Droevige Dagen SpreeKdiaad SS PROTESTBETOOGi NG Stadsnieuws Op Zaterdag 17 Februari 1912 5 centiemen 't blad 47e jaar. Talmer* 2398 Te trekken bij den Uitgever, 7* 50, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den Zondag van Quinquagesima m m te an 01 n *5 in m, VOOR DEIS PAUS ter eere der Missionarissen Schikkingen voor den Vasten Het is lijd Koninklijke Fanfare 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr, i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. van den 17 tot den 24 Febr. e. 17. H Sylvanus. H Flaviaan. H. Faustinas. H. Theodulus. Z. 18. H. Simeon. m. 19. H. Gabyn. H. Mansuetus. H. Bonifacius. H. Coenraad. d. 20. H. Eleutheris. to. 21. H. Severianus. Z Pepin van Lan dau. Asschenwoensdag. d. 22 H. Margarita van Cortona. St-Pie- tersstoel te Antiochiën. v. 23. S. Pieter Damiaan. H= Martha H" Romania. H° Wilburg. fg ie* m ¥i Te dien tyde nam Jezus de twaalven bij zich en zeide tot hen Zie, we gaan op naar Jeruza lem, en voltrokken zal worden aan den Men- sehenzoon alles wat door de profeten geschreven staat. Want HU zal opgeleverd worden aau de heidenen, en bespot en mishandeld en bespogen worden. En men zal Hem geeselen en ter dood brengen, en ten derde dage zal Hy verrijzen. En zij begrepen niets daarvan, en dit woord bleef voor hen verborgen, en ze verstonden niet wat gezegd werd. Toen bij nu Jerieho naderde, zat daar zeker blinde aan den weg te bedelen. En bü bet booren van de voorbijgaande menigte vroeg bij wat dit was. Nu gaf men hem te kennen, dat Jezus van Nazareth voorbijkwam. En hij riep lu de -. Jezus, Zoon van David, ontferm U mijner. Doch Jezus stond stil en beval, hem bij zich te breugen. Toen by nu genaderd was. ondervroeg Hij hem en zeideWat wenscht ge dat Ik u doe Hij zeide Heer, dat ik u zien moge En Jezus zeide hem Zie weder uw geloof heeft u gered. En tarstondzag h j weder, en hij volgde Hem en verheeriykte God. En al het volk zag het, en gaf Gode lof. Vorige lijst fr. 545.50 Onbekend, tiit Vlamertinghe 20.00 Onbekend 3 00 *5 M Wl m 16 te W m Christen Vlaamsch Verbond, Yper Maandag 19 Februari aanstaande om 5 1/2 ure 's avonds IN 'T KATHOLIEK VOLKSHUIS Sprekers Monseigneur ROELENS. Z. Eerw. Pater DECLERCQ. Z. Eerw. Pater VERMEERSCH. M. DEMUNNYNCK, uit Gent. Alwie Katholiek is, naar 't Volkshuis. VRIJEN INGANG. Kinderen worden niet aanveerd. Ge nummerde kaarten aan 1 fr. zijn te ver krijgen den Zondag 18en van 11 ure voor middag tot 12 1/2 ure in den Katholieken Kring, en den Maandag bij Mr Tyberghein- Praeys, in de Hondstraat en aan de deur der zaal. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nri 1 (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) V Wel poogde hij zich gerust te stellen bij de gedachte dat Goeyman daar was om de komst der Republikeinen te verwittigen doch de brave boerenknecht oordeelde dat twee mannen meer werk kunnen verrichten dan één, en besloot het klooster te verlaten, indien hij het kon doen zonder argwaan bij de overgeblevene Sansculotten te verwekken. Hij keek goed iu de ronde en zag dat de meeste leden van het gezelschap sliepen en de overigen zoozeer bedronken waren, dat zij geen besef konden hebben van wat er in de zaal gebeurde. Zoo stil het hem mogelijk was, verliet hij zijne plaats en eenige stonden later was hij op straat. Het was zoo donker dat iemand, die het scherpste gezicht had, nog geene tien stappen verre had kunnen zien. Ingevolge bijzondere macht, welke Wij van den H. Stoel ontvangen hebben, ver gunnen Wij, gedurende den aanstaanden Vasten, de volgende dispensatiën of toe latingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken, alsook afgesmolten vet, op al de dagen van den Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asschen-Woensdag en Goeden-Vrijdag. Djgenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatie en zulks moeten zij ook onder houden op de andere vastendagen vaa het jaar. Op al de dagen vaa den Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het be reiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper (2 Maart) en den Zaterdag der Goede-Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags vleesch eten, te weten in den voornaamsten maaltijd en niet in de collatie; en dit geldt ook voor vleeschsap en jeugd. IV. Het is verbodc-n, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten in een en denzelfden maaltijd, niet alleen op de dagen van den veertigdaagschen Yasten, de Zondagen medebegrepen, maar ook op alle andere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht drie maal te lezen den On\e Vader en den Wees gegroet, en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw, iederen dag dat men zal gebruik maken van de bovengemelde dispensatie van vleesch te eten. Men zal zich nochtans van deze verplichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne godvruchtig heid, in den offerblok van den Yasten te storten. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen,kinderen en dienst boden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar,uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Het gebruik van eieren is hun toegestaan alle dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk, de gendarmen, de douaniers en de stadspolitie agenten in werkelijken dienst zijnde, de boschwachters, dezen die in dienst zijn op de treinen van ijzerenweg en tram, of werk zaam laugs de baan aan telegraaf en telephoonstelsel, alsook de briefdragers, de bedienden der accijsen in werkzaamheid en de schippers. Wij vergunnen dezelfde toelating 1° aan degenen die, tijdens de krijgsoefeningen of in andere gevallen van dien aard,die soldaten herbergeö of voeden. 2° Aan de arbeiders die in smeltovens, bij de ovens van glasblazerijen, in mijnen en steengroeven werkzaam zijn. VII. Wy meenen aan de geloovigen van ons Bisdom wederom te moeten herinneren Ik hoor hen brabbelen, zegde Draeve- linck tot zichzelven. Groote God, zij gaan den weg op, die naar de kerk leidt. Ik moet trachten hen op eene andere baan te krijgen». Daarop liep hij uit al zijne krachten voort en was weldra zoo dicht bij de Republikei nen, dat hij hunne gestalte over en weer zag waggelen. Nu zette hij de handen trechtervormig aan den mond, gaf een gansch vreemden toon aan zijne stem en riep «Jaak Raeveloos, gijzijt de grootste schelm, die ooit den voet in ons dorp gezet heeft Daarna liep hij eenige stappen achteruit. Wie zijt gij, schurk fbulderde de com missaris. Indien gij wilt weten wie ik ben, kom dan tot hier riep Pieter weder. Nu volgde er geen antwoord, maar eenige oogenblikken later zag de bultenaar de twee kerels naderen. Draevelinck bleef echter op zijne plaats niet, doch liep een zijstraatje in. Na eene minuut bleef hij opnieuw staan, uitte eenen schaterlach en schreeuwde «Jaak Raeveloos, gij komt niet! Gij zijt benauwd Lafaard Ik meende dat gij meer moed bezat. Bevreesd zijn voor eenen ouden boer, foei I dat de Vastendagen, buiten den veertig daagschen Vasten, zija de Wo?nsdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper; de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór Onze- Lieve-Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstdag en dan nog, dat het op al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en de Besnijde nis O. H. (1 Januari), als deze feestdagen op eenen Vrijdag vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge bijzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermaal daags, op Sint Marcusdag en de drie Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vasten van toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermaal daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. IX. Aan alle pastors en biechtvaders staan wij de macht toe, van den vasten en het vleeschderven, 't zij ten volle 't zij ten deele, te ontslaan, ofwel deze verplichtingen in andere godsdienstige werken te veran deren, op voorwaarde dat de aanvraag op eenige goede reden steune, en niet enkel voorkome uit vrees der christelijke verster ving. Deze toelating kan slechts voor den termijn van één jaar gegeven worden. Zieke en weeke lieden zullen hunne han delwijze schikken volgens de voorschriften van een gewetensvollen geneesheer. X. Ten einde te voldoen aan het verlan gen van den Heiligen Vader, moeten Wij de geloovigen, die van deze toelatingen zouden gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor andere goede werken te doen, en bijzonder lijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhouden. t?f sflP. sflP Sal ié# is# 5# s# S# s# Het is tijd met voorzichtigheid en vast beradenheid de werking te beginnen. Het is tijd met stil, taai en rusteloos werken den strijd aan te gaan, voor de zege praal van de Katholieke Partij. Ja, het is tijd Wij meenen wel dat het Uitvoerend Co- miteit van den Katholieken Bond Bedert tijd van hier zich bezig hield met don po li tieken toestand en met de aanstaande verkiezing. Wij durven verhopen dat eenige noodigo voorbereidende werking is afgemaakt ge weest door Bureel en Comiteit, en dat alles gauw in orde zal zijn voor eene Algemeene Raadsvergadering van de afgeveerdigden... voor een POLL Een poll Ja Over twee jaar, op de laatste algemeene Raadsvergadering voor de aanduiding van de kandidaten, hebben de algemeene raads leden klaar en duidelijk hun wensch hun eisch uitgedrukt in het toekomende een regelmatige poll te hebben. De raadsleden drukten eenvoudiglijk den «Ellendeling! uw laatste uur is geslagen!» huilde de commissaris. Ik denk langer te leven dan gij, want volk van uwe soort verwart spoedig in het dorp Nu volgde een vloed van krankende fran- sche woorden. Het is de andere Sansculot, die nu den heer begint te spelen, dacht de knecht en hij toonde hoe verre hij in de taal der Repu bliek gevorderd was, door te roepen Sansculotcochon ours brigand Thans bulderden de twee Jacobijnen te gelijk, en het geluid hunner stem verwittig de den bultenaar dat zijne beide vijanden reeds dicht bij hem waren. Draevelinck liep andermaal wat verder. Vagebond, gij durft niet blijven staan riep Jaak. Vagebonden, hij durft niet komen waar ik ben, klonk het antwoord van Pieter. Ik wacht u aan dezen boom, om u tegen el kander dood te slaan. Daar zag de knecht twee vlammekens flik keren en oogenblikkelijk daarna klonken twee pistoolschoten. De bultenaar werd ech ter niet getroffen. wensch en d< n eisch uit van al de katholieke kiezers van heel het arrondissement. Alsdan ook heeft de Voorzitter van den Katholieken Bond vast en stellig het toe stemmend ja-woord gegeven. Geen een van de katholieke raadsleden heeft dat vergeten. Geen een ook is in die kwestie veranderd van gedacht wel integendeel, de gedachten zijn nog versterktwij begeeren, wij willen een regelmatigen poll De achtbare heer Voorzitter heeft ook het gegeven ja-woord niet ingetrokken. Wij meenen daarbij te mogen besluiten uit menige ontvaugene briefmaren dat het Uitvoerend Comiteit de kwestie van den poll bepaald vastgesteld heelt voor de toekomst. De Algemeene Raad, het is te zeggen de algemeene vergadering van londsraadsleden en afgeveerdigden van heel het arrondisse ment heeft zijn woord te zeggen... een over wegend woord I Dit woord eens uitgesproken blijft er het Uitvoerend Comiteit over de beslissing van den Algemeenen Raad uit te voeren. Het woord van de raadsleden en afgeveer digden uit al de gemeenten van het arron dissement is de wensch, is de wil van a! de katholieke kiezers. Het woord van de raads'eden en afgeveer digden is de uitspraak van de algemeene katholieke gedachten en verlangens waarvan eerst en vooral moet rekening gehouden worden. Da Katholieke Bond heeft zijne stand- regels. Ons dunkens voor het inrichten van een regelmatigen poll die aan eikendeen vol doening geeft, die zal de sterkte uitmaken van de katholieke toekomst moeten som mige artikelen van die standregels wijzigin gen ondergaan. En nog eens om die wijzigingen aan de standregels toe te brengen moet den Alge meenen Raad geraadpleegd worden. De standregelen moeten gewijzigd worden volgens de aanduidingen van den Alge meenen Raad d. i. van de algemeene ver gadering van raadsleden en afgeveerdigden. Als te veranderen standregelen stippen wij aan art. 10 en art. 11. Art. 10. Het uitvoerend Comiteit ia belast met dp kandidaten en plaatsvervan gers op te zoeken voor de Wetgevende Kamers en ze voor te dragen aan den Alge meenen Raad die beslist over den keus en da orde van voorstelling der kandidaten. Art. 11. De kiezers, die deel maken van den Bond, mogen aan het Bureel kan didaten volgens hunnen keus en de orde der kandidaten voorstellen zij zullen hunne voorstellen geteekend door honderd kiezers doen geworden aan den Voorzitter, twee maanden vóór de kiezing. Het Bureel zal deze voorstellen, alsmede deze van het Uitvoerend Comiteit onderwerpen aan den Algemeenen Raad, die beslist ten minste zes weken vóór de kiezing. Art. 5 der standregels zegt welke de leden zijn van den Algemeenen Raad leden van rechtswege, leden afgeveerdigden benoemd door de plaatselijke comiteiten. Welnu, die gleden zijn het, in wie de Aan die wapens had ik nog niet ge dacht, morde Draevelinck. Wanneer ik nog eens tot hen spreek, moet ik mij achter eenen boom verschuilen om hun antwoord af te wachten. Waar zijt gij nu hoorde hij Raeveloos roepen. Hier, leelijke Jacobijn, die uwen vader van verdriet deed sterven, antwoordde Pieter. Andermaal weerklonk een pistoolschot. De knecht, die achter eenen boom was ge gaan, uitte een schetterend gelach. Zijt gij nu nog niet dood, eerlooze laste raar schreeuwde Jaak. Uwe kogels kunnen door mijnvel niet!» riep de bultenaar. Gij zoudt beter doen hier te komen, indien gij tegen mij wilt vechten. Maar gij zijt bevreesd, nietwaar, boef 1 Indien gij bleef staan, zouden wij de ge legenheid hebben u te verpletteren. Ik sta hier bij de beek waar Edward Draeman u over veertien dagen in leerde zwemmen. Kerel, ik zal u achterhalen, al vluchttet gij naar de hel. katholieke kiezers hun betrouwen stellen, die voor last hebben de kandidaten aan te duiden voor dewelke dan alle katholieke kiezers als één man kunnen stemmen. Volgens Art. 10 is het eerst en vooral het Uitvoerend Comiteit dat van rechtswege de kandidaten opzoekt en voordraagt ter goed keuring van den Algemeenen Raad.. Dit nog daargelaten dat dit recht niet eerst en vooral aan het Uitvoerend Comiteit maar aan den Algemeenen Raad moet toebehooron ...indien men Art 10 zoo verstaat dat het Uitvoerend Comiteit de lijst der kandidaten vaststelt en daarna in Alge meene Raadvergadering na eenige woor denwisselingen en opmerkingen bij hand geklap doet aauveerden... dan moet men bekennen dat zulke manier van werken niet ernstig is, maar schadelijk voor de partij. Hoe gemakkelijk wordt \ulke kandidaten lijst in het uitvoerend Comiteit opgedrongen door een kleine groepsoms door een enkel persoon. Ons inziens, indian de standregelen dit recht aan Uitvoerend Comiteit blijven toe kennen, dan zou het enkel mogen zijn ten minste op volgende wijze het uivoerend Comiteit zou bv. driemaal zooveel namen voordragen als er kandidaten en plaatsver vangers noodig zijn. Onder al die voorge stelde namen zouden de raadsleden en af'ge veerdigde kiezers bij geheime stemming die drager zou niet alleen op den keus, maar ook op de volgorde van voorstelling der kandidaten. Zulke of soortgelijke wijziging aan Art. 10 zou geenszins beletten dat er ook van rechtswege voorstellingen gedaan worden volgens Art 11 door groepen kiezers (raads leden of te niet als/liet maar bondsleden zijn). Dit recht aan voorstellingen te doen erkennen wij eerst aan de raadsleden en afgeveerdigden die spreken in naam van het katholieke kiezerskorps. Alle voorgestelde namen, gelijk door wie, zouden op gelijke wet bij voorbeeld vol gens alphabetische orde dan de stemming van den poll onderworpen zijn voor hetgeen het getal der noodige onderteekenaars van voorstellingslijsten betreft dit kan er wel licht nog door; wat het tijdstip van voorstel ler betreft ware het misschien beter te zetten ten minste twee maanden voor de kiezing wat de tijd der raadsbeslissing betreft, is zes weken voor de kiezing mogelijk wat laat. Dit zijn looze gedachten welke wij ons toelaten mee te deelen ten bate van de Ka tholieke Partij met den wensch er bij dat eene allernaaste Algemeene Raadsvergade ring hierover beslisse en een regelmatige poll voorstelle. sflftsflP. s# fi# s# Iff. 3# s# Het jaarlijksch muziekfeest, door de Ko ninklijke Fanfare, hare eere en werkende leden aangeboden, heeft Zondag laatst een buitengewonen bijval bekomen heerschap- Voor de hel zal ik mij wel wachten maar gij, gij zult erin vallen, indien gij u niet bekeert. Nu riepen Raeveloos en de gendarm we der niets meer, doch Pieter hoorde aan het gerucht hunner voetstappen dat zij afkwa men. De zaak gaat allerbest vooruit, dacht de knecht, Nog een eindje verder dan ben ik er. Weder liep hij voort totdat hij eindelijk met zijnen voet op eene breede plank trapte. Hier ligt de boomgaard van Lieven Houtman, zegde hij tot zichzelven. Hij is omgeven door eenen wal, die zoo diep is, dat geen man er kan uitkijken, en staat vol water. Kon ik er de Sansculotten op krijgen! Heilige Petrus, lieve patroon, steek, als het u belieft, ook een handje toe I Voorzichtig ging hij over de plank, die als brug over den wal lag, zette zich daarna ach ter eenen boom en riep Raeveloos, landverrader, kerkvervolger, waar blijft gij 1 Ik sta op den boomgaard van Lieven Houtman. Indien er nog een weinig moed in uw lijf is, kom dan hier. Zeer dicht in zijne nabijheid antwoordde de stem van Jaak, thans op tnin beroesten pen, burgers, werklieden waren talrijk opge komen om van de verscheidene nummers van den spelwijzer te genieten en te waar- deeren. Reeds om 7 1/2 ure scheen de Iwein»zaal herschapen iu een bloemenkorf, vol geur en leven het blanke leliekleed en de blozen de rozetoog, bij de hemelblauwe en bonte kleurscbakeeringen van den vrouwenpraal vermengd, het heldere gaslicht dat weer kaatste op de sneeuwwitte muren en lachen de wezens en dat menig kleinood schitteren deed, het gezwets, gejoel en gewemel, dat alles strengelde samen tot eene machtige eenheid, bij wier kleur- en gourenpracht de levendigste bloementuil slechts eene dood- sche schaduw was. Dank zij het vernuftig en onverschrokken durven van den heer L.Arschodt, bestierder der maatschappij, bevatte den spelwijzer voor allen iets nieuws. Beide deelen van het avondfeest werden plechtig geopend door een muziekstuk: In het voordragen van Marche Militaire Francaise van C. Saint-Saëns en de fantizie op L'Arlésienne van G. Bizet, hebben de leden der K. F. bewezen vee) nut te trekken uit het kundig bestuur van den heer L. Arschodt, om met hem van lang3 om meer te streven naar hun oorbeeld de kunst. De kunstzaugeres Mevr.Arschodt.laureaat der Koninklijke Muziekschool van Gent, wist, door hare zoetluidende en gekunstelde stem, hare klare en gevoelige uitspraak en haar verheven toonkundig besef, aller goed keuring en bewondering te oogsten: Reviens! van O. Roels, Wiegelied en Mieleke van J Opsomer en hare alleenzangen in Gallia vielen allerbest in den smaak der toehoor ders. Het viertal Gentsche bas-violen, iets wat hier zelden te bewonderen yalt, heelt gevoe lig zijne kunststukken vertolkt Pensee Elégiaque van J. De Swert en Invocation van O. Roels, dank zij hunne rijke toon- schakeering, waren als engelenkoren die zweefden door de zaal. Treurzang door den heer L. Arschodt, ter nagedachtenis van zaliger heer Callewaert,gemaakt, werd dooi den heer Moeremans,zoo treurig als kundig gespeeld 't Was als de weeklacht eener ziel dis smeekt om gebeden... Gij allen die hem gekend en gewaardeerd hebt, vergeet hem niet Ook de Oude Kerstliederen door een vijftigtal leerlingen der St Michielschool zoo zuiver en kinderlijk weergegeven verdienen aller lof zij bewezen dat bij onze christene voorouders de godsdienstzangen hoog in eere werden gehouden. De luidruchtigste toejuichingen nogtans werden algemeen gegund aan het gemengd koor Gallia en de Yper-Cantate. Gallia dat grootsche kunstgewrocht van Gounod, die vierstemmige zang met zijne zoetluidende droomerijen en machtige sa- menzangen, werd met juistheid en zwier vertolkt... Daar liet de kunstzaugeres al de pracht en kracht van haar gordelgeluid doorstralen Zoo de meeuw fladdert boven de bruischende baren der zee, zoo zweefde haar stemme boven de macht van het dreu nend eindkoor. De Yper-Cantate in volkstrant getoonzet door Oscar Roels naar een dicht van den toon, een bewijs dat de versche lucht Raeve loos gedeeltelijk nuchter gemaakt had Ha gij zijt daar, brigand Dan zult ge ons niet ontsnappen. Leeft gij binnen een half uur nog, dan wil ik mijnen titel verlie zen van commissaris van het kanton Vliere- gem. Spottend riep de bultenaar Jongens, wanneer gij over de brug gaat, moet gij u goed recht houden. In den wal vallen zou verdrinken heeten en ik geloof dat uwe rekening op dit oogenblik te zwaar is om schielijk voor den grooten Rechter te verschijnen. Daarna liep hij tot in het midden van den boomgaard. Gedurende eenige oogenblikken hoorde hij de voetstappen der Republikeinen op de brug weerklinken. Vervolgens werd alles stil. Zijt gij er over fKomt maar vooruit tot in het midden van den boomgaard, ik sta hier alleen tegenover twee vijanden. Welaan, toon dan eindelijk, door stil te staan, dat gij geen bange luimel zijt! riep Raeveloos. vl _j_ Wordt yoerJg&eL I S üfeüfe DIT IS NIEUWSBLAD Til YPEF EN OMMELANDS S». DOOR HONORÉ STA ES

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1