Rond de Wereld Stadsnieuws Mengelmaren w Frankrijk Duitsehland Engeland Gemeenteraad Gewestelijk Eucharistisch Congres Katholieke Wacht Zondagrust Bericht Avondfeest van 15 Juli P P. P P P. P P. P P. P m m m 3? a> 0 Boetstraffelijke Rechtbank van Yper sP sP *P sflP 'tPsP tP tP 'sP ?P Ongelukken in het Walenland itas~rr' V» Pr P' P' P' P-. P' P P' P Examen 1». Hi i i HÉ be- geen alen. dat het it ze taal den van het ver- de voor ze Jt- te sk het te Be- van op en de de ze dat rassenstrijd zooals men het somtijds weert Neen 1 de VlamiDgen willen inbreuk maken op de rechten der Wt Wat ze willen, wat ze eischen, het is hunne rechten zouden eerbiedigd worden en dat de Walen, in plaats van daartegen op te komen, als ware Vaderlanders de volledige gelijkheid zouden vragen tusschen beide rassen derieltde bakermat. De Vlaamsche Beweging strijdt voor behoudt van de taal! Waarom? Omdat ze wel weet dat met het behoud van de taal zij ook het behoud vrijwaart van vroomen, christen, vlaamschen aar e de kuische vlaamsche zeden I... Ja 1 mei diep-ingeworteld godsdienstig gevoe smelt zich in onze gouwen de taal... *«-- taal wegsterft, dan ook veranderen dezeden en gebruiken en we begrijpen het ir<"i'C eezinde liberalismus ais het aanpredikt f De Vlaamsche taal is eene hinderpaal voor de uitbreiding onzer denkbeelden.Dat zt verdwijne en bet zal ons des te gemak keiijker wezen de zed- n en gebiuiken11< veranderen, aan den Godsdienst den nek slag toe te brengen en het kadaver van ie katbolicismus in den grafkuil nee Wij herhalen dus dat de Vlaamsche weging zich uitbreidt in al de Jakken het volksleven zoowel op zedelijk als stoffelijk gebied. Hare aanhangers willen geheel het Vlaamsche Volk °PvoereVl;°t de hoogst mogelijke ontw.kkehmr dooi bloedeigen taal alléén te verknjge willen leven en streven voor gaiisch Volk en dóór dat Volk leven en streven voor Christus Als de mensch er krachtdadig toe ijvert een doel dat hij in zijn brein heeft opgevat kost wat kost te bereiken, dan stuit hij ook onvermijdelijk op nu min, dan meer sterke btfDe visscfher bij voorbeeld, die in volle zee door een geweldig tempeest wordt ^rrast, die visscher moet hardnekkig weers^d bieden aan de woelingen, wind en de woe dende baren indien hij kostkost vailig aan strand wil geraken. Zoó is het ook mDedgro!)\Tviaamsche Yacht, die vooruit- stevent midden de onstuimige baren dei wilde Vlaamsche Zee, die Yacht wordt door talrvke vijanden bestormd de Staat som mige nonfiescholen, de Politiekde Franschge^inde Hoogere Standen en de onverschillige Vlamingen trekken aden aan één en hetzelfde zeel. en de stuurmannen - de aanvoerders der Vlaamsche Beweging moeten er steeds een wakker oog °P houden ten einde die vijanden te beletten dien schoonen Vlaamschen Yacht m de kolken te begraven. Ja! de Vlamingen hebben ook hunne vijanden... DE SIAAT heeft ons bestreden door de ongelijke behandeling der beide landstalen bij het aanstellen vao ambtenaren, door het vrijwillig verzwakken en slecht uitvoeren der vlaamsche taalwetten, door het be noemen in het Vlaamsche Land o inde hoogere besturen van vlaamschonkundige personen, door het achteruitduwen van het Vlaamsch in het Leger, in de bestuurs- en gerechtszaken, in het onderwijs. Een nietmin-aanzienlijke vijand teltde Vlaamsche Beweging in sommige NUNJSE- SCHOLEN. Van daar uit hebben de Vla mingen jammer genoeg heel zelden de tegemoetkoming ondervonden welke de edelheid van hun streven dat zóó innig met de katholiciteit van Vlaanderen samenhangt, hen mocht doen verwachten 1 De werking in sommige kloosters tegen het Vlaamsch en de aanbidding voor het fransch en het fransch alléén, is dikwijls zoo ko ossaal ge weest dat het voor een rechtgeaarde Vla ming teenemaal onmogelijk is daar niet bij gelegenheid een woordje over te reppen. Als wij vernemen hoeveel kloosterzustets door hunne education fran^aise alle edele vlaamsche gevoelens in de harten onzer vlaamsche meisjes vexdooven als men ons vertelt hoe zij het vlaamsch als giftpillen aanzien en daarom slechts a dose infinitésimaleaan hunne leerlingen op dienen, dan walgen wij Vlamingen van dat berucht systems d'enseignement. O dachten de Eerweerde Zusters, die zoo roekeloos te werke gaan toch eens goed na dat uit die meisjes de moeders van mor gen groeien en dat die moeders in Vlaande ren Vlaamsche vrouwen moeten worden die om zich heen moeten vormen niet een knog van lustige pimpelmeezen en stijve modepop pen maar wel een eerewacht van struische, deftige, diep-toegenegen Vlaamsche zonen en dochters 1 Och, moesten al de Vlaamsche Volksmannen eendrachtig handen ineen slaan, moesten ze allen eens wilier zonder meer, uit ware het met de overmacht van 't Fransch in Vlaanderen's nonnescholen en dan zou Pater Rutten, de beroemde volks gezinde vlaamsche socioloog, niet meer moeten zeggen wat hij op St Baafsplein uit riep tot duizenden Vlamingen Phihppina van Vlaanderen die kwijnt in den Fran- schen kerker, is het zinnebeeld der meisjes onzer bemiddelde standen die men nog altijd opgesloten houdt in den engen kerker eener verfranschte opvoeding. Zij leven in Vlaanderen maar niet met Vlaan- deren... Zult gij. Vlamingen, nog langer - dulden dat men van uwe Zusters, van de moeders van ons nageslacht naaapstets make van den vreemde waar geen eiaen- i) aardigheid meer in steekt, die hunne moedertaal onteerden voor wat kreupel fransch waar onze Zuiderburen mee lachen en die zelfs de edelheidende fierheid der Vlaamsche beweging niet meer kunnen beseffen Het is meer dan hoog tijd voorwaar dat wij aan sommige kloosterzusters maken dat er geen rijker kroon is an eigen schoon meer dan hoog tijd a hen leeren beseffen dat zij inbreuk ma en op de eigenwaarde der vlaamsche vrouwen a s ze door hun verfranscht onderwijs uit het hart hunner meisjes de liefde rukken vooi de moeder die ze wegjagen om eene vreem delinge te aanbidden Een bard w°01"d en eene stoute vergelijking misschien Maar kunnen wij het helpen als dit woord waar is en juist deze vergelijking Trouwens is niet de taal een erfstuk van moeder,iets van haar eigen wezen, kostelijker dan een klomp goud of een klinkende naam? Elk rechtgeaarde telg van Vlaanderen voelt hetin de moeder spraak steekt iets dat eigen kleur en klank geeft aan moeders's gedachteD en gevoelens en wie zich vergrijpt aan haar spraak ver grijpt zich aan moeder zelf. r Frans Ackermans. Een drama in eene menagerie. De menagerie van de dierentemster La Goulue die ter gelegenheid der nationale feesten te Montmartre staat, werd maandag avond door een ijselijk tooneel in opschud ding gebracht. De dierentemmer Jackson deed de wilde dieren werken toen een panter op hem sprong en met zijne klauwen den schedel van den ongelukkigen dierentem- mer doorploegde. La Goulue, vergezeld van haren i5 jarigen zoon, drong in het hok en ontzette het slachtoffer. De dierentemmer Jackson werd naar 't gasthuis overgebracht zijn leven is in gevaar. Schrikkelijk automobielongeluk. Maandag morgend is langs de baan van Chalons, te Bourg, een schrikkelijk automo bielongeluk gebeurd. Een auto, waarin zich drie damen bevonden, gleed van de baan af en werd met ongehoord geweld tegen eene rots geslingerd. Voorbijgangers vonden wat later het lijk van den autovoerder. De drie damen lagen bewusteloos uitgestrekt. De eigenaarster van het voertuig, miss Barney Clifford van Parijs, was zeer erg over gansch het lichaam gewond. Eene tweede dame was den schedel gekloven, Haar toestand was hopeloos. De derde vrouw had gansch haar lichaam met wonden overdekt. De ongeluk kige autovoerder heet Achiel Vilain wonende in de rue Eugène Sue, te Parijs. De werkstaking in de havensteden Dinsdag avond ten 7 ure had in de Ar beidsbeurs van Duinkerke eene meeting plaats, die door talrijke dokwerkers bijge woond werd. De zaal was te klein om al de betoogers te bevatten en deze verspreiden zich in de straten. Verscheidene sprekers hielden zeer geweldige redevoeringen, preek ten de staking aan en vielen tegen het leger uit. Daar de overheden vernomen hadden dat de dokwerkers van zin waren in de stad eene betooging te houden en op eene der openbare plaatsen eene meeting in te richten, werden de noodige maatregelen genomen om deze belooging te beletten. De straten, in den omtrek van de Arbeidsbeurs, werden door de troepen afgesloten. Rond 9 1/2 ure was de meeting geëindigd de overheden wilden de menigte, die zich rond de Arbeidsbeurs verdrong, uiteen drij ven, doch zij hadden met den moedwil van de betoogers af te rekenen. De gebruikelijke sommaties werden gedaan. In plaats van uiteen te gaan, begonnen de woelmakers met steenen naar den policicommissaris en de gendarmen te voet te werpen. De gendarmerie te peerd werd dan ont boden, en deze chargeerde de dokwerkers, waarvan verscheidene door sabelslagen ge kneusd of onder de boeven der peerden vertrappeld werden. Vier woelmakers werden door sabelhouwen erg aan het hoofd ge kwetst. Eene algemeene vlucht volgde, tijdens dewelke verscheidene betoogers in de vaart gevallen zijn, doch gelukkig konden gered worden. Te Duinkerke zijn het nu de soldaten die de graanschepen lossen. Het gerucht was in omloop dat verscheidene soldaten geweigerd hadden te werken dit gerucht was ten stel ligste tegengesproken. Een deel der dockers wilden dinsdag den arbeid hernemen, doch zij gelukten er niet in eene overeenkomst te sluiten. IJselijk ongeluk. De machinist Devignes, van het depot van Amberien, viel maandag in de statie van Cornavin van een trein en werd i5o meters ver meegesleept. Kardoezen, die hij op zak had, ontploften en doodden hem. De onge lukkige was den buik opengereten. De \aak Kostevitch. Men verwacht de beslissing in de zaak Kostevitch, te Berlijn, rond den 20 juli. Men weet dat M. Kostevitch een russisch kapitein is, in Duitsehland aargehoudeD, en die van bespiederij beticht wordt. Indien de betichte terug in vrijheid gesteld wordt, zal hij aan de duitsche regeering eene scha devergoeding van 100.000 mark vragen. De vergif tigers van het volk. De rechtbank van Old Bailey, te Londen, heeft David Weir, handelaar in opgelegde eetwaren, tot vier maanden dwangarbeid veroordeeld om eene zekere hoeveelheid Corned beaf, opgelegd ossenvleesch, ver kocht te hebben, dat niet goed meer voor het gebruik was. De rechter Rantoul, vooraleer het vonnis uit te spreken, zegde dat de verkoop van bedorven vleesch, bekwaam den verbruiker te vergiftigen, een der ijselijkste misdaden is die kunnen gepleegd worden zij die er zich aan plichtig maken moeten streng ge straft worden. Een man. die met een dolk of een revolver eene misdaad pleegt, is zeker van eens te zullen gestraft worden terwijl do verkooper van bedorven vleesch straffeloos het volk kan vergiltigen. De Gemeenteraad vergaderde Zaterdag namiddag om 5 ure in het Stadhuis. Waren tegenwoordig de heeren Colaert Burgemeester-Voorzitter Fraeijs de Veu- beke en Vanden Boogaerde, schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Lemshieu Biebuyck, Begerem, Baus, Struye, Seys raadsleden N. Boudry, dd. Sekretaris. Het verslag der vorige zitting wordt zon der opmerkingen goedgekeurd. Bouwen eener naald op St-Maartenstoren M. de Voorzitter geeft lezing van een verslag die hij over die zaak gedaan heeft Tijdens het herstellen der kerke was bet bouwen eener naald op den toren niet inbe grepen. Het voorgestelde plan beantwoordde geenszins aan het yerlangen van iedereen ui hoofde der eenvoudigheid, en personen i dit vak ervaren, waaronder den baron Bethune, wenschten eene meer versierde naald op den toren te zien komen. Zonder nogtans de eerste plannen gansch van kant te zetten, heeft de bouwmeester eene nieuwe teekening gemaakt. M. de Voor zitter zegt ten anderen ook, dat volgens ge leerde mannen er op ieder gothieke toren een naaide hoeft te zijn. Te Yper en was overouds geen een toren geheel opgedaan. St-Pieterstoren was be kroond met het dak eens huis gelijkend. St Jacobs komt maar nu voltooid te worden. Het nieuw voorgestelde plan schijnt in ieders goesting te vallen. De naald zal gansch de stijl van den toren volgen. Zeker is het eene fout den toren zoo onvoltooid te laten. Men heelt doen opmerken dat de torens zoo het algemeen zicht van stad zal veran deren. De vestingsmuren, de stadspoorten, in een woord alles en gelijkt aan de stad van vroeger eeuwen niet meer. Alleen St Maar tenstoren is niet voleindigd, en mij dunkt, dat er geene beletsels zijn om dit schoon werk aan te vangen. Er heeft nog opgemerkt geweest dat eens de St-Maartenstoren met eene naald zou be kroond zijn, dien toren de schoonheid van den Halletoren zou wegnemen. Neen toch 1 Een naald zal nog meer ons stadhuis doen uitkomen. Het bedrag zou 89.452 fr. zijn. De stad zou er een zesde van betalen, t zij 14 905.40 Het ontwerp wordt ter stemming gegeven en goedgekeurd, uitgesloten de onthouding der heeren D'Huvettere, Bouquet en Bie buyck. WeldadigheidsbureelVerslag van ver huring van landgoederen. Goedgekeurd. WeldadigheidsbureelVergunningen be trekkelijk de begraafplaats. Goedgekeurd. Burgerlijke Godshuizen Aankoop van een huis te Yper. M. de Voorzitter geeft lezing van een verslag meldend dat het Bestuur der Godshuizen het ontwerp be sloten heeft van de twee gestichten voor ouderlingen ineen te brengen. Het Nazareth niet groot genoeg meer zijnde, vraagt het zelfde bestuur de toelating tot het koopen van een huis in de Grimminckstraat, nr 39, metende 1 a. o5 c. Goedgekeurd. Stads harmonieToelage tot bijtreding van een muziekaal feest. De raad stemt eene toelage van i5ofr. ten einde aan de stadsharmonie toe te laten deel te nemen aan een muzikaal feest te Komen op 28 Juli aanstaande. Waterleiding verachterde rekening van 1911. De raad keurt eene rekening goed van I25o fr. Openbaar onderwijs. Het stadsbestuur komt een brief te ontvangen onderteekend door vele vaders van familie wiens kinders ter middelbare school gaan, vragende om bij het gouvernement aan te dringen ten einde eene handelssektie in te richten, gelijk er reeds eene is in vele steden van 't land. De bestuurder der middelbare school is van 't zelfde gedacht. De raad keurt die inrichting goed. De raad keurt de rekening goed der Staats middelbare school van 1911 die belooptin ontvangsten 35.419 fr. 35 en in uitgaven 35.3o3 fr. 41 sluitende met een overschot van 115 fr. 94. De openbare zitting wordt om 6 ure ge heven. Over twee jaar wierd te Rousselaere het eerste Eucharistisch Congres gehouden voor het bisdom Brugge. Het lukte opperbest eu heeft aan velen doen inzien dat het volstrekt noodzakelijk is een sterker geloofsleven te verspreiden, dat dieper indringt en beter gevoed is, dat als middenpunt heeft den eeredienst tot het H. Sacrament. Sedert is beslist, door het bestendig Co- miteit van tijd tot tijd gewestelijke con gressen te houden die een of ander punt zouden bespreken. Aan onze stad valt de eer te beurt het gewestelijk congres te hou den voor de dekeüijè'n Meenen, Poperinghe en Yper. Het is vastgesteld op 24 25 Augusti. Op Zaterdag24besprekingen van het bijzonder puntde H. Communie der kin deren beneden de jaren der plechtige Com munie. 's Namiddags algemeene vergadering waar bijzonder redenaars het woord zullen voeren. Op Zondag25in St-Maartena- kerk, algemeene Communie der kinderen van gansch de stad, Hoogmis met pontificale assistentie van Z. D. H. MgrWaffelaert, Bisschop van Brugge, 's Namiddags ponti ficaal Lof en zegetocht van het Allerheiligste door de straten der stad. Zondag 14 Juli 1912 was de maandelijk sche vergadering der K. Wacht buitengewoon bijgewoond en belangwekkend. Na de gebruikelijke tombola, het verslag der vorige vergadering en de voorstelling van 5 nieuwe leden, sprak de Voorzitter in dezer voege Vrienden, Ik mag en kan niet laten de gelegenheid der vergadering der K. Wacht waar te nemen om eene plicht van dankbaarheid te vervullen ten opzichte van een der grootste weldoeners der K. Wacht. Het heeft den Voorzitter van den Katho lieken Bond, onzen Katholieken Senateur M. Fraeijs de Veubeke beliefd het noodige geld te geven, om de leden der K. Wacht den 7 Juli 11., kosteloos de nationale betoo ging ter eere onzer katholieke regeering te Rousselare te laten bijwonen gij zoudt het mij ten kwade duiden, zoo ik, in uwen naam onzen weldoener niet bedankte voor dat buitengewoon bewijs van genegenheid en mildheid ten opzichte der K. Wacht. Als wedergaaf, geloof ik Mr Fraeijs de verzekering te mogen geven dat het bijwonen dier grootsche katholieke betooging, de katholieke gevoelens van de 125 meereizende leden der K. Wacht zal versterkt en verleven digd hebben al die katholieke kiezers van arrondissement Rousselare zijn gaan gelu wenschen, omdat zij den 2 Juni 1L hunne vijf kandidaten zegevierend uit de stembus hebben doen komen, zullen er aan houden ook bij 4 jaar de gelukwenschen van 't Land te verdienen, met te Yper ook al de kandi daten zegevierend uit de stembus te doen komen al die de katholieke regeering te Rouselaere toegejuicht hebben, zullen het als eene eer en eene plicht aanzien haar ge trouw te blijven, en ze desnoods weten te verdedigen tegen al hare vijanden. Ik ben zeker dat, zoo de medeviering der katholieke betooging van Rousselare bij de leden der K. Wacht eene vermeerdering van katholieke medewerking te weeg brengt, Mr Fraeijs, die in ons vrome katholieken begeert te zien, zijn milde gift niet zal beklagen, en dat de bekomen uitslag voor hem een spoor slag zal zijn, om de K. Wacht in soortgelijke omstandigheden evenveel deugd en dienst te doen. Sprekende van deugd en dienst doen, spijt het mij U te moeten laten weten dat E. H. Ryckeboer, die de K. Wacht zooveel deugd en dienst gedaan heeft, aangedrongen heeft, om ontslegen te zijn van zijn eereambt van Proost der K. Wacht. Gij zult bemerkt heb ben dat onze welbeminde Proost, sedert eenigen tijd, de maandelijksche vergaderin gen der K. Wacht, die hij vroeger zoo regel matig volgde, weinig of niet meer bijwoon de de reden daarvan was dat hij bijna alle zondagavond in den soldatenkring moest zijn, dat hij vond dat hij daar noodiger was dan in de K. Wacht, en dat hij er door menige soldaten vereischt wierd en verwacht Daar zijn besluit van ons als Proost te ver laten ondanks alle pogingen onwederroepe- lijk is, kunnen wij niet anders dan er ons aan onderwerpen maar wij zouden ondank baar en onbeleefd zijn, moesten wij, voor aleer van hem te scheiden, hem de uitdruk king van onze dankbaarheid met de verzeke ring onzer genegenheid niet aanbieden. Het zij mij dus toegelaten de Gewezen Heer Proost, in naam der K. Wacht, wier belangen hij 17 jaar lang ter herte genomen heeft en wier leden hij met raad en daad heeft bijgestaan, de hulde onzer rechtzinnige dank baarheid en bijblijvende genegenheid aan te bieden. Nooit zullen wij zijnen vriendelijken omgang, zijne wijze raadgevingen, zijne nut tige aanspraken, zijne genegenheid, mildheid en dienstveerdigheid en al zijne bewezene diensten vergeten.- Indien wij hem nog eene gunst mogen vragen, wij bidden hem eerbiediglijk, ver mits hij overtuigd is dat de K. Wacht de godsdienstigheid, de treffelijkheid en de toe- genegene dienstveerdigheid voor de katho lieke partij bij alle leden voorhoudt, verwekt en vermeerderd, dat hij er, als vroeger, vriend en voorstaander en milddadig eerelid zou willen van blijven. En nu, Vrienden, daar de K. Wacht altijd eenen Proost gehad heeft en zonder Proost niet wel kan leven, heb ik de eer U een nieuwen Proost voor te stellen, en U te vra gen den naam te willen toejuichen van E. H. Dassonville, pastor van St-Jacobs. E. H. Dassonville is pastor gelijk E. H. Ryckeboer, hij is vlaamsch- en volksgezind gelijk E. H. Ryckeboer, hij is den werkman genegen en dienstveerdig gelijk E. H. Rycke boer hij is in staat van elkeen deugd en dienst te doen juist gelijk den E. H. Fycke- boer, en daarbij hij is de wettige pastor der K. Wacht die zijn parochiaan is vermits het volkshuis op St-Jacob's staat en de K Wacht hier haren zetel heeft. In naam de K. Wacht bid ik dus den E.H. Dassonville het eereambt van Proost der K. Wacht te -willen aanveerden evenals on langs zijne parochianen bij zijne plechtige inhuldiging, roep ik hem hertelijk welkom toe als Proost der K. Wacht ik bied hem de hulde onzer warme genegenheid en welge meende dienstveerdigheid ik druk den wensch uit dat hij zich onder ons moge ge neren en gelukkig zijn ik hoop en betrouw dat zijne pogingen om ons op den ingeslegen weg der godsdienstigheid, der treffelijkheid en der dienstveerdigheid voor de katholieke partij te behouden en te versterken, met wei- gelukken zullen beloond en gekroond worden, en ik bidde God dat wij al te samen in de vriendelijkste betrekkingen lange jaren mogen werken en vruchten voortbrengen voor Kerk en Vaderland. E. H. Dassonville bedankte den Voorzitter voor zijne goede woorden en de leden voor hunne welgemeende toejuichingen, hij zei dat hij volgeerne, om deugd en dienst te doen, het ambt van Proost der K. Wacht aanveerdde, dat hij de leden geluk wenschte over den geest van broederlijke vriendschap en katholieke strijdveerdigheid die hen be zielde, en dat hij al het mogelijke ging doen om de maatschappij en al hare leden dienst te bewijzen. Daarna zong M. Karei Bostijn met zijne forsche stem het kloek en krachtig elfde juli lied van onzen tot heden weinig gekenden toondichter M. Cyriel Tieberghein, die veel eer haalde van zijn werk. Eindelijk nam M. R Bouquet, ondervoor zitter der K. Wacht, onverwachts het woord, om den voorzitter een zaligen feestdag te wenschen en hem eene prachtige bloemen garve aan te bieden, uit eerbied, genegenheid en erkentelijkheid voor de bewezene diensten. De voorzitter, zienlijk verwonderd ge troffen, bedankte zijnen zoo verdienstelijken ondervoorzitter voor zijnegemoedelijke feest- dagwenschen en onverdiende bloemengarve hij vroeg dat M. Henri Vanderghote, stichter en in standhouder der K. Wacht, die bloemengarve zou aanveerden, hij bood deze ook aan het aloud en diepverkleefd eerelid M. Henri Fiers, onder het wisselen van wederzijdsche feestdagwenschen, en hij be dankte al de leden voor de onverwachte en onverdiende uitbreking hunner genegenheid en erkentelijkheid die hem tot nog meer liefde en dienstveerdigheid zouden aanzetten. Dienstdoende apotheek. Zondag 21 Juli. L. AERTSENS, Botermarkt, 9. S S SE Tweejarige keuring van maten en gewich ten van i5 Juli lot 7 Oogst 1912, in de kleine Botermarkt. Zitting van 28 Juli 1912 Voorzitter M. 'Biebuyck. Caerels Gustaaf. landwerker te Bavereia wordt veroordeeld tot 8 dagen en Sb fr. vooi slagen aan Vanmackelberghe Valère. Bruwier Jéróme, landwerker. Hallaert Pieter en Hallaert Ivo, landbouwerszoons e staden, voor wederzijdsche slagen, kragen de 1st» 15 jagen en 26 fr.de andere voorwaardelijk elk 26 fr. Labeus Joseph en Scheldeman Marcel, aar dewerkera te Ledeghem, worden veroordeeld de t,l° tot 50 fr. de 2d' voorwaardelijk tot26ir. voor slagen aan Degroote Charles. Cnockaert Bernard, aardewerker te Hout- bem, 30 fr. boet voor smaad aan de gendarmerie. Deneve Theophiel, steenkapper te Brugge, 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen Jegens Vollebout Frans, 15 fr. voor dronkenschap en 50 fr. voor opstand aan de po'itie. Voorwaardelijk. Beaumont Gustaaf, landwerker te Staden' van Frankrijk komende had zoo diep in net glas gekeken dat hij, zonder te weten waarom, binnenging in bet buis van Cappelle Edouard. Hii beleedude er de moeder bedreigde ze evenals de dochters zeggende dat bij Bonnot was eu dat hij bloed moest hebben, en toen men er eindelijk in gelukte hem op straat te zetten sloeg hij een tiental ruiten uit. Hij wordt veroordeeld tot 8 dagen en 26 fr voor braak van afsluitingen 15 dagen en 26 fr voor bedreigingen 10 fr. voor beleedigingen en 15 fr. voor dronkenschap. Dufour Jules, fabriekwerker te Moorslede, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Beerlandt Pha- raïlde. Scheerlinck Herri, leurder te Yper, 50 fr. boet voor slagen aan Boone Marie. Verbriese Julien, schoenmaker en Dalleine Clementine, kantwerkster te Poperinghe, elk 15 tr. voor wederzijdsche slagen. Bartholomeus Omer, landwerker te Hoog- staede, voorwaardelijk 100 fr. voor gebruik van stroppen. Verslypo Marie-Louise, huishoudster en Purant Alois, handschoenmaker te Poperinghe, elk 15 dagen voor zedenschennis. Voorwaarde lijk voor Durant. Verstraete Victor, herbergier te Lange- gemarek, 3fr. voor slagen aan Dabaere Alidor 10 fr. voor beleedigingen en 10 fr. voor braak van roerende voorwerpen. Artois René, werkman te Poperinghe. 30 fr. boet voor braak van ruiten ten nadeele van Ooghe Henri. YP.ER Toen Leon Jonckheere, koeboer, donderdag morgend naar zijne weide ging, gelegen langs de vaart, bestatigde hij dal eene vaars, ter weer de van 280 frank verdwenen was. Eau minérale naturelle dn Pottelberg, fournis- seur breveté de S. A. R. Mme la Comtosse de Flandre. Coocessionnaires J. Jansens-Boudry, 15, rue au Beurre, Ypres. DICKEBUSCH Dinsdag zal ons dorp in feesto staan. Wij vie ren het zilveren jubeljaar van orzen achtbaarsten medeburger, Mijnheer Justin Thevelin, sedert 25 jaren, secretaris der gemeente. Voor dien voorbeeldigen ambtenaar, den rond- borstigen christen man van den vlaamschen stempel, zal er op dien dag lof spreken liggen op aller lippen, streelend in de plooien der vaandels, groetend in 't lundereu van het feest- geschut, zingend in 't beiaarden der klokken- talen. Om 10 ure. begint het feest ter kerke Burge meester E. Heughebaert met zijnen gemeente-, disch- en schoolraad, Voorzitter D L.amerant met zijn kerkbestuur zullen den gevierdeu jubilaris, uit zijne woning, ter kerke leiden naar de plechtige jubelmisse voor hem opgedragen. Wij bieden op voorhand aan Mevr. Thevelin en hare achtbare familie de hulde onzer recht zinnige gelukwenschen. WOESTEN Voor het jaar 1912 zijn er volgens de algemee ne optelling diede veldwachter komt te eindigen, binnen deze gemeente 204 tabakkweekers met gezamentlijk 283 perceelen en 73.955 planten. Volgens de lijst die gedurende 10 dagen aan het gemeentehuis is aangeplakt geweest zijn er voor de lichting van 1913, veertien ingeschreven waarvan er vier als soldaat moeten optrekken 1. M. Da Beer, soldaat. 2. G. Dedeurwaerder. 3. L. D'Hoore, soldaat. 4. G. Haelewijn. 5 M. Hae- lewjjn. 6. M. I ams. 7. H. Metsu. 8. A. Noppe. 9. J. Ollevier. 10. M. Poliey. 11. V. Parez. 12. G. Slembrouck, soldaat 13. C. Verlaiüie. 14. R. Vi lain. Tengevolge de beslissing verleden week geno> men door den Provincieraad van West-Vlaande- ren, bij dewelke buitengewone en groote toelagen verleend worden aan de gemeente Woesten zullen er in 't korte groote herstellin gen aan de kerk uitgevoerd worden. Op voorstel van M. Logie heeft de gemeenteraad besloten het kadrau der kerkhorlogie en de wijzers te doen herstellen. De oud-sol«laat Bervoets J.-B. werd door Z. M. Koning Albert vereerd met de herinnerings- medalte. I t Indien gy lijdt door verstoptheid 3 of eenige ontsteking, neem uwen toevlucht tot de Waitherjjpillen die u beteren rapper zullen genezen dan gelijk welk ander geneesmiddel. 1 fr. de doos. MERCKEM Huldbbetooging Ter gelegenheid van den overheeriijken zegepraal van 2 juni laatst, op de kartelmannen het land door behaald, zal eene grootsche huldebetooging ter eere onzer katho lieke gekozenen van Kamer en Senaat der kies omschrijving Veurne-Dixmude-Oostende plaats hebben te Merckem op 11 Ooogst aanstaande. Allerhande feestelijkheden zullen dien dag plaats grijpen, zooals Prachtige stoet door veel vuldige maatschappijen. Bonden en Jonge Wach ten, Turnoefeningen door het kuurkorps van Oostende, Concerten door de muziekkorpsen der omschrijving en door de vermaarde Aceor- déonisten van Oostende. Om 5 ure feestmaal en om te sluten eene boeiende Cinémavertooning in opene lucht, door een welbefaamd huis van Brussel. Dij bijtredingen tot deze Huldebetooging wor den gericht naar den heer Constant Cafelle. schrijver van 't feestcomit6it te Merckem tot den 20 dezer, uitersten datum, dit voor 't opstellen der feestprogramma. Bijzondere trams zullen 's avonds ingericht worden. De oppertreinwachter Dekersmaeker, afkom stig van Antwerpen, wilde dinsdag in de statie te Camorteau eene rem sluiten. De ongelukkige gleed echter uit en viel onder de wielen, die hem letterlijk in twee sneden. Dekersmaeker verving een kollega, die belet was. Dinsdag beeft men te La Louvière op eene rol brug, door de electriclteit bewogen, het ljjk gevonden van eenen werkman, Jules Poliart 23 jaar oul. Doktoor Delatte werd onmiddellijk ontboden, doeh kon geen uitspraak doen over de oorzaak der dood. Het parket is verwittigd en heeft de lijkschouwing bevoleD. Jules Poliart was ongehuwd. Edouard Wilryck. 19 jaar oud, van Morn-h* ging maandag in|den vijver der fabriek te r 8t' fioulx zwemmen. Hij werk opeens door bloedopdrang aangedaan en zonk naar de Hiaee" Zijn lijk werd een uur later opgehaald. H0- k—f De flauwe, uitgeputte en door bloedver lijdende menschen zullen bly zijn te verlink dat zij kunnen genezen, hunnen eetlust tAr 11 krijgen, kracht en moed in het werk dne«?" Pillen van D' Raphael. 1.75 fr. 00r «e OOTEGEM Toen Ivo Depraetere, kleermaker en berho gier, dinsdag avond den trapopging om te mL slapen, kreeg hij eene draaiing en viel benedr. Een geneesheer werd in aller haast entbodr doch de arme man stierf eenige oogenblifcQ OOSTENDE Sedert eenige dagen worden er door de sIo« n sparreboomen opgevischt. De sloep n stuurman Tradsaert is de haven binnengevar* meteen iOOtal sparreboomen aanboord 0üff„ vischt in den omtrek van den Noordhinder de sloep 0.223 stuurman Cyrille. had 350 spar' reboomen, gemerktA. V. L. B. en I. R. Een begin van brand is woensdag namj dag ontstaan in eene villa van den zeedijk Mm gelukte erin het vuur te overmeesteren voor de aankomst der pompiers. Woensdag hield de rechterlijke p0ije;„ voor landlooperij eene jonge zwitsersche en eeu duitschen aan. Beiden werden donderdag m0r gend veroordeeld tot 2 jaar opsluiting in een bedelaarsgesticht. Donderdag morgend hield de opsporing» brigade een antwerpenaar aan, zekeren M. D die door het parket van Brussel opgezocht Verii wegens eene straf van drie maanden gevang bekomen in 1910, welke hij nog uit te boeten had. De kerel werd opgesloten ter beschikking bet gerecht. ROESELARE Woensdag namiddag kwam Henri Van Wal- leghem, wonende le Oostnieuwkerke, paardea- geleider, te Rousselaere met twee ingespannen peerden gereden langs den steenweg van Oost nieuwkerke, toen de peerden op hot gingen. De g. leider, die op den wagen zat, kon onmogelijk de dieren bedwingen. Door eenen schok stuikte Vanwalleghem van den wagen en bekwom eene groote wonde aan het hoofd, waaruit hij veel bloed verloor. Hij bleef bewusteloos liggen. De peerden. die losgeraakt waren, werden langs werden langs den steenweg van Dixmudetegen. gehouden. ,V' 'H :V Hare groote sterRte ligt in bare zuiverheid De volgende oud leerlingen van Sint- Vincents College te Yper hebben ter Hooge- school van Leuven hun examen afgelegd M. Jean Morel, van Houthem, met onder scheiding het en 2de examen van apothe ker. M. Marcel Casier, van Houthem, met groote onderscheiding het le en 2dc examen van apotheker. M. Maurice De Caestecker van Yper, met onderscheiding het examen van candidaat in natuurlijke wetenschappen en heelkunde, (3de proef). M. Jules De Caestecker van Yper1, met groote onderscheiding het 2d* examen van doktor in heelkunde. M. Maurice De Jaegere van Yper, met onderscheiding het examen van candidaat in rechten. Poperinghe- Eerw. Heer, Charles van Merris, onder regent ter Heilige Geestschool te Leuven, heeft met groote onderscheiding zijn exaaa afgelegd van licenciaat in godgeleerdheid. Eerweerde Pater Paul van Merris, der congregatie van Scheut, zal op 21 Juli aanstaandede Heilige priesterwijding ont vangen hem toegediend door zijne Boog- weerdigheid Monseigneur Bermyn aposto lische vikaris van Zuid-West Mongolië (Ortos) zijne plectige eeremis zal plaats hebben in O. L. Vrouw kerk ta Poperinghe» den Woensdag, 31* Juli om 10 1/2 nre. Wij bieden den achtbaren heer van Mei* ris, burgemeester van Poperinghe, Mevrouw van Merris en heel de familie, onze reóbt» zinnige gelukwenschen. De symphonie Muziekkring bestuurd door M. Lucien Verhaeghen gaf, maandag laatst, een welgelukt concert in den hoi van den Katholieken Kring, om de helden van 1302 te vieren. Electrische lampen verlichtten den hof die met bloemenkransen,blazoenen en tropheëen smaakvol versierd was. De uitgenoodigden waren talrijk opgeko men en kwamen er na een heeten zomerdag ouder de groote boomen van den hef de frissche avondkoelte genieten. Om te beginnen evenals om te eindige11 speelde het muziek de Vlaamsche Leeuw11 en het volk zong mee. M. Bostyn, met zfju kloeke ronde tenorstem, zong eenige schoone vlaamsche liederen, en oogstte levendig0 toejuichingen. Hem te hooren vermoeit niet; ja, bij het eindigen van eiken zang zegde el keen onwillekeurig bij zich zelve jan1111®1 dat het uit is 1 Ook de solisten, de heeren E- Wenes en A. Sinnaeve, behaalden grooten by val Zeggen wy nu dat de hof van den kring zich uitermate wel tot zulke feesten leent 011 dat er veel meer zouden mogen geg0*eD worden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2