WEEKBLAD 20e JAAR. Nr. 45. MOTIE Excellentie, diene te ver- ZONDAG 22 OCTOBER 1939. gemobi- erge gevolgen Aan zijn Excellentie d’Asprimont-Linden Minister van Landbouw Brussel. Secretaris, D. MARRECAU. De Voorzitter, PAUL COSYNS. Voorzitter, J. MULLIE. Provinciale Vereeniging «De Paardenkweekers van Oost-Vlaanderen» -x- Het Bestuur der Provinciale Vereeniging «De Paardenkweekers van Oost-Vlaanderen» heeft de eer de belanghebbenen ter kennis te brengen da tde XIIIe Provinciale Veulen- prijskamp doorgaat, te St. Amandsberg op Zondag 22 October e.k. om 9.30 u. Gezien de omstandigheden echter zullen alle voorziene prijzen met 50 fr. verminderd worden. t De oude inschrijvingen blijven geldig. Voor het Comiteit De Secretaris, WARNANTS. maximum voortbrengsten bereiken, zonder daarbij te verwaarloozen de mogelijke ver spillingen of verliezen tot een strikt mini mum te herleiden. Ziedaar in korte trekken de nieuwe rich ting voor onze landbouw-economie. Willen wij den landbouw in staat stellen op ui.tge- breider schaal te voorzien in de voedings- behoeften van onze bevolking, dan is het kost wat kost noodzakelijk de landbouw- voortbrengst gedeeltelijk te hervormen. Der gelijke moeilijkheden lossen wij op het pa pier betrekkelijk gemakelijk op. In de wer-j kelijkheid verloopt een hervorming soms; min vlot. Welnu wij beroepen ons op denj goeden wil en het gezond verstand van de landbouwers voor een stipt uitvoeren van de besluitwet van 23 Sept. 1.1. die de verplichte uitbreiding van de oppervlakten tarwe, sui- kerbeeten, rogge en aardappels in sommige streken van het land beoogen, alsmede het behoud dier oppervlakten op hun vorig peil in de overige streken. Deze maatregel kan op het eerste zicht abnormaal en radikaal schijnen. De re- geering wil evenwel, in de breedst mogelijke mate, de voedselvoorziening van de bevol king verzekeren, zonder dat nochtans deze politiek zou gevoerd worden ten nadeele van de eene of de andere sociale klasse, dus ook niet ten nadeele van den boerenstand. In werkelijkheid komen de voorgeschre ven maatregelen volledig overeen met het eigen belang van de landbouwers. Immers ’t zijn toch de behoeften van de verbruikers die de belangen van den voortbrenger bepa len! Wat zijt ge met een aanbod, zonder vraag! Welnu in tijd van nood vraagt de be volking in de eerste plaats naar voedings waren. Wij nemen wel aan, dat de uitvoering van de besluiten in bepaalde gevallen verwikke lingen, zelfs moeilijkheden veroorzaken. De Rijkslandbouwkundigen houden zich trou- T wens ter beschikking van de landbouwers om ze met hun raadgevingen en a&nwijzin- 1 gen te helpen. Daarbij de bedrijfshoofden, die in de volstrekte onmogelijkheid verkee- ren hun verplichtingen na te komen kunnen, mits een gemotiveerd verzoek aan den bur gemeester te richten, de noodige vrijstelling bekomen. Verder moeten wij alles in ’t werk stellen, ten einde de opbrengsten minstens cp het huidige peil te behouden, ja zelfs trachten ze nog werder op te drijven. Om daarin te gelukken is de aanwezigheid .van de land bouwers op hun hoeven een allereerste nood zakelijkheid. Veel bedrijfshoofkden werden I liseerd. Hun afwezigheid kan Het landbouwcomice Kortrijk - Meenen heeft in algemeene vergadering op 9 Octo ber 1939, onder voorzitterschap van den Heer Mullie en in aanwezigheid van den Keer Pauwels, Hoofdrijkslandbouwkundige, volgende motie goedgekeurd dewelke ik Ued. overmaak. 1" Tarweprijs 1940 minimum 150 fr. 2° Minimnm teeltbreedte van tarwe: 25%: onder de 15 Ha. 35% boven de 15 Ha. 3° De bevoorrading van het leger gebeuren door aanbesteding. 4° Tijdelijk gebruik van werkeloozen op de hoeve „rnaximum 15 dagen” mits be taling van een minimum loon van 27,50 fr. en de betaling van de kindertoeslag door her fonds der werkeloozen. 5° Spoedige vergunning van 2 maanden lof aan boeren exploitatiehoofden. 6° Onmiddellijke uitbetaling der opgeeischte paarden. Hopende Excellentie dat Ued. die punten welwillend zult onderzoeken en dat de uit voering ervan van kracht zal worden groe ten we Ued. hoogachtend. BELANGRIJK BERICHT. Wij danken de heeren Comicesecretaris- sen die qns de gevraagde inlichtingen zon den voor het opstellen van onzen landbouw almanak. De achterblijvers zijn weinig tal rijk en zij worden dringend verzocht gevolg te geven aan onze vraag opdat onze alma nak op tijd kunne gedrukt en verzonden worden. De handelaars in meststoffen, voe- dermiddelen, zaaizaden en landbouwwerk tuigen, die een immer veel opbrengende annonce in den almanak begeeren te plaat sen, vragen zonder uitstel de gestelde voor waarden voor een blad, een half blad, een vierde enz. Deze annoncen hebben een hoogere waar de dan de reklamen in een dag- of week blad, vermits de almanak een geheel jaar lang door den landbouwer wordt bewaard en geraadpleegd. De Secretaris der Provinciale Landbouwcommissie van Oost-VI. A. CLAEYS. C. Teeltaanpassing. Gezien de huidige invoerbelemmeringen is het aan te raden te onderzoeken in hoever wij, met de opbrengsten van ons eigen bo dem, kunnen voorzien in onze noodzakelijk ste behoeften. Het .komt er nu onbetwistbaar op aan, uit ons land groote hoeveelheden voedingswa ren te betrekken, zoodanig dat wij ons, ten minste toch gedeeltelijk, aan de wisselvallig heden van den invoer kunnen onttrekken. Daarvoor moeten wij in de eerste plaats de teeltoppervlakten aan deze uitzonderlijke tijdsomstandigheden aanpassen en tevens onze boerderijen zoodanig uitbaten, dat wij i hebben voor de bevoorrading. Met het wederzijdsch hulpbetoon wordt er wel iets bereikt, maar het tijdig verlee- nen van voldoende seizoenverloven is en blijft de eenige doelmatige oplossing. De op- i èischingen van paarden, werktuigen, ver- voermiddels, enz. mogen ook de normale werkzaamheden op de boerderijen niet vol ledig stilleggen. Hier ook dient een oordeel kundige verdeeling het algemeen belang. Bij het uitvoeren van militaire werken ware het ook niet slecht in de mate van het mo gelijke rekening te houden met de landbouw belangen. Door teeltaanpassing is het dus praktisch mogelijk meer voedingswaren voort te brengen, op voorwaarde dat de land bouw blijft beschikken over de noodige lei ding, werkkrachten, grondstoffen en kapita len.. COULIER. Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. DRÜKKER-UITGEVER V. DECAN, Oroote Markt, DIKSMÜIDE. Tel. 97. Abonnementsprijs: 14 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs de leden der Landbouwcomicen. Buitenland: fr. Postcheckrekening 39.307. Sale artikels, mededeelingen en aankondigingen Sco re men vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond. Ongeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver is verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgen* overeenkomst.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 1