POPERINGHE WERVICK BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK POLITIERECHTBANK Davidsfonds - Excelsior - Thuyne- Heer JAN DESMEDTS Christen Vrouwenbond. - Zondag aanstaande, 15 en Maandag, 16 December, geeft de Christen Vrouwenbond, met mede hulp der leerlingen van Sint Maartens en Sint Niklaas Zondagschool het winter avondfeest. Die jaarlijksche concerten van den Christen Vrouwenbond zijn gekend en beroemd in Yper en ongetwijfeld zal er de twee dagen, juist gelijk voorgaande jaren, grooten toeloop zijn in de Volkshuiszaal. St Michiel's Turngilde. - oP den Ter zieielavenis van h. k. h. de Muziekkring - De Symphonie «.5Mu^ickkring onder bestuur van M. Lu- cien Verhaegen heeft een welgelukt concert gegeven, Maandag 11, in de stadsfeestzaal. Wij moeten bekennen dat de nummers van het programma het Opera Joseph (inlei ding) van Méhul eene fantasia op Lakmé, eene symphonie van Mendelsohn, Judex (Mors et Vita) van Gounod, op eene bijval- genietende wijze hebben vertolkt geweest. Sint Elooi il n'est pas moor Sinte Barbara. Alle jaren viert onze brandweer Sint Barbara's feest op den eersten zondag van December. Meisje aangerand. Aiida Defe- Dolle stier. Zondag morgend ging er een stier op hol langs den Zonnebeke- steenweg, beukte de voordeur in der herberg De Roozeboom en wierp toog, stoelen en tafels omver. Het dier kon na veel moeite overmeesterd worden. Gelukkig is er nie mand gekwetst. Vitnen aan stuk geslagen. Jonge dieven. Sedert eenige da gen werden in verscheidene winkels der stad chocolade, pijpen en geldbeugels ont stolen. Eindelijk is men erin gelukt de daders te ontdekken het zijn kereltjes van 16 tot 18 jaar. Zij zullen met het gerecht af te re kenen hebben. Overstrooming. Dinsdag mor gend is de rechteroever van de vaart van de Leie naar de Yperlee, dichtbij den steenweg naar Dickebusch op eene lengte van 5 me ters doorgebroken, Al de wieden rond de huizen genaamd Kafferwijk waren door het water ingenomen. Op den tram. Dinsdag avond, rond 6 ure, kwam de tram uit Steenwerk te Yper toe. Gedurende de reis hadden de trambedienden veel last gehad met een be dronken mijnwerker, Delacroix genaamd en afkomstig van Voormezeele. Te Yper aangekomen schoot deze laatste in woede en verbrijzelde de ruiten van het tramrij tuig. Men moest de politie ontbieden die den bedronkene in den amigo heeft opgesloten. Chineesch dagblad door een foelg gesticht. Er is in China eene nieuwe gazet verschenen, de «Koang-i-hou» 't is te zeggen het Algemeen Welzijn», het eerste katholiek blad in China. Het is gesticht door een belg en verschijnt eens per week in de katholieke missie van Tien-Tsin. De stichter is niemand anders dan E. P. F. V. Lebbe, Lazarist, zoon van M. advokaat Lebbe van Yper. Sedert twaalf jaar is Pater Lebbe werkzaam in China en is aldaar te Tientsin bestuurder der Mis siën. Het blad telt zestien bladzijden waarvan 8 bladzijden in letterkunde voor de ontwikkelden en 8 in mandarijnsche taal voor het gewoon volk. Het trekt reeds op 1 500 nummers. ZQNDAGRUST POELCAPELLE Hier volgt het PROGRAMMA. 1. Sijmfonie N° 104 in re Haydn a) Adagio-Allegro, b) Andante, c) Menuetto, d) Allegro spirituoso. 2. Concerto N° 24 in do mineur voor klavier en orkestMozart a) Allegro, b) Larghetto, c) Allegretto. 3 Openingstuk De betooverde fluit Mozart 4 Concertstük, op. 02, voor klavier en erkest Schumann a) Inleiding, b) Allegro. 5. Lacderkennung (Nouvelle Patrie) op. 31, voor koor en orkestGrieg. gilde. De 3e voordracht, door het werk der Winterconferentiën ingericht, zal ge houden worden op Donderdag 12 dezer, ten 8 u. stipt, in de Iweinszaal, door den leeraar aan de Normaalschool te St Niklaas. Hij zal ons leeren hoe wij het schoone moeten leeren $ien en genieten. Die den heer Jan Desmedts kennen, weten dat bij een echte kunstenaarsziel bezit en die hem ge hoord hebben, weten dat hij die innige ziels aandoeningen op zoo verstandige maar bevattelijke wyze kau overzetten aan al wie maar eenig kunstgenot kan smaken. Wij twijfelen er niet aan of deze leerrijke, aangename kunstvoordracht zal door vele YperliDgen aanhoord worden het groot getal aanwezigen in de beide laatste confe- rentiën is er ons een waarborg voor,evenals het kunstminnende gevoel onzer bevolking. De inrichters. Het programma ten anderen is meer dan aantrekkelijk. 1. Het koor der Gypten, mu ziek van Schumann. 2. Het Fabriekmeisje, sociaal stadsdrama in drie bedrijven. 3. De Naamdag van Mevrouw Knipschaar,blijspel. derden Zondag van Januari, 19" der maand zal St Michiel's Turngilde haar jaarlyksch feest vieren voor de familiën van hare eere en werkende leden. Gravin van Vlaanderen is Donderdag 5 De cember te 10 u. een plechtige dienst gezon gen geweest in Sint Niklaaskerk door H Ryckeboer pastor, krijgsalmoesenier te Y per. Te dier gelegenheid was de kerk is aller rijkst rouwgewaad. Het hoogkoor was in 't zwart behangen 'en in 't midden stond eene kostelijke bare. Aan de kolommen en muren hingen wapen en tropheën met rouwfloers bedekt. De verlichting in 't midden van die duistere rouw was schitterend, te meer dat bij het waslicht ook al de gasbekken brand den. Te 10 u. kwamen de hoogere officieren te weten Major Daune, plaatselijke bevelheb- hebber, van het 3e linie en Major Vedrine, bevelhebber der Rijschool.Zij waren gevolgd door al huDne officieren en onderofficieren. Ook de mannen waren daar,zoodanig dat heel de middenbeuk door de troepen bezet was. De geloovigen knielden in de zijbeuken. In de zitteDS bemerkten wij Z. E. H. kannunik De Brouwer, Deken, en verschillige Heeren Geestelijken van stad. Het heilig Misoffer werd opgedragen door E. H. Ryckeboer, pastor, krijgsalmoesenier, bijgestaau door E. H. Tillieu, krijgsalmoesenier te Kor- trijk en de geestelijkheid der parochie. De dienst werd gezongen in Gregoriaanschen Kerkzang, binst de Consecratie schalden de trompetten, en na de Consecratie zong het koor een veelstemmig «Pie Jesu». De rouw- plechtigheid was indrukwekkend,en was een bewijs van vaderlandsliefde en christelijk aandenken aan deze die als moeder van den koning zoovee' heeft bijgedragen voor het welzijn van het Vaderland. Orphéon. De zangmaatschappij 1'Orphéon onder het voorzitterschap van den heer Jules Antony en het kundig bestuur van A. Van Egroo, heeft zondag laatst in St Maartenskerk, gedurende de mis van ii t/2 ure, drie lofzangen heerlijk vertolkt. Quotiescumque getoonzet door onzen kunstminnenden stadsgenoot L. Vanhoutte, Panis angelicus van Baïni en Ave verum van Oscar Depuydt, drie meester stukken van godsdienstige opvatting, wer den gezongen met eenen treffenden samen hang, eene gevoelige juistheid en eene weergalooze toonschakeering welke men voorzeker van onze stadszanggilde niet had durven verhopen. Proficiatheer A. Van Egroo... het nieu we leven dat gij den Orphéon hebt bijgezet brengt goede vruchten voort, Proficiat gij heeren uitvoerders, dank de wijze en ver- stondige lessen van uwen bestuurder, vor dert gij met reuzenstappen op den weg der zangkunst. Proficiat heer Jules Antony, uwe Orphéon is een perel aan uwe kroon, en hare Bchoone en kundige uitvoeringen zijn de belooning en de bekroning van uw aanhoudend streven. Yperlingen Vreemdelingen, wilt gij u eens op schoon gezang en edel kunstmuziek vergasten, trekt dan allen naar de tooneel- zaal Parnassus-hof op heden Zondag, 8" December, om 4 1/2 ure. Daar zal de Cer- cle symphonique en de Orphéon beide onder het bestuur van A. Van Eegroo, samen werken om u te overtuigen dat Yper ook, op toonkundig gebied, zijne kunstenaren telt. Wat vooral in den smaak viel was he quator van Haydn en de violoncellist M- Ad. De Vlaemynck, leeraar aan het Conser vatorium te Brugge heeft op uitstekende wij ze zijn meesterlijk talent bewezen in Le Cygne van Saint-Saëns. Mej. Gabrielle Bernard is eene kunstzan geres van eerste gehalte, met eene sterke aangename en welgeoefende stem. Het is ook niet te verwonderen dat het getroffen publiek haar herhaaldelijk heeft weergeroe- pen en toegejuicht. Wij hebben moeten met droefheid bestati- gen dat hetgeen wij schreven en beklaagden nopens het St Catharinavieren, nog meer toepassing gevonden heeft op het Sinte Looien Die Misdag is wellicht nooit zoo luidruchtig en zoogevierd geweest. Ook hebben talrijke proces-verbalen opgemaakt geweest voor openbare dronkenschap. Beklagensweerdige feestevierders Dit jaar heeft de gewone wapenschouwing geen plaats gehad als teeken van rouw voor het afsterven van H. K. H. de gravin van Vlaanderen. Als gewoonte heeft het pom pierkorps aanwezig geweest aan de 11 1/2 u. mis gelezen voor de overledene leden. ver, 18 jaar, wonende in de Kruisstraat, kwam zaterdag rond den middag van de Rijsselpoort langs de buitenwandeling, toen opeens een kerel, die baar achtervolgde, toe sprong, haar bij de keel greep en de hand op den mond sloeg, zeggende Indien gij roept, zal ik u in de gracht werpen. Hij gebood haar den geldbeugel af te geven, het geen zij weigerde, zeggende dat zij geen geld bij zich had. Dan sleurde hij haar rond bij het haar. Zij begon uit al hare macht om hulp te roepen, waarop de laffe schelm de vlucht nam zonder herkend te zijn. De vrouw heeft de persoonsbeschrijving van den kerel kunnen opgeven. In den nacht van Maandag tot Dinsdag heeft zekeren Descamps Florent de vitrien aan ssuk geslagen van de winkel van M. Jé- rome Vandenberghe, meester kleermaker in de Dixmuidestraat. Het was uit wrake om dat hij over eenige maanden door zijn pa troon weggezonden werd. Descamps werd aangehouden. Dienstdoende apotheek. Zondag 8 December. F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. Verleden Zolnidag wierd de eerste voorbe- reidingsles gegeven aan de jongelingen die met ide aanstaande lichting moeten optrekken naar den krijgsdienst. Die nuttige fessen! wor- fden gegeven door sergeant Pinteion1, vaff Mee- nen, eiken Zondag, in; cfe Kouferschool, om 10 ure. Bij de 1® les hadden zich 24 jongelingen aangeboden, waaronder ©enige uit de naburige gemeenten. Het getal is klein; doch dit is waarschijnlijk hieraan toe te schrijven, dat het hernemen der leergangen nog niet be kend was bij velen want buiten 'twijfel is het dat die tbeorische en praktische lessen, veel bijdragen tot spoedigen vooruitgang in Iden legerdienst, liet zij dus herinnerd pans (deze der (aanpalende gemeenten dat de jon gelingen die het begeer en ook tot de les sen aanveerd worifen. Elk betaalt é'én frank voor al de lessen. Dp Zondag 8n dezer geeft de maatschap pij De Vlaamsche Vrienden in de boven zaal van den Katholieken Kring een lieder- avond om 61/2 ure. Daarin zal ook eene voordracht gehouden worden door E. H. Ver- h'amme, leei-aar nan het College, over E. H. Guido Gezelle, en meteen zal er gehandeld worden over het stichten van eene Davids fonds >-afdeeling. Politiedienst. - M. de Gouverneur van West-Vlaanderen koml M. Vanhoutle, po- iilie-kommissaris 'te Pöperinghe, te benoemen aan den hijzonderen dienst van de driemaan- delijksche inspecties en schouwingen van bri gadiers en veldwachters in de verschillige can tons van het arrondissement YPER. M. Van houtte vervangt in deze bediening zijn collega M. Vanderschaeghepolitie-kommissaris tc Wervick, wiens vrijelijk ontslag wij aange kondigd hebben. Dat het 11 niet aanstaat deït wij spa ren voor dc Algemeene Werkstaking dat weten wij wel en zullen voort ons best 'doen zonder ons 0111 liet Mierke le bekreunen." Deze woorden zijn geraapt uit een hoop slunsen van zinnen, vergaard door den tegem voorligen hoofdopsteller van het Wereldschsocialdemocratischwerkliedenparlij- gazeljc van Wervick Citoyen. P. Bi., j Pé 'jongen, toen ge verleden wieek met uwen blagaai van sparen en vergaren voor den dag kvaamt, hebt ge zeker nooit zoo ver gedacht (dht gij u en uwe partij nog ©ens zoo bespot telijk miekt 1 .Orvnoozele prater Het doet Het doet het Mierke kan heel wel verdra gen dat ge spaartmaar wat het niet ver dragen kan, 't is dat gij uw armtierig spaar- kraam voor de bank van Oostenrijk wilt doen doorgaan, en gij met al uw lawijd en al uw beslag onwetende en liohtgeloovigp meu- sehen wilt foppen 1 Ge roept te luide, Pé, daar waar gij beter zoudt zwijgen Zie, Pé, als al de Sossen overal zulke dulle spaarders zijn als deze van Wervick, dan zal de roods ojjperstaf nog lange mogen wachten vooraleer de A. W. uit te roepen!... 't Moet zijn, dat het elders niet veel beter gaat, gij weet het misschien nog niet de A. W. is nu reeds tot het jagr blok verschoven, en zij kan volgens klaarblijkende bestatigingen maar plaats grijpen, als de uilen zullen "Luimen, preêkeh, en als al de werkmensclien oliedom zullen zijn zooals gij!, Pé, en jd.it, vriend, zou (nog eeuwen kunnen duren Wat paper is, gij, en al uwe Wer- vicksche vrienden bewijst dat gijl het zelf met jde A. !W. niet ernstig meent, want, ware het anders, al de Socialisten zouden steunpennin- gert storten, (en gij, als trompetblazer en pa- pierbekladder der groote socialistische partij, zoudt meer geven dan uwe maandelijksche bespottelijke gift van 20 centiemen Misschien zult gij willen opwerpen, .P:é, dat schamele werkmenschen zooals gij, reeds mager genoeg betaald worden om van hun karig loon nog meer- af te staan, maar zeg dan, Pé, waar blijft dan de overschot van het uwe, aange zien, volgens het zeggen van den Gentscheri rootten slimmerik, een werkersgezin van vijf personen het met 1.50 fr. daags kan gedoen? Hoor, Pé, wij herhalen het, uw sparen voor de A. (W. is eene fijne en echte kluchte. Gij1 en uwe medehelpers, en uwe opvolgers zult immers na honderd jaar nog niet genoeg hebben gespaard pm uwe zoo kleeïie partij hier in Wervick gedurende zes weken te on derhouden Wij bewijzen het In de maand October laatst heeft heel de Wervicksche Socialistische partij te zamen het steunfonds piet de formidabele som van 1.90 fr. verrijkt, en in de maand November met 2.65 fr. Laat ons veronderstellen. Pé, dat gij zoo voort uw best doeten gij of uwe nako melingen in het vervolg maandelijks de gr00te som ,Van 2,65 fr. storten zult. Veronderstellen wij, dat er tijdens de A. W. in Wervick, vijftig huisgezinnen zouden moe ten ondersteund worden, en dat ieder huis gezin het waarlijk, volgens de beweering van den Socialistischen Alweter, met 1,50 fr. daags kunne gedoen: dat ware per dag 50 X 1,50 75! fr. Veronderstellen wij nog dat de werkstaking zes weken zou duren, dat ware 6X7 42 dagen. Aan 75 fr. idaags gedurende 42 dagen zouden er dus 42 X 75= 3150 fr. noodig zijn Om die 3150 fr. te sparen aan 2.65 fr. per maand moeten er 3150:2,65 1189 maanden of 99 jaar verloopenü Courage, Pé, doet maar al te gare uw beste 3 ge behoeft u inderdaad niet 0111 de Mier te .bekreunen; de die, immers, 't is te hopen, rust tegen idieïi tijjd, reeds vele, vele jaren bij don Heer!! De Mier. BOESINGHE De boog kan niet altijd gespannen zijn, «egt bet spreekwoord zoo waren ze, verledene weke ook van gedacht te Boesinghe en daarom hebben zij hen aan het feesten en kerremissen gezet. Maandag, was hel de beurt der smeders en landbouwers die hunne goede patroon St Elooi vierden eerst ter kerke om 9 ure en daarna ter heiberg. Dinsdag integendeel was het een dag van rouwe voornamentlijk voor de congregatie der jonge dochters, die dezen dag hunne prefekte, Jufr, Marie Vandaele plechtiglijk ten grave vergezelden. Na gedurende 50 jaren aan het hoofd gestaan te hebben der congregatie waarvan zij geheel haar leven lang, de welvaart en den vooruitgang behertigden, is zij alhier overleden den 29 Nov. in den gezegenden ouderdom van omtrent 86 jaren. De muziekmaatschappij ook wilde niet ten achteren blijven en Woensdag was het hare beurt om van baar te doen spreken, d/4 vóór 9 ure trokken de muzikanten welgezind rond bun nieuw vaandel geschaard, kasteelwaartsop, ten einde hunnen voorzitter, den weledelen heer Thibault de Boesinghe, stoetsgewijze ter kerke te geleiden, om alzoo naar aloude kristene geplogendheid en gelijk het kristene muzikan ten past, hunne feeste te beginnen met eene plechtige misse. Gelijk alle muzikanten ten anderen, misprijzen de Boesingsche ook het kraanlje niet en daarom,om deigewoonte niet te verliezen, zijn zij, vooraleer ten feestmale te gaan bij Alois Soenens, nog eerst menig lid gaan groeten. Na het noenmaal opgediend aan de 32 eereleden en de 30 werkende leden voor gezeten door de voorzitter en de geestelijkheid hebben zij natuurlijk niet vergeten de overige leden herbergiers te gaan vinden ten einde hun ook iets te jeunen. Onnoodig er bij te voegen te Boesinghe dat alles in de meeste orde en in stille vrede en eendracht afgeloopen is. ELVERDINGHE De St-Eloi's week is hier eene ware sociale boereweek geweest.Hetgeen van over lang onze beste maatschappelijke wei kers droomen wordt stillekens aan bewaarheid, te weten Ai de ver schillige landbouw- en maatschappelijke in richtingen in ééne hoofd- of moedergilde ver eenigen. Tegenwoordig telt ODze hoerengilde vijf af'deelingen de aankoopafdeeling, de Raif- fersenlcas of boerenbank,het suikerbeetensyndi- kaat, de hoppegilde en het veesyndikaat. Daar bij nog de twee onderafdeeliDgèn van de brand verzekering en de verzekering tegen werkon gevallen. 'T is reeds een eerlijk aangewonnen veld- Doch de overige tot-nu-niet-aangeslotene maat schappijen zooals de peerden- en geitenverzeke- ring, de melkerij, de pensioengilde, de zieken troost, de matjes- of franschmansgilde enz, waarom zouden deze allen ook bij de algemeene gilde niet aansluiten,zoo niet met at hunne leden afzonderlijk, toch gezamentlijk in blok en als gilde Dat ware een ideaal,een echtmaatschappe- lijk werk. Och ArmeWat gildeleven zit nu in die laatstgenoemde gilden? Zelden of nooit alge meene vergaderingen waar de leden verbroe deren, malkaar aanwakkeren, ingelicht of onderricht worden. Spreekt aan die leden van hunne gilde, zij welen er niets over te zeggen tenzij hoeveel zij moeten betalen en hoeveel zij trekken. Voor net overige is 't enkel valscne beknibbeling teger.de bestuurleden. Deze alleen weten er iets van en doen alles. Zulke gilden ja brengen misschien wel iets bij aan de stoffelijke belangen barer leden, maar de zedelijke en maatschappelijke opleiding en verheffing gaat er mank, of ontbreekt totaal- En de reden? Omdat het hun mangelt aan vergaderingen, aan wakkering, verbroederingen vooral aan onder richt. LANGEMARCK Zondag over acht dagen was er vergadering van het Christen Vlaamsch Verbond. Meer dan honderd mannen woonden de vergaderii g bij en luisterden, met gespannen aandacht naar de merkweerdige voordracht gehouden door E- H. Benoit. De ieverige spreker handelde over de rechten an plichten der ouders in zake van het christelijk onderwijs hunner kinderen hij be kwam eenen welverdienden bijval Ik moet echter rechtzinniglijk bekennen dat die verga dering mij maar half en half voldaan heeft. Het Christen Vlaamsch Verbond heefivoor doel niet alleen «le christelijke belangen, maar ook de vlaamsche belangen van ons volk te handhaven; welnu, deze belangen worden te veel op den achtergrond geschoven, 't Is echter meer dan noodig dat wij de vlaamsche belangen en grie ven aan het volk voor oogen leggen. Immers te Langemarck, zoowel als elders, bestaat, onder de begoede standen, het onverstaanbaar mis bruik van, als 't nood doet of niet, de taal van chez nous te bezigen ja, er zijn hier huizen Waar men denkt dat het vlaamsch wel genoeg is voor den keuken of voor in de herbergen. Wel nu, die menschen denken er misschien niet aan, maar ik neme de vrijheid bun te doen opmer ken dat zulks het middel niet is om de toenade ring te bewerken tusschen hoogere en lagere standen. Gaat tot het volk was de noodkreet van Z. H. LEO XIII zaliger, en hoe wilt gij dat onze hoogere standen tot het volk gaan, zij ken nen bijna de taal van het volk niet. Dit zeg ik hier zonder bitterheid, maar met droefheid in het herte want het is pijnlijk, voor eenen Vla ming, van het ongelukkig voorbeeld der ver bastering van hoogerhand te zien afkomen, en, willens nillens, komen mij de woorden van on zen ocsterfelijken dichter te binnen Wie geen taal heeft, is geen naam weerd Waar geen taal leeft, is geen volk Of ook nog deze gouden spreuke De vlaming staat z(jn eigen taal en zeden af: Hij en mag niet De Vlaming wil van ander taal en zeden zijn: Hij en kan niet De vlaming 'n heeft, op 't eind van 't spel, Noch dit, noch dat niet Indien gij hoest, indien uw boezem verdrukt is, indien gij moeilijk spuwt, indien uwe nach ten slapeloos zijn, neemt de goede borstpil van D* Waltherij, en gij zult spoedig genezen zyn. 1 fr. de doos overal. OOSTVLETEREN Voor onze muzikanten hebben we een artikeltje beloofd. Hier is 't, Vooreerst, is 't jammer dat van 12 tot 2 uur in den nacht van Woensdag tot Donderdag de Geciliafeest zoo flauw geworden is. De rouw werd geheven, al met eens Die menschen zouden beter naar geen deftige feesten meer gaan ze brengen alles in de war en noch kommissie noch vrienden en kunnen ze tegen houden ze gebruiken maar 't verstand dat zij hebben. Nu dat is de schuld niet van het overgrootste deel der spelende leden die waarlijk spijtig zijn met al de deftige menschen der gemeente dat er zoo onnoozel gedaan wordt sedert twee, driejaar van hierop het einde der Ceciliafeest. We gaan liever van andere dingen spreken. Een voorstel zouden we willen zien bespreken bij de muzikanten en als 't moet zijn een bitje heipen om te doen aanveerden. Ware er geen middel, voor muzikanten, die sommige keeren nog al buiten adem moeten geblazen zijn, eens eenige koorzangen aan te leeren en die dan bij de eene of de andere gelegenheid uit te voeren voor al de menschen de menschen der gemeente. Eenige instrumen ten zijn genoeg om 't accompagnement le spelen. Ge moet weten dat zulks nu in vele muzieken reeds gedaan wordt, zelfs in militaire muzieken, en 't staat de menschen zeer aan. Veel zulke koorzangen zijn geschreven .-door belgische toondichters. In den laatsten zomer hebben de jongens onzer knechteschool eens op theater Naar wijd en zijd en de Brabaeon- ne of de Vlaamsche leeuw uitgevoerd. Maar dat was zonder eftekt, daar de muzikanten langs de strate stonden en luisteren had er daar een stil accompagnement bij geweest, en eenige kloeke mannenstemmen 't ging zoo schoone zijn en vele menschen gingen mée zingen. Dat men probeere, ge zult zien Waarom -en zouden de muzikanten ook de gezangen niet zingen der mis in de Ceciliamis en stilaan.... ook 's Zondags in de Hoogmis. Wie kan het beter aanleeren dan zij die mnziek kennen. Ware dit niet prachtig Durven zou bier vets! helpen De koninklijke fanfaren van Yper zongen de begraafnismis van den betreurden drukker Gallewaerteu al wie't hoor de zegde dat was prachtig kon men alle Zondagen zoo zingen hoe ware dit schoon. Willen wij eens probeeren, muziekliefhebbers? Waarom wordt somtijds geen voordracht voor onze muzikanten over muziek of muziek- schrijvers en dichters Over Benoit, Tinei, Mestdagb, Van Houtte, Van Egroo, Gesquiére, Rullebroeck, enz. enz. enz. Veel van die artisten leven nog en werden ze gevraagd, 't en zou zooveel niet kosten om ze eens te doen komen en ze te hooren spelen of zingen Dat ware geestig en edel, daarmée zou de smaak van orze muziekanten en van ons vlaamsche volk gelouterd, en gevormd worden Dan ook zouden de ingezetenen der gemeente met wiens geld de muzikanten vet betaald of getrakteerd worden ten minste iets te hooren krijgen. Dan nog zou hel feest deftig blijven tot het ein de, dan zou al wat eerlijk en treffelijk is naar zulke vergadering durven komen en tot het laatste uur durven blijven, dan, inzonderheid zou het leven hier op de gemeente wat verzet telijker zijn dan nu, omdat het zeker is en blijf dat indien ruwe barsche pintjestekkers ons volk verlagen in wild,en dansen ruw gebaar,de kunst integendeel, de beoefenaars en de toe hoorders hooger op voert en adelt. PASSCHENDAELE Brand. Maandag nacht om 1 uur schetterde de klaroen plotseling in de gewone stilte. Heftig rinkelden de bronzen tonen door de straten en wekten den mensch met de mare dat er ievers brandde dat men hunne hulp vannoode had. Het valt wonderlijk voor, dat op zulke oogen- blikken een vreemd geruisch stijgt uit de heel omligging. Honden bassen eentoonig, een dof geroezemoes stijgt op van verwarde stemmen, hijgend roepeD, kortom een vaag ontwaken uit de vaste gewoonten als eene vlaag vrees. De hast van de weduwe Van Rolleghem op den «Goudberg» had brand gevat in het gebinte. De brandweer was met gewonen ijver en spoed gauw op weg en nauwelijks kwam ze aan het gehucht Mosselmarkt, en had men een paard aan de kar gelegd die ze door denzompigen eerdewegvol slagen moest doorbooren of men kwam berichten dat men den brand reeds mees ter was. Nu liever een fausse alerte dan eene ramp. De winter viert haar hoogtij. Dagen lang reeds staan de sluizen open en het water schuurt en striemt de hooge barmen, stroomt alles effen en brobbelt neer in de leegten. Zelfs heeft de sneeuw heur maagdelijke intre de in het seizoen gedaan. Maar 't is nog te vroeg en we zijn nog niet eens aan den top der zeven donkere weken. Het werk is bjjna ten einde, ten minste het nijverige buitenwerk op de akkers. Boeren spannen hunne braaien ofte - gettenom de beenen, grijpen naar hunnen zwaren mispelaar en [steken weg naar de paardemarkten om er hun beliefte te zoeken. Ze vertrekken meestal in troppels, beneuzen heel de markt af in nuksch zwijgend(onderzoek, en schoffelen alleen in 't geniep weg" als ze iels naar goesting vinden. Er zijn er wel, wien niets bevalt aan de eeuwige knotteraarsof die te veel den duim in de hand houden. Maar voor de an dere.... Top-toe, d6 kwadde is geslegen, de levering en den tegenloop gewettigd en dan hankeren ze naar huis voldaan en profijtig hun brandbaarde ken vunzend. I" Als 't de vrouw en 4 kroost maar bevalt over wegen ze, Nu boer is meester bevestigen ze in hun gewe ten, en boerin en is nog algelijk geen meesteres en de jongens moeten staan waar denhoek staat, zulle of! Er zullen er wel fijntjes hun neus op steken met een wablief lederen tijd zijn werk Koei- en zwijnkoop lieden ketsen de baan af. Hoe slechter weder, hoe meer neering zei... Jan en Lij vermaakte zyn parapluie. Die beweeren dat ook. Nu tenminste scheept men ze niet meer af met: den boer is op 't land, de boer is uit. de boer is dit en de boerss dat. 't Is ir. den winter dat de handel moet draaien. Dan is het degeschikste stond.de bees ten te bezien, vastte stellen wat er aan ieder te kort schiet en, bfj faute van min, geld te slaan[al dien kant. Welk geneuchte is het niet voor velenschoone beesten te bezien en te bewonderen, de zware breede brave koeien, de vierige dampende on geduldige bradde peerden ieder met zijn gaven en fouten, de nesten» lustige bollekoppende zwijntjes en dan... dao de domme onnoozele poetjes... Ja dat alles met de lange maanden en de vele feestjes. Kerstdag, de Nieuwjaarsdagen, Drie koningen, Bamisse.eDz.enz. en al die inwendtge leute van het overwegen en het beschikken voor 't toekomende jaar, daaraan verkneukelt zich den boer en zeggen dat men dezen tijd den droevigen beloken tijd. heet. Amerikaanders. De gebroeders Jules en Oscar Vandamme, die in februari 1911, vertrok ken zijn naar Amerika, zijn op weg om naar hun vaderhuis terug te keeren. geheel waarschijnlijk met nog al een redelijk klutske geld want die kerels hebben nog al in groote werken gezeten en daarbij 't en zijn geen verkwisters. Sarei en Rosalie, hunne brave ouders verlan gen hun hert eu ziel uit, tegen dat hunne zoons afzakken, met al dat nieuws en bijzonderlijk met al die. kluiten. Voorzeker dat Jules en Oscar met elk een baard zullen staan tot op hun herte Nu, 't zal allezins eene groote blijdschap zijn, want in dit huisgezin liggen de familiebanden nauw aan 't herte verbonden. Mochten die brave kinders gave en gezond t'huis aankomen PROVEN Openbare regelmatige en gemeenschappelij ke vervoerdiensten te lande. Een koninklijk besluit van ft November keurt de beraadslaging goed van de bestendige deputatie van den pro vincieraad van West-Vlaanderen, waarbij het afschaffen gemachtigd wordt van een openbaren en regelmatigen gemeenschappelijken vervoer dienst te lande, gf ëxploiteerd door den heer N.-C. Develter, tusschen Beveren-op-Yser en Yper, langs Rousbrugge, Proven, Pöperinghe en Vlamertinghe. WATOÜ - Het winterseizoen is het tijdstip der avond feesten. De eene volgen dan de andere op. Om hunne patrones, de H. Cecilia te gedenken, ver gaderden de werkende ledm der muziekmaat schappij eerst om 4 ure in hunne gewone ver gaderzaal, om vooraf de heeren Bnrgemeester en Schepenen en bijzonderste beschermers met eenige muziekstukken te vereeren Elk weet tot de uitvoerders een aanmoedigend woord, eenen heilzamen raad te spreken Om 7 ure zyn eere- en uitvoerende leden rond eenen soberen disch vergaderd. Beter de gelden voorbehouden tot de echte beoefening der kunst dan besteed aan smulpar tijen. Elk was ectiter uiterst tevreden zoo voor den voortgang de sociëteit, voor het opdienen der spijzen, als voorde uivoering der zangen en kunstgrepen door de muziekanten uitgevoerd. Heil en voortgang aan allen. Op Maandag 2 December vierde de hoerengil de insgelijks haar jaarlijksch feest. Om 9 ure plechtige mis waar bijDa al de leden ten offer gingen. Ten 10 ure algemeene vergadering, tal rijk bijgewoond. Uit het prachtig verslag van den schrijver Isidoor Vandamme is te verstaan dat de bond in getal en in werking toeneemt. Mochten al de leden zooals de E. H. Lnytgarens op de alg. verg. te Leuven het zegde, steeds broeders en ware vrienden zyn, elkander stoffe lijk en zedelijk ondersteunende, verwijderende hebzucht of afgunst, oprecht levende volgens de leuze van alle mutualiteiten: Ieder voor allen en allen voor een. De E. H. Pastoor, Proost der gilde eindigde de zitting met een woord van dank over de warme ondersteuning, welke de leden jonden tot den schitterenden zegepraal van 2 Juni en met den raad, dat de landlieden hunnen wel stand zouden verzekeren door orde en werk zaamheid, ook steeds afsmeekende de tusschen- komst der Goddelijke Voorzienigheid. Het feesten doet de Watounaren hunne over ledenen niet vergeten. By de ter aarde bestelling van de eerzame Sahra Tillie, huisvrouw van Florimond Boeket, kapitein der pompiers was er onheugelijk veel volk toegesneld. De inwo ners wilden eeneD blyk van dank geven aan deze die een ware toevlucht was der noodlijden den. Zij wilden pok de familie een bewys van deelneming sihenken, van de familie, die in haren schoot de invloedhebbends e heeren van het naburige Steenvoorde en twee eerweerde Heeren Priesters bevat. Gedurende byna vjjftig jaar bekleedde de overledene het ambt van leermeesteresse in de zondagschool, sneed en naaide kleederen voor de prjjsdeeling en voor de le H, Communie. Weldoen eischt Gods zegen en milden welstand af. WESTOUTRE Deze week hebben wij het bezoek gekregen van eenen behendigen bedrieger. Onder voor voorwendsel dat hun zoon bij den troep eenen ergen misslag bedreven heeft, tracht hij het geld van de ouders af te truggelen om de zaak alzoo dood te laten. Ouders opgepast Op last van het katholiek Ministerie van Landbouw, zal Mr Canepeel, veearts tot Yper, inorze gemeente eene reeks lessen geven over geitenkweek De voordrachten zijn gesteld op Zondag den 8 (dusdel»t90p vandaag), den 15 en den 22 van December. Zij zullen gegeven worden in de Gemeenteschool (meisjesschool), telkens om 3 ure stipt. Tot die voordrachten zijn niet alleen al de werkende- en eereleden van den geitenbond, maar zelfs al degene die begee- rig zijn iets meer te weten over veekweek, toe gelaten. De ingang is vrij en kosteloos voor iedereen. Prijzen zullen verlot worden onder de werkende ledendie de drie lessen zullen gevolgd hebben. De 180 leden van den bond zullen er aan hou den die lessen bij te wonen, om alzoo te toonen dat zij de moeite van het bestuur weten hoog te schatten. Daarbjj is het een waar genoegen Mr Canepeel te aanhooren. Overal waar hjj het woord nam, behaalde hy veel bijval, en wie M1' Canepeel eens gehoord heeft, ontziet de moeite niet een half unr ver te gaan om hem uogmaals te aanhooren, (want 'tis een die het we! kan zeggen. Ze zeggen datPè daar ook zal zijn.... Welke Pé Wel, deze waarover het Yper- sche Volk over eenige weken schreef. Want hij heeft muilestoppers genoeg gekregen van Jan. en wil nu ook alle vergaderingen bywonen om niet meer te spreken van zaken die hij niet kent. Elk dus op zijnen post dezen namiddag in de meisjesschool om 3 ure. Een die zal present zyn. WEST-VLETEREN Zondag laatst was 't'voordracht voorde vrou wen van wegens H Dr Brutsaert van Watou. Rond de vijftig waren er, maar 't hadden er wel moeten dry maal zooveel zyn, en dit vooreerst uit eigen belang, en dan om 't geen er gezeid wierd. Zullen nu die wijze raadgevingen over kinder-, kweek-, voedsel- en kleedijverzorging bij ziekte en gezondheid voor goed onthouden en gevolgd wezen Of zullen de moederkens zich alleenlijk nog voort verhelpen met dienen, of met poeierkens en pilletjes, al waren zij van nog zulk een schoon Veugeltje geleid Eilaas by vele zal 't voorzeker wel 't laatste zijn dat blijft voortgebruikt, want 't zijn hier nog menige, die nog in niets willen weten van den vooruitging, 't zij in geneeskunde, 't zij in land bouw, 't zij in bonden, 't zy in netheid, 't zy in beschaafdheid, 't zy in spaarzaamheid, 't zy in pensioenkassen, enz. enz. Iets over herbergen. Gelijk de ouders en meesters te zorgen hebben om te weten waar hunne kinders en onderdanen gaan, zoo hebben ook de herbergiers de plicht van goed volk aan te stellen om den dienst te doen en de herberg bij hunne afwezigheid te bezorgen. En gelijk de eerste er geene dubbele jongens mogen laten naartoe, zoo mogen de tweede daar ook geene minderjarige (vrouwelijk meervoud of enkel voud volgens'de omstandigheid) aanstellen. De karton van de paters,onlaDgs gekwetst, zal zjjn werk kunnen hernemen van de weke heeft het groote maaltijd in Sint-Jeks geweest voor al de boeren, met Sinte-Looide oud-sol daten vergaren Zondag om den inleg te betalen Zondag en 8 dagen is 't prijsdeeling voor de Ciskens: men beveelt de mildadigheid ia den geitenbond zijn al 1C4 geitenen in de kerke bebben ze al de gebrokene tiggels herleid. Indien gij geen hoDger hebt, indien gij geen eetlust hebt, indien uwe tong vervuild is en uwe maag zwaar, neem eenige slijmverdrijvende Waltherjjpillen, en ge zult weder gezond zijn. 1 fr. de doos. Zitting van 5 December iqi2 Voorzitter M. Biebuyck. Gustave Lauwers keerde weer van de kermis van Gheluwe in gezelschap van Pierre Ledoux, toen beiden door Leopold Vanheede, werkman te Gheluwe en Isidore Soete.landbeuwer teMee- nen aangerand werden. Vanheede gaf verschei dene messteken aan Lauwers die binst eenigen tjjd zoDder werk blijven moest. Hij is veroor deeld tot 7 maanden gevang en 50 fr. boet, en moet de som van 400 fr, schadeloosstelling beta len aan de burgerlijke partij. Soete is veroor deeld tot 2 maanden en 50 fr. De rechtbank be veelt de onmiddelijke aanhouding van Van Heede. g Een twist tusschen de verbruikers eener her berg te Ouckene, ging veranderen in gevecht, toen Henri Van Crayenest tusschen kwam om den vrede aan te wakkeren maar in plaats van te luisteren, de genaamde Henri Seynhaeve, landwerker te Ouckene dronken zijnde sprong op hem,en gaf hem eene messteek die een lange werksonbekwaamheid veroorzaakte. H°nri S jynhaeve, die aangehouden werd bij het onder zoek van het Parket, is veroordeeld tot 7 maan de r gevang en 100 fr. boet voor slagen en 10 fr. voor scheldwoorden. De rechtbank beveelt zyne onmiddelijke aanhouding. Théophile Pieters, jachtwachter te Eessen, vervolgd uit hoofde van bedreigingen jegens Caillieu Juiien is vrijgesproken. Remi Verolleman, metserdiender te Meessen, vervolgd uit hoofde van valsche getuigenis is vrijgesproken. Camille Cherry van Wervick die een konyn steelde ten nadeele der eebtgeuooten Six-Verbeke is veroordeeld tot 15 dagen en 26 fr Juiien Griffon, smid, en zijn vrouw Marie Scheerlinck, huisvrouw te Yper, zijn veroor deeld voorslagen en verwondingen aan Char les en Georges Verkouter, de eerste tot 30 fr. en 15 dagen en 26 fr. de tweede tot 15 dagen en 26 fr. Uitstel voor de eerste. Maurice Borry, Meubelmaker te Kortrijk, die veroordeeld was tot 500 fr. boet voor onvrijwil lige verwondingen aan Emile Willaert, is in Beroep gegaan. De rechtbank behoudt de straf maar geeft uitstel. Leon Bruneel, stoker te Houthem, vervolgd om ruiten gebroken te hebben ten nadeele van de Weduwe Carrein is vrijgesproken. 1! Mathilde Demarey, landbouwwerkster te Vlamertinghe, die eene som van 180 fr. |ontstool ten nadeele van Julia Boucquet, bij wien zijne dienst was is veroordeeld voorwaardelijk tot 3 maanden gevang. Lestienne Valdémar, Roubaix, Anicot Jules Rijsel, Carette Alphonse, Roubaix, Lenoir Mau rice, Fiers Rijssel, Burms Jules, Tourcoing, Bauvois Arsène, Rijssel en Saint léger André van La Madeleine, allen 20 frs. boet voorwaar delijk om op auto met overdrevene snelheid gereden te hebben. Mouton Arthur Bixschote, openbaren weg belemmerd te hebben, 5 frs. Vanden Bussche Theophile, Voormezeele, ver- wijtsels, 10 frs. Sinaeve Henri, Voormezeele, met 4 aaneengekoppelde wagens gereden, 5 frs. Denut Germain, Pöperinghe, om de rechter kant der baan niet gehouden te hebben, en geen plaat aan wagen, 2 maal 1 fr., hij moet nog 58 fr. schadevergoeding betalen aan de Burgerlijke Partij, Denut Arthur is burgerlijk verantwoor delijk. WuBepit Henri, Poelcapelle, een gracht beschadigd om een put te maken, 5 ir. voorw. Poissonnier Camille, Brielen, geen frein aan velo, 2 fr.— Braem Aloïs, Voormezeele, geen frein aan velo, 2 fr. voorw. Vandamme Cyriel, Poelc; p ille, wagen verlateD, 2 fr.. alsook Soenen Leonaid, Poelcapelle, hij krijgt nog 2 fr om geen licht aan wagen te hebben. Van Ghe luwe Edmond, Moorslede, geen plaat en bel aan velo, 2 m. 2 fr. Van den Bulcke Marcel, Noordschote, wagens aaneen, 2 fr. voorw- Van Allemeersch Isidore, burgerlijk verant woordelijk (Elverdinghe).- Provoost Leon, Waasten, wagen verlaten en geen licht 2 maal 5 fr. Vande WinckeUAchille. Vlamertinghe, hennen laten loopen, 10 fr. voorw. Van Els- lander Aloïs, Yper, openbare dronkenschap ic fr. Vander Haeghe Victor, Merckem, langs den ijzerweg gereden 21 20 fr. Pauwels Henri, Yper, wagen verlaten en geen licht 2 maal 5 fr. Allewaert Alixe, riet op logementsregister de naam geschreven van een persoon die er sliep, 5 fr. Maes Robert, Yper, openbare dronken schap 5 fr. Huyghe Charles, Pöperinghe, openbare dronkenschap en braak van huisgoe deren 2 maal 10 fr. Dochy Camille, Lange marck, gespan verlaten en geen licht 2 maal 2 jr. Alsook Carette Jules, voorw. Van Eecke Achille, Passchendaele, openbare weg belem mert 5 fr. Laleman Jules, Beveren Yzer, met gespan op ijzerweg gereden 21.20 fr. Depeur- ter en Gesquiere Gustave van Yper, elk 10 tr. voor openbare dronkerschap. Depuydt Albert, Yper, geen licht aan velo 2 fr Dewancker Achille, Yper, gespan verlaten en geen licht 2 maal 3 fr. Bayen Alixe, burgerlijk verantwoor delijk. Velghe Arthur, Yper, geen licht aan wagen, 2 fr. Gillebert Jules, burgerlijk verant woordelijk. Hoorelbeke Emile, Reninghe, geen licht aan velo, 2 fr. Bamelis Daniel, Oostvleterer, geen licht agp gespan, 2fr. voorw. Colpaert Charles Elverdinghe, burgerlijk ver antwoordelijk. - Decroo Henri, Oostvleteren, geen licht aan velo 2 fr. -- Storme Theophile, Vlamertinghe, openbare dronkenschap 15 fr- alsook Casteleyn Hector van Becelaere, krijgt daarenboven nog 15 fr. voor scheldwoorden. Vandenmoortele Pierre,'Pöperinghe, met moto op veloweg gereden en geen numero willeDde gbven krijgt 2 maal 5 fr. Vanhoorne Emile,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2