4 s of aan Tuberculose bij de Kippen. COM ICEBERICHTEN. LANDBOUWCOMICE VEURNE. maar nu aan- van ziekte zoo van LANDBOUWCOMICE KRUISHOUTEM. Het voeder van de Suikerbeet. NIEUWE LEDEN. Hamme. LANDBOUW. MINISTERIE VAN ze b.v. op maand, ter van de ziekteprocessen in le- millioenen ba- dieren kun-, kan daarom omdat het nog veel kippenhouderijen, van de tubercu- Er bestaat geen beetenpulp- en en bouwstoffen. van voor alsmede de be- Landbouwcomice Saffelare. M. Van Doosselaer Camiel, Saffelare. aanvangsreeks en einde 1938 van deze of wij, ja vooruitge- kg. ruw verteerbaar verteerbaar eiwit en de. Het is dus eene waardevolle voedermassa waarvan oogst en bewaring dienen te wor- ___i ha. van drie vorm van mijt 360 fr. den aan- den grond een zekere gelijk den merkelijke in gewapend en -spaar- DIENST DER RIJK SL ANDBOUWKUNDIGEN. “e Omschrijving Brugge Oostende. Ondergeteekende heeft de eer te berichten belast is de ziekte bij deze de kippen volle aan- mergkool laatsten dan door eene vereeniging onze Co- handel belem- operaties bij i van geboor- worden. Dit zou een lucht in de in een woord even - slachtoffers ont- waalïau uugsi eii uewanug dienen te den verbeterd. Praktisch volstaat een suikerbeet voor het onderhouden (melkkoeien gedurende zes maand wat moei- weide gedu- van het jaar aan de grillen van de temperatuur de aanvallen der insecten. Verleden Winter zijn mergkoolen en ray- gras bevroren geweest; heden zijn de merg koolen afgewreten door de rupsen. Om dit groot gevaar te vermijden moet men zonder uitstel al de graanvoeders inkuilen met pulp. Want pulp is het middel. Zij geniet de buitengewone schap eene uitstekende isolatiestof de buitenlucht te zijn te meer de die zij inhoudt veroorzaakt in de 1) De bladeren, koppen Beeten zoowel t L een voedsel van eerste keus. gebruik, correctief v bladeren) en met zekere armer aan wordt dit hoogere op- Op Zondag 12 November, om 10 uur, voor dracht door M. Vermeiren Gerard, land- bouwleeraar, in de Jongensschool te Heurne. Onderwerp VEEVOEDING. Het Bestuur. pulp van 1 vormen inkuilen ideaal bewarings- eigen- tegen suiker massa melkzuurgisting die de bewaring verzekert. Deze groeit nog aan door de koude van den Winter. Theoretische en praktische proeven hebben aangetoond dat alle groenvoeders regelmatig afwisselend met pulp en flink aangetrapt zich uitstekend bewaren. De toe voeging van zuren en suiker is niet noodza kelijk. Het is dus met rede dat vele beetenplan- ters reeds in hunnen silo, maïs, derde snede luzerne, mergkoolen, gemengd met pulp en suikerbeetenbladeren ingekuild hebben. Met hetzelfde inzicht voorziet De Boer» van rapen de wortels van van voeder- opeenvol- eene De terugkeer van het Beetenseizoen trekt de aandacht der planters op het uitzonder lijk groot belang van de onderprodukten van de verbouwing van de suikerbeet. Niets zal meer suggestief zijn aan dit ont werp dan de resultaten na te gaan van den studiedag gehouden te Geldenaeken den 3 Juli laatstleden onder voorzitterschap van den Heer Senator G. Mullie en gewijd aan het problema van het inkuilen van suiker- beetenpulp en loof. Er zijn drie verslagen voorgesteld geweest onderscheidelijk door M. L. Decoux, M. De Landtsheer en M. De Boeck. Deze verslagen werden besproken en aangenomen door eene groote vergadering. Ziehier de gevolgtrek kingen. De leden van het Cornice worden vriende lijk en dringend uitgenoodigd tot de alge- gemeene Vergadering die doorgaat in het Hof Van Commerce te Veurne, op Woensdag 15 November aanstaande te 9.30 uur. soms kreupel de meeste ge- i hun soortgenooten, maar ren, b,v. varkens. Ook met het oog op de laatste blijft de tuberculose van nog belangrijk genoeg, om onze dacht te vragen. bouw van c het voordeeligst. Beschouwingen over het gebruik kuilvoeder en afval der Beet in de veevoeding. Landbouwcomice 1 o EERSTE UITSLAGEN DER TUBERCULOSE BESTRIJDING IN DE VEREENIGING VAN HAMME - CENTER. Hamme-Center is de oudste voor Tuberculosebestrijding van mice-omschrijving. In de Lente 1938 werd de tuberculineeringen gedaan de eerste reeks controleproeven. Uit de vergelijking der uitslagen i proeven kunnen wij opmaken dan neen, en in welke mate wij gaan zijn. De cijfers die hier volgen spreken niet op al de stallen waar die twee tuberculineerin gen gedaan werden. Ze kunnen dan ook niet gelden als zijnde de weergave van den tota len uitslag in onze vereeniging, maar alleen dezen die ik persoonlijk, als veearts, geboekt heb in 35 door mij behandelde stallen. In 10 van deze heb ik in de Lente 1938, 64, en einde 1938, 72 dieren getuberculineerd, alle met negatieven uitslag. Deze dieren waren tubérculose-vrij. Ik doe opmerken dat al deze dieren ter plaatse geboren en ge kweekt zijn. 1. Uitslagen van proeven en waarnemingen op het inkuilen van pulp, bladeren en koppen van Beeten door L. DECOUX. 1) In de beetenstreken is de suikerbeet de ver te verkiezen de half-suikerbeet en het groenvoeder, waarvan de teelt in de sui- De suikerbeet le- zoo’n beetje vert gemiddeld per ha. ongeveer 35 ton loof en 20 ton pulp. Dit vertegenwoordigt eiwit of 570 kg. zuiver 3870 kg. .zetmeelwaar- lijker door een ha. zeer goede rende de andere zes maanden zou kunnen geschieden. 2) Bij het loof vindt men in de bladeren 80% van het totaal ruw eiwit en 65% van de totale zetmeelwaarde. Vandaar de noodza kelijkheid de verliezen van den oogst te ver en i versch als ingekuild 2) De hoedanigheid van het kuilvoeder speelt eene essentieele rol in de. waardee- ring van zijn voedingswaarde en de samen- Bericht aan de Fokkers. De redactie van het Stamboek van Bel gische Trekpaarden zet de fokkers vurig ran,al de produkten hunner fokkerij te la ten inschrijven. Het is niet omdat den merd is, wegens de militaire onze geburen, dat het verklaren ten mag verwaarloosd grove dwaling zijn. Oorlog noodt een buitengewoon verbruik aan paarden aller slag. Na de vijandelijk heden zullen bijgevolg de behoeften aan fokdieren,. ’t is te zeggen met geregistreerde i afkomst, bijzonderlijk groot Van nu af, dienen dus troffen om deze behoeften doen. Al de producten, zonder moeten verklaard worden voorkomen dat, in de toekomst, de pedigrees een onvolledige stamboom vertoonen, wat een belemmering uitmaakt tot het sluiten van onderhandelingen. Fokkers, schijf uwe paarden in Voor inlichtingen zich wenden tot het Belgisch Stamboek, 660, Koninklijke Straat, Brussel. dat bij Ministerieel Besluit hij 7e omschrijving te bedienen. Zijn bureel is bevestigd 12, Peter Benoit- laan, te St. Andries Telefoon: Brugge 340.17). Gelief alle dienststukken en mededeelin- gen te sturen op voormeld adres. Op de volgende zitdagen kan hij monde lings geraadpleegd worden Brugge: ’s Zaterdags van 10 1/2 tot 12 1/2 u. in «Café Francais» Groote Markt. Torhout: ’s Woensdags van 9 1/2 tot 10 1/2 h. in «De Zwaan» bij de kerk. Oostende: 2n Donderdag der markt van 9 3/4 tot 11 1/4 u. Koekelare: In Dinsdag der maand ”In de Kroon” van 8 1/2 tot 10 u. E. RIJCKAERT, MEDEDEELING VAN HET MINISTERIE VAN NATIONALE VOORLICHTING. De Nationale Dienst voor den Afzet van Land- en Tuinbouwproducten, vestigt de aandacht der tarwevoortbrengers van de handelaars en maalders, op palingen van het besluitwet en van het ministerieel besluit van 23 September 1939, betreffende de verhandelingen van Inland- sche tarwe. De belanghebbenden kunnen alle nadere inlichtingen bekomen bij de Nationale Dienst voor den Afzet van Land- en Tuin bouwproducten, 4, Willebroekkaai, te Brus sel. Tel. 17.63.88. van 21 October 1.1. de inkuiling met pulp. Het is onnoodig koolrapen van rapen of zelfs beeten aan snippers te snijden gende lagen wortels en pulp zullen uitstekende bewaring verzekeren. Diegene die over kuilen beschikt zal alle gemak hebben om deze inkuiling uit te voe ren. De landbouwer die over een voldoend aantal kuilen beschikt zal zich uit den slag trekken door eenen kuil te graven daar waar het water niet te vreezen is; de uit gedolven aarde zal dienen om de zijden op te richten. Het bovendeel van den silo zal in koepelvorm gemaakt worden en bedekt met eene dikke laag pulp waarna effen ge maakt met klei. Besluiten met behulp van pulp en benuttiging van de I lage wintertemperatuur verzekeren eene be langrijke massa voeder en eiwit voor toeko menden Winter, dewelke zal gekenmerkt zijn door de schaarschte aan dierenvoedsel. door het Instituut voor Verbetering der Beet uitgevoerd van 1932 tot 1938 bewezen dat de minima bewarings- verliezen geboekt worden bij gebruik van kuilen in den grond, de hoogste in geval van bewaring op mijten. Het bouwen van den kuil voor beetenpulp en loof is heel gemak kelijk. Een ondoordringbaren bodem is nutteloos; hij is vaak nadeelig vermits het uithalen van het kuilvoeder met overvloe dig sap met moeilijkheden gepaard gaat en den kuil tijdens den Zomer omgevormd wordt in een moeilijk te ledigen waterver- gaarbak. 4) De muren kunnen worden vervaardigd met goedkoop materiaal. De constructie kosten zijn veel lager dan deze voor het bouwen van den silo voor het insileeren van groenvoeder met zuur. Het mengsel van pulp én loof waarborgt de beste bewaring. 5) De constructiekosten van een kuil met ondoordringbare wanden zijn snel geam- .mortisseerd tengevolge van de verminde ring van 20% conservatieverliezen in verge lijking met deze van de bewaring op mijten zonder vaste wanden boven den grond. Dit laatste type zou moeten van kant gezet. De Kuil boven den grond met duurzame wan den past vaak het best voor het gebruik van det kuilvoeder. 6) Het gemak van de conservatie van pulp en loof biedt de meeste mogelijkheden voor wat betreft vorm en wijze van uitvoering van den kuil. Beter meerdere goed gecon ditioneerde silo’s te bouwen dan wel een en- Jkele. In geval van lange rechthoekige kuil, met ingang voor karren doet men goed hem in successive deelen te vullen. Een sterke vloer is voordeelig voor wat be treft reinheid en vervoer, ideaal type van kuil voor loof voor wat betreft vorm Ieder beetenverbouwer zal het type kiezen dat zich het best aanpast volgens: de hoe veelheid voortgebracht voeder, het belang wan zijn veestapel, de handwerken,, ver- voermogelijkheden, de beschikbare plaats «en het meest economisch te gebruiken ma teriaal. Met nut zal hij profijt weten te trekken uit de werken die reeds door meer dere planters werden verwezenlijkt. 7) Het is te wenschen dat het Ministerie van Landbouw het bouwen van silo’s voor beetenloof- en pulp van alle vormen, in duurzaam materiaal zou aanmoedigen inbe grepen door het toekennen van toelagen. II. Eenige voorstellen aangaande het bouwen van silos voor het inkuilen van Beetenpulp- en loof, door De Landtsheer. 1) De silo in harde bouwstoffen geeft de beste resultaten voor het bewaren en ver dient de voorkeur. 2) Tusschen de verschillende typen silos is de ronde de meest voordeelige wat de kosten van. bouwen betreft indien men geen rekening hoeft te houden met de wezen. maatregelen ge- te kunnen vol- uitzondering om zoo doende te kosten van schoorhout. Maar, daar waar het handwerk rol speelt biedt.de rechthoekige, grond met toegang voor karren voordeelen. De uitvoering i niet gewapend beton is de meest zame. 3) Er bestaat geen prototype van silo, om dat het onmogelijk is de speciale hoedanig heden van een silo aan te duiden. De plaat selijke voorwaarden kunnen heerschen in de oplossing van de kwestie. 4) Rekening houdende met de construc tiekosten en daar het bijkomend bewarings- verlies in een silo in t---- per jaar en per ha. bedraagt, is '?2’~ „n een betonnen silo in minderen en in den kuil versch, gezond en zuiver loof aan te brengen. De pulp speelt een actieve rol bij de inkuiling dit ten ge volge van zijne massa van zijne ondoor dringbaarheid voor lucht en van de melk zuurgisting die hij doec ontstaan. Loof en pulp bewaren zich perfect in den kuil zon der toevoeging van zuren. Pulp verzekert de bewaring van andere groenvoeders zon der toevoeging van zuren; het is voldoende mergkool te gebruiken. Men kan ook wikken of voedermengsels gebruiken, dan is echter het toevoegen van zuur voordeelig maar niet noodzakelijk. Indien eiwit is dan deze nochtans vergoed brengst. 3) De proeven Over de tuberculose bij het pluimvee, spe ciaal bij de kippen is al veel geschreven, vooral vroeger. Den laatsten tijd lijkt het soms of de tuberculose van weinig belang meer is, andere ziekten treden meer op den voorgrond. Toch zijn er waar nog vele slachtoffers lose vallen. Waarom blijft de tuberculose steeds slachtoffers maken In de eerste plaats, omdat het een slepend verloopende ziekte is en er niet een groot aantal dieren tegelijk sterft. In dit geval zouden er veel eerder maatregelen tegen worden genomen. In de tweede plaats, omdat de besmettelijk is. De verschijnselen, die optreden zijn: min der fleurig zijn, veel afzonderlijk blijven, bleeke droge kam, soms geel, loopen, mager worden en in vallen, vooral in het laatst optreden I diarrhee. Het ziekteproces kan eenige maanden du ren, de dieren eten den eersten tijd nog goed en blijven dit, hoewel minder, tot het laatst -doen, een reden waarom door de menschen gehoopt wordt, dat de zieke dieren wel weer zullen opknappen. Van eieren leggen is reeds na het optreden van de eerste ver schijnselen, geen sprake meer. Waarom is de ziekte zoo besmettelijk Van de organen die aangedaan zijn bij de tuberculose nemen de darmen en de lever een zeer voorname plaats in en nu komen er met de ontlasting mee de tuberkel-bacillen, die vrijkomen ver en darm. Er geraken zoo cilen naar buiten, die gezonde Herfstgroenvoederinkuiling nen besmetten. De besmetting - - fzoo gemakkelijk zich uitbreiden, contact van het voedsel met de ontlasting zoo groot is. De dieren pikken toch het gras, waarin de ontlasting gedeponeerd wordt, pikken graan van den grond, waar dit be vuild is door de mest, drinken bij voorkeur uit plasjes, waarin het water al evenmin bacterievrij is en zoo is de gelegenheid voor een infectie al heel groot. Het is dan ook een bekend feit, dat op fokkerijen, die zeer hygiënisch zijn opgezet,1 beste voederplant. Zij is u w boven de voederbeet, het aantal slachtoffers van de tuberculose, mocht die er voorkomen, betrekkelijk klein ketbeetstreken onzin is. is. Op bedrijven, waar maar gedaan wordt, waar de mestplank zoo eens schoongemaakt wordt, wanneer er extra veel tijd over is, waar geen licht en hokken komt, waar alles vuil is, daar is het aantal stellend groot. Hier hebben ze b.v. op een aantal van minder dan honderd dieren ieder jaar 20-30 dooden en meer. Het is met tuberculose als met vele andere ziekten, licht, lucht en zindelijkheid zijn de beste bestrijdingsmiddelen. Aan het advies in een jaar of langer geen kippen meer te houden, hoe goed ook be doeld, wordt in den regel toch niet voldaan. Vele menschen zien het niet zoo ernstig in, hebben de kippen als bijzaak en willen niet zonder dieren zijn. Bij deze menschen is het daarom beter ze te overtuigen van het na deel, dat de ziekte hun brengt, de hygië nische omstandigheden waaronder de dieren leven te verbeteren, alle voedsel ook groen voer in bakken of zakken van gaas te ver strekken en hen er toe te brengen, ieder ziek dier op te ruimen. Met deze bestrijding, die bij het rundvee op een der gelijke manier wordt uitgevoerd (opruimen van open lij ders) verkrijgt men succes, wanneer het op ruimen van de zieke dieren maar direct ge schiedt. Het is zaak er één persoon van het huishouden voor warm te maken. De zieke dieren zijn gemakkelijk er uit te halen voor iemand, die op wil letten. Ze worden des noods eens in handen genomen en wanneer ze te licht zijn reeds als verdacht opgeruimd ze hebben dan toch nog geen kans gehad al maanden smetstoft uit te scheiden, een smetstof, die niet alleen gevaarlijk is voor ook andere die- DAGORDE: 1) Voordracht door heer Staatslandbouw- kundige Igr. U Simoens, over: „Aanpassing van den landbouw aan de huidige omstan digheden”. 2) Aanvulling van het Bestuur door duiding van twee nieuwe Bestuursleden. Kandidaturen moeten schriftelijk voor gedragen worden, door minstens vijf leden onderteekend, en ten laatste op Maandag 13 November 1939, ingediend hetzij bij den Secretaris van het Comice, (G. Debra, Vleeschhouwersstraat 17 a Veurne,) hetzij bij den heer Voorzitter (M. Remi Cornille te Koksijde). 3) Algemeene Bespreking. Het Bestuur. ”V/.' k’ III. 660 -w AXVUQ, Bij oordeelkun- dig of rationeel gebruik, met toevoeging van het noodige correctief (krijt voor de versche bladeren) en met zekére voorzorgen, vallen al de nadeelen vanzelf weg.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 3