O M M E L A N Droevige Dagen SpreeKSraail £2 Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's iandsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den Zondag van Septuagesima Over levensverzekering 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Iedor boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. SB van den 3 tot den 10 Febr. sr. H. Blasius- - IT. Auskar. IR Ber- litïdo. Z. 4. H. Andries. H8 Joanna. m 5. - H« Agattia. - H. Bartholplius. - H. Alix. d 6. - II. Aniar.il. H8 Vodustus. H" Dorothea. w.l. H. Romwald. H. Chrysolius. H. Rykhard. - H. Theodorus. cl. 8. H. Jan van Matha H. Honoré. v. 0. H8 Apolonia. H. Ansberlus. Te dien tijde zeide Jezus de volgende gelijke nis tot zijne leerlingen Het rijk der hemelen is gelijk aan oen iieer des huizes, die in den vroegen morgen uitging om arbeiders voor zijn wijn gaard te huren. En als hij met de arbeiders was overeengekomen voor één tienling daags, zond hij hen naar zijn wijngaard. En omstreeks het derde uur ging hij uit en zag anderen op do markt ledig staan. En hij (zeide hun Gaat ook naar mijn wijngaard en iwat billijk is zal ik u geven. Zij dan gingen. Wederom ging hg uit omstreeks het zesde en het negende uur en deed eveneens. Omtrent het elfde uur ging hij uit en vond anderen staan en zeilo hun Waarom staat ge hier den geheelen dag ledigt? Zij zeiden hem Omdat niemand ons gehuurd heelt. Hij z-ide hun: Qaat ook gij naar mijnen wijngaard. Toen het nu avond was geworden, zeide den heer van den wijngaard tot zijnen rentmeester Roep de ar beiders er, geef hun het loon, te beginnen van den laatsten tot don eersten. En die van het elfde uur kwamen en ontvingen ieder een tienling. Toen echter ook de eel sten kwamen, dachten zij meer te zullen ontvangen doch ook zij kre- hebben, morden zij tegen den heer des huizes en zeiden Dezen, die het laatst zijn gekomen, hebbsn slechts één uur gearbeid en gij steltfhen gelijk met ons, die den last en de hitte van den dag'hebben gedragen. Maar hij antwoordde één hunner Vriend, ik doe u geen onrechtzijt gij niet voor een tienling met mij overeengekomen Neem dus het uwe en ga ik wil nu aan dezen, die het laatst gekomen is, evenveel geven, als aan u. Of staat het mij niet vrij met het mijne te doen wat ik verkies of ziet uw oog boos, om dat ik goed ben Zoo zullen de laatsten de eer sten en de eersten de laatsten zijn want velen zijn geroepen, maar weinigen uitveikoren.; Pi Pi Pi VOOR DES PAUS Vorige lijst fr. 472 50 E. II. Dilger, bestierder der Jongens- weezenschool, Yper 25.00 E. H. Feys,-'rustend Pastor, Yper 5 00 J. Herman,aYper 1.00 De Heeren Onderpastors van Yper 40 00 Onbekend 2.00 Pi ¥1 Pi Zendelingen Ziet gij daar ter kaaie dat koortsachtig leven, Dat vaarwel aan vrienden en magen dan geven Dat zuchten, die tranen, dat prangend gevoel, Die uitboezeming in het havengejoel Merkt gij het omarmen, het klagen en stenen, Dat grievende treuren, dat bittere weenen. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nrg DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) V Ziet ge, burger-commissaris, de boeren zeggen dat de Republikeinen bloed drinken om veel kracht te krijgen. Ik denk dat ik aan dien drank wel zal gewoon worden' maar dezen avond zou ik gaarne nog eens zuiver bier hebben. De verstandigste boer van Vlieregem is nog dwazer dan de domste ezel. Drink, Draevelinck, en zeg dan spoedig wat u tot mij doet komen, want een Republikein ver liest gauw zyn geduld. De bultenaar dronk eenige teugen, wreef dan met de handen over de borst en zegde vergenoegd Bloed of geen bloed, het smaakt aller best, burger-commissaris ik hoop dat het bij dat enkel pintje niet zal blijven. Wat zegde de burgeres Bruyninckx tot Van Ouders, van broeders, van zusters, van tién. Die hen nu misschien voor een' laatste maal zien Want daar ligt het schip reeds te wachten, te loeren, Dat Vlaanderens Zonen naar streken zal voeren, Waar heidnen nog zuchten in pijnlijken nood E11 zitten in schaduw van jammer en dood. Spijts hinder, ontbering en groole gevaren Zij willen, onz' helden, hun leven niet sparen. Zij gaan er vol vreugd en met christenen moed Het heil van de zielen hen 't land vluchten doet. De christne beschaving gaan zij ginder stichten En er met 't gcloove veel wondren verrichten. Zij scheiden van lmis en van 't dierbare strand E11 zijn zoo de zegen, de roem van ons land... Hoe maakt tocli uw offer en zegenrijk plegen De boozen afgunstig, [verbitterd, verlegen, Mits gij in uw doel en begeerten, gedacht Niets anders dan 't welzijn van 't menschdom betracht?— Pe helle, die is 't, die den haat zoo doet spreken En laster en smaad en bczwad'ring doet breken. De duisternis grijnst voor het licht van de zon En modder bevuilt zoo de heldere bron. Doch 't menschdom begroet christne helden, die wagen Hun leven om licht en beschaving te dragen Waar duisternis sedert zoo lange bestond En moord en verderf er tiaar heerschappij vond Eens .Jezus uw Meester, heeft ook zoo geleden, U, Helden, u huldigt ons België op heden V. H. 2* sip. 'sap, sa* sap. ja*; jap jjP. 'ja* "ja* Liefdadigheid Ik weet een lieflijk bloempje staan Dat uit der heemlen gaarde Naar hier gebracht werd en geplant Op onze treurige aarde. Waar't lieflijk groeit en bloeit Daar zijn de hoven blijde Zijn kleur is rein, zijn geur is zoet.i En 't bloeit elk jaargetijde. Maar 't heeft niet voor zijn liefst seizoen De blijde lent verkozen 't Bloeit op de[sneeuwThet,lielsLen als De grond ligt toegevrozen. Dan spreidt het liefst zijn kleur en geur Langs wegen en langs stegen Dan siert het mildst on3 tranendal Dan is 't lief bloempje een zegen. O vrienden, dat uw hert met mij Het winterbloempje roeme 't Is 't bloempje der Liefdadigheid 't Is 's Heeren lief'debloeme. Pi Pi SCHOOLPOLITIEK Reeds 28 jaren zijn de 1(^1 Kolieken aan 's lands bestuur en nog is de onderwijskwestie niet opgelost. Maar toch opgelost worden... moet zij. De aanstaande landsverkiezingen ui'en vooruit en vooral afgestreden worden op gebied der brandende schcöii-t kwestie. Wij verhopen,' neen, wij wil len de zekerheid hebben dat de ver- ui riep Raeveloos met eene'beweging van ongeduld. Indien ik nog eenen halven mi nuut op uw antwoord moet wachten duw ik uwen kop in uwen bult. Maak u niet kwaad, burger-commissa ris. Ik begin'mijne historie": Gij moet weten dat'er sedert eenige'dagen wonderlijke ^din- gen^in mijn hoofd 'gebeuren. [Om met de deur in huis te vallen, zal ik maar^kortaf zeggen dat ik'geerne generaal zoujworden in het leger der Republiek. Eene grove lachbui begroette deze woor den. De bultenaar, wiens klein, grijs oog, van den eenen Sansculot naar den anderen vloog, bemerkte dat zijn persoon de algemee- ne vrooüjkheid inde zaal begon op te wek ken. Hierdoor aangemoedigd,[vervolgde hij: Gij lacht, burgersDroeg de Fransche generaal, die over eenige jaren naar Antwer pen kwam, evenals ik, geen kasken op den rug Uwen hoed af, wanneer gij over gene raal Verrières spreekt riep Jaak, nadat hij eene halve pint bier door zijne keel gego ten had, en hij trok ruw Draevelinck's hoofddeksel af en slingerde het in eenen hoek der zaal. Daarna bromde bij De halve minuut waarover ikjgesproken heb, loopt ten einde, bult. kiezing ons, katholieken, de machlzal geven lot de oplossing te komen en het onderwijs le bcziten dat de ou ders voor hunne kinders ver an gen. Die edele onderwijsstrijd zal a' hel nöodige bijdragen om de politiek zui ver it e houden, vrij van persoonlijkhe den,' enkel eene po'iliek van princie pen. De onderwijsstrijd is de meest sym pathieke strijd die op politiek terrein kan gestreden woiden. Zulke po iliek staal hemelboog boven alle partijpoli tiek omdat zij het tot een heilige strijd brengt om gelijke rechten voor allen. Zulke politiek', zui ken strijd, zuïken weg volgen wij allen, kaïholieken, met de aanslaande verkiezingen, ter cere Gods en lot -welzijn van het duur! are vaderland. Schoolpolitiek si aai overal als biaid- punt op het programma, schoolstrijd is overal een strijd 0:11 leven of dooi t, im mers, van de school, van het onder wijs hangt af geluk of onheil, leven of dood van een volk. Schoolpolitiek heb ben geloovige christenen in het cog in alle landen; noemen wij; maar terloops Amerika en Engeland, óm de vrijheid; van christen onderwijs, o;n de zielen der kinderen te redden, Sehoolpo iliek voeren sedert lang sedert altijd de vrijmetselaars in het kwijnende Frankrijk, om van kindsgebeente af de jeugd te vergoddeloozen tot Schade en schande van het land. SelinolDoliliek voeren ook onze Nc- deriandsche Noorderburen. Katholie ken en geloovige christenen aldaar strijden immer voort voor onderwijs en school. Eer wij de schoolkwestie in België hespreken. Zien wij eens hce liet staat in Nederland. Gaan wij daar om ies opdat wij hardnekkig en geestdriftig hier ook den goeden strijd zouden 'mede strijden lot bate van het vólk; tot bewaring van het katholiek gou vernement, tot redding van de ziel van het kind. De Schoolpolitiek in Holland In 1848 schonk de grondwet aan de Nederlandsche katholieken eene schijnvrijheid... de vrijheid der fran sche revolutie die zooais La- a le zeg de iedereen de vrijheid gaf mitiionnarr, te worden. De katholieken mochten scholen op richten, onderwijs geven "mils de on-, derwij zers gediplomeerd waren maar alleen de officieel e scholen werden be taald uit de openbare kas. De liberalen die anders; altijd pie vrije concurrentie toepasten, deden het tegendeel in de onderwijskwestie: alles voor de openbare school, niets voor de vrije school De Katholieken verweten hun dé onrechtveerdigheid van dergelijke Han delwijs. Het liberale antwoord luidde Pieter ging voort Het is mogelijk dal ik nooit eenen hoed met pluimen op den kop, en eenen degen aan den broekband zal mogen dragen. In alle geval laat ik toch den moed niet zinkem Wat gebeurd is, kon nog gebeuren. Ik heb dus het voornemen gemaakt Republikein te worden, en Liva Bruyninckx heeft dat voor nemen goedgekeurd. Gij liegt 1 riep Raeveloos. Luister liever, burger-commissaris. De zen namiddag stond ik in onzen koeistal te roepen Vivat de Republiek Draeman kwam binaengesprongen en dreigde mij van zijne hoeve le jagen, indien ik dat nog durf de doen. Ik antwoordde dat ik niet meer bleef werken voor twee schellingen daags en riep weeral Vivat de Republiek Dan werd de kerel zoo kwaad dat hij mij vast greep en buiten de poort duwde. Ik vroeg hem niet terug te mogen komen, maar ging bij Liva Bruyninck, die altijd veel liefde voor mij had, en zegde haar wat ik voornemens was. Zij lachte mij uit, gelijk gij daar straks gedaan hebt, burger-commissaris, en zegde daarbij dat de generaals altijd in gevaar zijn doodgeschoten te worden. Ik zag nochtans van mijn voornemen niet af, en toen ik haar te kennen gaf dat ik niet bevreesd was voor de openbare schoten zijn onzijdig, toegankelijk voor iederéén, dat is de ware onzijdigheid, i\ Neen! weder'Toei den de 1 a kolie ken de officieete school kan alleen voor allen toegankelijk zijn wanneer al len er voldoening in vinden. De ojfici- eele scholen waarin er geen godsdienst onderwezen wordt, kunnen de katholie ken niet voldoen. De katholieken en de geloovige protestanten begonnen dan den strijd; van de ware vrijheid in het onderwijs tegen de liberale onzijdigheid. Aan het hoofd der schoolstrijdérs stonden Mgr Sehaepman en Dr Kuypcr. Be Hoi- landsclie bisschoppen nr.gaoden al'e ou ders aala een godsdienstig onderwijs voor hunne kinders le eischen. ,Dc strijd duurde lang maar men moest eindigen met de zegepraal. I11 1887, na de herziening der Grondwet, kregen de kaïholieken en de geloovige protestanten eene chiisfeiijke meerderheid in de Kamers, In 1888, herzag het eerste christelijk ministeriel de schoolwet en in 1889 reeds kreeg het bijzonder onderwijs toelagen nog niet veel, maar het beslaande grond- begin van alles aan de officieete -school te geven, was gebroken. Sedert het ministerie Kuvper is men altijd vooruitgegaan. Natuurlijk dat dit alles niet ging zonder tegenstrijd yan wegje iibcia.en, tsteji fin ongeioovig.eii. J11 Holland kwamen de vijanden voor den dag met dezelfde opwerpin gen als nu onze tegenstrevers in Bel gië. Zij zegden: «Al dat geld van de vrije scholen zal naar (le kloosters gaan om nieuwe, kloosters en kerken meê te bouwen. Alsof al de vrije sChc-4 len in handen waren van kloosterlin gen Dr Kuyper liet zich niet ontroeren. Ilij verleende aan bijzondere universi- leiten het recht wetenschappelijke gra den te verleen en. Zoo zal weldra-cene Katholieke Iloogesehool tot stand ko men. Er werd een einde gesteld aan de pretentie der liberalen van alleen alle verstand te bezitten. Het kabinet Borgesius bracht den leerplicht tot stand met de volkomene, vrijheid cles huisvaders, immers hij die verklaart bezwaar; te hebben telgen zeker onderwijs', wordt van de wet vrij gesteld; alleen degenen die moedwillig hun plicht verzuimen, worden door de wet getroffen, In Holland is daarbij ,uog cle mini mum jaarwedde van openbare en bij zondere onderwijzers wettelijk vastge steld. De Slaat kómt reeds tusschen in den bouw van bijzondere scholen eu geeft ook toelagen. Enkel dit laat te wensChen: de gemeenten zijn nog vrij Van voor de officieete; scholen zoovéél geld uit te geven ars zijl \yilden en daarin kunnen de katholieken geen den oorlog, sprak zij Pieter, vooraleer gij den grootea stap doet, moet gij raad vragen aan onzen nieuwen commissaris. Hij is uw dorpgenoot, en daar hij goedhartig is, «ai hij u vooruit helpen. Heeft zij waarlijk gezeid dat de commis saris goedhartig is vroeg Jaak met wilde blijdschap. Burger-commissaris, ik ben een recht zinnig mensch. Wanneer ik soms eens lieg is het om beterswil. Draevelinck, gij zijt een brave kerel 1 riep Raeveloos, terwijl hij Pieter zoo gewel dig bij den schouder greep dat de bulten aar eenen kreet van pijn uitte. Indien ik ond.er- vind dat gij waarheid gesproken hebt, zal Ik u onder mijne bescherming nemen en zorgen dat gij spoedig generaal zijt. De commissaris" Raeveloos is geen kwaad mensch, al aanzien de boeren van dit dorp hem voor eenen dui vel. Wanneer men hem niet tergt, is hij zacht als een lam. He', burger Lecroüte, de kruiken zijn ledig. Vlug in den kelder Wij drinken geheel den nacht op de gezond heid der Republiek en der burgeres, waarvart de nieuwe generaal Verrières gesproken heeft En bij ledigde in eens zijn volle glas. Concurrentie doen aan de gemeenlen; daarioin zoeken zij nu hel, middel om ook op dit gebied volkomene ge'ijks'ri ling te bekomen. Het feit is* dat er in Holland nog cluizcride. kinders in offi cieel e scholen zijn die de ouders zoo geern in de katholieke scholen zouden hebben. De schoolstrijd in Holland is daar bij nog ven vadcrlandsche strijd. De officieete school in Ho land wordt meer en meer eene'socialisiisehe school dooi den geest der onderwijzers uit olfici- eele normaalscholen gekomen met van langs om meer socialistische gedachten. Er is' onder de socialistische en lia f- socialistische onderwijzers eene bewe ging ontstaan voor ab oluut onzijdig;on derwerp, d.i. ook op| politiek gebied: dus, over geen koningschap eu geen vaderlandsliefde meer; in de schcol, liet droevig gevolg van die school politiek is clat de openbare schcol meer en meer aan de kinderen des volks overgelaten worclt die dan geheel on der socialistis'chen invloed komen. Eene bange toekdmst voorwaar en die wel de groote reden geeft waarom de hollandsche katholieken zoo hard nekkig den schoolstrijd voeren om ee ne radikale oplossing van de school kwestie le krijgen. Daarom werken zij uit al hunne krachten om in tie naaste verkiezing le zegepralen, zoo ja zullen zij eischen en verkrijgen de vol komene gelijkheid öp schoolgebied op dat liet kind des volks ook in de gods dienstige school opgevoed worde. Welke gelijkenis, niet waar, hict onzen belgischen school Holes t and Eene ware levensverzekering is dus zulk eene die voor beide partijen kans van verlies en van winst aanbiedt. Eene goede levensverzekering zal! dan zulk eene zijn waar de kansen van verlies en van winst legen elkander opwegen, maar met eenig voordeel voor den verzekeraar, die er 'recht foe heeft om zijn werk, en ook dm Jt gevaar; van verlies waarin hij zich dadelijk stelt. Vraagt men mij nu: Waar moet ik mij begeven om JPol te vinden ten einde met hem eene le vensverzekering aan le gaan Ik antwoordDie Pol is. liier geen enkele persbon, 't is eene inrichting, eene maatschappij die handelt even ais maatschappijen van verzekering tegen brand even als de lijfrentkas, zieken-, gilden, herverzekeringskas, enz. Vooreerst hebt ge de Levensverze- kcriugskas in ons land door de wet inge steld en bij de Spaar- en Lijfrentkas gevoegd; even ais deze is zij inge licht 01 der waarlrorg van den Slaat. Zijt ge van gedacht u te verzeker ren, wendt u clan naar een pöstbureel De andere Sansculotten grepen insgelijks naar den bierpot, en het geraas, geschreeuw en gezang dat Draevelinck gehoord had, toen hij aan de poort van het klooster stond te luisteren, begon opnieuw. De commissaris vooral was uitgelaten. Hij hief met woeste stem de Marseillaise aan, en maakte, on der het zingen, zulke geweldige gebaren, dat hij elk oogenblik dreigde van zijnen stoel te vallen. Middelerwijl werd er gedurig opnieuw ge schonken en gedronken. Eindelijk hield Raeveloos op met zingen. Hij greep Draevelinck andermaal vrij onzacht bij den schouder en riep Generaal Verrières, nu is het uwe beurt. Wij zijn vermoeid. Ik heb altijd gehoord dat gij zoo goed kunt zingen. Uw kluchtigste lied, hoort gij Anders zal uw bult het be zuren li Pieter stond recht, dronk eene teug en ;riep dan Burger-commissaris, gij bewijst mij veel c*r met te zeggen dat ik goed kan zingen Welnu om het deftig gezelschap, waarin ik mij bevind, eens hartelijk te doen lachen, zal ik het liedekenzingen vanJan en Katrien Gu zult daaruit leeren dat een jongen, die of naar een agentschap van den na.io- rafen bank. Men geeft er kosteloos at. de noodige inlichtingen over de zaak en men zal ude voorwaarden bootleg gen naarwclke de Verzekering, kas met n eene overeenkomst wil treffen. Die voorwaarden zijn gereed jpgeniankb zij; zijn gelijk voor alle man,, voor rijke eigenaars, welstellende burgers of een voudige werklieden. Dat is de tarief der Levens verzeker irgskias. Zijt ge bijvoor beeld 40 jaar oud, en gezond, hetgeen ge door een getuigschrift van den geneesheer moet bewijzen, dan zal men u bij voorbeeld zeggen mits 10 frs. 's jaars Ie sfonen tof. dal ge 65 jaar oud zijt, dan betaalt de kas aair uwe erfgenamen bij uw overlijden, vroeg" of taal, al ware het 'daags 11a de betaling der eerste 10 fr, eene som van 318,30 fr.maar wilt gij, ook dat de som betaald worde als ge 65 jaar oud geworden zijt, dan wil de kas aan u of aan uwe erfgenamenu-aar 265, 54 fr. betalen. Komt ge overeen om 100 fr. 's jaars! te betalen, dan zat de kas in beide gevallen eene lOmaal groot ere som uitkeeren, 't is te zeggen, 3133 fr. of 2655,40 fr. Men kan ook eene levensverzeke ring aangaan bij eene der; talrijke maat schappijen die in liet land werkzaam: zijn. Deze maatschappijen hebben hunt ne agenten die het land doorloop en eu ook gaarne kosteloos alle noodige in lichtingen verschaffen cn Kunne gereed gemaaide voorwaarden uiteen doen. Natuurlijk zullen die agenten hun ne maatschappij als de zéKerste aans prijzen en hare voorwaarden ais de voordeeligsle ophemelen; 't is maar recht dat zij het doen, zij worden er immers goed voor betaald. Maar ge moet daarom niet al gelooven waf zijj u zeggen; anders zoudt ge wellicht aannemen dat limine maatschappij gen du rig schade doet en maar opgericht is tot enkel; voordeel van de menscjren. En nogians, niets is min waar. Dc Levensverzekeringskas vgn den Staat is ingesteld lot algemeen nut zonder; inzicht van winsten te doen .maar die maatschappijen zijn eerst en -vooiaf in-, gericht öm winsten aan hunne aanderi- hebbers te verschaffendie winsten en den loon aan de agenten betaald, wor den natuurlijk den verzekerden aange rekend en door hem betaald. Ik wil niet zeggen dat zulks! ten onrechte is; malar als die winsten van eerst af te hoog berekend zijn, ais die Iconen overdreven zijn, dan vergrooten zij merkelijk de kans van verlies langs den kant van den verzekerden. Bemerkt nu ook hoeveel aankondi gingen in de gazetten voorkomen we gens zulke maatschappijen. Voordee- ligste voorwaarden; nien vraagt agenten; goede loon en; dat jfö. telkens de slotsom van het ajrtikel. Denk nu niet, vriend lezer, dat ik dc levensverzekering wil afkeuren en 'er u van afhouden integendeel, in haar gaat trouwen, aan zijne toekomende vrouw niette veel mag beloven. Gij moet weten burgers, dat vrouwen wonderlijke schepse len zijn. Begin schreeuwde Jaak. De bultenaar wreef met de banden het voorhoofd en zegde dan Kameraden, in het eerste koepiet is het Jan die spreekt. Daarna begon hij met tamelijk valsche en jammerende stem te zingen Katrien, uw beeld staat vóór mijn geest, Met zijnen fijnen, ranken leest 't Ontneemt mij lust tot spijs en drank En maakt mijn zinnen' dwaas en krank. Genees, o lieve mijne smart, En geef mij toch uw hand en hart Dan is geen heil gelijk aan 't mijn "k Verlang zoozeer uw man te zijn. Hier zweeg Draevelinck om zijne keel te ververschen. De Republikeinen klapten in de handen en de commissaris gebood Tweede koepiet, generaal Hier is het Katrien die spreekt, riep de bultenaar. Enkel de laatste woorden zijn van Jan. En hij ging voort Wordt voortgezet. 1 111 iir'Tff gtJU lcLtwr ocu tienling. En na dia* onlvangAïi ta •Jf. ;Jc

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1