Binnenland Kurhelijhe "(kalender Wij willen Belgen liven Sociale wetsvoorstellen De militairs hervorming Buitenland YPER flRRQHDISSEIÏIENI Zaterdag 7 December 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE BALKANOORLOG Begraving der Gravin van Vlaanderen 47e Jaar Nummer 2441 Wekelijksche Oplage 8000 nummers YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer f3 centiemen. Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden MMBWIIIillllilllllHlilllllllWI BOTERSTRaHT, 3 6, YPER De Senaat r*" De beperking der kinderarbeid Crediet der Kleinhandelaars en Ambachtslieden De Kamer Vergadering der Rechterzijden De Wapenstilstand Waarom Griekenland weigert Eenige gevechten En Servië Kiezerslijsten. De bijgevoegde kie zerslijst. die de veranderingen vermeldt, toegebracht aan de voorloopige lijsten, zal ter iüzage van het publiek nedergelegd worden van den 5 December 1912 tot den 31 Januari 1913, op bet Gemeente-Secre tariaat. Men kan ze ook raadplegen op het bureel der Katholieke Vereeniging, Katho lieke Kring, Meenenstraat, Yper. Een Koninklijk woord Vergadering voor veldwachters van West-Vlaanderen. Een 70tai «Cerele Symphonique». Groot AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING ZZUZZZZI buiten België vracht er bij. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER Zondag 8 December. 2de Zondag van den Advent. Feest van O. L Vrouw Onbe vlekt Ontvangen (feest met octaaf). Evangelie van den Zondag. In dien tijde vernam Joannes in zijne gevangenis de werken van Chris tus en hij zond twee zijner leerlingen om hem te vragen Zijt gij het, die komen moet of hebben wij een anderen te verwachten? En Jezus antwoordde hun: Gaat aan Joannes overbrengen wat gij hoort en ziet: blinden zien, kreupelen gaan, dooven hooren, dooden verrijzen en het Kvangelie wordt aan de armen verkondigd. Zalig, wie in mij niet geërgerd wordt. Toen deze heengingen, begon Jezus tot de menigte over Joannes te spreken Wat zijt gij in de woestijn gaan zien Een riet, dat door de wind bewogen wordt Maar wat zijt gij daar gaan zien Een prachtig uitgedosten mensch Doch 't is in koningshuizen dat de rijkgekleeden verblijven. Maar wat zijt ge dan gaan zien Een profeet Ja, zeg Ik u, een profeet, en meer dan een profeet. Want 't is hij van wien geschreven staat Zie, Ik zend mijnen engel vóór uw aangezicht, die u den weg bereiden zal. Gedurige Aanbidding te Yper (Rousbrugge damen) te Poperinghe (H. Bertinus) en te Pas- schei daele (Klooster). Maandag 9. Tweede dag in de Octaaf van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen H. Gorgonia, martelares. Dinsdag 10. Derde dag in de Octaaf van O. L. V. Onbevlekt OntvangenH. Melchiades, paus en martelaar. Gedurige Aanbidding teMeessen. Woensdag 11. H. Damasus. paus. Donderdag 12. Vjjfde dag in de Octaaf van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen. Vrijdag 13. B. Luciamaagd en martelares. Zaterdag 14. H. Folquinus, bisschop. Zoo is 't met België zekerlijk, de groote mogendheden waarborgen onze onafhankelijk heid; ze hebben een traktaat geteekend waar in dat ze beloven alle landsdieven van ons af te weren; maar moest België voor zijne ei gene verdediging niet zorgen, wij zouden wel ben uil .vangen, en staan blinken als het te laat is. Ja, liever alleman soldaat en Belg blijven, dan zonder alleman soldaat bij Frankrijk of Duitsehland ingelijfd te worden, 't Ware dan een ander «alleman soldaat», 't zou nog meer kos ten dan nu en onze jongens zouden sac au 'dos verforen loopen en oorlog moeten voe- rien, ten profijte van vreemden, ievers H eindej Duitsehland bij de Huzaren en de Polakken, of in den Franschen Oost... Proficiat voor zulke toekomst! Mogen wij dan niet besluiten Wij wil len Belgen blijven! Als onze ministers, zulke uitgelezen mannen met zulken wijzen oppcrminister aan 't hoofd, die niet meer mi litarist zijn dan wij; oordeelen dat de leger- hervorming noodig is, dat wij vriji op hun woord mogen betrouwen en het goedkeuren, fen zelfs dat wij onze ministers moeten dank baar zijn zoowel de belangen van ons on afhankelijk dierbaar Vaderland te verstaan en te verdedigen Dat is een punt, te weten de legerhervor- iming. Een heel ander punt is het kazerne leven. Daarover een volgende keer. A. Z. levering of van geleverde benoodigheden doof de vermelding daarvan op een boekje of op eene bedui, nevens het handteeken of de naam letters van den schuldenaar of van dezes aan gestelde. Art. 5. Artikel 1153 van het Burger lijk Wetboek is als volgt gewijzigd en aange vuld Artikel 1153 In de verbintenissen welke zich bepalen bij de betaling van eene zekere ,som, bestaat de uit vertraging in de uitvoering voortvloeiende schadevergoeding enkel in de wettelijke interesten, behalve de uitzonderin gen bij de wet gesteld. Deze schadevergoeding is verschuldigd zon- Ider dat de schuldeischer behoeft aan te too- nen dat hij eenig verlies gelden heeft. Zij is verschuldigd te rekenen van den dag der aanmaning tot betalen, behalve wanneer zij, ingevolge de wet, van rechtswege aanvang neemt. Is bedrog van wege den schuldenaar voor- jden, dan kan de schadevergoeding de wette lijke interesten te boven gaan. Art. 6. Het woord aanmaning is in de plpats gesteld van het woord eisch in fde artikelen T154 en 1155; en van het woord rechtsvorderingin artikel 1904 van het Burgerlijk Wetboek. Verleden week zegden wij hoe wij al bieslaan er traktaten, niet eerst op groote mogendheden, waarborgers van onze onafhan-j keïijkheid, moeten rekenen, maar wel op ons zeiven. i Daartoe is een leger noodig. Niet een leger iom oorlog te gaan voeren en uitbreiding van landsgrcnd af te winnen; neen maar een leger sterk genoeg om onze gyenzen te bewa ken en te beschermen, opdat niet eene vreem de mogendheid, gelijk de welke, pogen zou binnen te dringen of ons land ten deele of op zijn geheel in te palmen. Gezien de Europeesche politieke verwikke lingen, gezien het verbond tusschen Duitseh land, Oostenrijk en Italië, tegen het verbond tüsschen Frankrijk, Busland en Engeland, mo gen wij nog weinig of niet rekenen op de (medehulp van eene mogendheid tegenover an- idere die ons aanvallen zouden. Wij moeten tot daar geraken, dat de mogendheden zeggen België is te moeilijk om aan te randen en in te palmen, wij zullen dat 'land maar gerust Men.Dit zijn de eigenste woorden van Ko ning Leopold I, bijgenaamd den Wijze. Ten anderen, wij mogen de geschiedenis niet vergeten en .miskennen, In de jaren '30, als- wanneer de groote mogendheden, in" Confe rentie te Londen vereenigd, onze onafhan kelijkheid en neutraliteit eenpariglijk vaststel- iden, Rieden zij dit niet uit genegenheid! voor ons tand en ons volk, maar enkel uit eigen be lang, uil Europeesch belang. België, volgens hen, moést een klein, onafhankelijk, neu traal land zijn, sterk genoeg om zijn rol te vervullen in de algemeene Europeesche republiek; een laud dat alzoo een sterke hin derpaal zou wezen tusschen vijandelijke mo gendheden als Engeland, Duitsehland, Frank rijk. Wat zegde in 1840 de fransche minister Thiers aan den Koning der Belgen Indien Beljgië niet ernstig zijne neutraliteit wist te verdedigen, Frankrijk zou genoodzaakt zijn het Belgisch grondgebied te bezetten van af het begin van oorlogsverwikkelingen. Is het fransch gedacht veranderd Maar wat beteekenen die fransche troepen en kampen dicht bij onze zuidergrens 1 Is het gedacht Van Duitsehland hetzelfds niet Wat beteekenen anders de duitsche le gers en kampen dicht bij onze oostergrens Wij zijn daarvan vast overtuigd Minister de Broqueville oordeelt, na wijs beleg en onderzoek, dat het noodig is voor het welzijn, van het land het'leger te versterken en den algemeenen dienst in te voeren. Zekerlijk, dat zal veel geld kosten, vele jongelingen zullen het werk tijdelijk moeten verltaten... en ja, dat is de spijtige kant, maar... Kosten gevangenissen, tribunalen, enz. ook geen geld Eene droeve noodzakelijkheid Wi!,t ge den dief uit uw huis houden, 't is niet genoeg te rekenen op de politie en de gendarmen, gij moet ook een goed slot en een grendel aan uwe deur doen. Zekethjk, de garde en de gendarmen zijn belast met de dieven af te weren; maar indien gij zelf uwe ponke niet wegsloot, de dieven zouden ze algelijk pakken. Het wetsvoorstel, in de openingzitting der Kamer idoor den minister van nijverheid en ar beid, M. Hubert, neergelegd betreffende de beperking van den kinderarbeid, en dat om zoo te zeggen moet dienen als inleiding der nieuwe schoolwet, is aan de volksvertegen woordigers uitgedeeld. In de toelichting van htat ontwerp, (verklaart de minister dat de regeering van zin is, de nieuwe schoolwet nog in den tegenwoordigen zittijd neer te leggen. Het ontwerp heeft voor doel de "hinderpalen, die er voor het verplichtend schoolbezoek bestaan, te doen verdwijnen, en den weg te banen voor de (inrichting van den vierden graad van het lager onderwijs. Er wordt daarom gesteld te verbieden, kinderen onder de 14 jaar te laten arbeiden in werkhuizen en fa brieken. Mits zekere voorwaarden kan d© ko ning den arbeid toelaten van kinderen boven de 13 jaja/i-, voor een zeker getal uren, zoo danig nochtans dat zij nog de lessen eener lagere school of eener beroepsschool kunnen volgen. Het zal ook verboden zijn kinderen onder He '14 jaar te doen werken voor rekening van een baas. INTRESTEN wegens VERTRAAGDE BETALINGEN In afwachting dat het schoone gebruik der oomptante betaling meer algemeen wordt, en cm te beletten, dat de kleinburgerij langer schadelijk worde uitgebuit door al te weinig kiesche (kalanten, hebben MM. Carton de Wiart, minister van Bechtswezen, en Hubert, minis ter van .Nijverheid en Arbeid, een wetsont werp op het bureel der Kamer neergelegd, om dit misbruik te keer te gaan. Het wetsontwerp bevat zes artikels Art. 1. Mét ingang van den achtsten dag ha idien waarop het eischhaar was, brengt het ltoon der dienstboden en der arbeiders die in iden kost zijn, en inwonen bijl hunne werk- Vers, van rechtswege interest op. Art. 2. Met ingang van den negensten dag na dien der afgifte van eene rekening of van een staat van levering of van geleverde benoodigheden, brengen van rechtswege inte rest. op de schuldverorderingen der kooplie- lieden en ambachtslieden ter oorzake van waren verTcocht aan of van werken uitge voerd bij bijzonderen, die geene kooplieden zijn. Indien (de verkoop of de levering onder voor waarde geschiedt of wanneer een betaalter mijn uitdrukkelijk werd bepaald, loopt de in triest van rechtswege met ingang van den ne gensten dag, na dien waarop de voorwaar de vervuld of de betaaltermijn vervallen was. Art. 3. Elke voorafbedongen afstand der bij de voorgaande artikelen bepaalde inte resten is nietig. Art. 4. Onverminderd de andere midde len van bewijs die de wet toelaat, worden Ide dag van aangifte der rekening vastgesteld door verzending bij ter post aangeteekenden brief, en de dag van afgifte van den staat van De Senaat vergaderde dez« week van af Woensdag De Voorzitter gaf eerst lezing van een brief namens de Koninklijke familie gezonden om de hooge vergadering te bedanken voor hare deel neming in het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Gravin van Vlaanderen. Vervolgens wordt ds bespreking geopend over de ministerieele verklaring. De rechter zijde keurt deze goed, terwijl de linkerzijden dezellde opmerkingen maken als gemaakt wer den in de Kamer. De Kamer vergaderde deze week van af Dins dag. M. Poullet. minister van wetenschappen, legde het di iejaarljjkseh verslag neder over het middelbaar onderwijs. Woensdag en Donderdag voleindigde men de bespreking over de wet; op [de handelsmaat schappijen. Het voorstel van M. Vandervelde, Vri)dag"de herziening der Grondwet te bespreken,'wordt verworpen. Het voorstel van M. de Broqueville de bespreking te beginnen [na het Nieuwjear- verlof, wordt aar genomen. Veel kostbare tijd wordt nutteloos verloren door de bespreking overde voorvallen van Luik op 2 en 3 Juni laatst. De socialisten beschuldigen de gendarmen die de orde handhaafden,Minister Rerryer verdedigt de gendarmen die enkel en alleen hun plicht hebben gekweten^ - M. de Broqueville legde"iDonderdag"het ont werp van de militaire wet op 't bureel der Kamér neer. Dit wetsontwerp werd naar de afdeelingen gezonden. dragen, blijven er dus omtrent 7000 jonge lingen vrij te stellen. De wet "bepaalt 7 of 8 reeksen van vrij stelling, bij voorbeeld de armsten; die van wien een broeder in het leger gestorven ïs; zij, van wien een broeder gediend heeft onder een wapen dat langer dienst vraagt, als de ruiterij, enz. De minister duidt ook de waarborgen aan "die de wet zal opleveren in dit opzicht, en (die haar boven alle verdenking zullen stellen. Verder legde hij uit welke hervormingen zullen worden toegebracht aan de werking der betwisting-juridictie. De minister duidde teh slotte de voorwaar den aan van het eenjarig vrijwilligerschap. De milicianen zullen aangeduide voorwaar den van bekwaamheid moeten vervullen, die van den anderen "kant zullen toelaten de mi licianen, die bewijs hebben gegeven van vol doend militair onderricht, naar huis tezen- 'den, na leen jaar onder de wapens te zijn geweest. De regeering is van oordeel dat het wen- schelijk ware de hervorming te kunnen toe passen op het contingent van 1913. De wet zal geen enkele beschikking bevatten, van aard; om het regiem te wijzigen vab. de hoogeschool- kompagnies. Er volgde eene gedachtenwisseling. M. Verhaegen, katholieke volksvertegenwoor diger van Gent-Eecloo. heeft de regeering ge luk gewenscht voor haar initiatief, dat hij zeer gelukkig vindt. M. de kenateur Deroo, van Brussel, heeft, gevraagd dat men op de milicianen onder het nieuw regiem de Duitsche schikking toepasse, die het verblijf biji de ouders toelaat. M. Colfs, volksvertegenwoordiger van Brus sel heeft verklaard dat hij geneigd zou zijn de noodzakelijk erkende maatregelen te stem men en daaronder signaleert hij de vermin dering van den diensttijd, en de verbetering der kazerneering. M. Henderickx maakte formeel voorbehoud. Hij sprak namelijk over de kosten van ka zerneering, welke hij op 20 tot 30 millioen schatte. M. Borginon vroeg betere toepassing van de gelijkheid der talen in de kazerne en dat minstens 'de officieren, gelast met het be stuiten van Vlaamsche soldaten, de taal dezer soldaten kennen. Eindelijk heeft de vergadering den hoofd- minister gelast aan generaal Michel hare dank baarheid te betuigen, voor het déél dat hij genomen heeft ïn het opmaken van het wets ontwerp. De zitting werd geheven te half een. De rechterzijden van Kamer en Senaat kwa men bijeen Donderdag morgen in de Senaats zittingszaal, onder voorzitterschap van MM. die Favereau en Scholiaert. M. baron de Broqueville deed eerst ver scheidene mededeelingen aan de vergadering over de internationale politiek. Daarna be gon hij den uitleg van zijn hervormingsont- werp der miliciewet. De huidige wet heeft al de uitslagen op geleverd, die men verwachtte, maar er zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan en de regee ring is van oordeel dat, volgens het woord van M. Beernaert, België sterk genoeg moet zijn om nooit te moeten vechten. Het nieuw ontwerp zal voor gevolg heb ben de volledige verdediging te verzekeren der versterkte plaatsen, waarvan het front zich merkelijk heeft ontwikkeld, door een eerste lijn-leger van 150.000 man, de reserven van bevoorrading en den steun van een territo riaal leger. Wat betreft den diensttijd, het onderzoek waartoe het gouvernement is over gegaan, heeft bewezen dat het onmogelijk was eene vermindering aan te nemen, zonder het militair onderricht in gevaar te brengen. Na deze uitleggingen heeft M. Berryer. minister van binnenlandsehe zaken, de groo te lijnen uitgelegd van het ontwerp van her ziening van de miliciewet, die gesteld is met het doel, een leger te leveren van 333.000 man, door 13 jaarlijksche contingenten. Hij heeft deregelen van vrijstelling op gesomd, die zullen toegepast worden, om net cijfer der ingeschrevenen te verminderen tot het cijfer der jaarlijksche lichting. Dit is zoo te verstaan het getal ingeschrevenen in de jaren der milicie bedraagt jaarlijks 60.000 man de afval brengt dit cijfer op 40.000 man. Daar de jaarlijksche oproeping 33.000 man zal be Heel de week hebben de dagbladen, de meest tegenstrijdige berichten medegedeeldde wapenstilstand is gesloten, hij is niet ge sloten, ziedaar Wat we alle dagen geregeld mochten lezen. i Op het öogenblik is liet zeker, zegt men, dat ide wapenstilstand gesloten is tusschen Tur kije en Bulgarië, Montenegro en Servië, maar Griekenland weigert de wapens neer te leggen.; De vertegenwoordiger van Griekenland te Londen zegt dat zijn land den wapenstil stand niet wil, omdat het wel weet dat Tur kije dien enkel begeert om er, ten grooten nadeele van de Balkanvolkeren, groot pro fijl uit te trékken. De Bulgaren en de andere verbonden volkeren kunnen wei goed vech ten en overwinnen, maar ze zijn geene goede diplomaten. En evenals de oude Vlamingen bijna altijd in den zak gestoken werden door de listige en sluwe Fransche diplomatie, en zoo de vrucht van hun heldhaftig strijden verloren, zoo zou het nu ook kunnen gaan met de Bulgaren, de Serviërs en de Monte- negrijnen. De Grieken echter zijn ook fijne diplomaten, en ze willen beletten dat Turkije alzoo er nog gemakkelijk en vol eere, gedeel telijk zegepraalt. Gedurende de onderhandelingen voor wapen stilstand, werd er toch nog menig gevecht geleverd, waarin de Balkanvolkeren steeds de overwinning behaalden. De Grieken hebben het eiland Chio bezet, en vervolgen de Turksche troepen, die in 't binnenland gedrongen zijn. Zij hebben ook een Turksch oorlogschip doen springen. De 'Montenegrijnen hebben een grooten Turk- schen uitval te Scutari kunnen afslaan, en hunne troepen, aangevoerd door den koning zelf, beschieten, geweldiger dan ooit, de nood lijdende stad. Ook te Andrinopel hebben de Turken een Kardinaal Mercier, eenige minuten te voren aangekomen, was daar om de laatste gebe den te lezen. De prinsjes Leopold en Karei waren ook reeds in de kerk. De Koningin, gezien het allerslecht weder, had het paleis niet durven verlaten. Na de laatste ceremo niën droegen de grenadiers de lijkbaar in den grafkelder. De ingang ervan is in de kerk zelf, rechts van het hoogaltaar, i De grafkelder is eene groote rotonde. Daar rusten reeds de overblijfsels van onze afge storvene Koningen, Koninginnen en prinsen. De doodkist der gravin van Vlaanderen werd vóór het praalgraf geplaatst boven de be graafplaats van den graaf van Vlaanderen en van prins Boudewijn. Kardinaal Mercier zegende eenè laatste maai het lijk. De koning, zeer terneergeslagen, staarde doelloos op de baar en scheen er niet aan te denken heen te gaan. De E. H. Deken van Laeken trad naar den vorst toe, drukte hem zijne diepe deelneming uit en verwijderde zich met hem, niet vooraleer nochtans de Koning een laat- sten blik geworpen had op de kist, die hem voor altijd zijne moeder ontnam. Rond 2 u. kwamen de Koning, d,e prinsjes, de vreemde gezanten terug in het koninklijk paleis van Brussel waar hun een korte rouwmaaltijd op- uitval gewaagd, die door de Bulgaren zege vierend werd afgeslagen. De toestand tusschen Oostenrijk en Servië, ondersteund door Rusland, blijft gespannen. Oostenrijk en Rusland mobiliseeren nog al tijd voort. Naar men zegt, wil Oostenrijk volstrekt niet dal Servië eene haven zou krij-t gen langs de Adriatische Zee, met eene strook lands door Albanië. Zoo Servië ze toch neemt, dan zal Oostenrijk den oorlog verklaren. Ser-, vië, reeds uitgeput door den oorlog, is niet opgewassen tegen Oostenrijk, maar zal Rus- 'fand dan Servië niet helpen? Dat is de groote vraag van den dag, en in Europa is men niet zonder vrees; want dit zou kunnen het begin zijn van een algemeenen Europeeschen oorlog. Toch hoopt men nog dat men de moei lijkheid in der minne zal kunnen bijleggen. gediend werd. Van 's avonds reeds waren er vreemde prinsen en gezanten vertrokken. De overigen verlieten België sfonderendaags. i# Maandag zijn de afgeveerdigden van Ka mer en Senaat hunne rouwbetuigingen gaan aanbieden aap Z. M. den Koning. MM. Schol iaert sprak namens de Kamer, Baron de Favereau namens de Senaat. De Koning, zichtbaar ontroerd, antwoord de. Wij knippen uit dit antwoord de volgen de vaderlandsche en koninklijke woorden Mijne geëerbiedigde moeder is uit eene familie gesproten waar men de volbrenging van den plicht voor alles stelde. Zij zelf, sinds den dag dat zij de belgische nationaliteit aan nam', stelde al hare betrachting in goed te stich ten en aan het geluk van haar nieuw vader land hare volstrekte verkleefdheid te gunnen, Geloof wel, Mijnheerem, dat zijl ons opge bracht heeft in de gevoelens van de groot ste vaderlandsliefde, ons aanbevelend van al leen de plichtvervulling te beoogen, en slechts één wensch te hebben de grootheid en het welzijn van het vaderland. veldwachters van West-Vlaanderen zijn te Brueee bijeengekomen onder het voorzitter schap va^ Coppieters 't Wallant, arrondissements-konamissaris van Brugge- Oostende, teu einde er eene hoogst nuttige bespreking te houden nopens hunne belan gen Alles wat hunne bedienmg betreft jaarwedde, aansluiting bij de pensioenkas enz werd daar behandeld met het doel het bestaan der veldwachters, evenals dit werd gedaan voor andere bedienden, te verbete ren en te verzekeren. Deze vergadering die zeer belangwekkend was, zal voor de veldwachters van groot nut en voordeel wezen. Concert op Zondag 8 December tn de Stads feestzaal. De uitvoering van klasBieke wer ken voor sijmfonie welke, Zondag 8 Decem ber de Cercle Symphonique uitvoeren zal,' belooft zooals de concerten van voor gaande jaren een oprecht kunstfeest te zijn. De leden van den Cercle zijni allen om ter best geoefend onder het meeste j geleide van M, Albert Van Egroo var v HET YPERSCHE VOLK de eer had, verle week, een kunstlevensbeschrijving ken. Verleden zaterdag had de begraving plaats onder een onzeggelijken toeloop van inge togen volk, niettegenstaande het slecht weder. Van aan het paleis tot aan de Sint-Gudula- kerk en van daar tot aan de kerk van Lae ken was den weg afgezet door de burgerwacht fen het leger. Ten 10 u. kwamen de vreemde prinsen en gezanten, alsook al de officieele weerdigheidsbekleeders samen in het paleis vian Vlaanderen. Ten 101/2, kwam Z. M. de Koning. De geestelijkheid van Sint-Gudula Was daar [om het lijk' te zegenen, te lichten en stoetsgewijze naar de kerk te leiden. 'De kist werd door zes onderofficiers der gre nadiers opgetild en naar den lijkwagen gedra gen. De klokken luidden over-dood, het kanori lüiet zich op afgemeten tijdruimte hooren, De lijkdienst, in de in rouwbehangen hoofd kerk werd gedaan door Z. E. Kardinaal Mer cier. Al de bisschoppen van België waren! aanwezig, uitgenomen de bisschop van Gent, door onpasselijkheid belet; ook waren daar Mgr. Roelens, bisschop van Opper-Congo en |de pauselijke Nuntius. Na de rouwplechtigheid trok de stoet naar Laeken, waar de begraving moest geschieden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1