat zilt gij gaan zien een menscb, in zachte kleede ren gedost Zie, die in de zachte kleederen gedost gaan, zijn in de paleizen der koningen. Doch wat zijt gij gaan zien? een profeet. Ja, zeg ik u, en meer dan een profset. Want deze is het, van wien geschreven staatZie, ik zend voor uw aanschijn mijn gezant, die u den weg bereiden zal. W Ï0 f0 s0. s0. l* 3# 's0 S# .5* ADVENT De nacht is weg en de dag breekt aan de duisternis verdwijnt an de zonne gaat aan 't dagende bruidegom staat op en komt naar zijne bruid; het oude kerkelijk jaar is uit, en een nieuw begint de ziel, de Kerk, en alle christene volkeren verwachten den Messias, en verlangen naar Kerstdag. Hemelen dauwt,en,Wolken, laat den Recht- veerdige uit U nederdalen Aarde, scheur open en breng den Verlosser voortWortel van Jessé laat de bloem uit uwen Btam ont luiken sleutel van David, ontsluit de poor ten voor de opkomende zon. De koning komt, Emmanuel, de almachtige God is daar. Gebenedijden wij den Heer, bereiden wij den weg des Heeren, rechten wy alle kromten, vereffenen wij alle hoogten, en vullen wy alle diepten.Laat ons boetveerdigheid doen, want het ryk der hemelen is nabijHeer, wy zijn niet weerdig dat gij tot ons neder daalt, maar spreek alleen een woord, en wij zullen weerdig worden wij belijden en beklagen al het kwaad dat wij bedreven hebben wij maken het vast voornemen van U niet meer te vergrammen ea ons leven te beteren. Schenk ons vergiffenis, verzoen U weer met ons, toon dat uij bermhertig zijt en zendons den Verlosser, onzen Zaligma ker. Kerstdag, heugelijke geboortedag van Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nri dook HONORÉ STARS I Op eenen regenachtigen herfstdag van het jaar 1797 stapte een commissaris der Fransche Republiek, vergezeld door eene brigade gen darmen, over de baan, die naar de gemeente Vlieregem loopt. Hij was een man van rijzige gestalte en kon ruim vijf en twintig jaar oud zijn. Zijn gelaat was tamelijk fraai gevormd, doch boe zemde afkeer in, daar het sporen droeg van eene losbandige levenswijze. Lange blonde knevels versierdenzijne bovenlip en schonken hem een krijgshaftig uiterlijk, terwijl de ge krolde haarklissen, die in wanorde over zij nen hals zwierden, hem het voorkomen ga ven van een echt Republikein. Zijn gewaad, splinternieuw, stak, door zijn levendige;kleu- ren, sterk af op dit zijner gezellen, dat vuil, gelapt en versleten was en ten vollende Sans- culoten kenmerkte, die er fier op waren in vagenbondenplunje Europa te kunnen door kruisen. Decommissaris scheen in gedachten verzon ken. Een booze lach plooide zijn aangezicht, Christus, dageraad van'een nieuw leven en waarborg der eeuwige zaligheid, ik staar in de verte om U te zien. Christus komt, 't is Advent. De rijke rentenier bezit geldweerden, ju- weelen, huizen en landgoederen de nijve- raar heeft zynewerkhuizen,zijne machienen, zijne koopwaren en magazijnen de land bouwer ziju landbouwgerief,zijne beestialen, zijne veldvruchten dat alles maakt hun capitaal uit, dat jaarlijks eene winst op- )rengt. Geldweerden, juweelen, enz,, kunnen ge stolen worden; huizen,fabrieken,machienen, magazijnen en koopwaren, landbouwgerief, jeestialen 6n vruchten kunnen door brand vernietigd worden; doch bij diefstal of brand is de bszitter veelal maar een deel van zijn tapitaal kwijt, en er blijft hem ook zijne lekwaamheicl over om het.verloren terug te winDen. Wierd de rentenier, de nijveraar ol landbou ver onbekwaam tot eeaig werk dan heeft hij ten minste nog zijn verworven kapitaal dat hem winst geeft en waarmede hij in zijn onderhoud en ia dat zijner familie kan voorzien. 't Is om dat kapitaal te behouden dat de renteniers en andere bezitters huDue geld weerden en kostelijke geschriften in zwaar ijzeren brandkoffers sluiten om ze tegen "iefstal en brand te beschermen dat allen hunne huizen, fabrieken, koopwaren, enz tegen brand verzekeren. Komt er dan brand te ontstaan dan zal de ontvangene vergoe ding de geledene schade grootelijks her stellen. Wie zou hun durven ongelijk geven Voorzeker niemand, en de zulken moeten als voorzichtige en vooruitziende menschen aanzien worden. Ten anderen zij vragen aan anderen deswegens geen raad en betalen geerne den prys van eenen brandkoffer en van dejaarlyksche premie der brandverze- keriug. Geheel anders is de toestand der werklie den Van kapitaal hebben zij weinig of niets. Zij hebben dus geene brandkoffers noodig om er hun geld in te bergen en hebben al weinig tegen brand te verzekeren. Zij hebben niets anders dan hunne be kwaamheid tot het een of ander werk die hen in de gelegenheid stelt een dagloon te winnen en met dat dagloon moeten zy ia hun onderhoud en in dat hunner familie voorzien. En wanneer nu de bekwaamheid tot werk komt op te houden, dan is de toe stand van de werkersfamilie veel slechter dan deze van den bezitter welke nog zijn kapitaal heeft om er van te leven. Hoe kan die bekwaamheid tot werk op houden 1. Zij kan tijdelijk ophouden door eene voorbijgaande ziekte of klein werkongeval 2. Zy kan voor langen tijd onderbroken worden door eene langdurige en slepende ziekte of groot werkongeval of door vroeg tijdige verzwakking, 3. De werkman kan voor meer of min laDgen tyd zonder werk vallen zonder zijne schuld. en van tijd tot tijd legde hij de hand op het gevest van zijnen degen, als bereidde hij zich om tegen eenen onzichtbaren vijand te strij den. Schielijk stak de overste der gendarmen zijnen sabel omhoog en gromde Burger-commissaris, de meier van dit dorp moet een paap zijn, anders zou hij dit teeken van het oude bijgeloof op zijn grond gebied niet dulden. Wat de gendarmen be treft, wier plaats wij hier gaan vervangen, zij zijn te kort gebleven aan hunnen plicht van soldaat der Fransche Republiek. De aangesprokene keek op en zag een een voudig houten kapelleken, waarin een stee- nen Lieve-Vrouwken stond, aan eenen wil gentronk hangen. Op eenen toon, die haat en wraakzucht te kennen gaf, antwoordde de commissaris «Burger-brigadier, de meier van Vlieregem dweept met den godsdienst, die door de e'éne en onverdeelbare Republiek vervallen ver klaard is. Onze voorgangers waren domme rikken, die zich door van Vaerenberghe lie ten bedriegen en liever naar den wijnkelder van den arglistigen dweeper gingen dan hun nen plicht te vervullen. De brigadier sloeg het kapelleken met zijn sabel in stukken en poogde daarna het Lieve- Vrouwken met den hiel zijner laarzen te ver' brijzelen. Eensklaps weerklonk in de nabijheid een 4. Zij kan ophouden tengevolge van algemeene verzwakking uit oorzaak van ouderdom. 5. En eindelijk de dood kan er vroeg of aat en onvoorziens een einde aan stellen en veroorzaakt dan ook nog onkosten aan het jeproefde gezin. Kan do werkman, gelijk de bezitter, zich verzekeren tegen de schade welke de onder breking van zijne bekwaamheid tot werk hem zal veroorzaken. Alleen genomen kan hij niets daartegen maar als hij zich met anderen verstaat en vereenigt kan hij veel, zeer veel. 't Is in den schoot eener vereeniging of gilde van onder ingen bijstand dat hij zich best verzekeren zal tegen al die gevallen. Bestaan er zulke gilden Ja zeker. En ons arrondissement telt er een schoon getal daarover spreken wij later. #5 fg #2 m Pi m #2 *5 Er is een baatje te doen voor die meer dan 40 jaar oud zyD, en hoe ouder men is, hoe grooter baatje men kan doen, maar men moet rap zijn. Mits 24 fr. te geven aan de Alg. Lijfrent- kas, waarvan 6 fr. met afstand van kapitaal, kan men voortaan van den Staat A) 16 fr. 80 premien trekken, als men in de jaren 1866 tot 1870 geboren is B) 19 fr. 80 als men in de jaren 1861 tot 1865 geboren is Cj 22 fr. 80 als men vóór 1 januari 1861 geboren is De nieuwe wet van 5 juni 1911 geeft aan de soort A 1 fr. per frank voor de eerste 6 fr. gestort met afstand, en 60 centiemen per frank voor de volgende 18 fr., of 10 fr. 80 aan de soort B 1 fr 50 per frank voor de eerste 6 fr. gestort met afstand, en 60 cen tiemen per frank voor de volgende 18 fr., of 19 fr80 en aan de soort C 2 fr. per frank voor de eerste 6 fr. gestort met afstand, en 60 centiemen per frank voor de volgende 18 fr., of 22 fr. 80. De Staat geeft du3 bijna zooveel als de pensioenbetrachters zelf, daarbij komen dan nog de premien van Provincie, Gemeente en PensioeDgilde. Vooruit dus, deze week ge stort voor uw pensioen sfl* ïf. 30 J0. s# 50. f0 10 's0. 's0 De toekomst behoort aan de werkers, en deze party zal zegepralen, die het best, mits de gazetten, mits den krachtigen hefboom der drukpers, heure gedachten in de ge moederen zal doen dringen.... 't Is daarom dat Leo XIII de katholieke drukpers aanmosdigde... 't Is daarom dat de katholieke strijders uit alle landen, eenparig en dringend het verspreiden der goede gazetten aanbevelen. Die waarheid is zoo oud en zoo dood ver sleten, dat ik bijkans beschaamd ben daar over te schrijven 1... Zijn de gazetten nu waarlijk wel zoo machtig kreet van schrik of woede, en toen de Repu blikeinen opzagen, bemerkten zij eenige stap pen verder, op eenen akker, eenen boer, die getuige van de heiligschennis was. De landman kon zoo oud zijn als de com missaris en was daarbij buitengewoon hoog en breed van gestalte. Zijn blozend, vol en baardeloos aangezicht scheen de spiegel eener openhartige, krachtdadige ziel, die thans in eene heilige verontwaardiging ont vlamd was. De dorpeling hield de vork, waarmede hij gewerkt had, omhoog en was op het punt naar den Republikein te springen het zicht echter der andere gendarmen, die ongetwij feld hunnen overste zouden helpen, weder- hield hem. Nochtans bleven zijne blikken brandend op den beeldstormer gevestigd. Waarom bekijkt die boer mij zoo strak vroeg de brigadier terwijl hij het beeldeken dat niet breken wilde, in eene beek wierp. Bur ger-commissaris, misschien heeft hij lust om mij op te eten Gij zelf hebt mij immers ge zegd dat het volk van Vlieregem nog zoo on beschaafd is als de menscheneters. De commissaris was, bij het zien van den boer, bloedrood geworden. Grijnslachend antwoordde hij Burger-brigadier, hij is vergramd omdat gij dat afgodenbeeld hebt willen breken. De boeren zijn hier nog vast aan het bijgeloof gehecht. Vreesde hij uwe manschappen niet Ja, de drukpers is de koningin der eeuw. Wij en zullen maar eeu enkel voorbeeld aanstippen. 't Is door hunne gazetten dat de duitsche presskaplanede heldhaftige duitsche onder pastors,den Culturkampfde liberale dwin gelandij vernietigd hebben. Indien geen beetje van het vuur der duitsche strijders door ons en trilt, indien wij dezelfde middels niet gespannen die zij gebruikt hebben, dan zijn wij verloren in den kamp met de nieuwe kiezers. 't Bestaat nog vele kleingeestigheid in die zake. Vele mensehen zijn onverschillig, ja zefs vijandig aan het werk der katholieke druk pers. De Duitsche priesters en hebban jjniet gerust vooraleer dat ze rond iederen heerd dien predikant hadden iDgebracht, die men de gazet heet, een predikant die machtiger is dan de priester in den predikstoel. De gazetten winnen machtig veel bijval met 't nieuws dat ze geven. Sommige menschen schijnen lijk uit de lucht te vallen als ze zulke dingen liooren, hunne werking bestaat alleen in de bladen te beknibbelen en de verspreiding der goede gazetten onder duim te beletten. Er staan te veel annoncen in, of te wel 't is al van moorden, branden, ongelukken, of nog de grondartikels zijn te kort of te lang. Wat hoeft er nu gedaan te worden Ov8ral eenkeurraad der goede drukpers stichten,oin door de goede gazetten de goede grondbeginsels te verspreiden. Abonniren, lijk de Duitschers zeggen, en de bjaden ter tweede lezing in de herbergen leggen. Abonniren weke'iijk&che in schrijvingen inzamelen. Correspondiren nog een woord uit de strijdleus der Duitschers al 't nieuws van de streke opzenden in de gazetten die men verspreidt nu en dan de goede grondbegin selen of de sociale werken uiteendoen, die in de streke best te pas komen. Den verkoop van dag- en weekbladen op ernstigen voet inrichten. De verkoop en de verspreiding in 't bijzonder aanprijzen in vergaderingen en byeeckomstsn de verspreiding aanmoedi gen door persoonlijke en aanhoudende werking. Volgens al dat wij hooren, lezen en zelve ondervinden, laat die zake, wat het onder steunen der drukpers betreft, vele te wen- schen, en wij meenen zelfs dat er daarin sedert jaren, 'eer achteruitgang dan vooruit gang gedaan werd. En,naar ons gedacht ,is het correspondiren het bijzonderste, want door het correspon diren vergemakkelijkt men het abonniren en bet verspreiden, van htt welgekend Yper sch weekblad: 'T NIEUWSBLAD van YPER f0 f0 -f0 S0 50. 50. 3» 31 'i0 "f0. Alwie inschrijft op ontvangt het blad kosteloos tot einde December gij zoudt uwe bajonnet met zijne vork mo gen kruisen. Middelerwijl had de landman zijn werk tuig op den grond laten zakken. Hij keek nu stijf naar den commissaris en eene uitdruk king van verbaasdheid was zichtbaar op zijn gelaat. Spoedig echter plooide een spot lach zijne lippen, en hij keerde de oogen van den commissaris af, trad naar de beek, stap te, zonder aarzelen, in het water en haalde er het Lieve-Vrouwken uit. Werp dat stuk steen terug in de beek I riep de brigadier in het Vlaamsch. De dorpeling stak het beeldeken in zijnen zak. Werp het terug bulderde de aanvoer der der gendarmen, en hij trok zijn geweer van den schouder. Op dit zicht nam de boer de vlucht. Een oogenblik later ging er een schot af. Geluk- kiglijk werd de dorpeling niet getroffen, en toen, na eenen halven minuut, een andere gendarm schoot, was de landman reeds ach ter een sparrebosch verdwenen. Wij zullen hem terug vinden, bromde de brigadier. Burger-commissaris, kent gij dien kerel Hij heet Edward Draeman. morde de aangesprokene. Ik zal die naam niet vergeten, De Republikeinen stapten nu voort. De brigadier hernam i I De kroningsplechtigheid van den Engel schen Koning tot keizer van Indië dreigt te mislukken. Eerst strandde er een schip met kleederen en vuurwerk. Toen brandde een tentenkamp af, en nu wordt uit Delhi gemeld Eene reusachtige tent, waarin de Koning, bij zijne aankomst, de Indische prinsen zou ontvangen, is geheel door het vuur vernield. Het is onmogelijk de tent te vervangen, wegens de prachtige versieringen, die daarin aangebracht waren. De vernieling van die tent heeft eeue groote ontsteltenis veroor zaakt. Het koningspaar is'Donderdag te Delhi aangekomen. De koning droeg het uniform van veld- marschalk en bereed een prachtig peerd; een schitterend gevolg vergezelde den vorst. De koningin had plaats genomen in eene koets, bespannen met zes peerden. In de prachtig versierde straten verdrong zich eene geest driftige menigte. De blanke en inlandsche troepen, op den doortocht geschaard, losten vreugdeschoten. Eene som van 4 1/2 millioen is ter be schikking gesteld van den fransehen minister van oorlog, voor de uitbreiding van|jhet vliegerskorps. 60 nieuwe vliegtuigen werden besteld. In 't geheel zullen er dan 234 in gebruik zijn, 275 gediplomeerde vliegers en (oo leerlingen zullen ze bedienen. Uit Portugaal komt het bericht dat de be volking van Braganza in opstand gekomen is en dat zij de koningsgezinden, die gevangen zaten, verlost hebben. Nanking is door de opstandelingen inge nomen. De stad is bezet en de Mondchou- burcht verwoest. De onafhankelijkheid van Mongolië is uitgeroepen. Alle ambtenaren der oude regeering zijn afgedankt. Zal de ontbinding van het Chineesche rijk den toestand beter maken Volgens de laatste draadmaren uit China toegekomen, bevinden al de belgische fami lies, die in de bedreigde streken verbleven, zich thans in veiligheid te Peking. De gezant van België heeft hun de lokalen van het gezantschap afgestaan, en verblijft nu zelf in een eenvoudig paviljoen. Tusschen die Bel gen telt men de ambtenaars en bedienden van den spoorweg van Hankow. In Oost-Mongolië is alles rustig. Uit Tripoli komt er een bericht toe van eene greote Italiaansche zegepraal. Het ge vecht zou 9 uur geduurd hebben. Nogtans zal men eerst de Turkschejjberichten moeten afwachten, vooralleer er veel belang aan te hechten. Burger Raeveloos, indien al de boeren van dit kanton reuzen zijn gelijk de kerel, dien wij zooëven gezien hebben, zal de Republiek hier een korps flinke so'daten kun nen vormen. De commissaris trok de schouders op en antwoordde Burger Lessonnat, het is in derdaad een sterk volk dat hier woont. Nut teloos is het echter te hopen dat de Republiek hier ooit vele trouwe dienaren zal vinden, want het karakter van de lieden dezer streek is onbegrijpelijk. Voor de priesters, die hen in de slavernij houden, zouden de boeren uit dit gewest allen willen sterven voor de zonen der ééne en onverdeelbare Republiek, die ko men om hunne boeien te breken, hebben zij niets over dan afkeer. Wij zullen de vóóroordeelen, die hier nog heerschen, overwinnnen. Onze arbeid zal zeer zwaar zijn, aange zien men mij in mijn geboortedorp niet be mint. Van jongs af heb ik het juk van den godsdienst van de schouders geworpen en voor de ontslaving der volkeren gewerkt daarom word ik hier gehaat en zullen mijne bevelen met tegenzin volbracht worden. De boeren schijnen kwaad, doch wanneer wij hun ons geweer laten zien, gaan zij loo- pen. Leer mij uwe hevigste vijanden kennen, en ik zal hun naar een land zenden van waar zij niet gauw zullen wederkeeren. «Uw iever is overdreven, beste Lessonnat De Ypersche gemeenteraad kwam Zater dag avond bijeen ten 5 ure en een kwart op het Stadhuis, onder 't Voorzitterschap >an M. Colaert, Burgemeester. M. Boudry ver vulde 't ambt van schrijver, en las] het verslag der voorgaande zitting, dat zonder opmerkingen goedgekeurd werd. Daarna worden de verschillige beslissin gen'vermeld, genomen in geheime zitting De heeren M. Cocle en A. Spotbeen zijn jepaald aangesteld tot bedienden van het gemeentebestuur alsook de heer Van Cappel voor den marktdienst. De heer Voorzitter doet nog opmerken dat, voor 't geenjde inrichting van elektrisch icht aangaat, door bijzonderen gedaan, en die de openbare wegen gedweerscht hebben met den kabel, hij hoegenaamd geene toe lating kan geven, daar, eens aan de straat gekomen, men rechtstreeks de vraag moet aan den Staat voorstellen. Mededeeling M. de VooEziTXER. Van wegens het gemeentebestuur van Boesinghe is ons een brief toegekomen die zegt dat zij in beroep gaan bij den Koning wegens de beslissing genomen door de Bestendige Deputatie wegens onzen Stand. Het zal in alle geval eenige vertraging veroorzaken. Waarlijk, 't is alsof men er zijn behagen in vindt al de moeilijkheden uit te pluizen en op te halen die er te vinden zijn, deze zaak betreffende, 't Gaat zelfs zoo verre dat een liberaal blad, deze moeilijk heden te baat Demende, rechtstreeks het bestnur d8r stad te keere valt en den Bur gemeester in 't bijzonder. De Bestendige Deputatie is weergekeerd op de beslissing die zij genomen heeft be treffende de vraag door M.Wylleman gedaan tot het koopen van een doorgang die op de Beurze uitgeeft. Na deze vraag goedgekeurd te hebben, is er beslist geweest op 27 October 1911, deze zaak aan het Bestuur der Godshuizen over te laten, die eigenaar van dezen doorgang is. ill w I 1 'Buurtspoorwegen M. de Voorzitter. De vorengesteldo beraadslaging nopens de lijn Yper-Waasten- Steenwerck luidt ais volgt: De stad is action- naris van 176.000 fr. in het opmaken van het gansche kapitaal. Hare jaarlijksche deel neming zal zij verhoogen tot 185.000 fr., 't zij een jaarlijksch bijvoegsel van 9.000 fr. Eene gelijkvormige beslissing zal geno men worden voor de lijn Yper-Gheluwe. Nu zou het kapitaal 64.000 fr. beloopen in plaats van 50.000. Zoo ook zal de stad haar deel van 9.000 fr. doen klimmen. M. D'Huvkttebe vraagt of er gevolg zal gegeven worden aan het ontwerp Yper- Po8lcapelle. M. de Voorzitter. SteedsEebten wij moeilijkheden tegengekomen met twee gemeenten, Langemarck en St Jan. 'k Denk nu dat deze gemeenten tot beter gevoelens Het ware gevaarlijk hier te handelen als op een slagveld. Laat ons krachtdadig, maarook voorzichtig zijn. Burger-commissaris, wij zullen zien hoe verre gij met uwe voorzichtigheid geraakt, morde de brigadier. Weet echter dat wij hier niet komen om onze wapens te laten ver roesten. Wees niet vergramd, ongeduldige kogel slikker, lachte Raeveloos. Gij zult werk genoeg hebben, daar mijne voorzichtigheid niet zal baten. Om u moed te geven, zal ik u van heden af twee personen noemen, die zieh hardnekkig tegen mijne bevelen zullen verzet ten. De eerste is de meier van Vlieregem, een verrader, die de vijanden der Republiek be gunstigt. Vroeg of laat zult gij eenen kogel door zijne borst mogen jagen. De tweede isdeboer, dien wij daar straks zagen, ik heb het oog ge vestigd op eene schoone burgeres uit dit dorp, en ben verzekerd hare hand te bekomen. Die kerel is mijn medeminnaar en zal bijgevolg niet nalaten tegen mij stokken in 't wiel te steken. Dezen avond nog spel ik die beide vij anden der Republiek goed hunne les vóór. Wordt voortgezet. IBM? ^nor-mi TO^gjlgBPJBI'ai^'. 'JgjniTl mnvüfm 1Mjü." T™ i DIT IS NIEUWSBLAD ra YPEH EN OM M ELAN DS

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1