SpreeKtfraad 12 Droevige Dagen Rond de Wereld Op Zaterdag 16 Maart 191'2 5 centiemen 't blad 47e jaar. Talmerk 2402 Te irekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrafe, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 9s jaar§ Dat/klapper van, den 16 tot den '23 Maait Rvungcli© van den n Zondag van den Vesten ZE BASSEN AL! VOOR DEN PAUS Nieuwe schoolwet Wat het katholiek bestuur deed voor den werkman Kiosk roniek Over Levensverzekering Aanslag op den Koning van Italië *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en Es Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te YPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen "t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost W7 est Vlaanderen wonen. 10 - II- Cyrijlt. H. Heribert. - He Euse- "g 17. - H. Patricius. H. Joscf van Arima- tbea. - He Geertruiil. m. 18. -- H* Gabriel. H. Edward. fl i9, H. .losef. voedstervader van Jesus. He Josepbira. w. 20. H. Joachim. H. Sobastiaan. ^21. H. Benedictus. v, 22. H. Pauwels van Narbone. TP Katha rina van Zweden. He Renilde. pi pi pi pi, if. if. if. pi if' Te dien tiide begaf zich Jezus naar de overzijde van de zee van Galileaqf van Tiberias. En Hem volgde eene groote menigte, wijl ze de wonder- teekenen zagen, die Hij wrochte over de zieKen. Jezus echter besteeg het gebergte en zat daai neder met zijne leerlingen. Het was nu dicht by Paschen. het feest der Joden. Jezus sloeg dan de oogen op, en zag dat eene groote menigte tot Hem kwam en bij zegt tot Philippus Van waar zullen we brood koopen. dat zy te eten hebben 1 Dit zeide Hfi echter om hem te beproe ven. want zelf wist Hy wat Hy doen zoude. Phi lippus antwoordde Hem Voor tweehonderd tieolingen brood is niet genoeg voor hen, dat ieder een stukje kryge. Keu zyner leerlingen, Andreas, de broeder van Simon t etius, zegt to. Hem: Hier is één knaapje, dat vyf gerstobroo- den heeft en twee vismben, maar wat is dat voor zoo velen? Jezus echter zeideLaat de men seden gaan zitten. Er was nu veel gras daar ter plaatse. De mannen gingen dus zitten, ten getalle van ongeveer vyf duizend. Jezus dan nam de brooden, en sprak een dankgebed, en deelde ze uit aan do neergozstenen eveneens ook. van de visschen, zooveel hun beliefde. Als ze nu verza- digd zijn, zegt Hij tot zijne leerlingen \orza- melt de overgebleven brokkelingen, dat er niets verloren ga. Ze zamelden dan op, en vulden twaalf korven met brokkelingen, die de gespy- zigden van de vyf gerstebrooden over hadden. Bij het zieri dan vau bet wonderteeken, dat Jezus gedaan had, zeiden de menschen Deze is waar lijk de profeet, die in de wereld moet komen. Jezus dan, voorziende dat ze Hem zouden komen wegvoeren om hem Koning te maken, trok zich weder torug op het gebergte, Hij alleen. if pi pi ifPi if if* if. if if De nieuwe schoolwet, waarvan de hoofd lijnen door den eersten minister werden uit gelegd, vormt natuurlijk het onderwerp van veel geschrijf in de pers van liberalen en socialisten. En deze is 't nu al eens, om baar met drift te veroordeelen, zonder zo te kennen. Het liberale wachtwoord is nu eenmaal geen toelage aan het bijzonder onderwijs, dit wil zeggen, aan liet katholiek bij zonder onderwijs. u Jamais, nooit schrijft La Flandre libérale. De Chronique vindt het nieuwe ont werp nog slechter dan dat van Schollaert, wijl het bijzonder onderwijs er een zekere sanctie door verkrijgt. En Le Peuple liet orgaan van hen die niet tegen den godsdienst zijn, raast tegen zoogezegde millioenen aan de kloosters. Mengelwerk van 't Nieuwsblad vanYpernri5 (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) VI Ik herhaal hetgij zult alleen zijn, alleen met uw knagend geweten. Verlaat den weg van het verderf. De Heer, dien gij beleedigd hebt, zal den rouwmoedigen zondaar met liefde ontvangen. Gij zult een vreedzaam le ven slijten op de aarde, en bij uw verschei den uit de wereld, zal de eeuwige Rechter zich niet meer willen herinneren dat er dagen waren, waarop gij Hem den oorlog durfdet verklaren. Uwe dorpgenooten, die u heden verafschuwen, zullen u als vriend begroeten. Keer terug op de baan der dwaling, en uwe ouders zullen u van in den Hemel zegene nen. Hier zweeg de pastoor, en de blik, welken hij op den commissaris vestigde, scheen een smeekgebed. Evenals het ontwerp Schollaert, zegt Le Matin Btrekt het ontwerp de Broque- ville tot gelijkheid tucschen de officieele schooien de vrije school voor de toelagen, en dit beginsel zal de linkerzij nooit aan nemen en zal zij riet ophouden met de uiterste krachtdadigheid te bestrijden. «Schollaert overtroffen! roept de «Nieuwe Gazethet ontwerp van M. <le Broqueville is oneindig clerikaler dan dat van Schollaert; het is de ware «kloosterwet», want zoo men met den schoolbon kon berekenen, dat er 20 millioen naar de kloosters gingen, de wc-t de Broqueville opent aan de kloosters een onbegrensd crediet. Indien de heer de Broqueville oordeelt dat bij een ontwerp van bevrediging heeft uitgedacht, dan bedriegt hij zich deerlijk, redeneert de Nouveau Précurseur het ontwerp de Broqueville zal hetzelfde lot ondergaan als het ontwerp Schollaert. Bijgevolg is het nutteloos te redc-neeren met die menschen. Welke toegevingen aan don tegenstrever worden gedaan, geen enkele bevredigt bem. Hij wil van geen gelijkheid booreD. De vrije scholen bezitten, volgens liberalen en so cialisten, geen recht; de behoeftige huis vader, die zijne kinderen een godsdienstig orderwijs wil geven, moet een verstootene blijven. Het geld der katholieke laslenbetalers moet naar de officieele liberale scholen alleen. Hunne opinie telt niet. De wil der logie is al, en een gouvernement dat niet wil wat de logie wil, moet bestreden worden met alle middelen, bijzonder met leugens, en, indien men durft, ook al met geweld. Zij, die geen duit willen geven aan 't vry katholiek onderwijs, onder voor wendsel dat zulks in strijd is met de grond wet, en die nochtans miljoenen uit de open bare kassen putten, te Brussel, te Luik, in Brabant, in Henegouw, ten voordeele van het vrij ongodsdienstig onderwijs, zij zijn nu genoodzaakt te erkennen, dat het feitelijk de vrijheid van onderwijs zelve is die zij bekampen. Zij willen het monopool van een anti-godsdienstig, ongodsdienstig onderwijs, betaald uit den zak van iedereen. Welnu, de kiezers zullen den 2 Juni uitspraak doen. Zij zullen zeggen of zij God willen in de scholen en in het hart hunner kinderen, of er buiten. Zij zullen zeggen of zij de vrijheid willen voor iedereen, ook voor den arme, of de vrijheid alleen voor den lijke, van zijne kinderen het onderwijs te doen geven dat hij verkiest. Vrijheid 1 ziedaar de kreet der katho lieken, Dwang dat is de kreet geworden der liberalen. De kiezers van 't arrondissement Yper beminnen de vrijheid, het recht, en de ziel der kinderen, en zij zullen zorgen dat den 2" Juni geen liberaal naar de Kamer ge stuurd worde, om do meerderheid te geven aan een godsdiensthatend verbond, dat Belgie wil in het ongeluk storten. Raevcloos stond strak vóór zich te zien. Op zijn gelaat was geen spotlust meer te lezen. De gendarmen zagen er in het minste niet ontroerd uit. Nadat zij eene poos gewacht hadden of de geestelijke niets meer bij zijne rede zou voegen, klapten zij in de handen. Heerlijk riep de brigadier. Burger van Hoecke, gij hebt uwe zending gemist. Uwe plaats is in de schouwburg. In drama- tieke rollen zult gij uws gelijken niet vinden. Weet echter dat gij u misgrijpt over de toekomst der Republiek. Onoverwinbaar is zij, en de nageslachten zullen eerbiedig op het graf komen knielen dergenen, die haar gesticht en voor haar gestreden hebben. Deze woorden wekten den commissaris uit zijne roerloosheid op. Bitsig sprak hij tot den ouden priester Burger van Hoecke, gij hebt tien dagen tijd om den eed af te leggen. Volbrengt gij dien plicht niet, dan zal ik, na verloop van den laatsten dag, gedwongen zijn de hand op u te leggen. En hij stapte naar de deur. Geene enkele flesch wijn voor het werk, dat wij hier verricht hebben gromde Les- Vorige lijst fr. 578.50 Van wege de Leden van de Derde Orde vau den 11. Franciscus CO.29 $&M1f1f.& We gelooven dat de nieuwe schoolwet on langs aangekondigd door hoofdminister ba ron de Broqueville, een allerbesten indruk zal maken op het onderwijzend personeel der gemeentelijke, aangenomen en aanneem bare scholen. Het ontwerp houdt rekening met schier al de grieven welke door het onderwijzend per soneel uitgebracht werden tegen het ont- werp-Schollaert. Het laat den schoolbon varen, waar vele onderwijzers niet al te geestdriftig jegens gestemd waren. Het doet den naam hoofd- en hulponder wijzers verdwijnen allen onderwijzers Het kent alle onderwijzers, wier aanvangs- wedde 1200 fr. bedraagt, een vergoeding toe voor verblijfkosten zoodat de aanvangst- wedde feitelijk wezen zal i35oir., 1400 fr., i5oo fr. of 1600 fr.,volgens de belangrijkheid der plaats waar de onderwijzer zijn ambt uitoefent. Voor de schoolhoofden en de gehuwde onderwijzers verdubbelt de vergoeding 3oo, 400, 600 of 800 fr. of een woning. Alle twee jaar slaat de onderwijzer 100 fr. op, en zoo gebeuren er i5 verhoogingen. Al de moeilijkheden die vroeger oprezen voor het doen tellen van al de dienstjaren, ver dwijnen kort en goed. Heeft hij zich toegelegd op speciale vak ken, en heeft hij er diplomas in verworven een soort strepen van bekwaamheid, dan trekt hij voor ieder diploma een buitenge wone vergoeding. De besturen der aanneembare scholen zijn gehouden het wettelijk loontarief toe te pas sen, willen zij ondersteuning genieten, op al de leden van hun WERELDLIJK per soneel. Voor de onderwijzeressen is de loonstand- aard aldus opgevat uoo frank jaarwedden van i5o tot 400 fr. verblijfkosten tien drij- jaarhjkscke verhoogingen van 100 fr. 't Blijft tevens verstaan dat de gemeenten den wettelijken tarief mogen overschrijden. pi, pi pi pi pi pi pi, pi pi pi De Gentsche Vooruit zelf schreef De wetten ten voordeele van den werk man zijn het werk van het KATHOLIEK bestuur. M. Hollevoet, de onlangs overledene libe rale burgemeester van Molenbeek zegde Onze wetten ten voordeele van de erkende klas. volmaakter dan in welk land, stellen onder dat punt België op den eersten rang der Europeesche landen. sonnat. Wat ondankbaar volk Wij zijn honderd uren verre gereisd om het te bevrij den van den Oostenrijker, en het laat ons van dorst vergaan. De zielenherder scheen deze woorden niet te hooren. Zijn oog was treurig gericht op Raeveloos, die reeds bij de deur stond en nu tot zijne gezellen riep Burgers, wij zullen hier binnen eenige dagen wederkeeren om eenen goeden teug wijn te drinken op de gezondheid der Repu bliek. Dan zal burger van Hoecke reeds op reis zijn naar Guyane, en ons niet meer kun nen vervelen met de akelige vertelsels, waar- medehij de lichtgeloovige boeren dezer streek naar hun bed jaagt. Toen stapte hij met de gendarmen naar buiten. Die pastoor ziet er een moedige kerel uit, bromde de brigadier, wanneer de Sans culotten uit de pastorij waren. Hij is dweeper tot in net merg van zijn gebeente, morde Jaak. Gij laat het hoofd hangen, burger-com missaris. Gelooft gij, bij geval, aan de schrik beelden van den paap Ik geloof er niet aan... maar... rechtuit gezegd, er komen bij mij oogenblikken Inderdaad, de katholieken stemden de volgende wetten, bijna altijd ondanks de liberalen en socialisten De wet op de werkmanswoningen 20 millioen. Afschaffing van persoonlijke belastin gen op elk werkmanshuis,met een verlies voor den Staat van 2 millioen. Vergoeding van minstens 3o frank per maand aan de soldaten, ondanks de liberalen Inrichting van werkmanstreir-en ver lies 9 millioen. Gift van e'e'n millioen aan de mutuali teiten. Gift van 2 tot 3 millioen in de spaar kassen. Jaarlijks 14 millioen voor de ouder domspensioenen. Afschaffing van belastingen op de gra nen, tabak, koffie, kakao, suiker, enz. De wet op de ongevallen. De wet op de zondagrust, enz. enz. De liberalen en socialisten stemden tegen al die wetten. Wer'. lieden vergeet het niet Gedeukt uwe weldoeners, ter ge paste u e, in de kiez'ngen van 2 Juni aanstaande. *j£ 'J& 'A 'J& 'J& 'J& '*J& THIELT-ROUSSELARE Ziehier de lijsten der kandidaten van de KatkolieJce Vereenigingen. Kamer MM. Beernaert, staatsminister; baron K. Gilles de Pélichy Vande Vyvere, minister van landbouw Delbeke, schepene der stad Rousselare, allen uittredend J. Mahieu Liebaert, burgemeester van Rousse lare, vijfde kandidaat (nieuwe zetel). Plaats vervangers MM. Goethals, burgemeester van Meulebeke, en Urb, Baert, provinciaal raadsheer te Thielt. Voor den Senaat: MM. burggraaf de Jonghe d'Ardoye, uittredend lid baron van der Bruggen, gewezen minister, in vervan ging van M. Mulle de Terschueren, die wegens hooge jaren geen vernieuwing van kandidatuur aanveerdt; M.Van den Bussche, burgemeester van Ardoye, derde kandidaat (nieuwe zetel). Plaatsvervanger: M. Ad. Mulle de Terschueren. Voor het arrondissement Thielt moet er geen poll meer gehouden worden,daar enkel de noodige kandidaten voorgesteld waren. BRUGGE M. de baron Ruzette, gouverneur van West-Vlaanderen, heeft eene kandidatuur aanveerd voor de Kamerkiezing hij bekleedt de 3e werkelijke plaats. Dientengevolge heeft M. Ruzette zijn ontslag als gouverneur ingezonden. Eene lichte wijziging is gebracht aan de rangschikking der plaatsvervangers, zooa's zij door den poll werd voorgesteld M. de advokaat Schramme.die de ie plaats bekleed de, verwisselt dezelve met M. Dhont, burge meester van Blankenberghe. (Vervolg) Laat ons nu onderzoeken in hoeverre de overeenkomst in vorig artikel uiteengedaan aan eene ware, eene goede en eene ernstige levensverzekering beantwoordt. In een voorgaand ariikel heb ik geloond hoe eene'ware levensverzekering voor beide partijen kans van verlies en van winst aan bieden meet. Welnu in deze overeenkomst is er voor ce maatschappij niets anders dan zekere winst en voor den verzekerde niets anders dan zeker verlies te vinden. Kans van winst en verlies is er voor beiden niet te bespeu ren. De verzekerde moet wekelijks 24 centie men betalen van af 27 Mei 1906 tot 27 Februari 1914, dat is jaarlijks 12.48 fr. dat is 403 weken lang. Moest hij wekelijks die 24 centiemen in eenen spaarpot steken, dan zou hij er op 27 Februari 1914 eene som van 96.72 fr. in vinden. Dat is nu zonder intrest. Maar hij kan beter doen en zijn geld doen intrest winnen met weinig moeite. Wat moet hij dan doen. Hij neemt op den laafsteD December van elke jaar de geheele franks uit den spaarpot het eerste keer 7 fr., het volgende jaar 12 fr., het derde jaar 13 fr. en dan voorts nu overhands 12 fr. en 13 fr. en hij stort ze op een spaarboekje op de Spaarkas dat kan men in de postbureelen. Als men dat alzoo regelmatig doet tot 27 Februari 1914 dan zal ;men op dien datum op zijn spaarboekje en in zijnen spaarpot te zamen de som vinden van 106.98 fr., dat is 10.26 fr. meer voor 8 maal naar den post te ran. Men kan nog beter doen met meer keeren op de Spaarkas te storten Het eerste jaar op 31 December 7 fr. de volgende jaren stort men op 't laatste van Februari 2 fr., van Juni 4 fr. en van December 6 en 7 fr. overhands. Zoo zal men op 27 Februari 1914 d8 som van 107.85 fr. verzameld hebben, dat is 11.13 fr.meer.Dat is toch eene schoone winst alleenlijk gevonnen met in de 7 jaar 3 maal 's jaars naar de post te gaan. En de maatschappij van hierboven zal maar 100 fr. betalen aan den verzekerde. Deze verliest er dus 7 85 fr. bij, die hij betaalt alleenlijk omdat men hem zijn geld te buis komt afhalen. Is dat niet wel be taald 1 Doch de winst dermaatschappij zal grooter zijn. Immers, zij zal gemakkelijk het ont- vangene geld aan hoogeren intrest kunnen plaatsen dan aan 3 ten honderd zooals de Spaarkas geelt. Aan 4 ten honderd zullen de ontvangene stortingen eene weerde verkre gen hebben van 110.71 fr. Dus zal er voor haar op dien enkelen verzekerde minstens 10.71 fr. winst overblijven. In een woord dus als de overeenkomst den vollen termijn duurt is er voor den ver zekerde niets dan verlies,7,85 fr. ten minste en voor de maatschappij niets dan winste, 10.71 fr. ten minste. ('t VervolgtC. L. H. I M Sft SÉ SÉ sÉ sÉ t* 'eer. Leest en vèrspreidt 'T NIEUWSBLAD van YPER 1:'.s M LaA Donderdag morgendhader in het Pantheon te Rome eere plechtigheid plaats ter nage dachtenis van koning Humbert. D koning en de koningin hadden nogal vroeg het Quirinaal verlaten, voorafgegaan van een schadron carabiniers. Hat was eenige minuten voor 8 ure, toen de konink lijke stoet op de Veneziaplaats aankwam de majoor Lanza bevond zich te peerd,nabij het portel van het rijtuig des konings. On danks het vroege uur bevonden zich reeds talrijke nieuwsgierigen op de plaats. Op dit oogenbük kwam een jongeling uit de rangen der menigte gesprongen en liep naar het koninklijk rijtuig. Twee schoten knalden en men zag den majoor Lanza van het peerd tuimelen.De koning sprong verschrikt recht, als om de koningin te beschermen, en men bemerkte spoedig dat geen van beiden gewond was.De agenten-wielrijders,die deelmaakten van den stoet, zetten den dader achterna, die door het volk poogde heen te vluchten. Doch eenige toeschouwers hadden zich meester gemaakt van den kerel en wilden hem Jyacheeren. De agenten hadden alle moeite om den dader tegen de volkswoede te beschermen. De kerel die nogal erge kneu zingen bekomen had, werd naar het policie bureel geleid, waar liij onderhoord werd. Iatusschentijd werd Lanza, die nogal erg gewond was, opgenomen en de beste zorgen toegediend. Daarna zette de stoet zijnen weg voort tot aan het Panthéon, waar de vorsten de plechtigheid bijwoonden. Toen zij terug buiten kwamen, werden zij geest driftig toegejuicht. Het nieuws van den aanslag was spoedig gekend en veroorzaakte een groote ontroe ring in de stad. Gansch het diplomatisch korps kee't zich naar het ministerie van buitenlandsehe zaken begeven, terwijl de dagbladen bijzondere uitgaven drukten. De dader De dader is een italiaan, Antonio Dalba 22 jaar oud, metser, doch zonder werk, di verscheidene malen veroordeeld werd voo diefstallen en om zijne ouders mishandeld te hebben. Hij beweert anarchist te ziju, doch men denkt veeleer dat het maar een gewone bandiet is, die zich heeft willen onderscheiden. De dader was per rijwiel naar de Venezia plaats gekomen en wachtte er de komst a van dt n koning. Een ander kerel, insgelijks per rijwiel, vergezelde hem, doch zoodra de aanslag gepleegd werd, reed deze in volle vaart weg- Toen de bandiet het eerste schot loste gingen de peerden op hol. De koning stak ziju hoofd buiten het porteleen tweede schot knalde en trof' den majoor Lanza, die tusschen den koning en den dader gespron gen was en alzoo zijn vorst het ffiven spaarde. De anarchist werd dan vastgegrepen door een agent, ten gronde gesmeten en gebon den. Na de plechtigheid 10 hot Panthéon begaf waarop ik het vertrouwen der Vlieregemsche boeren in hunnen pastoor benijd, en gram ben op mijzelven, omdat ik zooveel verstan diger ben dan zij. Suf de burger-commissaris Of werkt het bier dat hij dezen nacht gedronken heeft, nog in zijn hoofd Ik geloof inderdaad dat die drank nog invloed heeft op mij, want ik weet niet wat ik zeg, en ben moedeloos. Laat ons haastig voortstappen. De beweging en de versche lucht zullen mij genezen. En Raeveloos sloeg een eng straatje in dat langs den kerkhofmuur voortliep. Gaan wij nu over het kerkhof niet vroeg Lessonnat. Neen morde Jaak. Stap maar voort wij zullen welhaast op den goeden weg zijn.» Burger-commissaris, gij hebt wonderlij ke grillen vandaag. Stap voort, zeg ik u Eenige oogenblikken later verdwenen de Republikeinen achter den gevel eener groote pachthoeve. VII Bavo Bruyninckx, de oude veekooper, zat in eenen leunstoel vóór het venster, dat uit zicht gaf op zijnen hof, en hield de blikken gevestigd op een aantal kiekens, die daarbui ten elkander eenen zaadkorrel of een wormp je betwisten. Op een paar stappen afstand van hem stond zijne vijf-en-twintigjarige dochter Liva linnen te strijken. Het meisje was tamelijk lang en scheen zeer kloek. Zij hield van tijd tot tijd op met werken, om gedurende eenige poozen, strak in de ruimte te staren. Schielijk werd haar vader door eene hevige hoestbui overvallen. Snel liep Liva de kamer uit en kwam eenen stond later terug met een glas water, dat zij aan de lippen van den ouderling bracht. Moed, vader, zegde zij met zoete stem. De bui vermindert reeds. Bruyninckx dronk eenige teugen en hield weldra op te hoesten. Vader, het is reeds gedaan, juichte het meisje. Uwe ziekte zal niet lang meer du ren. Wilt ge met mij eens in den hof gaan Het weder is zoo frisch. Wat zou ik in den hof gaan verrichten?» zuchtte Bavo. Zien hoe schoon de najaarsvruchten staan, vader. De laatste regen heeft vee goed gedaan. Wij zullen toch van die vruchten geen genot meer hebben, Liva. Het einde der wereld is immers nabij. Vader, met welke zonderlinge gedachten houdt gij u nu bezig Staat er in den Catechismus niet dat het einde der wereld nabij zal zijn, wanneer de booze Antichrist verschijnen zal Welnu, vader, Antichrist is nog niet verschenen. Jaak Raeveloos kan niemand anders zijn dan de booze Antichrist in persoon. Vader, vader, gij zegt dat toch om te schertsen, nietwaar Weet gij niet meer wat Dries Haentjes ons eiken avond komt vertellen Dries heeft toch niet gezegd dat de com missaris de booze Antichrist is, vader. Ik zeg het, en dat is genoeg. Heeft Rae veloos eergisteren de kerk niet gesloten Kan er nu nog iemand Misse hooren of te biechte gaan Wordt voortgezet DIT IS NIEUWSBLAD TM YPER EN OMMELANDS bia DOOR HONORÉ STA ES

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1