Droevige Dagen Rond de Wereld Spreekfiraad si Op Zaterdag 16 December 1911 5 centiemen 't blad 46e jaar. Talmerfe 2389 Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaan Dagklapper Evangelie van den 3 11 Zondag van den Advent Over Assurantie 't Nieuwsblad van Yper Frankrijk Marokko Tripolilanië Indië Perzië rn/m 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, T" 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE PE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. van den 16 tot den *23 Deo. ie. H. Everard en zijne gelukzalige huis vrouw Gysele. He Adelheid, keizerin 999. Z. 17. HH. Ploriaan en anderen mm H. Lazarus. H® Begga en haar echtgenoot H. An- xegvs, hertog van Brabant. H® Wivina van Brabant. m. 18. H. Winebond, broeder van den H. Wibo. H. Pontianus, 18® Paus van Rome. d. 19. H. Gregoris, b. H® Eausta. H® Zita, mg. w. 2). HH. Liberatus Rojulus, mm. HH. Eugenius Maearis, mm. cl. 21. H. Thomas apostel en martelaar in Indien. -- Zalige Canisius d'Hondt te Nimegen t 1521. «.22 De 3) heilige martelaars. H. The- mistocles m. herder. I«e «5 r! ¥i Te dien tijde zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en levieten tot Joaunes om hem te vragen Wie zfjt gij En hij beleed en ontveins de niet. En hij beleed Niet ik, ben de Christus. En zij vroegen hem Wat dan Zijt gy Elias Ln hil zegtIk ben het niet. Zijt gij de profeet 1 En hij antwoordde Neen. Ze zeiden hem dan Wie zijt ge? Dat wij antwoord geven aan die ons gezonden hebben wat zegt ge van u zeiven Hij zeide Ik ben de stem van een roepende in de wildernis Maakt recht den weg des Heeren zooals Isaias, de profeet, gezegd heeft. En de gezondenen waren uit de Farizëen. En ze ondervroegen hem en zeiden hem Waarom doopt ge dan, indien gy niet de Christus zijt, noen Elias, noch de profeet? Joannes antwoordde hun en zeide Ik doop in water. Midden onder o staat Hij dien gü niet kent. Hy is het die na mij komt, aie my vóórgekomen is. wiens schoen riem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit ge beurde te Bethania, over den Jordaan, waar Joannes toen het doops 3l toediende. $1 *5 #g Wi '#5 '¥i ifi Toelage van 68 fr. Uit eenen brief van den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid, ons medegedeeld, blijkt dat de personen geboren in 1843,1844 en 1845, tot 31 December 1911 de toelating hebben om de 18 franks te storten of hunne reeds gedane stortingen tot die som te vol- ledigen, ten einde alzoo 't bewijsschrift te kunnen verkrijgen noodig om de toelage van 65 fr. te kunnen genieten. Volgens eenen anderen brief van den heer Minister wordt de som van 18 fr. die nu in eens gestort zou worden, door de Lijf- rentkas verdeeld op 3 jaren 1910, 1911 en 1912 zoodat de personen die nu nog niets zouden gestort hebben slechts in December 1912 hunne aanvraag met hoop van welge- lukken, kunnen doen, om in den loop van 1913 de toelage van 65 fr. te trekken. Het spreekt van zelfs dat de personen in voormelde jaren geboren en die reeds in twee vorige jaren minstens in elk 3 fr. gestort hebben, met nu die stortingen te volledigen tot 18 frank,van dit jaar af hunne aanvraag mogen doen. Er moet geene bijzondere toelating aan den Minister gevraagd worden door de pen sioengilden om de storting van 18 frank le doen. De Voorzitter van den Bond der Pensioengilden C.L. HALLAERT. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nrz HONORÉ STA ES Overdruk met toestemming van t Davidsfonds I <t Uw ongeduld zou mij waarlijk geen voordeel verschaften. De meier is de arglistig heid in persoon. Hij zal al ons doen en laten bespieden, en het minste laakbare feit, dat wij door overdreven iever zouden plegen, zou hem genoeg zijn om ons bij den opper- commissaris aan te klagen. Om hem te kun nen vangen, moeten wij list tegen list stellen. Wat mijn medeminnaar aangaat, de dolle kerel zal ons spoedig zelf aanvallen, vermits de liefdesmart hem tot uitzinnigheden zal aandrijven. Te Parijsging mtnvlugger te werk. Wie daar eenen vijand had, zegde eenvoudig «Hij bestrijdt de Republiek, en die woorden waren krachtig genoeg om het mes der guil- lotien los te maken. Indien gij uw gezag hier goed wilt bevestigd zien, moet gij op den zelfden voet te werk gaan. Burger-brigadier, ik wil mijn gezag hier goed gevestigd zien en daarenboven de liefde bezilten van het volk. Gaan wij hier spoedig het schieten er. kerven, men zal ons Iu het voorgaande cummer deed ik uiteen hoe de dagloon van den werkman door ver- schillige oorzaken kan onderbroken worden, en hoe hij in gilden van ouderlingen bijstand zich kan verzekeren tegen de schade welke die onderbreking hem veroorzaakt, even als de eigenaar, fabrikant of landbouwer die zich verzekeren kan tegen schade welke een brand hem kan doen. Ik zegde, dat in ons arrondissement een schoon getal zulke gilden bestaat. 1. Vooreerst^een veertigtal ziekengilden die gedurende 3, 4, 6 of 12 maanden eene dagelijksche vergoeding geven die gedeelte lijk den gemisten dagloon vervangt tijdens ziekten van dezen duur. 2. Eene herverzekeringskas die de ver goeding na de ziekengilde voortzet tot vol komens genezing en ten hoogste tot (15 jaar. 3. Eene of twee werklozenfondsen die aan den werkman eene dagelijksche vergoo ding verleenen als hij zonder zijne schuld zonder werk valt. 4. Omtrent 80 pensioengilden die voor doel hebben voor den werkman een pensioen te bereiden aan den ouderdom van 55, GO of 65 jaar en hij niet meer bekwaam is zijn volle dagloon te winnen. 5. Enkele kassen van levensverzekering bestaan nog niet, maar bijna al de zieken gilden onder nr 1 genoemd, geven bij 't over lijden hunner leden eene som aan de be proefde familie om de begrafeniskosten te dekken en er zijn twee, drie pensioengilden die een zeker kapitaal voorbereiden dat bij overlijden uitbetaald wordt aan de erfgena men des overledenen. Menige ziekengilde verzekert aan hare leden, buiten den onderstand bij ziekte van korten duur ook hulpe bij iangdurenda ziekte door aansluiting bij de Herverzeke ringskas of helpt het pensioen voor den ouden dag bereiden of geeft bijzondereu onderstand bij overlijdt n. Eene enkele, bij ons wete is er, die voor hare leden boven die Yier voordeelen nog door levensverzekering een kapitaal voor bereidt dat bij sterfgeval uitbetaald wordt. De werkloozenfondsen zijn ingericht in en door de vereenigingen van mannen die tot hetzel'de bedrijf behooren en die men vak verenigingen noemt. Bijna al de pensioengilden nemen als leden aan, zoowel mannen, vrouwen als kinders zeer weinig zijn er die slechts vrouwen of kinders als leden tellen. Wat de ziekengilden aangaatdeze zijn meest ingericht tusschen mannen.Eene gilde aanveerdt ook vrouwen en twee of drij gilden zijn uitsluïtelijk voor vrouwen inge richt. Deze geven buiten den onderstand in geval van ziekte nog eene bijzsndere hulp bij de geboorte van een kind. 't Ware te wenschen dat meer ziekengilden voor vrouwen gesticht wierden, of dat de ziekengilden voor mannen eene afdeeling voor vrouwen inrichtten Immers, wanneer de vrouw ziek is, kan zij haar gewoon huis werk niet verlichten er zijn onkosten van geneesheer en medecijnen af te dragen, en daarenboven moet de man veelal van zjjn werk te huis blijven om zijne vrouw te ver voor baanstroopers aanzien. Houden wij eerst een tribunaal, al ware het enkel voor den vorm. wij zullen blijken rechtvaardige rechters te zijn, die doodstraffen uitspreken omdat de plicht het hun gebiedt. Lessonnat schudde spijtig het hoofd. En denk ook, voegde Raeveloos er lachend bij, dat de schoone burgeres, van wie ik u straks gesproken heb, nooit hare hand zou schenken aan iemand, dien zij voor eenen moordenaarjaanziet. Burger-commissaris, stelt gij de belangen der Republiek voor eene gekke liefdegeschie denis op den achtergrond Rom, kom, ik verzeker u dat gij over mij tevreden zult zijn. Zie, wij zijn reeds dicht bij het dorp. Wij gaan eerst en vooral bij den meier. De paap zal verbaasd opkijken wanneer ik het bewijs mijner waardigheid onder oogen breng. Vroeger zou hij mij niet toegelaten hebben zijne voeten te kussen, he den ben ik zijn ambtgenoot, en morgen.... morgen zij narechter. Terwijl Raeveloos deze laatste woorden uitsprak, gloeide zijn oog zoo wild dat Les sonnat in.eenen lach schoot en vervolgens zegde Nu burger-commissaris, ik ben tevreden met uwe schikkingen, want ik zie dat gij er moed op krijgt. Raeveloos greep de hand van den bi iga- dier en sprak grijnzend zorgen, de kinders gade te slaan, enz. of te wel hij moet eene ziekenverzorgster aanstel len, hetgeen hem ook onkosten veroorzaakt en zijn eigen dagloon opeet. Hier is dus nog eens eene oorzaak van onderbreking van dagloon die kan verholpen worden. Jammer is 't dat nog niet elke gemeente benevens hare pensioengilde, ook hare zie kengilde voor mannen en voor vrouwen hebba en dat alle werklieden en werkvrou wen tegen ziekteverzekerd zijn zoowel tegen ziekte van laDgen als van korten duur. In een volgend nummer géven wij eenige bijzonderheden nopens de voordeelen door eenige gilden uit het arrondissement aan kunne leden verleend. i* s# l* 5* I* 5* 1* .5* Mijne Moedertaal 'k Was toch nog zoo een klein boontje moeder wiegelde mij in hare armen en fluis terde mij j,;toe Mieleken,... j zeg eens mooder En ik, met mijne onervaren kinderstem, stamelde blij Mos... moetje, tot eindelijk het lieve woord moeder van mijne lippen rolde De brave engel van eene vrouw was fier en gelukkig, een vreug detraan ontglipte haar oog, terwijl zij mij vurig aan haar van liefde vlammende moe- derherle drukte. En 's avoBds, als vader van 't werk te huis kwam, trad zij hem glimlachende te gemoet en riep hem tce Karei, de kleine heeft gezegd moeder. Vader was gelukkig, hij vergat den last en de vermoeienissen van den arbeid om mij, zijnen lieven bengel,op zijne knieën te laten peerdje rijden. Ook hij leerde mij zijnen naam, en 'k rniek hem overgelukkig toen ik hem weldra vader toeriep. 'k Wierd scholier, en de mee.Ter, met een onvermoeibaar geduld, leerde mij een9 taal waar het zoete en lieve vader, moeder- in weêrkloDken, eene taal zacht murmelend als de kabbelende watertjes der beek,mach tig als het woelige golvengeklots dor brui- schende stroom, rijk en onuitputbaar als de onpeilbare afgronden van 's werelds zeege bied. 'k Wierd joDgelingDagelijks op de werkplaats, tusschen hamerslag en zaag- gerisp, kwam nu en dan een luimig woord, eenvroolijk lied den last van den arbeid verzachten... Die klanken, die liederen had ik ook bij moeder geleerd aan den huiselij- ken heerd, zij spraken mij aan in 't herte en stemden mij tot vroolijke werkzaamheid. 'k Wierd man De keus van eenen staat drong aan. O mij dunkt,nog hoor ik Lina's schuchtere en blozende jawoord,toen ik haar eindelijk vragen dierfLina, 'k min u, wilt gij mijn vrouwe worden O dat ja woord onderpand van een hert vol tcedere geheimen,neen, nooit zal ik het vergeten En toen kleine kleuters mij vader noemdt n en in hun kindergepraat dezelfde klanken uitten die moeder mij steeds toefluisterde, dan bonsde mijn herte hevig "in mijnen boe zem: Moeders taal herleefde in mijn kroost. Jaren zijn vervlogen 'k word grijsaard. Nogtans, verzwakt mijne stem,wordt mijne ademhaling lastig,nog rollen dezelfde immer levendige en verkwikkende klanken van mijne bevende lippen. Lessonnat, ik ben een verdrukte, die zich op zijne verdrukkers komt wreken. Mijn binnenste is vol gal en zal enkel ontlast worden wanneer ik degenen, die mij deden lijden, op mijne beurt zal kunnen folteren. Over acht dsgen deed de meier van Vliere- gem, wiens voorspraak ik ging afsmeeken om het ambt van commissaris te verkrijgen, mij door zijne knechts, als een boef, op de straat smijten eenige weken geleden sloeg de boer, die het meisje mijner keus durft be minnen, geholpen door een aantal zijner handlangers, mij grauw en blauw immer ben ik in mijn geboortedorp bespot en ver volgd geweest, steeds werden mijne edelste bedoelingen, door de inwoners van VJiere- gem, met smaad en ondank bejegend... o Ja, ik wil mij wreken, bloedig wreken Dege nen die mij vernederden omdat zij, verleid door mijne verdrukkers, mij voor een boos wicht aanzagen, zal ik vergiffenis schenken en door zachtheid tot mij trekken maar de schurken, die mij moedwillig lasteren en mishandelen, zullen mijne rechtvaardige wraak niet ontgaan. Bravo, burger-commissaris riep de brigadier. Ik was mis toen ik dacht dat gij een geldzak waart. Thans zie ik dat alles naar mijnen zin zal gaan. Stappen wij wat haastiger voort om uwen geliefkoosden meier te verblijden. De Marseillaise En zingend trokken de Republikeinen de eerste straat van het dorp binnen. Alvorens het kille graf mijne laatste rust plaats worde, nog koester ik de zoete hoop, de taal die ik als kind snaterde op moeders schoot, de taal die ik als jongeling beoefende en bezong, de taal die ik als huisvader aan leerde aan mijne kinderen, de Vlaamsche taal in hare rechten te zien herstellen, ja te zien pronken op zelfden voet en zelfden rang als de andere talen.omdat zij minstens eveu schoon, even boeiend, even rijk is, omdat zij de taal van mijne moeder lief, omdat zij mijne moedertaal is. Vlaming. W', #5 ifi ifii Ia Vlaanderen Vlaamsch Menig zegtIk min de taal Waar de vaderen in baden, Zij isjmij oen liefdestraal, 'k Loof haar rijken woordenpraal. Doch waar zijn al hunne daden Gij, daar, zegt: 'kBenvlaamschgezind, 'k Zou het niemand anders raden. Zie hoe 't Vlaamsch maar immer wint En meer lust en bijval vindt. Maar waar zijn toch uwe daden Vlaandrens diep vernederd oord Ziet zijn' dierbre taal versmaden, 't Ouden eigen Vlaamsche woord Wordt er door het l'ransch vermoord. V/aar zijn, vrienden, uwe daden Taal en zeden gaan voorbij, Vlaandrens erfgoed komt men schaden Vreemde spraak en zwetserij Krijgen macht en heerschappij Tegen 't kwaad waar zijn uw daden Ha! in Yper daar ontstond Door wat mannen vastberaden, Flink gesticht een Vlaamsche Bond, Die wel rap veel bijval vond. Dat zijn goede, christne daden Heil U die den weg inslaat, Yper's glanzerijke paden. 'k Wenseh IJ in een' lioogen graad Voorspoed, kans en zegebaat, Christen welvaart door uw' daden Mocht voor ons en 't nageslacht, Onze taal met eer beladen, Hier ons fierheid zijn en macht En in Congo ziju gebracht Door elks vaderlandsche daden X. 5#. 5j® s# s0. £0. 5#. 5# .5#. 's# Al wie inschrijft op ontvangt het blad kosteloos tot einde December II Met den lach der verachting op de lippen, stond de ontvluchte boer van achter den hoek van een sparrebosch de dienaren van het Fransch bewind achterna te zien, en toen de Jacobijnen eindelijk uit zijn oog verdwenen waren, zegde hij tot zichzelven -« De ellendeling is in zijne hoop niet be drogen. Hij komt terug als commissaris. Droevige dagen wachten ons. Nooit heb ik mij beter eene struikrooversbende kunnen verbeelden, dan toen ik Jaak met die gendar men naar Vlieregem zag komen. De waardige kapitein dier bende zal eene ware geesel zijn voor deze streek en de Sansculotten, die hem vergezellen, zullen niet nalaten zijne hatelijke bevelen trouw te volbrengen. Nu trad hij een veldpad in. Na eenigen tijd echter bleef hij andermaal staan, stak dreigend de vuist uit naar de plaats, waar hij Raeveloos laatst gezien had en gromde Jaak, ik zal meer van u te lijden hebben dan de andere inwoners van ons dorp. Gij zult mij Liva willen ontnemen. Maar, ik zeg het u nooit zult gij haar, tegen haren dank, aan u verbinden Met gebogen hoofd en in sombere gedach ten verslonden ging hij voort, totdat hij ein delijk aan eene fraaie hoeve kwam. Hij trad op het voorplein der hofstede en bemerkte er een gebocheld ventje, dat aan den slijp steen een beroesten sabel stond te scherpen. I In het verlichte Frankrijk komen bijna dagelijks schandalen van allen kaliber aan 't licht, ten laste der ongodsdienstige sekte. Dat isj niet te verwonderen, z'en kunnen daar immers die krawatten niet genoeg in d'oog houden, daar ze te veel werk hebben metal wat godsdienstig is, den duivel aan te doen... Zoover is het daar gekomen, dat ze tot zelfs de Zusterkes van Liefde ver bannen, die engelen op de wereld, die er zich enkel op toeleggen om goed te doen aan de mensckkeid.... Zoo afstootelijk is die daad in haar eigen, dat zelfs protestanten van verontweerdiging opsprongen, om er tegen te protesteeren. En verleden Woensdag uog is te Parijs,in de Departementsraad een wensch gestemd,waarbij de openbare mach ten verzocht worden niet over te gaan tot de uitdrijving van de Zusterkens Assomption- nisten, die kosteloos de arme zieken ten huize gaan verzorgen. Over het marokkaansch geschil tusschen Duitschland en Frankrijk, is nu een verslag verschenen, opgemaakt door eene commissie der Fransehe Kamer... Daarin wordt gezegd dat Italië, Zweden, Rusland en Engeland reeds hunne bijtreding hebben doen kennen: men verwacht nu nog die van Nederland en Portug&al; ook de Vereenigde Staten, België en Oostenrijk-Hongarië, moeten nog hunne goedkeuring opsturen, doch in die landen moeten de Kamers erover beslissen. Hoe de lijd toch vliegt l Reeds twee maan den is het geleden dat de Italiaansche oorlogsvloot de stad TripoU heeft gebom bardeerd en dat de Italiaansche troepen er ontscheepten... Italië meende niet beter of ze gingen er op korten tijd meê gedaan maken en hunnen palm leggen op heel de Tripolitaansche streek maar z'hadden ge rekend zonder deD weerd, want de Turk is nu toch ook geen kat om zonder hand schoenen aan te pakken... Op dit oogenblik staan de zaken nu aldus de Italianen zijn nu wel meester van de stad Tripoli, doch 't is er al meê. Om den vijand buiten de stad aan te vallen, daar mogen ze tot hiertoe nog niet oppeizen... En intusscben hebbende Italiaansche soldaten veel te lijden van de Turken, die geholpen worden door de Araben... Zoodat de Italianen nog veel zwarten sneeuw zouden kunnen zien en veel bittere korsten knabbelen, alvorens hun doel te bereiken. De Turken zijn in heel Europa bezig, vliegers voor den oorlog aan te werven, zij krijgen vele aanbiedingen, zelfs eene vrouw heeft haar ter beschikking van 't gouverne ment gesteld.Behalve eene hooge jaarwedde krijgen zjjj nog premién voor eiken keerzij in groot gevaar geweest zijn. Draeman naderde den bultenaar, tikte hem op den schouder en vroeg stil Pieter wat verricht gij De aangesprokene keerde zich om. Zijn gelaat was in het geheel niet schoon, doch had eene uitdrukking, die zegde dat in dit wanschapen lichaam eene edele ziel woonde. Daarenboven sprak zijn klein grijs oog van slimheid en verstand. Edward, zegde de bultenaar, mijn vader vocht met dezen sabel tegen de Vijgen (i). Ik zal er mede vechten tegen de schurken der Republiek. Bezie mij zoo verwonderd niet. Ik meen wat ik zeg vóór er eenige weken verloopen, zal menige Sansculot met deze ijzeren lat kennis maken. Pieter hoe zijt gij eensklaps zoo strijdlus tig geworden? Er is schrikkelijk nieuws, Edward Rae veloos is commissaris. Dikke Jan heeft hem gezien. Er zal in ons dorp een vreeslijk spel beginnen. Laat ons hopen dat Jaak zoo schrikkelijk niet zal te werk gaan als gij vreest. Is hij niet tot alles bekwaam, Edward De boer stond eene poos te wachten en zegde vervolgens treurig: Zeker is hij tot alles bekwaam, Pieter. Scherp uwen sabel voort. Misschien zult gij (t) Zóó noemde men de Oostenrijkers in den Patriottentyd. Pit woord komt voort van feige (lafhartige). De kroningsfeesten te Delhi, hebben een waarlijk onvergelijkbaar schouwspel opgele verd. Men zag er vooreerst den stoet ver schijnen der oudsoldaten, dieinlndiëgediend hebben, en die geestdriftig werden toege juicht door de ontelbare volksmenigte, in het keizerlijk kamp vergaderd. Dan verschenen de onderkoning van Indië en lady Hardigne, vergezeld van een prachtig geleide. De intrede der 165 hindoesche prinsen overtrof alles wat men zich inbeelden kan. Zij droegen veelkleurige kostumen, in de kostelijkste weefsels, met goud gestikt en versierd met vonkelende edelgesteenten. Daarna kwam de keizerlijke stoet, samen gesteld uit lange reien hoogweerdigheidbe- kleeders, engelsche en hindoesche troepen en bannierdragers. Koning Joris en koningin Mary kwamen naar den troon gestapt, onder karmezijnroode en gouden zonneschermen, boven hun hoofd gedragen. De koning droeg een purper gewaad met hermelijn, en de kroon op het hoofd de koningin droeg een wit zijden kleed met langen sleep, waarin de drie zinnebeeldige bloemen gestikt waren de roos van Engeland, de distel van Schot land en de lotusbloem van Indië. De sleepen van den mantel en het kleed werden door jonge hindoesche prinsen gedragen. Toen de koning de redevoering had uitge sproken, nam hij plaats op den troon en al de hindoesche prinsen kwamen hem beurtelings hunne hulde bieden 't was een hoogst schilderachtige en indrukwekkende optocht. Men bemerkte er vooral de begum of vorstin van Bhapel, die van het hoofd tot de voeten gesluierd was. De huldebetoogingen der prinsen duurde omtrent een uur. Daarna gaven de koning en de koningin, elkander bij de hand houdend, zich naar het middenpaviljoen, dat met een gouden koepel bedekt was daar had de eigenlijke kronings plechtigheid plaats. De koning kreeg den scepter in de hand en de koningin een waaier. Toen zij op den troon gezeten waren, werd de akt der kroning van Londen door- twee wapenherouten afgekondigd. De troe pen, ten getallevan 25.ooo, boden de wapens en losten een salvoschot, terwijl de krijgsmu- zieken speelden. De keizerlijke stoet keerde vervolgens naar het paleis te Delhi terug Eene officieuse russische nota luidt al volgt De russische troepen die te Kazvin zijn, zullen eerst binnen acht dagen hunnen optocht voortzetten, ten ware dat zij door de gebeurtenissen verplicht werden zich vroeger naar Teheran te begeven. Rusland is geen zins van zin de onafhankelijkheid en het grondgebied van Perzië te schenden. Zoodra Rusland voldoening zal bekomen hebben, op de eischen die het aan de perzische re geering gesteld heeft, dan zal de tegenwoor digheid van de russische troepen te Kazvin nutteloos worden, ten minste wanneer de rust er niet gestoord wordt en indien de russen er niet aangevallen worden. Rusland han delt in volstrekte verstandhouding met En geland. Perzië dat voor 't oogenblik zoo beroerd is, heeft eene openbare schuld van ongeveer 138 miljoen frank. In dit cijfer zijn de ver- hem weldra moeten gebruiken. Beloof mij echter voorzichtig te zijn. Edward, ik was aan uwen vader gehoor zaam ik volbracht immer trouw uwe beve len, ik zal enkel tegen Sansculotten vechten wanneer gij het mij toelaat. Gij weet dat Draevelinck geen ongewillige jongen is en hij voor zijn meester door een vuur wil loo- pen. lk vertrouw u, vriend. Eu Draeman wendde zich om, te weeg in zijne woning te treden. Edward, blijf nog een weinig staan, zegde Pieter. Nu Jaak zoo machtig is, zal hij Liva niet meer gerust laten. Edwards oogen begonnen weer te vlam men. Hij balde den vuist en gromde Kwelt hij haar, ik zal hem doen gevoelen dat ik armen aan het lijf heb. Daarna trad Draeman in huis. Toen hij in de keuken kwam, ontwaarde hij eene oude vrouw, die bij den haard in een leuningstoel zat te weenen. Wat deert u moeder? riep Edward verschrikt. Snikkend antwoordde de pachteres Edward, Pieter heeft mij eene schrikke lijke tijding gebracht Raeveloos is in het dorp teruggekomen als commissaris. Die arme Liva Wor'dt voortgezet. ft'THgiWYliBlitfail XJ&&Ü DIT IS UWSBLAD TM YPER EN OMMELANDS DOOR i r*i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1