PRIMO WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- 7 Landbouwers! Landbouwers Officieel Nieuws. 1; het i Weet Gij Gemengde Graan- en Meelvoeders en VAN SIMAEY Poeljen, en Leghennen. Vetmeel voor haantjes Voederhandel Van Simaey B" l. Verders alle granen, melen, Bloem, Vleesch- melen. Houtskolen, Oesterschelpen, Levertraan, Materiaal voor hoenderhoeven. Viggenmeel, VARKENSMEEL N° 1 en 2. Koe- meel of Melkmeel, brokjes, Duivengaan. Op 19 October verwachten wij U te Alveringem om U te overtui- Verzachting aan de opeischingen bij de landbouwers. Besmettelijke ziekten in Buitenland. en welke opgeëischt de eigenaars kunnen worden militaire die verlangen hunnen, veestapel met eenige goede dieren aan te vullen, komen op 19 October naar Alveringem. Provincie Namen. Couvin, 2; Florennes, 1. Totaal: 3 37 r. Gezondheidspolitie der huisdieren. klauwzeer gemeen- Provincie Limburg. Neerpelt, 2; Beeck, 3; Bocholt, 12; Groot- Gelmen, 1. Totaal: 18 130 r. 10 s. 1 g. 88 v. Provincie Luxemburg. Longchamps, 2; St. Léger, 1. Totaal: 3 22 r. 14 v. 1937. artikel Met naar Alveringem te komen op 19 October bewijst U, dat ge belang stelt in de Veefokkerij en uwe belangen behartigt. toelicting van de wet 1937 omschrijft als volgt de waarover de artikel licht bij de juristen speciaal bevoegd meer waarde hebben en aan winstgevende prij zen verkocht worden Laat uwe dieren inschrijven in ’t stamboek. De jaarmarkt te Alveringem gaat een groot sukses te gemoet en belooft zeer belangrijk te zijn. Wie zou nalaten daarnaartoe te gaan. Provincie Oost-Vlaanderen. Erwetegem, 1; Lemberge, 1; Olsene, 1; Ophasselt, 3; St. Maria-Lierde, 17; St, Maria Oudenhove, 1. St. Martens-Lierde, 1. Destel- donck 2; Drongen 1; Ertvelde 1; Evergem, 4; Gent (Terdonk), 2; Kluizen, 2; Loochristi, 1; Oostwinkel, 2. Totaal: 40 242 r. 6 s. 228 v. Provincie Luik. Bovenistier, 2; Celles, 1; Couthuin, 1; Li- mont, 2; Viemme, 1; Waremme, 1. Totaal: 8 87 r. ls. 167 v. Provincie West-Vlaanderen. Aartryke, 3; Lampernisse, 2; Oostkamp, 1; Ruddervoorde 7; Veurne 2; Dranouter 3; Kemmel 4; Loker 1; Oostnieuwkerke Poperinge, 1; Waregem, 1; Wingene ,6. Totaal: 32 besmette stallen: 226 rund- dieren; 6 schapen; 2 geiten; 191 varkens. Niet vergeten! Eerstdaags zullen alléén Stam- boekdieren met gekende her komst mogen deelnemen aan de Veeprijskampen. Provincie Henegouwen. Estinnes-au-Mont, 1; Estinnes-au-Val, 1; Houdeng-Aimeries, 2; Forges-Philippe, 4; Macquenoise, 23; Seloignes, 2; Villers- St. Ghislain, 1; Baisieux, 6; Blaregnies 1; Harc- hies, 4; Hautrages, 4; Havinnes.l; Hensies, 1; Jurbise, 1; Lens, 4; Masnuy-St-Piere, 2; Mesvin, 1; Mevergnies, 1; Montignies-lez- Lens, 1; Neufmaisons, 3; Neufville, 2; Quévy- le-Grand, 5; Quévy-le-Petit, 7; Quinvrain, 2; Roisin, 7; St. Symphorien, 3; Sirault, 1; Thulin, 3; Wodecq, 1. Totaal: 99 1228 r. 59 s. 1 g. 311 v. Rijkslandbouwkundigen. Bij ministerieel besluit van 31 Augustus 1939 is de heer Rijckaert, E., rijkslandbouw- kundige, er mee belast, met ingang van 1 October 1939, de 7e omschrijving te bedie nen. Zij standplaats is Brugge. o Koninklijk besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 22 December 1938 be treffende de uitbreiding van de kindertoe slagen tot de werkgevers en tot de niet-loon- trekkende arbeiders. In den Kabinetsraad zou het voorstel ge daan zijn, de volle merriën, die opgeëischt werden, terug te geven. Wat betreft de stallen en schuren welke voor het onderbrengen van den veestapel of van den oogst noodig zijn en als kantonne- ment voor de soldaten werden opgevorderd, terug vrij te geven. Ook tractors, welke op de groote land bouwbedrijven noodig zijn voor het vervoer van den oogst, enz., werden, zouden aan teruggeven worden. Wat nu de paarden betreft, zou, waar het kan, het leger zelfs de legerpaarden kunnen ter beschikking stellen om het werk van de boeren te doen. Er zal in het vervolg vermeden melkkoeien op te eischen voor de slachthuizen. In worden teruggegeven als den. Provincie Antwerpen: Geel, 1. Provincie Brabant. Ittre. 9. tons 3 gemeenten 3 gevallen Vuilbroed der bijen: in 3 kantons, 14.haarden. Duitschland. Op 1 Augustus 1939, Mond en klauwzeer: in 120 districten, 191 gemeen ten, 345 haarden. Varkenspest: in 50 districten, 121 gemeenten, 408 haarden. Hondsdolheid: in 23 districten, 63 gemeen ten 83 haarden. Miltvuur in 13 districten, 13 gemeenten 13 gevallen. Kwade droes: in 1 district, 1 gemeente, 1 haard. Frankrijk. Op 31 Juli 1939. Mond- en klauwzeer: in 71 departementen, 476 ge meenten, 1.666 haarden. Hondsdolheid: in 8 departementen, 15 gevallen. Bout- vuur: in 17 departementen 37 gemeenten, 39 haarden. Miltvuur: in 8 departemen ten, 10 gemeenten 10 haarden. Kwade droes: in 3 departementen 3 gemeenten, 3 haarden. Schaapspokkenin 4 departe menten, 10 gemeenten, 14 haarden. Var kenspest: in 2 departementen, 4 gemeenten, 4 haarden. EEN VERSTANDIGE HUISVROUW sluitend in de bevoegdheid van de wetgeven de macht vallen, niet ernstig betwist. Dat van, desnoods, van de kaderwet zelf af te wijken werd, integendeel, nogal levendig door zekere redenaars gecritiseerd. Maar andere redenaars hebben het verdedigd en, in alle geval, zelfs wat dit speciaal punt be treft, laat niets toe te verklaren dat de meerderheid der leden van de Kamer van I Volksvertegenwoordigers en van den Senaat de draagwijdte heeft meenen te moeten ver werpen, aan de machtsopdracht toegekend door de memorie van toelichting en door de bevoegde commissie van de beide vergade ringen. Van uit geen enkel standpunt, dus, kan het organiek koninklijk besluit van 22 De cember 1938 voor onwettelijk worden gehou den. Aangezien, nochtans, de bepalingen wel ke strijdig zijn met de kaderwet van 10 Juni j 1937 uitsluitend berusten op de draagwijdte welke de voorbereidende werken van die wet aan haar artikel 9 hebben toegekend, valt er voor te vfeezen dat, in feite, de wettelijk heid ervan voor de rechtbanken worde be twist. Die bepalingen zouden zelfs aanlei ding kunnen geven tot menigvuldige rechts- dingen, derwijze dat de teuitvoerlegging van de wet van 10 Juni 1937 ernstig zou worden belemmerd. Om die reden hebben wij het gelegen geacht ze weg te laten of den in houd ervan te wijzigen. Wij zullen ons niet te lang ophouden met het rechtvaardigen van de weglatingen en wijzigingen waarvan sprake. Daarentegen, ten einde, in de mate van het mogelijke, te vermijden dat de wettelijkheid van het or ganiek koninklijk besluit van 22 December 1938 in de toekomst nog worde betwist, zul len wij vlug de bijzonderste punten overzien ten aanzien van dewelke de bepalingen er van werden gehandhaafd. Het eerste Hoofdstuk van het besluit van 22 December 1938 heeft tot voorwerp het be palen van de aan dat besluit onderworpen personen. Dit onderwerp wordt in zijn hoofdtrekken geregeld bij het artikel 1 van de kaderwet zelf. Maar, naar de bepalingen van de eind- alinea van genoemd artikel, worden de al dus vastgestelde regels door den Koning duidelijker omschreven. Te dien opzichte houdt de memorie den volgenden passus in: «De eindalinea van ar tikel één vermeldt dat de toepassing van de nieuwe wet, bovendien, door het organiek Mond- en klauwzeer. De cijfers die op den naam van iedere ge meente volgen duiden het getal besmette stallen aan. Het bestaan van mond- en werd vastgesteld in de volgende ten: het algemeen zou zooveel mogelijk kan gemist wor- VOORDRACHT AAN DEN KONING. Sire, Dit ontwerp van besluit betreffende de kindertoeslagen ten behoeve van niet-loon- trekkende aan Uwe Majesteit ter goed keuring voorleggend, vragen wij haar te willen opmerken dat daarin geen enkele kritiek of afkeuring ligt besloten van het organiek koninklijk besluit van 22 Decem ber 1938, uitgaande van het initiatief van onze achtbare voorgangers. De rechtskundige grondslag van het ko ninklijk besluit van 22 December Krachtens de eerste alinea van dat zal de Koning, op de voordracht van de in Raad vergaderde Ministers, de noodige maatregelen vaststellen om, onder billijke voorwaarden, het bij die wet ingevoerd stel sel voor kindertoeslagen te regelen. De vol gende alinea’s halen een reeks punten aan welke de Koning zal mogen regelen en die, bij ontstentenis van een door de wetgevende macht gegeven opdracht, slechts bij een wet zouden kunnen geregeld worden. Uit denden heer Heyman> tekst blijkt uitdrukkelijk dat die opsomming1 van Minister Delattre, en M. Meyman, op 23 niet beperkend is. Maart jl., in de Kamer van Volksvertegen- t-, woordigers, en door het schrijven van Mi- De memorie van toelicting van de wet nister Delattre, dd. 28 April 1937. De commis- van 10 Juni 1937 omschrijft als volgt de sie heeft het advieg yan haar leden]uristen draagwijdte van de opdracht waarover de ingewonnen en heeft zich bovendien inge- uitvoerende macht beschikt: «Het artikel lirht. hi --(je_ van meening dat, gezien de stof die de wetgever te be- vorm van kaderwet sa men met de machtsoverdracht daaraan ver bonden, zich rechtvaardigt. (be. 33). In den loop van de bespreking werd het recht, aan den Koning toegekend, bepalin gen uit te vaardigen welke, in beginsel, uit- voor Kuikens, stelsel voor gezinsvergoedingen te organisee- ren. Alzoo mag het organiek koninklijk be sluit aan de bij de wet van 4 Augustus 1930 vastgestelde regels wijzigingen toebrengen. Het zal zelfs, desnoods, afwijkingen van sommige bepalingen der ontworpen wel zelf mogen bevatten». Welnu, de memorie van toelichting werd, wat die verschillende punten betreft, duide lijk bevestigd door het verslag van de be voegde commissie der Kamer van Volksver- tegenwoodigers, waarin wij het volgende lezen: «Daar het niet mogelijk is van nu af al de moeilijkheden te voorzien, welke de' regeering gaat ontmoeten bij het opmaken van het organiek koninklijk besluit, kunnen de in de ontworpen wet begrepen richtlijnen natuurlijk niet heel strak zijn. Over het al gemeen sluiten wij ons dan bij wat in de memorie van toelicting staat betreffende de uitgestrekte macht die de regeering noodig heeft om de haar toevertrouwde taak tot een goed einde te brengen. Wij geven er ons volkomen rekenschap van hoe moeilijk het zal zijn om het financieel evenwicht te ver zekeren van het stelsel dat in de voorge stelde teksten wordt voorzien, en dit we gens de onvermijdelijke noodwendigheid aan de werkgevers en de buiten dienstver band staande arbeiders kindertoeslagen te bezorgen, ten minste gelijk of gelijkwaardig als deze die de loontrekkende arbeiders ge nieten, terwijl zij tevens slechts uiterst ge ringe, ja onbeduidende bijdragen zouden te storten hebben. Het doel dat wij beoogen mag niet gemist worden wegens de onvol doende uitbreiding van het een of ander voorrecht» (bl. 11). Van zijn kant, houdt het verslag van de bevoegde Senaatscommissie den volgenden passus in: «De omvang van de volmacht die artikel 9 van het ontwerp aan de regeering verleent, werd nader omschreven in de me morie van toelichting, door het verslag van door de redevoeringen Denemarken. Van 9 tot 15 Augustus 1939. Mond- en klauwzeer: in 3 departemen ten, 3 haarden. Van 16 tot 22 Augustus 1939. Mond- en klauwzeer: in 5 departementen, 7 haarden. >dat stamboekdieren Op 31 Juli 1939. Mond- en klauwzeer: in 13 departementen, 32 haarden. Miltvuur: in 2 departementen, 2 haarden. Nederland. Van 6 tot 13 Augustus 1939. Mond- en klauwzeer: in 11 provinciën, 104 gemeenten, 1.808 haarden. Van 13 tot 20 Augustus 1939. Mond- klauwzeer: in 11 provinciën, 140 gemeenten, 2.885 haarden. Op 1 Juli 1939. Mond- en klauwzeer: in 11 provinciën, 679 foyers. Rotkreupel: in 9 provinciën, 50 haarden. Varkenspest: in 9 provinciën, 145 haarden. Zwitserland. Op 13 Augustus 1939. Mond- en klauwzeer: in 4 kantons, 22 haar den. Varkenspest en long- en darmont steking in 7 kantons, 37 haarden. Milt- vuur: in 1 kanton, 1 gemeente, 1 geval. Boutvuur: in 5 kantons 7 gemeenten, 7 ge vallen. Op 20 Augustus 1939, Mond- en klauwzeer: in 7 kantons, 25 haarden. Boutvuur: in 3 kantons, 3 gemeenten, 3 gevallen. Var kenspest en long- en darmontsteking: in 5 kantons 23 haarden. Miltvuur: in 3 kan- Polen. Op 31 Juli 1939. Mond- en klauw zeer: in 15 departementen, 1.179 gemeenten, 27.886 haarden. Miltvuur, in 11 departe menten, 30 gemeenten 44 haarden. Kwa de droes: in 4 departementen 7 gemeenten, 7 haarden. Hondsdolheid: in 17 departe menten, 195 gemeenten, 221 haarden. Varkenspest: in 15 departementen, 181 ge meenten 234 haarden. Engeland. Op 31 Juli 1939. Varkenspest: in 49 graafschappen 544 gemeenten 635 haarden. Miltvuur: in 20 graafschappen, 29 gemeenten 29 haarden. Italië. Van 1 tot 15 Mei 1939. Mond- en klauwzeer: in 40 provinciën, 447 gemeen ten. 1.671 haarden. Miltvuur: in 22 pro vinciën 34 gemeenten 49 haarden. Bout vuur: in 2 provinciën 2 gemeenten, 3 haar den. Varkenspest: in 17 provinciën 39 gemeenten, 89 haarden. Kwade droes: in 2 provinciën 2 gemeenten, 2 haarden. Cryptococcische droes: in 7 provinciën, 43 gemeenten 101 haarden. Hondsdolheid: in 13 provinciën 20 gemeenten, 43 haarden. beschikt: «Het 7 (het artikel 9 geworden) heeft betrekking ze zaak. Zij is op het organiek koninklijk besluit waarbij ®ansch nieuwe het zooeven geschetst regime in nauwkeuri- handelen heeft, de ge en omstandige teksten zal vastgesteld en uitgebreid worden. Daar die taak kiesch en meteen ingewikkeld is, is het noodzakelijk dat de Koning, om ze te vervullen, over de ruimste vrijheid van handelen beschikt. Practisch laat artikel 7 aan den Koning toe alle bepalingen, voorschriften en verbod uit Veefokkers! te vaardigen welke hij zal noodig achten, zelfs indien zij normaal uitsluitend in de bevoegdheid van de wetgevende macht vie len voor zoover, wei te verstaan, dat het gen van de vooruitgang van het gaat om het bij de ontworpen wet ingevoerd Rood Vlaamsch Ras. 6 2; koekjes Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. 'Da lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping L’w orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters - Pillen voor de Lever. In alle apotheken Ir.' L2.5J- ja, dat heb ik inderdaad zoo ver telde Pietersen ons. Ze denkt werkelijk aan alles zei hij. Niets ontbreekt er dan ook in 't huishou den. Zoo kreeg ;k laatst een aanval van rheumatiek en aanstonds gaf mijn vrouw mij twee Aspirine tablet ten in een half glas water spoedig voelde ik mij veel beter. Toen eerst wist ik mijn vrouw naar waarde te schatten, want door haar verstandig handelen heeft ze mij heel wat pijn bespaard.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 4