Rond de Wereld Stadsnieuws Van alles Wat Mengelmaten m m De Conscience feesten Frankrijk Stalie Spanje Oostenrijk Engeland Huize Beukenhorst, Zillebeke Onze Koninklijke II of bouwmaatschappij Stadsharmonie Zondagrust Eucharistisch Congres De bevolking van België Overwinning De hopoogst De muil en poofpJaag Bedrogen Nieuws uit Congo Alle lauden trachten wel te staan met België m Alweer een liberaal lasterblad veroordeeld •fe Aanhouding der Zwitzersehe socialistische hoofdmannen t»"* rfe ris 0 m 0 <e gg te Yper op 24 en 25 Augusti M 'M >f: sÉ sÉi sÉ sé. ié. De tv roede moord van Kumbeke Te Antwerpen zijn ook tijdens het ko ninklijk bezoek op grootsche wijze voortge zet geweest. Het Koninklijk paar werd den Donderdag morgen in de Hoofdkerk door Z. D. Kardi naal Mereier ontvangen. Hij sprak in dezer voege Sire, In naam der geestelijkheid van Antwerpen heb ik de groote eer aan Uwe Majesteit je hulde te brengen van onzen diepen eerbied, en van onze onwankelbare verkleefdheid aan het koninklijk stamhuis en onze vader- landsche instellingen. Door God geroepen tot de innigste betrek kingen met de bevolking, hebben wij altijd getracht de harten nauwer te verkleven aan het dierbaar vaderland, zoo groot en zoo voorspoedig gedurende de 81 jaren die het onder de bescherming van ons koningdom mocht beleven. Sire, wanneer eiken Zondag, in onze kerken, het Domine salvum fac Rege'" nostrum Albertum ali een dankbaar smeekgebed tot den Koning der Koningm rijst, dan betrouwen priesters engeloovigen, dat de zegen des Hemels voortdurend zal rusten op onzen derden Koning, zijne door luchtige Gade en hunne beminde kinderen, en dat Belgiëjimmer in de rij der volkeren zal voortstappen, glansrijk door christen deugd en door burgerdeugd. Mevrouw, Eerbiedig leg ik voor de voeten Uwer Majesteit de getuigenis onzer bewondering vooruwekoniuklijkeen moederlijke deugden. Gij zijt de levenszon van uweu doorluch- tigen gemaal gij zijt het hart, dat vereen zelvigd met België's roem en geluk, de har ten van allen gewonnen heeft, en niet het minst van de armen en ongelukkigen, die onze twee eerste koninginnen in U zien voortleven. Gij zijt de bewonderenswaardige moeder, die uw beeld van innemende goed beid en reina deugd in de harten uwer kinderen prent. Mevrouw wees lang, zeer lang de be schermengel van België en van uw dierbaar kroost SireMevrouw God zij met u en uwe kinderen, die de hoop zijn en de vreugde des vaderlands 1 De tempel was ter gelegenheid van het hooge feest van O. L. Vrouwe, prachtig versierd. Hier volgt het antwoord des"j Konings op de rede uitgesproken door den H. Burge meester van Antwerpen, Mijnheer de Burgemeester, Mijnheeren De koningin en ik, zijn di. p aangedaan, niet alleen door de welwillende woorden, die de eerste magistraat der stad Antwerpen zooeven tot ons keelt gericht, doch insge lijks door de zoo hartelijke gevoelens, welke de gansche bevolking ons betuigt sedert onze aankomst in uw midden. Wij kenden reeds de oprechtheid dier gevoelens menigmaal hebben wij er de uitdrukking van ontvangen ook zijn wij waarlijk gelukkig hier eene nieuwe gelegen heid te vinden om aan de bewoners van Antwerpen onze warme en innige dankbaar heid te melden. Mijnheeren Deze stad, voor welker belangen ik bij zonder veel gevoel, welker toekomst het voorwerp is mijner bestendige bezorgdheid neemt in de geschiedenis van het Rijk eene bevoorrechtte plaats in. De faam der Ant- werpsche schilderschool heeft zich over gansch de wereld verbreid en op het vader land eenenroem zonder weerga doen stralen. Thans nog, gelijk in de vorige eeuw, komt hier, naast koortsige economische bedrijvig heid, het hoogste kunstgevoel tot uiting. Antwerpen wil een der machtigste steden van het vastland worden. Ik wensch de stad geluk bij haar streven, gelijk ik hare magis traten met hun hoog plichtbesef gelukwensch. Met eene fierheid, die enkel de uiting van manhaftige burgerdeugden, verdedigen zij dehoo^e belangen der handelshoofdstad; op het oogenblik, dat ik hun in het open baar hulde breng, wil ik niet nalaten U hier de gedachtenis voor den geest te roepen van een man, die onder allen, een voorbeel dige en volksgeliefde magistraat was den zeer betreurden Ivan Van Rijswijk. Mijnheeren, Morgen vieren wij de twee mannen, wier aandenken voortaan aan die der natie innig verbonden is Conscience, volksschrijver en Antwerpens zoon Lambermont, Staatsman en verlosser der havenstad. Zijn beide namen niet als twee zinnebeel den Conscience en Lambermont beiden gespro ten uit nederige gezinnen, beiden hunne bescheiden loopbaan volgende om ten slotte, onder hunne medeburgers, de eene op let terkundig, de andere op staatkundig gebied, op den eersten rang te schitteren. Conscience is een vlaming, en van geboor te en naar gansch zijn levenswandel. Lambermont is van Waalschen oorsprong. Het strekt Antwerpen tot eer, op den zelf den dag die twee mannen te vieren, die het vaderland zoo trouw, zoo edelmoedig en zoo schrander gediend hebben. Antwerpen bewijst aan België dat de oude leus, die onze vaderen in de dagen van ge vaar tot 's ryks spreuk hebben uitverkoren, niet uit ijdele woorden bestaat, maar dat zij de werkelijkheid is, de waarheid zelve voor een land als het onze, waar de geschiedenis eeuwenlang twee even dappere, even be gaafde volkstammen vermengd heeft. De kracht door eendracht, door rechtscha pen en hartelijke eenstemmigheid, ziedaar, ik leg er met ontroering den nadruk op, de schuts van ons nationaal bestaan, gemeen schappelijk en lijdzaam werk van vele ge slachten en waarvan onze onafhankelijkheid te harer ure, de grootheid is komen beves tigen door aan de Belgen een glansrijk en gelukkig nieuw tijdperk voor de toekomst te ontsluiten. Bij het teekenen in het Gulden Boek ten stadhuize door de leden der Koninklijke Familie had er een vroolijk tusschengeval plaats. Nadat de Koning, de Kouingiu en prins Leopold hunne handteekening hadden gezet, was het aan de beurt van prins Karei. De prins teekende Ka hief plotseling de pen in de hoogte en zei Er moeten twee a's geschreven worden Wel neen werd hem geantwoord, Karei schrijft men met een a. Toch welwedervoer de prins en sprak Karei uit met een langgerekte eerste lettergreep. Dan teekende hij moedig: Kaarel Ook ik wil teekenen, riep dan het prinsesje Marie-José. Zij nam de pen uit de hand van haar broertje, doch kon haar naam niet zetten. Schrijf alleen de beginletters raadde baar de koningin aan. Neen, alles zei het prinsesje met ge maakte beslistheid. Maar bij gebrek aan plaats kon ze maar ten halve teekenen Een soldaat in de soep Bij het avondappel in de infanteriekazerne te Vitré ontbrak een soldaat*. Mer. wist ech ter dat hij binnen moest zijn. Het gebeele gebouw werd doorzocht van onder tot boven, doch alles te vergeefs. Eindelijk kwam men in de keuken de soldaat, die de lanteern droeg, gleed op een gegeven oogenblik uit en greep zich vast aan den raad van den grooten ketel, waarin reeds de groenten en aardappelen voor den volgenden dag in het water stonden. Daarbij kwam zijn hand in aanraking met een warm, glad lichaam de man schrok, de sergent kwam erbij en bij het flikkerende keerslicht sprong plotseling een naakte gedaante te voorschijn, die zich ijlings tusschen de verblufte manschappen door uit de voeten maakte. Hij werd terugge vonden op de gemakken. Hoe de man in dien toestand in den ketel was gekomen, wist hij zelf niet meer, daar hij dronken was intusschen was hij door de komst van de wacht aan een groot gevaar ontsnapt, want, ware hij tusschen de groen ten en piepertjes in slaap gevallen, dan had bij groote kans gehad om levend ge kookt te worden, als de kok 's morgends in schemerdonker de vuren had aangemaakt. Hij was minneloos Zekere Leclercq, te Parijs, liet onlangs zijn dochtertje sterven, 4 maanden oud, zon der zelfs een doktoor te ontbieden om het te verzorgen. On 'ervraagd over deze nalatig heid, antwoordde hij dat bij een discipel was van Antoon-den-Genezer. onlangs te Jemep- pe-aan-Maas (België) gestorven en dat zijne leering hem zegde dat hij zich naar Gods wil moest schikken. Moest het kindje genezen, dan zouden zijne gebeden wel voldoende ge weest zijn. Hij en zijne vrouw werden aange houden, doch deze laatste is terug in vrij heid gesteld. Wat Leclerc zeil betreft, deze werd aan een geneeskundig onderzoek on derworpen en zinneloos bevonden. A Igemeene werkstaking te Rome Maandag namiddag is de algemeene werk staking te Rome uitgeroepen, om te protes teeren tegen de herinrichting van den dienst in de gasthuizen door den koninklijken kom- missaris. De avondbladen verschenen vroe ger dan naar gewoonte om aan de letterzet ters toe te laten zich bij de volksstoeten aan te sluiten en de meetingen in de open lucht bij te wonen. Dramas der \ee Koning Alfonso heeft te San-Sebastian den visscher Escurre, patroon eener boot van Lequieto, nabij Bilbao ontvangen. Escurre heeft, vastgeklampt aan eenen mast, twee dagen en drie nachten tegen de woedende zee geworsteld. Hij heeft al zijne gezellen een voor een zien verdrinken. De koning heeft met belangstelling het hartroerend verhaal van den visscher aanboord en heeft den man troost en hulp verleend. Een moordaanslag is gepleegd op den wijbisschop op Weenen, Mgr Pfluger, toen deze zich naar de Stephanuskerk begaf voor de hoogmis, ter gelegenheid van den ver jaardag van keizer Franz Jozef. Z. D. H. werd plotseling door een booswicht met een mes in den schouder gestoken. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Hij weigerde bij het verhoor eenige inlichtingen te geven. Volgens op hem bevonden papieren heet hij Herman Prinz en werd hij nog kort geleden in een krankzinnigengesticht ver pleegd. De verwonding van den bisschop blijkt niet van ernstigen aard. r—3 Een belg aangehouden als bespieder Verleden week heeft men te Galway, in Ierland een belg aangehouden. M. Georges Quetelet, advokaat bij het beroepshof van Brussel onder betichting van bespi'ederij. M. A. Murphy, solicitor te Galway, zal onzen landgenoot verdedigen, wanneer hij binnen eenige dagen voor den rechter zal verschij nen. M. Murphy heeft reeds een lang onder houd gehad met zijn klant. Het is reeds de derde reis welke deze onderneemt in Ierland. Hij heeft reeds bijna al de landen van Europa bezocht. Elk jaar gaat hij, op eene buitengewone wijze uitge- dosebt, gedurende een of twee maanden op reis. Zekeren dag sloeg hij zijne tent op voor de baai van Galway, zonder te weten dat hij zich boven een belangrijk krijgskundig punt der kust bevond. Gedurende een ganschen dag zag men hem de photografies opnemen van al de schepen,die in 't zicht voorbij vaar den. Zulks was voldoende om hem te doen aanhouden. Men twijfelt niet of het misver stand zal spoedig erkend en M. Quetelet terug in vrijheid gesteld worden. Het jonge Huiqe Beukenhorst heeft iu één jaar tijds een nieuw aanschijn ver worven De tengere plantjes zijn tot weel derige struiken opgewassen de bloemen- schat is verrijkt in geur en kleur, en de eeuwenoude beukeboomen overschaduwen dichter en diehterde sÜDgerende dreven van het sierlijke buitenverblijf. Ondanks wind en weder bracht de Koninklijke Fanfare,de St Michiels-Turners samen met het muziek van Diksmuide, Zondag laatst, een bezoek aau dat eenzame en dichterlijke oord. Gu'kertig, als altijd, werd er eenieder onthaald. De Heer J. Antony, in naam der Koninklijke Fanfare en van het arrondisse ment Yper, eu een Heer van Diksmuide, in naam van hun muziek eu van het arrondis sement Veurne-Ostende, boden den Heer Senator Struya en zijne waarde wederhelft, benevens geurende bloemengerven, hunne hertelijkste gelukwenschen voor den goeden uitval der kiezing van 2 Juni, en dankten hen voor al het goede dat Heer en Vrouw, en 't edele Kroost niet uitgesloten, onver poosd rondom hen verspreiden. Een dreu nende Brabanconne begroette de ont roerde kasteelbewoners. Het Hollandsck Vaderlandslied Wien Neérlandsch Bloedl gezongen door de St Michiels-Turners met begeleiding van Fanfare, weerklonk heftig en grootsch,Mevrouw Struye de Biebersteyn tereere, door de kronkelende lanen van het heerlijke zomerverblijf, eu de toegestroomde menigte vergat de guurheid van het weder om alleen aan hare vroolijke stemming lucht te geven. Verscheidene uitgelezen muziekstukken werden door de belde maatschappijen met kunst en zwier uitgevoerd; de lijfoefeningen der St Michiels-Turners, ondanks de glibbe righeid van het gras, de neervallende regen en ratelende donder, gelukten opperbest, en het goede maal, door de gevierden den uit voerders mildelijk aangeboden, overgoten met een goed glas bier en bezegeld met een roomer schuimnat, smaakte heerlijk. Dauk aan de Weledele familie Struye de Biebersteyn, niet zooveel om haar goed onthaal dan om hare stichtende gevoelens en vriendschappelijken ommegang met werkmans- en burgerskind. Daar in dit heilzame oord weet men en toont rnen dat werkman eD burger ook vrije, menschen zijn, kinderen van één en denzelfden Vader, die geerne deftig leven en eerlijk bestaan, en met den rijke voor één en hetzelfde doel zijn geschapen... Geen twijfel of zweeft de engel van Geluk en Vrede boven die eenzame en stille liefdewoon. God die eens zegde Ein glas water, gegeven in mijnen naam, zal niet onbeloond blijven,»bejegene steeds metznijen tr.ildsten zegen de blozende telgen van dit edele geslacht. M. D. De Hofbouwmaatschappij van het arron dissement Yper viert dit jaar haar 25jarig bestaan, met tentoonstelling van groenten, fruiten en bloemen op Zondag 29 September aanstaande. Onnoodig te zeggen, dat die tentoonstel ling prachtig zal zijn Het is dit jaar een echt jubeljaar voor die bloeiende Maatschappij. Oordeelt eens Een prachtig eeremetaal wierd haar door onzen geliefden Koning Albert geschonken: te verdienen door een of anderen uitmun tenden tentoonsteller. Daarbij wierd haar den titel verleend van Koninklijke Hof- bouwmaatschappij». En drie barer stichters, de Heeren Van Winsen, Herreman en Dhaeninck, wierden gedokoreerd Proficiat en lang leven wenscht de maat schappij aan die heeren gedekoreerden Maandelijks houdt de Maatschappij ver gadering, telkens op den derden zondag, in De Getemde Leeuwen t9 Yper en daar is het verzettig en gezellig daar kan men nut trekken en leeren uit de voordrachten en lessen, die door onzen zóó hertelijk be minden Voorzitter heer Van Winsen, of door anderen gegeven worden. Daar be wondert men ook de aanbrengsten soms zoo schoon en talrijk en telkens sluit de vergadering met eene prachtige tombola. Dat zulke Maatschappij vooruit gaat en aangroeit verwondert mij niet: 't is immers een bestuur vol wijs beleid, aau 't hoofd. Eerlijk en ten voordeele van iedereen, wordt daar samengewerkt. Leve lang I Onze Koninklijke Hofbouw maatschappij I PlETER GhESQUIERE. Het Concert aangekondigd voor Zondag, 25 Oogst 1912, ten 8 ure 's avonds, zal plaats hebben 's middags. PROGRAMMA 1. Sortie de la garde, pas redoubié. Eilenberg. 2. Si f ét ais Roi, ouverture. Adam. 3. Marche Grecque Ganne 4. B'ackeltan\. Manns. 5. Pot pourri populaire. Renaud. apotheek. Zondag 25 Dienstdoende Oogst. A. WECKESSER, Dixmudestraat, 68. 32 32 35 Al onze stadsgenooten zullen wedijveren in 't versieren hunner gevels. Dit zal hun gemakkelijk zijn, gezien de groote en schoo- ne keus bloemkransen, ro^enstringen enz... welke zij zich ter drukkerij Callewaert-De Meulenaere.Boterstr aal kunnen aanschaffen. Prachtig en goêkoop zullen de versieringen waarlijk uitschijnen. Haast u, de voorraad mindert rap 1 De volksoptelling van 1910 gaf eene be volking op van 7,423,784 inwoners. Uit het driemaandelijkse!! bulletijn van het bureel der algemeene Btatistiek blijkt dat den lJuni laatstleden de bevolking geklommen is tot bet cijfer van 7,490,411, 't zij in ronde cij fers zeven miljoen en hall inwoners. M. Carton de Wiart, minister van rechts wezen, komt de benoeming goed te keuren van Mejnffer Marie Leger, in hoedanigheid van ontvanger der kommissie van Studie beurzen voorde provincie Oost Vlaanderen. Het is de eerste maal dat ei ne vrouw tot dit ambt aangesteld wordt. De ministerieele beslissing roept de be weegreden in, die M. Lejeune deed gelden om eene vrouw te benoemen in hoedanig heid van lid van het Weldadigheidsbureel. De hop belooft dit jaar een prachtigen en overvlooaigeu oogst in het land van Po- peringhe. Talrijko velden zijn reeds aan hooge prijzen verkocht. Gezien de overvloe digheid der opbrengst, zijn de hoppeboeren verplicht hoogere ioonen voor het plukken te betalen, dat plaats heeft in de eerste da gen van September. Volgens de laatste verslagen der opzich ters-veeartsen, te Gent, is deze vreeselijke ziekte thans in België totaal verdwenen. Tusschen een echtpaar, dat nog maar nauwelijks de wittebroodsweken achter den rug had, ontstond allengskens eene groote verandering. Het jonge vrouwtje, dat geerne versjes aaneen flanste en vroeger haren liefderijken bruidegom op alle soorten van loftonnen bezongen en bewierookt had, zette zich nu in een vervelend oogenblik aan de schrijftafel en schreef aan het adres van haren man het volgende Zoolang hij mij vrijde, Was bij lieferijk en fijn, Maar sinds hij mij trouwde, Brutaal als een zwijn Voorheen was 't een vijand, Van bier en tabak, En nu lust bij alles, Pin voorzeker den kwak. Op dit oogenblik werd zij geroepen, zij liet de pen op de schrijftafel liggen. Haar man vond dezelve en schreef er het volgende achter Voorheên was zjj lief, Als een duifje zoo zacht, Wie had uit zoo'n kind. Toch zoo'n duiv'Iin verwacht Ik zeg het voorwaar, Al ben ik nog lijn, Nooit had ik gedacht, Zo J bedrogen te zijn 1 Erge tijdingen In een brief uit Kasai, gedagteekend 24 juni, wordt medegedeeld dat een posthou der, een blanke en een inlandsch hoofd zich naar een naburig dorp begeven hadden, daar alles in brand hadden gestoken en toen de lieden van een inlandsch hoofd had den uitgeplunderd. Zij waren gewapend en moeten een groot aantal personen gewond hebben. De dorpelingen hebben bij de overheden eene aanklacht ingediend. Er moet onder de inlanders een ware anarchie heerschen. sjj Verleden week deed de koning, de konin gin en hunne jonge familie, hunne Blijde Intrede te Antwerpen. Te dier gelegenheid had Engeland besloten een oorlogschip naar Antwerpen te zenden, om den koning te begroeten. Aanstonds werd dat voorbeeld nagevolgd door Frankrijk, dat ook een oorlogskruiser stuurde naar de Scheldestad. Pas had Duitschland zulks vernomen, of het zei Jamaar, 'k ben ik hier ook 1 Pin een Duitsch oorlogschip kwam insgelijks naar Antwerpen om Zijne Majesteit te begroeten. Het hollandscü Staatsbestuur had reeds besloten eene bijzondere zending naar Ant werpen te sturen, om onze koninklijke familie namens koningin Wtlhelmina te groeten. Naderhand besliste het dat het hollandsch pantserschip Jacobus Heems kerk ook naar de Schelde zou varen ter gelegenheid der komst onzer vorsten. Toont dat alles niet, hoe dat de mogend heden er aan houden wel te staan met België? Alle ware Belgen moeten daarover preusch en fier zijn. Zij vinden er het bewijs in van de hooge achting dat ons geliefd vaderland in den vreemde geniet. Leve België En weg met degenen die het willen ver brokkelen. r*i !Ml De socialisten die in den gemeenteraad van Antwerpen zetelen, weigeren aan de feesten deel te nemen, omdat zij, zeggen ze, repu- bliekeinen zijn. En onder hen bevindt zich een schepene Dat zou moeten het land besturen Neen, citoyens, we houden daarvoor te veel aan onzen Koning I Leve de Koning 1 Het proces der priesters van St-Truiden tegen De Truienaar De Truienaar het orgaan der liberale partij had voor de kiezingen van 2 juni en den onvergetelijken triomfstoet van 3 juni een artikel ingelascht getiteld De Gods dienst verlaagd waarin hij de pastoors en kloosterlingen beleedigd en lasterde. Hij schreef dat bedronken pastoors en klooster lingen in den Cercle sprongen en dansten met half naakte wijven van Sint- Pieter dat zij dronken als tempeliers, rookten als turken en dansten als hellevegen dat zij den gods dienst verlaagd hadden, enz. De priesters der stad, die ongetwijfeld ge raakt werden door dit schrijven, lieten dit niet straffeloos voorbijgaan De E. H Deken, de EE. HH. Pastoors en kapelaans der stad, de EE. priesters leeraars der ge stichten, gezamentlijk met de E. P. Van Heoymissen, ten getalle van 41, daagden De Truienaar voor den heer vrederechter van St-Truiden en vroegen dat <c De Truie naar zou veroordeel! worden, tot één frank schadevergoeding en dat zij zouden gemach tigd worden om het vonnis op kosten van De Truienaar in drie bladen van het kanton St-Truiden te laten inlasschen. Het proces werd gepleit op 23 juli door M Demal, advokaat te St-Truiden, voor de aanleggers, en M. Vandersmissen van St- Truiden, voor De Truienaar Het vonnis werd verleden Dinsdag uitgesproken het luidt dat de artikels beleedigend en schade lijk zijn voor de aanleggersingevolge wordt De Truienaar veroordeeld om aan de aanleggers te betalen één frank schadever goeding de aanleggers worden gemachtigd om het vonnis te laten inlasschen in twee nieuwsbladen van het kanton St-Truiden op kosten van De Truienaar kosten die voor iedere inlassching de som van i4o fr mogen bedragen; De Truienaar wordt ook verwezen tot de onkosten van het proces. De voorzitter en de s cretaris van de Ar beidsvereenigirig zijn aangehouden naar aan leiding van de algemeene werkstaking door de socialisten uitgeroepen. Zwilzerland heeft geen katholiek bestuur, hoe komt het dat men daar de woelmakers toch ook niet betijen laat Omdat iedere goede regee ring de hand moet h; uden aan de openbare orde. Eene liberale, ot eene socialistische gazet in huis, is eene moordpriem in de handen der kinderen eene, droeve ondervinding heeft hel bewezen. YEER Zaterdag morgend werd er uit een wagen die in de Elverdinghestraat te Yper stond, eene baal koffieboonen en eene mand peren gestolen, men weet niet door wie. cr3 IN DE MACHIEN. Toen Emile Huyghe- baert. houtbewerker, Tbouroutstraat te Yper, zaterdag namiddag zijne zaagmacbien in gang stelde, werd hij met de linkerhand erin geval. Drie vingers werden letterlijk afgesneden. SLECHTE KEREL. - Gabrielle Beun, 17 jaar, wonende te Vlamertinghe, ging zaterdag middag met groensels naar de ruiterijkazt-rne te Yper. Zij keerde terug lar.gs devesting, toen er een kerel uit het struikgewas sprong, haar vastgreep en een vuistslag op den mond gaf. De schurk wilde haar in hel struikgewas sleuren. Op haar hulpgeroep kwam er een voorbijgan ger toegesneld. Deze ('re f den schelm op de vlucht. De steenhouwer Cam Dl De Grave, wonende in de Café Canaille Capronsti-aat en werk zaam bij M.Depuydt, ter stede, ging Dinsdag avond met zijne vrouw naar zijne nieuwe wo ning, Statielaan, welke hij in 'tkorle ging bewonen. De Grave was te weeg een hoopje strooi, welke op den koer lag, huiten (e dragen. In den gang gekomen, misstapte hij en viel door eene opening iu den kelder, waar tot nu toe den trap ontbrak. Zijne vrouw volgde hem met een lanteern en zag het ongeluk gebeuren. Verschrikt liep zij in 'tgebuurte om hulp roepen. Dr Devloo en de Eerw. Heeren onder pastors Dugardyn en Gallens, werden verwit tigd en haastten zich ter plaats. In den kelder, diende de E. H. Dugardyn, den ongelukkige, die geen teeken van leven meer,gaf, de H. Olie loe. Camiel viel achterwaarts inden kelder, met het hoofd op een ijzeren balk en had den sche del gekloven. Eenige geburen droegen hem naar zijne woning, waar hij geheel den nacht huiten kennis lag en 'sanderdaags 's morgens rond 5 1/2 ure, overleed, omringd van zijne beproefde familie. De lijkdienst had heden vrijdag morgend, onder een grooten toeloop van vrienden en kennissen, in St Niklaaiskerk plaats. Hij laat eene weduwe met vijf kinders achter. Camiel De Grave was een goede vader eene getrouwe echtgenoot en verdiende de ge negenheid zijner meesters. Eau minórale naturelle dn Pottelberg, fournis- seur breveté de S. A. R. M">e ja Comtesse do Flandre. Concessionnaircs J. Janseus-Böudry, 1:;, rue au Beurre, Ypres. Het onderhoek De onderzoekeu en de opsporingen der poli- de, der gendarmen en van het parket hebben tot hiertoe nog geenen uitslag opgeleverd. De gendarmen hebben dinsdag verscheidene spo ren gevolgd, doch vruchteloos. Het gerucht was dinsdag in omloop dat er drie aanhoudingen van verdachte kerels der streek gedaan waren. Dit gerucht was volkomen ongegrond. De ma gistraten hebben dinsdag langdurig verschei dene personen ondervraagd, onder anderen Rene Var. Coillie, zijne twee oudste dochtertjes. 13 en 11 jaar, en at de werklieden en de geburen. Vader en kinderen 1 Van. Coillie> de echtgenoot van het slachtoffer, is erg teneergesJagen. De man is bedlegerig. IJ ij lijdt aan geweldige hoofdpijn en antwoordt al krijsehende op de vragen die hem worden gesteld. Men is ten zeerste ongerust over zijne geestvermogens. De ongelukkige kinderen werden voorloopig door een gebuur opgenomen. De. oudste weenen gedurig, terwijl de kieinste niet elkander spe- ten, geen begrip hebbende van hetgeen is voor gevallen. Zij zijn verwonderd overliet gewoel dat hen omringt en bij het zien vaneen gendarm verschrikken zij en roepen op hunne moeder,! Begrafenis d er slachtoffers Zaterdag morgend heeft de begraving phials geluid van de slachtoffers. Van in den vroegen morgend kwamen vreemdelingen toegestroomd Iedereen nam deel in den rouw waarin de (wee familiën gedompeld zijn. Om 8 ore 's morgends begonnen de klokken te iuideu. Iedereen richtte zich naar het hosm taal waar de twee lijken berustten. Het hospitaal, gelegen op de Dorpplaats en langs den steenweg van Rumbeke naar Iseghetn is afgesloten mei een ijzeren hekken. Achter deze afsluiting, op een vijftigtal meters afstand staat een zeer nederig doch net gebouw alvo' rens dit gebouw te bereiken moet men een schoon park, beplant met hoornen en bloemen doodreden. In eene plaats van het hospitaal stonden twee verzegelde lijkkisten, de stoffelijke overblijfse len der slachtoffers bevattende, omringd vViï brandende koersen.Eene zuster van Liefde, met een rozenkrans in de hand, knielde nevens de lijken. Op klokslag 9 ure kwamen de geestelijk heid. met den E. II. Selosse, pastoor der gemeente Rumbeke, aan 't hoofd, naar het gesticht. Na de gebeden te hebben gelezen namen zes geburen van de vermoorde Marie Waignein, de lijkkist dezer laatste op, terwijl de vriendinnen van Gesarine Devogel, leden derO.L. Vrouw Congregatie, de lijkkist van het meisje opnamen. Zoo trok men naar dn kerk, gelegen op een honderdtal meters van het gesticht. Dé rouw werd geleid door René Van Coillie echtgenoot der vermoorde, gevolgd door de naastbestaanden, broeders en zusters van beide slachtoffers. Wan neer de vijf kleine dochterkeus van de vermoorde Marie Waignein, elk verge zeld van eene liefdezuster, wemende en on hunne moeder roepende, voorbijgingen, dan barssten de Ömstaanders in tranen los. Men hoorde niets dan snikken en roepen Mocht de, moordenaar toch gekend zijn!» De kerk was opgepropt met volk iedereen wilde een blijk van deelneming aan de beproefde familiën betuigen. Bij het offer was het gedrang onbeschrijflijk Nog nooit had men zoo iets Ie Rumbeke gezien De plaatselijke policie deed met de kerkpoliciè den ordedienstzij waren onmachtig. Men moest drie policieagenten van Rousselaere, die zich aldaar bevonden terhulp roepen. Zeifs was men verplicht de lieden, die ton offer gingen land's de sakrfslij buiten te laten ten einde eeni ge orde te kunnen bekomen. Zoo groot was het getal der aanwezigen dat het offer een uur en tien minuten heeft geduurd. Wanneer de mis gedaan was, moesten er nog meer dan drie honderd personen ten offer gaan. Na den dienst werden de twee lijken, gevolgd van naastbestaanden, vrienden en keunissen, naar hunne laatste rustplaats gedragen Op gansch den doortocht stond ervan beide kanten der baan eene ontelbare menigte en iedereen had tranen in de oogen. Op h t kerkhof weende iedereen luidop. Zelfs was de E. li. Pastoor zoodanig ontroerd dal het hem onmogelijk was zijne gebeden te voleindigen. Onder het offer waren meer dan duizend doodsbeeldekens uitgedeeld. Wat meest eenie der trof waren deze woorden, gedrukt op het doodsbeeldeken van de landbouwster Marie Waignein «Uit taaien stam gesproten, edel van karakter en en riste! ijk van gevoelen, was zij wel die vrouw van bet 11. Schrift, groote schat voor haren man die ze gevonden heeft, steun en leid sel voor hare talrijke kinderen en verkwikking voor hare naastbestaanden. Doch afgesneden is haar leven, gelijk de draad van den wever. O, wreede dood, vrucht van een onmenscnelijk hart, die gansch eene familie in weedom slaat, en alle harten niet medelij den aangrijpt, mochtet gij voor de gefolterde, de kroon der martelaars verwerven en Gods zegen over de overlevenden spreiden I Het hart verbrijzeld van drorfbeid, doch vol christelijke overgeving, zeggen wij Vader, vergeef het hun want zij weten niet wal zij doen. Begaafd met eene diepe godsvrucht tot hel II. Sakrament had zij nog 's morgens de II. Communie ontvangen. Dit was voor haar de zalige reispenning tot de eeuwigheid en hel, onderpand harer nakende glorie. Verkleefde echtgenoot, uw hart breekt, doch leef voor onze kinderen vertrouw rotsvast op God. Hij neemt den beproefden weduwaar onder zijne machtige bescherming. MijneS kinderen, mijne gloriekroon, ik was er nog zoo noodig om uwe waggelende stappen te ondersteunen, doch moeder offert aan God haren wreeden martel dood om u aan Gods liefde aan te bevelen. Ziehier ook een uittreksel uit het doodsbitel- deken der dienstmeid Gesarine Devogel. Waar trekt gij henen zonder uwe dienst maagd, mijne meesteres Waar spoedt gij u offeraarster zonder uwe dienares Wil mij niet verlaten. Ik verlaat u niet mijn Kind, maar grijpender pijnen staan u nog té wachten om uwe getrouwheid aan uwe meesteres. En zij, die eens waren in werken en zwoegen, waren eens om gekroond te worden in hunnen martel dood. Eene slem werd in Rama gehoord, geween en veel gekerm Rachel beweent hare kinderen; en zij wilde niet vertroost worden, omdat zij niet meer zijn. O wreede Dood, vrucht van een onmen- schelijk hart, die Ouders en 8 Broeders en Zusters in weedom slaat, en alle harlen met medelijden aangrijpt, mochtet gij voor de gefol terde de kroon der martelaars verwerven en Gods zegen over de overlevenden spreiden. Beminde Ouders, Broeders en Zusters, gij weent, omdat ik op zulke w reede wijze aan uwe liefde ontrukt ben. Maar God in zijne wijs heid, schikte het zoo zijn heilige wil zij gebenedijd! O, ik smeek er u om door onzen Heer Jezus Christus, geeft u over in Gods han den en bidt veel voor mij. Tot wederziens in den Hemel. Daar er vele zwakke en aan bloedarmoede lijdende menschen zijn, kunnen wfj niet nalaten onze lezers te verwittigen dat de Pillen van Dokter Raphaël, die eene ware bron zijn van kloekte 011 kracht, overal te krygeu zijn aan 1.75 fr. de doos, 111 alle apotheken. KOMEN Zondag avond werd te Komen eene stoutmoe dige aanranding gepleegd. Een handelsreiziger van Rysel, M. Gabriel Blannhet, 37 jaar oud, kwam zondag van Yper. Iljj wasten 8 ure 50 s avonds te Belgisch-Komen afgestapt en wilde te voet naar de statie van Fransch-Komen gaan om er de trein van 9 ur« 22 te nemen. Te Yper had bij kennis gemaakt met twee franschmans, die hij te Belgisch-Komen terug ontmoette. Deze stelden hem uit eigen beweging voor hem den weg te wijzen naar de f'ranscüe statie, zelfs van hem te vergezellen. Zij leidden M. Blanchet niet naar de statie, maar naar eene eenzame plaats, rue de la Paix genaamd, die nog niet bebouwd is. Daar grepen de twee kerels den handelsrei- ziger vast en sloegen hem ten gronde. De eene hield hem den mond met zjjne band gesloten, terwijl de andere hem zijn geldbeugel en zijn sigarenkoker ontnam. De aanranders namen dan de vlucht. De geldbeugel van M. Blanchet bevatte 80 fr. en de sigarenkoker had 60 frank weerde. Op het leder "was eene zilveren plak gehecht, een zicht uit Egypte weergevende. M- Blanchet diende eene klacht in bij do plaatselijke policie en keerde dan per rijtuig naar Rij.sel terug. De gendarmen zoeken de aanranders ïeverig op.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2