SpreeKüraad 52 EN OMMELANDS Droevige Dagen kerstdag Op Zaterdag 23 December 1911 5 centiemen 't blad Tajmerfc 2390 Te trekken bij den Uitgever, 7* 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den 4en Zondag van den Advent IMmmotrk\i.ender Een gepast Antwoord Gemeenteraad ■cibaas" 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. van den 23 tut den 30 Dec. s 23 H6 Victoria nigm. HH. Evarist en Theodulus. H. Dagobertll, t t!79. H. Ser- vulus. - H. Florent. Z 24 HH. Imina en Adela mg. H. Delpuyn. m. 25. - Kerstdag. - H« Anastasia. - II" Eugenia mgm. H. Prosper. d 2G, h. Stephanus. H. Zozimus. io. 27. St Jan apostel. cl 28. Onnoozelkinderendag. v 29. H. Thomas van Kantelborgen. H. Hildnard. p- P. ift ift ¥i In het vijftiende regeeringsjaar van keizer Tiberius terwijl Pontius Pilatus landvoogd was van Judea, Herodes viervorst van Gahlea. zijn broeder Philippus viervorst van Iturea en de landstreek Traclionitis, en Lyssnias viervorst van Abilene, onder het hoogepriesterschap van Annas ènCaïphas, kwam het woord Gods over toanries Zacharias' Zoon, in de wildernis. En hy trad op in geheel den omtrek van den Jordaan en nredikte het doopsel van bekeering tot var- seving van zonden. Zooals geschreven staat in het boek der uitspraken van Isaias den profeet De stem eens roependen in de wildernis: Bereidt dan wee des Heeren, maakt recht znne paden. Alle riafzal gevuld en alle berg en heuvel ge slecht worden en de bochtige wegen zullen recht do hobbelige tot effen heerbaan worden. En alle vleesch zal het heil Gods aan schouwen. A A A A A A A A A A Aan onze Inschrijvers Bij het nummer de® »a«.eto week geven voor 1912. 5# 5# s# 8* 5* 5* '5* O Kerstdag, Christus eerste dag, Die zoo belangrijk beeten mag, Voorzeid, verwacht binst vier duist j Sinds half zooveel reeds heengevaren, lk vier uwe verjaring weer, En roep elks aandacht op u neer. 't Was op dien dag dat d'Uitverkoren Uit onze Vrouwe wierd geboren, Dat God de Vader Zijnen poon Uit boet voor 't kwaad en t goed ten o Liet mensch voor 't zondig menschdom wo- En orde bracht in 's volks wanorden 't Was 't keerpunt der geschiedenis, D'herstelling van vier eeuwen mis, De dageraad van beter tijden Na eeuwen nacht en vele lijden. 't Gewelf des hemels brak in tweên. Én nlchts een helder Beht verscheen, Fn engels zweefden in de klaarte. De herders beefden voor 't gevaarte, Maar wierden gauw gerust gesteld En een verblijdend nieuws vermeld Aanbidt Gods Zoon, nu mensch geworden, De vrede zal aan d'aard geworden 1 En d'herders vonden in een stal Een kind, den Meester van t heelal, En knielden in aanbidding neder En zongen 's engels lofzang weder Wij bieden God ve'él lof en eer De vrede daalt op d'aarde neer. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nr3 DOOR HONORÉ STAES (Overdruk met toestemminj van 't Davidsfonds) II lk zal het brave meisje beschermen, moe der sprak de boer op eenen toon, aan wel ken' hij opgeruimdheid trachtte te geven, maar die niettemin eenigzins bevend klonY Ik ben niet bang van Raeveloos. He het niet getoond toen ik den booswicht onder de handen nam Toen gij hem onder handen naamt, ston hij alleen, Edward. Nu zal hij geholpen worden door eene bende schurken, waarte gen gij niet opgewassen zijt. Ik beef wanneer ik aan de kwellingen denk, die het arme schaap zal te verduren hebben. Draeman keek somber naar de vlammen, die in den haard rondom de koeketel dans- ten. Ik hoopte in Liva den steun van mijnen ouden dag te vinden, zuchtte de pachteres. O Mijn beminde Nieuwgeboren, De Kerstdag naast gaat niet verloren, Of ik kom knielen bij uw krib En het gebed ontvalt mijn lip. Ik wil U lof en eere geven Mijn vreugd op aard, mijn eeuwig leven En bid U om den vrede op aard. Van oorlog weze elk volk gespaard 1 En mocht de liefd' onder de menschen 't Geluk volmaken dat zij wenschen. m Pi P P- P Pi Pi Pi Pi P' Over Assurantie Volgens belofte beginnen wij met de bijzon derheden over eenige ziekengilden in ons arrondissement bestaande,en vooreerst over de Herverzekeringskas ingericht onder de leden der gilden die deel maken van 't Ver bond der Ziekengilden van 't Bestuurlijk arrondissement Yper. 1. Wie kan bij do Her verzekeringskas aanveerd worden Al de leden dier gilden die minstens 14 jaar en hoogstens 45 jaar oud zijn en wanneer de gilde beslist heeft dat al hare leden aan de Herverzekeringskas zullen deelnemen ook die harer leden die meer dan 45 jaar maar min dan 00 jaar oud zijn. Zij en mogen ook op 't oogenblik hun ner voorstelling niet onb kwaam zijn tot werken, uit oorzaak van ziekte of van kwet- Buur ware 't zoo, dan moeten zij wachten tot dat zij genezen zijn. 2. Wat is er aan de Her verzekeringskas te betalen als bijdrage Voor de gilden die 6 maanden onderstand verzekeren, tien een- voor deze die 4 masnden onderstand verlee- nen,zestien centiemen per maand en per lid, en voor de gilden die zelf maar drie maan den onderstand geven, twintig centiemen per maand en per lid. Men mag ook voor eene halve bijdrage inschrijven maar dan krijgt men ook maar halve vergoeding. 3 Waar of aan wien moft die bijdrage betaald worden Elk betaalt de bijdrage op voorhand en zijne eigene gilden die ze op tijd en stond aan de Herverzekeringskas overzet. Reeds 20 gilden zijn er die al hunne leden of een deel ervan hij de Herverzekeringskas ingeschreven hebben. In 't geheel zijn er thans boven de 2000 leden. Verschillige gilden die wel bij kas zijn, hebben aan hunne leden een groot en nieuw voordeel geschonken met zelf den onkost der bijdragen te betalen zij vonden het beter hunne leden onmiddellijk te laten genieten van de kapitalen die zij hadden helpen ver zamelen. Andere gilden betalen den nel t dei' bijdrage en de leden de wederheltt en eenige gilden laten de bijdrage geheel en al ten laste der leden omdat hunne andere bijdrage nauwelijks groot genoeg is om den gewonen onderstand te verzekeren. 4. Waar of tot wien moet men zich wem den om bij do Herverzekeringskas aanveerd te worden Elk wende zich tot het bestuur zijner gilde dat gaarne de noodige moeite zal doen om alles effen en klaar te krijgen. 5. Welke"vergoeding kan iemand krijgen die eene groote, langdurige of slepende ziekte doet en eindelijk niet meer terug be kwaam tot werken wordt Vooreerst hij krijgt van zijne eigene gilde gedurende 3, 4 of 6 maanden onderstand naarvolgens de standregels der gilde spreken, Daarna gedurende 5 jaar lang zes frank per week en vervolgens tot volkomene genezing of tot 65 jaar oud, drie frank per week. Als het bezit der Herverzekeringskas eene zekere som bedraagt wordt de vergoeding van 3 fr. per week tot 6 fr. per week ten hoogste verhoogd. De standregels voorzien ook het vormen van een bijzonder fonds ten voordeele der leden die 65 jaar geworden zijn. De leden die eene halve bijdra rebetaalden hebben maar recht tot de helft der bovenge noemde vergoedingen. De vergoeding is ock wat minder voor die leden die aanveerd wierden toen zij reeds meer dan 45 jaar oud waren. 6. Hoe kan dat zijn dat met zulke geringe bijdragen zulke groote voordetien kunnen toegestaan worden Hierom, dat de Staat en de Provintie zulke groote toelagen geven die omtrent de bijdragen der leden verdub belen. En inderdaad de Staat geeft 00 cen tiemen per frank van de ontvangene bijdrage en de Provintie 30 centiemen per frank. Ware 't niet van die toelagen dan zouden do leden omtrent het dubbel moeten betalen van nu opdat de Herverzekeringskas kunne bestaan. Veronderstelt dat de kas van hare leden in één jaar 2000 fr. ontvange, het volgend jaar ontvangt zij van den Staat 1200 franks subsidie en van de Provintie 000 fr. dus vermeerderen de 2000 fr. tot 3800 fr. arrondissement door verspreid en dan ook door de verleende toelagen. Besluit Wilt gij in geval van werksonbe- kwaamheid van langen duur eene vergoeding genieten,sluit u aan bij de Herverzekerings- kas: daar en daar alleen kunt ge dezelve met zekerheid genieten en Wijven genieten. A A A A A A A A A A missionnarissen. Deze zijn zoo ver van het Vaderland dat slechts bij twee maanden bun het nieuws zal toekomen van M. Vauder- velde's lasteringen, dat zij dus maar na twee maanden zelf zullen kunnen antwoorden. Het paste zoolang niet te wachten maar dadelijk te antwoorden op de lasteringen van den socialistischen aanvoerder. dat de gilden zeiven van de Provintie ook eene toelage krijgen van 15 centiemen per frank die zij in de Herverzekeringskas stor ten ten einde zij hunne leden tot deelneming zouden aanmoedigen en dit hun kunnen vei gemakke! ijken. 't Is te hopen dat de Staat aan de gilden welhaast soortgelijke toelage verleene en zouden de gemeentebesturen ook niet wel doen indien zij ervoor zorgden dat hunne toelagen de algeheele en volledige verzeke ring tegen werksonbekwaamheid zoo veel mogelijk zouden betrachten 1 Voorzeker ja Ook voor de gemeentebesturen ligt daar een nieuw veld te bewerken en te bezaaien om er vruchten van voorzienigheid en vooruitzicht ten voordeele der werk ereklasse oogsten. 7. Sommige gildenY hebben in standregels eene bepaling staan, bij welke de gewone onderstand mag verlengd worden; is zulks niet goed Zeker is dat goed, en ,'twas zeer goed vooraleer de Herverzekeringskas tot stand kwam maar die verlenging was maar van 6 maanden ten hoogste en die buitengewone vergoeding was werkelijk minder dan de gewone. Daarbij zij was voor de leden veelal leen recht. Zij is daarenboven zeer onzeker want zy hangt af van de goedjonstigheid van 't bsstuur die, het moet ook gczeid zijn,toch nooit ontbreekt en zij hangt meest af van den toestand der kas er moet zaad in t bakske zijn. In de Herverzekeringskas is de vergoe ding tot 65 jaar een recht wat meer ïszij is zeker voorzooveel zij zeker kan zijn ten eerste door haar groot getal leden geheel het Z. E. P. Thibaut, provinciaal der Jesuie- ten hoeft een gepast antwoord geschreven op de beschuldigingen welke M.Vandervelde, de aanvoerder der vereenigde linkerzijden, uitgesproken heeft tegen onze zendelingen in Congo, tegen de Jesuieten en hunne kapel hoeven in 't bijzonder. Dit antwoord is wel gepast. Het komt van menschen die door jaren lange ondervinding op de hoogte zijn van beschaving en verchristening, het is gericht tegen lieden die van die zaken niet het eerste woord wijs zijn. Er bestaan twee manieren om ds zwarten te beschaven... Eene ouderwetsche (1) die be staat in zich heel en gansch toe te wijden aan de negers, bij hen te leven, met hen in eigen taal te spreken, hen op te voeden en te bezorgen en gevolg ervan zijne krachten te verliezen,ziekten te betrapen, te sterven Zoo doen onze edelmoedige zende lingen. Eene andere, hedendaagsche manier, JÏÏSE 'PJ.JMLAL. Yan_ff&LVeideA._ dig bestaat op valsche inlichtingen en gestolen docu menten uit het Ministerie vaa Koloniën, verder in groote woorden die de genegenheid uitdrukken van een comediespeler jegens de verafgelegene bewoners van het Zwarteland. M. Yandervelde, de schatrijke socialist, heeft eens een speelreisje gedaan'in Congo dat om met meer beslag en eene Lzoogezeide kennis van zaken over Congo te spreken. Dat hy er iets van kent een weinig loochenen wij nietmaar dat hij er van kent hetgeen de missionnarissen kennen is geen waar. En dat hij uit politiek, uit godsdienst haat, op ordewoord van desloge,de vaïschste beschuldigingen uitbraakte dat is de waar heid. In de Kamer, en voordien in zijne artike len in Le Peuple beschuldigde hij de zen delingen voor moordenaars, kinderdieven volkver huilers door den alkool. Hij sprak over de kapelhoeven der Jesuieten en ver geleek die aan slechte huizen... Zijne onbeschaamde lastertaal verdiende wel antwoord. Nogmaals dat antwoord was gepast. Pater Thibaut schrijft het,wij antwoorden voor onze vrienden, voor al die goede zielen die onze zendingen mildelijk ondersteunen wij antwoorden voor die dwaashandelende katholieken die zich op de hoogte niet hou den van onze missiën en zoo gemakkelijk geloof hechten aan valsche beschuldigingen v/ij antwoorden voor die ehristene familiën waarvan, er zooveel leden zich aan God heb ben opgeofferd om te gaan werken aan het heil der ziel en der ware beschaving in Con go wij antwoorden om onze beschuldigde Wij wenschen dat de lezers van 't Nieuws blad zich het boekje verschaffen van Pater Thibaut Les Jésuites et les Fermes chapel les het kost maar fr. O 50 en is ie verkrijgen ten bureele van het blad. Om allen aan te zetten die brochuur te koopen en te lezen laten wij hier den korten inhoud volgen. Eerstens laat de geleerde schrijver heel de geschiedenis kennen van de kapelhoeven, hoe zij ontstonden,welke tegenslagen onder gaan weiden, ook welken bijval zij verwier ven en goed zij stichtten. Tweedens, het belangwekkend verhaal van do verwisseling van gedachten van zeke ren M. rP. Leclercqheel jongen magistraat in Congo, die gelast werd met inspectie en die in zijn verslag den meesten lof uitsprak van de Jesuieten en de kapelhoeven en die nu.... gedraaid is en verschillige beschuldi gingen inbrengt waarop M. Vandervelde zich gesteund heeft. Ons inziens wordt die jeugdigen en zeer onervaren magistraat duchtig op de kneukels geklopt... 't Is niet onverdiend. Als derde deel mogen wij aanstippen het antwoord op de bijzonderste opwerpingen en hunne toekomsïr De kapelhoeven zijn de beginselen om het maken van beschaafde en kristone dorpen... bij later tijd alswanneer die dorpen eens be staan zullen, zal ook natuurlijk den staat der kapelhoeven verdwijnen maar nu zijn zij er volstrekt noodig op gevaar, zoo men ze afschafte, heel het beschavingswerk te niete te doen. Naar wij vernemen zal die brochuur uit- sluitelijk toegewijd aan de kapelhoeven gevolgd zijn door eene tweede waarin al de andere beschuldigingen zullen weerlegd worden. Wij eindigen met de aanvallers en be schuldigers te brandmerken.Zij hadden maar een doel den Godsdienst aanranden en het Christen beschavingswerk deere doen. Kennen zij misschien een andere beschaving dan de ehristene Neen, buiten de ehristene bestaat er geene ware beschaving Wij brengen ook hulde aan onze belgische zendelingen, zonen onzer ehristene katho lieke familie,die zich slachtofferen in Congo- land en die, spijts allen laster toch zullen voortwerken tot heil dor zielen eo tot glorie van God. sSaSS& A. A A. 'A A. 'A. A A A A Pensioengilden l [Ik ken eene jpensioengilde, waarvan 124 leden 1490 fr. spaargeld en 3o8 fr. giften der gilde, ie zamen 1798 fr. komen te storten in de algemeene hjfrentkas vooreen ouderdoms pensioen. Dat is een werk van verstand en vooruit zicht waarvoor de spaarders en storters lof en eer verdienen. Van die gespaarde 1490 fr. wierden 1176 fr. met behoud en 314 fr.met afstand van ka pitaal gestort. Onder de storters "geboren van 1843 tot i860 inbegrepen, gaven er maar 11 op 5g eenige franken met afstand, en onder deze geboren van i860 tot.i87ojinbegiepen enkel 6 op 37 ten minste 6 fr. met afstand. Na de herinnering der wet van 5 juni 1911 in het Nieuwsblad van 2 december 1911, voor de pensioenbetrachters gedrukt, hadden wij gehooptudat alwie meer dan 40:(jaar ge worden was, of geboren voor 1 januari 1871, ten minste 6 fr. zou gestort hebben rnet al- stand van kapitaal omdat de "nieuwe wet de Staat toegelaten heeft op de eerste zes fr. in plaats van öojc.perfr. A) 1 fr per fr. te geven, aan alwie geboren wierd binnen de jaren 1866 en 1870 B) 1 fr. 5o per frank aan alwie geboren wierd binnen de jaren 1861 en 18G5 C) 2 fr. per frank aan alwie geboren wierd vóór 1 Januari 186 r Wij zijn in onze verwachting! bedrogen, maar verhopen dat goede raad te naaste jaar en volgende jaren zal gevolgd worden door alwiejzijn belang behertigt. Wijjjvragen bij deze gelegenheid of er geen armen meer zijn van 1843, 1844 en I84.5 die geen 18 fr. gestort hebben in de A. Lijfrent- kas wij herinneren^dejachterblijvers dat zij hun leven langkosteioos)65 fr. pensioen kun nen bekomen van 1813 voort, als zij vóór 3i tën. Openbare'fitting van Zaterdag 16 December^ 1911 De vergadering begint om 5.10. Zijn tegenwoordig "de heeren Colaert, burge meester Fraeijs de Veubeke en Vanden Boogaerde, schepenen; Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, SobryI weins d'Eeck- houtte, Lemahieu,Biebuyck, Begerem.Baus en Seys, raadsleden. M. Boudry vervult 't ambt van sekretaris. M. Boudry geefti lezing vaa het verslag der vorige zitting, dat zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. Vervolgens komen do verschillige punten van het dagorde. Neerlegging der begrooting 1912. De begrooting [voor 1912 wordt neerge legd. Met aller goedkeuring is het onder zoek tot Zaterdag aanstaande om 3 ure ver schoven. c Verdubbeling e'ener klas in de lagere betalende meisjesschool. M. de Voorzitter. Vele ouders vra gen ons de verdubbeling eener klas in de lagere'betalende meisjesschool. Inderdaad, volgens een verslag door ,de Bestuurster dezer school ons overhandigd blijkt_het dat Gij moogt het nog hopen, moeder. Ik was zoo blijde wanneer ik dacht dat mijn Edward, na mijn sterven, niet alleen zou staan in de wereld, maar aan zijne zijde eene liefderijke vrouw zou hebben om hem gelukkig te maken. Moeder, gij hebt ongelijk den moed te laten zinken Liva bemint ons vurig. Zoo Raeveloos Liva dreigde haren va der te laten doodschieten, indien zij weigert zijne vrouw te worden. zuchtte de pach teres. Edward werd schielijk bleek. Zijne moe der ging voort dan moet het arme meisje met den commissaris trouwen, Moeder, moeder, spreek zoo niet riep Edward, Gij moogt Liva's trouw niet ver denken «Zoudtgij het haar als misdaad aanrekenen, indien zij, om haren vader te redden, haar eigen geluk opofferde alhoewel die daad mijne laatste levensvreugde zou vernietigen, zou ik niet anders kunnen doen dan Liva om hare kinderlijke liefde prijzen. «Het zijn enkel vervaarlijke dröomen die u kwellen, moeder. De zuivere, de onschu dige Liva zal de slavin van den eerloozen Raeve loos niet worden. Hare liefde tot haren vader is zoo vurig dat zij zich om zijnentwille zou opofferen doch vader Bruyninckx behartigt zoozeer het geluk zijner dochter, dat hij liever zou sterven dan haar aan dien booswicht overleveren. De oude vrouw schudde droevig het hoofd. Na eene poos zegde zij Het zal misschien best zijn voor ons van hier weg te vluchten. Wegvluchten van hier, moeder riep de jonge mar. met vuur. De plaats verlaten waar wij geboren zijn, waar de assche van mijnen vader rusten dat om de wille van eenen ellendeling, wiens rijk geenen langen duur zal hebben I Neen, dat zal niet gebeu ren. Ik moet hier blijven om zooveel moge lijk het kwaad te beletten, dat Raeveloos zal willen verrichten. God, die mij zooveel li chaamskracht gegeven heeft, zou op mij vergramd zijn, indien ik als een lafaard weg vluchtte, wanneer er voor zijne eer moet ge streden worden. Leef gij gerust voort. Zoo lang ik recht kan staan, zal geen enkele Sansculot straffeloos de hand naar u uitste ken. Thans ga ik bij vader Bruyninckx. De brave man en zijne dochter moeten zeer beangstigd zijn, want zij zullen ongetwijfeld reeds vernomen hebben welke ramp Vliere- gem bedreigt. Ik zal hen geruststellen. Nog eens, moederwees kalm God verlaat de zijnen niet. Hierop trad Draeman buiten. Toen hij op den voorhof kwam, bemerkte hij dat de bultenaar op eenen houtblok zat. De sabel lag vóór zijne voeten en kon de aandacht van Draevelinck niet meer boeien, daar de man peinzend in de ruimte keek. Is hij reeds scherp genoeg, Dieter vroeg de boer. Bij deze woorden schoot de knecht als uit eenen droom, naderde tot dicht bij zijnen meester en zegde fluisterend Edward, ik heb een wonderbaar plan in het hoofd. «Het is een strijdplan, Pieter Rechtuit gesproken, ik geloof niet dat de Sans culotten het hazenpad zullen kiezen, wan neer zij u met uwe ijzeren lat zien afkomen.» Ik denk op dit oogenblik aan geen vech ten meer, Edward. Het waren enkel voorbij vliegende gedachten, die mij dien sabel deden scherpen. Maar toch wil ik het mijne bij brengen om u en Liva tegen de boosheid van Jaak te beschermen. Gij zijt te goed voor mij, vriend. Maar wat zult gij doen Edward, heeft Onze-Lieve Heer mij geen welgemaakt en sterk lichaam gegeven, hij heeft mij toch in ruime mate met slimheid bedeeld. Iedereen weet dat, Pieter. Ik ga uwe hofstede verlaten. Gij waart hier reeds toen ik geboren werd, Pieter ik heb u steeds als een lid van ons huisgezin aanzien, gij zult bij ons blijven totdat God u naar den Hemel roept.» Edward, ik vertrek van hier en zal u daarenboven in het dorp een kwaden naam geven. 1 Wat zult gij van mij zeggen Dat gij mij van uwe hofstede gejaagd hebt. Pieter ik geloof dat gij suft. Schielijk begon het hoofd van den bulte naar te glinsteren. De man kwam nog dichter bij zijnen meester en sprak Edward, gij, Liva, de heeren geestelij ken en mijnheer de meier zult veel te lijden hebben van den commissaris. Daarom zal ik trachten het vertrouwen van den schelm te winnen. Gelukt het mij de booze plannen te ontdekken, die hij tegen de brave menschen van Vlieregem maakt, dan zal ik pogen deze te verijdelen. De boer beschouwde den bultenaar gedu rende eenige stonden met verwondering. Dan zegde hi) Inderdaad, Pieter, uw plan is goed. Be denk nochtans dat de rol, die gij wilt spelen, zeer gevaarlijk is. Wordt de commissaris ge waar, dat gij enkel bij hem komt om hem te bespieden, zijne wraak zal schrikkelijk zijn.» Wie onder Gods hoede staat, heeft niets te vreezen, Edward, ik weet dat ik voor de goede zaak strijd, en dat is mij genoeg.» Gij zijt een held, vriend. Wees echter niet te haastig. Wij zullen dezen avond meer over uwe onderneming spreken. Nu heb ik geenen tijd om hier langer te blijven, daar ik bij Bavo Bruyninckx^ moet zijn. Denk mid delerwijl nog eens goed aan uw gewichtig voornemen. Daarop verliet Draeman zijne hoeve. Wordt voortgezet. A A. A A A A A A A A Leest en verspreidt jcr. Leest en 'T nieuwsblad ran YPER Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en>| bovenal, God getrouwe ik wezei" zal De bekendmakingen kosten 0 fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. 1 overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE )VE I.A BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buitea Oost-& West Vlaanderen wonen. NIEUWSBLAD Tl» YPE bioivipw J Stadsnieuws

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1