m 1feerbdijb« Usakntkr Zedelijke belangen van het Leger Binnenland Buitenland TtEI MNtHMEIEIT 47e Jaar Nummer 2442 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 14 December 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE BALKANOORLOQ YPER Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTEB3TBMT, 36, IPEB VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. De Kamer de afschaffing der vergunningswet. De Senaat Nog over den wapenstilstand De Grieken Vredeconferentie te Londen Servische-Oostenr$jksche kwestie Stadsharmonie.— CONCERT ter gelegenheid van St-Barbara op Christen Vrouwenbond. - Zondag aanstaande, 15 en Maandag, 16 December, te 4 u. in de Volkbuiszaal, geeft jde Christen Vrouwenbond, met medehulp der leerlin gen van Sint Maartens en Sint Niklaas Zondagschool het winteravondfeest. Die jaarlijksche concerten zijn gekend en be roemd in Yper en ongetwijfeld zullen zij de twee dagen, juist gelijk voorgaande Jaren, den zelfden bijval genieten. De Oorlog; in de Balkanstaten Zicht op eene versterking van Constantinopei langs den Bosphorus. Rechtover is de Asiatische kust met de stad Scutari. Christen Vlaamsch Verbond Afdeeling Yper. Op Donderdag 26 December 1912 (2e Kerstdag) algemeene ver gadering, om 8 u. 's avonds in de bovenzaal van 't Volkshuis (Ingang St-Jacobsstraut. Jongelingscongregatie van St- Maartens. Zondag laatst, was het de feestdag van Maria, Onbevlekt OntvaDgen. Een Kunstfeest. Het muziekfeest, op Zondag en Maandag laatst gegeven door de Cercle Symphonique Yprois met de medehulp der zanggilde UOrphéonbei de onder het bestuur van den heer A. Van Egroo, heeft alle verwachting overtroffen en verdient onpartijdig den naam van kunst feest.... Dat de gevierde stadsgenoot A. Van Egroo, ons steeds iets schoons, iets prach tigs, iets waar kunst in steekt weet op te dischen, dat maakt zijn roem sedert jaren, maar dit maal nogtans heeft hij zich zeiven overtroffen zoo in den keus der stukken als in de uitvoering derzelve. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvingen bij AGENCS HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. Zondag 15 December. 3« Zondag van den AdventOctaafdag van het feest van O. L Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Evangf-lie van den Zondag. Te dien tijde zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en levieten tot Joannes om hem te vragen Wie zijt gii Kn hij beleed en loochende het nieten hij beleed Ik ben de Christus niet. En zij vroegen hem Wat dan 1 Zijt gij Elias En hij zeide Ik ben het niet. Zijt gij de profeet? En hij antwoordde Neen. Ze zeiden hi-m dan Wie zijt gij opdat wij een antwoord geven aan die ons gezonden heb ben Wat zegt gij van u zeiven Hij sprak Ik ben de de stem van hem die in de woestijne roeptRicht den weg des Heeren, zooals Isaias de profeet gezegd heeft. I e afgevaardigden waren Fariseêrs en ze ondervroegen hem en zeiden hem Waarom doopt ge dan, indien gij noeh Christus, noch Elias, noch de profeet zjjt Joannes ant woordde hun en zeide Ik doop in 't watermaar onder u is er iemand dien gij niet kent't is hij die na mij komen zal, die vóór mij geworden is, wiens schoenriem ik niét waardig ben te ontbinden. I it ge beurde te Bethanië over den Jordaan, alwaar Joannes doopte. Gedurige Aanbidding te Watou. Maandag 16. E. Eusebius, bisschop en martelaar. Dinsdag 17. H. Beggaweduwe H. VVimna. maagd. Gedurige Aanbidding te Poperinghe, (O. L. Vrouw). Woensdag 18. Verwachting van O. L. Vrouw. Donderdag 19. G. Conradus, belijder. Vrijdag 20. H. Josaphat, bisschop en martelaar. Zaterdag 21. E. Ihomas, apostel. Wcensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Qua tertemperdagen, gebodene vastendagen en vleeschderfdagen In de lhfatjste 25 jaren, is er, in het leger, veel vooruitgang gemaakt geweest op- zedelijk gebied. Dit is veelal te danken aan het werk der soldatenmissen, der sóldatenbijeenkomsten in deftige kringen, enz. Vele soldaten worden daardoor in staat gesteld eiken Zondag hunne godsdienstplichten te vervullen en zich onder een deftig te vermaken. Doch, schier overal, het grootste getaL bemoeit er zich niet mee, en velen loopsn des Zondags de kerk onver schillig voorbij. In Duitschland zijn de katholieken des Zondags verplicht naar hunne kerk, de pro testanten naar de hunne te gaan, indien zij daarvan niet ontslagen zijn door eene schrif telijke aanvraag hunner ouders. Ten onzent gaat het evenzoo in de cadet tenschool en de pupillenschool waar de jon gens in korps ter kerk gaan. Eer wij dat in de regimenten zullen verkrijgen zal er nog veel water naar de zee loop-en waarom echter kan dit ook niet in voege gebracht worden in de regimentscholen Daar zijn de jongens officieel vrij en niemand bemoeit zich met hunne zedelijkheid, In die scholen moe ten wij bekomen dat de leerlingen hunne christelijke plichten vervullen. Ook zou de al- moezenier er lessen of voordrachten moeten houden over godsdienstbelangen, hetgeen broodnoodig is. Wat de regimenten betreft, hier is de toe stand, onder zedelijk oogpunt, beklagensweer- dig. Langs alle kanten worden de soldaten tot het kwaad aangelokt, en niemand is er die hen de oogen opent. Het slechte voorbeeld der eenen -oefent een zekeren invloed uit op de anderen en zoo komt het dat velen door de kazernen hunne eer en hunne ge zondheid verliezen. Wat kan .er gedaan worden om dien toe stand te verbeteren Ten eerste, zou er moe ten gezorgd worden dat, op elke kamer, een onderofficier eene strenge waakzaamheid hield tot het beschermen van goede zeden. Het zin gen van slechte liederen zou moeten verbo den en onreine schriften uit de kazernen ge weerd worden. Zij, die er de gelegenheid toe hebben, zouden het recht moeten ver krijgen te huis te slapen de gebuurte der kazerne zou moeten gereinigd worden van de slechte kotjes. De huizen van ontucht en onzedelijkheid moeten met geweld bestreden en aan de soldaten verboden worden, 't Is niet in de danszalen dat men het geluk moet gaan zoeken, noch in 't bijzijn van lichtzinnige poppen en gezelschapsjuffers. Dag en nacht Smoet ei- tegen die besmetting oorlog gevoerd worden de toekomst van den jongen, van het huisgezin, ja, van ons volk hangt er van af. Er is ieen almoezenier in het leger, ja, die de soldaten voor al die gevallen kan waar schuwen en de slechten terug op den goeden weg brengen. Doch veel kan deze niet doen. Hij leeft buiten de kazerne, en beschikt, wel licht voor 't allerhoogste, er binnen slechts over eene spreekkamer om mot de soldaten in betrekking te komen. De soldaten komen ech ter niet naar hem, slechts weinigen hij zou tot de soldaten moeten kunnen gaan. Hij zou vrijen toegang moeten hebben tot al de ka mers van de kazerne om overat te kunnen nagaan wat er geschiedt, om alzoo het kwaad in zijnen oorsprong te kunnen bestrijden. In dien wij dit alles verkrijgen zullen wij eenen grooten stap zijn vooruitgegaan 1 Wij durven verhopen dat een overtuigde en volksgezinde katholiek als hoofdminister de Broqueville, die zooveel verbeteringen toe bracht aan het zedelijk en stoffelijk welzijn der staatsspoorwegbeambten, ook voor de stof felijke en zedelijke belangen van onze jongens in de kazerne zorgen zal. Het katholiek ministerie heeft met de laatste verkiezing stellig belooft het vergun ningsrecht af te schaffen. Belofte is schuld en het zijn de katholieken niet die er ooit zijn aan te kort gebl ven. Onzeggelijk is het werk dat het ministerie de Broqueville reeds heeft afgemaakt, de verschillige be loofde wetsontwerpen kome n nu ook eeD voor een te voorschijn en zoo zal het eerlang ook de beurt zijn van het school wetsontwerp gelijk het nu deze is van het ontwerp tot afschaffing van het vergunningsrecht. Het verf unniDgzrecht brengt een totaal cp van 7 millioen die gestort worden in het gemeentefonds. Aan het budjet van 's lands inkomsten moeteD dan wijzigingen gebracht worden om de opbrengst van die taks voor het gemeentefonds te vervangen. De minister van geldwezen, M. Levie, heeft de zaak bestudeerd, een wetsontwerp gemaakt en het op 't onverwachts, Dintidag, op het bureel der Kamer neergelegd. De Kamer heeft ook seffens de onderzoeks commissie aangewezen die verslag maakt over het ontwerp. Na dit verslag stemt de Kamer over het ontwerp en de Senaat moet ook dadelijk daarna over de zaak be- sli sen. Waarom wel dit bereiden in het stilzwij gen? Waarom dit onverwachts neerleggen? "Waarom die haast om de zaak te regelen en het ontwerp te stemmen Opdat alle speculaties op den alk ooi zou vermeden worden. Ziet, de bijzondere kommissie heeft het wetsontwerp van minister Levie met alge- meene stemmen aangenomen en M. Hoyois als verslaggever aangesteld. Hier zijn de belangrijkste bepalingen over het wetsontwerp. 1. Het vergunningsrecht is afgeschaft. 2. Het is vervangen door eene dubbele jaarlijksche taks. A. Een taks van 10 centiemen per liter alkooi bij het verlaten der stokerij. B. Eene taks van 300 a 1000 fr., volgens de bevolking der gemeenten, op de nieuwe drankslijterijen, om het getal dezer laatsten zooveel mogelijk te b"perken. Die laatste taks slaat allen die een nieuw herberg ot café, waaralkoolinhoudende dran ken verkocht worden, opent of zoo een be staande drankhuis overneemt. Het is dan eene taks niet op het huis maar op den per soon. Die taks is zoo berekend 300 fr. in gemeenten van min dan 5000 in woners. 400 fr. in gemeenten van 5000 a 15.000 inwoners. 500 fr. in gemeenten van 15.0001 a 30.000 inwoners. 750 fr. in gemeenten van 30.000 a 60.000 inwoners. 1000 fr. in gemeenten van boveD de 60.000 inwoners. Wat de eerste taks betreft: 10 centiemen per liter alkool! van 50 gra den (alkooimeter Gay-Lussac) aau een warmtegra d 15 graden (thermometer centi grades) te betalen bii het verlaten der stoke rij of van het openbaar stapel'ouis. De taks op vreemde alkoolinhoudende dranken is gesteld op 5 per cent van het bedrag der iokomrechten en is. toepasselijk 1) op alkooldranken van alteii aard, 2) li keuren van gelijk welken graad, 3) op alKoolgehalte boven de 15 eraden (alkooi- meter Gay-Lussac) aau een warmtegraad van 15 graden) thermometer centigrade) van wijnen ingevoerd anders dan in fksschen volgens art. 4 van de wet var. 29 december 1903, 4) op de reukwaters op voet gesteld in alkoolische vloeistoffen, 5) op produkten alkool-ethylique inhoudend getarifeerd bij de andere alkoolische vloeistoffen, uitgeno men vernis. Die taks wordt geheven op het oogenblik van de verbruiksverklaring. Deze week begon de Kamer bare zittingen met de voortzetting der ondervraging over de woelingen te Luik. Kostelijke tijd ver loren. Binst dat de ronde kamerheeren alzoo den iij.1 verk vistten werkten de minLters met de katholieke volksvertegenwoordigers. Woens dag hebben zij die nuttelooze ondervraging do n staken om d- stemming te vragen over De Kamer is er meé bezig geweest van 3 40 u. tot 8 u. M. Hoyos namens de bij zondere commissie keurde in zijn verslag het wetsontwerp van Minister Levie goed. Sommige Kamerleden stelden voor de twee bepalingen van bet wetsontwerp te scheiden en de bepaling betreffende de ope ningstaks op drankslijterijen later te be spreken. Minister Levie herhaalde dat het wets ontwerp niet kon en niet mocht gesplitst worden, anders trok hij het in. Vermits men eene taks van het gemeentefonds van 7 mil lioen afschaft moet men ze toch door iets anders vervangen. De tegenvoorstellen werden de eene na de andere verwoi pen en men ging over tot de bespreking van de artikelen van het wets ontwerp. M. Wauwermans vroeg dat het zou ver boden worden drank te schenken in plaat- singbureelen. Minister Levie vroeg dat aan het tegenwoordig wetsontwerp geen wijzi gingen zoude gebracht worden, maar beloof de dat hij in 't korte M. Wauwermans daar over volledige voldoening zou geven. Eindelijk werd het wetsontwerp in zijn geheel goedgek=urd met 93 stemmed tegen 26 onthoudingen. De Senaat werd Donderdag bijeengeroe pen om de afschaffing dèr vergunningswet door de Kamer vastgesteld te bekrachtigen. Zoo geschiedde het ook, met 57 stemmen tegen 2 en 18 onthoudingen. De Kamer heeft ook verschillige begroo tingen gestemd, deze ook werden naar den Senaat overgezonden. De wapenstilstand is geteekend en wordt onderhouden door de Bulgaren en de Serviërs. De Montenegrijnen ook zouden willen den wapenstilstand onderhouden, maar toen ze dezen officieel bekend maakten aan den Turk- schen bevelhebber te Scutari, wilden dezen hen niet gelooven. Hij schoot voort op de Montengrijnsche stellingen. Deze beantwoord den eerst het geschut niet, om wille van den wapenstilstand die zij geteekend hadden, maar toen ze zagen dat het den Turkschen bevel hebber ernst was, hebben zij het geschot be antwoord en slaagden erin het vijandelijk ge schut tot zwijgen te brengen. Rond Scutari gaat het dus voort alsof er geen wapenstilstand ware. De Montenegrijnen hebben reeds enkele kleine overwinningen behaald, maar toch houdt de belegerde stad het voL l weigerden den wapenstilstand te ondertee kenen, en gaan voort met vechten. Er zijn echter geen belangrijke veldslagen geleverd ge weest deze week. Te Constantinopei is men nu tot de mee ning gekomen dat heel die wapenstilstand, en de handeLwijze van Griekenland, een voorbe dacht plan der bondgenooten was. Immers de Bulgaren en Serviërs kunnen nu gemak kelijk hunne troepen ravitailleeren, en nieuwe wapens doen toekomen tot hunne uitrusten de troepen, terwijl door de onthouding van Griekenland de Turken niets vermogen. De grieksche vloot belet alle werking der Turk- sche vloot, .en zoo kunnen er noch troepen noch levensmiddelen, noch oorlogsvoorraad tot de Turken gezonden worden. Terwijl de wapenstilstand voortduurt, zijn de gevolmachtigden der Turken en Balkanvol keren -- ook van Griekenland -. te Londen aangekomen, waar zij de vredesonderhande lingen zullen beginnen. Ook de Europeesche mogendheden zullen daar hunne mannen naar toe zenden, om de besprekingen te volgen, en ook misschien 'wel, voor zoover het hun aangaat, een woordje erin mee te spreken. Over den uitslag 'dier onderhandelingen kan men nog niets zeggen, daar de daar nog altijd hangen blijft. Servië gaat voort met zijne stellingen in 't binnenland te verdedigen, Oostenrijk met oorlogstoebereid- sels te maken, en Rusland, dat onder ge heel de kwestie zit, en Servië ondersteunt, gaat voort met ontzaggelijke legerkorpsen bijt een te brengen aan de zuidergrens, Of er een oorlog zal uitbreken, weet men nog niet. De vredesonderhandelingen te Lon den zullen dat uitwijzen. Maar ondertusschen blijft de toestand erg gespannen. DUITSCHLAND. - In Duitschland. hebben de katholieken nog eens ondervonden hoe de regeering ze altijd voort als minder- weerdigen wil behandelen, 't Is gebleken tij dens de bespreking van de Jezuietenkwestie, {lie uitgeloopen is op het behouden van het statu-quo voor die orde ze mogen wel ver blijven in 't land, -de Jezuïeten, maar werken mogen zfe volstrekt nietnoch preêken, noch spreken in 't openbaar, noch zich verdedigen. Toch heeft die bespreking dit voordeel bij gebracht, T is dat de katholieken weerom meer dan ooit zullen vereenigd blijven, en dat sommige vrijheidslievende protestanten zich reeds langs den kant der katholieken scharen, om voor hen de vrijheid op te eischen die aan alle burgers moet toegekend worden. In den Rijksdag (Duitsche Kaïner) heeft het projekt der regeering over het petroleum- verkoop, eene neerlaag geleden. De fegcering wilde, om den Amerikaanschen trust Stan dard Oil Cy tegen te gaan, zelf een mono- polium maken voor den verkoop, maar Uit alle partijen zijn er stemmen daartegen op gegaan, die bewezen dat dit monopolium voor eerst niet leefbaar was, en ten tweede, dat de petrool toch niet goedkooper daardoor zou worden. Het projekt is dan ook tot eene nieuwe kommissie verwezen. ENGELAND. In Engeland is er weeral eene nieuwe spoorwegstaking uitgebro ken. Een machinist was, na jaren goeden dienst, dronken geworden, en wegens dron kenschap veroordeeld. De maatschappij wilde van hem niet meer als machinist, maar nam hem nog aan in haar dienst als stoker. Het syndikaat protesteerde tegen dezen maatre gel, en wilde den machinist in zijn oud ambt hersteld zien. Op een weigeren der maat schappij, is het syndikaat in werkstaking ge- gegaan, en vele andere syndikateii hebben zich bij hen aangesloten. Nu zijn er reeds ongeveer 10.000 stakers. Rpril'ht On\e verkoopers gullen te naaste week de ge nummerde abonnementskwitancies ontvan- een foo voor gewone abonnenten aan 3 fr. als voor herbergiers aan i,5o fr. Vrienden lezers, leest verder den b'-lang- rqken brief uit Wervick over de Nieuwe Ti g'rwet. Zondag i5 December 1912, in de Hallen, Pauwülszaal, ten 5 u. 's avonds. PROGRAMMA 1. Tananarive, marche militaire D. Trave Ouverture de Démopbon Vogel 3. Fantaisie sur Rabelais L Ganne 4. Air de bal'et de la statue E. Reyer 5. Vercingetorix, fantaisie J. Clérice A) Cortège de Gui B) Marche Romaine. Het programma tea anderen is meer dan aantrekkelijk. 1 Het koor der Gypten, mu ziek van Schumann. 2. Het Fabriekmeisje, sociaal stadsdrama in drie badrijven. 3. De Naamdag van Mevrouw Knipschaar,blijspel. De Bosphorus is de zee-engte welke de zee van Marmora aan de Zwarte zee ven bindt. Die zee - engte scheidt Europa van Asia. Op den europeeschen oe ver ligt de hoofd stad Constantino- pel rechtover,op de asiatische kust ligt de stad Scuta ri, niet te verwar ren met een ander Scutari op de Adriatische zee, dewelke turksche stad door de Mon tenegrijnen bele gerd wordt. Dagorde 1) Aanstelling van een nieuwe Proost en Voorzitter. 2. Aanspraken. 3. Mede- deeliDgen. Al de leden van het Verbond worden dringend verzocht op deze algemeene ver gadering tegenwoordig te zijn. -ÜH Wij doen een warmen oproep tot al onze Kristene mannen en joDge lieden, zoo wel uit de arbeiders- als uit de hoogere- en middenstand, opdat zij, edelmoedig en zelfopofferend, onze werking zouden bijtre den, opdat wij mochten erin gelukken hier te Yper, een leger te vormen van koene strijders, die onbeschroomd en onverdroten willen optreden tegeD den stroom van god deloosheid en zedeloosheid, die heviger dan ooit, onze samenleving dreigt binten te dringen. Het werk dat een zoo edel ideaal beoogt is beschermd, ondersteund en aangemoedigd door Z. H. den Bisschop, door geestelijke en burgerlijke overheid en door alle vader landsminnende mannen. Doel van het Christen Vlaamsch Verbond 1). Een leger vormen om een dam op te werpen tegen den stroom van goddeloos heid, en zedeloosheid. 2). Middels gebruiken om te bewaren het geen ODze voorouders ons als een kostelijk erfdeel hebben nagelaten, te weten gods dienstzin en zedelijkheid. Daartoe strekken a) Het bestrijden der slechte drukpers het bekmapen der zedelooze uitstallingen, zooais wulpsche en schandige prenten en zichtkaarten b) Hst verspreiden van deftige liederen c) Het wegnemen of vernietigen van slech te schriften, bladen, boeken, prenten d) Werken bij meesters en bazen, om den zedeloozen en verderfelijken geest tegen te gaan e) In geschreven en gesproken woord, in aaDg en spel, werken om de zedelijke mis bruiken te doen ophouden en ons volk ge trouw te houden en gehecht aan geloof en zeden f) Edele en heilzame vaderlandsliefde aanvuren enz. enz. Hand aan 'twerk dus, dappere christenen, komt onze gelederen versterken, dat geen menschelijk opzicht u van zoo edele taak afschrikt, maar zijt durvers, durvers altijd, overal en in alles. Voor God en Land Voor het christen zelfbehoud van ons duurbare Volk. Het Bestuur 'S morgens om 7 ure werd in de kapel het heilig misoffer opgedragen voor geestelijk en tijdelijk welzijn der Alariakinderen, ook voor do weldoeners en vrienden der Con gregatie. Onderrichting na het Evangelie, aan de nutting des Priesters, algemeene Communie. Hoe troostvoldie schaar uitgelezene jon gelingen te zien deelnemen aan het hemel- sch feestmaal dat hun steun en kracht geven moet in het jeugdig leven. 's Avonds, om 8 u plechtig lof, ser moen en opdracht der nieuwe congrega- nisten. Ouders die het geluk uwer kinderen wilt betrachten, zeDdt ze den Zondag- en Maan dagavond naar de Congregatie, 't Is in dat midden, dat gij zult uwe kinderen vrijwa ren van zooveel bederf, dat men den dag van heden, helaas 1 al te veel moet betreu ren. Mocht de almoes der talrijke bezoekers die de prachtig versierde kapel zijn'komen zien mildelijk bijgedragen hebben tot de verheffing van den eeredienst van O. L. Vr. Eene bomvolle zaal, voorgezeten door de heeren Fraeijs de Veubeke, Iweins d'Eeck- houtte, Struye de Bieberstein en andere edele heeren, vereerde de iaver volle ontwer pers van het feest... De Symphonie N" 104 in re van Haydn, en het openingstuk La flute enchantée van Mozart, zoo moeilijk als schoor, werden vertolkt met die gevoe lige juistheid en boeiënden samenhang, die alleen degrootsche meesterstukken kenmer ken... Bestuurder en uitvoerders hebben eens te meer bewezen dat bij ben, door taaien iever en aanhoudend werken, de grootste toonkundige moeilijkheden moeten wijken. Wie had ooit durven denken dat er hierin ons midden, in ons kleine Yper, mannne leefden, onverschrokken en bekwaam om het Concerto N° 24 in do mineur van Mozart en het Concertstuk op 92 van Schumann te durven spelen, ja kunstig spelen met dat eigenaardig karakter, de twee groote mees ters eigen... En nogtans,... beide stukken liepen prachtig van stapelHet weze genoeg gezegd dat de heer A. Van Egroo de stukken had aangeleerd en bestuurde, en de heer L. Vanhoutte aan 't klavier zat... Beide namen waarborgen steeds de kunst eener uitvoe ring ook heeft de heer Vanhoutte de toe hoorders vervoerd door zijn ervaren kunde en onvermoeibre behendigheid op t klavier. Doch wat voor den Yperlingen nieuws was, 't is de uitvoering van den mannenkoor Landerkennung van Grieg, met begelei ding van snaartuigen. Wonderwel werd het meesterwerk weergegeven De heer K. Bos- tyn spreidde er al de kracht en pracht zijner machtige barytonstem ten toon, de samen zang, gevoelig en juist, was de bekroning van een aanhoudend streveD, en dat alles, versmolten met de zoetluidende akkoorden der snaartuigen, bracht eenieder in vervoe- rin&- V i, Een donder van toejuichingen begroette al de nummers van den uitgelezen spe W1J maar bij de laatste galmen van den mannen-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1