Wi Binnenland Buitenland I flterhclijlte UtaUxdcr 47e Jaar Nummer 2438 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 16 November 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Opening der Kamers Veranderingen in het flinisterie Senaat Oorlog in de Balkanstaten 1 Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRHHT, 3 6, YPER Prijs per Nummer 5 centiemen. De Mis van den H. Geest Op de straat In de Kamer VERKLARING der regeering Maatschappelijke hervormingen" De legerhervorming De schoolkwestie De kieswet en de algemeene werkstaking De wetsontwerpen M. Vanderv6lde Staatsminister HELLEPUTTE van Geldwezen M. CARTON DE WIART, minister van De Toestand De Montenegrijnen rond Scutari Inneming van Salonika door de Grieken Beleg van Andrinopel Do forten te Tjataldja Cholera en typhu? Servië en Oostenrijk l lil Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder hoek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel. INSCHRIJjVING VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. ZZZZZZHZ buiten België vracht er bi Zondag 17 N ovemler, 25c Zondsg na Sii.xen Qcianfdag van het Feest der Algemefue kei kwijding.- E. Gregorius de wonderdoener Evangelie van den Zendag. In dien tijd zeide Jezus tot dp scharen deze gelijkenis Het rijk der hemelen is gelijk aan een mosterdzaad je. dat iemat d nam en op zijn akker zaaide. Het is'wel het kleinste van alle zaden, doch als het opgewassen is. is het gro ter dan de moeskrui den en het wordt een struik, zoodat de vogelen des hemels in zóne takken komen nestelen Eene andere gelijkenis zeide Hij hun: Het riik der hemelen is gelijk aan zuurdeeg, dat een vrouw nam en mengde onder drie maten meel, lotda' het meel geheel wa - gezuurd. Dit alles zeide Jezus tot de scharen in gelijke nissen en zonder gelijkenis sprak Hij niet to' hen opdat vervuld zou worden, wat door den profeet was voorzegd lk zal mijn mond ope nen in gelijkenissen, en openbaren, wat verbor gen was, van de grondvesting der wereld. Gedurige Aanbidding te Hollebeke. Maandag 18. Wijding der Basiliiken van HE Petrus en Pavlus. Dinsdag 19 H. Elisabeth, weduwe, natro nes der gasthuiszustersH. Pon'ianus, Paus en martelaar. Woensdag 20 H. Felix de'Valeis, belijder. Donderdag 21 —Opdracht van O. L. Vrouw H. Columbanus, abt. GeJurige Aanbidding te Pep rirghe (Sint jan). Vrijdag 22. H. Cecilia, maagd en marte lares, patrones der muziekanten- Zaterdag 23 E. Clemens, paus en marte laar, patroon der schippers; E. Felicilas, mar telares D9 Mis van rlen H. Geest, werd als naar gewoonte, gecelebreerd in de kapel van het H. Sacrament van Sint Gudula op verdoek van de katholieke associatie van Brass 1, en werd zeer ta'rijk bijgewoond. Meer dan 150 afgeveerdigden en senators waren aanwezig, waaronder al de ministers, uitgenomen M. Segers, de bureelen van Kamer en Senaat, met de voorzitters, enz Van de Katholieke Associatie waren er de voorzitter, de secretaris en talrijke hden. De socialisten hebben willen beslag ma ken. Ze zijn er deerlijk van aft ekomen. Zij hadden eenen grrrooten stoet aangekondigd om de roode kamerheeren naar het parle ment te leiden... maar 't was een hondeweer en veel roode jannen hadden hunne katte gfzondeD. Met een'ge honderden, traden zij om 1 u bij het blazen der klaroenen vooruit, hun muzii k gaf lament om courage te geven en de revolutionnaire liedjes te begeleiden. Alle betoogingen mogen over de schreve niet gaan van de %óne neutre d. '- het kwartier waarin de Kanvrs, de ministeriën, het koninklijk paleis, het paleis der gravin van Vlaanderen gelegen zijn. Burgemeester Max van Brussel, die ten allen tijde zijne voorliefde toont voor al wat socialist is, hal vergeten eene voldoende politiemacht te plaatsen aan de «zóne neu tie. Zoo gerocht de stoet aan het paleis der Kamer a'waar de manifestanten plezier hadden de roode volksvertegenwoordiger toe te juichen en de katholieke uit te jouwen. Maar ziet, M.Max wil zijne vergetendheid herstellen, de politie werd toegezonden... en 't was nu een loopen.ge kunt niet meer... en de stoet was uit M. De Winter, oudste lid, katholieke volksvertegenwoordiger van Antwerpen, opent de vergadering. M. 't Kint, opvolger van M. De Landtsheere, en M. Goelhals van Meulebeke, opvolger van Mj Beernaert leggen den eed af. De Kamer kiest zijn bureel. Zijn gekozen voorzitter M. SCHÖLLAEItT met 89 st> m- men fe ondervoorzitter M. Nerincx. me 82 stemmen 2* ondervoorzitter M. Har- mignies, met 89 stemmenverder nog de secretarissen. M. SCHOLLAERT beklimt den zet. 1 van het voorzitterschap, hij bedankt den a ge treden voorzitter M. Cooreman, en brengt hu'de aan de nagedachtenis van MM Re Landtsheere °n Beerraert. Sluiten zien aan Lij deze hulde M. de Broquevil'e, namens het gouvernement M Woeste namens rechterzijde; M Denis namens de socialisten; L. Huysmans, namens de liberalen. Minister de 'Broqueville aan het woord. Mijnheeren, Getrouw aan de gedragslijn verleden jaar vastgesteld, wenscht de regeering den zittijd openen door verklaringen, die haar van aard schijnen aan iededer de uitoefening van de parlementaire verantwoordelijkheid te verge makkelijken. De verwezenlijking voortzettend van het pro gramma over twee jaar door de troonrede geschetst, onderwerpen wij heden nog aan de mandatarissen der natie de wetsontwerpen be trekkelijk de volgende punten Maatschappelijke verzekeringen betrekkelijk den ouderdom, de ziekte en de onbekwaam heid tot werken verzekering der visschers; stichting eener nationale maatschappij van goedkoope woningen; wijzigingen aan de wet van 13 december 1889in 't vooruitzicht van een langer schoolbezoek; handelspoliciekre dieten voor de handeldrijvers en de ambachts lieden en achterstallige intresten; herziening van titel I van Boek I van het burgerlijk wetboek; wijziging aan de samenstelling der beroepskamers en vermeerdering van het per soneel der gerechtshoven en van zekere recht banken; rechterlijke policie; wet betrekkelijk den gezondheidsdients, samenstelling eener na tionale maatschappij van waterleiding. Er komt u een wetsontwerp voorgelegd te '"worden over de inrichting van de postwissels en overdrachten. Het belang van deze verschillende ontwer pen zaL niemand ontgaan, ook heeft de re geering de eer u te vragen van ze spoedig te onderzoeken. Het zal niet ongepast zijn u hier te doen op merken dat, indien in de bespreking van de budjetten men er niet kan aan denken het getal sprekers te beperken, de regeling dooi de partijen van hunne "deelneming aan de besprekingen, over bijzondere wetsontwerpen, Weel klaarte, bevoegdheid en snelheid aan het wetgevend werk zou bijbrengen. Op dit gebied schijnt de eendrachtige goede wil gemakkelijk te verwezentlijken inderdaad, het zou de groote nationale partijen verklei nen aan hunne openbare werking een doel toe te kennen dat vreemd zou zijn aan het grootste welzijn van den natie en, daardoor zelf, hebben er alle belang bij de weerde van hunnen wetgevenden invloed te doen uit schijnen, dan wanneer zelfs de opstellen, in hunne oogen, de volmaaktheid van het ideaal niet zouden verwezentlijken. Mijnheeren, bezorgd om in geweten de plich ten te vervullen die ons de zorg voor onze onafhankelijkheid en de bekommering onzer internationale verplichtingen opleggen, zijn wij ertoe gebracht te onderzoeken of de tegen woordige legerinrichting ons toelaat aan de noodwendigheden te voldoen, die zich tijdens de laatste maanden hebben veropenbaard. Voor deze opzoeking hebben wij de verslagen onzer diplomaten en de werken van de be- voegdste vakmannen tot richtsnoer genomen. Het zijn de besluiten van de grondige studie, die Wij gedaan hebben, diè wij de eer heb ben u mede te deelen. Indien wij het doen, dan is het omdat de regeering de overtui ging verworven heeft dat de verandering van het internationaal leven en de internationale staatkunde, de opvattingen van het verleden in zaken van landsverdediging onvoldoende maken. Voorzeker komen de beschouwingen over 'den toestand van Europa en over de betrekkin gen der mogendheden hier niet te pas. Het is nochtans toegelaten een feit te bestatigen, onderwerp van wereldlandsche bekommei in een De voorbereiding tot den oorlog duuit onophoudend en hevig voort. Verre van mij het gedacht aan eene der vreemde regeeringen oorlogzuchtige inzichten toe te schrijven. Hun ne pogingen tot het behoud van den vrede verdienen gansch onze erkentelijkheid. Doch de geschillen die de vrede in gevaar zouden kunnen stellen worden meer dan ooit in gezien, en overal werkt men onophoudend om voorbereid te zijn. Wat den aandachtigen opmerker betreft, is de plaats welke in deze gebeurlijkheden aan België toegekend is. Het belang van den rol van ons land in een strijd tusschen mogend- heden van West-Europa, wordt duidehjker dan hij het ooit geweest is; het belang blijkt namelijk uit de voorbereidingen die strekken om dèn aanval in te richten en hem te voor komen van den oogenblik af dat de ooi log zou vorkla&rd zijn. Zoo is de toestand die door de gebeur tenissen der laatste maanden scherper afge- bak nd geworden is en met eene klaarbhj- kendheid die bij de regeering eene gewettig de onrust verwekt. Hij legt aan België geene nieuwe plichten OP doch hij vergroot deze die wij altijd er- Wrfhebben hij maakt ze stipter, dringender. Wil Sm dat het niemand onbekend weze Jat de regeering besloten heeft voor geene enkele poging achteruit te deinzen om die plichten te vervullen. De wet van 1909 verzekerde aan het land een modelleger, beantwoordend aan de nood wendigheden die toen konden ingezien worden. Dit leger is stevig ingericht, bewapend en bevoorraadzijne officiers ontvangen eene opleiding van groote weerde. Dank aan de wet van 1909 overtreffen de, effektieven, waar over wij beschikken, grootelijks de vroegere cijfers, en iedereen zou den vaderlandschen bodem met de voorvaderlijke heldhaftigheid verdedigen. Doch sinds 1909 hebben de gebeurtenissen zich snel voorgedaan en zij hebben aange toond dat er nieuwe maatregelen noodig zijn, indien wij op de hoogte van onze plichten willen blijven. Het is aan Jde regeering niet toegelaten daar aan te twijfelen, en, indien zij het u zoo dui delijk zegt, dan is het in het volle bewust zijn van de verantwoordelijkheid welke op haar rust. Voorzeker is ons vertrouwen in de Mogendheden, die voor onze onzijdigheid borg staan, onverminderd: de genegenheid die zij ons toedragen is vast; zij hebben er ons klare bewijzen van gegeven. Maar men mag uit het oog niet verliezen dat de groepeèringen van de mogendheden, militaire verbonden en verstandhoudingen heb ben doen ontstaan die, in de veronderstelling van een europeeschen oorlog, aan de waar- borgsverklaring de weerde zouden kunnen ontnemen, die alleen de onzijdigheid van den gewaarborgde verzekeren kan. Het is inder daad te voorzien dat al de mogendheden die voor onze onzijdigheid instaan weldra oorlog voerders zouden zijn of worden. Ons leger moet talrijk genoeg zijn om de plichten te vervullen die het door de omstandigheden zou opgelegd worden; onze strategische stel lingen bebeerschen het land en hunne be zetting zou aan den oorlogsvoerder, die er zich meester van zou maken, een voordeel verschaffen dat misschien over den strijd zou beslissen; deze stellingen moeten bijgevolg uit sluitend bewaakt worden door nationale leger machten, voldoende om alle poging te ver ijdelen om er zich van meester te maken en er den grondslag van krijgsverrichtingen van te maken. Mijnheeren, wij hadden het recht niet u de plichten te verzwijgen, die uit den tegen- woordigen politieken toestand van Europa voortvloeien; het is daarom dat wij u zeggen: aan eenen nieuwen toestand moeten nieuwe en passende opofferingen beantwoorden. Hel is niet te veel vragen van. de belgische weer- digheid en vaderlandsliefde met deze eens te meer de. zorg toe te vertrouwen van te waken op wat de opperste rots van een volk uit maakt. Als gevolg van deze verklaring maakt de regeering zich gereed om een ontwerp neer te leggen, dat de maatregelen vaststellen zal die opgelegd worden door de omstandigheden die ik kom te bedoelen. De gouvernem enteele meerderheid zal be grijpen dat, zoo het Kabinet dit deel van zijne mededeelingen voor gansch heit Parlement Voor behouden heeft, het uit eerbied is voor de vaderlandsehe gevoelens van al de leden der Wetgeving. Wij hebben niet gewild dat in zulke, kwestie er onderscheid gemaakt were tusschen de eenen en de anderen, omdat de eer van de eenen zich hier samensmelt met de eer van de anderen. Mijnheeren, de 'Regeering heeft u loyaal d< waarheid gezegd zij vervult haren plicht zonder zich over ondergeschikte kwesties tt bekommeren en de blik gericht op dit vader land dat ons allen zoo dierbaar is. Wij laten aan uw ingelicht geweten de zorg, de plichten te beseffen die het door de "eer en de veiligheid van België voorge schreven zijn. Gij zult, ik weet het, handelen als fiere en vrije mandatarissen van een volk dat terecht aan zijne onafhankelijkheid ver kleefd is. Mijnheeren, de schoolkwestie was een de bijzonderste inzetten van de laatste kiezin gen. De regeering 'denkt niet van onmid dellijk bepaalde voorstellen te moetei doen, (locli zij zal er u in den loop vai dezen zittijd voorleggen. Haar ontwerj zal namelijk strekken om de jeugd sterk ti wapenen, dank aan een beroepsonderwijs ii •overeenstemming met de noodwendighedei der streken. De regeering oordeelt ta het verplichtend schoolgaan niet zou km nen opgelegd worden, indien de ve de vrijheid der ouders, 'der armen zoowel ilf der rijken, niet volledig waarborgde, om v>oj hunne kunderen het onderwijs te kiezen la hun past. De eerbied voor andennans overtuiging bikt zoo overeenstemmend met ons nationaaL a- rakter te zijn, dat het tegensteekt te du- ken dat het akkoord op dezen grondslag iet zou kunnen gesloten worden, ten minste in de middens waar de liefde voor de vrij bid een ijdel woord is. Mijnheeren, in vergaderingen en in de druk pers is er aangekondigd geworden dat er aan de Kamer een voorstel zou gedaan worden tot herziening van art. 47 der grondwet. In de zelfde voorwaarden, en voor dat het moge-* lijk was er eenig gedacht te kunnen over uitdrukken, is de wetgeving verwittigd ge worden dat zij gehouden is eene goedkeurende stemming uit te brengen, op straf van de stof felijke werkzaamheid der natie opgeschorst te en. Dat is een feit zonder voorgaande in de politieke geschiedenis van het land. In waarheid, zulke houding strekt eenerzijds om gekozenen der natie het recht te ontne men in volle vrijheid te stemmen en, an derzijds, om van de gevraagde herziening de genen afkeerig te maken, die, bewust van de verantwoordelijkheid, wenschen in den per- sooh van den gekozene de yyeerdigheid van den kiezer geëerbiedigd te zien. De regeering zou de wetten die de uitoefe ning van het kiesrecht regelen niet als on veranderlijk kunnen beschouwen; de gedach ten veranderen door den tijd; de ondervin ding opent nieuwe gezichteinders. Doch de eerste plicht van de regeering is van niet toe te Laten, door de bespreking onder de bedreiging, instellingen te laten schenden die niet door eene eenvoudige meer derheid opgelegd zijn, maar den uitslag zijn £ener overeenkomst tusschen de partijen. "Uit hoffelijkheid de in-aanmerking-neming aanveerden, zooals zulks gezegd is, zou de op positie zelf in dwaling brengen zijn, zoolang me(n. er niet in gelukt is ten minste, de voor bereiding tot een akkoord vast te stellen over de formulen die men in de plaats van de tegenwoordige formulen stellen wil. Hoe groot ook zijn wensch tot inschikkelijk# held is, kan een ministerie, dat wijs en loyaal werk wil verrichten, niet als een ge woon voorstel aanzien: een aandrang die de grondwet tot mikpunt heeft, wet die onaan tastbaar is, zoolang de twee derden der leden, in de twee Kamers, de wijziging ervan niet bevelen. Het is niet anneembaar dat eene herzie ning gedaan worde onder de .bedre'ging van openbare woelingen, door welke men aan de Nationale Vertegenwoordiging een besluit zou willen opdringen. De regeering is overtuigd dat het Parle ment, met de meedeelingen, die de regee ring de eer heeft te doen, in overweging te nemen, tijdens dezen zittijd een werk zal verwezentlijken van aard om de partijen te vereeren en het werk door allen geleverd in het opperste belang der natie, vruchtbaar te mkaen. (Langdurige toejuichingen rechts.) Onmiddellijk na deze rodevoering heeft de regeering de volgende wetsontwerpen neerge legd op het bureel der Kamer 1. Op de verzekering tegen ziekte, vroeg tijdige werkonbekwaamheid en ouderdom 2. Instelling van eene voorzienigheidskas ten voordeele -der belgische zeevisschers 3. Op de handelpolicie 4. Op het krediet voor de kleine handelaars en ambacbtsLieden, en op de achterstallige rekeningen; i 5. Herziening van Titel I van Boek I van het Burgerwetboek; 6. Verandering aan de samenstelling van de kamers der Beroepshoven en vermeerde ring van het personeel dezer hoven en van zekere rechtbanken; 7. Op de rechterlijke policie 8. Op de landelijke policie 9. Op (den gezondheidsdienst 10. Samenstelling van eene Nationale Maat- schappij van leidingen van drinkbaar water 11. Inrichting van eene Nationale Maatschap pij van goedkoope woningen; 12. Op het werk van vrouwen en kinders. Van zijnen kant heeft M. Davignon, minis ter van buitenlandsche zaken, ook verschil- Lige wetsontwerpen neergelegd. Ge ziet dat er voor de Kamer werk is op den winkel, veel en goed werk, voor kleine burgerij en volk. Die stokken in 't wiel steekt, om zulk werk te vermoeilijken of te belet ten, zal de afkeuring van alle weldenkende burgers en werklieden op zijnen hals Irekken. namens de socialisten, vraagt dat de be spreking der ministerieele verklaring enkel te naaste weke zou beginnen; en intusschentijd heeft hij een voorstel neergelegd om de grond wet te herzien, ten einde het meervoudig stem recht af te schaffen. Deze week is de Kamer in de afdeelingen bijeengekomen. De zittijd der Kamers begint met eene sensatiewekkende verassing t.w. eene verandering in het Ministerie. GENERAAL MICH E L geeft zijn ontsrig als minister van Oorlog m gezond heidsreden en uit reden van eenig verschil van gedacht van HOOFDMI- NISTER DE BR0QUEVILLE nopens de uitvoering van Alleman soldaat STAATSMINISTER HELLEPUTTEen M. PAULSEGERS van Antwerpen," wor den minister. Een nieuw minis'erie wordt gevormd, dit van Zeeveen, Posterijen en Telegrafen. Zoo is nu bet ministerie samen gesteld Kabinetsoverste M DE BROQUE- VILLE, minister van Oorlog M. HEL LEPUTTE, minister van Landbouw en Openbare w<rken M PAUL SEGERS, minister van Zeewezen, Posterijen en T. legrafen M. VAN DE VYVERE. minister van IJzerwegen; M. RENKIN, minister van Koloniën M. P0ULLET, minister van Weten schappen en Kursten; M BERRYER minister van Binnenlandsche zaken; M.HUBERT, minister van Nijverheid en Arbeid M LEVIE, minister Rechtswezen. Het voorloopig bureel met M. Pirët Goblet als voorzitter en M. Struye als sekretaris opent de vergadering. Gelijk in de Kamer wordt het bureel samengesteld, M. de FAVEREAU wordt herkozen als voorzitter. In den Senaat wordt insgelijks de verklaring van MINISTER de BROQUEVILLE medegedeeld. Later, gelijk in de Kamer, zal daarover bespreking gehouden worden. In den loop der laatste week zijn gewichtige gebeurtenissen voorgevallen. De Grieken heb ben zich meester gemaakt van de stad Salo- niki, de tweede hoofdstad van Turkije. J)e Bulgaren hebben de Turken eene gewichtige nederlaag doen ondergaan tusschen Lule- Bourgas en de laatste turksche verdedigings lijn van Tjadaldja, en hebben zelfs eenige forten dier laatste Turksche macht ingeno men. Sedert eenige dagen echter, komen maar weinig berichten meer over den oorlog; wat doet besluiten dat de Bulgaren geen nieuwe overwinnnigen behaald hebben, en tegenge houden worden door de Turksche legers. Scutari en Andrinopel blijven ook zegevie rend de aanvallen der bondgenooten afweren. Turkije zou reeds vredesvoorwaarden aan geboden hebben. In alle geval zou de Turk sche regeering, nadat ze vruchteloos een be roep gedaan heeft op de mogendheden, zich bereid verklaard hebben de vredesonderhan delingen met de Balkansche bondgenooten te willen aangaan; wat doet vermoeden dat de oorlog wel 'op een einde loopt. De beschieting der stad duurt voort. Maai de Turksche troepen bieden heldhaftigen weer stand. De bevolking der stad heeft den Turk- sehen bevelhebber gevraagd te willen de stad overgeven, of een uitval wagen tegen den vijand. Hij heeft beide voorstellen afgewezen, daar volgens hem de stad het nog lang kan uithouden, en een algemeenen uitval wagen te gevaarlijk is. Eene afdeeling Serviërs is het leger der Montenegrijnen komen versterken. De beschie ting gaat met onzeggelijk veel moeilijkheden gepaard, daar de aanhoudende stortregens de streek in een waar moeras herschapen hebben. De Giieken, na verscheidene overwinningen op de Turken behaald te hebben, rukten met ongewone snelheid naar Saloniki, de groote Turksche zeehaven in Macedonië. De Turk sche troepen die daar lagen, waren 25.000 man sterk. Als het gerucht van de aankomst dei- Grieken zich in de stad verspreidde, greep de angst de bewoners aan; en de troepen, overtuigd dat zij geen weerstand konden bieden, lieten weten aan den Griekschen bevelhebber, den Kroonprins, dat zij bereid waren zich over te geven. De onderhandelingen duurden eenige uren, waarvan de Turken gebruik maakten om eene ijselijke moorderiji onder de chrls- tene bevolking te plegen. De voorwaarden tot overgave werden aan- veerd, en de Grieksche troepen trokken zege vierend de tweede Turksche hoofdstad bin nen, onder de toejuichingen van het volk. De Turksche bezetting gaf zich gevangen: al wapenswerden afgenomen, de officieren al- Leen mochten hunnen degen bewaren. Dé Koning van Griekenland, die onderlus- sehen was toegesneld, heeft zijne plechtige intrede in de stad gedaan onder de algemeene geestdrift van het volk. Een Te Deum werd in de hoofdkerk gezongen, in tegenwoordigheid der Koninklijke familie en der voornaamste legerhoofden. De Bulgaren belegeren sedert verscheidene dagen de stad. Zij hadden gehoopt de forten na eenige dagen te kunnen innemen, maar zij zijn in hunne verwachting bedrogen. Naar er verteld wordt, zal de Turksche bezet ting zich toch weldra moeten overgeven, daar er reeds een geweldige hongersnood zich doet gevoelen, en er ook weldra gebrek zal zijn aan schietvoorraad. Ondertusschen gaan de Bulgaren voort, on danks den sneeuw en de overvloedige regens, die de streek in moerassen hebben veranderd, de forten te beschieten. Reeds zijn zij erin gelukt er vier in te nemen, maar de Turken bieden nu een hopeloozen tegenstand. In Constantinopel, waar in sommige volks wijken de meest ondenkbare vuiligheid heerscht, en waar de besmettelijke ziekten zich dna ook gemakkelijk kunnen uitbreiden, is de cholera en typhus op een ourustbahrende wijze uitgebroken. Reeds zijn er meer dan honderd slachtoffers. Servië, dat tot nog toe een binnenland is, zou van zijne overwinningen willen gebruik maken om eene strook gronds van Turkije af te nemen in hel grondgebied der Albanezen langs de Adriatische Zee. Griekenland en Bul- garië steunen Servië, daar zij met noode oogen zouden zien dat Servië eene haven krijgt in de AEgische Zee. Maar Oostenrijk, dat de Albaneezen be schermt, wil van Servië's voorstel niet hooien. Rusland ook ondersteunde Servië. Een oo- genblik is de toestand zeer gespannen geweest, en men sprak reeds van een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk. Nu is de toestand

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1