20e JAAR Nr 27. WEEKBLAD Zindelijke Melkwinning. JAAR 1939 plaats hebben om 10 1/2 u. de Groote Markt. De Coloradokever. zoo schadelijk zijn ZONDAG 2 JULI 1939. zegt het door gedeelte, uitmelken VEEKWEEK IN WEST VLAANDEREN. ten gevolge een groot dat de uier volledig Inderdaad de over de begrooting heer Limage daar in de handen dat zulks het vermijdt noch onder voorwendsel vergemakkelijkt; men eveneens een vuile voorschoot aan te doen, die daarna in den stal aan een haak tot de volgende melktijd blijft hangen, en maar bij uitzondering eens flink gewasschen wordt Dit nog veel voorkomende euvel is een van de voornaamste oorzaken van melkbederf; In vele veestallen laat de reinheid bij het melken somtijds nog veel te wenschen over. Inzake zindelijke melkwinning moet de vee- kweeker er in de eerste plaats voor zorgen dat de melkemmers altoos nauwkeurig rein zijn. Daartoe zal men altijd kokend water gebruiken; regenwater of putwater dat niet gedurende een vijftiental minuten heeft’ gekookt, bevat dikwijls veel microben, die in de melk terecht kunnen komen. De microbe van de typhuskoorts wordt gewoon lijk dooi’ het water verspreid. Indien de em mers vettig zijn, zal men een weinig soda in het waschwater moeten doen. Men spoelt daarna bij voorkeur met lauw water. Het sodahoudende water zal de vernietiging der microben, welke zich in den emmer bevin den vervolledigen. Men mag de emmers niet drogen, doch laat ze opdrogen op een plaats waar geen stof is, bij voorkeur, in de zon, die de groote vernielster is der microben. Een volgend punt is het reinigen der flan ken en de uier van de koe direct voor het melken. De onreinheden, die aan de flanken en den uier van de koe kleven, zijn één van de voornaamste oorzaken van de melkbesmet- ting. Men mag wel eens bedenken dat één gram koedrek seen milliard microben bevat, een gram stroo of aarde verschillende mil- lioenen. Vele van deze microben en vooral deze die wij in koedrek ontmoeten, ontwik kelen zich snel in de melk waardoor deze spoedig bederft. Voor het melken moet men dus de flanken en de uier met een voch tig doek reinigen ten einde de onreinheden, welke aan de haren kleven weg te nemen en aldus te voorkomen dat deze deeltjes ge durende het melken in de melk terecht komen. De staart van de koe moet liefst aan den schenkel vastgemaakt worden, om te belet ten dat het dier al slaand, geen onreinhe den in de melk brengt. Verder moet men de handen flink wasschen en zindelijke klee- ren aandoen voor het melken. Men moet niet met de eerste melkstralen de handen bevochtigen, spuwen, melken Het gevaar voor onze aardappelvelden. In de aardappelverbouwingen van 1937 en 1938 heeft de coloradokever onze boeren ontzaglijke schade berokkend. Dit gevaar staat voor 1939 weer voor de deur. Amper zijn de aardappelen opgeschoten en opge hoopt, of reeds wordt van vele zijden ge klaagd over de verwoestingen van dit scha delijk insekt. Er zal dees jaar tegen deze plaag een krachtdadige strijd moeten ge voerd worden. Nood breekt wetten, zegt men, maar het risico blijft niettemin bestaan en wij blij ven bedreigd door een overrompeling dezer gevaarlijke kevers, die voor de aardappelteelt. In het Senaatverslag van Landbouw zegt de over: Deze prijskampen zullen als volgt: te leper op Dinsdag 11 Juli, op de Groore Marst. te Tielt op Woensdag 12 Juli, om 10 1/2 u. op de Romep laats. te Kortrijk op Donderdag 13 Juli, om 10 u. op de Houtmarkt. te Brugge op Vrijdag 14 Juli, om 10 u. op de Vrijdagmarkt. te Gistel op Woensdag 19 Juli, om 10 u. op de onreinheden van de kleeding komen ge makkelijk in den melkemmer terecht. Ver der moet er aan gedacht worden dat geen strooisel of hooi vlak voor of gedurende het melken door de stal vervoerd wordt, want hooi, strooisel en stalmest bevatten groote hoeveelheden microben. Door deze produk- ten in of uit de stal te brengen, vermeerdert men op een zeer aanzienlijke wijze het aan tal microben in de lucht, welke dan gedu rende het melken in de melk terecht kun nen komen. Wil men aan de dieren wat voedsel geven, opdat zij rustiger en kalmer bij het melken zouden zijn, dan geve men hen bij voorkeur krachtvoeder in de vorm van pap of koeken. Wanneer men begint te melken moet men er steeds aan denken de eerste melkstralen te verwijderen. De micro ben welke in den uier aanwezig zijn, komen van buiten door het tepelkanaal den zich voornamelijk in de stralen. Het weze herinnerd moet, uitgemolken worden, laatste laatste Ten laste van de gemeenten? Men laat voorzien dat men, eener nieuwe reglementeering, deel der onkosten van den strijd tegen de coloradokever ten laste der gemeenten zou kunnen leggen. Wij meenen dat de strijd tegen dezen geesel veeleer van national belang dan van gemeentelijk belang is, en wij begrijpen de redenen niet waarom de Staat zich ontlast van de uitgaven voor dezen strijd, om ze over te dragen op de gemeenten en aldus hun begrooting te bezwaren door hen te plaatsen tegenover financieele moeilijkheden j die soms moeilijk te overwinnen zijn. Indien, in een andere veronderstelling, de betrokkenen het grootste deel te dragen I ZA1-Alr\ Z> TT» TTC\ d zw 7— n-i- J f voor en bevin- eerste melk- uitgemolken melkstralen zijn de vetrijkste. De drop is de boterknop spreekwoord. Niet alleen krijgt men goed uitmelken het vetrijkste maar tevens bevordert het goed de melkwinning. Na het melken is het niet gewenscht de melk door een fijne zeef te gieten maar over een watten schijf en vervolgens af te koelen op een frissche plaats bewaren. Vooral wanneer het melken niet onder de gewenschte hygiënische voorwaarden is uit gevoerd geweest, bevat de melk veel micro ben. Het filtreeren over een watten schijf en het koelen is dan van groot belang. Iedereen weet, dat de microben zich spoe dig vermenigvuldigen zoodra de melk een gunstigen warmtegraad heeft. Men moet de melk zoo spoedig mogelijk uit den stal ver wijderen, daar de temperatuur hier altijd hooger is en er talrijke microben in de stallucht aanwezig zijn, en vervolgens van wege de onaangename stalgeuren die door de melk gemakkelijk opgenornen wordt. Hoe spoediger men doelmatig af koelt, zooveel te gemakkelijker blijft de melk goed. Daarom moet de melk liefst direct na het filtreeren in bakken met frisch water ge-j plaatst worden tot de melk opgehaald of verwerkt wordt op eigen bedrijf. hebben van de onkosten onontbeerlijk Prijskampen voor Merriën en Kweekmerriën van het Belgisch Trekras. opgenomen in het Stud-Book van het Belgisch Trekras ■isna Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. DRUKKER-UITGEVER V. DF.CAN, Groote Markt, IHKSMUIDE. Tel. 97. Ongeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver is verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgen® overeenkomst. t Abonnementsprijs14 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs veor de leden der LandbouwcomicenBuitenland fr. Postcheckrekening 39.307. AUe artikels, mededeelingen en aankondigingen stu- ®e men vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 1