PRIMO Depothouder voor Diksmuide en Omstreken Voor de aardappelteelt. «CÊ VERKOOP r Tegen den Coloradokever, Tegen de aardappelplaag (Phytophtora indans) DOOR LEURHANDEL EEN VERSTANDIGE HUISVROUW 7 BEMESTING DER WINTERGRANEN. PRODUKTEN AANGEWEND: DIENEN de voordeeligste de doelmatigste, gebouwd na het in toepas- I en de verwerking der materialen, de wijze vorrl nm nn 4- o o w rro o rT o vo w hmiTimn rl <21 lio'crincr nn Ho rnimtfl rlnv NIEUWE LEDEN het berekenen der (t’ Vervolgt) Se- het die volkomen met cement inge- KOPEROXYCHOLRIDE 50 LOODARSENIAAT AGRITOX Landbouwcomice Bottelare. M. De Craene Maurice, Bottelare. Landbouwcomice Géeraardsbergen Voorgedragen door M. an De Wandel, Se cretaris van ’t Cornice: M. De Cubber Henri, landb., Deftinge. Voorgedragen door M. J. De Wandel, cretaris van ’t Cornice: M. Van Wilder Gustaaf, Viane. Landbouwcomice Brugge. M. André Van de Casteele, Koolkerke. M. Vandekerckhove Leon, landbouwer, Lap- scheure. welke meel l dan dit j KOEKJES voor RUNDVEE 6 Landbouwcomice Diksmuide. M. Devrecker Charles, Vladsloo, voorgedra gen door M. H. Debruyne, Secretaris van ’t Cornice. Landbouwcomice Veurne. j M. Degrauwe Gustave, „Violon”, Veurne. alle gevallen zullen de voor en i- niet in dat toediening, zaaien en niet fosfoor en toegepast omdat den winter, plan- ontwikkeld wortel en is tevens minder vatbaar voor vorst. 500 a 600 kgr. fos- St. Symphorien welke met het en kalk in de meest geschik- het bekomen van een Landbouwcomice Dendermonde. M. Theofiel Praet, Boschstraat, Grembergen Uitgebreide fabrieken van 1^ Diksmuide en omstreken, bekwaam leurhandel in mestkuilen voorziene toela- slechts verleend worden; indien de bevloering der stallen en der afvoergoten gemaakt is in ondoordringbare materialen, x 4- voegd zijn; aal, ingericht zooals hierboven moet goed zindelijk gehouden Landbouwcomice leper-Kemmel M. Mullie Paul, Wulvergemstr., Wijtschate. M.Heyman Paul, landb., Westoutre. M. Debourse Roblrt, lanbd., Neerwaasten. M. Delva Firmin, Schazestraat, Oostvlete ren, Inlichtingen en prijzen worden verstrekt door Union Chimique Beige, N.V., Louizalaan, 61, Brussel. en eerUe klas refe— De meeste landbouwers zijn ervan over tuigd dat tot het bekomen van eenen rijken graanoogst en degelijke bemesting met fos- foorzuur onontbeerlijk is. Het fosfoorzuur biedt niet enkel het voordeel de opbrengst te bevorderen doch geeft tevens dik en stevig stroo, goed bestand tegen het le geren, regelmatig gevormde korrels bij het malen een hoog percent aan geven. Menige landbouwer ziet nog het best gekozen tijdstip van het najaar is. Vóór het tijdens den groei moeten de potaschmesten worden men bij toepassing voor ten bekomt met sterk gestel en krachtige uitstoeling. Dergelijk gewas Een toediening van faten van fosfoorzuur te verhouding tot rijke opbrengst. nieuwe stallen, sing brengen van het reglement aangaande I de rundveestallenverbetering (30 Juli 1937), mogen niet in aanmerking komen voor toelage. 7) .De na brand of onteigening herbouwde stallen ontvangen geen toelage. 8) De kosten van vergrooten, uitsluitend gedaan om de hygiënische voorwaarden van den stal te verbeteren voor hetzelfde aan tal koeien als vroeger, mogen in rekening gebracht worden voor toelage. 9) Indien de hoogte van den verbeterden stal lager is dan 2,70 m., dient er rekening gehouden met dezen factor bij de bereke ning van het aantal toe te kennen punten. De ruimte zal in elk geval niet minder mo gen zijn dan 13m3 per koe. 10) Ten einde te voorkomen dat de rund- veestallen, met behulp van de Staatstoela- gen verbeterd, gebeurlijk zouden afgewezen worden bij de officiëele en facultatieve con trole, die het Departement van Landbouw binnenkort schikt in te richten, met het oog op een methodische productie van con- sumptiemelk, is het nuttig zich te gedra gen naar de minimavoorwaarden, door den Zuiveldienst in zake rundveestallen opge legd: a) de stal moet een ruimte hebben van minstens 13 m3 per koe en voorzien zijn van een verluchtingsstelsel dat een besten dige luchtverversching toelaat; b) de verlichting dient verzekerd te zijn door middel van vensters die minstens 1 m2 oppervlakte hebben per 20 m2 gronduitge- strektheid; c) de muren moeten tot op 1,50 m. hoogte ondoordringbaar zijn, of bedekt met een ondoordringbare laagde vloer moet on doordringbaar zijn en voorzien van goten waarvan de helling voldoende is om de pis snel te doen afloopen, naar een gierput, die door een luchtaf snij der van den stal ge scheiden is; d) het lokaal, beschreven, i___ worden; 11) In gierputten gen, a) IJsschocos en IJsroom overal uitermate verkocht door leurhandel vragen Drpotfcciider voor i te richten. Zeer groote winsten. Cardidaat moet beschikken over ge schikte lokalen voor materiaal en koopwaren en over vervoermiddel. Schrijven met alle bijzonderheden renties aan Finial S.A. Fri«ko, 21-22, Mariemontkaai, Brussel. b) indien de schikkingen, voorzien bij de plans en al de voorschriften van den Land bouwkundige, stipt werden nagekomen, in zonderheid die betreffende de hoedanigheid De Jaardag van Landbouwcomice Aalst. (Vervolg). van bouwen, de ligging en de ruimte der kuilen. (De kuilen en putten moeten ten minste 1,50 m. van de woning verwijderd zijn en 5 m. van de drinkwaterputten en de regen waterputten c) indien de gierputten het maximum van luchtdichtheid hebben. Te dien einde moet het gat voor de ruiming gesloten worden met een deksel (bij voorkeur in gewapend beton), dat zich volkomen aanpast aan het gewelf, en moet de toevoerpijp voorzien zijn van een luchtafsnijder. 12) Gezien er thans naar gestreefd wordt, bij te dragen tot het verfraaien van den buiten, mogen de toelagen voor het bouwen van gierputten en mestkuilen slechts toege kend worden aan de belanghebbenden, voor zoover zij deze pogingen niet dwarsboomen, vooral door de ligging en het uitzicht van de kuilen. M. De Pyper Michel, landb., Oostvleteren. M. Leuridan Maurice, landb., Oostvleteren. M. Longueville Edmond, landb., Oostvlete ren. M. Garmyh Georges, landb., Oostvleteren. M. Leroy Sylveer, Brouwerij, Boesinge. M. Wildermeersch Jules, Ouderdomstraat, Kemmel. Twee hamerslagen tans der en zij De zeug het achtig, en als Condroz vruchtbaar is. van bouwschool •school ook sterke graven van neus in enkele en gebeend 98 fr. 2 fr. ontwaart men zwartbont- vuurde het ge schorst het touw- er zijn kl...... verdietschen,. van door, het wij enkele bijzonder- om ook. een voor ■o- zoo als dat dier in De Vos werd geheeten, de omstreken van Hatrival, waar het een eigendom loopt van baron Coppée, gen der wijze opgemaakt: Om de fout van constructie te hebben ontdekt op ae Hoogvlakte van bezochten wij reeds met Ponciu die ons tn rijk doch zelden laten die zich zien. Van Ljbramont tot Lavaux kan men gedacht vormen van de culturen ten allen jzekere bosch- wetvoorschriften, door iedereen op zijn eigendom ver delgd worden. Vossen en andere roofdieren mogen aan dit schaal- van een onge- Thans begin- aan te be- o- de toen wij ja- eens het geluk hadden ..1te bezoeken. ken van T zijn paardenmarkten. Van Chapois tot Eorrières dwarsen van Chapois tot Aye, de streek van een arme streek, met zeer natten neer het regent maar Hogne b.v. is de grond na heel en gansch verbrandde eiken zijn 1 levenskracht eh blijven klein. De streek is van wilde konijntjes. Van Aye tot Jemelle den strijd tusschen Adonis, den lieveling van Aphro dite, en Ares, zijn medevrijer om de gunsten van de beeldschoone godin. Ares, die zich onder de gedaante van een woesten ever had vermomd, werd door Ado nis geveld; deze evenwel bezweek eveneens aan de bekomene verwondingen. Op sommige plaatsen van de Ardennen worden ad ders. aangetroffen, althans niet te verwarren met den onschuldigen hazel worm, welken wij Ten Onzent ins- lijks soms te zien krijgen. De wolf is niet meer te zien in ons land; slechts in uitzonderlijk strenge, langdurige winters, verschijnt hij soms in Hoog België. De houtsnip met haar langen bek en bruinen jas, een- vogel ter grootte van een kleine duif, kan gerust on der onze lekkerste braadvogels worden gerangschikt. Zij verblijft liefst in eiken-, beuken-, en eenigszins vochtige bosschen en aanpalende moerassige gronden. Een deel vogels blijft bij ons, voornamelijk in de Ar- dennenbosschen wonen, een ander deel trekt twee- naal ’sjaars, in Maart om te komen en in October" un te vertrekken, door ons land. Zij gaan overwinte ren in zuiderwesten De houtsnip verlaat na zonsondergang al loopende het bosch, om eten te zoeken en keert tegen zons opgang langs den zelfden weg langs waar zij geko men is, naar hair veilige schuiloord terug. Haar uur- werk wijst immer het stipte uur aan zoodat dat komen en gaan geregeld op den zelfden tijd geschiedt. Zij Het is van dien stond en die om de de gebouwen van het door het grof wild. Niet hertinnen reeën te zien, zelfs gansche kudden van die dieren 100 tot 200 koppen in getal, die rustig grazen op opene plaatsen en langshenen het bosch, namelijk in de omstreken van Hatrival, waar het spoor dicht vijf tot zes honderd hectaren groot. Het wild wordt wel verzorgd goed gevoederd. Ook de everzwijnen zijn hier tal grond opneemt, zoodat een ledige, oordeelkundige toepassing stikstof, fosforzuur, p deze plant- noodzakelijk is om de vruchtbaarheid van den bodem te onderhouden en te vermeerderen. 1 het Zij weten ook dat de hoevemesten als de (Ciney is gekend voor'zijn pik- zeis- en andere fabrie- Landbouwwerktuigen, zijn vuurhaarden gaan geregeld op kent slechts één weg. omstandigheid dat de loerjager gebruik maakt fel begeerde prooi te schieten. Wanneer op de gewone jacht een boschsnip wordt geschoten, dan schalde het vroeger luid uit den mond van den gelukkigen jager zoodat het vreugdig over veld en weide tot in het bosch weergalmde: „Sne-ep! Sne-ep!” en vergde het geijkte gebruik dat de jacht voor dien dag zoude afgesloten wezen. De snip was bijgevolg de voornaamste trophee van de jachtpartij, de clou van den dag. Natuurlijk werd daarop een lek kere brok aan den disch naar binnengespeeld ’t verschil van de differencie met het buitenspelen dat pastoor Van Haecke den fanfarendirecteur zoo leukig te verdietschen wist en een stevig glas fijne Bour- I gognewijn omgedraaid. Wildgebraad zonder Bourgogne- wijn lusten de gastronomen trouwens al niet veel be ter dan wij koude kooien zonder zout. Jachthistorietjes zijn gekend bij de vleet. Zoo heb ben wij in onze kinderjaren Jonker Chasseur Bredo- uil gekend van ’t kasteel Nouvorichar, die toch eens een haasje geschoten te hebben, het doel levend gevangen Kuwaart, den tijd van Reinart De Vos werd geheeten, met een touwtje aan een boomstammetje deed vastbinden. Et: vrome discipel van Acteon legde aan, weer af, twee schoten te gelijk.... en tje midden door!!.... De haas, vaagde aan, om het in de gewone volkstaal te want ’t was ’n rijer, en liep er gezwind bosch in. ja, dat heb ik inderdaad zoo ver telde Pietersen ons. Ze denkt werkelijk aan alles zei hij. Niets ontbreekt er dan ook in ’t huishou den. Zoo kreeg ik laatst een aanval van rheumatiek en aanstonds gal mijn vrouw mij twee Aspirine tablet ten in een hal; glas water spoedig voelde ik mij veel beter. Toen eerst -.wist ik .mijn vrouw naar waarde te _z'o:?, want door haar verstandig bondeden heeft ze mij heel wet pijn .bespaard. wij een geologische merkwaardigheid in de diepte der vallei het dorp Hargimont en daarachter een groote geul door de Wamme in den bodem uitgegra- 'lleer e lca en' e ven, rivier die nagenoeg de grenslijn tusschen pa. ^nevens ^17% Josforzuur, 50% kalk, -menne en Ardenne vormt. Ben weinig verder, recht over de kerk te On, het daaropvolgende dorp, ont- -waren wij aan den zoom van een pijnbosch dat de bestanddeelen die zij daarenboven bevat, :r uau u.c d'.mxipuvuvn) «-*.»- o-- - den beer is van twee snijdende, omgebogen Wij onderscheiden in hun vig- 1 samen, de leeft heel afgezonderd en wordt solitair, geheeten. In de bos- -het wild varken weinig schade eerder doet het goed doch wel in de velden, vooral in de aardappelvelden, die soms duchtig worden om gewoeld. In Hoog België worden veel wilde varkens aangetroffen. Ren vekwetste. vooral oude ever en zelfs een zogen- Over de kreeft ook wenschen heden mede te- deelen. De rivierkreeft l’écrevisse is veel fijner van. vleesch dan de zeekreeft le homard - die noch- evenmin een te versmaden brokje is. Vroeger waren de rivieren van Hoog Belgie rijk dier, doch jaren geleden, ten gevolge kende ziekte stierf zij daar schier uit. nen de rivieren er zich voor goed wederom volken. i óns land twee soorten van kreeftendeze met roode pooten in de kalkrijke en deze met witte pooten in de kalkarnie waters. Zij worden alleenlijk in koude, heldere, snelvliedende waters,waar de bodem steenachtig is, aangetroffen. De kreeft moet eerst een twaalftal jaar oud zijn» vooraleer er een. brok je aan te hebben; zij kan tot dertig jaar oud worden. Gedurende het eerste jaar van haar levensbestaan verliest zij drie tot viermaal haar schalig omhulsel, de volgende jaren slechts éénmaal. Zij leeft van kuit, kikvorschen, slakken, visch, enz. en allerlei rottenden afval van dierlijken aard, zoodat zij besmetting van het water voorkomt. Gedurende den nacht slechts zoekt zij haar voedsel op; over dag houdt zij zich schuil overal waar zij kan, onder stee nen, tusschen wortelversprietelingen van boomen, in holen, enz. Het wijfje kuit in OctoberNovember een tweehonderdtal eieren welke tot de maand April-Mei onderaan haar lichaam blijven gehecht, tijdstip waar op de jonge kreeftjes uitgebroeid zijn. Te Gembloers ontwaren wij zich best eer. in Ardenneover- heersching van weiden en graslanden, de veeteelt en de melkerijnijverlieid zijn er de meest winstgevende bronnen der landbouwuitbating. Culturen van haver en spelt, weinig rogge en nog veel minder tarwe. De aardappel wordt op groote schaal verbouwd, voor de consumpsie en ook voor den verkoop van plantgoed. ln.de omgeving van Eibramont treft men selectievel- den aan. Van Forrières tot Marbehan vertoonen zich voor onze blikken de volle Ardennen, met hun woest heid en hun pracht, hun armoede en hun weelde, met hun rotsen van zand- en leisteen, hun bergen en da len, hun uitgestrekte wouden, hun grillig kronkelen de beken en rivieren. Verderop Hatrival zijn het de kleiachtige hoogvlakten, met hun turfachtige, slijkige bodems, waar, op .sommige plaatsen, elke bebos- sching ónmogelijk is; hier en daar openluchtige draineeringen. Het blauw- veeslag is minder massaal, fijner van Condroz en kalkig Famenne. De Ardeensche grond is koud. Léon, Rjikslandbouwconsulent te enkele bijzonderheden Nopens ne mededeelde, verklaardedat, linke flank van den ijzeren weg bedekt de Wamme, die in een kolk in den grond verdwijnt en te Jemelle slechts terug aan de oppervlakte van den bodem ver schijnt, na een kilometerslangen loop doorheen ge heimzinnige, nog totaal onbekende grotten. Van Grupont tot Libramont stoomen wij woud van St. Hubert, zeer rijk aan zelden krijgt men van op de trein herten, en samen, rcgu zijn, ■F V Het wild- of everzwijn pacnidermeui of Oikliuidigen. Zijp eig, de haren, dik en aonner van kie zijn hooger dan de achterpooten, de muil van u1_ slagtanden voorzien. De zeugen leven met gens soms in benden van 25 tot 30 dieren ever daarentegen leeft heel afgezonderd daarom eenzater, solitair, geheeten. In schep veroorzaakt Hooger Instituut van Landbouwkunde en Boschteelt, ingericht ingevolge de wet van 18 Juli I860, vroeger een Benedictijnerabdij, gesticht in het jaar 922, door den H. Guibertus. Wij raden elk vooruitstrevenden landbouwer ten zeerste het bezoek van de prachtige, eeuwenoude gebouwen van dit vermaarde onderwijs gesticht aan, en o.a. het Plantenveredelingsstation. Van af de tweede helft van Juni en gedurende de eerste helft van Juli worden daar, den Donderdag en den Zondag voormiddag, wandelvoordrachten gehouden. E'e aanvragen voor deze bezoeken moeten gericht worden aan het adres van den Heer C. Journée, den sympathieken Bestuurder van het Veredelingsstation. Gembloers is o. a. gekend voor zijn messenmakerij en en Werkhuizen van de N.M. Mélotte, waar in den beginne slechts Brabantsche dubbele) ploegen wer den vervaardigd, doch hedendaags schier alle land bouwwerktuigen worden gefabriceerd ontroomers en melkerijtuigen te Rémicourt) Het past hier niet uit te weiden over de hoedanig heden der Mélottemachines, die door de aanhouden de verbeteringen welke daar ,in overèenstemming met den vooruitgang en de vereiscliten der huidige lan<i bouwtechniek werden aan gebracht, voorzeker op een hoogen graad van volmaking kunnen bogen. Doch wij willen onze mede-excursionisten een leuk ge schiedenisje in verband met de'eerste Mélotte’s mede- deelen. De Mélotte’s, Jules en Alfied, waren in hun jeugd boerensmeden te Rémicourt; hun moeder was vroeg tijdig weduwe gebleven. Ben landbouwer der gemeen te of omgeving, wij weten dat niet meer zoo juist, had. niet bij de Mélotte’s, een locomobiel aangekocht. Doch pas had het stoomtuig enkele dagen of uren gedraaid, dat het stil viel, er bleek iets aan te hape ren. Ben mecanicien van de fabriek werd ontboden; deze onderzocht de locomobiel, werkte er ’n poos aab en stak het stoomtuig in gang. Het draaide doch viel spoedig wederom stil. Dat gebéurde tot 3-4 maal toe. Een paar smeden uit de buurt beproefden op hun beurt het euvel te verhelpente vergeefs. Noodge dwongen ging de boer de Mélotte’s raadplegen. Ju les kwam bij de locomobiel, keek, onderzocht, en gaf met zijn zwaren voorhamer twee formidabele klop pen op een bout en deed de machine in gang steken. Zij draaide........ en bleef draaaiengeen de minste hapering meer, ’t Werd Nieuwjaar en de Mélotte’s zonden de rekening: It was 100 fr. De boer ging be talen, niet zonder zich de bemerking te veroorloven dat hij de rekening tamelijk gepeperd vond. Mélotte scheurde de rekening stuk en schreeft een andere vol- Samen 100 fr. en overhandigde den boer de nieuwe rekening. Deze grimlachteen betaalde. Dat historietje werd ons medegedeeld ren geleden, vóór den oorlog, tens h de Werkhuizen Mélotte te Rémicourt Namen is de plaats waar tweeduizend jaar geleden de slimme Aduatukers dachten Cesar te kunnen ver schalken maar waarvan er gedurende een nachtelijk gevecht 4.000 door dezen gedood, en ’s anderendaags 57.000 als slaven werden verkocht. Wij denken de stad van de meesten voldoende gekend om daar niet verder te hoeven over uit te weiden. In den hoek ge vormd door de samenvloeiing van Samber en Maas "bemerken wij de oude citadel, waar eens de 'burcht der Romeinen en later het kasteel der van Namen zich bevond, met een openbaar park 65 hectaren groot. Men gaat er heen te voet langs den weg. genoemd ’’Route Merveilleuse” of bij mid del van den kabelspoorweg, le funiculaire. Te Ciney bestaat een Provinciale Middélbare Land- -op de hoogvlakte van St. Quentin. Die 1-v*.- -:2_ t leden van LH Landbouwcomice, onder leiding van onzen Voorzitter. behoort tot de klasse buiü is zwartacii- dik en donaer van kleur, ue voorpooteu kop groot en de, voornaamste op het voorplan komen doch het gebruik van de scheikundige meststoffen niet meer uit te schakelen is. Immer komen meer en meer handelsmeststoffen j bij waaronder er voorzeker veel aanbelenswaardi- den leisteen, Qp twee meststoffen slechts 'wenschen zeer die spoedig uitdroogt X. VI»- co. V7V-XÜ1J. V2O CO C’ ia tien dagen droogte reeds ontbeerlijke meststoffen zijn rlo u:ji en arme vergeven 1 reizen, gaan wij - is de potaschmeststof voor i het najaar tot het voorjaar, voor de zandgronden, de T1""LJ' en de ont ginningen, de chloorpotasch voor een meer spoedige werkzaamheid, de zwavelzure potasch Voor de fijne, Thomasslakkenmeel bevat bestanddeel dat even noodzakelijk als de andere vóedingslementen is. De meststof dankt bijgevolg op de eerste plaats haar waarde aan het fosforzuur en de kalk, doch het kie- zelzuur, de magnesia, de mangaan en andere neven- j dragen er zeker het hunne toe bij haar landbouwkundige waarde nog merkelijk te verhoogen. Sylviniet-kaïniet en staalslak passen als man en vrouw bij malkaar; hun gezamenlijk gebruik leidt tot het bekomen van hooge opbrengsten van allereerste hoedanigheidwaar de eene meststof noodzakelijk is, blijkt de andere onont- heerlijk. Ben gekwetste, vooral oude ever de zeug kunnen zeer_ gevaarlijk wezen. wordt bronstig in October-November; werpt vier tot twaalf jongen met gestreepte huid. Het everzwijn kan 25 tot 30 jaar oud worden landvarken wordt er soms mede gekruist. Het everzwijn en het wild konijn mogen tijde van het jaar, mits nakoming van andere roofdieren natuurlijk door iedereen gedood worden. Hier kunnen wij de geschiedenis inlasschen v er voorzeker veel wij Bamenne, ge zijn; de oud- gekende spannen nog altijd de kroon, den leisteen, op twee meststoffen slechts'wenschen wij voor deze bodem wan- maal de aandacht te trekken, namelijk op de staal- te slakken en de potaschmeststoffen, die de volstrekt on- voor de ontginning der gronden welke wij door- hier zonder nog onvruchtbare vprerp-v^n De heer Marche, Famenne en Arden- wantjeer die grond wel bewerkt en bemest is, hij bevredigende uitslagen kan opleveren en haver, spelt, rogge en voederbee- ten et-voortreffelijk gedijen; de weiden en graslanden kunnen reeds na enkele jaren duchtige bemesting met staalslak en sylviniet zeer opbrengstgevend wor den. Het is hier niet de plaats noch de omstandigheid les te geven in bemestingsleer of een landbouwleergang te willen inleiden, toch veroorloven wij ons eenige korte beschouwingen in verband met de bemesting. Gezamenlijk doorreisden wij reeds schier gansch ons land, wij staken ook den neus in Engeland en alle aanpalende landengeen enkele dezer streeft ons voorbij onder opzicht van cultuur en rendement be halve, onder sommige opzichten, Holland, waar Veel aan selectie w'ördt gedaan en soms hoogere opbreng sten worden bekomen. In ons land staan de lee.m- streek van West- en Oost-Vlaanderen, de verbeterde zandstreek van West-Vlaanderen, de Polders, het Land van Waas en Klein Brabant, hef Zuid Bta- bantsche en Henegouwsche met Haspegouw, aan de spits van onzen nationalen landbouw. Zeker doen de vruchtbaarheid van den bodem en andere bijkomstig- eden daar hun invloed op gevoelen, doch ’t is vooral door de bemesting dat wij tot een zoo hoogen trap van volmaking zijn gekomen, ,,’t Is langs den muil dat een ras wordt gevormd”, zeggen de Engelschen. Dat axioma passen onze landbouwers op hun cultuurgewas- sen toezij weten, dat de vezelworteltjes als de zoovele mondjes zijn langs waar de plant haar voedsel uit den regelmatige, ruime, vol- u van meststoffen, potasch en kalk- het voedsel j om de

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 4