tS |PROPAGANDA -«I ■f® IkcrkeUjke Ikaleitcter Binnenland Buitenland 47e Jaar Nummer 2437 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 9 November 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE t van tHet Ypersche Volkt T\ tt ts Gaat alzoD te werke mssmsmmsmm Oorlog in de Balkanstaten De nieuwe Voorzitter der Vereenigde Staten tt t( ®!iii Xelefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BÖTERSTRaar, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^3 centiemen. Alhoewel de verkoopprijs Katholiek volksgezind NIEUWSBLAD VAN YPER vastgesteld is aan 5 cen tiemen het Nr moeten de verkoopers van Het Yper sche Volk van nu tot aan Nieuwjaar het blad ver- koopen aan 2 centiemen het nummer. V: liek is. Daarom zijn openbare betoo gingen, geestdriftige manifestaties niet voldoende katholiek moet de handel wijze zijn in alle dingen, in alle doen en laten, buiten en binnen, uitwendig en inwendig. Derde werk: sociaal werk. Die onze jeugd zijn vorengegaan hebben reeds een reuzenwerk afgelegd. Van 1886 tot 1912 hebben de katholieken eene so ciale wetgeving gemaakt die de be wondering der wereld afdwingt... en, wat meer is, hebben zij die wetgeving gesticht tot steun hunner ontelbare so ciale werken. Malar de werken moeten voortgaan, de werken moeten verme nigvuldigen, d'e werken moeten nog door dringen, daar waar zij min wel of slecht gekomen zijn. De vijand, die alles wil verdelgen in omwenteling, blijft niet In twee voorgaande nummers hadden wij bet over de katholieke actie onder onze jeugd, nl. over studiebonden en over katholieke propaganda door eene Jonge Wacht. Nog eenige woorden om onze jeugd, de hoop der toekomst, op te wekken en I werkeloos; en al ware er ook geenvij aan te wijzen hoe zij moet te werke and, nog diende er gewrocht uit chris- gaan. Daar het leven een strijd is aller wegen, moeten onze jongelingen dur- vers zijn, geharnast en gelegerd. Nap- het voorbeeld der voorvaderen, de rid ders van het Kruis, moeten zij geschaard staan onder de banier van het Ki uis om, als koene ridders van het goede, te werken, te strijden en te zegepralen. Eerste tuchtregel: het voorbeeld ge ven van alle deugden vooraleer zich weer dig te achten te mogen medewer ken en medestrijden. Alleen dan, dra- oen zij weerdig hun naam alswanneer I verzekei-ing der toekomst, hun leven christelijk is, in de getrouw- plicht, in de zuiverheid des tene liefdadigheid en rechtveerdigheid. (Werken zonder tal roepen onze jeugd om hulp... schoolwerken, goede pers, onderlinge bijstanden, vakveree- nigingen Wie blijft er te kort Mocht het waarheid heeien dat de opkomende katholieke jongelingen im mer en altijd, onder de armen van het kruis vereenigd, sterk en stout hunne taak weten te vervullen als diep-gods- dienstige christenen, als vlaamsche va derlanders, als Overtuigde volksgezin der!... het ware een zegen, het ware de 't Is in den aanstaanden zittijd ook dal de schoolkwestie moet worden op gelost, benevens die van het onder wijs van den vierden graad en van het technisch onderwijs'. Die verklaring werd fel toegejuicht. M. Hubert, minister van arbeid, heeft daarna in bijzonderheden het stelsel uit gelegd dal hij zal vooruitzetten tot op lossing der kwestie van de ouderdoms pensioenen. Zijn ontwerp zal gesteund zijn op de verplichte verzekering voor werklieden en bedienden van beide geslachten in nijverheid, handel, landbouw en open bare diensten, welke minder dan 240Öfr. winnen, tevens den grondslag aandui dend voor de tuss'chenkomst van den Staat. De minister liet ook wijzigingen voor zien aan de wet van 1889, betrekkelijk het werk van vrouwen en kinderen, voor doel hebbend het verbod uit te strekken tot de werkhuizen en het ge bruik van kinderen van minder dan 14 jaar oud te verbieden. Over de militaire ontwerpen hebben MM. Woeste en Vandenpeereb'oom eeni ge opmerkingen gemaakt, die echter niet toelaten te oordeelen over den toe stand die zal voortspruiten uit de néer- leggingen van dat ontwerp der regee ring, waarin alles totaal zal omschre ven zijn. M. de Ghellinck sprak daarna over de werkmanspensioenen en verdedigde breedvoerig het stelsel van het verbond der katholieke mutualiteiten. Rond 12 ure verlieten de senators de vergadering om aan de volksvertegen woordigers toe 'te laten hunne bespre kingen voort te zetten. Minister de Broqueville heeft dan aangekondigd dat Schietbanen voor de Burgerwacht heid aan x herten, in de onderdanigheid aan ouders, in de voorbeeldigheid ©ener stichtende godvruchtigheid. Tweede tuchtregel: werk- en strijd- veerdig staan in onbaatzuchtige zelf verloochening. Het werk, de strijd roept de jonkheid langs alle kanten Eerste werk: godsdienstig werk. Zich zelf ontwikkelen ter verdediging van God en Kerk, van al onze godsdienstige vrijheden. Wie is er nog die looche nen zal dat de kwaden met alle mid dels er op uit zijn om den godsdienst aan te randen, hatelijk te maken en te verdelgen. Nooit geen deinzen dan, nooit geen menschel ijk opzicht in de openbare belijdenis van het geloof, in het weerleggen van alle opwerpingen en beschuldigingen, in het verweeren van alle aanvallen. Tweede werk: vaderlandsch werk. Zich zelf ontwikkelen ter verdediging van het dierbaar Vaderland, van onze nationale instellingen. Zal iemand mis kennen dat onze politieke vijanden ook de vijanden zijn van vorst en va derland, van volk en onafhankelijk zei bestaan Katholieke jongelingen, ter verdediging en tot grootmaking van ie Vaderland, moeten zich lichamelijk, verstandelijk en zedelijk' wel bewaren .Welberekende lichamelijke ontwikkeling is noodig, benevens verstandelijke in le zing, studie en overweging, benevens zedelijke in de fierheid der geloofsbe lijdenis. i Neen. het menschelijk opzicht is met hegraven. Maar 'dat menschelijk op zicht moet gedood, om een ad er land te hebben dat grooter wordtnaarina.c liet wint in christelijkheid. Men hooi soms zeggen: de katholieken zijn me beter dan de andere. Dat is val sen, als men waarlijk en rechtzinnig katho Vergadering van de Rechterzijde Maandag morgen vergaderden le Brussel in de Senaatzaal de leden van Rechterzijde van Kalmer en Senaat on der voorzitterschap van MM. Cooreman en baron de Favereau. Honderd veer tig leden waren aanwezig alsook aide ministers. Hoofdminister de Broqueville deelde aan de vergadering meê dat hij bij 't be gin van den zittijd die op dinsdag 12 November aanvang neemt, eene verkla ring zal afleggen vóór de twee Kamers. Het programma der regeering bevat o.hi. ide zoo spoedig mogelijke stem ming van de wetsontwerpen betrekke lijk de kleine burgerij en nl. op de handelspolicie, op de werkmanspensioe nen en op de goedkoope woningen. De achtbare minister deelde ook meê dat er wijzigingen zullen worden ge bracht aan de militaire wet, maar hij behield zich voor later de draagwijdte van die wijzigingen te doen kennen, in eene tweede vergadering der rech terzijde. Met het oog op de nieuwe lasten, die uit deze wetsontwerpen zullen voortspruiten. Zal men ook nieuwe hulp middelen moeten zoeken. De regeering heeft verschillende onderzoeken gelast, om te weten aan welke bron men de nieuwe hulpmiddelen het best zou kun nen putten, en de waarschijnlijke op- ln engst, die zij zouden afwerpen. Tot hiertoe is geen enkel ontwerp vastgesteld. Hel kabinetshoofd drukte verderden wensch uit, dat de leden der rechter zijde elkander zouden verstaan om de besprekingen te vergemakkelijken. M. SCHOLLAERT de candidatuur voor het voorzitterschap der Kamer zal aanveerden. Die mededeeling werd met algemee ne toejuichingen begroet. M. Woeste in naam der Kamer, M. Vandenpe'erehbom in naam van den Senaat hebben aan het Gouvernement de eendrachtige steun toegezegd van Keel de rechterzijde. Vergadering van de Linkerzijde Wapens en kazernen Schrootkanons De Toestand In Macedonië Overwinning van Kropulu De Grieken te Katerina Monastir ingenomen Overwinningen der Grieken De Montenegrijnen rond Scutari Een Turksch oorlogschip in den grond geboord De Grieken bezetten eilanden Andrinopel in gevaar De groote slag te Lule-Burgas Groote overwinning der Bulgaren De Bulgaren trekken op naar Constantinopel De mogendheden m 3&SSESa& Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING It bulten België vracht er bij. Zondag 10 November, 24c Zondag na Sinxen. Feestdag der Algemeene kerkwijding. H. Andreas Avellinus. belijde". Evangelie van den Zondag. In dien tijd sprak Jezus tot de scharen deze gelijkenis Het rijk der hemelen is gelijk aan een man, die goed zaad opzijn akker zaaide. Maar terwijl de men- schen sliepen, kwam zijn vijand en zaaide onkruid onder de tarwe en ging heen. Toen nu het graan was opgeschoten en vrucht voort bracht, vertoonde zich ook het onkruid. De dienaren van den heer des huizes kwamen dan en zuden Heer. hebt gij riet goed zaad op uw akker gezaaid van waar dan het onkruid En hij zrtdo hun Een vijandisr mensch heeft dit gedaan. En de dienaren zeiden hem Wilt gij dus dat wjj het ga n uitwieden Poch hij zeide Neen. opdat gij niet bij het uitwieden van het onkruid tegelijk ook de tarwe uitrukt, haat beide opgroeien tot don oogst, en in den oogsttjjd zal ik tot de maaiers zeggen Verzamelt eerst het onkruid en bindt het in bussels om te ver branden, maar brengt de tarwe in mijne graan schuren. Ge lurige Aanbidding te Bo sirghe Maandag 11. H. Martinus, bisschop. Dinsdag 12. H. Livinus, bisschop en mar telaar. Woensdag 13 H. Didacusbelijder; E. Stanislas Kostka, belijder. Gedurige Aanbidding te Poperinghe Col lege). Donderdag 14. - H. Josaphat, bisschop en martelaar. Vrijdag 15. R. GVrtrudis, maagd. Gedurige Aanbidding te Proven. Zaterdag 16. H. MartinusPaus en mar telaar. Y\ i i -.1- Z .1 rlo keeren, en 't zal voor good gedaan zijn met dfc liberale partij. Schier met eenparigheid, hebben de libe rale senators en volksvertegenwoordigers ver klaard1 't Is gelijk ge zegt Deze beslissing valt in den smaak niet van sommige 'liberale gazetten, die hunne mislioegdheid lucht geven. Voor deze bladen heeft de less-e van 2 Juni nog niet nijpend genoeg geweest. De socialistische bladen spuwen nog meer vuur en vlammc zij verwijten aan de li beralen verraad te plegen jegens hunne bond- genooten, de socialisten, enz. Ge ziet dat de algemeene werkstaking, deze revolutionnaire poging, tegen degenen keert welke dit wapen willen gebruiken om het mes op de keel te zetten van het land. Het land wil ruste en geen onraste. En aan revolutionaire bedreigingen kan, mag en zal 't niet toegeven Zoolange die bedreiging niet ingetrokken en vergeten is, kan er van geene nieuwe keiswet sprake zijn. Zelfs zij die voor hel zuiver algemeen stemrecht zouden zijn, maar mannen, van orde zijn, moeten dit getuigen. Vele steden, waar de burgerwacht lang staat, beschikken over geene schietbanen. De legeering heeft besloten daarin verandering te brengen. Dit jaar, inderdaad, zal het krediet van 75.000 fr. bestemd tot den geldelijken steun aan de gemeenten die schietbanen hebben op gericht, gebracht worden op 150.000 fr. de De week te voren hebben de liberale se nators en volksvertegenwoordigers vergadering gehouden. Zij was woelig. Het voornaamste punt aan :t dagorde was: Wat gaan we doen met de algemeene werk staking door de sociabsten bereid als mid del om de afschaffing van het meervoudig stemrecht af te dwingen Met algemeene stemmen, bullen negen onthoudingen, heeft de vergadering beslist NIET MEEDOEN De voornaamste liberale sprekers, waaron der M. Hymans, hebben hunne vrienden ge beden en gesmeekt, toch klaar uit hunne oogen te zien. Den 2 juni, zeiden zij, hebben wij zulke schrikkelijke neêrlaag geleden, om dat wij kartel gesloten hadden met de socia listen. 't Was een misslag. Doen we 't nog een keer, voor de algemeene werkstaking, die zulk oneindig kwaad moet veroorzaken aan 't land, dan zullen de ge matigde kiezers zich nog meer van ons af- De regeering zal hij de heropening dei- Kamers een krediet van 12 millioen frank vragen om onmiddelijk te gebruiken voor de herinrichting der bewapening en der ka- zerneering. Al onze regimenten voetvolk zullen eer lang van mitraitleuzen of schrootkano'ns voor zien zijn. Die wapens zullen, zooals men weet, op kleine affuiten of wagens worden vervoerd door trekhonden. Ieder regiment voetvolk zal er zes ont vangen het regiment carabiniers acht. Ziehier de regimenten, die het eerst van mitrailleuzen zullen voorzien zijn fe en 2° linie, te Gent; 3° linie, Oosten de en Yper; '5e en 8e linie, Antwerpen; 9c linie, Brussel; R jagers te voet, Charle roi; 2c jagers te voet, Bergen; grenadiers en carabineirs, Brussel. Dan zullen volgen 4c linie, Brugge, op 1 December; 6« en 7c linie, Antwerpen, op 1 Januari. Voor het 10c linie, Aarlen-Leu ven, het IR, Hasselt, en het 3e jagers, Brus sel-Doornik, zal het overhandigen dier wa pens eenige vertraging ondergaan, wegens ge brek aan bergplaatsen in de kazernen. Alle volkeren staan vol verwondering en verbazing voor de kleine heldhaftige Balkan volkeren, die den machtigen Turk de eene na de andere schrikkelijke nederlaag doen ondergaan. Voor Turkije is het de schandigste neder laag die men uitdenken kan. Geheel 'de week hebben Montenegrijnen Grieken, Serviërs en Bulgaren met het Turk sche leger handgemeen geweest, en overal hebben zij weerom de overwinning behaald. De Bulgaren vooral hebben het lastig ge had, maar 'hebben dan ook de grootste overwinning der eeuw behaald te Lule-Bur- gas. Turkije trekt zijn legers samen op zijne laatste verdedigingslijn vóór Constantinopel In de hoofdstad zelf wordt men ongerust, en de vreemde gezanten hebben dan ook oorlog schepen gevraagd aan hunne wederzijdsche regeeringen om de vreemdelingen te verde digen en te beschermen. De mogendheden heb ben aan hun wensch voldaan. In dc uiterste stuiptrekkingen van verval en ondergang, heeft Turkije aan de mogend- Dinsdag 11. had in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de kiezing plaats van een nieuwen voorzitter der republiek. Zes tien millioen stemmen werden opgeteld. Daar in ongeveer een millioen vrouwenstemmen immers in zes staten van het Westen be zitten de vrouwen het stemrecht. Zulke kiezing heeft geld1 gekost. Men schat dees jaar de uitgaven der drie tegenovermal- kander staande partijen op 12.500.000 fr. 'tls verschrikkelijk, niet waar en toch is he-t aan 't beteren, want vroeger had1 zulke som niet genoeg geweest voor ééne partij om haren kandidaat te doen kiezen. Dokter Wilson, wiens portret wij geven, is gekozen geweest met eene verpletterende meér- derheid, boven de lSOOOOstemïnen, tegenover M. Ta ft, uittredend voorzitter, en M. Roosevelt oud-voorzitter der republiek. Die twee kan didaten, behoorende tot de republikeinsehe partij, hadden scheuring in de partij veroor zaakt en zoo is Dokter Wilson, kandidaat der democratische partij er in gelukt ge kozen te worden. Het was zestien jaar ge leden dat de democratische partij het voor zitterschap verloor. Dokter Woodrow Wilson zal zijn man daat beginnen in Maart 1913. Hij is geboren te Stampton in de zuidersche staat Virginia. Hij is uitmuntend gekend als rechtsgeleer de en ervaren man van zaken. Hij was hoog leeraar van politieke staatshuishoudkunde en heeft gewaardeerde werken van vaderlandsche geschiedenis geschreven. Hij klimt snel op in politieke weerdigheid; hij was gouverneur van den staat New-Jersey, en springt al met eens op het presidentschap der Republiek. heden gevraagd tusschen te komen. Maar deze weigerden tusschen te komen zoolang de oorlog duurt, om voor niemand partij te moeten trekken, zeggen ze, en om d'e inter nationale moeilijkheden te ontgaan. Zoo is dan weer een Europeesche oorlog vermeden. De Turken zijn in de grootste verwarring langs alle kanten op de vlucht geslagen. Koning Pieter, van .Servië, heeft zijne in trede- gedaan in de veroverde stad Uskub. Zijn troepen bezetten benevens de provincie van Novi-Bazar een groote uitgestrektheid gronds van meer dan 200 kilometers lang en 80 breed: Servië's vlag wappert op 22 Turksche steden. De Turksche 'troepen hebben zich trach ten weerom te vereenigen te Demir-Kapou, maar de Serviërs hebben ze gedwongen achter uit te trekken en hebben op hen de behaald'. Macedonië is feitelijk in de handen der bondgenooten. De Turken, om zich te wreken, moorden, plunderen en branden alles leeg en plat wat zij ontmoeten. De Grieken, hun optocht zegevierend voort zettend, hebben de stad Katerina, op 40 kiLo- meters van Salonika, overmeesterd. Ook Kal ian is in hunne handen gevallen. Hun zegetocht voortzettend, zijn zij tot dicht bij Monastir gekomen, waarheen ook de Servische troepen trekken Woensdag heeft het garnizoen van Monas tir zich aan de Serviërs overgegeven. Dat is weer eene schitterende zegepraal voor de Serviërs. De Grieksche troepen hebben eene over winning behaald op de Turken nabij Oreneva en hebben Preveza ingenomen. Nog altijd voort wordt Scutari door de Monlenegrijnsche troepen belgerd. De stad is zeer versterkt, en de Turksche bevelhebber wil den strijd tot het einde voortzetten. Hij zal het echter niet lang meer kunnen uit houden, want de stad is langs alle kanten ingesloten, en de hoogten rond de stad zijn reeds in de handen gevallen der Montene grijnen. Koning Nikolaas wil zijn troepen eenigszins sparen, en wil daarom geen alge- meenen aanval wagen, daar hij toch van de overwinning zeker is. Eenige grieksche torpilleurs hebben het ge waagd in de golf van Salonika te dringen, en hebben er een turksch pantserschip in den grond geboord. Na Lemnos overmeesterd te hebben, is de grieksche vloot tot bij het eiland Tenedos gekomen, en heeft het zonder veel moeite kunnen bezetten. Reeds waren de eilanden Thasos, Imbros, en Samothrace door de vloot ingenomen geweest. De Bulgaren hebben den uitval, dien de Turksche bezetting gewaagd heeft, zegevie rend afgeweerd. Er wordt verzekerd dat de stad, ondanks al hare versterkingen etn for ten, het niet lang meer zal kunnen uithouden: het geschut der Turken berokkent weinig kwaads, -daar de artillerie-soldaten hunne ka nonnen niet kunnen gebruiken de Bulgaren integendeel schieten wonderwel. De Bulgaren hadden hunne grootste leger macht vooruitgezonden naar Constantinopel. Het was zeker dat een beslissende slag zou geleverd worden tusschen Andrinopel en Constantinopel. Het leger der Bulgaren telde ruim 200.000 man, en dat der Turken was nog grooter, en werd' steeds versterkt door frissche troepen, komende uit Klein-Azië. De troepen ontmoetten malkander rond Lule-Burgas, een dorp, dat vroeger onbekend, door dezen slag vereeuwigd zal blijven. Vier dagen lang is er op eene uitgestrektheid van verscheidene kilometers onophoudelijk ge vochten geweest. De Turken verweerden zich dapper, maar ide Bulgaren vochten als leeuwen. In 't eerst scheen de overwinning te zullen blijven aan de Turken, want tot driemaal toe moesten de Bulgaren wijken. Eindelijk gelukte het hun, nog eens dank aan hun» goed geschut en onverschrokkenheid, die hen met de baojnnet in de hand tegen de Turken joeg, de Turksche rangen te breken,' en de Turken op de vlucht te drijven. Meer dan 40.000 dooden lieten de Tur ken, die in alle richtingen vluchtten, op het slagveld achter. De Bulgaren hadden ook fel geleden, maar hun bleef de overwinning. En deze zege, de schoonste van heel den oorlog, zal voorzeker ook den genadeslag toegebracht hebben aan de Turksche macht. In drie kolonnen verdeeld trekken de Bul garen op naar Turkije's hoofdstad. De eene gaat naar de zee van Marmara, de tweede trekt regelrecht naar de versterkte stad Tchataldja, terwijl 'de derde langs den kant der Zwarte Zee vooruitrukt. Reeds zouden ze de ach terhoede der Turken aangevallen hebben, en uiteengeslagen. Waarschijnlijk zullen zij nu wachten voor uit te rukken totdat de hulptroepen der Serviërs hen vervoegd hebben, en dat An drinopel in de handen hunner legers gevallen zij, om dan met des te meer zekerheid de laatste verdedigingslijn rond Tchataldja door te breken, en hun eeuwenouden haat te gaan koelen door de grootste schande der vol ledige Turksche nederlaag, te Constantino pel zelf. Het uitgeputte Turkije heeft in zijn uitersten nood laan de mogendheden gevraagd te wil len tusschenkomen. Minister Poincaré had voorgesteld aan de mogendheden tusschen te komen, zonder dat een der mogendheden

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1