HET NEERHOF. Voeding der Dieren. Volkswetenschap. Worst vormt die later in gisting |wen, de grond, de bemesting, het korst vormt, die later mg» g weder Qf het klimaat en de wlJze waar. komt en de melk zal bederven. I het voeder wordt toegediend. Het gebruik van sodazout is A TijdstiP5vvan den oogst. uitmuntend, daardoor verdwijnen Het voeder moet ingeoogst worden op al de vette bestanddeelen en is de het tijdstip dat de voedende stoffen er reiniging vollediger. Natuurlijk zich in grootste hoeveelheid onder den moeten de voorwerpen met zuiver meest verteerbaren vorrnin bevin en water worden afgespoeld k «knten nog jong zijn. Te vroeg oog- Om de boterkarn goed te rum-i^en heeft echter verlies aan droge stof gen, doet men er minstens een- en in sommige gevallen een moeilijk maal per week eene oplossing droogmaken tot bewaring voor gevolg. van sodazout in, en men zet de Men verliest in hoeveelheid, doch men karn aednrende eenige minuten wint in hoedanigheid. Beide zaken zal karn geaurenae ee g - zooveel mogelijk doen gepaard in beweging. Na aftrak van gaaT1 door te 00gsten in den bloei. Jong soda-oplossing, wordt het vatredep ig gemakkelijk om verteren, uitgespoeld eerst met warm, daar- omdat de verteringssappen er gemakke- na met koud water, niet omge- lijk kunnen op inwërken. Naden bloei- keerd want dan ZOU de soda-oplos- j tijd verminderen de voedende stoffen in Sing hare uitwerking niet doen. het gewas ten voordeele van de zaden, Een goed gereinigd meikenj dg en bkderen plaats een geur hebben, welke doet den- voedende stoffen, len. Men mag bij het reinigen gebleken isuit talrijke proefnemingen. geen schotelvod gebruiken, daar- Bij onderzoekingen, in Duitschland uit- in kunnen de microben nestelen gevoerd, heeft men de volgende cijfers beter zal men gebruik maken van aangaande de verteerbaarheid van groe- borstels. ne klaver aangeteekend Wanneer een gereedschapgoed Eiwitstof gereinigd is, wordt het, zoo mogelijk met stoom gedroogd daardoor worden alle microben j verteerbaarheid dezer bestanddee- gedood en kunnen de kruiken en len verminderde bijgevolg op aanzienlij- vaten zonder behulp van schotel- ke wijze met den vorderenden ouder- VOd worden droog gemaakt, dom der gewassen. Beschikt men niet over stoom, B. De manier van behouwen j t j.- j.1 Planten, die dicht gezaaid worden dan spoelt men haastig met bevatten meer voedende bestanddeelen kokend heet water en laat het dan die welke 0ver veel ruimte voorwerp uitdruipen. Gereinigde beschikkend, zich krachtig ontwikke voorwerpen moeten aan zon en lucht worden bloodgesteld, voor aleer ze weg te bergen. Door de zonnestralen en de lucht worden j de giststoffen vernietigd. moet verwijderd worden. Ont staat de roest in vaten ten gevol gen van hun ouderdom, dan is het tijd om er andere aan te schaffen. Het welgelukken in de mei kerij, bemesten. het verkrijgen van goede melk en Eene stikstof houden de bemesting welriekende boter is slechts eene bevordert in het voeder de vorming van men dikwijls genoeg herhalen onderhoud de reinheid, altijd en overal en gij zult voorzeker geluk ken. j f "fr I hetgeen zich meestal voordoet, wanneer Pon anarl af»reiniad melkerii- waarin eene opeenhooping vanbestand- gereedschap, moet, zegt M. Allex hee{t Daar de zaden veelal verloren Moelier, een duitsche specialist, gaan bij het hooien, is er veel verlies aan ken aan frisch gewasschen lin- Ook moet men de wijzigingen in acht nen niet de minste vetachtigheid nemen, die zich voordoen in deschei- inna men er hesneuren noch voe- kundiSe samenstelling, waardoor dan ak kil hot s-oiniaen de verteerbaarheid vermindert, zooals j j Verteerbare i- I f .1/JL ook gaat er tijdens het drogenj eene zekere hoeveelheid voedende bestand deelen verloren. Droog voeder is lasti ger om knauwen en lastiger om verte ren dan groen voeder zoo moet, vol gens Kei In er een paard 38 meer kracht besteden om weidehooi en iuzer- nehooi te knauwen dan om dezelfde hoeveelheid droge stof voorkomende in groene gewassen F. Pirard Lfuidbouw-ingenieui (Nadruk verboden) 20 Mei (vóór den oogst) 71 °/o 7 Juni (in den bloei) 65 °/o 20 Juni (na den bloei) 59°/o Verteerbare Celstof 51 o/o 57 o/o 40 o/o Wij lezen in het Melkerijblad dat, om melk te bewaren, dezelve moet bevrijd blijven van de werking van het licht. De melkflesschen in wit glas zouden dus moeten vervangen worden door flesschen in rood glas Uit de ervaring is gebleken dat een flest h, omgeven van een rood vloeipapier zonder slechte gevolgen in de volle zon kan staan gedurende tien uren en daarna onveranderd blijft, alsof zij in een duistere plaats werd bewaard Het Uitbroeden. len en een grof voeder vormen. Ook de hoeveelheid der opbrengst is in dit laat sfe geval kleiner. C. De grond. De samenstelling van den grond, waarop het voeder I wordt gewonnen, heeft invloed op de Het gebeurt soms dat er roest samenstelling van het voeder, want ontstaat, welke dan onmiddellijk men vergete niet dat de plant zich vormt met de bestanddeelen van den grond waarop ze groeit D. De bemesting heeft een zoo grooten invloed op de gewassen dat zelfs de soort der planten gewijzigd wordt in de graslanden door de manier van kwestie van reinheid Dnnr het stikstofbestanddeelen en wanneer tegen kwestie van reinneid. Door net I stikstofbemesting geene minerale onderhoud der gereedschappen, J bemesting opweegt, zullen vroeg of laat door het grondig reinigen, door de vlinderbloemigen uit het grasland het verdelgen der bacteriën die verdwijnen. Phosphorzuur en potasch gisting verwekken, zal men in de integendeel bevorderen de ontwikke- melkerij gelukken. Nooit zalHingBr vlinderbloemigen. De gewassen The Dairyman (Nadruk verboden) Vijgen bezitten een heilzamen invloed op maag en ingewanden en zijn vooral goed om in te nemen bij storingen in de spijsverteringen. Ook allen die hoesten of' aan longziekte waterachtig, nemen meer voedende bestanddeelen op dan ze eigenlijk noodig hebben deze eigenschap maakt men zich ten nutte om hen door toevoer van phosphorzuur en potasch aan minerale bestanddeelen te verrijken, hetgeen voordeelig is bi; de voeding der dieren. Weder of klimaat. Zoowel tijdens den groei als tijdens d n oogst doet deze factor zijn invloed gelden. In een droog jaar is het voeder spoedig houtachtig in een nat jaar wordt het arm aan voedende lijden is het gebruik van vijgen aan te raden. Een eenvoudigmaar zeer goed werkende borstthee bestaai uit een afkooksel van gewone gerst met 5 of 6 vijgen en een handvol rozynen. bestanddeelen en rijk aan celstof. Alleen in een gewoon jaar kan men zeer voed zaam voedsel inoogsten. Ongunstig weder tijdens den oogst kan grooten invloed uitoefenen op de samenstelling van het voeder vele voedingsstoffen yciv CiV C/CVVAj WV VA> y rICV I >-/ Vijgen, in de breedte doorgesneden I kunnen met het overtollig water ver en op de zweren gelegd, vormen een dwijnen dit verlies kan tot een achtste verzachtend geneesmiddel. Voedingswaarde der Voedermiddelen. Er zijn verschillende factoren, die. invloed uitoefenen op de voedingswaar- I klaver en luzern, de der voedermiddelen, zooals het.tijd- F. Wijze van toediening, stip van den oogst, de manier van bebou- Gras wordt beter benuttigd dan hooi der totale droge stof bedragen. De uitspoeling der voedende bestand deelen neemt toe met de doordring baarheid van het gewas zoo kan men veel grooter verlies waarnemen bij het hooi van nagras, omdat de gewassen der tweede snede jonger en week er zijn dan die der eerste. Dit is ook waar voor Na 19 tot 21 dagen broeden komen de kiekens te voorschijn, en of nu het broe den op kunstmatige of op natuurlijke wijze is gebeurd, men moet zich met het uitkomen der kiekens bezighou den. Niet zelden verongelukken de j mge diertjes onder de moederhen ook moet men niet alleen de ledige schalen van onder de hen verwijderen, maar ock voortdurend de jonge kiekens uit het nest halen, naarmate ze ter wereld komen. Men zet ze in een korf tus- schen wollen doeken, totdat alle eieren ledig zijn en dan geeft men de kiekens aan de moederhen terug. Aanstonds ziet men ze dan een warm plaatsje zoeken tusschen de warme pluimen der moeder. Op de groote pachthoeven houdt men zich maar weinig bezig met dit jonge broedselmen laat de kiekens vrij loopen waar ze willen, op den mesthsop, in den boomgaard en niet zelden worden ze doornat van den regen of van het dedauwde gras. Aldus gebeurt het dat er zooveel kiekens afsterven. Men ziet piepende van ellende, eene schuil plaats zoeken onder de moederhen, doch deze, slechts bezorgd om wat voed sel te vinden voor hare kleine familie, rrabt maar razend door en doet niet zei den de jonge beestjes eene vreeselijke tuimeling maken. Gelukkig dan nog als de jonge kiekens niet door de andere hennen worden afgebeten of door de katten aan de moeder worden ontroofd. Ook moet men niet uit het oog verlie zen dat, door volledige vrijheid te laten aan de moederhen, deze niet zelden eene groote hoeveelheid van het bijzonder voeder verslindt, dat alleen voor de kie kens bestemd was, zoodat deze laatste niet doelmatig kunnen gevoed worden. Wil men bijgevolg op voordeel iger wijze te werk gaan, dan moet men gebruik maken van broedkorven of broedkasten. Deze laatsten zijn te ver kiezen, omdat ze de gansche familiekun- nen beschutten tegen ongunstig weder. De broedkast moet ruim genoeg zijn om een behoorlijk verblijf te verschaffen aan de hen en hare kiekens. Het dak moet groot genoeg zijn en afhellend om de kast droog te houden. Een schutsel, welk kan opgetrokken en neergelaten worden, zal de kast in twee afdeelingen splitsen om toe te laten de kiekens bij de moederhen op te slui ten of ze te laten uitloopen. Het voedsel der kiekens wordt buiten de af deeling der moeder hen geplaatst, zoo moet deze zich tevre den stellen met het voedsel dat haar wordt toegediend. In de afdeeling der moederhen is de vloer met kort stroo of met turf bedekt, terwijl deandereafdee ling zonder bodem is, ofwel zoodanig ingericht dat men er den bodem kan uitnemen. Wanneer men dan, bij droog weder, de kast op het gras zet, kunnen de kiekens in het groene gras loopen en er insecten en wormen zoeken. Voeder bak en drinkbak moeten echter niet ver geten worden. Bij het kunstmatig uitbroeden hebben de kiekens geene moeder om zich te ver warmen en te beschutten hierin moet dan natuurlijk voorzien worden. De broedkast die men daartoe gebruikt, o-el ijkt zeer wel op het broedtoestel; de moederhen wordt vervangen door eeD bak met warm water of men verschaft de warmte met eene lamp. In het broedtoestel is er gewoonlijk eene plaats voorbehouden, waarin de de kiekens gedurende 12 uren, nadat ze zijn uitgekomen, verwarmd worden en opdrogen Daarna brengt men ze in eene broedkast, welke men heel goed en zon der veel kosten kan inrichten, volgens de beschrijving, welke wij hierboven hebben gegeven. Avicola. (Verboden nadruk) t Is niet alleen in ons land dat de politiehonden gekend en in gebruik zijn. De briefwisselaar van de Standard verhaalt een buitengewoon feit van den detectielhond Spitz te Odessa en voegt daarbij Dit is nu, in de laatste achttien maand, de negende misdaad, waarvan den dader of de daders worden opge spoord en ook aangehouden dank aan dezen politiehond. Geen enkele maal heeft hij een verkeerd spoor gevolgd, alhoewel in drie gevallen zijne hulp slechts werd gevraagd, nadat er xeeds drie dagen waren verloopen en nadat de opzoekingen der policiebedienden vruch teloos bleken. Spitz is zeker een der voor naamste bedienden der policie te Odessa Op de feestdagen draagt hij een zilveren halsband, waaraan een groot getal kleine medalies hangen, die elk den datum herinneren van een officieele zegepraal door hem behaald Ziedaar een voor beeld voor onze Groenendaels DE MAAN. De maan is eene planeet der aarde zij schijnt het hemellichaam te zijn, welk ons het dichts nabij komt en toch is zij nog meer van ons verwijderd dan tien maal de lengte der middellijn van de aarde. Haar vorm is bolrond, zoodat wij maar een weinig meer dan de helft hater oppervlakte kunnen zien de lengte harer middellijn bedraagt 3475 kilometer. De maan is dus 49 maal kleiner dan de aar de haar omvang bedraagt 22 nrilliarden kubieke kilometer. Men zou den omvang van 62 millioen manen noodig hebben om eene zon te maken en nochtans schij nen beide hemellichamen van ongeveer dezelfde grootte, omdat de afstand die ons van hen afscheidt in verhouding is met hunnen omvang. De afstand van de aarde tot de zon is 385 maal grooter dan de afstand tot de maan. Eindelijk^om het gewicht der maan in kilogrammen voor te stellen, schrijve men 21, nullen achter het getal 72. Zooals het iedereen kan opmerken, is niet altijd hetzelfde gedeelte der maan zichtbaar. Bij de nieuwe maan ziet men van onze pla neet niets, noch bij dag, noch bij nacht dit is daaraan toe te schrijven dat ze zich zeer dicht in de richting van de zon bevindt, zoodat ze hare donkere halfron de zijde naar ons toekeert. Dit duurt twee of drie dagen, daarna wordt de maan weder zichtbaar onder sikkelvormige gedaante, welke 'van dag tot dag breeder wordt en welke met de ronde kant steeds gekeerd is naar het punt waar zich de zon onder den gezichteinder bevindt Men kan dan ook het donker gedeelte van den bol onderscheiden, welke alsdan zich voordoet als ware- het doorschij nend dit komt door de weerkaatsing van de zonnestralen die'de aarde beschijnen zooals reeds omtrent 1496 de beroemde schilder Leonard de Vinci heeft uitge legd. Dit weergekaatste licht verdwijnt langzamerhand en is geheel onzichtbaar bij het eerste kwartier, wanneer de maan in twee gelijke deelen is verdeeld, onge veer tusschen den 7en en 8en dag dei maan. Dan kan men ook zeer duidelijk de vlekken zien op het verlichte gedeelte. In de 7 volgende dagen neemt de ron de vorm der maan immer toe tot aan de volle maan. Gedurende de tweede helft vermindert de verlichte oppervlakte voortdurend tot aan de nieuwe maan, terwijl ze omgekeerd dezelfde verschijn selen vertoont en hare rugzijde naar het Oosten keert. De opvolgentlijke maan- verschijnselen verloopen in 20 dagen, 12 uren, 44 minuten en 3 seconden. Het licht der maan is dat der zon tot ons teruggekaatst door de oppervlakte der maan, welke altijd dezelfde zijde aan ons vertoont. Dit licht is maar zwak, slechts het 801.072® gedeelte van het licht der zon, volgens Wollaston het gaat ook vergezeld van een weinig terugge kaatste warmte, welke tot ons kan komen omdat de maan niet door een dampkring is omgeven. Deze warmte wordt echter opgenomen door de bovenste lagen van onzen dampkring. Het licht der maan oefent ook zekere scheikundige werking op de oppervlakte der aarde uit, zooals wordt bewezen door de lichtbeelden welke men van de maan kan verkrijgen. De volle maan vertoont aan hare oppervlakte helder verlichte, nevens meer donkere deelen. Dit voorkomen verandert zeer weinig en is zoozeer gekend dat de volksverbeelding daarin de beeltenis ziet van een man met een takkenbos op den rug Voor den verrekijker vertoonen zich de heldere plaatsen met vele diepten bezaaid, van verschillende grootte, doch alle rond van vorm. 't Is eene bergstreek, uit vulkanischen grond gevormd, onge lijk en ruw. De grijze vlekken integendeel zijn effen, als waren ze eene zee van gedroogd slijk. De oppervlakte der maan is ongeveer 38 millioen vierkante kilometers, waar van ongeveer de helft zichtbaar is. De drie tienden van het zichtbaar gedeelte worden ingenomen door de grijze vlek ken, de zeven tienden zijn bergachtig en helder. De bergen der maan bereiken eene hoogte van 5000 meter ze zijn gewoon lijk rond van vorm. Ook vindt men over onze planeet rechtlijnige groeven getrok ken van 5 tot 100 kilom. lengte, 500 tot 3000 meter breedte en 400 tot 500 meter diepte. Volgens de opzoekingen der geleerden en de natuurkundige samenstelling dei maan, moet men aannemen dat dit hemellichaam niet door een dampkring is omgeven dat er bijgevolg geen water aan de oppervlakte is. Een geleerde, de Humboldt, zegt dat de maan, slechts een uitgestrekte, eeuwigstille woestenij is, wier klimaat geheel van het onze ver schilt de dagen duren er 738 uren, 44 minuten en 3 seconden en de helft van dezen tijd ongeveer is het er nacht. Gedu» rende 354 uren schiet de zon hare stra len op de maan de hitte moet er bran dend wezen. Tijdens de 354 nachturen integendeel heerscht er eene hevige kou de. In zulke voorwaarden is het waar schijnlijk dat de oppervlakte der maan geheel van levende wezens beroofd is. E. DE VlNESKY (Verboden nadruk) i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 6