SpreeKiiraafl 52 EN OMME Droevige Dagen Stadsnieuws Op Zaterdag 9 Maart 1912 5 centiemen 't blad Tal merk 2401 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaar$ Dagklapper van den 9 tot den 1(5 Maart Evangelie van den S Zondag van den Vasten Over Levensverzekering 'IM Frankrijk Ferzië Engeland China Tripolilanië Luxemburg Plechtige Communie De Algemeene Vergadering 47e jaar. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, uovenal, God getrouwe ik wezen zal ps -fs p? if\ if\ PK P*'- P* P*. P~' if'. OA' VERSCHliLIGHEIÜ fg -fes -p» -pipi: ps $3 -pt Iff *t Q 3? 0 M sit 20. 20. 20. 20- '20. 20. van den Katholieken Bond van 't arrondissement Yper op Zaterdag 9 Maart HMHHM ssebóhb"*.* 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt *s Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen *t blad is "t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. 9 HB Francisea van Rome.- H. Gregoris. Z 10 He Catharina van Balogne. De 40 martelaars te Sebasie. H. Hymelyn. <1 H. Heraelius. H. Sophronius. - H« Cath'arlna van Bonoi iën - H« Rosina. - H. Firmin. n (l H. Gregoris de Groote. w i3.— H. Macedonius. He Euj hras'e He Christina. (L De 47 martelaars te Rome. - H8 Machthild- v 15 h. Longinas. H. Zaebanas Te dien tijde dreef Jezus eens eon duivel uit en wet een stommen. Toen nu de duivel was uit gedreven, sprak de stomme, en de scharen ston den verwonderd. Poch ©enigen hunner zeulen door Beëlzebub, het hoofd der duivelen, drijft Hii do duivelen uit. Maar anderen om Hem op de proef te stellen, vroegen van Hem oen teelten uit den hemel. Hij echter kende hunne gedach ten en zeide hun Alle koninkrijk dat tegen zich zelf verdeeld is zal verwoest worden, en het é.ene huis zal op het andere vallen. Maar als oo.t de satan te»en zicbzelven verdeeld is, hoe zal zijn koninkrijk stand houden? Want ge zegt, dat lk door Beëlzebub de duivelen uitdrijf. Indien ik echter door Beëlzebub de duivelen door wien drliven uwe zonen ze uitDaarom zullen dezen uwe rechters zijn Maar als Ik door den vinger Gods de duivelen uitdrijf, dan is ook het koninkrijk Gods onder u gekomen. Wanneer de sterke in volle wapenrusting zyn eigen erf bewaakt, dan is sl wat hu bezit in veiligheid. Maar wanneer een sterkere dap by hem over valt en overwint, dan ontneemt hem deze zijne wapenrusting, waarop hij vertrouwde, en ver- deeR zijnen buit. Wie niet met My w, m tegen Mij en wie niet met Mij vergadert, verstrooit. Wanneer de onreine geest van den menseh 1uit gaat, zwerft hij om door waterlooze plaatsen en zoekt naar rust. En als hij dia met vindt, zegt hy lk zal terugkeeren naar myn huis dat ik ver laten heb. En hij komt on vindt het gereinigd en versierd. Dan gaat hy heen, en neemt zeven andere geesten met zich, boozer dan bij. en ze komen binnen en gaan er wonen en het ^at^te van dien meuscli wordt erger dan het ®®rste. Terwijl Hij dit nu zeide. verhief zelcere^vrouw uit de schare hare stem, en zeide tot Hern ^alig da schoot die U gedragen heeft, en de borsten die Gy gezogen hebt. Maar Hij zeide Zalig vo°r- waar die liet woord Gods hooren en onderhouden. Wij hebben reeds gezegd en kunnen het niet genoeg herhalen, dat de wetgevende verkiezingen die den 2n Juni van het. Ino pende jaar moeten plaats hebben, van het uiterste gewicht zullen zijn voor de toekomst van ons vaderland. Inderdaad, van den uitclag^ dier verkie zingen zal 't afhangen of België voortdurend in vrede en verdraagzaamheid, den weg van vooruitgang en voorspoed zal opgaan, of oe godsdienst- en gewetensvrijheid der belgi sche katholieken zal geëerbiedigd en be schermd worden ofwel of ons land, naar het voorbeeld van het ongelukkig Frankrijk, oe prooi zal worden van gewetenlooze gods diensthaters, die de katholieke scholen zullen sluiten, de kloosterlingen verjagen, Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nr 14 DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) VI 0 Ik wensch u nog vele levensjaren, burger van Hoecke. Ook zal het mijne schuld niet zijn indien gij uit dit dorp moet vertrekken. Ik hoop dat gij redelijk genoeg zult zijn om mijne zending niet moeilijk te maken. Middelerwijl was de zielenherder met de Sansculotten in eene voorkamer der pastorij getreden. Hier bood hij hun eeneu stoel aan, en toen allen gezeten waren, sprak hij Burgers, mag ik de reden van uw be zoek kennen Spreek Fransch, bromde Lessonnat. De geestelijke bezag den brigadier be daard. en herhaalde zijne vraag in de Fran- sche taal. Nu kuchte de commissaris, en declameer den daarna de bisschoppen en priesters vervolgen, hun hrood ontnemen aan de ambtenaars die het nog durven wagen naar de kerk te gaan. Onmogelijk is het te beweren dat onze tegenstrevers, moesten zij aan 't bewind komen, hunne fratiFChe vrienden en lnge- broêrs niet zouden navolgen. De schooloor- log van 1879 tot 1884 ligt nog to verseh in hot geheugen omdaaraan te kunnen twijfelen. Daarenboven heeft de houding van lib;-ralen en socialisten tegenover het ontwerp van nieuwe schoolwet, dat niet anders was dan dejerkenning van;, het recht en de vrijheid der katholieke huisvaders, genoc-g getoond met welke inzichten die beide vijandelijke partijen bezield zijn. Groot is dus het gevaar dat van ons vader laad moet afgekeerd worden en dat alleenlijk kan verwijderd worden door de innigste eendracht en de ieverigste samenwerking van alle katholieken. Wij zeggen alle katholieken, om to doen verstaan dat niemand van dien dringenden plicht is ontslagen. De werking voor de katholieke zegepraal moet van heden af be ginnen en allen, van klein tot groot moeten er aan medewerken. Maar... zeggen sommige ffauwhartige of gemakzuchtige katholieken, als ik nu vast besloten ben voor de katholieke kandidaten te stemmen, i3 dat niot voldoende Waarom moet ik mij al dat geharrewar aantrekken Ik bemoei mij immers met geen politiek Zijne stem verzekeren aan de katholieke kandidaten is al iets. Voor een twijfelaar zou 't zelfs al veel zijn, doch voor iemand dio zich katholiek noemt, voor iemand die den hoogsten prijs hecht en hechten moet aan de vrije belijdenis van zijn geloof, aan de vrije uitoefening van zijnen godsdienst, is dat veel te weinig. En ei'aas 1 hoevelen zijn er niet die alzoo redeneeren, die geene enkele katholieke voordracht of vergadering bijwonen,dio niet eens met vrienden en gehuren over den toe stand willen spreken, die onder voorwendsel dat zij zich niet met politiek bemo ien, zich geheel en al onverschillig toonen aan den strijd voor hunne heiligste belangen Ha, gij bemoeit u met geen politiek.Maar indien nu morgen iemand, die macht en invloed bezit, u kwam zeggen Hoor eens, naar de mis niet meer gaan, uwe kinderen naar geen katholieke school meer zenden, den priester niet meer groeten, maar hem bespotten als gij hem tegenkomt, of zooniet uw brood kwijtZoudt gij daar onverschil lig aan zijn Zoudt gij u daar mee niet bemoeien Ja wel, niet waar Gij zoudt widen vrij zijn,gij zoudt u ve rechten van vrijen burger willen uitoefenen, gij zoudt in opstand ko men tegen zulk dwangbevel. Welnu, dank aan het feit dat de katholie ken liet bewind in handen hïbbeu zult gij vandaag of morgen nog alzoo niet aange sproken worden. Doch wie verzekert u dat die dwingelandij, welke gij verafschuwt, binnen een of twee jaren g? ene wezenlijkheid zal zijn. Zij zou het geheel zeker worden indien al de katholieken, evenals gij, onverschillig bleven aan den toestand, onder voorwendsel Gij weet, burger van Hoecke, dat in het jaar 1789, in het vrijheidslievende Frankrijk, eene macht opgerezen is, die alle volkeren in één en broederband moeten sluiten. Zij heeft aan den loop der samenleving eene nieuwe richting gegeven Vrijheid, gelijkheid, broederlijkheidis bare leus heil en vrede zijn het aandeel dergenen, die hare wetten met liefde ontvangen de dood is het lot van de roekeloozen, die haar in hare vaart willen stuiten. Die macht, Republiek geheeten, heeft, om beter hare heilzame bevelen te zien vol brengen, heden bevolen dat a'le personen in België, die een openbaar ambt uitoefenen, trouw zullen zweren aan hare grondwet. Daar de geestelijken een openbaar ambt bekleeden, hebben zij dus ook dien plicht te volbren gen. In Frankrijk hebben de priesters, over het algemcea, sedert lang trouw gezworen aan de onsterfelijke grondbeginselen der Republiek. Eensklaps begon het 004 van den pastoor hevig te fonkelen, en hij zegde op den toon der diepste verontwaardiging (i Burger-commissaris, gij lastert de Fran sche geestelijkheid,en ik aanzie het als plicht haar te verdedigen. Enkel zeer weinige pries dat zij zich met geace politiek bemoeien. Ja, er is zelfs veel en groot gevaar dat die dwin gelandij zal zegepralen, ondanks den iover der katholieke werkers, indien gij, met veel andereu vau uw soort, in uwe plichtige on verschilligheid blijft volharden. Schud dan toch die lamlendigheid af en blijft niet lang?r vreemd aan hetgeen meet gedaan worden om het laad te redd .n van de grootste rauip die kan overkomen. Toon u man en christen en werk van nu af mede cm de goede zaak te doen zegepralen. Doet gij het niet, dan zult gij het u beklagen als het te laat zal zijn (Vervolg) Maar er is nu nog eene andere soort van verzekering die beter dan naam van volks- strooperij dan volksverzekering verdient. Wilt gij er een voorbeeld van Zie hier de voorwaarden eener verzekering waarvan ik de overeenkomst vcor mij heb liggen. Het is moeilijk aan zulke overeenkomsten te geraken, want menige agenten van a! zulke maatschappijen verbieden aan hunne slachtoffers de overeenkomsten aan iemand te vertoonen. 't Is niet noodig namen te noemen. Bij die mij leest en eene verzekering heeft aan gegaan zal wel kunnen onderzoeken of zijne overeenkomst aan deze gelijkt of niet. Hoor dus In zwarte letter staat gedrukt en met zwarten inkt ingevuld het volgende: Overeenkomstig met do algemeene voor waarden van verzekering hierna vermeld, verbindt zich de Maatschappij de som te betalen van honderd fraoken op 27 Februari 1914, aan de verzekerde (hier de naam) geboren den 27 Februari 1903 alsdan in leven zijnde. De betaling wordt gedaan aan de rechthebbende. Daaronder staat inroode ietter ingedrukt: Bij eerder overlijcleu van den verzeker de zullen 65 ten honderd derbetaa'de pre- miën teruggegeven worden. Dan weer met zwarte letter Weke- lijksche premiën 24 centiemen. Gedaan te 27 Mei 1906. Hier nu de bijzonderste voorwaarden die aan den achterkant gedrukt staan 1° De polis moet de juiste naam, voorna men en geboortedatum van den verzekerden persoon inhouden. De moeilijkheden en kosten voortspruitende uit abuizen in deze opgave, zijn voor rekening van den recht hebbende. 2° Bij overlijden vóór den bepaalden tijd worden 60 ten honderd der betaalde premiën weergegeven. 3° De verzekering is aangegaan voor den termijn op de polis bepaald. Sfogthans be houdt zich de verzekeringsnemer het recht voor deze verzekering te vernietigen,mits do maatschappij er 3 maanden op voorhand schriftelijk van te verwittigen. In dit geval zijn de reeds betaalde premiën met volle recht verbeurd ten voordeele der maatschap pij, zonder dat degene die de premie betaalde iets kan terug eischeu. sters hebben in Frankrijk hun gewijd kleed bezoedeld door trouw te zweren aan eene grondwet, die door den Paus gedoemd is. De geestelijken, die den eed afgelegd hebben, maken legioenen uit riep Jaak. Zijn het die legioenen, wier hoofd van de guillotien gerold is Of zijn het deze, welke naar de wildernissen van Guyane ge sleept, of als redelooze dieren verdronken zijn, of nu nog de kerkers van Frankrijk op vullen, in afwachting van insgelijks den marteldood te ondergaan 1 Is het mis schien omdat zij hunnen God verloochend hebben, dat de Republiek hun bloed bij be ken heeft doeG stroomen Burger, gij weet dat gij liegt. De commissaris beet zich op de tanden. De vriendelijkheid, die tot dan toe op zijn gelaat had geblonken, maakte plaats voor de vlam der gramschap en hij riep Burger van Hoecke, gij denkt er niet aan, dat gij eenen man beleedigt, die enkel zijnen naam op een stuk papier hoeft te zet ten om uw hoofd in bet zand te doen rollen. Vergeet niet meer tot wien gij spreekt. Ik spreek tot eenen rampzalige, die door zijn wangedrag zijnen vader van verdriet deed sterven, die alles wat zijne voorouders 4° De premiën moeten gercedelijk op den vervaltijd voldaan worden. Bij gebreke hiervan of bij weigering is, drie weken na den vervaltijd, do verzekering vernietigd en alle aanspraak op de reeds betaalde premiën ten bate van de maatschappij verloren, zon der dat er f enige akte zal noodig wezen cm deze weigering te bewijzen. Da maatschappij kan daarenboven, vindt zij het geraadzaam de betaling der verschuldigds premiën eischen door alle rechtsmiddelen. Wanneer drie achtereenvolgende weken verzuimd is geweest de premie te ontvangen, is de pre- mjeschuldige verplicht daarvan kennis te geven aan de maatschappij. De premiën moeten op voorhand betaald worden. 5° Zij, wier verzekering ingevolge voor gaand artikel is vervallen, kunnen in hunne rechten hersteld worden, met zich binnen de drie maanden na den datum der nietig verklaring, tot dan agent te wenden, de achterstellige premiën te betalen en daaren boven een vast recht van 1 fr.De verzekerde moet zich in staat van goede gezondheid bevinden. De vervallen polis wordt bij de herstelling door eene nieuwe vervangen. 6° Alle vordering van uitkeering of van teruggaaf der premiën welke niet binnen de 2 maanden, nadat er recht toe bestond, zijn opgeëiseht, vervallen ten bate der Maat schappij. Zulk eene overeenkomst noemt men Eerste Communie Verzekering. Ik acht het niet noodig de overige artikels hier op te gaven daar zij geen bijzonder last of voordeel aan den verzekerde of aan de maatschappij bijbrengen. Wij zullen in een naaste" artikel dat alles eens nauwkeurig onderzoeken. De ic-zer wille intnsschan dzt alles ook eens aandachtig Uzen en herlezen, wikken en wegen. ('f Vervolgij. p p~\ jf\ V- G. L. II. Parijs is zooals men weet, vol bandieten. En bij de begrafenis van den onlangs met revolverschoten vermoorden agent van politie, die zijn plicht deed, klaagde zelfs de prefekt van policie, dat er weinig tegen te doen viel, te minder wijl de justicie zoo zacht tegen de betrapte schuldigen optreedt. Thans echter vertelt de Parijsche briefwis selaar aan een Antwerpsch, niet-katholiek blad, bijzonderheden die aantoonen hoe de misdadigers zelfs door de mannen dien in Frankrijk regeeren, worden gesteund. Voor de achtste strafkamer, verscheen een persoon die reeds veertien vonnissen achter den rug had en in September 1908 tot uit drijving was veroordeeld. Nu enkele maan den geleden, toen zijn gevangenisstraf was geëindigd, had hij naar Cayenne moeten worden gezonden, doch,...« zijn afgevaar digde bemoeide zich met het geval. Zijn Hoogedelgestrenge wist zoowaar van den minister te verkrijgen dat het verbanningsde creet werd ingetrokken, en den vriend van den afgevaardigde werd enkel het verder verblijf te Parijs ontzegd. eerbiedigden, tracht te verbrijzelen die hier thans gekomen is om zijne heiligschendende handen op het altaar des Heeren te leggen. Gij ziet, burger, dat ik niet vergeten heb tot wien ik spreek. Eene woeste grijns verwrong de trekken van Raeveloos, cn de Sansculot legde de hand op eene der pistolen, die in zijnen gor del blonken.Zich echter bezinnende, trachtte hij zijne bedaardheid te herwinnen en sprak spottend Burger, ik zie dat gij op dit oogenblik slecht geluimd zijt. Daarom zullen wij hier niet lang vertoeven. Mag ik weten of gij voornemens zijt den eed af te leggen Raeveloos, zijt gij dan zoo peilloos diep gezonken om te durven deuken dat de pries ter, die, ter gelegenheid uwer eerste Commu nie, het Brood des Levens op uwe tong leg de, en uwe ouders, vóór hun afsterven, den eeuwigen Reispenning toereikte, nu het oo genblik nadert waarop hij aan God reken schap over zijne zending zal moeten geven, verloochenen zal wat hij gedurende lieei zij nen levensloop heeft behartigd 1 Indien gij weigert te gehoorzamen, zal ik gedwongen zij u aan te houden. Doch wat deed het gevaarlijke heerschap Hij kwam in Januari 1.1. toch in de hoofd stad, verborg zich daar volstrekt niet maar vertoonde zich in het politiebureel zijner wijk. Hij had namelijk een briefje bij zich van zijn député waarin den commissaris van politie werd verzocht een oog dicht te doen. De heer dief wilde te Parijs trouwen en zou daarna weer weggaan. Nu, zulk een beleefd briefje van een Kamerlid, die tot de regeeringspartij behoort heeft altijd uitwerking en het oogje werd dicht gedaan. Met het gevolg Dat de heer dief werd betrapt op nieuwen diefstal in eenen grooten bazar. Ook bleek, dat de man, die trouwen wilde reeds zeven jaren was getrouwd. De brieven van den député werden ter rechtszitting afgelezen. Zeven onzer landgenooten door het per- ziscb gouvernement aangeworven voor den dienst der belastingen en douanen zullen binnen veertien dagen naar Perzië vertrek ken. Twee hunner zullen zich naar de per- zische golf begeven, drie naar Teheran en twee naar het noorden var. Teheran. De staking onder de mijnwerkers is uitge broken. Meer dan millioen werklieden heb ben het werk gestaakt. Daar er gebrek is aan kolen, worden vele fabrieken gesloten en duizenden werklieden worden alzoo ge dwongen te staken. Men schat dat er 270.000 man werkeloos zijn, tengevolge het gebrek aan brandstof. De spoorwegmaatschappijen laten 2600 treinen min loopen dan gewoonlijk. De prij zen van levensmiddelen, ook van het brood beginnen te stijgen, doch vooral die van de kolen zelve. De Scheepvaart lijdt er ook erg aan. Tot nu toe is alles ruslig. De meerderheid der stakers is van gedacht dat de werkstaking voor Paschen niet zal eindigen. Iü China heeft een ernstig feit plaats ge vonden, dat wel eens tot gewapende tus- schenkomst der mogendheden voeren kon, te eer wijl het Ecgelscheu betreft. Doctor Scott, de Anglicaansche bisschop van Noord-Chiua, vergezeld door de zende lingen Day eu Hughes, verliet Donderdag Paotingfoe om een tocht te maken door zijn bisdom. Maandag zond Scott de zendelingen naar Chingho om brieven te halen. De opstande lingen legden beslag op de wagens en muil ezels. Toen dezen poogden die weer terug te krijgen, schoten de soldaten op hen. De zendeling Day werd gedood, Hughes en dr. Scoll zijn veilig. a^Mp^m«|g^roByjMeag««!^B^gMaggBgggwaBiaBBgMg Ik ben tevreden met het lot mij door God voorbeschikt. Ik zal uwe kerk moeten aanslaan als na tionale eigendom. God zal met den goeden wil mijner kud de tevreden zijn. Op uwen ouderdom begint men naar rust te zoeken. Het ballingschap naar de wil dernissen van Guyane zal u uiterst moeilijk vallen. Het lijden dat gij mij voorspelt, kan zoolang niet duren als de pijnen der hel, den afvalligen priester beschoren. Geef u de moeite niet over de hel te spreken dit deuntje is afgezongen. De zielenherder vestigde thans eenen blik op Raeveloos, waarin meer medelijden dan gramschap te lezen was, en sprak met na druk Konde ik uw harte raken, ik zou met blijdschap het overige mijner dagen voor uwe bekeering opofferen.Maar eilaas! gij zijt doof. En toch wil ik nog eens aan uw hart kloppen. Het zal misschien de laatste gena destraal zijn, waarmede de Hemel uwe ziel zal willen raken. Dank voor uwe goedheid. Ik weet wat ik te doen en te laten heb. Tripoli is heel en gansch veranderd. Er hcerscht eene groote beweging in de stad, verwekt door de eerste opstijging van twee bestuurbare ballons, die, woensdag, boven de sfad rondzwenkten, endoor het gt.vecht dat de Arcaris dinsdag in 't zuiden van Aïn- Zara geleverd hebben. De twee bestuurbare ballons zijn tot Zouzour gegaan, waar zij eenige bommen op de turksclie en a'aa.bsehe verschansingen geworpen hebben. Deze ballons houden 4500 kubiek meters in en zweven met eene snelheid vau 50 kilometers per uur. De regentes van Luxemburg heeft in het kasteel Berg den eed afgelegd. De jonge grooikertogin en hare zusters waren bij de indrukwekkende plechtigheid tegenwoor dig. Da voorzitter van de Kamer heeft een toe- spraafc gehouden tot de regentes, waarin hij zeide, dat Kamer en volk den groothertog als een vader zouden gedenken. ;"Hij was groot van ziel geweest en had een helder verstand aan een ridderlijk karakter ge paard. Zijne doorluchtige gemalin had met moed, teederheid en eenvoud hem het onge luk helpen dragen, dat hem getroffen had. Daarop wendde de spreker zich tot de jonge groothertogin en zeide, dat wel baai- kinderjaren door de ziekte van haar vader somber waren geweest, maar dat niettemin haai' jeugd zonnig kon worden en haar heele leven gelukkig. Waar vindt men schooner en voor- deeliger keus in kerkboeken, pater nosters, beeldekens, geschenken, enz. dan ter drukkerij van 't Nieuwsblad? Ï0. Ï0 20. 'f0. 't0 Ï0. 20. '20. 20 "0 Daar 't Nieuwsblad van Yper le uitgaab 's Vrijdags avond ter drukkerij uitgegeven worct, mogen wij van die omstandigheid gebruik maken om een laatste maal de aandacht der katholieke afgeveeidigden te vestigen op de belangrijkheid van de Alge meene Vergadering van Zaterdag namiddag in 't Volkshuis. Sedert drie weken van hier hebben wij erover geschreven en vrij en vrank ous ge dacht uitgedrukt. Wij herhalen het in 't korte 1°/ De aanduiding der kandidaten voor de Senaat- en Kamerverkiezing van 2 Juni Laat hem begaan, zegde Lessonnat. Hij ziet er nog een krachtig' man uit. Preek maar op, burger. Soldaten hooren gaarne over schrikkelijke zaken spreken. Raeveloos, die in het oog zijner gezellen niet bevreesd wilde schijnen, spotte nu Welnu, begin maar te donderen Jaak, sprak de pastoor, heden zijt gij sterk, maar de heerschappij der goddeloozen duurt niet lang. Al degenen, die ooit den val der Christene Kerk zwoeren, lagen met den doodsreutel in de keel, op 't oogenblik dat zij gehoopt hadden te zegepralen. Wat zal het einde uwer pogingen zijn Wanneer de Republiek, die thans den Al machtige de heerschappij over liet heelal durft betwisten, overwonnen zal zijn wan neer het volk, dat gij heden in boeien komt slaan, uwe woede niet meer zal moeten vree zen wanneer uwe grootheid tot het verleden zal bekooren, zult gij alleen in de wereld staan. Uwe vrienden zullen verspreid zijn als de bladeren, die in den herfst van de boomen vallen en uwe onderdanen van eertijds zullen, boven uw hoofd gewassen, u met verachting bejegenen. Wordt voortgezet.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1