Stadsnieuws ièïi 1 Turkije Brief Jozef in Dothan Zondagnist Katholieke Jonge Wacht Opgenomen wegel Te laatkomers Werkmanswoningen ïf if, if if '0* p 'if if if Over Levensverzekering f P p P P- P, Pi p p Koninklijke Maatschappij ■van hel arrondissement Yper P if if if if P if if if P Boeistr&fïelij ke Itcch tbank van Yper Be liLerale dagbladen Ten Stadhuizc M Te Parijs rfö M üfe PI P P P P, P: P, P P P AL, r-*«v? i er gebruik van om tusschen le komen, doch de verdachte kerel kwam in opstand. Hij bracht gen der gendarmen een vuist slag toe in 't gelaat; 'ten slotte, kon hij overmeesterd worden. Hij werd in het bureel van den statieoverste geleid. Men tastte hem af en vond in zijn bezit een revolver, geladen met twaalf geblindeerde kogels, alsook Ver scheidene kardoezen en een fleschje met wit poeier. Hij verklaarde Claudius P... te'heeten, geboren in Spanje en in 1910 'gewoond heb bende te Quaregnon. Zijn signalement zou overeenstemmen met dit van een der ban dieten der rue Ördener, te Parijs. Hij werd ter beschikking van 't parket opgesloten. ENGELAND De Toestand. In Engeland duurt de staking nog altijd maar voort. Hoelang het nog zal duren en kan niemand zeggen, en dat door de schuld van de leiders der staking die weigeren het werk volk aan te raden den arbeid te hernemen. De mijnwerkers verklaren dat zij niet in de mijn zullen dalen Vooraleer de kommissies voor elke streek de loonen zullen bepaald hebben. Zij moeten bovendien tevreden zijn over de loonen. De dokwerkers en 'de zee lieden zouden van zin zijn ook het werk te laten liggen om de mijnwerkers te onder steunen. De toestand wordt steeds erger. Dp ver schillende plaatsen hebben er botsingen plaats tusschen de stakers en de policie. Het minimumloon. In de koolmijnen van het Noorden Van het land van Wales hebben de eigenaars berich ten doen aanplakken, dat de mijnen (zullen heropend worden en zij het minimumloon aanveerden. Het loon zal vastgesteld worden door eene gemengde conferencie, waar de vertegenwoordigers der eigenaars en die der werklieden zullen aan deel nemen. De ellende. De armoede en de ellende, welke Jn ver scheidene steden van Engeland heerschtten gevolge der werkstaking, wordt van dag tot dag grooter. In de stad Ikeston wordt, het derde deel der bevolking in 't leven gehou den door de uitdeeling van soep. Te Micld- lesborough zijn 25.000 metaalbewerkers zon der broodwinning. Talrijke kinderen, die, uil- geput door dep, honger, bedelen' gaan, vallen bewusteloos langs de banen. Anderen zijn verplicht reeds sedert twee weken te bed te blijven, omdat zij geene kleederen hebben. Indien de staking nog wat duurt, (dan zal gansch het zuiden Van het Land van Wales verdeeld zijn in twee klassen van bevolking de eene die geeft, en. de iandere die krijgt. In het westen Van Yorkshire hebben de mijn eigenaars hulp doen uitdeden aan de nood lijdenden De prijs der steenkolen is maandag ite Lon den opgestegen met 5 shillings per ton. Het getal ,s takers in gansch het land is maandag met 37.000 geklommen. DüITSCHLAND De werkstaking in het duitsche kolengebied f3. JÏ3S goetedind in Schaumburg-Lippe spoedig zal eindigen. De drie Verbonden stakende organisaties hebben in eene tiistricts- vergadering te Bochum besloten het Werk te hervatten, wijl de zaak hopeloos fdaat De .arbeiders, toen zij vrij waren fym te arbeiden, gingen weer aan 't werk. Zoo hebben de socialisen weer eens (moe ten bewijzen, dat de arbeiders niet achter hen pitaan. De Turken moeten volgens een bericht van hun bevelhebber van Benghasi, door Central News meegedeeld, daar eene groote overwinning hebben behaald. De Italianen verloren 27 officiers, terwijl 3500 man werden gedood of gewond. Het kamp der Italianen werd overmeesterd. De Turken verloren 150 man. Als 't maar waar en is Onze achtbare Heer Burgemeester Colaert, heeft den volgenden brief van Minister de Broqueville ontvangen Weerde Kollega Als gevolg op uwe dringende voetstappen heb ik het genoegen te melden dat ik be sloten heb het vertrek vau trein 2900, van Brussel-Noord naar Kortrijk-Moescroen.om 16 u. 30' vast te stellen gedurende het tijd stip van ln October tot 31 Mei. Deze trein zal alzoo gedurende dien tijd te Sottegliem de aansluitingen van trein 1889 opnemen, welke aldaar uit Charleroi te 16 u. 54 aankomt, en zal bovendien on- middelijke aansluitingen te Kortrijk ver zekeren naar de richtingen Yper,Roeselaro, Deynze en Ronse. De huidige uurtabel (Brussel-Noord vert. 16 u 7) zal moeten behouden worden gedu rende den tijd van ln Juni tot 30 September wegens ernstige dienstverhinderingen uit de inrichting van bijgevoegde treinen naai de kust voortkomende. Aanveerd, weerde Kollega, de verzeke ring mijner verkleefde gevoelens de Broqueville. Brussel, den 21 Maart 1912. Mijnheer COLAERT, Volksvertegenwoordiger. De Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het arrondissement Yper, met de welwillen de medehulp van het Stadsbestuur, richt bijzondere prijskampen in op Witten-Don derdag 4n April aanstaande, voor de uitstal lingen (étalages) het fraaist versierd met kofbouwvoortbrengselen, zooals natuurlijke planten en bloemen, fruit en groenten. Alle uitstallingen, hoe weinig ook met hofbouwvoortbrengselen versierd, zullen in aanmerking genomen worden en volgens verdiensten belooning ontvangen. Wij kunnen de winkeliers der stad niet genoeg aansporen, met de hofbouwmaat schappij mede te werken, om die prijskam pen goed te doen gelukken en het hunne bij te drogen om de straten der stad te ver fraaien en alzoo veel bezoekers aan te lokken. Dat moet voor de stad een oprecht feest zijn dat tevens veel zal bijdragen om de hof- bouwlielhebberij meer en meer onder de menigte te verspreiden tot groot voordeel van het algemeen welzijn. Om aan die prijskampen deel te nemen is het voldoende de aanvraag te doen vóór Donderdag middag 4» April in het lokaal der maatschappij Getemde Leeuwen Oude Botermarkt te Yper. Voor alle nadere inlichtingen wende men zich tot den Voorzitter of S kretaris. De Jury zal de uitstallingen beoordee'en den Donderdag avond tusschen 7 en 9 ure en onmiddellijk daarna, de diploma's cn eer metalen, ten huize bestellen. Namens het Bestuur. tsa Alwie naar school ging, leerde hoe Jozef ce droomer, Jacob's en Rachel's eeliefkoos- den zoon, door zijne jaloersclie broeders verkocht wierd. De geschiedenis van dien verongelijkten, daarna hoog verheven man gaf Vondel in 1640 het gedacht van een treurspel in vijf bedrijven daarover te schrijven. Hij deed het met zooveel ziel en zin, met zooveel kunst en kennis,dat hij de vlaamsche taal en het tooneel een onvergankelijk meesterstuk aanbood, dat door de letter kundigen en het kunstminnend volk vereerd en gegeerd blijft. Het le bedrijf bevat de voorspelling van Jozefs heil en onheilhet 2d<= verbeeldt den bloedraad die beslistte Jozef van kant te maken het 3e vertoont zijne nederlatiug in eenen diepen puthet 4e vermeldt zijne verkooping aan Madianieten het 5e laat vrees en vroeging over het bedreven schelm stuk ontstaan. Dat aandoenlijk treurspel verwerft overal sedert 272 jaren den grootsten bijval. Een tooneelspeler, wiens naam en faam de grenzen van zijn land overschreed, Mr AntonVerheyen van Amsterdam,gaat overal de letterkundige weerde, en de treffende aandoenlijkheid van Vondel's nu esterstuk voor kunstminnend volk voordragen. De Ypersche afdeeling van het Davids- fonds heeft gepeisd dat het zijnen leden en kunstminnende vrienden de gelegenheid moest geven onzen onsterfelijken Vondel en zijnen voortreffelijken vertolker Verheyen te komen bewonderen in «Jozef en Dothan." Maandag aanstaande, ln April 1912, om 5 ure 8 avonds, is het Katholiek Volks huis te Yper daartoe open en toegankelijk si Dienstdoende apotheek Zondag 3i Maart. J. DECIIIÈVRE, Statiestraat, 15. Onze Ypersche jonge wachters vieren op Palmen-Zondag, te 4 1/2 uren do plechtige Installatie van de Katholieke Vijverwacht van Dickebusch. Al de .jonge wachters wezen op hun post. Wandelaars, die met de aanstaande schoo- ne dagen naar Zillebeke-Vijver zoudt willen gaan, slaat den voetweg bij de Meenenpoort niet meer in, want verder bij de Verfcete- ringschool is die weg opgenomen de Be stendige afveerdiging komt den 9 Februari 1912 de beraadslagingen van den Gemeente raad van Yper van 1896 goed te keuren. Maar in p'aats van dien wegel hebben de Ypersche wandelaars nu twee betere wegen naar Zillebeke-Vijver, een die begint aan de buitenvesten tusschen de Meenenpoort en de Rijselpoort, en eeu die begint aan den ijzerweg buiten de Rijselpoort. Zou de bevoegde overheid den weg bij de hofstede van P. Duthoo niet kunnen verbe teren De pensioenwet van 1900 zei, onder andere, dat de noodwendige werklieden, die geboren wierden in 1843, 1844 pf 1848, en die bij ge volg alsdan 87, 56 of 55 jaar moesten storten, om bij de rent hunner stortingen, het ouder domspensioen van 65 fr. toegestaan le kunnen zijn aan 65 jaar. Ei'zijn er die verwaarloosd hebben die 18 fr. te storten, en die nu in 1912, als zij 67, 68 of 69 jaar geworden zijn, in eens 18 fr. zouden willen in de A. Lijfrentkas storten, om voor laan jaarlijks 't pensioen van 65 fr. te trekken. Maar dat kan niet zijn. Wij zijn geboren in 1843, 1844 of 1845, zeggen zij. Maar zij vergelen dat de personen, in 1843, 1844 of 1845 niet langer mochten wachten dan tot 1911 inbegrepen, om de vei- eischte 18 fr. te storten in de ALijfrentkas. Er heeft zelfs daarvoor eene wet moeten gemaakt worden, te weten, de wet van 31 December 1908, die artikel 48 der wel van 16 Maart 1865 over de algemeene spaar en lijfrentkas heeft moeten veranderen. Volgens dit artikel 48 moest elk aangeleid pernsioen beginnen van 55 tot 65 jaar vol Van alwie 65 jaar vol was, mocht de a'gemeene lijfrentkas geene stortingen meer aanveerden, om op lateren leeftijd pensioen er van uit le keeren. In 1908 bestaligde men dat vele arme werk lieden, die in 1843, 1844 of 1845 geboren wierden en dus 65, 64 of 63 jaar oud geworden waren, nog de vereischte driejarige storting van 18 fr. niet begonnen hadden, en onze wetgevers hadden de goedheid de algemeene lijfrentkas te bemachtigen om de vereischte 18 fr. lot in 1911 inbegrepen te ontvangen. Die nu daarbij het jaar 1911 hebben laten voorbijgaan, komen te laat: de wet van 31 Dec. 1908 en dejMinister Hubert's brief van 4 Oogst 1909_zeggea bet uitdrukkelijk. Die telaatkomers, gelijk die geboren zijn in 1864 en volgende jaren, moeten eene nieuwe wet afwachten, cm meer te krijgen dan de opbrengst van hetgeen zij in de Spaar en Lijfrentkas gestort hebben. •1®. «jt rJ? M. P. De Buck, werkopziener le Gent, heeft te Gent, in 1911, 557 beluiken met 6644 huizen en 23825 inwoners geteld. Hij vond 5121 huizen en 1946S bewoners in goede beluiken 805 2z76 - verbeterbare 658 2 81 slechte Naarmate de slechte beluiken verdwijnen, vermeerdert het getal huizen die in kamers verhuurd worden zoo is 't dat op 10 jaren tijds het getal verhuurde kamers van G493 klom tot 8824, eu de bevolking ervan van 10864 tot 15139. Wanneer wordt in iedere gemeente eens ragezien hoede armemenschengehuisd zijn, om da'noodige verbeteringen te venvezent- lijken (Vervolg) Nu wil ik nog verder betoenen hoe al de de voorwaarden der overee komst de onwe tende in gevaar stellen zeker en groot ver lies te ondergaan. 1° Zijn er fouten of abuizen in de opgave vaunaana, voornamen en geboortedag, de moeilijkheden en onkosten zijn ten laste van den verzekerde. Hoe worden het meestendeel der overeen komsten aangegaanEen agent komt in huis hij spreekt van levensverzek ring hij stoft op de 100 fr. die men in eens trek ken zal hij wijst op de eesige centiemen die men ervoor te betalen heeft van 't verlies bij eerder overlijden of bij staking, daarvan geen woord, dat verzwijgt hij als ge maar teekent en eenige keeren betaalt 't is hem dikwijls genoeg clan heeft hij zijne winst van nieuwe inschrijving en daarom dringt hij aan hij noemt die en die persoon die bij hem ook verzekert zijn, of vindt er uit. Hij laat geen tijd om de zaak rijpelijk te overwegen of om raad te vragen. Neen het moet nu zijn, morgen zou de bijdrage per week zooveel centiemen mser zijn, als 't niet te laat is. Men risschiert weinig of niet zegt hij, en eindelijk na lang trlmen en met een zucht van ontlasticg, als ware men blijde van 't gesnater verlost te zijn, men laat zich overhalen, men stemt toe, men teekent en de overeenkomst wordt aangevuld met naam en voornamen en den verzekerde en zijn ge boortedag, om de 100 fr. te ontvangen ais het kind 11 iaar oud is. NApm nu dat gy dij misgreep alleen ue geboortedag slecht hebt opgegeven. Hebt gij hem vroeger gezegd dan zal men u doen voort betalen tot de 11 jaar waarlijk bereikt zijn maar Lebt gij hem 1 der gezegd, dan moet gij ook nog voort betalen tot dat hst aantal weken betaling verloopen is in alle geval dus meer betalen dan men eerst ge meend bad te willen doen. Wanneer dan na eenige weken die geduri ge betalingen beginnen lastig te vallen, dan zou men er willen van af zijn maar men durft nog niet spreken van staken. De agent is dieofgene konnis; men zou hem misdoen. Nog eenige weken verder voelt men al meer en meer den last men betaalt nog voort. Eindelijk begint men van staking te spreken maar de agent wil daar niets van hooren, 't en kan niet zijn, de maatschappij zal proces makea, u op 't tribunaal brengen te Brussel, Luik of Antwerpen ge zoudt al het gestorte geld verliezen, enz. er z, en en zoo verloopen de weken en men betaalt maar altijd voort, tot dat men eindelijk den nood gedwongen om raad gaat. En de raads man zegt U dan dat ge er kunt van af zijn mits 3 maanden op voorhand de maatschap pij schriftelijk te verwittigen maar binst die 3 maanden moet ge betalen en dan is al uw gestorte geld verbeurd. Dan onderzoekt den raadsman boe gij het minst zou verliezen dan ziet men in hoe men zich door ij dele beioften heeft laten be driegen maar 't besluit is dan ook dikwijls: betaalt nu maar nauwkeurig cm bet minste te verliezen. Moest de overeenkomst na het eerste jaar gestaakt worden dan zou men al 12.48 fr. nutteloos gestort hebben. 2#. S* *1$. Süt 2# "M Zitting van 28 Maart igi2 Voorzitterschap M. Biebuyck. Vandamme Jules, landwerker le Meenen, 15 d. en 26 fr. voor slagen aan Titeca Pit-ter 8 d. en 26 fr. voor braak van afsluitingen, en 26 fr. voor dronkenschap. -G A.., kleingebruiker, en V.. J ber-n- houwersgast te Reninghe, elk 2 na. en 26 fr. voor diefte van ongeveer 1000 hoppeplanlen ten nadeele van Deweerdt. Dubaere Achiel, verzekeringsagent te Gheluwe, voor aanslagen op de zeden. De wilde Pieter, landwerker le Lange- mark, 26 fr. voor slagen aan Hoflack René en zijne vrouw Berten Pharaïlde, kantwerkster, 10 fr. voor beledigingen. Voorwaardelijk. Derudder Emile, eommissionnaris le Zillebeke, 8 dagen, en 26 fr. voor slagen aan Bocarren Edouard, beestenkoopman te Zant- voorde. Deze 10 fr. voor beleedigingen jegens Derudder, en elk 15 fr. voor dronkenschap. Voorwaardelijk. Clabeau Remi, leurder te Poperinghe, 8 d. en 26 fr. voor bedreigingen jegens Maxy Félicie, en 10 fr. voor beleedigingen. Vermeersch Mathilde, kiekenkoopsler le Yper, 26 fr. voor smaad jegens de politie, en 10 fr. voor overleding aan 't politiereglement. Dejonckheere Camille en Delboo Ilenri, hoeveknechten te Poperinghe, elk 200 fr. boet voor jacht. De ls,e nog 100 fr. voor zijn wapen niet afgegeven le hebben. Voorwaardelijk. Verbeke Emile, meiser, en zijn zoon Julieo, mecanicien te Yper, elk 30 fr. voor slagen aan Delue Pharaïlde Verbeke Emiel daarenboven 30 fr. voor braak van afsluitingen. Voorwaardelijk. Bouckaert Jules brijkenbakker tc Bece- laere, 200 fr. voor jacht. Prosec Leon, leurder te Dixmude, en Gohelaere Achiel, leurder te Poperinghe, elk 8 d. eu 26 fr. voor slagen aan Verhaeghe Aloise en Deheeger Henri, en 20 fr. voor braak van roerende voorwerpen ten nadeele van Verhae ghe Prosee daarenboven 1 m. en 26 fr. voor bedreigingenen 15 fr. voor dronkenschap. Gohelaere Achille, leurder te Poperinghe, 8 d. en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Vatidevoorde Melanie. Verscheure Guslaaf, vlaswerker, 2 m. en 26 fr. en 15 d. en 26 fr. voor bedreigingen jegens Bultynck René. Platteuw René, landwerker le Ploeg- steert, 30 fr. voor slagen aan Vercamer Henri. Gornillie Jules, koopman in pluimgedierte, te Ilooghlede, 30 fr. voor slagen aan Lefere Flavie, en 30 fr. voor vernieling van afsluitin gen. Vandeiibussche Remi', peerdengrleider te Gbeluwe, 8 d. en 26 fr. voorslagen aan Gryson Camiel eu Patlyu Zulma. 5$. lf$. *J$. 5$. 2$, 'jê l5§ maken veel beslag van de plechtige begra ving te Luik, van den heer Dupont, onder voorzitter van den Senaat. Zij vermelden al de voornaamste personen die er aanwezig waren, en de lijkredenen die er uitgesproken werden. Zij verzwijgen echter zeer zorgvuldig dat de lieer Dupont kerkelijk is begraven gewor den, omdat hij, vooraleer te sterven, zelf eenen priester gevraagd heeft om hom te berechten. Hunne lezers mogen dit niet weton. Dat zou er ook een deel er van kunnen aanzetton om christelijk te sterven. vtv vt» yjv «y* te Oostende werd dezer dagen onder do hu welijksaankondigingen,deze aangeplakt van zekeren P. D., weduwenaar in eerste huwe lijk, echtgescheiden in tweede, en weduwe naar in derde, met F. B eenmaal echtgescheiden en een maal weduwe 1 De toekomende echtgenooten werden vroeger door het huwelijk met elkaar vereenigd. Vervolgens scheidden zij, hertrouwden met een ander, en weduwenaar en weduwe zijnde, vereenigen zij zich opnieuw. Wat 'n boeltje toch 1 En de libe'ralen willen de huwelijkescheidingen nog vergemakkelijkt n en algemeener maken. De socialisten willen zelfs de wettge scheiding heel afschaffen, en de gehuwden maar volgons hunne grillen laten bij elkaar komen en ook weer van e'kaar afgaan. De wildernis 1 rK is aan onzen jeugdigen prins Leopold een ongeval overgekomen, dat gelukkig niet ere. lief oudri0 wirnitin nnwi- vnralpnricLclAn Bireboog hebt gebroken. Professor Turner, heeft Donderdag morgend den elleboog terug ineen gezet, Da prins zal drie weken lang den arm in een band moeten dragen. De nieuwe gouverneur van W est-Ylaanöeren Bij koninklijk besluit Van 24 maart is het ontslag van M. Baron Ruzetle, als gouver neur der provincie'West-Vlaandoren, aanveerd, M. Janssetjs de Bistjioven, advokaaGgeneraal bij het beroepshof van Gent, is in zijne plaats lot gouverneur benoemd. De baron Ruzetle ïs benoemd tot officier der Leopoldsorde, Voor de zedelijk verlatene kinders. Zondag morgend was er veel Kolk gekomen naar de miliciezaal van het stadhuis, le Brus sel, waar. onder liet voorzitterschap van M. Descamps, de algemeene Vergadering gehouden werd van den Bopd tot bescherming van de zedelijk verlatene kjnderen. Uit liet verslag van M. Van Weddingen blijkt dat het Werk, welk reeds twintig jaar bestaat, in 't afgeloogen dienstjaar 137 arme arme kleinen beschermd heeft; 52 werden in het gesticht te Brussel geplaatst en 41 zijn uitbesteed. De vergadering was diep ontroerd bij hel hooren van de lijdensgeschiedenis dezer on gelukkige kinderen. Het Werk heeft, onder andere, een meisje Van 6 jaar gered, dat sinds_8 maanden in £en zolder ppgeslöten was. De maatschappij telt heden 3250 leden, doch zij beschikt maar over 1800 ïrajik bijdragen. De vergadering werd gesloten met de uit deeling yan belqjiingen aan de personen die het Werk met bijzondere verkleefdheid onder steund hebben. V L AMERTIN GHE Zondag laatst gaf' onze tooncelgilde haar avondfeest van hall-vasten, voor de Vrouwen. De zaal was^ proppensvol. Op hel programma stonden: J. Vergelen en Vergeven geprimeerd drama in 3 be drijven; 2. Philothê, kluchtzang en 3. Dieven in Huis kluchtspel in één bedrijf. Het feest is opperbest gelukt;, de toeschou wers jivaren uiterst tevreden. Het drama vooral behaalde veel bijval. Al de rollen, zoowel kleine als groote, werden met veel talent Voorgedragen ieder der spe lers, zonder uitzondering, Verdient allen lof. Het derde bedrijf bijzonderlijk was aandoen lijk; het kleine Polken vertolkte opperbest zijn rol. Na lijden koml verblijden zegt het spreek woord. Philothéhad algauw de tranen van verdriet doen verdwijnen en hu schoten de oogeri vol water van !l lachen. Dit la chen vermeerderde nog 'bij liet opvoeren van de klucht: Dieven 'in Huis nal die kod dige, onverwachte voorvallen met het zon derlinge verdwijnen van liet soupétje cn die eeuwige vrees voor dieven, dat n^lfs deed de toeschouwers voortdurend schokken Van 't la chen. 1 Vóór de rustpoos gaf E. II. Blondelle, proost van de gilde, een schoone voordracht, waar in hij handelde over de rol welke de christene vrouw le vervullen, heeft in 'den strijd tegen over den vijand der samenleving: het soeiiy- lisnms. 't Zijn de Christene Vrouwen, zegde Eer- weerde Spreker, die de vechters moeten vor men tot den strijd voor God en Vaderland, voor altaar en haard, voor onze oude goede vlaamsche zeden, voor de ziel onzer kinderen. 't Zijn de vropwen die de toekomst van ons vaderland in' handen hebben zij kunnen, het het katholiek bewaren, door hunne kin ders christelijk en deudzaam op te brengen, of het laten ten onder gaan, door hunne kinders vrijeri toom te laten cn ze te laten zich oygrgeven aan losbandigheid en ontucht. 't Zijn zij; pog, die door hunne genegen heid, of, qls 't noodig is, door hunne tra nen, hun man öf kinderen zullen aanzetten tot het goede, ja, zelfs ze afhouden van eenen misstap te begaan. Zóó ook zullen de Christen vrouwen van Vtamertinghe al hunnen invloed gebruiken 0111 op 2 Juhi aanstaande de zegepraal te helpen behalen op de Vijanden van ons christen ge-, loof, welke men socialisten, liberalen, enz. heet. Deze schoone voordracht bracjat grooten iiH druk op de aanhoorders teweeg. Mochten deze goede raadgevingen goeden uitslag opleveren, 't ïs de Vurigste wcnsch van iedereen. Hare groete sterlite ligt in l?are zuiverheid WYTSCIIAETE Op eenige stappen van de plaats woont de weduwe J.ignrl. Hare slaapkamer is op bet le verdiep. Li den nacht van woensdag tot Don derdag, hoorde zij gerucht in haar kamer, 't Moest rond 2 ure zijn. 't Waren twee kwaad doeners die na eene ruit met modder beklad te hebben dezelve in stukken geslegan hadden. Opeens ging het venster open en Kvee zwart gemaakte kerels wipten de kamer binnen, spiongen de weduwe naar de keel, en nepen ze tot versmachten» toe. 't Was een struuische kerel vergezeld door een jongeling van rond de 15 jaar. Na de weduwe zoo mishandeld te heb ben wierpen zij de matras op haar en door zochten in allerbaast de meubelen, zich van rond de 60 fr. meester makende, dan vluchten ze.spoedig door het zeilde raam weer weg. n tri urge 11 o, lUtfii coiic fjewuu. ,.v-- 1 daar voorbijtrok opende de weduwe die van hare lange bezwijming teruggekomen was. de deur, en vertelde nog hijgend van angst en vermoeienis, bet gebeurde. Seffens werd de gendarmerie van V» aasten verwittigd, opende een onderzoek en 's mid dags reeds was het parket van Yper ter plaats. KORTRIJK Maandag werd aan den agent Deleu, Jie van dienst was op de wekelijksche markt een vrouw aangewezen die van kraam tot kraam ging en er verdacht uitzag. Hij hield ze goed in 't oog en ln de Doornijkstraat zag hij haar eenige kleedingstukken in een nel- zak steken. De agent Vroeg aan de vrouw naar de herkomst, van deze voorwerpen. Zii weigerde te antwoorden en werd haaf het bureel geleid. Aan den officier Van dieiïst verklaarde zij dat zij de Voorwerpen gekre gen had van eene vrouw- die ze beweerde niet le kennen. Door ^strikvragen in 't nauw ge bracht, bekende zij ten slotte, dat eene yroüw die zij noemde, de voorwerpen gestolen en haar aangebracht had. Deze vrouw werd 011- middelijk ontboden en met de eerste gekon- fronteerd. Het gestolene bestond uit drie flanellen on derbroeken, een voorschoot cn lint. Uil het ingesteld onderzoek bleek dat deze Voorwer pen onsttolen waren ten nadeele Van Alph. Baele cn Vanherreweghe, kramers, slaande op de markt. De betichte is in vrijheid gela.ten. Krameniers Let op ROUSSELARE Sedert eenigen tijd leven de gebroeders Degryse, steenweg van Hooglede, in oneenig- heid. Woensdag middag ging Charles, die slechts dinsdag morgend het gevang Verlaten had, in gezelschap Van zijnen broeder IJulien, naar het huis van hunnen broeder Pieter, Handboogstraat- pn zochten er twist. Er lont- stond een gevecht, Pieter werd de (onderlip afgebeten en gekwetst aan het Voorhoofd, dat veel bloed Verloor, heeft de hulp van een geneesheer moeten inroepen, GENT - Een ongemeen geweldige brand heeft dins dag nacht de katoenweverij Savannah Nij- verheidskaai, 68, vernield. Kort na midder nacht werd de nachtwaker een brandreuk waar. Hij ging overal zoeken, doch ontdek te niets. Daar hij wat later niets meer rook, dacht cle man dat hij zich vergist had. Rond 2 ure bemerkte hij opeens dat er rook uit het magazijn opsloeg. Hij: liep dadelijk de pompiers per telefoon verwittigen. De nacht waker der fabriek önghena, aan de Sa: vannah palend, l\ad den rook ook bemerkt. Hij kwam toegeloopen Cn toen hij met zijn collega de deur Van het magazijn opende, sloeg er eene groote vlam pp, üit het daar opgestapeld katoen. De brand nam eene bliksemsnelle uilbrei- dang. De pompiers waren spoedig ter plaats en vielen dapper het vuur aan. Rond 4 ure was alle gevaar Voor verdere uitbreiding ge weken. Het magazijn Was gansch in asch ge- tegd. De jschade wordt op '150.000 frank geraamd. Gansch den morgend bleef er eene ploeg pompiers ter plaats 0111 de gloeiende puinen le besproeien. De werkstaking aan 'de liaven. Woensdag namiddag, om '4 ure, werd ïn den Handels- en Nijverheidskring le Gent, eene talrijke vergadering Van invoerders, Uit voerders, makelaars en handelaars gehoilden, bijeengeroepen door de Vereeniging der Zee- vaartbelangen. De vergadering besloot, na eene langdu rige bespreking, aan 'den schepene Anseele oen brief le sturen, in denwelke de gentsclie handel en nijverheid hun spijt uitdrukken, aan de werklieden dc gevraagde verhooging niet té kunnen toestaan. Deze brief werd onmiddelijk opgestuurd. De gesyndikeerde dockers (die zijn 'ten ge- talle van 300; 'ei zijn ïn het geheel ongeveer 2500 dockers), hielden dinsdag avond in hun lokaal, Meulesteedschen steenweg, eene mee ting. Zij ving om 8 ure aan en duurde tot laat in den avond. Er werd kennis genomen van het antwoord der patroons. Verscheidene dockers voerden er het woord. De zittiyg liep ten einde zonder dat er een vast be sluit genomen werd. Woensdag morgend, om 8 ure- was het werk in de haypn door de losse, 111 daghuur wer kende dockers jadgemeen stilgelegd. Aan cle voorhaven werden twee vlasbooten, door cle bemanning in de lichters (Rijnschepen) over geslagen. Het werk wordt evenwel öp de regelmatige booten en op die, Wier lossen in entreprlse geschiedt, voortgezet. De 'sftakers, die ten getalle Van 14 tot 15 honcléfd zijn, doorkruisen 111 groepen cle ha venwijk. Alles verloopt kalm. Bijzondere £p- lieiema^tregelen zullen evenwel genomen wor den. 1 f f f.l I I WERVICK Voorbijgangers zagen maandag avond vlam men opstijgen uit de herberg In de oude Molens op den steenweg van Linselles, tus schen Wervick en Blaton, toebehoorende aan Mej. Destombe en bewoond door de echtge nooten Lewille. Deze laatsten, die rond 91/2 ure slapen gegaan waren, werden wakker geklopt, doch 11 urfden eerst niet opendoen, daar zij dachten dat hel late uitblijvers wa ren. Intusschentijd werden de pompiers ge wekt, en deze kwamen spoedig ter plaats. Zij vielen het vernielend vuur dapper aan en gelukten erin, na een uur werkens, de vlammen te overmeesteren. Wat vooral zon derling was in dezen brand, is dal de vlam men op de twee hoeken woedden en het micl- densle deel gespaard bleef. Een landlooper, die nevens de woning den nacht had doorge bracht, werd door de polieie ondervraagd. Een groot deel van de meubelen zijn de prooi der vlammen geworden. De schade beloopt 10.000 fr. ANTWERPEN Van 11 februari tot 11 maart zijn uit Ant werpen naar Amerika vertrokken:, uit Wijn- ghene 20 mannen, 5 vrouwen cn 5 kinderen; uit Oostcamp 6 mannen en 1 vrouw; uit Sehüyferskapelle 2 mannen en 7. vrouw; uit Rousselare-Cachtem 10 mannen uit St- Maria-Aalter 3 mannén uit Ruddervoorde en Waardamme C mannen en 1 vrouw, of sa men 47 mannen, 8 vrouwen en 5 kinderen. WATOU Maandag avond, rond 11 ure, brak er brand uit in liet werkmanshuis Van Oiner Leupe. Het woonhuis en cle stallen zijn met den inboedel die prooi der Vlammen gewor den. Eene geit en een schaap zijn in den brand gebleven. Er moet kwaadwilligheid ïn 't spel zijn, want 111 een waterput nevens het huis heeft men eene fleseh petrol gevonden. WÜJjMSOtHEIlI Zondag namiddag, rond 4 1/2 ufei, is aï/i? do tramhalte een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Eenige kinderen: waren op^ id.a|a|r staande wa gons aan 't spelen. De lOjarige Raymond Sabry werd tusschen de buffers Van twee wagons 'gevat. Het kind werd op den slag gedood. I 1 I I Cf| 5 SAVENTHEM Een genaamde J.B. Warsingers, rond de 50 jaar taud, èen gekend wildstrooper, wo nende te Wilseló bij Leuven, leeft gescheiden zijne vrouw, die te Saventheïh verblijft. De kerel had reeds meer dan eens doodsbedrei gingen geuit tegen zijne vrouw. Deze had den statieoverste verwittigd 'clat haar man maandag naar Saventhem zoijl komen en clat hij gewapend was. Ziji vroeg ljem ook (Jat dat hij Warsingers ïn de gemeente niet zou laten afslappep. ,'De statieoverste verwittigde den veldwachter, Philippe Degreef, die bij de aankomst van élken trein uil Leuven in de statie kwam. Eindelijk met den trein van 12' ure 55 stap'te Warsingers^ in de statie af. Het persooneel bemerkte hem Weldra en deed hem in het bureel binnengaan, waar men hem vroeg dat hij. zijn wapen zou af geven. Doch cle kerel werd woedend, Haalde zijn revolver te' voorschijn en loste drie Scho ten. De veldwachter wercf cloor twee kogels in den buik 'en in de richting, Van het hart getroffen. De arme man werd ïn bedenke- lijken toestand naar het Sint-Jansgasthuis ovef- gebilacht. Hij is getrouwd en Vader van een kind. Warsingers, onmiddelijk ontwapend. Ven! aangehouden en in de gendarmerie opgeslo ten. Het parket'Van Brussel ïs verwittigd. LEUTEGHEM P6 Vlicghe gaal met zijn zuur (vergaarden pacht naar mevrouw. E11 als Pó ('daar 6e laatste vijf l'rank neergelegd heeft, en fdat mevrouw wel onderzocht heelt of alles juist is, en idat er geen twijfelachtig Rtuk onder is, mag Pé haar de keuken gaan en daar 'ne keer zijnen buik een kermis (doen in den kaas en de boterhammen, terwijl 'dat (mevrouw zijnen kwijtbrief gereed maakt. Pé, die rij nen honger wat gespaard heeft, maakt (daar een leelijken bres in de kaas. Gelukkiglijk dat mevrouw, die Waarschijnlijk den ïlauwen kant van haren pachter kent, bijtijds (afkomt met haren kwijtbriefen ziende clat Pé den kaas nog 'ne keer te weeg is aan. te Spreken: Pé, zegt ze. Weet gij biet 'dat veel van dien kaas eten gevaarlijk is Gevaarlijk, mevrouw, zegt Pé, 't is }iet eerste dat ik daarvan hoore. Ja zeker, zegt mevrouw, dat is eene soort van kaas die op de Itong plakt, en die er veel van 'eet wordt stom. Wel, mevrouw, zegt Pé, ik ben blijde van dat te Vernemen mijne vrouw zal daar mee genezen 1 Hoe, zegt mevrouw, is Sophie ziek Ziek precies en is't woord niet, mevrouw; maar zij heeft iets aan hare !tong dat haar belet van te zwijgen die kaas kal haar voor zeker genezen En Pé haalt kijn neusdoek Uit, draait'W den overschot van dien wonderbaren kaas in; |en eer mevrouw gewaar wordt -'waar hij (naartoe Wil, wenscht Pé haar Vriendelijk den goeden avond én ïs de gaten uit.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2