DIT IS VPPSI S M> tSsMM EN OMMELANDS Droevige Dagen Rond de Wereld Stadsnieuws SpreeMraad 52 I op Zaterdag 5 October 1912 5 centiemen 't biad 47ft jaar, Tal merk 2422 vmm mm mrmmr wsésÊËs&ë life WÊÈÈ^é»-' Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper den 5 tot den 1*2 Oct. Evangelie van den 1<P Zondag na Pinksteren Misdadige Jeugd Frankrijk m m Amerika m m Italië Tentoonstelling Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal van if* 16 *5 s# 2# 's& sJP. *0. a# ssP: jaP. «al Een belangerijk Ontwerp •5 Vt #5 IK #5 UB #5 «8 «8 MIEÜWSBI 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. - _HH Placidus en anderen, rara. De H. pfa'.idus zijne twee gebroeders Eutychius en V ctorinns, hunne zuster Flavie en drie en dertig anderen stierven voor het geloof ra 530. X 6. H. Bruno van Keulen, stichter der Karthiiizermunken f HOI- 7 H Marcus, 3D Paus van Rome t 336 ïe vermaarde Zeeslag bij Lepante ra 1571 of 0 L V van Victorie. H. Augustus, pr. He Justina. - H. Gustaf. d 8 h« Brigitta, w. H. Simeon. H» Pe- lagi'a. - H8 Benedicta, mgm. He Koenegond. "w 9. HH. Denijs en anderen. H. Lode- wijk Bertrand. H. Gyselen, abt. d 10. h. Franciscus da Borgia t 1572. HH. Cassius en Florentinus, mm. v tl. HH. Tharacus en anderen, mm. H. Godemar, patroon van Lier f I'M- H Placida, mg. Te dien tijde sprak Jezus tot de opperpriesters en de Farizeën in gelijkenissen. Het rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een brui- loitsmaal voor zijn zoon had bereid. En hij zond zijn dienaren om de genoodigden tot de bruiloft te roepen, en zjj wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren en SDrak Zegt aan de genoodigden Ziet, ik heb mijn maaltijd gereed, mijn ossen en mestvee zijn geslacht en alles is bereid komt ter bruiloft. Doch zij sloegen er geen acht op en gingen op, de een naar zijn hoe ve, de ander naar zijn handelszaken De overigen grepen zijn dien-ren aan, mishandelden en dood den hen. Toen de koning dit vernam, ontstak hij in toorn en hij zond zijn legeren verdelgde die moordenaars en stak hunne stad in brand. Toen zeide hij tot zijn dienaren Het bruiloftsmaal is wel gereed, maar de genoodigden waren het niet waardig. Daarom gaat naar de kruispunten der straten en noodigt tot de bruiloft allen, die gij zult aantreffen. En zijn dienaren gingen de straten op en verzamelden allen, die zij aantrof fen, slechten en goeden en de bruiloftszaal werd gevuld met gasten De koning nu trad bin nen om de aanliggeriden to zien, eniTiij zag een man, dia niet iri bruiloftskleed was gedost. En hij zeide hem: Vrier.d, hoe zijt gij binnengeko men zonder brui'oftskleed En deze verstomde. Toon zeide de koning tot zijn dienaren Bindt hem handen on voeten en werpt hem daarbuiten in de duisternis. Want velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Wanneer de liberale partij maar altijd door de onzijdige school verheerlijkt, wan neer liberalen en socialisten liever de revo lutie zien dan een dergelijke schoolwet, waardoor de huisvader volle vrijheid en gelegenheid heeft zijn kind 't onderwijs te geven wat hij wil, dan is onze plicht te wijzen op de noodlottige gevolgen van een onderwijs zonder God. Zulk onderwijs deugt nrathet kweekt geene edele mannen, om van christenen nog niet te spreken. De oude voorspelling, in de Figaro dat men eens jongens als jonge wolven zou moeten dooden, treedt ze niet in vervulling Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nr47 DOOR HON O RÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidstonds) De commissaris werd bleek. Hij trachtte zich echter te bedwingen, en vroeg op kal kten toon "Weet gij wel wat gij daar zegt, burger Ja, zeker weet ik het, sprak Draeman Litter, Daar ik thans uwe woede niet te Vreezen heb, mag ik vrij spreken. Zooals gij door de huzaren doen uitplunderen en ®ijne hofstede in brand hebt doen steken, e t gij heden mijne moeder doen vangen. Peel den schijnheilige niet, burger-com- HJ'Ssaris. Al de bewoners van Vlieregem we- ten gij een booswicht zijt. Beproef 71|fj0P m'' te schieten, of gij ondergaat het ze de lot van Lessonnat. De laatste woorden van den boer deden de P stool zakken der Jaak, in zijne schielijk Beeft men in dat Frankrijk, dat alle gods dienstig onderwijs tracht te vernietigen, geen jacht moeten maken op Bonnot's als op wilde dieren En het woord, dat in de Kamer weer klonk, is teekenend Wij zeggen in de i) verste verte niet, dat gij allen Bonnot's zijt, maar de Bonnot's zijn toch altijd van uwe partij. Waar men de jeugd alles onderwijst, be halve godsdienst, behalve zedelijke begin selen, beginselen, die, zonder God, woorden zijn en niets meer, kweekt men ten laatste misdadigers. De meeste slechten,de meeste misdadigers in de gevangenissen, zijn de ontwikkelden, zeggen ons eenparig de directeurs der ge vangenissen. Iemand, die gelooft aan God, aan eeuwige belooning en straf,fskan dwalen, maar dan handelt hy tegen zijne beginselen, tegen zijn geweten, de worm der wroeging zal hem pijnigen, en daar, waar wroeging is, is hoop op berouw en beterschap. Die al het bovennatuurlijke over boord wierp, kent de wroeging niet, hij beroemt zich op zijn booze daden. Ook dat hebben we gezien bij een dier schurken van Frankrijk. Niet hij was de schuldige, maar de omgeving, hij gevoelde geen spijt over een zijner gruwelen. Dezer dagen'las ik deze verzuchting van een oud schoolmeester van Frankryk, in een niet-katholiek blad, onder redactie van den vrij metselaar Frick. De oud-professor schrijft Le socialisme a pourri l'école fran- gaise. Het socialism heeft de Fran- se'ne school verrot. Pourri, verrot, 't woord is sterk genoeg. Mijne oud-collega's jagen mij vrees aan. 't Zijn hervéisten, anarchisten. Hunne ge sprekken zijn afschuwelijk, zij bereiden een geslacht, dat men zich niet durft voorstel len. Indien ik u koD zeggen alles wat ik weet. En dat zijn de onderwijzers der zooge naamde onzijdige school. In Frankrijk zijn allen niet enkel zonder geloof, maar vijan den van 't geloof. Onzijdigheid om zich zelf is onzin, maar wat komt e nog van onzijdigheid terecht bij zulke mannen En welke beginselen hebben een groot gedeelte der onzijdige onderwijzers in Bel gië Men leze hier de laatste statistiek in Frankrijk Ondanks dat de Regeering meermalen een vingerwijzing gaf, dat men erg breed moest zijn, niet te spoedig van misdaad moest spreken, dat men veel door de vingers moest zien (ze huiverde voor de statiestieken), toch is de statistiek om te huiveren. In 1910, volgens het verslag van den minister van opwellende gramschap, reeds naar zijnen beschuldiger uitgestoken had. Spreek rechtuit, burger? sprak de Sansculot. Zijt gij gekomen om mij te eermoorden Ik vrees de dood niet en zal gaarne sterven voor de Republiek. Ik ben geen moordenaar, maar wil ech ter recht. Weigert gij te doen wat ik beveel, ik zal er u toe dwingen. Raeveloos blikte anstig naar de wapens der boeren, en zegde Burger, denk er aan dat uwe daad van heden niet ongestraft zal blijven Voor el- ken druppel republikeinenbloed, welken gij stort, zal de Republiek eene gansche beek boerenbloed wedereischen. Ik ben niet gekomen om u kwaad te doen, alhoewel ik het volle recht heb u te straffen. Wordt er dezen nacht te Vlieregem bloed gestort, het zal door uwe schuld zijn. Nu geen tijd meer verloren 1 Eik oogenblik dat mijne moeder in het gevang doorbrengt, moet de arme vrouw een uur van martelin gen schijnen. Gaat gij ons dewee volgen, of zullen wij verplicht zijn u mede te sleuren Jaak stond eene poos te denken en ant woordde dan Justitie, heeft men 33 duizend 136 minder jarigen veroordeeld, waarvan 437 nog geen dertien jaar en 3.094 nog geen zestiea jaar telden Het grootste deel der misdadigers is dus tusschen 18 en 23 jaar. Dat zijn nu de gevolgen van het zoo ver heerlijkt onzijdig onderwijs! Daarom moest men de kloosterlingen-onderwijzers over de grenzen jagen 1 H08 meer onzijdige scholen, hoe meer gevangenissen er noodig zijn. Ontzettende uitslag 1 Ouders, leest en oordeelt gij. De jonge kiesstrijd liet ons niet toe een omstandig verslag te laten verschijnen van het laatste Congres van den Landsbond der Christen vereenigingen van onderlingen Bijstandte ANTWERPEN gehouden in den loop der maand Mei. Het verslag onlangs verschenen, roept al onze aandacht op die belangrijke besprekin gen. Na den referendum, verleden jaar door den Landsbond ingericht, wierd er besloten een voorwerp voor te bereiden, dat de volle dige inrichting der sociale verzekeringen om vat. Na lang bestudeerd geweest te zijn door het beheer van den Landsbond, wierd dit ontwerp druk beBproken in het Congres van Antwerpen. De onweerstaanbare stoom der laatste jaren ter voordeele der sociale verzekering, heeft in ons land scbatbare uitslagen voort gebracht. Die beweging scheen zich echter te beperken lot de werkmanspensioenen, als- zijnde het eenig doel der maatschappelijke vereischten. Thans begint men te beseffen dat dit een betreurensweerdige misslag is; de werkmans pensioenen behooren niet op den eersten rang geplaatst te worden der sociale verzeke ringen en wij stellen ons voor te bewijzen in een tweede artikel, dat die verkeerde opvat ting spijtige gevolgen had. Het ontwerp van den Landsbond heeft ten doek op algemeene wijze de verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom te regelen met aan elkeen der drie risico's welke de wer kende klas bedreigen hun eigenlijk belang te geven aldus hangt de kwestie der werk manspensioenen af van de oplossing die ge geven wordt aan de verzekering tegen ziekte en invaliditeit. De opstellers van het ontwerp hielden re kening der opgedane ondervinding, zoowel in België als in den vreemde, alsook der wetten onlangs gestemd in Engeland, Duit- schland, Frankrijk en Zwitserland. Zorg dragende dat deszelfs bepalingen zooveel mogelijk overeenstemmen met de gestelte nissen van ons land. Geen enkel bestaande wet wordt vernietigd men vergenoegt zich dezelve uit te breiden en toe te passen aan de vereischten van den tijd. Zeker is het dat de uitslagen bekomen door de aangemoedigde vrijheid prachtig zijn en dat de machtige beweging ten voordeele der ouderdomspen sioenen eenen gunstigen invloed uitoefende op den vooruitgang der verzekering tegen ziekte en invaliditeit, 't Is op dien welberei- den bodem dat een duurzaam werk moet opgericht worden, dat de beste en volledig ste uitslagen zal opleveren. De talrijke christene mutualisten te Ant werpen vereenigd hebben eenparig het ont werp van den Landsbond goedgekeurd. In het'.Congres in Augusti 1. 1. te Dendermonde gehouden door den Vlaamschen Mutualisten Landdag, werd een dagorde gestemd waarbij opdringende wijze de stemming van dit ont werp gevraagd werd en het vakblad der onzijdige mutualisten houdt niet op zijne volle goedkeuring er overjuit'te drukken. Uit den'vreemde komenrgedurig vleiende beoordeelingen toe, uitstekende fransche mulualisten volgen de besprekingen met de meeste belangstelling en de voornaamste Nederlandsche dagbladen. De nieuwe Rot- terdamsche Courant en de Nieuwe Cou rant van 's Gravenbage hebben onder den titel Een Belgisch Voorbeeld eene gunsti ge ontleding laten verschijnen van het ont werp. Wat meer is. Mr Jhr. de Savornin- Lohman hoofdman der historische kristenen, heett in Juni 1.1. aan het Nederlandsch voor stel verschillige wijzigingen gebracht, geput uit het ontwerp van den Landsbond. De Nederlandsche Staten General, als gevolg dezer amendementen hebben in strijde met het verlangen van den Minister, besloten de bespreking van het voorstel der Regeering te verdagen ten einde de wijzigingen van Jhr. de Savornin-Lohman grondig te onderzoe ken. Uit oflBcieële bron hebben wij vernomen dat in Maart 1.1. tijdens de bespreking van het inachtnemenovanBhet ontwerp May.de Rtgsering verklaard heeft dat het nutteloos was alsdan eene diepgrondige bespreking aan te vangen der grondregelen, die tot basis moeten dienen in een bepaald stelsel van sociale verzekering daar de Ministers van langs om meer overtuigd waren dat deze kwestie dient onderzocht en besproken wor den in haar geheel en niet in brokken en stukken en dat men mogelijk zou hebben de pensioenkwestie afzonderlijk op te lossen vermits deze noch de eerste, noch de voor naamste is der sociale verzekeringen, maar dat integendeel de verzekeringen tegen ziekte en invaliditeit veel dringender en belangerij- ker zijn en dus eerst behooren opgelost te worden. De lessen der ondervinding en deze van den vreemde bewijzen het en zulks is ook het algemeen verlangen. In den naasten Kamerzittijd zal men dus een algemeen en afdoende stelsel moeten bespreken en zich niet bepreken tot de pensioenkwestie. Zoo deze afzonderlijk en vooraf opgelost ware, zou het aanleiding geven tot een oploop van beloften en het zou 's lands financiën tot eenen afgrond brengen. Het wetsontwerp opgesteld door den Landsbond werd den 24 April 1.1. ter Kamers neergelegd door MM. Ridder de Ghellinck, d'Elseghem, Standaert, Segers, Borboux, Boval en Reynaert. Niet meer van kracht wezende ten gevolge der onbinding van de kamers, zal het opnieuw neergelegd worden bij het aanvan gen van den aanstaanden zittijd. Hopen wij dat deze kwestie, die eene na tionale kwestie mag genoemd worden,weldra eene breede en edelmoedige oplossing vinde, opdat ons klein land den eerrang behouden moge dien het nu bekleedt onder alle be schaafde natiën, in zake van sociale verzeke ring. A. E. Het mag herinnerd Te Avignon in Fran krijk joegen da bazen van 't gemeentehuis, de gasthuiszusterkens weg... De engelen ver trokken... Eenigen tijd nadien "breekt de tvphus uit in het gasthuis. Men zocht naar diensters; men kon er geene vinden. Ten einde raad, schrijven de bazen naar het moe derhuis om zusters... De zoo schandig weggostampte zusterkens, op het eerste woord, ze komen terug. En tegen die zielen voeren z'hier in België dien hatelijken strijd. Ik zal u de sleutels van het gevang ge ven, omdat ik hoop later mijn leven duurder ten voordeele der Republiek te kunnen ver- koopen. Laat mij echter toe u nog eens te herhalen, dat gij u de daad, dat gij heden begaat, bitter zult beklagen. Ik, van mijnen kant, ben bereid u uwe dwaling te vergeven, aangezien ik mijne dorpgenooten liefheb maar de gendarmen... Haal spoedig de sleutels 1 riep Victor Cielaert, die naast Draeman stond. De Jacobijn ging naar zijne slaapkamer en kwam eenige oogenblikken later terug met twee zware sleutels. Hij reikte ze aan Drae man over en zegde Daar, burger, open zelf de deuren van het gevang. Ik kan mij geen recht aanmati gen, die mij niet toekomt. Laat mij nu met rust. Hierop wilde hij terug naar zijne slaap kamer gaan. Zoo niet schreeuwde Victor. Rae veloos gij gaat met ons mede en zult zelf de gevangene loslaten. Iemand van ons heeft door het sleutelgat der poort van het gemeen tehuis gezien dat gij de weduwe Draeman in Op de Fransche Staatsspoorwegen is het een verschrikkelijke toestand. De Univers deelde dezer dagen mede, hoe een heer uit Argenteuil, de heer de Villa- court, met een kleinen jongen van drie jaren in den trein stapte naar Parijs. Het kind leunde tegen het portier dit ging open en hij viel op de lijn Terstond aan de noodrem getrokken, maar deze werkte niet. Eindelijk, na oogenblikken die dm vader angstige eeuwen leken, stopte de trein aan de statie te Colombes. Daar ging de heer de Villacourt den chef verzoeken, de treinen op het traject op te houden, opdat de kleine jongen, die mis schien nog leefde, niet overreden zou worden. Maar dat weigerde de chef het was niet volgens het reglement 1 Gelukkig werd het kind door wegwerkers gevonden, en ongedeerd aan zijn vader terug gegeven. Nu zou men nog denken, dat die heeren ambtenaars uiterst bezorgd zijn voor een regelmatiger: dienst. Welnu, men leze wat men ons hier schrijft: ».De trein stompeit de statie te Tours bin nen, met vele uren te laat. Een herademing, ceo verluchting, de bevrijding van een ob sessie men is aan de Staatsspoorwegen ontsnapt. Daar is moeilijk een denkbeeld te geven van wat in deze manoeuvredagen het vervoer per staatsspoor was. Een vertraging van een uur slechts was een geluk. Een ver traging van twee uren zet het personeel zoo wat los, maar niet om bij een nabijgelegen statie te bevragen wat er scheelt, maar om gemoedelijke grappen te zeggen, als bij voor beeld "wanneer de trein vandaag niet komt, dan komt hij morgen wel. Maar het sterkste heb ik in Port-de-Piles bijgewoond. De trein van Port-de-Piles naar Chinon maakt geen 20 kilom. m het uur. Maar enfin, men weet uit de reisgids, dat hij de 21 kilom., van Port-de-Piles naar l'Ile Bouchard in ongeveer anderhalf uur moest doen. Die trein moest om 6 uur 's avonds Port de-Piles verlaten. Om zeven uur stond er zelfs nog geen locomotief voor een aan tal wagens waren niet verlicht. De reizigers liepen in de duisternis om den trein heen te vloeken. Maar geen mensch bekommerde zich om heu of den trein. Als er een spoor beambte in de buurt kwam, waren het nij dige vragen Wanneer gaat die trein weg?» Met een onverschillig Weet ik het 1 ging de man verder. Ten einde raad, gingen wij naar den statiechef, in de verte met een lantaarn bezig met andere treinen. Hij antwoordde Ik verzeker u, mijne heeren, dat die trein niet zonder locomotief vertrekken zal, daar kunt gij op rekenen En hij draaide ons den rug toe... «Te Chinon antwoordde een ander be ambte, aan wien men ongeduldig zeide, dat de trein, die ons kwart na één van Chinon als hoofdpunt vertrekken moest, na ruim half twee nog geen locomotief vóór had De trein van kwart na één O ja, zoo heet hij in de reisgids. Maar zoolang ik hier ben, heb ik dien trein nog nooit op tijd zien ver trekken. Voor ons is het de trein van onge veer kwart vóór twee 't Is de spoordienst niet die niet deugt, het zijn de menschen die niet deugen. Men heeft zich van den Wijnstok afge scheiden de ranken verdorren. De auto-bandieten zijn weer aan 't werk gegaan, te New-York. Midden op den dag hebben zij in een drukke straat, op 40 meters afstand van een politieagent, den bankier Popper aangevallen en hem van 1800 dallar beroofd. Popper was op weg naar zijn bank, toen in de 17th street een groote jonge kerel, zijn pet diep in de oogen getrokken, op hem toe- stapte en het handtascbje beet pakte, waarin Popper zijn geld verborgen had. De bankier greep het met beide handen vast, maar op hetzelfde oogenblik kwam een tweede bandiet toegeloopen, die Popper een harden slag op het hoofd toebracht. De aan gevallene bood toen geen tegenstand meer, en de eerste schurk kon hem gemakkelijk het taschje afhandig maken. Dan sprongen de beide brutale bandieten in een rooden auto, welke op hen wachtte. Ofschoon de groote drukte de auto belette met volle snelheid te rijden, en enkele toegesnelde polietieagenten eenige revolverschoten losten, wisten de bandieten toch te ontkomen. het gevang geduwd hebt daarenboven heeft hij u spottend hooren zeggen Vrouwke, uw zoon zal u wel komen bezoeken. Gij ziet dus dat uw masker u tot niets dient. In ons midden, schelm 1 Edward en ik zullen uwe geleiders zijn. Wie is hij, die mij zoo durft lasteren vroeg de Republikein. En hij wierp op den zwartharigen jongeling eenen woedenden blik, brommende Wee u, die mij dwingt de wetten van het bewind te overtreden 1 wee ook degenen, die mij lastsren 1 Slechts voor éénen nacht ben ik uw slaaf. Draeman en Cielaer trokken den Sanscu lot naar buiten. Hier stonden inderdaad wel honderd man nen, met landbouwwerktuigen gewapend. Wanneer zij Raeveloos zagen verschijnen, uitten zij allerlei bedreigingen tegen den Sansculot zelfs riep eene stem dat men den schurk, die de priesters vervolgde, de boeren door de soldaten deed uitplunderen en met zijae gendarmen in de huizen drong, om er de kruisbeelden te verbrijzelen, onmiddellijk ter dood moest brengen. Dreeman riep echter tot de menigte Vrienden, onder al de inwoners van Vlieregem ben ik degene, die meest van Jaak moest lijden. Welnu, ik wil niet dat mijn vervolger heden zijne straf krijge. Thans dwingen wij hem mijne moeder terug los te laten, later zuilen wij hem rekening vragen over al de schelmstukken, die hij op onzen grond bedreven heeft. Hiermede trok hij den commissaris verder. De Republikein stapte met opgeheven hoofd tusschen zijne geleiders voort. Dege nen, die dicht bij hem waren, bemerkten ech ter dat zijn stap onvast, en er schrik op zijn aangezicht te lezen was. Na een tiental minuten kwam men aan eene groote poort, die toegang gaf tot den koer van het gemeentehuis. Open, burger, zegde Edward, terwijl hij eene der beide sleutels in de hand van den commissaris stak. De Jacobijn uitte een dof gemor en vol bracht het bevel van den boer. De menigte stroomde nu op het plein dat voor de dorpsgevangenis lag. Eenigeoogenblikkendaarna stonden Drae- De vorsten aan een ongeluk ontsnapt. De koning en de koningin van Italië zijn woensdag aan een ongeval ontsnapt, dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben. De auto mobiel der vorsten kwam langs eene straat van Pizza gereden, toen, aan een kruispunt, een tramway schielijk afgereden kwam. De autovoerder en de wattman sloten de rem men. Er had eene lichte botsing plaats, doch niemand werd gekwetst. De groote zalen van onze Halle waren schier te klein om die prachtige bloemen tentoonstelling in hunne aloude muren te bevatten. Nog nooit en heeft er in Yper zulke schoone belangrijke expositie plaats gehad. man en Cielaert met den Sansculot bij eene kleine deur, waarin een luchtgat gemaakt was, voorzien van ijzeren traliën, om de lucht naar binnen te laten dringen. Moeder, moeder, uw Edward is hier kreet de jonge boer, door de traliën kijken de. Hij kreeg geen antwoord en kon in het het gevang niets onderscheiden dan het tra liewerk dat door het maanlicht op eenen muur geteekend was. Moeder, uw Edward komt u verlossen?» riep Draeman. Niemand beantwoordde weder zijne stem. Moeder 1 schreeuwde de jongeling nu uit al zijne kracht. Het bleef doodstil in het gevang. De boer begon schielijk te beven, en zon der er aan te denken dat hij den commissaris bevolen had, de deur te openen, stak hij zelf den sleutel in het slot. Een oogenblik later was het gavang open. Draeman sprong haastig binnen, liet zich nederzakken, op het stroo, dat de vloer der gevangenis bedekte, en tastte in de duisternis rond. (Wordt voortgezet.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1